Page 1
2006 MORA VASALOPPET 42km
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Time Pace
===== ======== ===== ======================= === === ================ == ========= =====
1 1/19 6500 Bjorn H Batdorf 22 M Minneapolis MN 2:07:12.1 3:02
2 1/13 6758 James M Dundon 38 M Burnsville MN 2:07:12.8 3:02
3 1/13 6501 Grant D Nelson 30 M Duluth MN 2:07:35.8 3:03
4 1/38 6505 Allen W Limberg 48 M Wausau WI 2:07:52.5 3:03
5 2/19 6687 Nathan Porath 23 M Eagan MN 2:07:57.1 3:03
6 1/13 6752 Justin A Pavlish 25 M St Paul MN 2:08:24.4 3:04
7 3/19 6560 Benjamin B Dubay 22 M Coon Rapids MN 2:08:31.4 3:04
8 2/13 6677 Evan S Pengelly 26 M Plymouth MN 2:08:33.8 3:04
9 1/20 6503 Philip T Rogers 42 M Esko MN 2:08:34.5 3:04
10 4/19 6534 Christian D Brekke 23 M Minneapolis MN 2:08:41.2 3:04
11 5/19 6502 Alex R Childs 24 M Champlin MN 2:08:41.8 3:04
12 6/19 6659 Jon Miller 22 M Roseville MN 2:09:18.4 3:05
13 7/19 6504 Travis J Hinck 22 M Minneapolis MN 2:09:28.9 3:05
14 8/19 6781 Donald G Harris 23 M Alexandria MN 2:10:15.5 3:07
15 2/13 6506 Owen E Baird 33 M Brainerd MN 2:10:51.4 3:07
16 9/19 6514 David S Anderson 21 M Maple Grove MN 2:12:13.8 3:09
17 10/19 6624 Daniel W Kueffer 22 M Shoreview MN 2:12:58.8 3:10
18 2/13 6547 David L Cole 38 M Austin MN 2:13:14.0 3:11
19 3/13 6525 Graham B Baird 29 M Minneapolis MN 2:13:36.5 3:11
20 4/13 6520 Devin F Arenz 28 M Bemidji MN 2:14:54.9 3:13
21 1/37 6779 James C Agre 55 M Eagle River WI 2:15:22.7 3:14
22 5/13 6622 Bill H Kremer 29 M Minneapolis MN 2:17:32.6 3:17
23 11/19 6778 Danny C Whipple 22 M Coon Rapids MN 2:17:48.4 3:17
24 6/13 6615 John P Keane 25 M Minneapolis MN 2:18:13.7 3:18
25 1/55 6765 Marcus R Magnuson 51 M Champlin MN 2:18:48.1 3:19
26 2/20 6617 Jim R Kelley 44 M Centuria WI 2:19:56.6 3:20
27 3/13 6768 Steven Scoles 34 M Winnipeg MA 2:19:56.9 3:20
28 2/37 6708 Robert C Skow 57 M St Cloud MN 2:20:18.0 3:21
29 3/20 6671 Brent A Oja 42 M River Falls WI 2:20:22.1 3:21
30 2/38 6741 Jeff C Yue 46 M Medina MN 2:20:47.5 3:22
31 3/13 6667 Todd M Nesvold 39 M Forest Lake MN 2:21:23.6 3:22
32 3/38 6712 Jeff W Staggs 47 M Mound MN 2:21:42.9 3:23
33 1/7 7001 Kate B Ellis 49 F Minneapolis MN 2:21:45.0 3:23
34 4/20 6693 Bart C Richardson 43 M St Paul MN 2:23:55.2 3:26
35 12/19 6528 James E Bischoff 22 M Minneapolis MN 2:24:07.5 3:26
36 2/55 6776 Oern Stuge 51 M Minneapolis MN 2:24:26.7 3:27
37 4/38 6559 Jed Downs 48 M Duluth MN 2:24:37.7 3:27
38 5/20 6700 James M Schultz 43 M Shorewood MN 2:24:46.2 3:27
39 5/38 6619 Daniel J Koschak 48 M Aurora MN 2:25:09.9 3:28
