An Email-Ready Link

As you requested, here is a ready-to-email link to this page. The URL is:
http://onlineraceresults.com/race/view_plain_text.php?race_id=7647

Simply include this URL in an email to friends or family members, and they will be able to reach this page directly.

Run for the Lakes - Results - Marathon All Results

                    BRAINERD RUN FOR THE LAKES MARATHON
                      Brainerd, MN    April 26, 2008
                               MARATHON RUN

Place Div/Tot  No.  Name                    City               St Age Sex Split1  Split2  Time    Pace  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ======= ======= ======= ===== 
    1   1/27     15 George Bienusa          Sartell            MN  42 M   1:36:23 1:35:41 3:12:04  7:20 
    2   1/18     85 Brad Person             Baxter             MN  35 M   1:32:51 1:46:13 3:19:03  7:36 
    3   2/27    105 Monty Steffens          Sartell            MN  49 M   1:38:56 1:41:42 3:20:38  7:40 
    4   1/8      46 Ryan Hammerberg         Pequot Lakes       MN  24 M                   3:23:08  7:46 
    5   2/8     101 Matthew Schmitz         Brainerd           MN  23 M   1:32:33 1:54:24 3:26:56  7:54 
    6   3/27     49 Stanley Hup             Northfield         MN  53 M   1:44:13 1:46:07 3:30:20  8:02 
    7   1/7      19 Amber Bowman            Minneapolis        MN  27 F   1:44:15 1:47:52 3:32:07  8:06 
    8   2/18     10 Kevin Bass              Maple Grove        MN  36 M   1:44:16 1:53:54 3:38:10  8:20 
    9   3/8      50 Christopher Johanneson  Naperville         IL  30 M   1:42:05 1:57:29 3:39:34  8:23 
   10   1/5     437 Melissa Jansen          Saint Cloud        MN  37 F   1:45:36 1:55:20 3:40:56  8:26 
   11   4/27    108 Kurt Stunek             St. Cloud          MN  50 M   1:42:59 1:59:03 3:42:02  8:29 
   12   3/18     40 Andrew Giefer           Minneapolis        MN  31 M   1:50:40 1:51:24 3:42:03  8:29 
   13   1/17     80 Joan Nyhus              Roberts            WI  44 F   1:49:28 1:54:34 3:44:02  8:34 
   14   4/18     48 Chris Hanson            Nisswa             MN  37 M   1:38:23 2:06:30 3:44:53  8:35 
   15   2/17     63 Cindy Lewandowski       Sartell            MN  46 F   1:45:37 2:00:08 3:45:44  8:37 
   16   2/5       9 Erin Basavage           Rosemount          MN  32 F   1:51:28 1:54:55 3:46:22  8:39 
   17   3/17     61 Patricia Langum         Maple Grove        MN  47 F   1:49:38 1:57:28 3:47:05  8:41 
   18   5/27    141 Dave Grotzke            Brainerd           MN  56 M   1:44:16 2:02:56 3:47:11  8:41 
   19   6/27      7 David Asp               Red Wing           MN  60 M   1:45:52 2:01:38 3:47:30  8:41 
   20   5/18    107 Eric Storbakken         Brainerd           MN  36 M   1:45:38 2:02:40 3:48:17  8:43 
   21   7/27     89 Dan Rassier             St. Joseph         MN  52 M   1:51:56 2:02:04 3:53:59  8:56 
   22   8/27     54 Steve Karels            Brainerd           MN  43 M   1:47:31 2:09:31 3:57:02  9:03 
   23   9/27    140 Mike Wheeler            Brainerd           MN  57 M   1:48:39 2:08:50 3:57:29  9:04 
   24   2/7     109 Melissa Sullivan        Ames               IA  28 F   1:55:48 2:01:42 3:57:30  9:04 
   25  10/27     11 Robert Bennett          Thorndale          PA  43 M   1:47:24 2:11:21 3:58:45  9:07 
