Page 1
2009 MORA VASALOPPET 42km
Place Div/Tot Name Age Sex City Sta Time Pace
===== ======== ======================= === === ================== === ========= =====
1 1/11 Adam C Swank 33 M Duluth MN 1:59:36.2 2:51
2 1/12 Nathan C Porath 26 M Eagan MN 1:59:39.0 2:51
3 1/25 Piotr H Bednarski 42 M Minneapolis MN 1:59:39.6 2:51
4 2/12 Evan S Pengelly 29 M Plymouth MN 1:59:42.0 2:51
5 2/11 Joe Gerard 30 M Duluth MN 2:00:27.2 2:53
6 1/12 David K Nelson 36 M Medicine Lake MN 2:02:46.7 2:56
7 1/9 David S Anderson 24 M Plymouth MN 2:02:47.7 2:56
8 2/9 Jakob M Wartman 22 M Richfield MN 2:02:53.3 2:56
9 2/25 Rhett Bonner 44 M Duluth MN 2:03:41.3 2:57
10 3/9 Erik M Hendrickson 23 M St Louis Park MN 2:04:52.8 2:59
11 3/11 Grant D Nelson 33 M Duluth MN 2:05:00.9 2:59
12 4/11 Devin F Arenz 31 M St Paul MN 2:05:54.1 3:00
13 1/38 Philip T Rogers 45 M Esko MN 2:06:21.7 3:01
14 3/12 Brett E Arenz 29 M St Paul MN 2:07:43.8 3:03
15 4/9 Jorgen Gronsund 23 M Minneapolis MN 2:08:14.6 3:04
16 2/12 Per M Nelson 35 M Woodbury MN 2:08:22.0 3:04
17 1/48 Shaun P Koos 55 M Wenatchee WA 2:08:36.0 3:04
18 3/12 Owen E Baird 36 M Brainerd MN 2:08:45.7 3:04
19 2/48 Michael K O'Connor 56 M Rochester MN 2:09:05.6 3:05
20 1/52 Brad J Erickson 54 M Plymouth MN 2:09:16.2 3:05
21 2/38 Kevin Ivens 48 M Champlin MN 2:09:24.4 3:05
22 3/48 James C Agre 58 M Minneapolis MN 2:09:26.7 3:05
23 3/25 Jey B Carlson 42 M Minnetonka MN 2:09:46.0 3:06
24 4/12 Travis J Hinck 25 M Plymouth MN 2:09:54.8 3:06
25 3/38 Brent A Oja 45 M River Falls WI 2:10:39.3 3:07
26 5/12 Justin A Pavlish 28 M Fridley MN 2:11:14.5 3:08
27 2/52 Jed Downs 51 M Duluth MN 2:12:43.5 3:10
28 4/38 James M Schultz 46 M Shorewood MN 2:13:20.5 3:11
29 4/25 Joe Manns 44 M Maplewood MN 2:13:50.1 3:12
30 5/9 Grant K Dornfeld 19 M Maple Grove MN 2:15:04.9 3:13
31 5/25 David L Cole 41 M Austin MN 2:15:15.8 3:14
32 1/30 Robert C Skow 60 M St Cloud MN 2:16:03.2 3:15
33 6/9 Mark Michals 24 M Minneapolis MN 2:16:08.2 3:15
34 4/48 Michael Mandli 57 M Germantown WI 2:16:39.3 3:16
35 2/30 Ken Mogren 60 M Winona MN 2:16:41.2 3:16
36 6/12 Craig M Cardinal 26 M Northfield MN 2:17:46.0 3:17
37 3/52 David R Dow 53 M West Lakeland MN 2:19:08.5 3:19
38 5/48 Martin C Richmond 55 M Minneapolis MN 2:19:13.8 3:19
39 1/3 Corey L Coogan 31 F Minneapolis MN 2:19:24.4 3:20
40 1/8 Kate B Ellis 52 F Minneapolis MN 2:19:27.8 3:20
41 1/14 Michele A Oja 44 F River Falls WI 2:20:09.4 3:21
42 4/52 Stephen J Williams 53 M Austin MN 2:21:09.5 3:22
43 1/12 Cheryl K Dubois 47 F North Oaks MN 2:21:12.1 3:22
