Big Woods Run 2014 - 5k Text Results Results

                               Big Woods Run
                      Nerstrand, MN October 11, 2014
                                5K RESULTS

Place Div/Tot  No.  Name                    Age Sex City               St Guntime Chiptim Pace     
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= ======= ===== 
    1   1/10   4525 Sean Fox                 45 M   Northfield         MN   19:02               
    2   1/10   4534 Reid Haigler             17 M   Mt. Pleasant       SC   19:30               
    3   1/8    4556 Phillip Laughlin         23 M   Faribault          MN   20:32               
    4   1/19   4584 Rich Rein                34 M   Faribault          MN   20:49               
    5   2/19   4667 Joe Ohm                  38 M   Rochester          MN   21:25               
    6   3/19   4627 Greg Villand             32 M   Saint Paul         MN   22:25               
    7   2/10   4577 Preston Ohm               8 M   Zumbrota           MN   23:12               
    8   3/10   4578 Ryan Ohm                  9 M   Rochester          MN   23:22               
    9   1/26   4626 Jenna Villand            30 F   St. Paul           MN   23:23               
   10   1/13   4656 Amanda Kolling           28 F   Faribault          MN   23:29               
   11   2/10   4543 Ethan Johnson            40 M   Kasson             MN   23:43               
   12   4/19   4544 Todd Johnson             35 M   Sartell            MN   24:19               
   13   1/7    4587 Jerry Rosenow            51 M   Red Wing           MN   24:44               
   14   2/13   4655 Hanna Fetzer             28 F   St. Paul           MN   25:20               
   15   3/13   3366 Andrea Malek             21 F   Decorah            IA   25:54               
   16   5/19   4622 Brian Malzer             38 M   Lauderdale         MN   25:54               
   17   2/26   4514 Theresa Caldera          32 F   Faribault          MN   26:22               
   18   3/10   4535 Troy Hansen              43 M   Waseca             MN   26:49               
   19   3/26   4572 Emily Murphy             35 F   Northfield         MN   26:57               
   20   6/19   4501 Chris Althoff            31 M   Cannon Falls       MN   27:10               
   21   1/18   4654 Rael Rodning             46 F   Northfield         MN   27:21               
   22   2/18   4661 Nicole Krenzel           40 F   Farmington         MN   27:22               
   23   2/8    4659 Paul Mather              28 M   Janesville         MN   27:23               
   24   2/7    4651 Dennis Fleming           58 M   Bloomington        MN   27:43               
   25   4/13   4599 Vlada Shevtsov           25 F   Mankato            MN   27:59               
   26   4/10   4628 Mike Heppelmann          48 M   Kasson             MN   28:09               
   27   5/10   4509 David Best               48 M   Elysian            MN   28:18               
   28   4/26   4585 Renee Richie             38 F   Minneapolis        MN   28:20               
   29   1/8    4583 Shawn Regan              64 M   Minneapolis        MN   28:30               
   30   5/13   4554 Jennifer Laroche         25 F   Zumbrota           MN   28:47               
   31   3/8    4520 Zachary Dieterman        26 M   Zumbrota           MN   28:47               
   32   4/10   4668 Riley Edwards            11 M   Farmington         MN   28:50               
   33   5/26   4575 Sara Nystuen             34 F   Wanamingo          MN   29:03               
   34   6/26   4540 Kelly Hertle             34 F   Northfield         MN   29:03               
   35   7/19   4541 Zachary Hertle           36 M   Northfield         MN   29:23               
   36   5/10   4580 Dylan Olson              10 M   Hampton            MN   29:31               
   37   6/10   4515 Elijah Carlson           10 M   Farmington         MN   29:36               
   38   8/19   4564 Cory Mergen              35 M   Dodge Center       MN   29:50               
   39   7/26   4593 Amanda Schaefer          30 F   Faribault          MN   29:52               
   40   7/10   4545 Aaron Kapinos            16 M   Rochester          MN   29:53               
   41   3/7    4546 Jon Kapinos              50 M   Rochester          MN   29:54               
   42   3/18   4595 Becky Schran             42 F   Zumbrota           MN   29:56               
   43   8/26   4576 Cortnay Ohm              37 F   Rochester          MN   30:14               
   44   9/19   4623 John Bartels             38 M   Shoreview          MN   30:14               
   45   9/26   4592 Kristy Sands Jacobson    36 F   Kenyon             MN   30:30               
