30A10K

Age Group Awards

Info

November 26, 2015 in Rosemary Beach, FL

Results By

Age Group Awards - Results

                      30a10k - Rosemary Beach, FL


---------------------------------------------------------------------------------------------
                     MALE: 10K OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1077 Riley Markel          17                           35:31 


---------------------------------------------------------------------------------------------
                    FEMALE: 10K OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  2000 Ann McGranahan        36 Blacksburg           VA   38:41 


---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE: 10K MASTERS OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1556 David Shearon         45 Panama City Beach    FL   38:09 


---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE: 10K MASTERS OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1595 Rachel Gilbreath      41 Hopkinton            MA   46:47 


---------------------------------------------------------------------------------------------
              MALE: 10K GRAND MASTERS OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1597 Mike Ferguson         54 St. Louis            MO   41:08 


---------------------------------------------------------------------------------------------
             FEMALE: 10K GRAND MASTERS OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1155 Libet Anderson        52 Birmingham           AL   40:35 


---------------------------------------------------------------------------------------------
           MALE: 10K SENIOR GRAND MASTERS OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1250 Nicholas T. Kern      67 Santa Rosa Beach     FL   49:44 


---------------------------------------------------------------------------------------------
          FEMALE: 10K SENIOR GRAND MASTERS OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1877 Lisa Knower           64 Rosemary Beach       FL   59:55 



---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1664 Lilly Cordover        14 Missouri City        TX   44:49 
    2  1073 Mary Reid Goodwin     14 Gadsden              AL   45:36 
    3  1139 Sarah Winnier         12 The Woodlands        TX   48:06 

NUMBER OF FINISHERS:    18

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  2088 Jackson Shelby        12 New Orleans          LA   43:07 
    2  1982 Graham Sertl          10 Marietta             GA   43:45 
    3  1981 Brandon Sertl         12 Marietta             GA   46:15 

NUMBER OF FINISHERS:    36

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1616 Addi Coggins          17 Franklin             TN   40:22 
    2  1447 Alexis Mijares        17 Wichita              KS   44:06 
    3  1506 Sophia Schott         16 Dallas               TX   44:24 

NUMBER OF FINISHERS:    35

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1257 Tucker Adkison        15 Vinemont             AL   37:40 
    2  1066 Zachary Brenner       17 Alexandria           LA   38:12 
    3  1992 Sam Horak             15 Columbus             IN   38:21 

NUMBER OF FINISHERS:    41

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1372 Alex Knight           23 Monroe               GA   43:26 
    2  1749 Kelly Conway          23 Santa Rosa Beach     FL   43:48 
    3  1795 Lane Tucker           23 Birmingham           AL   47:58 

NUMBER OF FINISHERS:    35

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1325 Jacob Shields         21 Santa Rosa Beach     FL   40:41 
    2  1942 Andrew Perry          22 Dallas               TX   46:01 
    3  2115 George Granberry      24 Decatur              GA   46:52 

NUMBER OF FINISHERS:    18

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1855 Anna Morelock         28 Destin               FL   43:21 
    2  1656 Jessica Spicola       28 Santa Rosa Beach     FL   47:47 
    3  1980 Katie Newton          27 Santa Rosa Beach     FL   48:10 

NUMBER OF FINISHERS:    46

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1298 Scott Byrer           28 New York             NY   38:43 
    2  1822 Drew Bruner           28 Fort Walton Beach    FL   40:15 
    3  1080 Ty Allushuski         29 Oxford               MS   41:33 

NUMBER OF FINISHERS:    32



---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1063 Line Lauritsen        33 Miramar Beach        FL   39:48 
    2  1010 Erin Cummings         34 Panama City          FL   42:56 
    3  2077 Bobbie Mastronardi    34 Fayetteville         GA   43:47 

NUMBER OF FINISHERS:    62

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1554 Mike Ricks            30 Santa Rosa Beach     FL   36:23 
    2  1357 Charles Abbinanti     34 Lynn Haven           FL   39:29 
    3  2032 Josh Black            31 Monroeville          AL   41:35 

