RACE
White Bear Lake, MN October 26, 2012
5K
Place Div/Tot No. Name Age Sex City St Guntime Pace
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= =====
1 1/6 230 Paul Kittleson 15 M Grant. MN 20:04 6:28
2 1/2 188 Nick Bishop 26 M Minneapolis MN 21:07 6:48
3 1/8 935 Scott Schaefer 43 M White Bear Lake MN 21:23 6:53
4 1/40 214 Laura Greene 30 F Center City MN 21:30 6:56
5 2/6 2307 Austin Francis 19 M 21:33 6:57
6 2312 Judy Meyer F 21:39 6:58
7 1/22 235 Chris Lahren 37 M White Bear Lake MN 21:44 7:00
8 2/22 975 Mark Malek 31 M White Bear Lake MN 22:27 7:14
9 2/40 244 Melissa Malinowski 39 F Mahtomedi MN 23:09 7:27
10 2309 D. Hein M 23:19 7:31
11 3/22 241 Kristopher Luneau 36 M Roseville MN 23:25 7:32
12 4/22 218 Mike Hanks 37 M Brooklyn Park MN 23:45 7:39
13 1/19 962 Alissa Trebil 25 F Inver Grove Height MN 23:58 7:43
14 3/6 905 Carter Moening 10 M Lake Elmo MN 24:46 7:59
15 3/40 191 Danielle Bleymeyer 34 F Chisago City MN 24:46 7:59
16 2/8 904 Brooks Moening 40 M Lake Elmo MN 24:47 7:59
17 1/7 999 Greg Gaffaney 64 M St Paul MN 25:00 8:03
18 5/22 242 Adam MacEwen 33 M Wbl MN 25:22 8:10
19 4/40 245 Brandi Manning 32 F Cottage Grove MN 25:53 8:20
20 6/22 209 Jeffery Fresonke 35 M Spring Lake Park MN 26:16 8:28
21 1/14 957 Gloria Tessier 54 F Gem Lake MN 26:16 8:28
22 7/22 989 Jason Mrockowski 37 M Hudson WI 26:32 8:33
23 1/5 2305 Karin Stensun 19 F 27:10 8:45
24 1/10 966 Brian Wier 56 M Colfax WI 27:15 8:47
25 2/14 232 Amy Kloserman 50 F White Bear Lake MN 27:20 8:48
26 3/14 925 Connie Randolph 51 F Shoreview MN 27:50 8:58
27 1/17 192 Julie Borgerdin 47 F Roseville MN 27:50 8:58
28 2/2 946 Elliot Srein 26 M Minneapolis MN 27:54 8:59
29 4/6 2303 Seth Miner 12 M 27:55 8:59
30 3/8 2304 Tim Miner 47 M 27:55 9:00
31 8/22 2311 Jason Hallman 39 M 27:56 9:00
32 9/22 910 Erik Nielsen 32 M Minneapolis MN 28:05 9:03
33 2/19 929 Jessica Reinhart 24 F White Bear Lake MN 28:15 9:06
34 3/19 919 Annemarie Pesavento 25 F Minnetonka MN 28:19 9:07
35 4/19 189 Kilian Bishop 26 F Minneapolis MN 28:19 9:07
36 2/10 2302 Steve Valley 50 M 28:32 9:11
37 2310 Shelly Lacher F 28:43 9:15
38 5/40 906 Cammy Mueller 34 F Hugo MN 29:15 9:25
39 2/7 912 Michael O\'neil 64 M Mahtomedi MN 29:29 9:30
40 10/22 990 Valts Treibergs 37 M White Bear Lake MN 30:01 9:40
41 5/19 994 Tanis Beireis 24 F Minneapolis MN 30:06 9:42
42 6/40 908 Rebecca Nelson 31 F Spring Lake Park MN 30:16 9:45
43 7/40 937 Crystal Schneider 32 F Apple Valley MN 30:29 9:49
44 6/19 995 Tarnin Beireis 22 F Minneapolis MN 30:34 9:51
45 3/10 924 Kent Queensland 56 M Shoreview MN 30:47 9:55
46 4/10 228 Masa Kamura 55 M Shoreview MN 30:48 9:55
47 8/40 958 Lexie Thorpe 31 F Maple Grove MN 30:57 9:58
48 9/40 963 Jessica Twohy 30 F Lindstrom MN 31:35 10:10
49 11/22 217 Andrew Hallman 36 M Coon Rapids MN 31:37 10:11
50 2/17 997 Kerrie Arcand 41 F 31:44 10:13
51 4/8 996 Chad Arcand 44 M 31:45 10:13
