St. Patrick\'s Day Dash - 2015
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 1820 Riley Masters 24 Seattle WA 14:33
2 1838 Garrett Heath 29 Seattle WA 14:33
3 2 Joseph Gray 31 Lakewood WA 14:39
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 1 Kristen Carter Schaf 28 Bellingham WA 16:38
2 3 Bronwyn Crossman 25 Seattle WA 16:59
3 2566 Jamie Cheever 28 17:03
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE MASTERS: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 16 David McCulloch 44 Seattle WA 16:34
2 1816 Seth Berntsen 40 Seattle WA 16:46
3 1699 Paul Mannino 41 Seattle, Wa WA 17:12
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE MASTERS: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 1563 Ann MacPhail 44 Ballina IR 19:54
2 7 Regina Joyce 58 Seattle WA 20:33
3 19 Susan Ward 48 Mountlake Terrace WA 21:04
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 13 - UNDER 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 1803 Haley Jacobson 13 Des Moines WA 20:28
2 1789 Kathleen Riordan 11 Kent WA 21:32
3 2618 Danielle Jaculewicz 12 22:13
NUMBER OF FINISHERS: 61
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 13 - UNDER 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 1800 Adam Sjolund 13 Bonney Lake WA 17:31
2 1844 Carson Taylor 12 Lake Tapps WA 19:19
3 2502 Roscoe Ware 11 19:25
NUMBER OF FINISHERS: 96
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 14 - 17 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 570 Helen Schuda 17 Seattle WA 20:03
2 6538 Grace Morford 15 Renton WA 20:07
3 1799 Emma Sjolund 15 Bonney Lake WA 20:19
NUMBER OF FINISHERS: 67
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 14 - 17 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 2569 Jack Killalea 15 17:04
2 1029 Carter Hall 14 Poulsbo WA 18:05
3 1041 Carlo Ruggiero 14 Bainbridge Is WA 18:16
NUMBER OF FINISHERS: 80
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 18 - 21 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 3221 Danielle Wieck 19 20:37
2 1411 Louisa Safdor 18 Seattle WA 25:01
3 6107 Riley Jordan 19 Sultan WA 25:09
NUMBER OF FINISHERS: 53
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 18 - 21 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 2778 Zachary Kirwan 19 16:44
2 938 Nick Koss 20 Seattle WA 17:40
3 1688 Blakely Browne 18 Leavenworth WA 18:32
NUMBER OF FINISHERS: 33
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 22 - 25 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 3 Bronwyn Crossman 25 Seattle WA 16:59
2 1089 Katie Conlon 24 Seattle WA 17:07
3 1535 Ashley Nichols 23 Seattle WA 18:05
NUMBER OF FINISHERS: 266
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 22 - 25 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 1839 Matt Hillenbrand 22 Seattle WA 14:57
2 8 Matthew McClement 24 Seattle WA 15:17
3 45 Erik Barkhaus 24 Seattle WA 15:19
NUMBER OF FINISHERS: 152
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 26 - 29 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 1 Kristen Carter Schaf 28 Bellingham WA 16:38
2 2566 Jamie Cheever 28 17:03
3 1746 Somer Kreisman 26 Langley WA 18:53
NUMBER OF FINISHERS: 361
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 26 - 29 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 1072 Michael Chinchar 26 Seattle WA 15:16
2 38 Nick Welch 26 Seattle WA 15:19
3 1783 Justin Houck 29 Mercer Island WA 15:36
NUMBER OF FINISHERS: 228
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 30 - 34 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 21 Kristi Houk 31 Port Orchard WA 18:16
2 304 Christie Mosley 30 Tacoma WA 20:35
3 478 Catherine Waddell 32 Seattle WA 21:38
NUMBER OF FINISHERS: 448
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 30 - 34 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 12 Mark Mandi 31 Kirkland WA 15:25
2 40 Patrick McAuliffe 31 Seattle WA 15:40