   26   3/7      67 Melanie Lund            St. Paul           MN  25 F   1:59:51 1:59:49 3:59:40  9:09 
   27   4/17    146 Jeanie Murphy           Edina              MN  42 F   1:58:08 2:02:16 4:00:24  9:11 
   28  11/27      8 Kurtis Ault             Inver Grove Height MN  48 M   1:51:23 2:10:00 4:01:22  9:13 
   29   6/18     18 Scott Bordon            Minneapolis        MN  40 M   1:56:12 2:05:23 4:01:35  9:14 
   30   7/18     38 Karl Gahlin             Savage             MN  39 M   1:56:20 2:06:21 4:02:40  9:16 
   31   8/18     78 Allen Novotny           Zimmerman          MN  36 M   1:44:17 2:19:58 4:04:15  9:20 
   32  12/27     37 Arvid Fristad           Sartell            MN  50 M   2:00:07 2:07:16 4:07:22  9:27 
   33   9/18     28 Dave Connaker           Brainerd           MN  35 M   1:46:31 2:21:11 4:07:42  9:28 
   34  10/18    145 David McKee             Golden Valley      MN  40 M   1:54:02 2:18:16 4:12:17  9:38 
   35   4/7      82 Brittney Olson          Minneapolis        MN  21 F   2:04:22 2:07:58 4:12:20  9:38 
   36  13/27     81 Michael Oliszczak       Albert Lea         MN  49 M   2:01:56 2:14:50 4:16:46  9:48 
   37   5/17    138 Susan Olsen             Loretto            MN  50 F   2:08:20 2:11:24 4:19:44  9:55 
   38   3/5      97 Sheila Ross             Long Lake          MN  40 F   2:08:57 2:12:29 4:21:26  9:59 
   39   5/7      84 Celia Palm              Universal City     TX  24 F   2:02:48 2:22:16 4:25:04 10:07 
   40  14/27    116 Brian Woods             Saint Cloud        MN  43 M   2:02:39 2:22:36 4:25:14 10:08 
   41   1/1     117 Susan Zoeckler          Iowa City          IA  19 F   2:12:10 2:13:27 4:25:37 10:09 
   42  15/27     64 Donnie Lewandowski      Sartell            MN  46 M   2:01:27 2:25:08 4:26:35 10:11 
   43   4/8      71 Derrek Matson           Baxter             MN  22 M   1:57:23 2:30:52 4:28:14 10:15 
   44   6/17     75 Carol Moody             Houston            TX  52 F   2:07:25 2:21:36 4:29:00 10:17 
   45   5/8     115 Scott Wielenberg        Brainerd           MN  23 M   1:42:31 2:47:49 4:30:19 10:20 
   46  11/18     79 Kevin Novotny           St. Louis Park     MN  39 M   2:00:45 2:29:52 4:30:36 10:20 
   47  16/27    103 Andy Smith              Baxter             MN  43 M   2:21:50 2:09:06 4:30:55 10:21 
   48   6/7      87 Kristy Powell           New Brighton       MN  29 F   2:06:01 2:26:27 4:32:28 10:24 
   49   7/17     77 Carol Noren             Red Wing           MN  50 F   2:10:35 2:25:15 4:35:50 10:32 
   50  17/27     13 John Beshara            Burnsville         MN  54 M   2:03:41 2:33:00 4:36:40 10:34 
   51  12/18     59 Eric Lacher             Minneapolis        MN  39 M   1:59:00 2:42:11 4:41:11 10:44 
   52  18/27     25 Michael Carrigan        Maplewood          MN  41 M   1:59:01 2:42:10 4:41:11 10:44 
   53   8/17     60 Shelly Langer           Pequot Lakes       MN  43 F   2:11:52 2:30:07 4:41:58 10:46 
   54  13/18     95 Chris Robinson          Baxter             MN  40 M   2:09:53 2:34:15 4:44:07 10:51 
   55  14/18     22 Kevin Buss              Breezy Point       MN  36 M   1:59:57 2:45:22 4:45:18 10:54 
   56  19/27     55 Tom Keck                Glendale           AZ  43 M   2:04:22 2:41:06 4:45:28 10:54 