52 10/40 930 Virginia Ritchie 38 F Oakdale MN 31:56 10:17
53 11/40 221 Madeline Hogshead 34 F Saint Paul MN 31:56 10:17
54 5/8 936 Chad Schneider 41 M Lakeville MN 32:06 10:20
55 12/40 238 Niki Linden 36 F Hugo MN 32:17 10:24
56 5/6 934 Max Schaefer 11 M White Bear Lake MN 32:23 10:26
57 2/5 933 Meg Schaefer 12 F White Bear Lake MN 32:24 10:26
58 7/19 943 Caitlin Sikel 28 F Owatonna MN 32:39 10:31
59 13/40 2308 Jessica Miller 35 F 32:39 10:31
60 3/5 249 Danielle Martini 14 F Vadnais Heights MN 32:40 10:31
61 14/40 226 Amie Howell 35 F White Bear Lake MN 32:43 10:32
62 12/22 225 Scott Howell 31 M White Bear Lake MN 32:44 10:32
63 3/17 973 Kerrie King 43 F Hastings MN 32:46 10:33
64 5/10 939 Joseph Schoeller 50 M White Bear Lake MN 32:48 10:34
65 15/40 205 Anna Englund 32 F White Bear Twp MN 32:52 10:35
66 8/19 938 Stephanie Schoeller 25 F White Bear Lake MN 32:53 10:35
67 13/22 941 Mike Shepard 38 M Hugo MN 33:30 10:47
68 14/22 215 Loran Gutt 32 M White Bear Lake MN 33:37 10:50
69 16/40 216 Christy Gutt 33 F White Bear Lake MN 33:39 10:50
70 15/22 944 Chris Sitek 38 M White Bear Twp MN 33:40 10:51
71 16/22 981 Joseph Bailey 36 M White Bear Lake MN 33:55 10:55
72 17/40 982 Bernadette Bailey 30 F White Bear Lake MN 33:55 10:55
73 18/40 206 Shannon Evenson 32 F Colfax WI 34:11 11:00
74 9/19 979 Megan Zabel 20 F White Bear Lake MN 34:18 11:03
75 4/17 918 Sharron Peltier 42 F Stacy MN 34:18 11:03
76 5/17 2306 Diane Miller 47 F 34:20 11:03
77 6/17 980 Michelle Zabel 46 F White Bear Lake MN 34:20 11:03
78 19/40 204 Jonna Dunst 32 F Eagan MN 34:24 11:05
79 20/40 181 Lisa Amos 37 F Eagan MN 34:24 11:05
80 1/5 234 Judy Kostohryz 62 F Stillwater MN 34:36 11:08
81 21/40 211 Hilari German 34 F St Paul MN 34:55 11:15
82 22/40 236 Sandy Lahren 37 F White Bear Lake MN 34:58 11:15
83 17/22 210 Colin Gaul 33 M Anoka MN 35:15 11:21
84 7/17 237 Shelly Langworthy 41 F Mankato MN 35:25 11:24
85 2/5 914 Barb Olund 63 F White Bear Lake MN 35:36 11:28
86 10/19 196 Amanda Caron 29 F Minneapolis MN 35:37 11:28
87 18/22 964 Mike Vukich 34 M Roseville MN 35:37 11:28
88 11/19 239 Kasey Loidolt 29 F Minneapolis MN 35:58 11:35
89 8/17 951 Michelle Sullivan 43 F Apple Valley MN 36:04 11:37
90 12/19 233 Lindsey Kortus 29 F Maplewood MN 36:06 11:37
91 13/19 240 Rochelle Loughrey 29 F Maplewood MN 36:13 11:40
92 6/10 246 Richard Marion 55 M Big Lake MN 36:18 11:42
93 3/7 983 Olund Roger 66 M White Bear Lake MN 36:30 11:45
94 4/5 916 Elizabeth Ostendorf 12 F Hudson WI 37:13 11:59
95 9/17 915 Christine Ostendorf 43 F Hudson WI 37:13 11:59
96 23/40 913 Jennifer Olson 37 F White Bear Lake MN 37:15 12:00
97 24/40 186 Amanda Andert 30 F Plymouth MN 37:19 12:01
98 25/40 959 Katie Tierney 30 F Apple Valley MN 37:19 12:01
99 4/14 927 Maureen Reinhart 55 F White Bear Lake MN 37:24 12:02
100 19/22 187 Tom Baldwin 37 M Coon Rapids MN 37:25 12:03
101 10/17 960 Tami Tolzman 49 F Oakdale MN 37:38 12:07