44 4/12 Jonathan Rova 35 M Grand Marais MN 2:22:16.8 3:24
45 6/25 Michael J Tocko 44 M St Paul MN 2:22:57.4 3:25
46 5/38 Doug M Hanson 48 M Plymouth MN 2:24:12.0 3:26
47 3/30 Ahvo Taipale 62 M St Paul MN 2:26:13.8 3:29
48 1/5 Kim E Rudd 37 F Plymouth MN 2:26:52.8 3:30
49 6/38 Steve M Mills 49 M Richfield MN 2:26:54.2 3:30
50 5/52 Richard R Steinle 51 M Madison WI 2:27:15.8 3:31
51 5/12 John E Twa 36 M Lafayette CO 2:28:09.3 3:32
52 6/12 Craig S Rudd 39 M Plymouth MN 2:28:19.7 3:32
53 5/11 Johan Von Holst 30 M SWE 2:28:21.5 3:32
54 6/11 Chris Lundstrom 32 M Minneapolis MN 2:28:43.6 3:33
55 7/38 Dave J Leschke 47 M St Paul MN 2:28:47.8 3:33
56 8/38 David J Lombardo 47 M Eau Claire WI 2:29:13.2 3:34
57 4/30 Larry J Larson 63 M Stillwater MN 2:29:32.7 3:34
58 5/30 George Peuhl 60 M Sylvania OH 2:29:37.9 3:34
59 9/38 Jeffrey D Arndt 48 M Coon Rapids MN 2:29:39.6 3:34
60 6/52 Kevin P Stalheim 54 M Milwaukee WI 2:29:45.8 3:34
61 10/38 Mike Mc Closkey 49 M Minneapolis MN 2:30:11.2 3:35
62 7/9 Michael S Meehlhause 19 M Mounds View MN 2:30:31.7 3:36
63 11/38 Ken J Grantier 49 M Bemidji MN 2:30:50.0 3:36
64 1/6 Elaine M Nelson 29 F Duluth MN 2:32:16.8 3:38
65 1/29 Robert A Nesvold 69 M Northfield MN 2:32:44.2 3:39
66 2/14 Karen G Bebchuk 42 F Plymouth MN 2:32:59.9 3:39
67 7/25 David P Bell 43 M Madison WI 2:33:11.7 3:39
68 12/38 Mark W Trumper 46 M Stillwater MN 2:33:12.6 3:39
69 7/12 Kurt D Stromberg 35 M Roseville MN 2:33:14.1 3:39
70 13/38 David I Folland 47 M Northfield MN 2:34:09.5 3:41
71 14/38 Stacey A Skinner 48 M Minneapolis MN 2:35:48.6 3:43
72 7/52 Jim L Smith 53 M Forest Lake MN 2:36:14.9 3:44
73 8/52 Gary M Gerst 54 M Maple Grove MN 2:37:08.7 3:45
74 15/38 Ron Kadera 49 M Roseville MN 2:37:47.2 3:46
75 9/52 Michael T La Berge 54 M Duluth MN 2:38:00.1 3:46
76 16/38 Randy A Shelerud 47 M Rochester MN 2:38:06.8 3:46
77 2/29 Goran Jonsson 66 M Gavle SWE 2:38:18.2 3:47
78 17/38 Bill Callas 49 M Stillwater MN 2:38:19.2 3:47
79 7/12 Peter A Bauer 28 M St Paul MN 2:38:23.3 3:47
80 1/8 Allison A Rykken 20 F St Paul MN 2:38:53.6 3:47
81 6/48 Rick D Nelson 55 M Loves Park IL 2:39:00.0 3:48
82 7/48 Ralph S Bovard 56 M Minneapolis MN 2:39:00.7 3:48
83 8/25 Thomas M Hutchinson 44 M Minneapolis MN 2:39:23.8 3:48
84 6/30 Hakan Mossberg 64 M Stora SWE 2:39:36.4 3:49
85 18/38 James R Kelley 47 M Centuria WI 2:39:42.1 3:49
86 7/30 Charles E Carlson 60 M Rockton IL 2:40:05.1 3:49
87 19/38 Daniel L Gerdts 49 M Minneapolis MN 2:40:07.7 3:49
88 3/29 Odd Osland 67 M Apple Valley MN 2:41:20.4 3:51