   57   9/17     33 Elaine Devries          Excelsior          MN  57 F   2:18:04 2:28:53 4:46:57 10:58 
   58   6/8      45 George Hadfield         Stillwater         MN  23 M   2:18:05 2:28:53 4:46:57 10:58 
   59   7/8      83 Matthew Olson           St. Louis Park     MN  25 M   2:18:07 2:28:59 4:47:05 10:58 
   60  10/17     52 Sherry Johnson          Merrifield         MN  43 F   2:32:14 2:15:02 4:47:16 10:58 
   61  11/17     94 Deb Roberts             Nisswa             MN  57 F   2:32:14 2:30:29 5:02:43 11:34 
   62   4/5      21 Hope Brandon            Pine River         MN  31 F   2:23:13 2:46:00 5:09:13 11:49 
   63  20/27     41 Jeff Goldstein          Maple Grove        MN  51 M   2:30:12 2:43:46 5:13:58 11:59 
   64   7/7     112 Jessica Waytashek       Nisswa             MN  28 F   2:23:25 2:51:52 5:15:17 12:03 
   65  21/27     42 Russ Goldstein          Hutchinson         MN  49 M   2:30:12 2:45:43 5:15:54 12:04 
   66  12/17     92 Ann Rhea                Plymouth           MN  60 F   2:28:14 2:48:08 5:16:22 12:05 
   67   1/2      90 Wayne Ratowski          Canton             NY  65 M   2:28:51 2:47:43 5:16:34 12:05 
   68  22/27      5 Rick Adamski            Monticello         MN  47 M   2:15:42 3:01:17 5:16:59 12:06 
   69  23/27     58 Craig Kossen            Minneapolis        MN  46 M   2:14:52 3:06:53 5:21:44 12:17 
   70  13/17     32 Amy Deml                Little Falls       MN  44 F   2:24:27 2:59:25 5:23:51 12:22 
   71  14/17     35 Kris Erickson           Little Falls       MN  44 F   2:24:27 2:59:25 5:23:51 12:22 
   72  24/27     93 Charles Rhea            Plymouth           MN  60 M   2:28:14 2:56:38 5:24:52 12:24 
   73  15/18     72 Paul Meehl              Savage             MN  40 M   2:09:20 3:16:23 5:25:42 12:26 
   74  15/17     86 Nancy Phillips          E. Gull Lake       MN  57 F   2:32:14 2:54:31 5:26:45 12:29 
   75   5/5     111 Nicole Tuescher         Minneapolis        MN  33 F   2:31:07 3:09:54 5:41:01 13:01 
   76   1/2      34 Mary Dose               Hillman            MN  65 F   2:32:09 3:08:54 5:41:02 13:01 
   77  16/18     56 Ben Kiffmeyer           St. Michael        MN  37 M   2:29:23 3:14:07 5:43:30 13:07 
   78   2/2      24 Burt Carlson            Mound              MN  82 M   2:42:52 3:20:19 6:03:11 13:52 
   79  25/27     98 Henry Rueden            De Pere            WI  58 M   2:51:55 3:22:49 6:14:44 14:19 
   80   2/2      31 Carol Demgen            E. Gull Lake       MN  62 F   2:43:38 3:40:12 6:23:50 14:39 
   81  17/18     53 Sean Kaneski            Pine River         MN  36 M   1:31:02                       
   82   8/8      69 David Mahmarian         Minneapolis        MN  21 M   1:44:14                       
   83  26/27     27 David Cermak            Minneapolia        MN  47 M   1:48:19                       
   84  16/17    100 Sue Sauer               Robbinsdale        MN  43 F   1:58:22                       
   85  17/17     29 Dana Daly               St. Louis Park     MN  48 F   1:59:47                       
   86  18/18    143 Michael Dillon          Brainerd           MN  37 M   2:09:53                       
   87  27/27    104 Kent Speight            Red Wing           MN  57 M   2:21:51                       
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com