40 4/13 6645 Theodore C Lystig 34 M Lindome 2:25:47.1 3:29
41 6/38 6536 Mike R Brumbaugh 47 M Roseville MN 2:25:59.2 3:29
42 3/55 6738 Stephen J Williams 50 M Austin MN 2:26:02.9 3:29
43 13/19 6643 Christopher J Lundberg 22 M Minneapolis MN 2:26:30.3 3:30
44 14/19 6660 Philip J Misner 24 M New Brighton MN 2:27:20.8 3:31
45 4/55 6709 Jim L Smith 50 M Forest Lake MN 2:30:22.3 3:35
46 1/4 7005 Katherine E Himes 28 F Minneapolis MN 2:33:13.0 3:39
47 6/20 6613 Johan Karlsson 43 M Mora 2:33:22.4 3:40
48 1/29 6633 Larry J Larson 60 M Stillwater MN 2:33:47.1 3:40
49 7/20 6635 Timothy E Lederle 44 M Grand Marais MN 2:33:56.0 3:40
50 5/55 6694 Martin C Richmond 52 M Minneapolis MN 2:34:44.0 3:42
51 1/12 6640 Gosta Lonnelid 67 M Mora 2:34:58.8 3:42
52 6/55 6610 Marsh Jones 50 M New Brighton MN 2:35:33.1 3:43
53 4/13 6703 Daniel W Shaffer 38 M Ames IA 2:36:22.2 3:44
54 7/13 6653 Jeremiah S Menk 28 M Minneapolis MN 2:36:28.6 3:44
55 7/55 6688 Gregory C Pratt 53 M Minneapolis MN 2:37:23.7 3:45
56 1/3 7004 Jill B Troutner 34 F Matthews NC 2:37:36.3 3:46
57 7/38 6676 Kurt S Partoll 46 M Plymouth MN 2:37:56.5 3:46
58 8/55 6711 Neil J Soltis 52 M Osceola WI 2:39:14.3 3:48
59 8/38 6546 Michael C Cockrem 46 M Madison WI 2:39:19.3 3:48
60 8/20 6626 Ken J Kuznia 44 M Apple Valley MN 2:40:20.8 3:50
61 1/8 7020 Kelly C Damrow 23 F Roseville MN 2:40:29.3 3:50
62 5/13 6538 Jason R Buffington 36 M Duluth MN 2:40:46.4 3:50
63 3/37 6697 Arne Roheim 56 M Hamar 2:41:05.8 3:51
64 5/13 6582 Robbin F Gronstedt 32 M Jarfalla 2:41:12.7 3:51
65 9/38 6521 Jeffrey D Arndt 45 M Coon Rapids MN 2:41:19.2 3:51
66 9/55 6707 Cameron C Skold 50 M Hopkins MN 2:41:29.5 3:51
67 2/8 7002 Amy M Wyman 24 F Maple Grove MN 2:41:34.8 3:51
68 10/38 6541 Bill Callas 46 M Stillwater MN 2:42:07.3 3:52
69 2/7 7057 Kelly A Rogers 46 F Esko MN 2:42:07.4 3:52
70 11/38 6750 James J Luby 48 M St Paul MN 2:42:16.3 3:52
71 9/20 6636 Dave J Leschke 44 M St Paul MN 2:42:33.1 3:53
72 10/55 6751 Steve A Michals 51 M Minneapolis MN 2:42:46.4 3:53
73 4/37 6600 John Hitzemann 59 M Blaine MN 2:42:50.6 3:53
74 1/11 7061 Sandra A Schreyer 40 F Lindome 2:43:41.2 3:54
75 15/19 6717 Paul M Stewart 21 M Minneapolis MN 2:44:22.7 3:55
76 1/9 6586 Birger Gustavsson 70 M Hallefors 2:44:33.0 3:56
77 2/4 7053 Kathryn C Pratt 27 F Minneapolis MN 2:44:39.0 3:56
78 2/29 6517 Bjorn Anlind 61 M Akersberga 2:44:55.3 3:56
79 11/55 6601 Philip S Hoffer 52 M Kerkhoven MN 2:45:39.2 3:57
80 2/12 6663 Larry J Myers 65 M Plymouth MN 2:45:51.9 3:57
