2007 MORA VASALOPPET 58km
Place Div/Tot Name Age Sex City Sta Time Pace
===== ======== ======================= === === ================== === ========= =====
1 1/11 Chad T Giese 30 M St Paul MN 1:42:59.9 2:18
2 2/11 Adam C Swank 31 M Duluth MN 1:43:00.2 2:18
3 1/19 Matt J Weier 26 M Marquette MI 1:43:00.8 2:18
4 2/19 Adam Kates 26 M Thunder Bay CAN 1:43:03.9 2:18
5 3/19 Nikolai N Anikin 26 M Duluth MN 1:43:05.1 2:18
6 1/20 Matthew Liebsch 23 M Team Cxc MN 1:43:07.8 2:18
7 4/19 Stephen Hart 26 M Thunder Bay CAN 1:43:11.0 2:18
8 5/19 Andre L Watt 25 M Duluth MN 1:44:04.0 2:19
9 2/20 Nathan C Porath 24 M Eagan MN 1:47:35.8 2:24
10 3/20 Collin Cousins 19 M St Paul MN 1:48:55.7 2:26
11 1/29 Scott Oberbreckling 43 M Boulder CO 1:49:01.4 2:26
12 1/34 Scott Ellertson 45 M Albert Lea MN 1:49:05.8 2:26
13 2/29 Michael J Myers 41 M Missoula MT 1:49:45.6 2:27
14 6/19 Mark D Byrnes 28 M Minneapolis MN 1:50:35.5 2:28
15 3/11 Jason Tedrow 33 M Bend OR 1:51:41.2 2:29
16 4/11 Anthony C Lushanko 31 M Forest Lake MN 1:53:56.9 2:32
17 7/19 Matt D Aro 27 M Superior WI 1:53:57.3 2:32
18 2/34 Thomas R Krenz 45 M Osceola WI 1:54:03.1 2:33
19 4/20 Jakob Micheal Wartman 20 M St Paul MN 1:54:16.5 2:33
20 3/34 Drew L Holbrook 45 M Minneapolis MN 1:55:35.0 2:35
21 3/29 James M Schultz 44 M Shorewood MN 1:55:36.9 2:35
22 4/34 Kevin J Rogers 45 M Osceola WI 1:55:37.5 2:35
23 4/29 Henry Walker 40 M Rochester MN 1:56:03.4 2:35
24 1/12 John C Stien 39 M Eau Claire WI 1:56:25.6 2:36
25 8/19 Brian J Markes 26 M Apple Valley MN 1:56:36.3 2:36
26 1/2 Sarah Max 31 F Bend OR 1:57:21.0 2:37
27 1/5 Martina Stursova 27 F Rossignol NM 1:57:34.7 2:37
28 1/2 Diane Tremblay 37 F Team Atomic WI 1:57:38.0 2:37
29 5/20 Michael A Kosowski 22 M Minneapolis MN 1:57:40.5 2:37
30 5/34 Thomas W Egger 48 M Edina MN 1:57:52.6 2:38
31 5/11 Owen E Baird 34 M Brainerd MN 1:57:59.7 2:38
32 1/5 Jan L Guenther 47 F Mound MN 1:58:07.6 2:38
33 9/19 Philip J Misner 25 M New Brighton MN 1:58:45.8 2:39
34 6/34 Greg Williams 45 M Thomson MN 2:00:22.2 2:41
35 7/34 Mark S Rathbun 47 M Big Lake MN 2:01:00.8 2:42
36 5/29 John W Hopkins 40 M Savage MN 2:02:36.5 2:44
37 10/19 Matt J Hinckley 27 M Seattle WA 2:02:41.7 2:44
38 8/34 Tony R Carter 48 M Coleraine MN 2:03:22.3 2:45
39 1/31 Dan G Berntson 54 M Edina MN 2:03:32.5 2:45
40 6/29 Todd A Jorgenson 42 M Bloomington MN 2:03:37.9 2:45
41 7/29 Tim G Wilkie 43 M Luck WI 2:03:38.6 2:45
42 2/31 Duane H Lee 52 M Lindstrom MN 2:04:24.2 2:46
43 9/34 Jim M Splittgerber 47 M Appleton WI 2:05:13.5 2:47
44 8/29 Jonathan D Faust 40 M Plymouth MN 2:05:23.8 2:48