*********************************** MALE MARATHON RESULTS *******************************************

Place No.  Name                    City               St Age Split1  Split2  Time    Pace  
===== ==== ======================= ================== == === ======= ======= ======= ===== 
    1   15 George Bienusa          Sartell            MN  42 1:36:23 1:35:41 3:12:04  7:20 
    2   85 Brad Person             Baxter             MN  35 1:32:51 1:46:13 3:19:03  7:36 
    3  105 Monty Steffens          Sartell            MN  49 1:38:56 1:41:42 3:20:38  7:40 
    4   46 Ryan Hammerberg         Pequot Lakes       MN  24                 3:23:08  7:46 
    5  101 Matthew Schmitz         Brainerd           MN  23 1:32:33 1:54:24 3:26:56  7:54 
    6   49 Stanley Hup             Northfield         MN  53 1:44:13 1:46:07 3:30:20  8:02 
    7   10 Kevin Bass              Maple Grove        MN  36 1:44:16 1:53:54 3:38:10  8:20 
    8   50 Christopher Johanneson  Naperville         IL  30 1:42:05 1:57:29 3:39:34  8:23 
    9  108 Kurt Stunek             St. Cloud          MN  50 1:42:59 1:59:03 3:42:02  8:29 
   10   40 Andrew Giefer           Minneapolis        MN  31 1:50:40 1:51:24 3:42:03  8:29 
   11   48 Chris Hanson            Nisswa             MN  37 1:38:23 2:06:30 3:44:53  8:35 
   12  141 Dave Grotzke            Brainerd           MN  56 1:44:16 2:02:56 3:47:11  8:41 
   13    7 David Asp               Red Wing           MN  60 1:45:52 2:01:38 3:47:30  8:41 
   14  107 Eric Storbakken         Brainerd           MN  36 1:45:38 2:02:40 3:48:17  8:43 
   15   89 Dan Rassier             St. Joseph         MN  52 1:51:56 2:02:04 3:53:59  8:56 
   16   54 Steve Karels            Brainerd           MN  43 1:47:31 2:09:31 3:57:02  9:03 
   17  140 Mike Wheeler            Brainerd           MN  57 1:48:39 2:08:50 3:57:29  9:04 
   18   11 Robert Bennett          Thorndale          PA  43 1:47:24 2:11:21 3:58:45  9:07 
   19    8 Kurtis Ault             Inver Grove Height MN  48 1:51:23 2:10:00 4:01:22  9:13 
   20   18 Scott Bordon            Minneapolis        MN  40 1:56:12 2:05:23 4:01:35  9:14 
   21   38 Karl Gahlin             Savage             MN  39 1:56:20 2:06:21 4:02:40  9:16 
   22   78 Allen Novotny           Zimmerman          MN  36 1:44:17 2:19:58 4:04:15  9:20 
   23   37 Arvid Fristad           Sartell            MN  50 2:00:07 2:07:16 4:07:22  9:27 
   24   28 Dave Connaker           Brainerd           MN  35 1:46:31 2:21:11 4:07:42  9:28 
   25  145 David McKee             Golden Valley      MN  40 1:54:02 2:18:16 4:12:17  9:38 
   26   81 Michael Oliszczak       Albert Lea         MN  49 2:01:56 2:14:50 4:16:46  9:48 
