Pure Pactola
Pure Pactola
Overall Finish List
July 10, 2022
Results By Black Hills Timing Company
5K Non-Wetsuit Race
2.4 Miles Wetsuit Race
2.4 Mile Non-Wetsuit Race
1.2 Mile Wetsuit Race
1.2 Mile Non-Wetsuit Race
0.5 Mile Wetsuit Race
0.5 Mile Non-Wetsuit Race
Kids Race
5K Wetsuit Race
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time
1 Justin Carroll Sheridan WY 64 48 M 1:46-60 1:27:34.2 1:27:34.2
2 Gene Hale SheridanSheridan W 17 47 M 2:46-60 1:42:28.8 1:42:28.8
3 Teresa Hunt Billings MT 56 33 F 1:26-35 1:43:45.5 1:43:45.5
4 Laura Nelsen Conifer CO 68 61 F 1:61-99 1:47:19.6 1:47:19.6
Top
5K Non-Wetsuit Race
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time
1 Tom Meyer Spearfish SD 32 42 M 1:36-45 1:19:56.3 1:19:56.3
2 Susan von der Lippe Loveland CO 18 57 F 1:46-60 1:24:39.3 1:24:39.3
3 William Garrels Erie CO 62 61 M 1:61-99 1:32:52.3 1:32:52.3
4 Christian Ainslie Sturgis SD 80 16 M 1:13-18 1:41:45.5 1:41:45.5
5 Brendt Hall Rapid City SD 66 50 M 1:46-60 1:42:06.5 1:42:06.5
6 Tarynn Ball 28 17 F 1:13-18 1:47:50.8 1:47:50.8
7 Anna Rothleutner Rawlins WY 79 29 F 1:26-35 1:48:44.6 1:48:44.6
8 Jessica Roy Rawlins WY 90 29 F 2:26-35 1:48:55.3 1:48:55.3
9 Dan Ainslie 97 42 M 2:36-45 1:48:57.1 1:48:57.1
10 Angela Tracy Ainslie Sturgis SD 98 40 F 1:36-45 1:49:16.9 1:49:16.9
11 TJ Scholand Windsor CO 63 51 M 2:46-60 1:49:52.6 1:49:52.6
12 Daphne Dubach Fort Collins CO 7 42 F 2:36-45 1:52:15.6 1:52:15.6
13 Abigail Shupe Fort Collins CO 3 37 F 3:36-45 2:05:52.8 2:05:52.8
14 Dani Gigliotti Fort Collins CO 21 29 F 3:26-35 2:21:10.9 2:21:10.9
Top
2.4 Miles Wetsuit Race
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time
1 Matt Corr Black Hawk SD 61 15 M 1:13-18 1:03:36.2 1:03:36.2
2 Mandi Meredith Rapid City SD 27 41 F 1:36-45 1:03:56.7 1:03:56.7
3 Pablo Suarez Beltran Ames IA 94 25 M 1:19-25 1:08:54.6 1:08:54.6
4 Sage Riss Spearfish SD 15 26 F 1:26-35 1:09:32.3 1:09:32.3
5 Ann Loretan Big Horn WY 22 59 F 1:46-60 1:27:26.8 1:27:26.8
6 Katie Christy Forest Lake MN 14 25 F 1:19-25 1:30:09.3 1:30:09.3
7 Cayley Schmitt Spearfish SD 13 24 F 2:19-25 1:30:10.1 1:30:10.1
8 Susan Holmes Sheridan WY 24 66 F 1:61-99 1:36:20.8 1:36:20.8
9 Cathy Baty Conifer CO 67 62 F 2:61-99 1:45:26.7 1:45:26.7
Top
2.4 Mile Non-Wetsuit Race
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time
1 Jermey Thomas 45 42 M 1:36-45 1:10:30.9 1:10:30.9
2 Nathan Ainslie Sturgis SD 82 14 M 1:13-18 1:13:20.7 1:13:20.7
3 Eian Stetser Piedmont SD 23 14 M 2:13-18 1:13:35.3 1:13:35.3
4 John Szekely Spearfish SD 16 27 M 1:26-35 1:13:44.8 1:13:44.8
5 Mary Delong Fort Collins CO 70 55 F 1:46-60 1:20:26.8 1:20:26.8
6 Sandra Hicks Fort Collins CO 75 61 F 1:61-99 1:26:15.2 1:26:15.2
7 Chris Jensen Scottsbluff NE 57 59 M 1:46-60 1:26:52.6 1:26:52.6
8 Doug Garcia Fort Collins CO 19 60 M 2:46-60 1:43:19.3 1:43:19.3
9 Ann Donoghue Fort Collins CO 72 61 F 2:61-99 1:53:51.7 1:53:51.7
Top
1.2 Mile Wetsuit Race
