TRINONA KIDS TRIATHLON
St. Mary's University - Winona, MN, June 11, 2011
AGE GROUP RESULTS 2 - 7
25 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/4 Mile Run
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim Rank Bike Rank Run Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ========== ============ ========= =======
1 149 Grace Ping 7 F Winona MN 1 1:23 4 3:45 1 2:11 7:18
2 132 Cole Schlaefer 7 M Lakeville MN 4 1:34 1 3:33 11 2:31 7:36
3 126 Kortland Nehring 7 M Alden IA 5 1:41 10 3:53 4 2:17 7:49
4 119 Baylor Hagen 7 M Plainview MN 18 2:36 2 3:34 2 2:12 8:20
5 144 Laura Cochran 6 F Lakeville MN 2 1:26 9 3:51 53 3:06 8:21
6 133 Owen Ping 7 M Winona MN 11 2:16 11 3:55 5 2:19 8:28
7 127 William Couchman 7 M Edina MN 16 2:35 6 3:49 3 2:15 8:37
8 117 Nolan Livingston 7 M Winona MN 6 1:55 27 4:21 12 2:32 8:46
9 124 Evan Umbreit 7 M Rochester MN 17 2:36 8 3:51 9 2:28 8:53
10 158 Emma Slavin 7 F Woodbury MN 14 2:21 15 3:59 13 2:34 8:53
11 153 Megan Morgan 7 F Winona MN 15 2:26 13 3:57 19 2:36 8:57
12 155 Nadia Hocum 7 F Winona MN 3 1:28 40 4:54 20 2:38 8:57
13 131 Brock Herczeg 7 M Winona MN 12 2:18 25 4:18 8 2:27 9:02
14 122 Brayden Coudron 7 M Winona MN 10 2:16 3 3:40 56 3:15 9:09
15 151 Anna Ogren 7 F Rochester MN 9 2:11 36 4:38 6 2:23 9:10
16 123 Spencer Frost 7 M Minneapolis MN 19 2:37 12 3:57 37 2:50 9:22
17 164 Kian Swartz 7 M Rochester MN 24 2:47 16 4:01 24 2:40 9:26
18 140 Gabrielle Pardoe 6 F Black River Falls WI 13 2:19 7 3:51 59 3:31 9:39
19 129 Joey Dunn 7 M Andover MN 26 2:52 19 4:07 25 2:42 9:39
20 105 Kyle Coudron 5 M Winona MN 30 3:16 5 3:49 23 2:39 9:42
21 103 Nolan Church 5 M Owatonna MN 22 2:43 34 4:30 15 2:35 9:45
22 130 Jackson Vos 7 M Sartell MN 31 3:16 17 4:04 10 2:28 9:46
23 141 Lauren Ping 6 F Winona MN 8 2:06 47 5:04 21 2:38 9:47
24 157 Alana Thomas 7 F Brooklyn Park MN 25 2:49 30 4:25 18 2:36 9:48
25 102 Aiden Dunlap 5 M Onalaska WI 7 1:59 49 5:17 16 2:35 9:49
26 147 Hailey Biesanz 7 F Winona MN 27 3:02 22 4:09 29 2:46 9:56
27 278 Tyrus McCoy 6 M Holmen WI 28 3:11 23 4:10 22 2:38 9:58
28 148 Issara Schmidt 7 F Winona MN 20 2:40 33 4:29 51 3:03 10:10
29 118 Lucas Peterman 7 M Minneapolis MN 21 2:42 50 5:17 7 2:25 10:22
30 114 Logan Losey 6 M Wabasha MN 34 3:33 18 4:04 34 2:49 10:25
31 120 Carter Gold 7 M Ettrick WI 41 3:47 24 4:17 17 2:35 10:37
32 162 Owen Brietzke 6 M Winona MN 33 3:28 31 4:26 27 2:44 10:37
33 159 Elsie Dickover 7 F Milwaukee WI 29 3:13 46 5:04 14 2:34 10:50
34 152 Chloe Sroga 7 F Fridley MN 36 3:36 35 4:38 28 2:46 10:58
35 112 Michael Winston 6 M Bloomington MN 42 3:47 29 4:24 48 3:00 11:09
36 116 Ewan Easton 6 M St. Paul MN 23 2:46 51 5:22 55 3:14 11:21
37 154 Phoebe Tilburt 7 F Rochester MS 40 3:45 38 4:44 44 2:56 11:23
38 107 Jordan Zibrowki 5 M Rushford MN 39 3:43 37 4:42 50 3:01 11:24
39 142 Madison Beck 6 F Winona MN 48 4:32 21 4:09 33 2:47 11:26
40 160 Landon Manock 7 M 43 4:16 26 4:21 41 2:55 11:30
41 111 Andrew Ogren 6 M Rochester MN 45 4:26 32 4:27 26 2:43 11:35
42 137 Sophia Slavin 5 F Woodbury MN 50 4:35 20 4:08 46 2:57 11:39