   27  116 Brian Woods             Saint Cloud        MN  43 2:02:39 2:22:36 4:25:14 10:08 
   28   64 Donnie Lewandowski      Sartell            MN  46 2:01:27 2:25:08 4:26:35 10:11 
   29   71 Derrek Matson           Baxter             MN  22 1:57:23 2:30:52 4:28:14 10:15 
   30  115 Scott Wielenberg        Brainerd           MN  23 1:42:31 2:47:49 4:30:19 10:20 
   31   79 Kevin Novotny           St. Louis Park     MN  39 2:00:45 2:29:52 4:30:36 10:20 
   32  103 Andy Smith              Baxter             MN  43 2:21:50 2:09:06 4:30:55 10:21 
   33   13 John Beshara            Burnsville         MN  54 2:03:41 2:33:00 4:36:40 10:34 
   34   59 Eric Lacher             Minneapolis        MN  39 1:59:00 2:42:11 4:41:11 10:44 
   35   25 Michael Carrigan        Maplewood          MN  41 1:59:01 2:42:10 4:41:11 10:44 
   36   95 Chris Robinson          Baxter             MN  40 2:09:53 2:34:15 4:44:07 10:51 
   37   22 Kevin Buss              Breezy Point       MN  36 1:59:57 2:45:22 4:45:18 10:54 
   38   55 Tom Keck                Glendale           AZ  43 2:04:22 2:41:06 4:45:28 10:54 
   39   45 George Hadfield         Stillwater         MN  23 2:18:05 2:28:53 4:46:57 10:58 
   40   83 Matthew Olson           St. Louis Park     MN  25 2:18:07 2:28:59 4:47:05 10:58 
   41   41 Jeff Goldstein          Maple Grove        MN  51 2:30:12 2:43:46 5:13:58 11:59 
   42   42 Russ Goldstein          Hutchinson         MN  49 2:30:12 2:45:43 5:15:54 12:04 
   43   90 Wayne Ratowski          Canton             NY  65 2:28:51 2:47:43 5:16:34 12:05 
   44    5 Rick Adamski            Monticello         MN  47 2:15:42 3:01:17 5:16:59 12:06 
   45   58 Craig Kossen            Minneapolis        MN  46 2:14:52 3:06:53 5:21:44 12:17 
   46   93 Charles Rhea            Plymouth           MN  60 2:28:14 2:56:38 5:24:52 12:24 
   47   72 Paul Meehl              Savage             MN  40 2:09:20 3:16:23 5:25:42 12:26 
   48   56 Ben Kiffmeyer           St. Michael        MN  37 2:29:23 3:14:07 5:43:30 13:07 
   49   24 Burt Carlson            Mound              MN  82 2:42:52 3:20:19 6:03:11 13:52 
   50   98 Henry Rueden            De Pere            WI  58 2:51:55 3:22:49 6:14:44 14:19 
   51   53 Sean Kaneski            Pine River         MN  36 1:31:02                       
   52   69 David Mahmarian         Minneapolis        MN  21 1:44:14                       
   53   27 David Cermak            Minneapolia        MN  47 1:48:19                       
   54  143 Michael Dillon          Brainerd           MN  37 2:09:53                       
   55  104 Kent Speight            Red Wing           MN  57 2:21:51                       