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time
1 Maximus Winseman Rapid City SD 12 16 M 1:13-18 27:45.7 27:45.7
2 Marissa Renaud Rapid City SD 59 15 F 1:13-18 29:04.4 29:04.4
3 Lander Geadelmann Ames IA 93 25 M 1:19-25 32:23.2 32:23.2
4 Sydney Gasper Peyton CO 71 19 F 1:19-25 35:17.5 35:17.5
5 Mike Runge Deadwood SD 5 48 M 1:46-60 35:24.5 35:24.5
6 Annie Lien Rapid City SD 20 21 F 2:19-25 36:58.4 36:58.4
7 Connor Aalbu Spearfish SD 54 12 M 1: 0-12 38:32.5 38:32.5
8 Kent Renaud Rapid City SD 77 51 M 2:46-60 41:00.6 41:00.6
9 Greg Wagner Wylie TX 52 50 M 3:46-60 43:42.6 43:42.6
10 Victoria Meehl Evergreen CO 69 66 F 1:61-99 45:03.7 45:03.7
11 Jenny Heuck Sheridan WY 87 70 F 2:61-99 45:28.3 45:28.3
12 Matt Stephens Rapid City SD 55 53 M 4:46-60 45:29.7 45:29.7
13 Peter Kinney Box Elder SD 9 50 M 5:46-60 47:20.1 47:20.1
14 Michael Loos Rapid City SD 85 57 M 6:46-60 47:21.5 47:21.5
15 Grace Clooten Belle Fourche SD 51 17 F 2:13-18 47:30.6 47:30.6
16 Jim Phillips Deadwood SD 4 76 M 1:61-99 49:04.8 49:04.8
17 Teri Wright 8 68 F 3:61-99 49:30.2 49:30.2
18 Jim Zwijack Nemo SD 88 63 M 2:61-99 52:53.8 52:53.8
19 Jennifer Powell Rapid City SD 6 43 F 1:36-45 1:02:36.3 1:02:36.3
20 Sharon Alwin Lake Geneva WI 86 61 F 4:61-99 1:02:46.3 1:02:46.3
Top
1.2 Mile Non-Wetsuit Race
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time
1 James Meyer Spearfish SD 29 44 M 1:36-45 34:50.2 34:50.2
2 Natalie Elkin Spearfish SD 73 19 F 1:19-25 35:16.7 35:16.7
3 Aaron Ainslie Sturgis SD 84 12 M 1: 0-12 39:26.4 39:26.4
4 Daryl Stolte Loveland CO 65 65 M 1:61-99 46:26.7 46:26.7
5 Eric Rothleutner 78 30 M 1:26-35 46:41.8 46:41.8
6 Suzette Wasvick Hill City SD 89 50 F 1:46-60 1:00:15.3 1:00:15.3
Top
0.5 Mile Wetsuit Race
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time
1 Izzy Renaud Rapid City SD 10 10 F 1: 0-12 16:13.7 16:13.7
2 Lauren Dagit Spearfish SD 100 12 F 2: 0-12 19:08.1 19:08.1
3 Kinsley Hall Spearfish SD 74 11 F 3: 0-12 21:24.4 21:24.4
4 Addison Aalbu Spearfish SD 60 11 F 4: 0-12 22:22.7 22:22.7
5 Brent Hardy Belle Fourche SD 11 38 M 1:36-45 25:04.3 25:04.3
6 Molly Smith Lead SD 99 53 F 1:46-60 32:28.8 32:28.8
Top
0.5 Mile Non-Wetsuit Race
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time
1 Scot Bonde Spearfish SD 95 51 M 1:46-60 17:19.6 17:19.6
2 Ross Hunter Rapid City SD 58 46 M 2:46-60 20:13.2 20:13.2
3 Lennon Hodson Rapid City SD 91 13 M 1:13-18 23:19.1 23:19.1
4 Maddy Campbell Spearfish SD 76 11 F 1: 0-12 26:45.3 26:45.3
5 Lois Sipos Rapid City SD 53 61 F 1:61-99 32:43.4 32:43.4
6 Georgette Ohayon Deadwood SD 81 73 F 2:61-99 47:28.2 47:28.2
Top
Kids Race
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time
1 Andrew Nelson Rapid City SD 30 10 M 1: 0-99 3:06.6 3:06.6
2 Emma Walker Belle Fourche SD 34 10 F 1: 0-99 3:08.8 3:08.8
3 Ragan Walker Belle Fourche SD 33 8 M 2: 0-99 3:26.3 3:26.3
4 Linus Apple Rapid City SD 31 8 M 3: 0-99 6:42.4 6:42.4