102 26/40 902 Tanya Matheys 39 F Cottage Grove MN 37:46 12:10
103 11/17 971 Sue Yonker 47 F White Bear Lake MN 38:04 12:16
104 6/8 972 Rick Yonker 49 M White Bear Lake MN 38:05 12:16
105 27/40 201 Laura Crofford 35 F Oakdale MN 38:15 12:19
106 20/22 202 Jon Crofford 33 M Oakdale MN 38:15 12:19
107 5/14 208 Carol Featherstone 55 F Lino Lakes MN 38:20 12:21
108 6/14 950 Michelle Stermer 53 F Lakeville MN 38:43 12:28
109 4/7 942 Frank Shima 64 M Pine Springs MN 38:43 12:28
110 14/19 988 Angela Hosfield 29 F Blaine MN 38:46 12:29
111 15/19 991 Kaykeigh Tuckner 26 F Blaine MN 38:47 12:29
112 28/40 199 Jaclyn Chleback 32 F Hugo MN 38:55 12:32
113 29/40 198 Danielle Chandonnet 34 F Rush City MN 38:57 12:33
114 16/19 953 Jenna Swenson 28 F White Bear Lake MN 39:51 12:50
115 17/19 903 Rachel Miller 27 F Hudson WI 39:54 12:51
116 5/5 952 Allison Sullivan 11 F Apple Valley MN 40:01 12:53
117 7/8 949 Stan Stepnowski 40 M Shoreview MN 40:12 12:57
118 12/17 248 Jennifer Martini 48 F Vadnais Heights MN 40:24 13:00
119 30/40 212 Dawn Ginzl 39 F Woodbury MN 40:28 13:02
120 7/14 224 Linnea Howe 59 F White Bear Lake MN 40:55 13:11
121 7/10 928 John Reinhart 55 M White Bear Lake MN 41:16 13:17
122 13/17 931 Diane Roettger 43 F White Bear Lake MN 41:27 13:21
123 8/14 194 Tammie Cairns 59 F Oxford MI 41:41 13:25
124 5/7 195 Ted Cairns 60 M Oxford MI 41:42 13:26
125 14/17 976 Jill Nathe 40 F Brooklyn Park MN 41:49 13:28
126 31/40 977 Kara Shoenfeld 37 F Astoria SD 41:49 13:28
127 32/40 183 Shayna Anderson 30 F Hugo MN 42:00 13:31
128 33/40 956 Courtney Ternes 30 F White Bear Lake MN 42:20 13:38
129 9/14 917 Linda Osterbauer 50 F White Bear Lake MN 42:40 13:44
130 34/40 926 Michelle Redlin 34 F Maplewood MN 42:43 13:45
131 10/14 978 Betty McNiff 59 F Prescott WI 42:43 13:45
132 18/19 909 April Nicholson 20 F Vadnais Heights MN 43:10 13:54
133 3/5 203 Yvette Du Fresne 61 F White Bear Lake MN 43:18 13:56
134 11/14 193 Connie Burda-Nicholson 51 F Vadnais Heights MN 43:33 14:01
135 21/22 182 Jason Anderson 36 M Hugo MN 44:05 14:12
136 35/40 932 Jamie Rooney 33 F Lino Lakes MN 44:18 14:16
137 8/10 923 Mark Primoli 56 M Shoreview MN 44:20 14:16
138 12/14 922 Julie Primoli 51 F Shoreview MN 44:20 14:16
139 22/22 185 Timothy Anderson 34 M Osceola WI 44:44 14:24
140 36/40 184 Allana Anderson 34 F Osceola WI 44:44 14:24
141 19/19 974 Amanda Spencer 29 F Pine City MN 46:28 14:58
142 15/17 227 Christine Jones 41 F Shakopee MN 46:40 15:02
143 16/17 229 Justin King 42 F Big Lake MN 51:01 16:26
144 37/40 911 Carrie Niezgocki 39 F Nowthen MN 51:14 16:30
145 17/17 961 Lori Tolzman 45 F Maplewood MN 51:15 16:30
146 38/40 250 Christa Mason 39 F Oakdale MN 51:16 16:30
147 39/40 223 Erin Holmen 30 F St. Paul MN 52:48 17:00
148 13/14 222 Linda Holmen 59 F St. Paul MN 52:48 17:00
149 14/14 231 Terri Klenzendorf 59 F Roseville MN 52:52 17:01
