CHASKA VETERANS MEMORIAL RUN
Chaska, MN May 17, 2008
10K
Place Div/Tot No. Name Age Sex City St Time Pace
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= =====
1 1/6 571 Rod Janikula 27 M Delano MN 38:36 6:13
2 1/8 533 Anthony Kaster 41 M Plymouth MN 39:35 6:23
3 1/13 570 Mike Scheller 31 M Carver MN 39:40 6:23
4 1/5 594 Michael Vanhodwejin 39 M Chaska MN 39:53 6:26
5 2/8 566 Dave Marek 43 M Chaska MN 41:50 6:44
6 2/5 587 Paul Quale 38 M Carver MN 42:11 6:48
7 2/6 572 Nathan Thompson 27 M Delano MN 42:45 6:53
8 3/6 573 Jason Alstrup 29 M Brooklyn Center MN 43:28 7:00
9 2/13 578 Vincent Prajka 34 M Eden Prairie MN 43:28 7:00
10 1/1 575 Anna Urdahl 19 F Excelsior MN 43:36 7:01
11 3/8 534 Chris Labonte 40 M Carver MN 43:56 7:05
12 3/13 564 Brent Romenesko 30 M Chaska MN 45:19 7:18
13 3/5 505 Doug Bertossi 36 M Minneapolis MN 45:44 7:22
14 1/6 542 Stephanie Peplinski 24 F Bloomington MN 45:45 7:22
15 1/2 559 Ben Walker 50 M Eden Prairie MN 45:57 7:24
16 2/2 519 Dan Fischenich 53 M Victoria MN 46:18 7:27
17 4/13 535 Joe Macdonald 30 M Brooklyn Park MN 46:45 7:32
18 4/8 591 Fabrizio Perri 40 M Hopkins MN 46:53 7:33
19 1/9 503 Jody Bergstrom 32 F Chaska MN 48:19 7:47
20 1/6 513 Kari Daley 29 F Chaska MN 48:19 7:47
21 2/6 538 Jenny Morken 26 F Eden Prairie MN 49:02 7:54
22 3/6 552 Angela Stensrud 26 F Chaska MN 49:02 7:54
23 4/6 586 Gavin Stoddard 27 M Chaska MN 49:08 7:55
24 1/12 583 Connie Wurst 35 F Chaska MN 49:27 7:58
25 5/13 590 Anthony Erickson 34 M Elk River MN 49:31 7:58
26 6/13 568 Matt Bacinski 33 M Eden Prairie MN 49:37 7:59
27 2/12 558 Andrea Wackerfuss 35 F Chaska MN 49:37 8:00
28 5/6 544 Michael Revak 27 M Burnsville MN 50:04 8:04
29 7/13 511 Brian Cunningham 34 M Chaska MN 50:57 8:12
30 4/6 518 Katie Ellis 25 F Chaska MN 51:00 8:13
31 2/6 530 Katie Hommerding 24 F Norwood Young Amer MN 51:02 8:13
32 1/1 589 Fran Oldanburg 61 F Coon Rapids MN 51:06 8:14
33 5/8 569 Brett Collins 40 M Chaska MN 51:11 8:15
34 2/9 508 Julie Bowles 33 F Prior Lake MN 51:11 8:15
35 8/13 504 Wesley Bergstrom 33 M Chaska MN 51:54 8:22
36 3/12 577 Wendy Gasterland 39 F Chaska MN 52:26 8:27
37 3/9 523 Wendy Haasken 31 F Carver MN 53:15 8:35
38 6/8 556 Jens Thorsen 42 M Shakopee MN 53:22 8:36
39 4/9 509 Sadie Briggs 32 F Chaska MN 53:48 8:40
40 3/6 554 Ashley Swanson 23 F Minnetonka MN 53:50 8:40
41 9/13 545 Joel Ribar 34 M Chaska MN 54:17 8:45
42 5/9 512 Laura Cunningham 31 F Chaska MN 54:46 8:49
43 10/13 541 Travis Paulsen 33 M Chaska MN 54:55 8:51
44 11/13 514 Aaron Deris 32 M Bloomington MN 54:55 8:51
45 1/1 593 Matt Elling 23 M Cottage Grove MN 55:03 8:52
46 12/13 585 Kyle Sorenson 30 M Chaska MN 55:44 8:59
47 4/12 549 Anita Sonnek 35 F Waconia MN 56:07 9:02
48 1/3 579 Peter Relick 49 M Victoria MN 56:28 9:06
49 5/6 527 Karen Hentges 27 F Shakopee MN 56:41 9:08
50 13/13 515 Dain Deutschman 30 M Shakopee MN 56:56 9:10
51 7/8 574 Eric Jore 42 M Eden Prairie MN 57:01 9:11
52 2/3 576 Sven Jorgenson 46 M Excelsior MN 57:02 9:11
53 1/7 507 Cindy Blanski 41 F Duluth MN 57:04 9:11