*********************************** FEMALE MARATHON RESULTS *******************************************

Place No.  Name                    City               St Age Split1  Split2  Time    Pace  
===== ==== ======================= ================== == === ======= ======= ======= ===== 
    1   19 Amber Bowman            Minneapolis        MN  27 1:44:15 1:47:52 3:32:07  8:06 
    2  437 Melissa Jansen          Saint Cloud        MN  37 1:45:36 1:55:20 3:40:56  8:26 
    3   80 Joan Nyhus              Roberts            WI  44 1:49:28 1:54:34 3:44:02  8:34 
    4   63 Cindy Lewandowski       Sartell            MN  46 1:45:37 2:00:08 3:45:44  8:37 
    5    9 Erin Basavage           Rosemount          MN  32 1:51:28 1:54:55 3:46:22  8:39 
    6   61 Patricia Langum         Maple Grove        MN  47 1:49:38 1:57:28 3:47:05  8:41 
    7  109 Melissa Sullivan        Ames               IA  28 1:55:48 2:01:42 3:57:30  9:04 
    8   67 Melanie Lund            St. Paul           MN  25 1:59:51 1:59:49 3:59:40  9:09 
    9  146 Jeanie Murphy           Edina              MN  42 1:58:08 2:02:16 4:00:24  9:11 
   10   82 Brittney Olson          Minneapolis        MN  21 2:04:22 2:07:58 4:12:20  9:38 
   11  138 Susan Olsen             Loretto            MN  50 2:08:20 2:11:24 4:19:44  9:55 
   12   97 Sheila Ross             Long Lake          MN  40 2:08:57 2:12:29 4:21:26  9:59 
   13   84 Celia Palm              Universal City     TX  24 2:02:48 2:22:16 4:25:04 10:07 
   14  117 Susan Zoeckler          Iowa City          IA  19 2:12:10 2:13:27 4:25:37 10:09 
   15   75 Carol Moody             Houston            TX  52 2:07:25 2:21:36 4:29:00 10:17 
   16   87 Kristy Powell           New Brighton       MN  29 2:06:01 2:26:27 4:32:28 10:24 
   17   77 Carol Noren             Red Wing           MN  50 2:10:35 2:25:15 4:35:50 10:32 
   18   60 Shelly Langer           Pequot Lakes       MN  43 2:11:52 2:30:07 4:41:58 10:46 
   19   33 Elaine Devries          Excelsior          MN  57 2:18:04 2:28:53 4:46:57 10:58 
   20   52 Sherry Johnson          Merrifield         MN  43 2:32:14 2:15:02 4:47:16 10:58 
   21   94 Deb Roberts             Nisswa             MN  57 2:32:14 2:30:29 5:02:43 11:34 
   22   21 Hope Brandon            Pine River         MN  31 2:23:13 2:46:00 5:09:13 11:49 
   23  112 Jessica Waytashek       Nisswa             MN  28 2:23:25 2:51:52 5:15:17 12:03 
   24   92 Ann Rhea                Plymouth           MN  60 2:28:14 2:48:08 5:16:22 12:05 
   25   32 Amy Deml                Little Falls       MN  44 2:24:27 2:59:25 5:23:51 12:22 
   26   35 Kris Erickson           Little Falls       MN  44 2:24:27 2:59:25 5:23:51 12:22 
   27   86 Nancy Phillips          E. Gull Lake       MN  57 2:32:14 2:54:31 5:26:45 12:29 
   28  111 Nicole Tuescher         Minneapolis        MN  33 2:31:07 3:09:54 5:41:01 13:01 
   29   34 Mary Dose               Hillman            MN  65 2:32:09 3:08:54 5:41:02 13:01 
   30   31 Carol Demgen            E. Gull Lake       MN  62 2:43:38 3:40:12 6:23:50 14:39 
   31  100 Sue Sauer               Robbinsdale        MN  43 1:58:22                       
   32   29 Dana Daly               St. Louis Park     MN  48 1:59:47                       


                    BRAINERD RUN FOR THE LAKES MARATHON
                      Brainerd, MN    April 26, 2008
                             "MARATHON RELAY"