150 8/8 213 John Gomez 45 M Roseville MN 52:52 17:01
151 4/5 987 Ruby Buchmayer 64 F Roseville MN 54:39 17:36
152 9/10 901 Koji Masuda 54 M Shoreview MN 54:47 17:38
153 6/7 986 Brian Buchmayer 63 M Roseville MN 54:47 17:38
154 10/10 247 Don Martin 57 M Lino Lakes MN 55:26 17:51
155 5/5 920 Claudia Prelgo 67 F Shoreview MN 59:58 19:18
156 6/6 948 John Stepnowski 3 M Shoreview MN 1:00:00 19:19
157 40/40 947 Jennifer Stepnowski 38 F Shoreview MN 1:00:02 19:20
158 7/7 921 William Prelgo 65 M Shoreview MN 1:00:02 19:20
results by Final Time www.finaltiming.com
*********************************** MALE 5K RESULTS *******************************************
Place Name City St Age Sex Guntime
===== ======================== ============== == === === =======
1 Paul Kittleson Grant. MN 15 M 20:04
2 Nick Bishop Minneapolis MN 26 M 21:07
3 Scott Schaefer White Bear Lak MN 43 M 21:23
4 Austin Francis 19 M 21:33
5 Chris Lahren White Bear Lak MN 37 M 21:44
6 Mark Malek White Bear Lak MN 31 M 22:27
7 D. Hein M 23:19
8 Kristopher Luneau Roseville MN 36 M 23:25
9 Mike Hanks Brooklyn Park MN 37 M 23:45
10 Carter Moening Lake Elmo MN 10 M 24:46
11 Brooks Moening Lake Elmo MN 40 M 24:47
12 Greg Gaffaney St Paul MN 64 M 25:00
13 Adam MacEwen Wbl MN 33 M 25:22
14 Jeffery Fresonke Spring Lake Pa MN 35 M 26:16
15 Jason Mrockowski Hudson WI 37 M 26:32
16 Brian Wier Colfax WI 56 M 27:15
17 Elliot Srein Minneapolis MN 26 M 27:54
18 Seth Miner 12 M 27:55
19 Tim Miner 47 M 27:55
20 Jason Hallman 39 M 27:56
21 Erik Nielsen Minneapolis MN 32 M 28:05
22 Steve Valley 50 M 28:32
23 Michael O\'neil Mahtomedi MN 64 M 29:29
24 Valts Treibergs White Bear Lak MN 37 M 30:01
25 Kent Queensland Shoreview MN 56 M 30:47
26 Masa Kamura Shoreview MN 55 M 30:48
27 Andrew Hallman Coon Rapids MN 36 M 31:37
28 Chad Arcand 44 M 31:45
29 Chad Schneider Lakeville MN 41 M 32:06
30 Max Schaefer White Bear Lak MN 11 M 32:23
31 Scott Howell White Bear Lak MN 31 M 32:44
32 Joseph Schoeller White Bear Lak MN 50 M 32:48
33 Mike Shepard Hugo MN 38 M 33:30
34 Loran Gutt White Bear Lak MN 32 M 33:37
35 Chris Sitek White Bear Twp MN 38 M 33:40
36 Joseph Bailey White Bear Lak MN 36 M 33:55
37 Colin Gaul Anoka MN 33 M 35:15
38 Mike Vukich Roseville MN 34 M 35:37
39 Richard Marion Big Lake MN 55 M 36:18
40 Olund Roger White Bear Lak MN 66 M 36:30
41 Tom Baldwin Coon Rapids MN 37 M 37:25
42 Rick Yonker White Bear Lak MN 49 M 38:05
43 Jon Crofford Oakdale MN 33 M 38:15
44 Frank Shima Pine Springs MN 64 M 38:43
45 Stan Stepnowski Shoreview MN 40 M 40:12
46 John Reinhart White Bear Lak MN 55 M 41:16
47 Ted Cairns Oxford MI 60 M 41:42
48 Jason Anderson Hugo MN 36 M 44:05
49 Mark Primoli Shoreview MN 56 M 44:20
50 Timothy Anderson Osceola WI 34 M 44:44
51 John Gomez Roseville MN 45 M 52:52
52 Koji Masuda Shoreview MN 54 M 54:47
53 Brian Buchmayer Roseville MN 63 M 54:47
54 Don Martin Lino Lakes MN 57 M 55:26