43 115 Colton Bailey 6 M Rochester MN 57 4:55 14 3:59 39 2:52 11:44
44 150 Hope Esch 7 F Winona MN 35 3:33 54 5:31 31 2:47 11:50
45 145 Madeline Baer 7 F Lewiston MN 37 3:40 43 4:55 58 3:21 11:54
46 121 Suren D'Cruz Wigren 7 M St. Paul MN 32 3:18 52 5:25 54 3:13 11:55
47 113 Tanner Knutson 6 M Plymouth MN 55 4:48 28 4:22 32 2:47 11:55
48 143 Madilyn Happe 6 F Carver MN 49 4:33 39 4:51 40 2:55 12:17
49 146 Rachel Koenig 7 F Dakota MN 52 4:43 44 4:59 38 2:51 12:32
50 139 Ashley Hagen 6 F Little Falls MN 54 4:47 45 5:01 43 2:55 12:41
51 108 Matthew Vos 5 M Sartell MN 53 4:46 42 4:54 52 3:04 12:41
52 100 Daniel Meunier 5 M Rochester MN 44 4:25 53 5:26 49 3:00 12:49
53 109 Tyler Betthauser 5 M Rushford MN 51 4:41 48 5:14 47 3:00 12:53
54 110 Joelle Hammann 6 M Lewiston MN 58 4:59 41 4:54 61 3:47 13:38
55 138 Kendra Fritts 6 F Winona MN 56 4:49 57 6:45 36 2:49 14:21
56 101 John Fritts 5 M Winona MN 60 5:48 56 6:01 30 2:46 14:33
57 135 Ellie Gold 5 F Ettrick WI 61 6:11 55 5:45 35 2:49 14:43
58 106 Ethan Tober 5 M Winona MN 46 4:27 58 7:05 57 3:18 14:49
59 134 Isabell Livingston 5 F Winona MN 38 3:41 60 9:04 45 2:56 15:39
60 136 Jaelyn Stowe 5 F Black River Falls WI 47 4:31 59 8:40 60 3:46 16:55
61 104 Charlie Miller 5 M Winona MN 59 5:22 61 9:12 42 2:55 17:28
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
TRINONA KIDS TRIATHLON
St. Mary's University - Winona, MN, June 11, 2011
AGE GROUP RESULTS 8 - 10
75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim Rank Bike Rank Run Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ========== ============ ========= =======
1 241 Veronica Church 8 F Owatonna MN 6 2:32 6 3:19 1 2:39 8:29
2 230 Koji Gutzmann 10 M Lilydale MN 2 1:58 1 3:07 9 4:10 9:13
3 213 Carson Bantle 9 M Onalaska WI 5 2:29 2 3:10 13 4:21 9:59
4 125 Tony Coudron 10 M Winona MN 3 2:24 3 3:12 34 4:52 10:26
5 251 Grace Miller 9 F Winona MN 14 2:50 14 3:36 10 4:15 10:39
6 222 Ben Cochran 9 M Lakeville MN 4 2:26 13 3:35 28 4:46 10:46
7 276 Adrian Brietzke 10 M Winona MN 7 2:37 25 3:45 19 4:27 10:48
8 260 Anni Skillicorn 9 F Winona MN 15 2:54 12 3:33 17 4:25 10:51
9 224 Grant Wolner 9 M Winona MN 8 2:40 22 3:42 21 4:33 10:54
10 220 Alex Jorgenson 9 M Winona MN 13 2:47 27 3:47 18 4:27 11:00
11 258 Lauren Johnson 9 F Winona MN 16 2:55 17 3:38 23 4:36 11:07
12 264 Marin Stowe 10 F Black River Falls WI 19 3:03 26 3:46 22 4:34 11:21
13 235 Ashley Patten 8 F New Richmond WI 18 3:02 32 3:58 16 4:23 11:22
14 208 Michael Broghammer 8 M Solon IA 10 2:43 8 3:28 47 5:14 11:24
15 250 Mary Morgan 9 F Winona MN 22 3:10 20 3:40 27 4:43 11:31
16 233 Asa Bratlien 10 M Mantorville MN 34 3:54 4 3:16 15 4:22 11:32
17 218 Tanner Lozenski 9 M Winona MN 9 2:41 35 3:59 37 4:56 11:34
18 237 Jennifer Mettler 8 F Chanhassen MN 27 3:30 28 3:52 14 4:22 11:43
19 273 Jackson McCoy 9 M Holmen WI 35 3:57 9 3:30 11 4:20 11:44
20 262 Anna Rem 10 F Winona MN 29 3:36 15 3:37 24 4:36 11:47
21 272 Ben Jass-Mahoney 10 M Winona MN 20 3:05 10 3:32 51 5:20 11:56