   46   4/8    4613 Davis Wille              29 M   Minneapolis        MN   30:31               
   47   6/10   4591 Nathan Sands             46 M   Apple Valley       MN   30:35               
   48   1/7    4559 Madison Luebke           12 F   Nerstrand          MN   30:36               
   49   2/7    4531 Zoe Graham               12 F   Northfield         MN   30:38               
   50  10/19   4675 Jon Mielke               30 M   Faribault          MN   30:38               
   51  10/26   4562 Heather Mayer            34 F   Saint Cloud        MN   30:40               
   52   6/13   4582 Holly Paul               27 F   Sauk Rapids        MN   30:41               
   53  11/26   4513 Mindy Burman             35 F   Rochester          MN   31:01               
   54   2/8    4574 John Nieber              64 M   St. Paul           MN   31:24               
   55   1/11   4610 Mary Upham               50 F   Northfield         MN   31:33               
   56  11/19   4672 Travis Joehler           38 M   Elgin              MN   31:36               
   57  12/26   4665 Leah Caperoon            34 F   Mankato            MN   31:56               
   58   7/13   4666 Amanda Schisel           27 F   Mankato            MN   31:57               
   59  13/26   4579 Sarah Ohm                38 F   Zumbrota           MN   31:57               
   60  12/19   4631 Milee Jones              30 M   Northfield         MN   31:59               
   61   7/10   4506 Richard Bailey           44 M   Faribault          MN   32:30               
   62   1/5    4673 Diane Hammel             60 F   Stewartville       MN   32:33               
   63  14/26   4528 Heather Gansen           32 F   Lonsdale           MN   32:48               
   64   8/13   4502 Jessica Anderson         27 F   Faribault          MN   32:49               
   65   4/18   3364 Catherine Luebke         45 F   Nerstrand          MN   33:01               
   66   4/7    4629 Gary Duden               51 M   Nerstrand          MN   33:06               
   67   2/11   4551 Mary Kleese              57 F   Kenyon             MN   33:24               
   68  15/26   4589 Stefanea Rucinski        31 F   Rochester          MN   33:52               
   69  13/19   4588 Christopher Rucinski     32 M   Rochester          MN   33:52               
   70   5/18   4542 Jen Hillesheim           45 F   Faribault          MN   34:01               
   71   6/18   4507 Tabitha Bailey           40 F   Faribault          MN   34:16               
   72   5/7    4512 John Burger              52 M   Farmington         MN   34:19               
   73  14/19   4521 Kevin Dirksen            37 M   Rosemount          MN   34:20               
   74  16/26   4527 Molly Froman             34 F   Owatonna           MN   34:22               
   75  15/19   4526 Josh Froman              34 M   Owatonna           MN   34:22               
   76   3/8    4611 Gerry Vandegarde         70 M   Bloomington        MN   34:33               
   77   8/10   4678 Luca Benke                8 M   Mendota Heights    MN   34:40               
   78  16/19   4679 Brian Benke              39 M   Mendota Heights    MN   34:43               
   79   3/11   4563 Shari Mayer              50 F   Faribault          MN   34:57               
   80   4/11   4555 Linda Laughlin           54 F   Faribault          MN   34:58               
   81  17/19   4510 Jeremy Bluhm             39 M   Rochester          MN   34:59               
   82  17/26   4552 Kari Kuhlman             32 F   Lonsdale           MN   35:00               
   83  18/26   4614 Kate Zweber              37 F   Farmington         MN   35:01               
   84   3/7    4615 ZoŽ Zweber               10 F   Farmington         MN   35:02               
   85   5/11   4598 Rose Schweisthal         52 F   Faribault          MN   35:19               
   86  19/26   4581 Rachel Olson             39 F   Hampton            MN   35:26               
   87   7/18   4505 Keri Babcock             41 F   Rochester          MN   35:26               
   88   4/8    4590 David Sands              75 M   Sac City           IA   35:53               
   89   5/8    4603 Josh Sonnenberg          23 M   Waseca             MN   35:58               
   90   5/8    4601 Carl Sonnenberg          60 M   Waseca             MN   35:58               
   91   6/8    4549 John Kispert             24 M   Nerstrand          MN   36:00               
   92   8/18   4619 Laura Lane               47 F   Red Wing           MN   36:23               
   93   9/18   4573 Kristin Nesseth          47 F   Northfield         MN   36:44               
   94   6/11   4511 Roberta Braaten          50 F   Nerstrand          MN   36:45               
