Run to Exile - 2017
06/17/2017
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE: OVERALL AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 478 Rhett Gainey 22 Monroe IA 17:55
2 789 Jeff Yanda 25 Clive IO 18:16
3 15 Luke Sinclair 19 Carlisle IO 18:41
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE: OVERALL AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 54 Christine Comito 49 Des Moines IA 21:36
2 325 Andrew Schaver 23 Thomson IL 22:43
3 488 Emily Feldkamp 27 Des Moines IA 23:10
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 722 Alexandra Nunley 9 Clayton MO 34:33.09
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 5 Cael Klinkenborg 12 Clive IA 21:59.02
2 2 Carson Ducar 13 Ankeny IA 24:38.04
3 6 Drew Leeman 7 Iowa City IA 40:26.44
NUMBER OF FINISHERS: 3
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 1 Bekah Hansen 19 Des Moines IA 26:02.88
2 7 Gaby Beckman 18 Cedar Rapids IA 33:07.51
3 563 Greg Berry 17 Des Moines IO 58:42.94
NUMBER OF FINISHERS: 3
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 646 Peter Gaspari 17 Ankeny IA 19:59.23
2 9 Jonah Kunze 15 Urbandale IA 35:31.85
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 776 Kristen Weber 20 Earlham IA 23:24.26
2 388 Alyssa Erhard 24 West Des Moines IA 24:35.94
3 687 Samantha Kolf 24 Des Moines IO 26:14.62
NUMBER OF FINISHERS: 24
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 533 Zach Swailes 21 Des Moines IA 22:58.99
2 547 Ryan McCullough 21 West Des Moines IO 23:25.24
3 463 Konner Prien 23 West Des Moines IO 24:14.57
NUMBER OF FINISHERS: 14
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 339 Alecia Meuleners 29 Henderson MN 24:07.13
2 442 Allison Freel 28 Des Moines IA 25:50.34
3 267 Katelyn Kieler 25 Marion IO 26:29.94
NUMBER OF FINISHERS: 46
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 486 Dilon Flanders 29 Clive IO 19:47.45
2 194 John Jacobson 29 Prairie City IA 22:03.03
3 197 Andrew Willcuts 29 Des Moines IO 22:10.07
NUMBER OF FINISHERS: 38
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 18 Meghan Umphress 33 Clive IA 24:10.34
2 407 Maria Brownell 32 West Des Moines IA 25:18.23
3 587 Emilie Reha 34 Gimes IA 25:51.63
NUMBER OF FINISHERS: 43
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 683 Jordan Kappos 32 Urbandale IA 21:34.57
2 207 Jon Artist 34 Grimes IO 21:43.30
3 334 Mark Weisheipl 34 Des Moines IA 22:14.55
NUMBER OF FINISHERS: 38
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 100 Ellen Barrett 36 Johnston IA 26:23.23
2 220 Kristen Jacobs 37 Waukee IA 26:33.11
3 203 Elizabeth Widmer 36 Des Moines IO 26:50.13
NUMBER OF FINISHERS: 27
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 406 Kevin Brownell 37 West Des Moines IA 21:14.90
2 11 Jesse Scheeler 37 Bondurant IO 22:26.95
3 654 Jake Good 35 Norwalk IA 23:09.93
NUMBER OF FINISHERS: 30
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 451 Cinnamon Schulz 41 Carlisle IO 25:51.88
2 642 Kimberly Forrester 40 Ankeny IA 26:08.37
3 551 Jamie Van Zee 41 West Des Moines IA 26:50.10
NUMBER OF FINISHERS: 24
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 40- 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 760 Dave Stock 42 Clive IO 18:59.83
2 418 Dean Gieseman 42 Clive IO 20:42.78
3 417 Jp O'Neil 43 Waukee IO 22:11.12
NUMBER OF FINISHERS: 22
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 17 Jenny Sinclair 45 Carlisle IA 27:23.09
2 557 Cristi Flynn 46 Urbandale IA 31:04.63
3 279 Michelle Johnson 48 Ankeny IO 31:58.01
NUMBER OF FINISHERS: 11
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 45- 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 534 Chris Swailes 45 Des Moines IA 22:59.15
2 633 Paul Ertz 45 Ames IA 25:03.39
3 645 John Gaspari 48 Ankeny IA 25:45.05
NUMBER OF FINISHERS: 14
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 288 Rachel Baron 54 Des Moines IO 26:37.73
2 433 Cathie France 52 West See Moines IA 27:54.84
3 95 Debra Stewart 54 West Des Moines IO 28:14.40
NUMBER OF FINISHERS: 15
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 548 Steve McCullough 53 West Des Moines IO 23:02.58
2 530 Todd Eipperle 52 Ankeny IA 24:57.43
3 399 Larry Spellerberg 53 Granger IO 25:45.86
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 21 Cindy Deprenger 57 Monroe IA 25:35.61
2 448 Vivian Masters 58 Des Moines IO 31:29.57
3 44 Susana Goggi 59 Ames IA 33:24.42
NUMBER OF FINISHERS: 5
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 234 Mike Gooding 55 Urbandale IO 27:46.61
2 414 T. Don Worrell 59 Des Moines IA 36:40.19
3 293 Wes Andres 59 Tecumseh K 41:05.16
NUMBER OF FINISHERS: 4
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 569 Diane Larson 62 Story City IO 44:14.50
2 593 Marilyn Andersen 64 Story City IA 44:15.33
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 162 Brad Fousek 61 Altoona IO 33:31.71
2 628 James Dose 61 Boone IO 34:09.99
3 10 Lydia Berry 61 Des Moines IO 57:39.74
NUMBER OF FINISHERS: 3
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 65 - 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 45 Cherie Hill 65 Ellsworth IA 29:25.00
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 65- 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 702 T. A. Meyer 65 Johnston IA 28:41.97
2 119 Ron Pieracci 65 Urbandale IO 35:51.85
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 70+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 65+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == ==========
1 702 T. A. Meyer 65 Johnston IA 28:41.97
2 119 Ron Pieracci 65 Urbandale IO 35:51.85
NUMBER OF FINISHERS: 2