89 4/29 Harold W Teasdale 65 M Marine On St Croix MN 2:41:28.0 3:51
90 2/12 Kelly A Rogers 49 F Esko MN 2:41:35.7 3:51
91 10/52 Steve M Mulawka 54 M St Cloud MN 2:42:15.5 3:52
92 2/6 Mary E Vancura 29 F St Paul MN 2:42:34.9 3:53
93 8/48 Markus Gapany 55 M Plymouth MN 2:43:38.6 3:54
94 11/52 Wade V Weber 54 M Mora MN 2:43:44.4 3:54
95 8/9 Viktor J Kamb 24 M Minneapolis MN 2:43:56.9 3:55
96 9/48 Douglas L Schumacher 59 M Roseville MN 2:44:22.7 3:55
97 3/12 Marise A Widmer 49 F St Paul MN 2:44:24.5 3:55
98 9/25 Pedro A Pesta 44 M Northfield MN 2:44:30.9 3:56
99 8/30 Philip R Rogosheske 64 M St Cloud MN 2:44:32.6 3:56
100 10/48 Philip S Hoffer 55 M Kerkhoven MN 2:45:00.5 3:56
101 5/29 Larry J Myers 68 M Plymouth MN 2:45:00.8 3:56
102 8/12 Brian A Wray 25 M Eagan MN 2:45:06.0 3:56
103 6/29 Charles E Duede 65 M Cottage Grove MN 2:45:07.2 3:56
104 10/25 Richard A Pike 44 M Minneapolis MN 2:45:15.1 3:57
105 7/11 Benjamin R Nysse 33 M Greenfield WI 2:45:18.7 3:57
106 7/29 Stephen F Suby 67 M Marine St Croix MN 2:45:19.1 3:57
107 9/30 Jeffrey J Greenwood 61 M St Paul MN 2:46:30.4 3:58
108 8/29 Thomas L Bullinga 67 M Marion IA 2:47:13.1 3:59
109 11/48 Neil J Soltis 55 M Osceola WI 2:47:55.5 4:00
110 1/8 Patrick D Lanin 70 M Brainerd MN 2:48:02.8 4:01
111 9/29 Arne Ek 65 M Nykoping SWE 2:49:09.8 4:02
112 2/3 Kyia A Anderson 32 F St Cloud MN 2:49:43.5 4:03
113 9/9 Aris G Apostolou 18 M Brooklyn Park MN 2:50:12.5 4:04
114 20/38 Eric A Erdahl 47 M Fridley MN 2:50:29.7 4:04
115 10/29 Bob A Koshnick 65 M Detroit Lakes MN 2:51:18.4 4:05
116 8/12 Eric R Storbakken 37 M Brainerd MN 2:51:20.5 4:05
117 1/5 Gretchen Lindgren 60 F St Cloud MN 2:51:42.6 4:06
118 12/52 Ray P Johnston 50 M Lake Elmo MN 2:51:52.6 4:06
119 2/8 Hillary C Boyce 18 F Duluth MN 2:52:16.4 4:07
120 11/25 Michael J Todey 43 M Maple Grove MN 2:52:20.2 4:07
121 21/38 Leif Erik Reditsch 49 M Glen Ellyn IL 2:52:23.6 4:07
122 12/48 Mark T Schaefer 56 M Edina MN 2:52:26.6 4:07
123 3/8 Annie E Bunio 21 F Minneapolis MN 2:53:03.2 4:08
124 13/52 Mark C Berens 50 M Oakdale MN 2:54:12.7 4:09
125 14/52 James R Johnson 54 M Shorewood MN 2:55:02.6 4:11
126 10/30 Marvin J Trandem 61 M Faribault MN 2:55:06.8 4:11
127 15/52 Michael Graham 54 M Waukesha MN 2:55:17.1 4:11
128 1/5 Susan Fabius 59 F Thunder Bay CAN 2:55:31.8 4:11
129 4/12 Lynn J Crookham 49 F Thunder Bay CAN 2:55:31.8 4:11
130 16/52 Gary R Zielke 54 M Inver Grove Hts MN 2:55:43.0 4:12
131 11/30 Roger De Groot 64 M Cedar Falls IA 2:56:05.5 4:12
132 2/8 Karen J Possley 53 F Chippewa Falls WI 2:56:44.8 4:13