55 John Stepnowski Shoreview MN 3 M 1:00:00
56 William Prelgo Shoreview MN 65 M 1:00:02
*********************************** FEMALE 5K RESULTS *******************************************
Place Name City St Age Sex Guntime
===== ======================== ============== == === === =======
1 Laura Greene Center City MN 30 F 21:30
2 Judy Meyer F 21:39
3 Melissa Malinowski Mahtomedi MN 39 F 23:09
4 Alissa Trebil Inver Grove He MN 25 F 23:58
5 Danielle Bleymeyer Chisago City MN 34 F 24:46
6 Brandi Manning Cottage Grove MN 32 F 25:53
7 Gloria Tessier Gem Lake MN 54 F 26:16
8 Karin Stensun 19 F 27:10
9 Amy Kloserman White Bear Lak MN 50 F 27:20
10 Connie Randolph Shoreview MN 51 F 27:50
11 Julie Borgerdin Roseville MN 47 F 27:50
12 Jessica Reinhart White Bear Lak MN 24 F 28:15
13 Annemarie Pesavento Minnetonka MN 25 F 28:19
14 Kilian Bishop Minneapolis MN 26 F 28:19
15 Shelly Lacher F 28:43
16 Cammy Mueller Hugo MN 34 F 29:15
17 Tanis Beireis Minneapolis MN 24 F 30:06
18 Rebecca Nelson Spring Lake Pa MN 31 F 30:16
19 Crystal Schneider Apple Valley MN 32 F 30:29
20 Tarnin Beireis Minneapolis MN 22 F 30:34
21 Lexie Thorpe Maple Grove MN 31 F 30:57
22 Jessica Twohy Lindstrom MN 30 F 31:35
23 Kerrie Arcand 41 F 31:44
24 Virginia Ritchie Oakdale MN 38 F 31:56
25 Madeline Hogshead Saint Paul MN 34 F 31:56
26 Niki Linden Hugo MN 36 F 32:17
27 Meg Schaefer White Bear Lak MN 12 F 32:24
28 Caitlin Sikel Owatonna MN 28 F 32:39
29 Jessica Miller 35 F 32:39
30 Danielle Martini Vadnais Height MN 14 F 32:40
31 Amie Howell White Bear Lak MN 35 F 32:43
32 Kerrie King Hastings MN 43 F 32:46
33 Anna Englund White Bear Twp MN 32 F 32:52
34 Stephanie Schoeller White Bear Lak MN 25 F 32:53
35 Christy Gutt White Bear Lak MN 33 F 33:39
36 Bernadette Bailey White Bear Lak MN 30 F 33:55
37 Shannon Evenson Colfax WI 32 F 34:11
38 Megan Zabel White Bear Lak MN 20 F 34:18
39 Sharron Peltier Stacy MN 42 F 34:18
40 Diane Miller 47 F 34:20
41 Michelle Zabel White Bear Lak MN 46 F 34:20
42 Jonna Dunst Eagan MN 32 F 34:24
43 Lisa Amos Eagan MN 37 F 34:24
44 Judy Kostohryz Stillwater MN 62 F 34:36
45 Hilari German St Paul MN 34 F 34:55
46 Sandy Lahren White Bear Lak MN 37 F 34:58
47 Shelly Langworthy Mankato MN 41 F 35:25
48 Barb Olund White Bear Lak MN 63 F 35:36
49 Amanda Caron Minneapolis MN 29 F 35:37
50 Kasey Loidolt Minneapolis MN 29 F 35:58
51 Michelle Sullivan Apple Valley MN 43 F 36:04
52 Lindsey Kortus Maplewood MN 29 F 36:06
53 Rochelle Loughrey Maplewood MN 29 F 36:13
54 Elizabeth Ostendorf Hudson WI 12 F 37:13
55 Christine Ostendorf Hudson WI 43 F 37:13
56 Jennifer Olson White Bear Lak MN 37 F 37:15
57 Amanda Andert Plymouth MN 30 F 37:19
58 Katie Tierney Apple Valley MN 30 F 37:19
59 Maureen Reinhart White Bear Lak MN 55 F 37:24
60 Tami Tolzman Oakdale MN 49 F 37:38
61 Tanya Matheys Cottage Grove MN 39 F 37:46
62 Sue Yonker White Bear Lak MN 47 F 38:04