81 12/38 6543 Steve T Chiodo 49 M Bloomington MN 2:46:13.6 3:58
82 12/55 6771 Michael A Zweifel 50 M Madison WI 2:46:33.0 3:58
83 3/12 6666 Robert A Nesvold 66 M Northfield MN 2:46:43.1 3:59
84 13/55 6770 Wade V Weber 51 M Mora MN 2:48:19.7 4:01
85 14/55 6695 John L Riter 52 M Roseville MN 2:49:22.0 4:02
86 6/13 6718 Craig M Stolen 36 M New Brighton MN 2:49:28.7 4:03
87 5/37 6701 Doug L Schumacher 56 M Roseville MN 2:49:40.7 4:03
88 13/38 6760 Daniel Gerdts 46 M Minneapolis MN 2:49:45.3 4:03
89 14/38 6763 David F Harrington 46 M Bemidji MN 2:49:51.4 4:03
90 3/7 7019 Lynn J Crookham 46 F Thunder Bay, Ont 2:49:54.6 4:03
91 8/13 6706 Mark S Skildum 25 M Arden Hills MN 2:51:29.8 4:05
92 15/38 6699 Kevin A Schilling 45 M Holmen WI 2:51:48.9 4:06
93 3/29 6757 Harold W Teasdale 62 M Marine On St Cro MN 2:51:55.7 4:06
94 4/12 6630 Patrick D Lanin 67 M Brainerd MN 2:51:56.8 4:06
95 10/20 6702 Mark E Scofield 40 M Crystal MN 2:51:59.4 4:06
96 2/9 6604 Goran Hugosson 74 M Uppsala 2:52:20.6 4:07
97 2/3 7018 Heather Cichanowski 32 F St Paul MN 2:52:24.4 4:07
98 6/13 6735 Andrew L Wilcox 33 M Tacoma WA 2:52:40.5 4:07
99 15/55 6754 Mark M Stolpe 54 M Woodbury MN 2:53:29.9 4:08
100 4/29 6732 Tolly O Vollen 63 M St Cloud MN 2:53:38.8 4:09
101 1/6 7023 Robin P Downs 51 F Duluth MN 2:54:10.9 4:09
102 3/4 7078 Alissa R Vann 26 F St Paul MN 2:54:33.6 4:10
103 3/9 6568 Sonny Eriksson 70 M Asarum 2:54:39.3 4:10
104 16/55 6740 Brock E Woods 54 M Madison WI 2:54:42.5 4:10
105 2/11 7035 Elizabeth A Holliday 43 F Duluth MN 2:55:42.1 4:11
106 17/55 6783 Mark Helmer 52 M Duluth MN 2:55:42.8 4:12
107 6/37 6722 Danny K Tanner 56 M Duluth MN 2:55:43.8 4:12
108 1/5 7063 Asta Sjoberg 67 F Lindesberg 2:57:02.5 4:13
109 11/20 6685 Richard A Pike 41 M Minneapolis MN 2:57:44.2 4:14
110 16/19 6631 Mike H Lanoue 18 M Blaine MN 2:57:59.8 4:15
111 5/29 6593 Dave Harju 62 M Bayfield WI 2:59:07.0 4:16
112 16/38 6563 Rick H Edinger 49 M Edina MN 2:59:22.5 4:17
113 6/29 6557 Bonzo B Dittwyler 60 M Madison WI 3:00:01.5 4:18
114 7/37 6670 John O'connell 55 M St Paul MN 3:00:06.1 4:18
115 7/29 6678 Lars Persson 63 M Killeberg 3:00:25.0 4:18
116 3/11 7083 Clare T Seguin 44 F Madison WI 3:00:35.3 4:18
117 17/38 6651 Robert L B Mc Kim 48 M Stillwater MN 3:00:44.1 4:19
118 18/38 6639 Jack T Litzau 49 M St Paul MN 3:01:01.5 4:19
119 4/11 7051 Birgitta Pettersson 41 F Alvdalen 3:01:23.2 4:20
120 3/8 7042 Zoe J Nagell 24 F Minneapolis MN 3:01:23.8 4:20
121 19/38 6535 Tom R Brimacombe 46 M Santa Fe NM 3:01:48.9 4:20
122 4/9 6668 Per Nilsson 72 M Fagersta 3:02:53.3 4:22