133 11/29 Roger L Landers 66 M Nisswa MN 2:56:55.3 4:13
134 12/25 Jack R Collis 44 M Minneapolis MN 2:57:11.9 4:14
135 17/52 Robert J Kinderman 53 M Trego WI 2:57:33.1 4:14
136 2/5 Jill M Adelstein 36 F Lafayette CO 2:58:22.8 4:15
137 13/48 Raymond J Robbins 57 M Plymouth MN 2:58:36.4 4:16
138 9/12 Karl R Menk 27 M Hinckley MN 2:59:08.5 4:16
139 2/8 Fred Skemp 73 M La Crosse WI 3:00:02.1 4:18
140 3/6 Zoe J Nagell 27 F Minneapolis MN 3:00:41.4 4:19
141 3/5 Jessica L Wilson 38 F Shorewood MN 3:00:47.8 4:19
142 12/29 Kaj B Timren 67 M Ornskoldsvik Vaste SWE 3:01:25.7 4:20
143 4/6 Kelly C Damrow 26 F Roseville MN 3:01:40.5 4:20
144 13/25 Fredrik Tjernstrom 40 M New York NY 3:02:37.4 4:21
145 5/12 Linnea J Swenson Tellek 46 F Minneapolis MN 3:02:54.8 4:22
146 4/8 Rachel E Willis 19 F Mounds View MN 3:03:16.4 4:22
147 22/38 Mark C Agre 49 M Woodbury MN 3:03:39.9 4:23
148 14/48 Peter C Agre 59 M Baltimore MD 3:03:39.9 4:23
149 18/52 Steve A Michals 54 M Minneapolis MN 3:03:46.9 4:23
150 3/14 Leslie A Hale 44 F Minneapolis MN 3:04:07.8 4:24
151 15/48 James A Lundberg 58 M Minneapolis MN 3:04:12.2 4:24
152 16/48 Doug A Felger 59 M Iron River MI 3:04:16.3 4:24
153 5/8 Rachel K Fanney 20 F Minneapolis MN 3:04:27.4 4:24
154 4/14 Angela L Nistler 44 F Bemidji MN 3:04:57.3 4:25
155 3/8 Bjorje Karlsson 74 M Vetlanda SWE 3:05:09.9 4:25
156 12/30 David R Lindgren 60 M St Cloud MN 3:05:18.8 4:25
157 5/14 Laurie R Anderson 41 F Duluth MN 3:05:36.3 4:26
158 19/52 Bruce A Anderson 50 M Northfield MN 3:05:45.0 4:26
159 14/25 Bruce K Timmerman 44 M Dubuque IA 3:06:47.5 4:27
160 20/52 Tom T Dooher 50 M Moorhead MN 3:06:54.2 4:27
161 6/12 Nancy Callas 46 F Stillwater MN 3:07:18.0 4:28
162 17/48 Will Mowchan 57 M Spooner WI 3:07:39.1 4:29
163 7/12 Mary Ellen Hausladen 46 F St Louis Park MN 3:07:43.4 4:29
164 23/38 Bruce D Fiedler 46 M Cottage Grove MN 3:08:09.8 4:29
165 21/52 Peter T Rust 53 M Duluth MN 3:08:39.7 4:30
166 22/52 Richard Hoeg 52 M New Hope MN 3:08:54.5 4:30
167 6/8 Susan M De Blieck 24 F Ames IA 3:09:22.6 4:31
168 4/8 Sven-Ingvar Svensson 73 M Tyreso SWE 3:09:33.0 4:31
169 18/48 Gary H Bork 56 M Eden Prairie MN 3:09:48.3 4:32
170 24/38 Randall J Zimmerman 46 M Paynesville MN 3:10:33.5 4:33
171 8/11 Peter F Grande 31 M Minneapolis MN 3:10:41.9 4:33
172 13/29 Eric W Alexander 65 M Bend OR 3:10:55.8 4:33
173 15/25 Joe Morehouse 44 M Duluth MN 3:11:33.5 4:34
174 8/12 Kathy M Sanville 48 F White Bear Lake MN 3:12:14.0 4:35
175 19/48 Lee C Scotland 59 M Bemidji MN 3:12:16.7 4:35
