St. Patrick's Day Dash - 2012
03/17/2012
Seattle, WA
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 5)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 8 Uli Steidl 40 Seattle WA 17:25
2 367 Colton Tully-Doyle 24 Seattle WA 17:28
3 2 Craig Leon 27 Eugene OR 17:34
4 182 Phil Olson 31 Mountlake Terrace WA 17:45
5 166 Spencer Walsh 28 Seattle WA 18:12
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 5)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1 Rose Wetzel 29 Seattle WA 20:02
2 13 Annie Beecham 24 Eugene OR 20:08
3 3 Claudia Copelaud 34 Olympia WA 20:14
4 23 Gwen Lapham 42 Seattle WA 20:24
5 134 Megan Johnson 30 Seattle WA 20:47
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE MASTERS: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 8 Uli Steidl 40 Seattle WA 17:25
2 352 David McCulloch 41 Seattle WA 18:56
3 1295 Kevin Guiberson 42 Kirkland WA 19:44
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE MASTERS: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 23 Gwen Lapham 42 Seattle WA 20:24
2 7 Regina Joyce 55 Lynnwood WA 23:11
3 3707 Cresey Maher 46 Seattle WA 23:58
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 13 - UNDER 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 2488 Kat Copeland 13 Olympia WA 23:10
2 2882 Petra Armstrong 13 Bow WA 27:07
3 4597 Emma Sjolund 12 Lake Tapps WA 29:03
NUMBER OF FINISHERS: 70
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 13 - UNDER 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 2229 Jesse Goldstone 12 Federal Way WA 23:19
2 80 Jack Byland 13 Seattle WA 24:04
3 99 Roscoe Ware 8 Seattle WA 24:57
NUMBER OF FINISHERS: 86
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 14 - 17 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 4146 Moira O'Connor Lenth 17 Seattle WA 23:48
2 2972 Katie Sexton 17 Woodinville WA 24:11
3 3372 Madison Colley 14 Puyallup WA 24:40
NUMBER OF FINISHERS: 87
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 14 - 17 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 4296 Keegan Symmes 17 Sammamish WA 19:02
2 3705 Westin MacKenzie 17 Anacortes WA 20:35
3 3379 Ryan Couch 17 Puyallup WA 21:26
NUMBER OF FINISHERS: 74
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 18 - 21 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 2303 Ashli Tagoai 19 Auburn WA 22:24
2 3394 Mollee Huisinga 20 Federal Way WA 23:15
3 1126 Molly O'Callahan 20 Mercer Island WA 24:39
NUMBER OF FINISHERS: 108
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 18 - 21 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1590 Bryton Reim 20 Everett WA 18:28
2 366 Nick Ford 19 Mercer Island WA 18:29
3 1064 Julian Blake Cowan 21 Puyallup WA 19:02
NUMBER OF FINISHERS: 81
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 22 - 25 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 13 Annie Beecham 24 Eugene OR 20:06
2 17 Laura Mickelson 25 Bellevue WA 21:17
3 3798 Kelsey Rowley 25 Seattle WA 23:53
NUMBER OF FINISHERS: 510
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 22 - 25 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 367 Colton Tully-Doyle 24 Seattle WA 17:27
2 1558 Justin Culver 25 Port Orchard WA 19:20
3 7054 Kelly Spady 25 Everett WA 19:59
NUMBER OF FINISHERS: 232
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 26 - 29 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1 Rose Wetzel 29 Seattle WA 20:00
2 235 Natalie Rasmussen 28 Seattle WA 21:47
3 120 Andrea Eiseman 28 Seattle WA 22:16
NUMBER OF FINISHERS: 844
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 26 - 29 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 2 Craig Leon 27 Eugene OR 17:33
2 166 Spencer Walsh 28 Seattle WA 18:10
3 159 Patrick McAuliffe 27 Seattle WA 18:34
NUMBER OF FINISHERS: 495
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 30 - 34 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 3 Claudia Copelaud 34 Olympia WA 20:13
2 134 Megan Johnson 30 Seattle WA 20:44
3 9 Lauren Matthews 32 21:08
NUMBER OF FINISHERS: 849