45 10/34 William E Brown 45 M Eden Prairie MN 2:05:48.4 2:48
46 2/12 Dan R Schuldt 36 M Scandia MN 2:05:51.3 2:48
47 9/29 Brian Wicklund 41 M Marine On St Croix MN 2:06:13.1 2:49
48 3/12 Bob F Mc Kenzie 35 M Maple Grove MN 2:06:17.1 2:49
49 11/19 Jonathan B Olson 26 M Minneapolis MN 2:06:59.8 2:50
50 6/20 Mark E Dyson 21 M Northfield MN 2:08:15.4 2:52
51 10/29 Jim L Williams 43 M Plymouth MN 2:08:23.4 2:52
52 4/12 Eric H Hedman 37 M St Paul MN 2:08:30.9 2:52
53 5/12 Jim R Nord 39 M Maple Grove MN 2:08:48.9 2:52
54 11/29 Brad M Miller 44 M Rochester MN 2:09:25.8 2:53
55 6/12 Todd J White 39 M Roseville MN 2:09:40.4 2:53
56 12/19 Eric A Hendrickson 26 M Hopkins MN 2:09:46.5 2:54
57 3/31 Sam R De Weese 50 M Waconia MN 2:09:49.3 2:54
58 1/19 John Craychee 55 M St Charles IL 2:09:51.0 2:54
59 4/31 Mark Nienstaedt 52 M Rhinelander WI 2:09:53.5 2:54
60 12/29 Matt Gregory 43 M Minneapolis MN 2:10:28.3 2:54
61 11/34 Bill J Laferriere 49 M St Cloud MN 2:11:10.6 2:55
62 5/31 John Alt 52 M Grand Marais MN 2:11:11.3 2:55
63 6/31 Jonathan M Schupp 52 M Park Rapids MN 2:11:23.7 2:56
64 13/29 Thomas L Peterson 42 M Maplewood MN 2:11:51.0 2:56
65 12/34 Joseph M Mundenar 47 M Eden Prairie MN 2:11:54.9 2:56
66 13/19 Benjamin E Menk 26 M Minneapolis MN 2:11:55.0 2:56
67 7/20 Erik B Pieh 23 M Minnetonka MN 2:12:05.2 2:57
68 1/2 Kati Campbell 60 F Long Lake MN 2:12:25.6 2:57
69 2/5 Jamie G Misner 26 F New Brighton MN 2:12:48.2 2:58
70 8/20 Burgess Norrgard 23 M Duluth MN 2:12:56.2 2:58
71 7/12 Patrick Lewis 35 M Brooklyn Park MN 2:13:36.7 2:59
72 7/31 Matthew A Kramar 53 M Sandstone MN 2:13:51.7 2:59
73 14/29 Erik J Johanson 42 M Chanhassen MN 2:14:03.8 2:59
74 8/31 Chuck M Barden 50 M Waconia MN 2:14:08.3 2:59
75 9/20 Jon R Ertl 19 M Rosemount MN 2:14:14.4 2:59
76 10/20 Daniel S Risch-Boody 22 M Minneapolis MN 2:14:47.6 3:00
77 9/31 David J Melcher 50 M Richfield MN 2:14:52.6 3:00
78 10/31 John M Hokanson 51 M Maple Grove MN 2:14:53.1 3:00
79 6/11 Matt Hedman 33 M Minneapolis MN 2:14:54.6 3:00
80 13/34 Arth Gorr 48 M Buffalo MN 2:15:00.6 3:01
81 11/20 John F Kosowski 19 M Minneapolis MN 2:15:29.9 3:01
82 14/19 Dan Lindner 29 M Hastings MN 2:15:57.0 3:02
83 15/29 Joseph J Heilmann 42 M Prior Lake MN 2:16:47.7 3:03
84 15/19 Benjamin Kipp 29 M Minneapolis MN 2:17:08.4 3:03
85 11/31 Edward C Schneider 50 M Roseville MN 2:17:27.1 3:04
86 16/29 Mark W Trumper 44 M Stillwater MN 2:17:32.1 3:04
87 17/29 Rick G Gothier 42 M Cold Springs MN 2:17:53.4 3:04
88 12/20 Daniel R Bohnhorst 22 M Minneapolis MN 2:17:58.5 3:04