176 13/30 Daniel E New 64 M Alexandria MN 3:12:18.0 4:35
177 20/48 Richard Lachowski 58 M River Falls WI 3:12:29.7 4:35
178 14/30 David R Johnson 61 M Eagan MN 3:12:50.2 4:36
179 4/5 Anne Flueckiger 39 F Duluth MN 3:13:21.8 4:37
180 15/30 John Masiulis 63 M St Paul MN 3:14:21.2 4:38
181 25/38 Keith A Bengtson 49 M Rochester MN 3:14:43.6 4:39
182 26/38 Per Gronsund 47 M Sandnes NOR 3:14:55.2 4:39
183 6/14 Kristen R Friedrichs 44 F Monona WI 3:15:00.0 4:39
184 3/8 Brenda L Gauvin-Chadwic 53 F Plymouth MN 3:15:18.7 4:40
185 21/48 Bruce C Bostrom 56 M St Paul MN 3:15:40.0 4:40
186 16/30 Bonzo B Dittwyler 63 M Madison WI 3:16:29.9 4:41
187 22/48 Tom Jurik 57 M Ames IA 3:16:54.0 4:42
188 23/52 Mark R Johnson 50 M St Paul MN 3:16:55.5 4:42
189 27/38 Jon P Larson 45 M Mora MN 3:17:00.6 4:42
190 24/52 Mark W Boyce 53 M Duluth MN 3:17:21.3 4:42
191 17/30 Rowan De Bold 60 M Wayzata MN 3:17:24.1 4:42
192 14/29 Mark P Hayes 67 M St Paul MN 3:17:34.0 4:43
193 15/29 Charles C Wallin 66 M Rockford IL 3:17:39.8 4:43
194 23/48 William M Nellis 57 M Minneapolis MN 3:18:00.9 4:43
195 24/48 Rebby E Bowman 57 M Plymouth MN 3:18:34.1 4:44
196 25/52 Stephen D Bullard 51 M Golden Valley MN 3:18:38.5 4:44
197 2/5 Maud Sunden 61 F Stora SWE 3:18:41.1 4:44
198 18/30 Greg Filice 61 M St Paul MN 3:20:23.1 4:47
199 16/29 Jonnie Stagmo 66 M Hestra SWE 3:21:14.3 4:48
200 9/12 Mark R Wisniewski 35 M Mahtomedi MN 3:21:21.3 4:48
201 10/12 Anton E Maki 38 M Hayward WI 3:21:31.0 4:48
202 7/14 Diana L Munger 40 F Minneapolis MN 3:21:46.5 4:49
203 28/38 Todd J Burnside 46 M Duluth MN 3:22:10.6 4:49
204 25/48 Tom R Gustafson 57 M Eagan MN 3:22:16.9 4:49
205 26/52 Jim Van Iwaarden 53 M Minneapolis MN 3:23:17.8 4:51
206 27/52 Brent R Mac Williams 51 M Oshkosh WI 3:23:24.8 4:51
207 17/29 Perry B Yoder 68 M Ely MN 3:23:29.3 4:51
208 19/30 Bruce L Johnson 62 M Winona MN 3:23:39.0 4:51
209 26/48 Michael O Wilke 57 M Stillwater MN 3:24:11.3 4:52
210 20/30 Indy Valters 62 M Circle Pines MN 3:24:41.1 4:53
211 8/14 Sheila M Amo 44 F Sauk Rapids MN 3:24:42.4 4:53
212 27/48 John Traul 57 M Edina MN 3:25:22.1 4:54
213 5/8 Borje Lindgren 71 M Omskoldsvik Angerm SWE 3:25:39.1 4:54
214 1/4 Thomas W Duffy 75 M Hayward WI 3:26:06.8 4:55
215 28/52 Charlie S Larson 53 M Minnetonka MN 3:26:08.3 4:55
216 16/25 Chris Skadberg 44 M Knife River MN 3:26:14.9 4:55
217 28/48 Carl J Bublitz 55 M St Cloud MN 3:26:46.7 4:56
218 29/38 Martin V Aschenbrener 47 M Minnetonka MN 3:27:10.1 4:56
219 17/25 Jon Vollen 42 M St Cloud MN 3:27:22.6 4:57