123 4/8 7074 Johanna D Zabawa 19 F Afton MN 3:03:25.8 4:23
124 8/37 6580 Lars Grangert 55 M Froson 3:04:25.3 4:24
125 20/38 6511 Mark C Agre 46 M Woodbury MN 3:04:30.0 4:24
126 5/11 7058 Ann M Rosenquist 40 F Grand Marais MN 3:04:35.5 4:24
127 8/29 6561 Charles E Duede 62 M Cottage Grove MN 3:04:57.0 4:25
128 5/8 7080 Britt M Peterson 23 F Elk River MN 3:05:05.1 4:25
129 6/8 7034 Rachael M Hawkins 23 F St Louis Park MN 3:05:06.7 4:25
130 5/9 6705 Claes Sjoberg 73 M Lindesberg 3:05:28.8 4:25
131 12/20 6575 Peter A Fritzell 41 M Ames IA 3:05:50.6 4:26
132 18/55 6542 Steven M Carmazon 52 M Bloomington MN 3:06:39.6 4:27
133 19/55 6628 Robb M Lageson 50 M St Paul MN 3:06:43.1 4:27
134 4/7 7071 Marise A Widmer 46 F St Paul MN 3:06:48.4 4:27
135 13/20 6725 Bruce K Timmerman 41 M Dubuque IA 3:07:16.9 4:28
136 7/8 7016 Kaitlin E Boyce 22 F Duluth MN 3:07:21.4 4:28
137 7/13 6627 Matt D Lacey 31 M St Paul MN 3:07:25.5 4:28
138 21/38 6590 John B Hankins 46 M Mansfield Center CT 3:07:45.1 4:29
139 9/37 6544 Ronald L Christenson 55 M Waconia MN 3:08:16.7 4:29
140 20/55 6766 William M Nellis 54 M Minneapolis MN 3:08:30.4 4:30
141 9/29 6629 Roger L Landers 63 M Nisswa MN 3:08:30.8 4:30
142 21/55 6533 Mark W Boyce 50 M Duluth MN 3:08:50.9 4:30
143 14/20 6710 Timotny W Snyder 43 M Hopkins MN 3:09:25.0 4:31
144 10/37 6749 David R Lindgren 57 M St Cloud MN 3:09:53.4 4:32
145 22/38 6598 Thomas E Herberg 48 M Apple Valley MN 3:10:18.5 4:32
146 22/55 6767 David N Pedersen 52 M St Louis Park MN 3:10:24.4 4:33
147 1/7 7076 Charlene Barron 56 F Wayzata MN 3:11:18.4 4:34
148 23/55 6658 David E Miller 51 M Mendota Heights MN 3:11:19.9 4:34
149 7/13 6730 Eric S Viken 38 M Duluth MN 3:14:38.0 4:39
150 24/55 6531 Bruce C Bostrom 53 M St Paul MN 3:14:45.3 4:39
151 6/11 7017 Lois C Braun 43 F St Paul MN 3:15:37.2 4:40
152 15/20 6764 Morris Levy 43 M Duluth MN 3:16:14.4 4:41
153 11/37 6571 Doug A Felger 56 M Iron River MI 3:16:47.1 4:42
154 23/38 6716 Michael V Stein 49 M Minneapolis MN 3:16:59.4 4:42
155 12/37 6724 Roland B Thorstensson 59 M St Peter MN 3:17:20.5 4:42
156 24/38 6539 Stephen D Bullard 48 M Plymouth MN 3:17:56.5 4:43
157 25/55 6545 David L Clemens 51 M Wisconsin Dells WI 3:18:11.2 4:44
158 25/38 6728 Pete Tremaine 46 M Anoka MN 3:18:27.4 4:44
159 13/37 6756 Kare Andersson 58 M Jarfalla 3:18:48.4 4:45
160 26/55 6736 Michael O Wilke 54 M Stillwater MN 3:18:50.6 4:45
161 14/37 6644 James A Lundberg 55 M Minneapolis MN 3:19:04.7 4:45
162 15/37 6634 Enar Larsson 58 M Torestorp 3:19:14.5 4:45