89 14/34 Timothy Fitzpatrick 45 M Larkspur CA 2:18:08.6 3:05
90 15/34 Charles R Roach 49 M Lakeville MN 2:19:20.4 3:06
91 16/34 Barry Gustafson 45 M Minneapolis MN 2:19:46.6 3:07
92 1/10 Leonard L Coequyt 63 M Hopkins MN 2:19:54.8 3:07
93 12/31 Steven C Mc Loon 53 M Roseville MN 2:19:58.7 3:07
94 18/29 Darren J Ruschy 43 M Edina MN 2:20:17.9 3:08
95 13/31 Michael P Weiss 50 M Eau Claire WI 2:20:29.0 3:08
96 17/34 Bruce A Schaefer 45 M Eagan MN 2:21:00.6 3:09
97 2/19 Jeff Patterson 58 M Minneapolis MN 2:21:50.9 3:10
98 1/5 Jessica J Fark 19 F Minneapolis MN 2:22:05.9 3:10
99 3/19 Douglas L Schumacher 57 M Roseville MN 2:22:06.0 3:10
100 14/31 John L Riter 53 M Roseville MN 2:23:44.5 3:12
101 19/29 Kurt J Halverson 41 M Lake Elmo MN 2:24:19.8 3:13
102 2/5 Elspeth K Ronnander 21 F Bemidji MN 2:24:25.7 3:13
103 4/19 Clint N Scott 55 M Sammamish WA 2:24:31.6 3:13
104 1/2 Teresa M Olson 43 F Eau Claire WI 2:24:54.6 3:14
105 15/31 Gregory P Sorteberg 50 M Rogers MN 2:25:52.6 3:15
106 13/20 Bill S Mitchell 21 M Minneapolis MN 2:26:10.2 3:15
107 3/5 Nichole L Porath 23 F Eagan MN 2:26:10.6 3:15
108 16/19 Alan Turnquist 29 M Madison WI 2:26:13.4 3:15
109 5/19 Dellin R Bakkum 57 M Spooner WI 2:26:21.1 3:16
110 18/34 Joe J Anderson 46 M Plymouth MN 2:26:22.8 3:16
111 20/29 Michael J Todey 41 M Maple Grove MN 2:26:26.4 3:16
112 2/10 Paul E Bauer 62 M Hill City MN 2:26:34.4 3:16
113 21/29 Randy L Baumgarten 43 M Becker MN 2:26:35.7 3:16
114 19/34 John D Kueng 46 M Champlin MN 2:26:39.2 3:16
115 22/29 Chip D Gerdin 42 M Stanchfield MN 2:26:42.7 3:16
116 2/2 Katherine E Hoene 37 F Minneapolis MN 2:26:48.5 3:16
117 6/19 William J Stuber 56 M St Paul MN 2:27:02.0 3:17
118 20/34 David M Byrne 49 M St Paul MN 2:27:25.4 3:17
119 17/19 Brendan Abrams 25 M Minneapolis MN 2:27:30.2 3:17
120 16/31 Mark E Klosterman 51 M North Oaks MN 2:27:34.0 3:17
121 7/19 Al Stewart 57 M Manchester NH 2:28:20.6 3:18
122 7/11 Andy M Oman 34 M Minneapolis MN 2:28:40.8 3:19
123 3/10 John L Schmidt 60 M Minneapolis MN 2:29:07.1 3:19
124 8/12 Erik R Paulsen 37 M Excelsior MN 2:29:18.5 3:20
125 23/29 Scott R Miles 43 M Mahtomedi MN 2:29:19.4 3:20
126 1/6 Darby M Nelson 65 M Champlin MN 2:29:27.1 3:20
127 21/34 Eric W Koch 45 M Merrill WI 2:29:27.8 3:20
128 18/19 Andrew C Mork 27 M St Louis Park MN 2:29:37.6 3:20
129 2/6 Dwight S Beavers 69 M Mason City IA 2:29:38.9 3:20
130 2/5 Shelly F Gilbertson 45 F Cottage Grove WI 2:29:39.8 3:20
131 17/31 Dan Kimmel 54 M Burnsville MN 2:29:51.0 3:20
132 18/31 Steven A Menk 53 M Madison Lake MN 2:30:04.4 3:21
133 19/31 Bill H Falardeau 51 M St Paul MN 2:30:24.8 3:21