54 2/7 551 Deann Steele 42 F Windom MN 57:40 9:17
55 8/8 529 Greg Holcomb 40 M Chaska MN 57:42 9:18
56 3/7 528 Angela Holcomb 40 F Chaska MN 58:06 9:21
57 3/3 550 Scott Stanger 47 M Chaska MN 59:17 9:33
58 5/12 531 Leanne Horve 39 F Chaska MN 59:26 9:34
59 4/7 557 Victoria Toenies 40 F Chaska MN 59:26 9:34
60 6/9 588 Autumn Bui 30 F Fridley MN 59:36 9:36
61 1/1 510 Pete Collins 62 M Chaska MN 59:41 9:37
62 6/12 526 Nicolie Hendrickson 37 F Orono MN 59:56 9:39
63 7/12 584 Sonja Quale 37 F Carver MN 1:00:17 9:43
64 8/12 562 Stephanie Anderson 37 F Chaska MN 1:00:18 9:43
65 9/12 581 Angie Barstad 38 F Prior Lake MN 1:00:24 9:44
66 7/9 536 Amanda Melquist 30 F Chaska MN 1:00:53 9:48
67 8/9 532 Kristina Jensen 30 F Chaska MN 1:01:55 9:58
68 6/6 517 Bryce Ehrman 26 M Chaska MN 1:02:27 10:03
69 4/6 565 Crystal Coons 24 F Hopkins MN 1:03:03 10:09
70 10/12 522 Toni Gores 35 F Prior Lake MN 1:03:14 10:11
71 5/7 537 Jane Miller 40 F Victoria MN 1:03:44 10:16
72 6/7 553 Judith Stocker 41 F Minneapolis MN 1:04:28 10:23
73 4/5 548 Jacob Schmitz 38 M Bloomington MN 1:04:29 10:23
74 1/1 580 Janet Aquino 47 F Waconia MN 1:04:50 10:26
75 1/1 524 Steve Halsey 56 M Monticello MN 1:06:12 10:40
76 7/7 520 Mary Foster 43 F Tonka Ba MN 1:06:27 10:42
77 5/6 561 Michelle Zenz 24 F Minnetonka MN 1:06:59 10:47
78 9/9 582 Stacy Sazama 31 F Chaska MN 1:07:15 10:50
79 11/12 547 Carrie Sazama 37 F Eden Prairie MN 1:07:15 10:50
80 5/5 567 Richard Miller 36 M Chaska MN 1:09:54 11:15
81 6/6 521 Jill Fox 28 F Chaska MN 1:11:06 11:27
82 12/12 540 Lori Osterdyk 35 F Carver MN 1:12:44 11:43
83 6/6 543 Polly Peterson 24 F Winona MN 1:14:50 12:03
results by Pickle Events www.pickleevents.com
*********************************** MALE 10K RESULTS *******************************************
Place Name City St Age Sex Time
===== ======================== ============== == === === =======
1 Rod Janikula Delano MN 27 M 38:36
2 Anthony Kaster Plymouth MN 41 M 39:35
3 Mike Scheller Carver MN 31 M 39:40
4 Michael Vanhodwejin Chaska MN 39 M 39:53
5 Dave Marek Chaska MN 43 M 41:50
6 Paul Quale Carver MN 38 M 42:11
7 Nathan Thompson Delano MN 27 M 42:45
8 Jason Alstrup Brooklyn Cente MN 29 M 43:28
9 Vincent Prajka Eden Prairie MN 34 M 43:28
10 Chris Labonte Carver MN 40 M 43:56
11 Brent Romenesko Chaska MN 30 M 45:19
12 Doug Bertossi Minneapolis MN 36 M 45:44
13 Ben Walker Eden Prairie MN 50 M 45:57
14 Dan Fischenich Victoria MN 53 M 46:18
15 Joe Macdonald Brooklyn Park MN 30 M 46:45
16 Fabrizio Perri Hopkins MN 40 M 46:53
17 Gavin Stoddard Chaska MN 27 M 49:08
18 Anthony Erickson Elk River MN 34 M 49:31
19 Matt Bacinski Eden Prairie MN 33 M 49:37
20 Michael Revak Burnsville MN 27 M 50:04
21 Brian Cunningham Chaska MN 34 M 50:57
22 Brett Collins Chaska MN 40 M 51:11
23 Wesley Bergstrom Chaska MN 33 M 51:54
24 Jens Thorsen Shakopee MN 42 M 53:22
25 Joel Ribar Chaska MN 34 M 54:17
26 Travis Paulsen Chaska MN 33 M 54:55
27 Aaron Deris Bloomington MN 32 M 54:55
28 Matt Elling Cottage Grove MN 23 M 55:03
29 Kyle Sorenson Chaska MN 30 M 55:44
30 Peter Relick Victoria MN 49 M 56:28