63 Laura Crofford Oakdale MN 35 F 38:15
64 Carol Featherstone Lino Lakes MN 55 F 38:20
65 Michelle Stermer Lakeville MN 53 F 38:43
66 Angela Hosfield Blaine MN 29 F 38:46
67 Kaykeigh Tuckner Blaine MN 26 F 38:47
68 Jaclyn Chleback Hugo MN 32 F 38:55
69 Danielle Chandonnet Rush City MN 34 F 38:57
70 Jenna Swenson White Bear Lak MN 28 F 39:51
71 Rachel Miller Hudson WI 27 F 39:54
72 Allison Sullivan Apple Valley MN 11 F 40:01
73 Jennifer Martini Vadnais Height MN 48 F 40:24
74 Dawn Ginzl Woodbury MN 39 F 40:28
75 Linnea Howe White Bear Lak MN 59 F 40:55
76 Diane Roettger White Bear Lak MN 43 F 41:27
77 Tammie Cairns Oxford MI 59 F 41:41
78 Jill Nathe Brooklyn Park MN 40 F 41:49
79 Kara Shoenfeld Astoria SD 37 F 41:49
80 Shayna Anderson Hugo MN 30 F 42:00
81 Courtney Ternes White Bear Lak MN 30 F 42:20
82 Linda Osterbauer White Bear Lak MN 50 F 42:40
83 Michelle Redlin Maplewood MN 34 F 42:43
84 Betty McNiff Prescott WI 59 F 42:43
85 April Nicholson Vadnais Height MN 20 F 43:10
86 Yvette Du Fresne White Bear Lak MN 61 F 43:18
87 Connie Burda-Nicholson Vadnais Height MN 51 F 43:33
88 Jamie Rooney Lino Lakes MN 33 F 44:18
89 Julie Primoli Shoreview MN 51 F 44:20
90 Allana Anderson Osceola WI 34 F 44:44
91 Amanda Spencer Pine City MN 29 F 46:28
92 Christine Jones Shakopee MN 41 F 46:40
93 Justin King Big Lake MN 42 F 51:01
94 Carrie Niezgocki Nowthen MN 39 F 51:14
95 Lori Tolzman Maplewood MN 45 F 51:15
96 Christa Mason Oakdale MN 39 F 51:16
97 Erin Holmen St. Paul MN 30 F 52:48
98 Linda Holmen St. Paul MN 59 F 52:48
99 Terri Klenzendorf Roseville MN 59 F 52:52
100 Ruby Buchmayer Roseville MN 64 F 54:39
101 Claudia Prelgo Shoreview MN 67 F 59:58
102 Jennifer Stepnowski Shoreview MN 38 F 1:00:02
================================================================================
MALE AGE GROUP 19 & - Under
================================================================================
1 Paul Kittleson Grant. MN 15 M
2 Austin Francis 19 M
3 Carter Moening Lake Elmo MN 10 M
4 Seth Miner 12 M
5 Max Schaefer White Bear Lak MN 11 M
6 John Stepnowski Shoreview MN 3 M
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 19 & - Under
================================================================================
1 Karin Stensun 19 F
2 Meg Schaefer White Bear Lak MN 12 F
3 Danielle Martini Vadnais Height MN 14 F
4 Elizabeth Ostendorf Hudson WI 12 F
5 Allison Sullivan Apple Valley MN 11 F
================================================================================
MALE AGE GROUP 20 - 29
================================================================================
1 Nick Bishop Minneapolis MN 26 M
2 Elliot Srein Minneapolis MN 26 M
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 20 - 29
================================================================================
1 Alissa Trebil Inver Grove He MN 25 F
2 Jessica Reinhart White Bear Lak MN 24 F