3 14 Tahoma Doyon 30 Seattle WA 15:51
NUMBER OF FINISHERS: 328
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 34 Amber McCulloch 35 Seattle WA 18:45
2 805 Jesi Villamarin 35 Seattle WA 20:10
3 9427 Sheri Goodwin 39 Seattle WA 21:37
NUMBER OF FINISHERS: 341
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 35 - 39 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 35 Shaun Frandsen 37 Kirkland WA 15:36
2 24 Brett Winegar 35 Lake Forest Park WA 16:30
3 782 Todd Peters 36 Seattle WA 18:13
NUMBER OF FINISHERS: 291
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 1563 Ann MacPhail 44 Ballina IR 19:54
2 115 Jamien Murphy 40 Bothell WA 22:17
3 1183 Jennifer Margolis 44 Seattle WA 22:38
NUMBER OF FINISHERS: 304
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 40 - 44 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 16 David McCulloch 44 Seattle WA 16:34
2 1816 Seth Berntsen 40 Seattle WA 16:46
3 1699 Paul Mannino 41 Seattle, Wa WA 17:12
NUMBER OF FINISHERS: 292
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 19 Susan Ward 48 Mountlake Terrace WA 21:04
2 1492 Vilde Roed 45 Seattle WA 21:46
3 27 Cresey Maher 49 Seattle WA 21:54
NUMBER OF FINISHERS: 251
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 45 - 49 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 2852 Kevin Guiderson 45 17:44
2 18 Glen Weissman 45 Bellevue WA 17:50
3 1837 Daniel Myers 45 Anchorage AK 18:50
NUMBER OF FINISHERS: 266
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 2851 Nancy Harsch 51 22:18
2 717 Meg Huffman 53 Lake Stevens WA 23:08
3 1100 Vicki Schott 53 Bellevue WA 23:25
NUMBER OF FINISHERS: 192
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 50 - 54 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 20 John Ohearn 53 Redmond WA 17:45
2 1671 Philip Brock 54 Seattle WA 18:15
3 672 David Ovens 50 Seattle WA 19:01
NUMBER OF FINISHERS: 207
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 7 Regina Joyce 58 Seattle WA 20:33
2 2606 Gail Hall 55 24:34
3 816 Ann Rinehart 59 Seattle WA 25:58
NUMBER OF FINISHERS: 90
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 55 - 59 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 2546 Craig Schieber 59 21:15
2 22 J.D. Klingman 56 Seattle WA 21:39
3 3222 David Wieck 55 21:59
NUMBER OF FINISHERS: 111
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 60 - 64 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 724 Marti Murphy 62 Langley WA 25:03
2 55 Sharon Hankinson 64 Belfair WA 28:56
3 815 Margina Young 60 Seattle WA 29:10
NUMBER OF FINISHERS: 42
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 60 - 64 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 30 Greg Gibson 61 Seattle WA 21:31
2 2568 Karl Bylund 60 21:41
3 28 Chuck Henry 62 Cle Elum WA 21:53
NUMBER OF FINISHERS: 78
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 65 - 69 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 683 Carol Spear 68 Seattle WA 27:53
2 2782 Sue Fauerbach 67 29:43
3 2902 Signe Olausen 67 31:15
NUMBER OF FINISHERS: 13
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 65 - 69 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 1354 Jim McGill 66 Seattle WA 22:59
2 490 Earl Fenstermacher 65 Seattle WA 23:31
3 561 Robert Chaffeur 66 Ruston WA 25:21
NUMBER OF FINISHERS: 32
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 70+ 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 357 Judy Fisher 71 Auburn WA 25:14
2 2557 Carol Kennedy 75 32:27
3 872 Sally Krie 76 Kent WA 39:18
NUMBER OF FINISHERS: 8
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 70+ 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ====== ==================== === ==================== == =======
1 1061 Paul Benton 72 Bainbridge Island WA 22:17
2 2513 Chris Steer 71 26:48
3 653 John Wrobleski 71 Port Townsend WA 27:27
NUMBER OF FINISHERS: 21