220 29/52 Mark S Mellstrom 52 M Northfield MN 3:27:39.2 4:57
221 30/52 Klas G Frisk 51 M Jamestown NC 3:27:46.3 4:57
222 31/52 Mark Lohman 50 M Toledo OH 3:28:06.3 4:58
223 9/11 Patrick J Toft 33 M Wauwatosa WI 3:28:07.1 4:58
224 18/25 Randy D Mork 42 M St Paul MN 3:29:37.8 5:00
225 32/52 Kevin D Myers 51 M Spooner WI 3:30:30.5 5:01
226 29/48 Robert Puusta 58 M Vamamo SWE 3:30:33.1 5:01
227 33/52 Daniel M Mc Mahon 54 M Shoreview MN 3:30:45.3 5:02
228 34/52 David A Welo 53 M Madison WI 3:31:38.2 5:03
229 35/52 Mark D Fiddler 52 M Minneapolis MN 3:32:01.5 5:03
230 36/52 Michael V Stein 52 M Minneapolis MN 3:32:01.9 5:03
231 5/5 Julie E Westerlund 39 F Shorewood MN 3:32:25.2 5:04
232 11/12 Corey B Russell 38 M Amery WI 3:32:47.9 5:04
233 9/14 Ann M Heimbach 40 F Grand Marais MN 3:33:31.8 5:06
234 6/8 Ken W Nelson 70 M Apple Valley MN 3:33:36.3 5:06
235 37/52 Paul Bloomberg 52 M Mendota Hts MN 3:33:43.2 5:06
236 9/12 Pamela M Peterson 48 F St Charles MN 3:33:47.1 5:06
237 10/12 Ilene L Carpenter 47 F Maplewood MN 3:33:53.0 5:06
238 18/29 Olof Eriksson 66 M Uppsala SWE 3:34:10.0 5:06
239 38/52 George I Wawro 50 M St Paul MN 3:34:13.6 5:07
240 30/48 Roland G Ring-Jarvi 59 M Anoka MN 3:34:31.2 5:07
241 4/8 Jane Mandli 54 F Germantown WI 3:34:38.7 5:07
242 31/48 John G Harris 59 M Duluth MN 3:34:39.4 5:07
243 21/30 Kare Andersson 61 M Jarfalls SWE 3:35:15.8 5:08
244 19/29 Leroy G Bohlin 68 M Minneapolis MN 3:36:03.2 5:09
245 22/30 Richard W Nysse 62 M Shoreview MN 3:36:30.2 5:10
246 10/14 Janelle J Jurek 44 F Edina MN 3:36:40.8 5:10
247 12/12 Scott D Greymont 37 M Bloomington MN 3:36:43.5 5:10
248 39/52 James A Pritchard 54 M Ames IA 3:36:55.3 5:10
249 40/52 Patrick E Gromatka 51 M Alexandria MN 3:37:03.2 5:11
250 3/5 Nona L Goertz 60 F Duluth MN 3:37:09.4 5:11
251 19/25 Eric J Larson 44 M Waukesha WI 3:38:41.4 5:13
252 32/48 John A Woodhall,iii 58 M Spicer MN 3:39:02.4 5:13
253 5/8 Nancy L Nelson 52 F Roseville MN 3:39:05.6 5:13
254 20/25 Doug P Thompson 41 M Duluth MN 3:40:07.8 5:15
255 23/30 Jack P Ver Steegh 60 M Mahtomedi MN 3:41:01.6 5:16
256 33/48 Art Norton 56 M Warba MN 3:41:35.2 5:17
257 41/52 David L Clemens 54 M Wisconsin Dells WI 3:43:16.2 5:19
258 42/52 Kurt R Olson 53 M Shoreview MN 3:43:23.0 5:20
259 11/14 Patty A Juola 40 F St Paul MN 3:44:51.8 5:22
260 34/48 Dennis A Johnson 55 M Minneapolis MN 3:45:29.3 5:23
261 11/12 Margie R Rock 48 F Belgrade MN 3:47:29.0 5:25
262 24/30 Steve S Russell 61 M Stillwater MN 3:47:41.5 5:26
263 30/38 Jack G Fleming 47 M Star Prairie WI 3:48:42.6 5:27