3 Annemarie Pesavento Minnetonka MN 25 F
4 Kilian Bishop Minneapolis MN 26 F
5 Tanis Beireis Minneapolis MN 24 F
6 Tarnin Beireis Minneapolis MN 22 F
7 Caitlin Sikel Owatonna MN 28 F
8 Stephanie Schoeller White Bear Lak MN 25 F
9 Megan Zabel White Bear Lak MN 20 F
10 Amanda Caron Minneapolis MN 29 F
11 Kasey Loidolt Minneapolis MN 29 F
12 Lindsey Kortus Maplewood MN 29 F
13 Rochelle Loughrey Maplewood MN 29 F
14 Angela Hosfield Blaine MN 29 F
15 Kaykeigh Tuckner Blaine MN 26 F
16 Jenna Swenson White Bear Lak MN 28 F
17 Rachel Miller Hudson WI 27 F
18 April Nicholson Vadnais Height MN 20 F
19 Amanda Spencer Pine City MN 29 F
================================================================================
MALE AGE GROUP 30 - 39
================================================================================
1 Colin Gaul Anoka MN 33 M
2 Chris Lahren White Bear Lak MN 37 M
3 Mark Malek White Bear Lak MN 31 M
4 Kristopher Luneau Roseville MN 36 M
5 Mike Hanks Brooklyn Park MN 37 M
6 Adam MacEwen Wbl MN 33 M
7 Jeffery Fresonke Spring Lake Pa MN 35 M
8 Jason Mrockowski Hudson WI 37 M
9 Jason Hallman 39 M
10 Erik Nielsen Minneapolis MN 32 M
11 Valts Treibergs White Bear Lak MN 37 M
12 Andrew Hallman Coon Rapids MN 36 M
13 Scott Howell White Bear Lak MN 31 M
14 Mike Shepard Hugo MN 38 M
15 Loran Gutt White Bear Lak MN 32 M
16 Chris Sitek White Bear Twp MN 38 M
17 Joseph Bailey White Bear Lak MN 36 M
18 Mike Vukich Roseville MN 34 M
19 Tom Baldwin Coon Rapids MN 37 M
20 Jon Crofford Oakdale MN 33 M
21 Jason Anderson Hugo MN 36 M
22 Timothy Anderson Osceola WI 34 M
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 30 - 39
================================================================================
1 Laura Greene Center City MN 30 F
2 Melissa Malinowski Mahtomedi MN 39 F
3 Danielle Bleymeyer Chisago City MN 34 F
4 Brandi Manning Cottage Grove MN 32 F
5 Cammy Mueller Hugo MN 34 F
6 Rebecca Nelson Spring Lake Pa MN 31 F
7 Crystal Schneider Apple Valley MN 32 F
8 Lexie Thorpe Maple Grove MN 31 F
9 Jessica Twohy Lindstrom MN 30 F
10 Virginia Ritchie Oakdale MN 38 F
11 Madeline Hogshead Saint Paul MN 34 F
12 Niki Linden Hugo MN 36 F
13 Jessica Miller 35 F
14 Amie Howell White Bear Lak MN 35 F
15 Anna Englund White Bear Twp MN 32 F
16 Christy Gutt White Bear Lak MN 33 F
17 Bernadette Bailey White Bear Lak MN 30 F
18 Shannon Evenson Colfax WI 32 F
19 Jonna Dunst Eagan MN 32 F
20 Lisa Amos Eagan MN 37 F
21 Hilari German St Paul MN 34 F
22 Sandy Lahren White Bear Lak MN 37 F
23 Jennifer Olson White Bear Lak MN 37 F
24 Amanda Andert Plymouth MN 30 F
25 Katie Tierney Apple Valley MN 30 F
26 Tanya Matheys Cottage Grove MN 39 F
27 Laura Crofford Oakdale MN 35 F
28 Jaclyn Chleback Hugo MN 32 F
29 Danielle Chandonnet Rush City MN 34 F
30 Dawn Ginzl Woodbury MN 39 F
31 Kara Shoenfeld Astoria SD 37 F
32 Shayna Anderson Hugo MN 30 F
33 Courtney Ternes White Bear Lak MN 30 F
