MORA VASALOPPET 58km FREESTYLE
AWARDS LIST
2/10/2008 4:17PM
=============================================================================
TOP 3 OVERALL
=============================================================================
1 NIKOLAI N ANIKIN DULUTH MN 27 M 1:34:44
2 ADAM SWANK DULUTH MN 32 M 1:34:45
3 MATT E LIEBSCH MAPLE GROVE MN 24 M 1:34:45
=============================================================================
TOP 3 OVERALL
=============================================================================
1 DIANE M TREMBLAY HAYWARD WI 38 F 1:48:58
2 MARY BETH TUTTLE PINE SPRINGS MN 44 F 1:49:34
3 CAROLYN T BRAMANTE MINNEAPOLIS MN 25 F 1:58:15
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 1 18-24 (3)
================================================================================
1 MATT E LIEBSCH MAPLE GROVE MN 24 M 1:34:44.9
2 BJORN H BATDORF MINNEAPOLIS MN 24 M 1:37:37.2
3 MICHAEL A KOSOWSKI MINNEAPOLIS MN 23 M 1:48:32.9
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 1 18-24 (3)
================================================================================
1 JESSE FARK MINNEAPOLIS MN 20 F 2:00:09.9
2 MELLISSA S MAC MILLAN NORTHFIELD MN 23 F 2:18:11.7
3 COURTNEY P MAGNUSON ANDOVER MN 23 F 2:23:23.3
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 2 25-29 (3)
================================================================================
1 NIKOLAI N ANIKIN DULUTH MN 27 M 1:34:43.9
2 OWEN W HANLEY ST PAUL MN 29 M 1:35:05.1
3 ANDRE L WATT DULUTH MN 26 M 1:39:12.5
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 2 25-29 (3)
================================================================================
1 CAROLYN T BRAMANTE MINNEAPOLIS MN 25 F 1:58:14.9
2 JAMIE G MISNER ST PAUL MN 27 F 2:04:13.9
3 JENNI R O'LINK MAPLE GROVE MN 27 F 2:12:28.5
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 3 30-34 (3)
================================================================================
1 ADAM SWANK DULUTH MN 32 M 1:34:44.1
2 CHAD T GIESE SUBARU FACTORY MN 31 M 1:43:34.8
3 PETER A BEHRENDS LITCHFIELD MN 34 M 2:08:53.8
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 3 30 34 (3)
================================================================================
1 HEATHER R CICHANOWSKI ST PAUL MN 34 F 2:43:48.7
2 JENNIFER F GRANT ST LOUIS PARK MN 31 F 2:47:19.4
3 EMILY R JOHNSON MINNEAPOLIS MN 30 F 3:00:58.9
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 4 35-39 (3)
================================================================================
1 JOHN W BAUER HAYWARD WI 38 M 1:37:08.5
2 DAVID K NILSSON MEDICINE LAKE MN 35 M 1:44:28.8
3 CHIP TABOR MEDICINE LAKE MN 36 M 1:46:02.9
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 4 35-39 (3)
================================================================================
1 DIANE M TREMBLAY HAYWARD WI 38 F 1:48:57.4
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 5 40-44 (3)
================================================================================
1 JOHN C STIEN EAU CLAIRE WI 40 M 1:43:47.2
2 JEY B CARLSON MINNETONKA MN 41 M 1:45:18.4
3 JOHN W HOPKINS SAVAGE MN 41 M 1:48:34.1
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 5 40-44 (3)
================================================================================
1 MARY BETH TUTTLE PINE SPRINGS MN 44 F 1:49:33.1
2 KITTY C EARL-TORNIAINEN ST PAUL MN 40 F 2:13:09.7
3 KARI MEYER GOLDEN VALLEY MN 41 F 2:28:50.6
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 6 45-49 (3)
================================================================================
1 JAMES M SCHULTZ SHOREWOOD MN 45 M 1:48:59.1
2 GARY R JOHNSON BLOOMINGTON MN 46 M 1:49:35.3
3 THOMAS W EGGER EDINA MN 49 M 1:55:17.6
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 6 45-49 (3)
================================================================================
1 SHELLY F GILBERTSON COTTAGE GROVE WI 46 F 2:26:20.7
2 ANITA J BURG EDINA MN 49 F 2:30:28.4
3 LOIS C BRAUN ST PAUL MN 45 F 2:49:49.4
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 7 50-54 (3)
================================================================================
1 YOURI SMIRNOV ST PETERSBURG RUS 54 M 1:52:24.0
2 JONATHAN M SCHUPP PARK RAPIDS MN 53 M 1:53:33.9
3 RONALD MAHLER THUNDER BAY ONT 51 M 1:56:50.2
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 7 50-54 (3)
================================================================================
1 JULIE K LIGHT MINNETONKA MN 50 F 2:43:50.7
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 8 55-59 (3)
================================================================================
1 MIKE CICHANOWSKI WINONA MN 59 M 2:16:40.4
2 JEFF PATTERSON MINNEAPOLIS MN 59 M 2:22:03.3
3 JEFFREY A QUAM FARGO ND 55 M 2:25:00.3
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 8 55-59 (3)
================================================================================
1 MAUREEN W AHOKAS THUNDER BAY CAN 59 F 3:08:22.4
2 LORELEE R MILLER RICHFIELD MN 56 F 3:15:37.9
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 9 60-64 (3)
================================================================================
1 PHILIP R ROGOSHESKE ST CLOUD MN 63 M 2:09:23.6
2 PAUL E BAUER HILL CITY MN 63 M 2:20:47.8
3 PJ HILL ANCHORAGE AK 63 M 2:30:18.4
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 9 60-64 (3)
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 10 65-69 (3)
================================================================================
1 MELVIN E DALE PLYMOUTH MN 67 M 2:37:39.6
2 THOMAS L BULLINGA MARION IA 66 M 2:44:21.1
3 STEVE R SWANSON SALT LAKE CITY UT 69 M 2:44:59.5
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 10 65-69 (3)
================================================================================
1 AUDRAE R COURY LAUDERDALE MN 65 F 3:00:31.2
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 11 70-74 (3)
================================================================================
1 DWIGHT S BEAVERS MASON CITY IA 70 M 2:38:26.1
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 11 70-74 (3)
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 12 75 UP (3)
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 12 75 UP (3)
================================================================================