163 16/37 6552 Rowan De Bold 57 M Wayzata MN 3:20:12.6 4:47
164 8/13 6648 Bryan H Manthei 31 M Rogers MN 3:20:17.4 4:47
165 6/9 6721 Sven-Ingvar Svensson 70 M Tyreso 3:20:47.5 4:47
166 17/19 6592 Nick A Hansen 18 M Land O Lakes WI 3:21:26.2 4:48
167 9/13 6646 Matthew Magolan 32 M Madison WI 3:21:38.7 4:49
168 27/55 6532 Rebby E Bowman 54 M Plymouth MN 3:21:38.9 4:49
169 9/13 6642 Allen M Lundberg 26 M Richfield MN 3:21:58.5 4:49
170 10/29 6599 Armen R Hitzemann 62 M North Branch MN 3:21:59.6 4:49
171 17/37 6522 Donald W Aro 56 M South Range WI 3:23:11.2 4:51
172 11/29 6675 Stephen J Paladie 63 M Bloomington MN 3:23:14.2 4:51
173 7/9 6527 Tage Berglund 72 M Stockholm 3:23:25.3 4:51
174 28/55 6523 Robert A Aspholm 50 M Minneapolis MN 3:23:56.8 4:52
175 12/29 6723 Ray C Thorkildson 61 M Waubun MN 3:24:35.6 4:53
176 7/11 7033 Mary Ellen Hausladen 43 F St Louis Park MN 3:25:07.2 4:54
177 26/38 6672 Craig W Olson 49 M Minnetonka MN 3:25:17.0 4:54
178 27/38 6526 Mark C Berens 47 M Oakdale MN 3:25:18.7 4:54
179 29/55 6753 Peter T Rust 50 M Duluth MN 3:25:27.7 4:54
180 18/37 6572 Greg Filice 58 M St Paul MN 3:25:47.6 4:54
181 5/12 6620 John Kotar 66 M Eau Claire WI 3:26:09.9 4:55
182 13/29 6743 Ingvar O Eriksson 63 M Uppsala 3:26:13.7 4:55
183 28/38 6734 Andy J Westerlund 46 M Shorewood MN 3:26:18.4 4:55
184 16/20 6577 Eric R Glans 42 M Clouquet MN 3:26:21.9 4:55
185 30/55 6650 Paul C Matson 51 M Mankato MN 3:27:17.2 4:57
186 14/29 6698 Bertil Ryttersson 60 M Vasteras 3:27:26.7 4:57
187 15/29 6713 Jonny Stagmo 63 M Hestra 3:27:27.6 4:57
188 5/7 7059 Heidi E Schmidt 49 F Elgin IL 3:27:52.9 4:57
189 10/13 6566 Kevin M Ehlert 26 M Raleigh NC 3:28:04.9 4:58
190 31/55 6584 Thomas R Gustafson 54 M Eagan MN 3:28:46.6 4:59
191 17/20 6755 Marc G Von Keitz 41 M Minneapolis MN 3:30:02.3 5:01
192 32/55 6579 David W Gorman 52 M Edina MN 3:30:13.3 5:01
193 19/37 6746 John G Harris 56 M Alexandria MN 3:31:35.5 5:03
194 10/13 6683 Stefan Pettersson 34 M Vasteras 3:31:47.9 5:03
195 20/37 6714 Scott Stalheim 55 M Medfore WI 3:32:18.4 5:04
196 29/38 6540 David C Calhoon 47 M Middleton WI 3:32:27.1 5:04
197 30/38 6691 Mike E Rhoades 45 M Fond Du Lac WI 3:32:44.3 5:04
198 6/12 6637 Stig Lilestrom 66 M Sollentuna 3:32:54.2 5:05
199 11/13 6516 Scott P Andrzejczak 28 M Woodbury MN 3:32:57.6 5:05
200 16/29 6596 Mark P Hayes 64 M St Paul MN 3:33:18.4 5:05
201 21/37 6782 Carl Klein 55 M Wausau WI 3:33:20.0 5:05
202 11/13 6759 Carlos J Fernandez 31 M Minneapolis MN 3:33:21.0 5:05
203 7/12 6524 Lars Backlund 65 M Salen 3:34:28.2 5:07