31 Dain Deutschman Shakopee MN 30 M 56:56
32 Eric Jore Eden Prairie MN 42 M 57:01
33 Sven Jorgenson Excelsior MN 46 M 57:02
34 Greg Holcomb Chaska MN 40 M 57:42
35 Scott Stanger Chaska MN 47 M 59:17
36 Pete Collins Chaska MN 62 M 59:41
37 Bryce Ehrman Chaska MN 26 M 1:02:27
38 Jacob Schmitz Bloomington MN 38 M 1:04:29
39 Steve Halsey Monticello MN 56 M 1:06:12
40 Richard Miller Chaska MN 36 M 1:09:54
*********************************** FEMALE 10K RESULTS *******************************************
Place Name City St Age Sex Time
===== ======================== ============== == === === =======
1 Anna Urdahl Excelsior MN 19 F 43:36
2 Stephanie Peplinski Bloomington MN 24 F 45:45
3 Jody Bergstrom Chaska MN 32 F 48:19
4 Kari Daley Chaska MN 29 F 48:19
5 Jenny Morken Eden Prairie MN 26 F 49:02
6 Angela Stensrud Chaska MN 26 F 49:02
7 Connie Wurst Chaska MN 35 F 49:27
8 Andrea Wackerfuss Chaska MN 35 F 49:37
9 Katie Ellis Chaska MN 25 F 51:00
10 Katie Hommerding Norwood Young MN 24 F 51:02
11 Fran Oldanburg Coon Rapids MN 61 F 51:06
12 Julie Bowles Prior Lake MN 33 F 51:11
13 Wendy Gasterland Chaska MN 39 F 52:26
14 Wendy Haasken Carver MN 31 F 53:15
15 Sadie Briggs Chaska MN 32 F 53:48
16 Ashley Swanson Minnetonka MN 23 F 53:50
17 Laura Cunningham Chaska MN 31 F 54:46
18 Anita Sonnek Waconia MN 35 F 56:07
19 Karen Hentges Shakopee MN 27 F 56:41
20 Cindy Blanski Duluth MN 41 F 57:04
21 Deann Steele Windom MN 42 F 57:40
22 Angela Holcomb Chaska MN 40 F 58:06
23 Leanne Horve Chaska MN 39 F 59:26
24 Victoria Toenies Chaska MN 40 F 59:26
25 Autumn Bui Fridley MN 30 F 59:36
26 Nicolie Hendrickson Orono MN 37 F 59:56
27 Sonja Quale Carver MN 37 F 1:00:17
28 Stephanie Anderson Chaska MN 37 F 1:00:18
29 Angie Barstad Prior Lake MN 38 F 1:00:24
30 Amanda Melquist Chaska MN 30 F 1:00:53
31 Kristina Jensen Chaska MN 30 F 1:01:55
32 Crystal Coons Hopkins MN 24 F 1:03:03
33 Toni Gores Prior Lake MN 35 F 1:03:14
34 Jane Miller Victoria MN 40 F 1:03:44
35 Judith Stocker Minneapolis MN 41 F 1:04:28
36 Janet Aquino Waconia MN 47 F 1:04:50
37 Mary Foster Tonka Ba MN 43 F 1:06:27
38 Michelle Zenz Minnetonka MN 24 F 1:06:59
39 Stacy Sazama Chaska MN 31 F 1:07:15
40 Carrie Sazama Eden Prairie MN 37 F 1:07:15
41 Jill Fox Chaska MN 28 F 1:11:06
42 Lori Osterdyk Carver MN 35 F 1:12:44
43 Polly Peterson Winona MN 24 F 1:14:50
================================================================================
MALE AGE GROUP 19 & - UNDER
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 19 & - UNDER
================================================================================
1 Anna Urdahl Excelsior MN 19 F 43:36
================================================================================
MALE AGE GROUP 20 - 24
================================================================================
1 Matt Elling Cottage Grove MN 23 M 55:03
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 20 - 24
================================================================================
1 Stephanie Peplinski Bloomington MN 24 F 45:45
