MORA VASALOPPET 58km FREESTYLE
AWARDS LIST
=============================================================================
TOP 3 OVERALL
=============================================================================
1 CHAD T GIESE SUBARU FT MN 26 M 1:46:20
2 MARC GILBERTSON HYDE PARK VT 33 M 1:46:22
3 NATHAN SCHULTZ SUBARU FT CO 31 M 1:46:24
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 1 18-24 (3)
================================================================================
1 SONJA K BOSTROM ST PAUL MN 22 F 2:10:29.2
2 SARA S RUSSELL STILLWATER MN 23 F 2:14:58.3
3 SARAH E HUNTER ST PAUL MN 22 F 2:22:37.2
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 1 18-24 (3)
================================================================================
1 CORY S WUBBELS MARQUETTE MI 23 M 1:46:23.4
2 DAVE STEWART SUBARU FT VT 23 M 1:46:25.6
3 JASON LEMIEUX SUBARU FT CO 23 M 1:47:42.3
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 2 25-29 (3)
================================================================================
1 KATERINA HANUSOVA SUBARU FT CA 25 F 2:04:27.5
2 MARIA WIK BOULDER CO 26 F 2:10:35.2
3 DEIGHEN BLAKELY MINNEAPOLIS MN 27 F 2:32:31.2
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 2 25-29 (3)
================================================================================
1 CHAD T GIESE SUBARU FT MN 26 M 1:46:19.4
2 WOLF WALLENDORF SUBARU FT CO 27 M 1:46:42.1
3 SCOTT MCART ANCHORAGE AK 25 M 1:47:17.1
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 3 30-34 (3)
================================================================================
1 NINA KEMPPEL SUBARU FT AK 32 F 2:00:31.0
2 BROOKE BAUGHMAN KETCHUM ID 30 F 2:00:31.5
3 DIANE TREMBLAY HAYWARD WI 33 F 2:09:00.0
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 3 30 34 (3)
================================================================================
1 MARC GILBERTSON HYDE PARK VT 33 M 1:46:21.5
2 NATHAN SCHULTZ SUBARU FT CO 31 M 1:46:23.4
3 SCOTT B LOOMIS SUBARU FT UT 30 M 1:46:27.9
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 4 35-39 (3)
================================================================================
1 Jeanne Fleck Proctor MN 37 F 2:24:16.2
2 ALYSON M CHAPMAN APPLETON WI 39 F 2:44:57.7
3 REET KANG ST LOUIS PARK MN 39 F 3:23:33.5
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 4 35-39 (3)
================================================================================
1 PETER A HANSON MINNEAPOLIS MN 37 M 1:57:45.4
2 ERIK D MINGE MINNEAPOLIS MN 35 M 2:06:13.3
3 JOHN A PEDERSEN EAU CLAIR WI 38 M 2:08:50.1
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 5 40-44 (3)
================================================================================
1 LYNNE CECIL-JOHNSON BLOOMINGTON MN 41 F 2:06:01.8
2 JAN L GUENTHER MOUND MN 43 F 2:06:27.6
3 DIANE M HOLLIDAY-WELSH DULUTH MN 43 F 2:10:48.7
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 5 40-44 (3)
================================================================================
1 THOMAS R KRENZ OSCEOLA WI 41 M 1:57:43.3
2 ANTHONY R CARTER COLERAINE MN 44 M 2:05:20.5
3 JAMES M SCHULTZ ST PAUL MN 40 M 2:06:05.5
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 6 45-49 (3)
================================================================================
1 JOANN HANOWSKI DULUTH MN 46 F 2:12:28.3
2 MELINDA D SILBERNICK MAPLE GROVE MN 47 F 2:26:13.6
3 KAREN LADIG BEMIDJI MN 47 F 2:35:19.0
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 6 45-49 (3)
================================================================================
1 JACK E BAKER GRANITE FALLS MN 45 M 2:05:55.0
2 SAM R DEWEESE WACONIA MN 46 M 2:10:46.1
3 KEVIN J WELSH DULUTH MN 47 M 2:14:11.7
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 7 50-54 (3)
================================================================================
1 MARY LOU LOWRIE WEST NEWBURY MA 51 F 2:47:05.7
2 LISA K WHEELER RIVER FALLS WI 51 F 2:54:50.8
3 MARY J OLSON MORA MN 52 F 3:59:23.0
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 7 50-54 (3)
================================================================================
1 GENE MARSOLEK DULUTH MN 51 M 2:05:56.7
2 ROBERT C SKOW ST CLOUD MN 54 M 2:13:29.3
3 DAN BERNTSON EDINA MN 50 M 2:14:36.1
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 8 55-59 (3)
================================================================================
1 KATI CAMPBELL LONG LAKE MN 56 F 2:23:56.3
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 8 55-59 (3)
================================================================================
1 PHILIP R ROGOSHESKE ST CLOUD MN 58 M 2:12:06.4
2 LEONARD L COEQUYT HOPKINS MN 59 M 2:25:03.2
3 ROGER DE GROOT WATERLOO IA 58 M 2:35:20.5
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 9 60-64 (3)
================================================================================
1 AUDRAE R COURY ST PAUL MN 60 F 2:49:45.1
2 KARIN J GROSSMAN FARMINGTON MN 61 F 4:35:18.1
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 9 60-64 (3)
================================================================================
1 LARRY MYERS PLYMOUTH MN 62 M 2:25:05.8
2 MELVIN E DALE PLYMOUTH MN 62 M 2:45:54.1
3 STEVE R SWANSON SALT LAKE CITY UT 64 M 2:47:37.2
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 10 65-69 (3)
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 10 65-69 (3)
================================================================================
1 JIM BALLENDINE WINNIPEG MA 65 M 2:31:16.6
2 DWIGHT S BEAVERS MASON CITY IA 65 M 2:50:07.4
3 ALLAN D DUBOIS COTTAGE GROVE MN 69 M 3:37:14.4
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 11 70-74 (3)
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 11 70-74 (3)
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 12 75 UP (3)
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 12 75 UP (3)
================================================================================
1 ROY M CARLSTED ST PAUL MN 79 M 3:23:34.1