134 8/11 James Holmes 31 M Madison WI 2:30:30.7 3:21
135 22/34 Lynn D Stegeman 49 M Mora MN 2:30:41.7 3:21
136 23/34 Larry A Schonhardt 49 M New Hope MN 2:30:46.5 3:22
137 20/31 Lorne Morrow 52 M Red Rock CAN 2:30:49.1 3:22
138 2/2 Kari Meyer 40 F Golden Valley MN 2:31:23.3 3:22
139 24/34 Brad E Mlynar 49 M Eden Prairie MN 2:31:44.8 3:23
140 8/19 George E Rounds 59 M Big Fork MN 2:32:24.1 3:24
141 9/11 Curt Carstens 32 M Minneapolis MN 2:32:24.8 3:24
142 24/29 Ken J Grieshaber 42 M Minneapolis MN 2:32:50.0 3:24
143 21/31 Richard F Pebler 51 M Rice Lake WI 2:32:59.1 3:24
144 9/19 Warren B Schneider 56 M Hudson WI 2:33:28.4 3:25
145 3/6 Steve R Swanson 68 M Salt Lake City UT 2:33:37.8 3:25
146 4/10 Ralph A Bache 60 M Stillwater MN 2:33:39.2 3:25
147 25/29 Louis V Marchand 44 M Eden Prairie MN 2:33:52.5 3:26
148 1/2 Carol M Cousins 51 F Edina MN 2:34:36.0 3:27
149 9/12 Kuan J Teoh 38 M Golden Valley MN 2:34:46.1 3:27
150 5/10 Joachim Bechtle 63 M San Francisco CA 2:34:49.7 3:27
151 19/19 Mike Luke 25 M Bloomington MN 2:34:51.5 3:27
152 26/29 Danny J O'Sullivan 43 M Wakefield MI 2:34:57.1 3:27
153 27/29 William L Hjort 43 M Milaca MN 2:35:00.3 3:27
154 4/6 Melvin E Dale 66 M Plymouth MN 2:35:07.6 3:27
155 4/5 Courtney P Magnuson 22 F Andover MN 2:35:19.3 3:28
156 25/34 Jay P Yunek 49 M Sartell MN 2:35:25.2 3:28
157 26/34 Gary L Schram 46 M Hammond WI 2:35:54.6 3:28
158 10/19 Maurice Brancamp 58 M Waukegan IL 2:36:10.4 3:29
159 27/34 Ed M Neaton 48 M Mahtomedi MN 2:36:36.5 3:29
160 11/19 Don D Callander 55 M Maple Grove MN 2:36:45.0 3:29
161 22/31 Daniel M Goldblatt 51 M Edina MN 2:36:47.0 3:30
162 14/20 Mark J Zastrow 19 M St Paul MN 2:38:06.7 3:31
163 15/20 Craig Cardinal 24 M Minneapolis MN 2:38:47.5 3:32
164 28/34 Dan L Fark 49 M St Cloud MN 2:39:16.2 3:33
165 10/11 William C Stoffregen 32 M Ames IA 2:39:59.5 3:34
166 3/5 Kate Arnold 27 F Madison WI 2:40:02.2 3:34
167 6/10 Ladd Conrad 62 M Chanhassen MN 2:40:12.7 3:34
168 3/5 Julie A Olson 46 F White Bear Lake MN 2:41:25.5 3:36
169 16/20 Mark S Kelley 19 M Coon Rapids MN 2:42:03.6 3:37
170 4/5 Gina G Ondresky 27 F Roseville MN 2:42:14.0 3:37
171 1/2 Maureen Ahokas 58 F Thunder Bay CAN 2:42:29.1 3:37
172 4/5 Julie K Light 49 F Minnetonka MN 2:42:35.4 3:37
173 17/20 Andrew A Kingsriter 18 M St Paul MN 2:43:21.5 3:38
174 29/34 Bryan A Anderson 48 M Cable WI 2:43:39.8 3:39
175 23/31 Richard T Cousins 51 M Edina MN 2:43:48.6 3:39
176 28/29 Thomas V Lindfors 42 M Champlin MN 2:43:50.3 3:39
177 24/31 Kent M York 52 M Falcon Heights MN 2:44:25.8 3:40