NUMBER OF FINISHERS:    36

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1816 Kyla Letts            37 Elmhurst             IL   40:50 
    2  1206 Carrie Ainsworth      38 Madison              MS   41:57 
    3  1590 Kelly McNair          38 Birmingham           AL   44:07 

NUMBER OF FINISHERS:    73

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  2128 Jimmy Mann            39 Pelham               AL   39:02 
    2  1234 Scott Buschmann       39 Atlanta              GA   41:05 
    3  1797 Michael Sullivan      39 Panama City          FL   41:57 

NUMBER OF FINISHERS:    57

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1595 Rachel Gilbreath      41 Hopkinton            MA   46:32 
    2  1835 Laura Monti           44 Watertown            CT   49:34 
    3  2071 Kara McMickle         42 Macon                GA   50:58 

NUMBER OF FINISHERS:    90

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1594 Keith Gilbreath       42 Hopkinton            MA   40:33 
    2  1507 Clay Enoch            42 Colorado Springs     CO   40:43 
    3  1334 Stephen Hull          43 Oak Point            TX   42:07 

NUMBER OF FINISHERS:    65

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1900 Elizabeth Branch      45 Madison              GA   47:10 
    2  2062 Teresa Lucas          48 Panama City          FL   49:05 
    3  1024 Courtney Cobb         47                           51:32 

NUMBER OF FINISHERS:    66

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1556 David Shearon         45 Panama City Beach    FL   38:06 
    2  1023 Bradley Cobb          47 Lookout Mtn          TN   40:08 
    3  1456 Jay Jimenez           45 Urbana               IL   42:05 

NUMBER OF FINISHERS:    80



---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1155 Libet Anderson        52 Birmingham           AL   40:30 
    2  1883 Alizah Greenberg      52 Nashville            TN   47:38 
    3  1946 Deborah Williams      50 Panama City Beach    FL   47:39 

NUMBER OF FINISHERS:    49

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1597 Mike Ferguson         54 St. Louis            MO   40:59 
    2  1932 Danny Westheimer      51 Dunwoody             GA   42:52 
    3  1703 Bill Staniewicz       50 Santa Rosa Beach     FL   43:57 

NUMBER OF FINISHERS:    60

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1740 Edie Ezell            58 Niceville            FL   50:40 
    2  1194 Nina Korges           56 Enterprise           AL   52:20 
    3  1200 Jeanie McClain        57 Memphis              TN   54:01 

NUMBER OF FINISHERS:    25

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1141 John Morvant III      56 Mandeville           LA   41:46 
    2  1135 Steve Chefan          59 Wellington           FL   47:16 
    3  1753 Keith Williams        55 Fortson              GA   49:41 

NUMBER OF FINISHERS:    29

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1877 Lisa Knower           64 Rosemary Beach       FL   59:37 
    2  1948 Linda Israel          61                         1:02:20 
    3  1354 Vicki Stevens         61 Beaumont             TX 1:04:40 

NUMBER OF FINISHERS:    11

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1782 David Butler          62 Miramar Beach        FL   55:02 
    2  2015 Terry Jacobson        61 Metairie             LA 1:00:15 
    3  1048 Dennis Dunham         60 Cumming              GA 1:00:54 

NUMBER OF FINISHERS:    10

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 65 - 69 AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1897 Janet Martin          69 Dothan               AL 1:23:22 

NUMBER OF FINISHERS:     5

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 65 - 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1250 Nicholas T. Kern      67 Santa Rosa Beach     FL   49:34 
    2  1254 Neil Strosnider       65 Santa Rosa Beach     FL   56:06 
    3  2001 Alan Edmonson         65 Milledgeville        GA   58:50 

NUMBER OF FINISHERS:     5



---------------------------------------------------------------------------------------------
                    FEMALE AGE GROUP 70+ AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1875 Linda Byars           70 Atlanta              GA 1:36:39 

NUMBER OF FINISHERS:     1

---------------------------------------------------------------------------------------------
                     MALE AGE GROUP 70+ AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1425 James Wright          72 Memphis              TN 1:01:04 

NUMBER OF FINISHERS:     2