Lagomarcino Cocoa Beano 5K - Moline IL
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 2797 Corey Towle 26 Davenport IA 16:43
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 3167 Michelle Solis-Russe 44 Bettendorf IA 20:14
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 572 Grace D'Antico 13 Bettendorf IA 23:03
2 2316 Mackenzie Rice 13 Bettendorf IA 24:04
3 174 Riley Beausoleil 13 Bettendorf IA 25:37
NUMBER OF FINISHERS: 82
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 3111 Nicholas Yanek 13 Bettendorf IA 19:04
2 1453 Alex Klumb 14 Rock Island IL 19:32
3 1372 Peter Kauten 14 Bettendorf IA 19:36
NUMBER OF FINISHERS: 53
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1126 Cheyanne Heinrich 15 Durant IA 21:26
2 1729 Bailey Matthaidess 17 Eldridge IA 22:45
3 1333 Chance Johnston 15 Cordova IL 23:28
NUMBER OF FINISHERS: 67
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 537 Max Cremer 15 Bettendorf IA 19:30
2 2275 Jacob Rahn 19 Geneseo IL 20:20
3 3132 Nicholas Zanella 17 Bettendorf IA 22:52
NUMBER OF FINISHERS: 17
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1907 Samantha Moller 24 Silvis IL 21:07
2 1521 Laina Lagomarcino 24 Moline IL 22:22
3 252 Danielle Blocker 23 Moline IL 23:05
NUMBER OF FINISHERS: 144
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 3168 Dan Froeshle 23 Davenport IA 17:49
2 1169 Mitchell Hines 23 Davenport IA 19:13
3 2884 Nicholas Villareal 23 Davenport IA 19:56
NUMBER OF FINISHERS: 39
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 2623 Gretchen Spies 28 Davenport IA 21:46
2 1524 Amanda Lambert 29 Davenport IA 22:25
3 2300 Nicole Reed 25 Eldridge IA 22:35
NUMBER OF FINISHERS: 291
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1298 Kiel Jett 26 Davenport IA 18:51
2 2361 Aaron Roome 28 Moline IL 18:59
3 2024 Matthew Nelson 26 19:50
NUMBER OF FINISHERS: 82
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 107 Neala Arnold 32 Bettendorf IA 21:57
2 1062 Julie Haronik 31 Rock Island IL 22:12
3 636 Julia Deter 30 Morrison IL 22:16
NUMBER OF FINISHERS: 319
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 2765 David Thompson 32 Leclaire IA 17:15
2 2271 Derek Radosevich 31 Milan IL 18:42
3 7 Steve Abel 30 Rock Island IL 19:02
NUMBER OF FINISHERS: 99
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 519 Stacey Cotty 36 Geneseo IL 22:26
2 758 Meghan Enright 39 Davenport IA 22:50
3 132 Jean Bahls 38 Blue Grass IA 22:53
NUMBER OF FINISHERS: 262
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 588 Julius Cortez 35 Moline IL 17:38
2 254 John Blomgren 37 Moline IL 19:43
3 385 Billy Butler 37 Moline IL 20:27
NUMBER OF FINISHERS: 81
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 150 Dinna Barker 42 Freeport IL 23:16
2 1549 Amy Lawson 42 Orion IL 24:34
3 2535 Deanna Shepherd 41 Bettendorf IA 24:44
NUMBER OF FINISHERS: 237
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 2313 Stephen Rhodes 44 East Moline IL 18:32
2 1504 Kory Kuffler 40 Moline IL 19:38
3 658 Anthony Dobbels 44 South Charleston OH 19:53
NUMBER OF FINISHERS: 64
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 832 Lisa Foster 46 Davenport IA 23:20
2 2310 Eve Reynolds 47 Walcott IA 23:23
3 2538 Margaret Sherwin 47 Moline IL 23:28
NUMBER OF FINISHERS: 213
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 2491 Chris Schwenn 45 Leclaire IA 20:49
2 2291 Ernesto Raya 46 Moline IL 21:21
3 1682 John Malaski 47 Davenport IA 21:42
NUMBER OF FINISHERS: 53
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 601 Judi Decket 53 Davenport IA 22:22
2 2532 Ruthann Sheley 52 24:00
3 2569 Lori Sindelar 53 Sherrard IL 24:00
NUMBER OF FINISHERS: 188
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1076 Terry Hartley 54 Milan IL 20:46
2 1792 Tom McKay 51 Davenport IA 20:50
3 2185 David Peter 51 Park View IA 21:10
NUMBER OF FINISHERS: 52
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 2040 Peggy Newman 55 Bettendorf IA 23:18
2 249 Dawn Blean 59 Prophetstown IL 25:34
3 371 Chris Burroughs 58 Moline IL 26:00
NUMBER OF FINISHERS: 133
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 2337 David Robertson 55 Iowa City IA 20:24
2 1093 David Haussler 56 Coal Valley IL 21:57
3 653 Frank Dittrich 56 Davenport IA 22:35
NUMBER OF FINISHERS: 51
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 2411 Carrel Sagon 63 Coal Valley IL 26:38
2 225 Margarita Biester 62 Steling IL 30:08
3 88 Linda Andrews 61 Peoria IL 30:23
NUMBER OF FINISHERS: 90
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 2682 Jeff Stringham 61 Davenport IA 21:04
2 2743 Steven Terronez 60 Geneseo IL 21:15
3 2715 Michael Tappero 63 Hampton IL 21:45
NUMBER OF FINISHERS: 26
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 65 - 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 425 Jeanne Carton 65 Atkinson IL 34:23
2 568 Penny Danielson 69 Milan IL 35:35
3 135 Darlene Baker 65 Taylor Ridge IL 37:29
NUMBER OF FINISHERS: 30
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 65 - 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 579 Frank Davis 68 Rock Falls IL 21:12
2 1072 Russ Hart 65 Blue Grass IA 21:35
3 1874 Tom Miller 67 Bettendorf IA 25:20
NUMBER OF FINISHERS: 16
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 70 - 74 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1282 Rosemary Jamison 70 East Moline IL 28:16
2 2509 Carol Seitz 73 Bettendorf IA 34:05
3 1283 Elizabeth Janes 70 Ames IA 35:53
NUMBER OF FINISHERS: 13
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 70 - 74 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1010 Dave Habben 70 Erie IL 29:30
2 2718 Arthur Tate 74 Blue Grass IA 33:38
3 1481 Jerry Kreiter 73 58:59
NUMBER OF FINISHERS: 4
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 75 - 79 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 984 Marie Grigsby 76 Moline IL 43:47
2 2377 Cleo Royal 76 Rock Island IL 52:40
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 75 - 79 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 2212 William R. Phillips 75 Milan IL 49:59
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 80+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 80+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 3038 Chet Wildemuth 84 Blue Grass IA 40:41
NUMBER OF FINISHERS: 1