178 12/19 Peter R Edl 55 M Rochester MN 2:44:59.1 3:40
179 29/29 Eric P Hovland 43 M Mora MN 2:47:02.4 3:43
180 30/34 Steven B Otto 47 M Fergus Falls MN 2:47:33.1 3:44
181 18/20 Kevin M Ahlgren 23 M Mora MN 2:47:35.2 3:44
182 2/2 Audrae R Coury 64 F Lauderdale MN 2:47:35.3 3:44
183 19/20 Zachary Smith 18 M Watertown MN 2:48:40.7 3:45
184 31/34 Joseph D Muller 48 M Grand Rapids MN 2:48:59.1 3:46
185 2/2 Laurie B O'Sullivan 33 F Wakefield MI 2:49:00.4 3:46
186 1/3 Allan D Dubois 73 M Cottage Grove MN 2:49:02.5 3:46
187 25/31 John Ostmoe 51 M Milaca MN 2:49:03.9 3:46
188 26/31 Jim L Porath 53 M Shoreview MN 2:49:06.1 3:46
189 5/6 Ronald Stark 66 M Appleton WI 2:49:25.0 3:46
190 13/19 Daniel R Meyer 56 M Appleton WI 2:52:04.4 3:50
191 27/31 Jim W Tangen-Foster 54 M Hudson WI 2:52:13.6 3:50
192 7/10 Herb H Byun 62 M Lino Lakes MN 2:52:47.1 3:51
193 10/12 David P Anderson 37 M Minneapolis MN 2:55:09.5 3:54
194 14/19 David D Gregory 56 M Portage WI 2:56:00.5 3:55
195 28/31 Wayne D Johnson 50 M Rosemount MN 2:56:51.7 3:56
196 32/34 Mark C Berens 48 M Oakdale MN 2:58:15.7 3:58
197 15/19 Neal R Lundeen 55 M Frederic WI 2:58:31.9 3:59
198 11/11 Jason E Boon 33 M St Paul MN 2:58:52.2 3:59
199 16/19 Hampus Eriksson 57 M Minnetonka MN 2:59:53.6 4:00
200 29/31 Jim Reckinger 53 M Woodbury MN 3:00:24.4 4:01
201 11/12 Jason C Brent 37 M Helena MT 3:02:18.0 4:04
202 33/34 Mark W Tembreull 49 M Lino Lakes MN 3:03:46.1 4:06
203 34/34 Steve R Hagedorn 48 M Duluth MN 3:03:47.2 4:06
204 5/5 Jill Cooper 49 F Minneapolis MN 3:03:48.8 4:06
205 20/20 Erik Escher 18 M Watertown MN 3:04:26.9 4:06
206 17/19 Timothy B Nelson 57 M Roseville MN 3:04:28.8 4:06
207 18/19 Joe M Gryskiewicz 58 M Edina MN 3:04:46.4 4:07
208 6/6 Lanny R Brent 67 M Springfield MO 3:08:41.5 4:12
209 2/2 Marie J Torkelson 51 F Cannon Falls MN 3:09:27.7 4:13
210 5/5 Emily R Johnson 29 F Minnetonka MN 3:10:21.5 4:14
211 30/31 Peter A Schlesinger 54 M Roseville MN 3:12:50.7 4:18
212 5/5 Erica J Ahlgren 20 F Mora MN 3:13:06.8 4:18
213 2/2 Marva J Sahs 57 F Spooner WI 3:16:41.9 4:23
214 31/31 Ken L Furst 51 M Appleton WI 3:19:31.5 4:27
215 12/12 Rick J Cochrane 36 M Woodbury MN 3:24:24.4 4:33
216 2/3 Leroy A Youngblom 71 M Brook Park MN 3:24:39.6 4:33
217 8/10 Richard W Nysse 60 M Falcon Heights MN 3:37:21.5 4:50
218 19/19 Jim H Knutson 57 M Mora MN 3:44:24.3 5:00
219 3/3 Dominic M Warzecha 71 M St Cloud MN 3:56:37.8 5:16
220 9/10 Eric J Fast 63 M Portage Laprairie MAN 3:59:25.4 5:20
221 10/10 Indy Valters 60 M Circle Pines MN 4:04:14.3 5:26
results by ChampionChip Minnesota