204 17/29 6573 Hans Forsberg 62 M Kolmarden 3:34:41.3 5:07
205 1/5 6602 John H Hollister 75 M Mora MN 3:34:59.8 5:08
206 22/37 6669 Richard W Nysse 59 M Falcon Heights MN 3:35:24.0 5:08
207 33/55 6673 Kurt R Olson 50 M Shoreview MN 3:36:32.7 5:10
208 18/29 6607 Stig Johansson 63 M Skene 3:37:03.8 5:11
209 8/12 6665 Kenneth W Nelson 67 M Apple Valley MN 3:37:14.0 5:11
210 8/13 6686 John S Pollack 39 M Minneapolis MN 3:37:16.0 5:11
211 12/13 6720 Scott A Sundby 32 M Alexandria MN 3:38:43.9 5:13
212 34/55 6664 Michael J Nali 52 M Minneapolis MN 3:38:47.4 5:13
213 35/55 6641 Christopher Lopatowski 53 M Hinsdale IL 3:39:06.8 5:14
214 2/5 6704 Tomiji Shiota 79 M Asahikawa 3:39:44.0 5:14
215 36/55 6684 Jim C Phillips 54 M Maple Grove MN 3:39:54.5 5:15
216 18/20 6519 Doug L Ardinger 44 M St Paul MN 3:40:04.7 5:15
217 8/11 7077 Jane C Kay 43 F Plymouth MN 3:40:17.8 5:15
218 2/6 7046 Maria Nordwall 54 F Kolmarden 3:40:22.0 5:15
219 23/37 6682 Alf Pettersson 56 M Norberg 3:40:31.7 5:16
220 9/11 7037 Janelle J Jurek 41 F Edina MN 3:41:12.9 5:17
221 19/20 6632 Jon P Larson 42 M Mora MN 3:41:18.3 5:17
222 2/5 7011 Wanda M Arenz 66 F Cass Lake MN 3:41:28.4 5:17
223 6/7 7073 Pamela M Wilson 45 F Lewiston MN 3:41:43.9 5:17
224 19/29 6562 Bob G Durband 62 M Shoreview MN 3:42:31.6 5:18
225 31/38 6581 Steven J Green 48 M Madison WI 3:43:09.4 5:19
226 3/6 7054 Patricia A Pratt 54 F Minneapolis MN 3:43:21.4 5:20
227 37/55 6611 Tom Jurik 54 M Ames IA 3:43:29.1 5:20
228 9/12 6780 Lanny R Brent 66 M Springfield MO 3:43:38.6 5:20
229 10/11 7069 Tonya J White 43 F St Paul MN 3:43:40.3 5:20
230 3/5 6612 Berto Karlsson 76 M Edsbruk 3:43:50.7 5:20
231 3/5 7044 Anna Kristina Nilsson 66 F Mora 3:44:04.6 5:21
232 24/37 6569 Leslie A Everett 57 M St Paul MN 3:44:08.2 5:21
233 38/55 6574 Ken R Fossum 50 M Rice Lake WI 3:45:18.0 5:22
234 39/55 6558 Eivind K Djupedal 51 M Rochester MN 3:45:33.7 5:23
235 25/37 6589 Ulf Hallmarker 59 M Orsa 3:45:40.1 5:23
236 4/4 7049 Lotten Persson 25 F Umea 3:46:56.2 5:25
237 1/6 7048 Gun Britt Persson 64 F Solleron 3:47:14.4 5:25
238 40/55 6570 Dennis V Fawver 53 M Luck WI 3:47:19.9 5:25
239 9/13 6549 William H Cousins 36 M St Paul MN 3:48:13.1 5:27
240 26/37 6530 Mark A Bohnhorst 58 M Minneapolis MN 3:48:58.5 5:28
241 32/38 6761 Reid A Gilbertson 49 M Lake Elmo MN 3:49:23.1 5:28
242 12/13 6565 Zach L Edmonson 25 M St Louis Park MN 3:49:31.9 5:28
243 27/37 6564 Doug A Edmonson 57 M Ballwin MO 3:49:32.0 5:28
244 28/37 6727 Marvin J Trandem 58 M Faribault MN 3:49:50.2 5:29