264 43/52 Christopher C Dial 50 M Arlington Heights IL 3:49:14.3 5:28
265 20/29 Bob G Durband 65 M Shoreview MN 3:50:45.6 5:30
266 21/29 Kenneth H Maki 67 M Hayward WI 3:51:28.8 5:31
267 25/30 John H Jr Daniels 61 M Minneapolis MN 3:51:33.0 5:31
268 35/48 David W Gorman 55 M Edina MN 3:51:35.3 5:31
269 5/6 Stacey A Stoffregen 28 F Lake Elmo MN 3:52:03.3 5:32
270 31/38 Dick Roy 49 M Arden Hills MN 3:53:10.2 5:34
271 32/38 Anthony L Bitterman 45 M Madison WI 3:55:10.1 5:36
272 22/29 Jerry B Jacobsen 67 M Inver Grove Hts MN 3:55:36.0 5:37
273 33/38 Robert Suhr 45 M Wales WI 3:55:41.1 5:37
274 36/48 Stephen J Greenwood 56 M St Paul MN 3:55:59.8 5:38
275 26/30 Scott R Wilcox 61 M St Cloud MN 3:56:03.7 5:38
276 44/52 Jeffery E Haberer 51 M Minneapolis MN 3:57:27.0 5:40
277 37/48 John Couch 58 M Eagan MN 3:58:37.6 5:41
278 7/8 Sara E Patton 20 F Northfield MN 3:59:26.6 5:43
279 10/11 Scott P Andrzejczak 31 M Watertown MN 4:00:09.5 5:44
280 34/38 Dale K Becklin 48 M Cambridge MN 4:02:46.7 5:47
281 45/52 Steven J Green 51 M Madison WI 4:03:12.9 5:48
282 2/5 Patty S Bales 57 F Roseville MN 4:04:16.7 5:49
283 3/5 Myra L Smisek 59 F Roseville MN 4:04:18.4 5:50
284 38/48 John T Dale 57 M Zimmerman MN 4:05:10.9 5:51
285 2/4 Wally G Hed 75 M Cambridge MN 4:05:11.6 5:51
286 4/5 Maureen L Kinney 58 F Lacrosse WI 4:05:11.9 5:51
287 23/29 William B Berneking 69 M Wayzata MN 4:05:16.2 5:51
288 39/48 Scott A Kron 56 M White Bear Lake MN 4:05:56.5 5:52
289 6/6 Sarah R Kron 26 F Minneaolis MN 4:05:56.9 5:52
290 12/14 Christine C Thone 44 F Shakopee MN 4:06:45.2 5:53
291 21/25 Mark A Thone 44 M Shakopee MN 4:06:45.6 5:53
292 8/8 Camille M Hommeyer 19 F St Paul MN 4:07:06.9 5:54
293 40/48 Steve Wendt 56 M Osceola WI 4:09:20.1 5:57
294 27/30 Stanley J Weinberger 61 M Sartell MN 4:10:08.7 5:58
295 35/38 Carl G Shaffer 46 M Medicine Lake MN 4:13:02.3 6:02
296 46/52 Soctt H Gislason 53 M St Paul MN 4:13:20.9 6:02
297 10/12 James R Diley 26 M Minneapolis MN 4:15:10.5 6:05
298 1/5 Linda P Cook 69 F Springbrook WI 4:15:43.9 6:06
299 4/5 Ann-Maj Hagberg 60 F Copenhagen Denmark FIN 4:15:57.7 6:06
300 22/25 Brent P Benrud 42 M St Paul MN 4:16:02.5 6:06
301 24/29 David M Greymont 65 M Rochester MN 4:17:41.5 6:09
302 41/48 Chuck D Huss 59 M Iowa City IA 4:18:05.0 6:09
303 42/48 Philip R Smith 55 M Waukesha WI 4:18:21.2 6:10
304 25/29 Jerry L Kellum 68 M Lacrosse WI 4:21:29.2 6:14
305 3/4 John H Hollister 78 M Mora MN 4:23:36.4 6:17
306 23/25 Paul H Rock 42 M Belgrade MN 4:23:38.7 6:17