34 Michelle Redlin Maplewood MN 34 F
35 Jamie Rooney Lino Lakes MN 33 F
36 Allana Anderson Osceola WI 34 F
37 Carrie Niezgocki Nowthen MN 39 F
38 Christa Mason Oakdale MN 39 F
39 Erin Holmen St. Paul MN 30 F
40 Jennifer Stepnowski Shoreview MN 38 F
================================================================================
MALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Scott Schaefer White Bear Lak MN 43 M
2 Brooks Moening Lake Elmo MN 40 M
3 Tim Miner 47 M
4 Chad Arcand 44 M
5 Chad Schneider Lakeville MN 41 M
6 Rick Yonker White Bear Lak MN 49 M
7 Stan Stepnowski Shoreview MN 40 M
8 John Gomez Roseville MN 45 M
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Julie Borgerdin Roseville MN 47 F
2 Kerrie Arcand 41 F
3 Kerrie King Hastings MN 43 F
4 Sharron Peltier Stacy MN 42 F
5 Diane Miller 47 F
6 Michelle Zabel White Bear Lak MN 46 F
7 Shelly Langworthy Mankato MN 41 F
8 Michelle Sullivan Apple Valley MN 43 F
9 Christine Ostendorf Hudson WI 43 F
10 Tami Tolzman Oakdale MN 49 F
11 Sue Yonker White Bear Lak MN 47 F
12 Jennifer Martini Vadnais Height MN 48 F
13 Diane Roettger White Bear Lak MN 43 F
14 Jill Nathe Brooklyn Park MN 40 F
15 Christine Jones Shakopee MN 41 F
16 Justin King Big Lake MN 42 F
17 Lori Tolzman Maplewood MN 45 F
================================================================================
MALE AGE GROUP 50 - 59
================================================================================
1 Brian Wier Colfax WI 56 M
2 Steve Valley 50 M
3 Kent Queensland Shoreview MN 56 M
4 Masa Kamura Shoreview MN 55 M
5 Joseph Schoeller White Bear Lak MN 50 M
6 Richard Marion Big Lake MN 55 M
7 John Reinhart White Bear Lak MN 55 M
8 Don Martin Lino Lakes MN 57 M
9 Mark Primoli Shoreview MN 56 M
10 Koji Masuda Shoreview MN 54 M
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 50 - 59
================================================================================
1 Gloria Tessier Gem Lake MN 54 F
2 Amy Kloserman White Bear Lak MN 50 F
3 Connie Randolph Shoreview MN 51 F
4 Maureen Reinhart White Bear Lak MN 55 F
5 Carol Featherstone Lino Lakes MN 55 F
6 Michelle Stermer Lakeville MN 53 F
7 Linnea Howe White Bear Lak MN 59 F
8 Tammie Cairns Oxford MI 59 F
9 Connie Burda-Nicholson Vadnais Height MN 51 F
10 Linda Osterbauer White Bear Lak MN 50 F
11 Betty McNiff Prescott WI 59 F
12 Julie Primoli Shoreview MN 51 F
13 Linda Holmen St. Paul MN 59 F
14 Terri Klenzendorf Roseville MN 59 F
================================================================================
MALE AGE GROUP 60 & - UP
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 60 & - UP
================================================================================
Total Registered: 270
Total Number of Finishers: 158
Number of Male Finishers: 56
Number of Female Finishers: 102
Did not Finish Race or Did Not Start: 112