245 41/55 6652 Daniel M Mc Mahon 51 M Shoreview MN 3:50:54.4 5:30
246 33/38 6655 Scott B Milburn 47 M St Charles MN 3:52:30.0 5:33
247 29/37 6737 David A Wille 57 M Lamberton MN 3:52:30.0 5:33
248 20/29 6605 Gerald B Jacobsen 64 M Inver Grove Heig MN 3:52:32.8 5:33
249 42/55 6657 Daniel R Miller 54 M St Paul MN 3:52:35.5 5:33
250 30/37 6715 Mark E Stange 59 M Shoreview MN 3:52:37.2 5:33
251 10/13 6696 Gary G Roach 39 M St Paul MN 3:53:27.5 5:34
252 43/55 6661 Wayne N Monsen 51 M Stillwater MN 3:54:18.5 5:35
253 21/29 6775 Vince Rodriguez 63 M Maplewood MN 3:56:29.5 5:38
254 10/12 6515 Per Andersson 65 M Mora 3:58:36.5 5:41
255 2/7 7030 Ann-Maj Hagberg 57 F Copenhagen 4:00:39.0 5:44
256 11/12 6529 Leroy G Bohlin 65 M Minneapolis MN 4:02:16.1 5:47
257 22/29 6583 John Grover 62 M Winona MN 4:04:13.0 5:49
258 3/7 7028 Anette Grangert 55 F Froson 4:04:25.5 5:50
259 4/7 7012 Elisabet Axelsson Brand 57 F Mora 4:04:25.6 5:50
260 11/13 6731 Kevin J Viken 36 M Duluth MN 4:04:41.1 5:50
261 2/6 7040 Lillemor Levren 63 F Balinge 4:05:58.1 5:52
262 44/55 6555 Robert E Ditsch 53 M Luck WI 4:06:26.6 5:53
263 13/13 6654 Ole Mersinger 34 M Centerville MN 4:07:15.6 5:54
264 5/7 7075 Mary Julia Knox 57 F Baileys Harbor WI 4:08:06.0 5:55
265 31/37 6733 Jim J Voytilla 56 M St Paul MN 4:09:08.0 5:56
266 45/55 6689 James A Pritchard 51 M Ames IA 4:10:00.5 5:58
267 7/7 7055 Julie A Retka 48 F St Paul MN 4:10:41.0 5:59
268 4/5 7031 Maj-Britt Hallin 65 F Copenhagen 4:10:58.4 5:59
269 46/55 6777 George A Sweezy 53 M Duluth MN 4:10:58.8 5:59
270 47/55 6591 Tony Hanlin 50 M Plymouth MN 4:12:31.3 6:01
271 12/13 6537 Harold M Buck 39 M New Hope MN 4:12:54.0 6:02
272 48/55 6772 Stephen J Greenwood 53 M St Paul MN 4:13:09.2 6:02
273 11/11 7047 Mary F Pekala 40 F Minneapolis MN 4:14:22.3 6:04
274 1/3 7067 Melissa J Terpstra 36 F Milaca MN 4:15:13.4 6:05
275 6/7 7052 Maj-Britt Pettersson 55 F Norberg 4:15:23.3 6:05
276 32/37 6692 Jeff C Richards 58 M Wayzata MN 4:15:35.1 6:06
277 49/55 6662 David C Moody 54 M Willmar MN 4:15:46.8 6:06
278 18/19 6551 Luke J De Boer 23 M Ames IA 4:16:56.4 6:08
279 23/29 6729 David K Urion 62 M La Crosse WI 4:17:16.8 6:08
280 24/29 6603 Glenn C Holman 63 M Faribault MN 4:17:55.9 6:09
281 50/55 6556 Steven C Dittmann 51 M Warrenville IL 4:18:18.0 6:09
282 25/29 6595 Paul H Harris 60 M Bayport MN 4:19:13.9 6:11
283 4/6 7013 Patty S Bales 54 F Roseville MN 4:20:37.3 6:13
284 3/6 7043 Marcia C Nelson 63 F Apple Valley MN 4:21:40.4 6:14
285 33/37 6773 Ken H Hundert 55 M Oak Park IL 4:22:20.2 6:15