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 30 - 34 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 182 Phil Olson 31 Mountlake Terrace WA 17:43
2 6 Aissa Dghoughi 30 Felida WA 18:21
3 3911 Jesse Williams 34 Seattke WA 18:41
NUMBER OF FINISHERS: 586
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 168 Janelle Lancaster 39 Seattle WA 24:33
2 1902 Julie Granahan 37 Seattle WA 26:02
3 3027 Jamien Murphy 37 Bothell WA 26:28
NUMBER OF FINISHERS: 578
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 35 - 39 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 4610 Ryan Heffernan 35 Pouslbo WA 19:31
2 4656 Chris Charles 35 Seattle WA 19:47
3 4468 Mark Bokor 39 Seattle WA 19:59
NUMBER OF FINISHERS: 460
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 23 Gwen Lapham 42 Seattle WA 20:22
2 7219 Vonni Sytsma 43 Renton WA 27:01
3 6907 Monica Futty 41 Sammamish WA 28:01
NUMBER OF FINISHERS: 468
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 40 - 44 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 8 Uli Steidl 40 Seattle WA 17:23
2 352 David McCulloch 41 Seattle WA 18:54
3 1295 Kevin Guiberson 42 Kirkland WA 19:41
NUMBER OF FINISHERS: 428
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 3707 Cresey Maher 46 Seattle WA 23:54
2 106 Nancy Harsch 48 Seattle WA 25:15
3 4687 Laurie Pfarr 45 Seattle WA 26:43
NUMBER OF FINISHERS: 287
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 45 - 49 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1345 Mike Pritchard 47 Llevue WA 21:49
2 3233 Kelly Woolms 47 Lynnwood WA 22:37
3 3547 Tony Dodson 46 Seattle WA 23:34
NUMBER OF FINISHERS: 273
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 2971 Carol Sexton 54 Woodinville WA 26:38
2 7797 Heidi Lewis 51 Seattle WA 28:02
3 243 Wendy Jones 54 Seattle WA 28:18
NUMBER OF FINISHERS: 187
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 50 - 54 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 4529 David White-Espin 50 Seattle WA 20:40
2 201 Craig Kenworthy 50 22:06
3 2024 Loren Hill 50 Seattle WA 22:24
NUMBER OF FINISHERS: 240
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 7 Regina Joyce 55 Lynnwood WA 23:08
2 103 Ann Rinehart 57 Seattle WA 29:39
3 1599 Julie Barrans 59 Snohomish WA 29:44
NUMBER OF FINISHERS: 112
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 55 - 59 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 268 Karl Kunkle 57 Seattle WA 23:36
2 4680 Craig Schieber 56 Seattle WA 23:54
3 79 Karl Byland 57 Seattle WA 24:12
NUMBER OF FINISHERS: 135
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 60 - 64 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 4759 Jeanne Coulson 60 Seattle WA 33:28
2 7187 Betty Montague 61 Bellevue WA 33:40
3 3847 Suzanne Stevens 60 Clinton WA 34:40
NUMBER OF FINISHERS: 48
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 60 - 64 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 2023 Bennett White 63 Seattle WA 23:39
2 358 Robert Johnson 63 Seattle WA 24:29
3 4572 Terry Wong 62 Seattle WA 25:06
NUMBER OF FINISHERS: 82
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 65 - 69 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 55 Pat Warner 66 Allyn WA 28:30
2 3804 Lynn Ryan 66 Hoffman Estates IL 31:52
3 1446 Caroline Gilland 65 Port Orchard WA 34:12
NUMBER OF FINISHERS: 16
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 65 - 69 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1749 Chris Steer 68 Seattle WA 27:06
2 4247 Tom Wamsley 65 Hermiston OR 29:47
3 338 David Fall 69 Seattle WA 31:39
NUMBER OF FINISHERS: 25
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 70+ 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 4633 Lyn Rawlinson 74 Seattle WA 32:26
2 3805 Maryann Safford 70 Oak Harbor WA 39:16
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 70+ 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1818 David Paup 71 Bellevue WA 34:24
2 1748 Glenn Eastley 75 Seattle WA 35:36
3 9543 Willis Olson 72 Seattle WA 36:40
NUMBER OF FINISHERS: 10