Place No.  Team Name: Teammates                                                                            Split1  Split2  Time    
===== ==== =============================================================================================== ======= ======= ======= 
    1  148 Pequot Lakes : Adison Runberg , Jacob Headlee , Jake Braam , Sam Headlee                                        3:10:12 
    2  130 Nellie's Boys : Randy Razidlo , Steve Razidlo , Brady Bussler , Steve Bussler                   1:59:03 1:54:03 3:53:06 
    3  129 Laura Paulson : Laura Paulson , Amie Seeling , Mike Patrick , Trish Tenold                                      4:04:34 
    4  119 Bahl : Dave Bahl , Skip Wyland , Kevin Wentworth , Benjamin Dover                               1:58:06 2:19:09 4:17:14 
    5  123 Erica Henke : Erica Henke , Kristen Ingram , Kandi Hanson , Sara Rojas                                          4:19:28 
    6  135 Wing :  ,  ,  ,                                                                                                    4:20:49 
    7  122 Coughlin : Kelly Coughlin , Berit Amundson , Corey Robinson , Skye Coughlin                     2:02:48 2:19:10 4:21:58 
    8  133 Super Galactic Mixed Nuts : Annie Schaefer , Anthony Schaefer , Jeff Brown , Rich Gibbs         2:06:38 2:21:48 4:28:26 
    9  125 Team Jog : Sarah Johnson , Nathan Morris , Paul Giefer , Christy Ochs                                           4:32:17 
   10  127 Owen : Jolene Owen , Abbey Neptune , Melissa Berg , Sarah Bach-Bergs                            2:22:07 2:12:41 4:34:48 
   11  126 The Girls : Jessica Niemi , Jamie Yaunick , Shari Pick , Alicia Mankowski                       2:17:00 2:19:43 4:36:42 
   12  124 Hidde :  ,  ,  ,                                                                                   2:13:59 2:35:49 4:49:47 
   13  128 First Timers : Kara Patrick , Trish Exsted , Rachel Werk , Heather Beutler                                      5:03:21 
   14  132 Ryan :  ,  ,  ,                                                                                    2:23:01 2:49:35 5:12:36 
   15  121 Benson :  ,  ,  ,                                                                                  2:12:14                 
results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com


                        MARATHON AGE-GROUP RESULTS


================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - Under
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - Under
================================================================================
    1 Susan Zoeckler          Iowa City          IA  19 4:25:37 

================================================================================
MALE AGE GROUP  21 - 30
================================================================================
    1 Ryan Hammerberg         Pequot Lakes       MN  24 3:23:08 
    2 Matthew Schmitz         Brainerd           MN  23 3:26:56 
    3 Christopher Johanneson  Naperville         IL  30 3:39:34 
    4 Derrek Matson           Baxter             MN  22 4:28:14 
    5 Scott Wielenberg        Brainerd           MN  23 4:30:19 
    6 George Hadfield         Stillwater         MN  23 4:46:57 
    7 Matthew Olson           St. Louis Park     MN  25 4:47:05 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  21 - 30
================================================================================
    1 Amber Bowman            Minneapolis        MN  27 3:32:07 
    2 Melissa Sullivan        Ames               IA  28 3:57:30 
    3 Melanie Lund            St. Paul           MN  25 3:59:40 
    4 Brittney Olson          Minneapolis        MN  21 4:12:20 
    5 Celia Palm              Universal City     TX  24 4:25:04 
    6 Kristy Powell           New Brighton       MN  29 4:32:28 
    7 Jessica Waytashek       Nisswa             MN  28 5:15:17 

================================================================================
MALE AGE GROUP  31 - 40
================================================================================
    1 Brad Person             Baxter             MN  35 3:19:03 
    2 Kevin Bass              Maple Grove        MN  36 3:38:10 
    3 Andrew Giefer           Minneapolis        MN  31 3:42:03 
    4 Chris Hanson            Nisswa             MN  37 3:44:53 
    5 Eric Storbakken         Brainerd           MN  36 3:48:17 
    6 Scott Bordon            Minneapolis        MN  40 4:01:35 
    7 Karl Gahlin             Savage             MN  39 4:02:40 
    8 Allen Novotny           Zimmerman          MN  36 4:04:15 
    9 Dave Connaker           Brainerd           MN  35 4:07:42 
   10 David McKee             Golden Valley      MN  40 4:12:17 
   11 Kevin Novotny           St. Louis Park     MN  39 4:30:36 
   12 Eric Lacher             Minneapolis        MN  39 4:41:11 
   13 Chris Robinson          Baxter             MN  40 4:44:07 
   14 Kevin Buss              Breezy Point       MN  36 4:45:18 
   15 Paul Meehl              Savage             MN  40 5:25:42 
   16 Ben Kiffmeyer           St. Michael        MN  37 5:43:30 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  31 - 40
================================================================================
    1 Melissa Jansen          Saint Cloud        MN  37 3:40:56 
    2 Erin Basavage           Rosemount          MN  32 3:46:22 
    3 Sheila Ross             Long Lake          MN  40 4:21:26 
    4 Hope Brandon            Pine River         MN  31 5:09:13 
    5 Nicole Tuescher         Minneapolis        MN  33 5:41:01 