22 242 Ella Miller 8 F Lewiston MN 17 3:01 41 4:08 40 5:00 12:08
23 256 Madalyn Slavin 9 F Woodbury MN 23 3:12 18 3:38 52 5:21 12:10
24 223 Jack Herczeg 9 M Winona MN 12 2:46 47 4:16 45 5:12 12:13
25 243 Julia Kronebusch 8 F Winona MN 59 4:56 57 4:29 4 2:50 12:13
26 270 Megan Lynch 10 F Winona MN 21 3:09 48 4:17 32 4:51 12:15
27 212 Jonas Trombetta 9 M Winona MN 53 4:39 5 3:18 12 4:20 12:16
28 244 Cassie Schoh 8 F Winona MN 56 4:52 55 4:26 7 3:07 12:23
29 239 Gloria Teigland 8 F Crystal MN 61 5:07 59 4:30 3 2:48 12:24
30 245 Sophie Barker 9 F Hudson WI 31 3:37 51 4:21 20 4:29 12:26
31 226 Jonas Tilburt 10 M Rochester MN 36 3:58 7 3:27 42 5:03 12:26
32 236 Francesca Schewe 8 F Winona MN 11 2:45 56 4:28 50 5:17 12:29
33 221 Brett Betthauser 9 M Rushford MN 50 4:29 72 5:25 5 2:50 12:44
34 257 Isabel Northrop 9 F Winona MN 24 3:19 23 3:44 63 5:46 12:48
35 253 Kallie Vafaei 9 F Winona MN 30 3:37 58 4:29 30 4:50 12:55
36 229 Colin Geyer 10 M Henning MN 64 5:33 65 4:45 2 2:45 13:01
37 205 Kael Swartz 8 M Rochester MN 42 4:14 43 4:10 26 4:41 13:04
38 228 Jacob Dunn 10 M Andover MN 45 4:17 36 4:00 33 4:51 13:07
39 232 Simon Dickover 10 M Milwaukee WI 46 4:17 29 3:53 41 5:02 13:12
40 231 Luke Broghammer 10 M Winona MN 25 3:26 67 4:54 36 4:54 13:13
41 202 Aidan Hagen 8 M Little Falls MN 54 4:47 19 3:39 31 4:50 13:15
42 271 Emily Johnson 10 F Winona MN 37 4:00 30 3:54 55 5:24 13:16
43 217 Hunter Esch 9 M Winona MN 40 4:07 39 4:01 44 5:10 13:17
44 215 Garrett Kaiser 9 M Inver Grove Height MN 55 4:49 16 3:38 35 4:53 13:19
45 214 Samson Hagen 9 M Plainview MN 67 5:42 21 3:40 8 3:58 13:19
46 201 Bryce Cummings 8 M Winona MN 75 6:27 38 4:01 6 3:03 13:29
47 265 Emily Sroga 10 F Fridley MN 32 3:38 54 4:26 56 5:32 13:34
48 206 Carter Schoh 8 M Winona MN 28 3:36 53 4:25 62 5:44 13:44
49 238 Madison Hjelmeland 8 F Winona MN 39 4:04 40 4:08 59 5:40 13:51
50 248 Annabelle Koenig 9 F Dakota MN 43 4:16 61 4:39 39 4:58 13:51
51 252 Emily Strom 9 F Fountain City WI 38 4:02 69 4:55 43 5:03 14:00
52 255 Elianna Knutson 9 F Plymouth MN 57 4:52 31 3:57 49 5:16 14:04
53 254 Sierra Lenhardt 9 F Winona MN 48 4:26 52 4:22 53 5:22 14:09
54 266 Sarah Rothering 10 F Cochrane WI 60 4:59 34 3:59 48 5:16 14:11
55 234 Eliana Hammann 8 F Lewiston MN 44 4:16 33 3:58 66 6:01 14:14
56 247 Lauren Fornshell 9 F Plymouth MN 51 4:30 60 4:32 46 5:13 14:14
57 275 Morgan Walker 8 F 47 4:24 24 3:44 70 6:18 14:24
58 203 Jakob Miller 8 M Winona MN 66 5:35 46 4:15 25 4:40 14:28
59 274 Kylee Zeches 8 F Winona MN 41 4:09 64 4:43 61 5:43 14:33
60 227 Ethan Olson 10 M Minneiska MN 26 3:26 37 4:00 75 7:27 14:53
61 267 Megan Van Guilder 10 F Buffalo City WI 52 4:37 50 4:20 68 6:04 14:59
62 204 Bryce Quinton 8 M Pepin WI 62 5:23 63 4:41 38 4:57 15:00
63 249 Hannah Biesanz 9 F Winona MN 58 4:53 62 4:41 57 5:33 15:06
64 200 Aaron Lynch 8 M Houston MN 73 6:17 42 4:10 29 4:49 15:15
65 240 Miya Horel 8 F Crystal MN 63 5:32 44 4:13 60 5:41 15:25
66 210 Ethan Cummings 9 M Winona MN 72 6:16 11 3:32 58 5:38 15:26