   95   7/8    4547 Joseph Keilen            28 M   Northfield         MN   36:58               
   96   9/13   4586 Laura Rohe               27 F   Northfield         MN   36:58               
   97   8/10   4529 Steven Gare              48 M   Faribault          MN   36:59               
   98  20/26   4605 Kathleen Swerczek        36 F   Blair              NB   37:30               
   99  18/19   4606 Robert Swerczek          36 M   Blair              NB   37:31               
  100  21/26   4663 Jill Hansen              33 F   Duluth             MN   37:31               
  101  22/26   4625 Casi Story               30 F   Willmar            MN   37:32               
  102   6/7    4624 Todd Story               52 M   Kenyon             MN   37:32               
  103  10/18   4617 Laura Schmidt            44 F   Red Wing           MN   37:40               
  104   2/5    4671 Marcia Willett           70 F   Edina              MN   37:41               
  105   9/10   4518 Patrick Dempsey          44 M   Chaska             MN   37:49               
  106   7/7    4660 Keith Derscheid          53 M   Kenyon             MN   37:53               
  107  11/18   4530 Jackie Giefer            40 F   Cannon Falls       MN   38:08               
  108  23/26   3381 Kristy Otte              38 F   W. St. Paul        MN   38:08               
  109  10/13   4503 Kelsey Anderson          23 F   Lonsdale           MN   38:32               
  110  19/19   4621 Troy Whitney             39 M   Chaska             MN   38:34               
  111  24/26   4620 Tracy Whitney            34 F   Chaska             MN   38:34               
  112   9/10   4604 Isaiah Stiner             9 M   Northfield         MN   38:40               
  113  25/26   4608 Angela Timm              37 F   Medford            MN   38:59               
  114   6/8    4650 Dick Olson               82 M   Burnsville         MN   39:45               
  115  26/26   4536 S Harding                36 F   Madison            WI   39:53               
  116  12/18   4616 Mona Reynolds            48 F   Kenyon             MN   39:56               
  117  13/18   4565 Melinda Mergen           40 F   Dodge Center       MN   39:56               
  118  14/18   4596 Renee Schultz            46 F   Dennison           MN   40:35               
  119  10/10   4553 Jason Langevin           41 M   Faribault          MN   43:35               
  120   3/5    4504 Judi Babcock             65 F   Lewiston           MN   43:41               
  121   4/5    4537 Julie Hedeen             66 F   Goodhue            MN   44:58               
  122   4/7    4669 Elizabeth Willett        14 F   St. Louis Park     MN   45:41               
  123   5/7    4670 Sarah Willett            14 F   Bloomington        MN   45:41               
  124  15/18   4517 Kelly Debnam             44 F   Northfield         MN   47:32               
  125   7/8    4612 David Weissbrodt         69 M   Minneapolis        MN   47:32               
  126  11/13   4516 Jennifer Crews           29 F   Waltham            MN   47:49               
  127   8/8    4532 Sy Gross                 79 M   Minneapolis        MN   47:51               
  128   5/5    4594 Pat Schaffer             69 F   Minneapolis        MN   48:51               
  129  16/18   4523 Lynn Eischens            46 F   Brownsdale         MN   49:47               
  130   7/11   4508 Claire Berg              57 F   Eagan              MN   49:53               
  131  12/13   4522 Jill Eischens            22 F   Waltham            MN   50:44               
  132  17/18   4653 Krista Meyer             44 F   Minneapolis        MN   50:47               
  133   6/7    4538 Lauryn Her               13 F   West St. Paul      MN   51:40               
  134   8/11   4680 Therese Sonnek           51 F   Maplewood          MN   51:43               
  135  13/13   4600 Annie Sonnenberg         26 F   Waseca             MN   52:49               
  136   9/11   4602 Inez Sonnenberg          57 F   Waseca             MN   52:49               
  137   8/8    4662 Daniel Parrott           27 M   Northfield         MN   53:15               
  138  18/18   3342 Becky Hult               43 F   Jordan             MN   53:16               
  139   7/7    4657 Anna Stinson             11 F   Plymouth           MN   53:17               
  140  10/11   4658 Susan Stinson            52 F   Plymouth           MN   53:17               
  141  11/11   4519 Wendy Diedrich           50 F   Saint Paul         MN   54:03               
  142  10/10   4558 Tanner Longshore         11 M   Faribault          MN   54:48               
results by Final Time                                          www.finaltiming.com