2 Katie Hommerding Norwood Young MN 24 F 51:02
3 Ashley Swanson Minnetonka MN 23 F 53:50
4 Crystal Coons Hopkins MN 24 F 1:03:03
5 Michelle Zenz Minnetonka MN 24 F 1:06:59
6 Polly Peterson Winona MN 24 F 1:14:50
================================================================================
MALE AGE GROUP 25 - 29
================================================================================
1 Rod Janikula Delano MN 27 M 38:36
2 Nathan Thompson Delano MN 27 M 42:45
3 Jason Alstrup Brooklyn Cente MN 29 M 43:28
4 Gavin Stoddard Chaska MN 27 M 49:08
5 Michael Revak Burnsville MN 27 M 50:04
6 Bryce Ehrman Chaska MN 26 M 1:02:27
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 25 - 29
================================================================================
1 Kari Daley Chaska MN 29 F 48:19
2 Jenny Morken Eden Prairie MN 26 F 49:02
3 Angela Stensrud Chaska MN 26 F 49:02
4 Katie Ellis Chaska MN 25 F 51:00
5 Karen Hentges Shakopee MN 27 F 56:41
6 Jill Fox Chaska MN 28 F 1:11:06
================================================================================
MALE AGE GROUP 30 - 34
================================================================================
1 Mike Scheller Carver MN 31 M 39:40
2 Vincent Prajka Eden Prairie MN 34 M 43:28
3 Brent Romenesko Chaska MN 30 M 45:19
4 Joe Macdonald Brooklyn Park MN 30 M 46:45
5 Anthony Erickson Elk River MN 34 M 49:31
6 Matt Bacinski Eden Prairie MN 33 M 49:37
7 Brian Cunningham Chaska MN 34 M 50:57
8 Wesley Bergstrom Chaska MN 33 M 51:54
9 Joel Ribar Chaska MN 34 M 54:17
10 Travis Paulsen Chaska MN 33 M 54:55
11 Aaron Deris Bloomington MN 32 M 54:55
12 Kyle Sorenson Chaska MN 30 M 55:44
13 Dain Deutschman Shakopee MN 30 M 56:56
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 30 - 34
================================================================================
1 Jody Bergstrom Chaska MN 32 F 48:19
2 Julie Bowles Prior Lake MN 33 F 51:11
3 Wendy Haasken Carver MN 31 F 53:15
4 Sadie Briggs Chaska MN 32 F 53:48
5 Laura Cunningham Chaska MN 31 F 54:46
6 Autumn Bui Fridley MN 30 F 59:36
7 Amanda Melquist Chaska MN 30 F 1:00:53
8 Kristina Jensen Chaska MN 30 F 1:01:55
9 Stacy Sazama Chaska MN 31 F 1:07:15
================================================================================
MALE AGE GROUP 35 - 39
================================================================================
1 Michael Vanhodwejin Chaska MN 39 M 39:53
2 Paul Quale Carver MN 38 M 42:11
3 Doug Bertossi Minneapolis MN 36 M 45:44
4 Jacob Schmitz Bloomington MN 38 M 1:04:29
5 Richard Miller Chaska MN 36 M 1:09:54
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 35 - 39
================================================================================
1 Connie Wurst Chaska MN 35 F 49:27
2 Andrea Wackerfuss Chaska MN 35 F 49:37
3 Wendy Gasterland Chaska MN 39 F 52:26
4 Anita Sonnek Waconia MN 35 F 56:07
5 Leanne Horve Chaska MN 39 F 59:26
6 Nicolie Hendrickson Orono MN 37 F 59:56
7 Sonja Quale Carver MN 37 F 1:00:17