67 259 Madisen Beuthling 9 F Somerset MN 49 4:28 49 4:18 74 7:26 16:10
68 268 Moira Coe 10 F Minneapolis MN 74 6:19 66 4:53 54 5:22 16:32
69 263 Avantika D'Cruz Wigren 10 F St. Paul MN 33 3:41 73 5:49 73 7:06 16:34
70 209 David Langowski 8 M Winona MN 65 5:34 71 5:14 64 5:49 16:36
71 207 Riley Kollbaum 8 M Blaine MN 69 5:47 68 4:54 69 6:12 16:52
72 211 Cole Johnson 9 M Pepin WI 71 6:10 45 4:14 71 6:39 17:02
73 269 Lacy Quinton 10 F Pepin WI 70 6:09 70 5:04 67 6:02 17:13
74 246 Morgan Myszka 9 F Menlo Park CA 68 5:45 74 6:01 65 5:56 17:41
75 326 Alanna Smith 9 F Minneapolis MN 1 1:55 75 12:37 72 6:48 21:18
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
TRINONA KIDS TRIATHLON
St. Mary's University - Winona, MN, June 11, 2011
AGE GROUP RESULTS 11 - 13
175 Yard Swim - 2 Mile Bike - 3/4 Mile Run
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim Rank Bike Rank Run Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ========== ============ ========= =======
1 323 Jayne Emerson 13 F Winona MN 8 4:21 2 8:05 3 6:09 18:34
2 311 Nathan Sims 13 M Eu Claire WI 1 3:30 17 10:11 1 5:25 19:05
3 324 Hanna O'Neill 13 F Rushford MN 3 3:56 6 8:38 11 6:49 19:21
4 304 Bradley Miller 11 M Lewiston MN 5 4:05 7 8:40 10 6:45 19:29
5 321 Jessica Stangret 12 F Waconia MN 2 3:48 8 8:43 12 7:00 19:29
6 318 Gabrielle Sims 11 F Eau Claire WI 7 4:11 3 8:17 15 7:21 19:48
7 308 Matthew Dunn 12 M Andover MN 17 6:02 4 8:18 2 5:45 20:05
8 310 Ian Breitlow 13 M Winona MN 14 5:20 9 8:50 6 6:22 20:32
9 325 Caitlin Domeyer 13 F Winona MN 16 5:46 11 8:59 4 6:16 20:59
10 313 Elizabeth Pardoe 11 F Black River Falls WI 6 4:09 5 8:30 22 8:53 21:30
11 312 Kathryn Stangret 11 F Waconia MN 10 4:34 13 9:22 17 7:37 21:31
12 306 Griffin Wolner 11 M Winona MN 4 4:01 18 10:13 16 7:31 21:44
13 300 Sam Gresham 11 M Winona MN 12 5:00 20 10:55 7 6:31 22:25
14 302 John Pampuch 11 M Winona MN 23 7:16 1 8:00 14 7:13 22:28
15 309 Tyler Albrecht 12 M Houston MN 22 7:16 10 8:54 8 6:37 22:46
16 307 Yousef Almatrok 12 M Winona MN 20 6:15 19 10:25 5 6:16 22:54
17 314 Harper O'Neill 11 F Rushford MN 13 5:08 15 9:44 19 8:06 22:56
18 317 Annelyn Broghammer 11 F Solon IA 9 4:28 14 9:43 21 8:47 22:56
19 303 Kade Swartz 11 M Rochester MN 15 5:28 16 10:00 20 8:06 23:33
20 322 Amanda Schmidt 12 F Farmington MN 21 6:58 21 11:26 9 6:43 25:04
21 301 Zeb Trombetta 11 M Winona MN 24 8:28 12 9:15 18 7:40 25:21
22 320 Sarah Broghammer 11 F Winona MN 11 4:40 23 12:56 23 8:54 26:29
23 319 Bailee Jones 11 F Andover MN 18 6:13 24 13:19 13 7:03 26:34
24 315 Sierra Morgan 11 F Houston MN 19 6:15 22 12:08 24 9:09 27:31
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
DID NOT FINISH OR DISQUALIFIED
Bib Name Age Sex City St Rank Swim Rank Bike Rank Run Finish
==== ======================= === === ================== == ========== ============ ========= =======
225 Unknown Finisher 7 M Rochester MN
Total Registered: 170
Total Number of Individual Finishers: 160
Number of Male Finishers: 82
Number of Female Finishers: 78
Did not Finish Race or Did Not Start: 9