MORA VASALOPPET 58km FREESTYLE
AWARDS LIST
2/11/2007 2:34PM
=============================================================================
TOP 3 OVERALL
=============================================================================
1 CHAD T GIESE ST PAUL MN 30 M 1:43:00
2 ADAM C SWANK DULUTH MN 31 M 1:43:01
3 MATT J WEIER MARQUETTE MI 26 M 1:43:01
=============================================================================
TOP 3 OVERALL
=============================================================================
1 SARAH MAX BEND OR 31 F 1:57:21
2 MARTINA STURSOVA ROSSIGNOL NM 27 F 1:57:35
3 DIANE TREMBLAY TEAM ATOMIC WI 37 F 1:57:38
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 1 18-24 (3)
================================================================================
1 MATTHEW LIEBSCH TEAM CXC MN 23 M 1:43:07.8
2 NATHAN C PORATH EAGAN MN 24 M 1:47:35.8
3 COLLIN COUSINS ST PAUL MN 19 M 1:48:55.7
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 1 18-24 (3)
================================================================================
1 JESSICA J FARK MINNEAPOLIS MN 19 F 2:22:05.9
2 ELSPETH K RONNANDER BEMIDJI MN 21 F 2:24:25.7
3 NICHOLE L PORATH EAGAN MN 23 F 2:26:10.6
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 2 25-29 (3)
================================================================================
1 MATT J WEIER MARQUETTE MI 26 M 1:43:00.8
2 ADAM KATES THUNDER BAY CAN 26 M 1:43:03.9
3 NIKOLAI N ANIKIN DULUTH MN 26 M 1:43:05.1
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 2 25-29 (3)
================================================================================
1 MARTINA STURSOVA ROSSIGNOL NM 27 F 1:57:34.7
2 JAMIE G MISNER NEW BRIGHTON MN 26 F 2:12:48.2
3 KATE ARNOLD MADISON WI 27 F 2:40:02.2
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 3 30-34 (3)
================================================================================
1 CHAD T GIESE ST PAUL MN 30 M 1:42:59.9
2 ADAM C SWANK DULUTH MN 31 M 1:43:00.2
3 JASON TEDROW BEND OR 33 M 1:51:41.2
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 3 30 34 (3)
================================================================================
1 SARAH MAX BEND OR 31 F 1:57:21.0
2 LAURIE B O'SULLIVAN WAKEFIELD MI 33 F 2:49:00.4
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 4 35-39 (3)
================================================================================
1 JOHN C STIEN EAU CLAIRE WI 39 M 1:56:25.6
2 DAN R SCHULDT SCANDIA MN 36 M 2:05:51.3
3 BOB F MC KENZIE MAPLE GROVE MN 35 M 2:06:17.1
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 4 35-39 (3)
================================================================================
1 DIANE TREMBLAY TEAM ATOMIC WI 37 F 1:57:38.0
2 KATHERINE E HOENE MINNEAPOLIS MN 37 F 2:26:48.5
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 5 40-44 (3)
================================================================================
1 SCOTT OBERBRECKLING BOULDER CO 43 M 1:49:01.4
2 MICHAEL J MYERS MISSOULA MT 41 M 1:49:45.6
3 JAMES M SCHULTZ SHOREWOOD MN 44 M 1:55:36.9
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 5 40-44 (3)
================================================================================
1 TERESA M OLSON EAU CLAIRE WI 43 F 2:24:54.6
2 KARI MEYER GOLDEN VALLEY MN 40 F 2:31:23.3
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 6 45-49 (3)
================================================================================
1 SCOTT ELLERTSON ALBERT LEA MN 45 M 1:49:05.8
2 THOMAS R KRENZ OSCEOLA WI 45 M 1:54:03.1
3 DREW L HOLBROOK MINNEAPOLIS MN 45 M 1:55:35.0
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 6 45-49 (3)
================================================================================
1 JAN L GUENTHER MOUND MN 47 F 1:58:07.6
2 SHELLY F GILBERTSON COTTAGE GROVE WI 45 F 2:29:39.8
3 JULIE A OLSON WHITE BEAR LAK MN 46 F 2:41:25.5
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 7 50-54 (3)
================================================================================
1 DAN G BERNTSON EDINA MN 54 M 2:03:32.5
2 DUANE H LEE LINDSTROM MN 52 M 2:04:24.2
3 SAM R DE WEESE WACONIA MN 50 M 2:09:49.3
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 7 50-54 (3)
================================================================================
1 CAROL M COUSINS EDINA MN 51 F 2:34:36.0
2 MARIE J TORKELSON CANNON FALLS MN 51 F 3:09:27.7
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 8 55-59 (3)
================================================================================
1 JOHN CRAYCHEE ST CHARLES IL 55 M 2:09:51.0
2 JEFF PATTERSON MINNEAPOLIS MN 58 M 2:21:50.9
3 DOUGLAS L SCHUMACHER ROSEVILLE MN 57 M 2:22:06.0
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 8 55-59 (3)
================================================================================
1 MAUREEN AHOKAS THUNDER BAY CAN 58 F 2:42:29.1
2 MARVA J SAHS SPOONER WI 57 F 3:16:41.9
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 9 60-64 (3)
================================================================================
1 LEONARD L COEQUYT HOPKINS MN 63 M 2:19:54.8
2 PAUL E BAUER HILL CITY MN 62 M 2:26:34.4
3 JOHN L SCHMIDT MINNEAPOLIS MN 60 M 2:29:07.1
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 9 60-64 (3)
================================================================================
1 KATI CAMPBELL LONG LAKE MN 60 F 2:12:25.6
2 AUDRAE R COURY LAUDERDALE MN 64 F 2:47:35.3
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 10 65-69 (3)
================================================================================
1 DARBY M NELSON CHAMPLIN MN 65 M 2:29:27.1
2 DWIGHT S BEAVERS MASON CITY IA 69 M 2:29:38.9
3 STEVE R SWANSON SALT LAKE CITY UT 68 M 2:33:37.8
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 10 65-69 (3)
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 11 70-74 (3)
================================================================================
1 ALLAN D DUBOIS COTTAGE GROVE MN 73 M 2:49:02.5
2 LEROY A YOUNGBLOM BROOK PARK MN 71 M 3:24:39.6
3 DOMINIC M WARZECHA ST CLOUD MN 71 M 3:56:37.8
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 11 70-74 (3)
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 12 75 UP (3)
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 12 75 UP (3)
================================================================================