8 Stephanie Anderson Chaska MN 37 F 1:00:18
9 Angie Barstad Prior Lake MN 38 F 1:00:24
10 Toni Gores Prior Lake MN 35 F 1:03:14
11 Carrie Sazama Eden Prairie MN 37 F 1:07:15
12 Lori Osterdyk Carver MN 35 F 1:12:44
================================================================================
MALE AGE GROUP 40 - 44
================================================================================
1 Anthony Kaster Plymouth MN 41 M 39:35
2 Dave Marek Chaska MN 43 M 41:50
3 Chris Labonte Carver MN 40 M 43:56
4 Fabrizio Perri Hopkins MN 40 M 46:53
5 Brett Collins Chaska MN 40 M 51:11
6 Jens Thorsen Shakopee MN 42 M 53:22
7 Eric Jore Eden Prairie MN 42 M 57:01
8 Greg Holcomb Chaska MN 40 M 57:42
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 40 - 44
================================================================================
1 Cindy Blanski Duluth MN 41 F 57:04
2 Deann Steele Windom MN 42 F 57:40
3 Angela Holcomb Chaska MN 40 F 58:06
4 Victoria Toenies Chaska MN 40 F 59:26
5 Jane Miller Victoria MN 40 F 1:03:44
6 Judith Stocker Minneapolis MN 41 F 1:04:28
7 Mary Foster Tonka Ba MN 43 F 1:06:27
================================================================================
MALE AGE GROUP 45 - 49
================================================================================
1 Peter Relick Victoria MN 49 M 56:28
2 Sven Jorgenson Excelsior MN 46 M 57:02
3 Scott Stanger Chaska MN 47 M 59:17
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 45 - 49
================================================================================
1 Janet Aquino Waconia MN 47 F 1:04:50
================================================================================
MALE AGE GROUP 50 - 54
================================================================================
1 Ben Walker Eden Prairie MN 50 M 45:57
2 Dan Fischenich Victoria MN 53 M 46:18
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 50 - 54
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 55 - 59
================================================================================
1 Steve Halsey Monticello MN 56 M 1:06:12
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 55 - 59
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 60 - 64
================================================================================
1 Pete Collins Chaska MN 62 M 59:41
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 60 - 64
================================================================================
1 Fran Oldanburg Coon Rapids MN 61 F 51:06
================================================================================
MALE AGE GROUP 65 - 69
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 65 - 69
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 70 & - UP
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 70 & - UP
================================================================================
Total Registered: 92
Total Number of Finishers: 83
Number of Male Finishers: 40
Number of Female Finishers: 43
Did not Finish Race or Did Not Start: 9