286 4/6 7060 Marilyn A Schnobrich 64 F Duluth MN 4:22:48.9 6:16
287 34/37 6748 Chuck Huss 56 M Iowa City IA 4:24:53.9 6:19
288 2/3 7068 Julie E Westerlund 36 F Shorewood MN 4:25:37.9 6:20
289 8/9 6679 Sven Johan Persson 74 M Skara 4:26:30.6 6:21
290 12/12 6513 Allen M Anderson 69 M Minneapolis MN 4:26:48.3 6:22
291 35/37 6625 Thomas L Kuhlman 55 M Eden Prairie MN 4:27:04.8 6:22
292 20/20 6769 Mike W Torp 44 M Apple Valley MN 4:27:48.2 6:23
293 36/37 6550 John H Jr Daniels 58 M Minneapolis MN 4:29:57.8 6:26
294 26/29 6618 Charles L Keyes 64 M Forest Lake MN 4:30:54.8 6:28
295 51/55 6742 Gregory John Anderson 53 M Lake City MN 4:32:55.8 6:30
296 52/55 6567 Mark J Ehlert 52 M Crystal Lake IL 4:35:23.1 6:34
297 53/55 6726 Berndt P Toivonen 50 M Minneapolis MN 4:36:42.7 6:36
298 34/38 6518 Benjamin C Antin 49 M Minneapolis MN 4:41:10.9 6:42
299 27/29 6638 Erik Lindquist 60 M Minneapolis MN 4:44:23.4 6:47
300 35/38 6554 James C Delwiche 48 M Brookfield WI 4:49:31.2 6:54
301 1/1 7070 Lorraine M Whitesell 73 F Siren WI 4:51:51.2 6:57
302 4/5 6588 Sven-Olof Hallander 77 M Uppsala 4:52:21.0 6:58
303 36/38 6690 Perry R Reinhardt 46 M Burnsville MN 4:53:12.8 6:59
304 37/37 6548 John Couch 55 M Eagan MN 4:53:19.5 7:00
305 5/6 7045 Akiko Nishimura 64 F Asahikawa 4:55:13.2 7:02
306 5/5 6747 John A Holmquist 77 M Minneapolis MN 5:06:51.9 7:19
307 13/13 6621 John P Kramschuster 26 M Minneapolis MN 5:08:47.2 7:22
308 5/5 7015 Ann L Berry 66 F Albert Lea MN 5:09:51.6 7:23
309 9/9 6614 Lennart Karlsson 73 M Gamleby 5:10:31.6 7:24
310 28/29 6719 James R Stolen 60 M Wausau WI 5:15:07.3 7:31
311 7/7 7072 Barbara J Wille 55 F Lamberton MN 5:16:02.1 7:32
312 54/55 6744 Terry J Frick 51 M Madison WI 5:21:06.3 7:39
313 3/3 7022 Jacqueline I Davis 32 F Meaford, Ontario 5:21:32.4 7:40
314 37/38 6745 Kurt Gilbert 49 M Bloomington MN 5:21:37.9 7:40
315 13/13 6739 Timothy C Wiste 36 M Hudson WI 5:28:31.7 7:50
316 5/6 7026 Susan M Franceweber 50 F Mora MN 5:29:59.7 7:52
317 8/8 7032 Amy L Harrington 23 F Ames IA 5:37:54.9 8:03
318 19/19 6594 Patrick W Harrington 23 M Ames IA 5:37:55.0 8:03
319 6/6 7081 Peggy L Trager 60 F Eden Prairie MN 5:45:42.1 8:14
320 3/3 7082 Lisa L Wurdemann 38 F Harris MN 5:49:12.3 8:19
321 29/29 6649 Alan H Martinson 63 M Cumberland WI 5:49:12.4 8:19
322 6/6 7024 Cynthia Easely 51 F Lake Geneva WI 6:28:36.2 9:16
323 55/55 6656 Jeff P Millen 51 M Zumbrota MN 6:52:48.2 9:50
324 38/38 6585 Tim D Gustafson 49 M Bloomington MN 7:14:14.8 10:21
results by ChampionChip Minnesota