307 36/38 Jan Hedberg 46 M Falun SWE 4:24:09.2 6:18
308 7/8 Johnny Raaf 72 M Orebro SWE 4:24:09.4 6:18
309 26/29 Raymond H Knutson 65 M Mora MN 4:24:48.8 6:19
310 8/8 Donald K Eddy 70 M Hastings MN 4:26:43.6 6:22
311 24/25 Rolf Forslund 41 M Mora MN 4:30:00.6 6:26
312 25/25 Greg G Sanden 44 M Hartland WI 4:30:16.1 6:27
313 27/29 Richard A Trainer 69 M Wabasha MN 4:30:57.4 6:28
314 5/5 Diane M Bublitz 56 F St Cloud MN 4:32:04.9 6:29
315 13/14 Deborah Swenso Johnson 44 F St Paul MN 4:32:40.1 6:30
316 43/48 Bob H Seeds 56 M Prior Lake MN 4:33:57.2 6:32
317 44/48 David K Peteler 55 M Minnetonka MN 4:35:10.1 6:34
318 11/12 John P Kramschuster 29 M Minneapolis MN 4:35:16.2 6:34
319 45/48 Thomas N Meister 56 M St Croix Falls MN 4:36:26.3 6:35
320 46/48 Raoul Frank 56 M Minneapolis MN 4:38:30.2 6:38
321 28/30 Gary L Sandholm 62 M Webster City IA 4:39:10.9 6:39
322 11/11 Benjamin D Hilty 31 M St Paul MN 4:41:50.5 6:43
323 3/3 Holly J Hilty 31 F St Paul MN 4:41:50.5 6:43
324 29/30 Denny Johnson 62 M Edina MN 4:42:29.7 6:44
325 47/52 Benjamin C Antin 52 M Minneapolis MN 4:44:07.1 6:46
326 28/29 Paul Pederson 66 M Hayward WI 4:46:02.9 6:49
327 47/48 Andrew F Nelson 56 M Minneapolis MN 4:46:10.3 6:49
328 48/52 William R Dockendorf 52 M Richfield MN 4:47:37.0 6:51
329 2/5 Maj-Britt Hallin 68 F Copenhagen Denmark FIN 4:48:08.9 6:52
330 3/5 Karin J Grossman 67 F Farmington MN 4:48:20.4 6:52
331 48/48 Thomas L Kuhlman 58 M Eden Prairie MN 4:52:01.7 6:58
332 37/38 Daniel Wucherer 46 M Brookfield WI 4:53:02.2 6:59
333 6/8 Sharon M Gohman 50 F New Brighton MN 5:01:28.1 7:11
334 4/4 Sven-Olof Hallander 80 M Uppsala SWE 5:02:32.1 7:13
335 12/12 Ryan J Martens 25 M Mora MN 5:02:41.0 7:13
336 49/52 David P Moegenburg 50 M Hartland WI 5:03:13.6 7:14
337 7/8 Susan M Franceweber 53 F Mora MN 5:05:34.6 7:17
338 4/5 Jacque Lindskoog 68 F Drummond WI 5:11:26.8 7:25
339 5/5 Ann L Berry 69 F Albert Lea MN 5:12:11.9 7:26
340 38/38 Joseph W Furst 49 M Rochester MN 5:13:03.7 7:28
341 8/8 Katherine A Cairns 54 F St Paul MN 5:18:26.9 7:35
342 14/14 Jean Dugan 41 F Weehawken NJ 5:35:25.3 8:00
343 50/52 David C Anderson 53 M Isle MN 5:36:04.1 8:01
344 51/52 David C Olson 50 M Isle MN 5:36:05.1 8:01
345 12/12 Dawn E Pasquin 46 F New York NY 5:47:25.6 8:17
346 5/5 Val Rogosheske 61 F St Cloud MN 6:06:08.6 8:44
347 30/30 Gerald G Grenz 60 M Lakeville MN 6:07:09.4 8:45
348 29/29 Alan H Martinson 66 M Cumberland WI 6:08:11.4 8:46
349 52/52 Peter Gilbert 52 M St Peter MN 7:05:54.7 10:09
results by ChampionChip Minnesota