================================================================================
MALE AGE GROUP  41 - 60
================================================================================
    1 George Bienusa          Sartell            MN  42 3:12:04 
    2 Monty Steffens          Sartell            MN  49 3:20:38 
    3 Stanley Hup             Northfield         MN  53 3:30:20 
    4 Kurt Stunek             St. Cloud          MN  50 3:42:02 
    5 Dave Grotzke            Brainerd           MN  56 3:47:11 
    6 David Asp               Red Wing           MN  60 3:47:30 
    7 Dan Rassier             St. Joseph         MN  52 3:53:59 
    8 Steve Karels            Brainerd           MN  43 3:57:02 
    9 Mike Wheeler            Brainerd           MN  57 3:57:29 
   10 Robert Bennett          Thorndale          PA  43 3:58:45 
   11 Kurtis Ault             Inver Grove Height MN  48 4:01:22 
   12 Arvid Fristad           Sartell            MN  50 4:07:22 
   13 Michael Oliszczak       Albert Lea         MN  49 4:16:46 
   14 Brian Woods             Saint Cloud        MN  43 4:25:14 
   15 Donnie Lewandowski      Sartell            MN  46 4:26:35 
   16 Andy Smith              Baxter             MN  43 4:30:55 
   17 John Beshara            Burnsville         MN  54 4:36:40 
   18 Michael Carrigan        Maplewood          MN  41 4:41:11 
   19 Tom Keck                Glendale           AZ  43 4:45:28 
   20 Jeff Goldstein          Maple Grove        MN  51 5:13:58 
   21 Russ Goldstein          Hutchinson         MN  49 5:15:54 
   22 Rick Adamski            Monticello         MN  47 5:16:59 
   23 Craig Kossen            Minneapolis        MN  46 5:21:44 
   24 Charles Rhea            Plymouth           MN  60 5:24:52 
   25 Henry Rueden            De Pere            WI  58 6:14:44 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  41 - 60
================================================================================
    1 Joan Nyhus              Roberts            WI  44 3:44:02 
    2 Cindy Lewandowski       Sartell            MN  46 3:45:44 
    3 Patricia Langum         Maple Grove        MN  47 3:47:05 
    4 Jeanie Murphy           Edina              MN  42 4:00:24 
    5 Susan Olsen             Loretto            MN  50 4:19:44 
    6 Carol Moody             Houston            TX  52 4:29:00 
    7 Carol Noren             Red Wing           MN  50 4:35:50 
    8 Shelly Langer           Pequot Lakes       MN  43 4:41:58 
    9 Elaine Devries          Excelsior          MN  57 4:46:57 
   10 Sherry Johnson          Merrifield         MN  43 4:47:16 
   11 Deb Roberts             Nisswa             MN  57 5:02:43 
   12 Ann Rhea                Plymouth           MN  60 5:16:22 
   13 Amy Deml                Little Falls       MN  44 5:23:51 
   14 Kris Erickson           Little Falls       MN  44 5:23:51 
   15 Nancy Phillips          E. Gull Lake       MN  57 5:26:45 

================================================================================
MALE AGE GROUP  61 - UP
================================================================================
    1 Wayne Ratowski          Canton             NY  65 5:16:34 
    2 Burt Carlson            Mound              MN  82 6:03:11 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  61 - UP
================================================================================
    1 Mary Dose               Hillman            MN  65 5:41:02 
    2 Carol Demgen            E. Gull Lake       MN  62 6:23:50 

Total Registered:                            130
Total Number of Individual Finishers:         80
Total Number of Relay Finishers:              14
Number of Male   Finishers:                   50
Number of Female Finishers:                   30
Did not Finish Race or Did Not Start:         31