MORA VASALOPPET 35km FREESTYLE
AWARDS LIST
2/13/2005 4:07PM
=============================================================================
TOP 3 OVERALL
=============================================================================
1 PER M NELSON ST PAUL MN 31 M 1:24:06
2 PAT W LORENTZ HASTINGS MN 25 M 1:24:07
3 ANDY L SCHAKEL MINNEAPOLIS MN 30 M 1:24:08
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 1 14 UNDER (3)
================================================================================
1 ALEXANDRA F KIMMEL BURNSVILLE MN 14 F 4:05:12.8
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 1 14 UNDER (3)
================================================================================
1 JOE J MENIGO PINE CITY MN 14 M 2:16:06.1
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 2 15-16 (3)
================================================================================
1 AMY FRITZ NEW BRIGHTON MN 15 F 1:49:13.8
2 REGINA E ELMER LAKELAND MN 16 F 1:58:04.5
3 SAMANTHA C ROSS STILLWATER MN 15 F 2:18:42.6
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 2 15-16 (3)
================================================================================
1 KARL A HAPNESS STILLWATER MN 15 M 1:40:23.8
2 NATHANAEL R ENGH WAYZATA MN 16 M 1:43:01.2
3 PETER A ENZ ST LOUIS PARK MN 15 M 1:53:50.5
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 3 17-18 (3)
================================================================================
1 LACEY N JOHNSTONE MORA MN 17 F 2:05:38.4
2 ANNE A EATON ST PAUL MN 18 F 2:07:48.0
3 LISA N MARQUARDT BURNSVILLE MN 18 F 2:14:04.3
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 3 17-18 (3)
================================================================================
1 PETER H STANLEY NEW BRIGHTON MN 18 M 1:31:56.1
2 KEVIN J OBERG MOUNDS VIEW MN 17 M 1:37:48.1
3 MATTHEW W HOEFT BLOOMINGTON MN 18 M 1:42:10.2
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 4 19-24 (3)
================================================================================
1 LARISSA J SIGURDSEN ST PAUL MN 19 F 1:36:41.5
2 AMY L LYONS MOUNDS VIEW MN 19 F 1:36:59.5
3 MELEAH J MURPHY MINNEAPOLIS MN 20 F 1:43:50.3
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 4 19-24 (3)
================================================================================
1 GRANT T WEBBER ST CLOUD MN 20 M 1:27:17.4
2 PAUL A OLSON MORA MN 24 M 1:29:23.4
3 DAVID HOLMAN NORTHFIELD MN 21 M 1:33:51.1
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 5 25-29 (3)
================================================================================
1 MARGARET F NELSON ST PAUL MN 25 F 1:35:57.3
2 COREY COOGAN ST CROIX FALLS WI 27 F 1:36:45.6
3 ROBYN J WEISKOPF WHITE BEAR LAK MN 26 F 1:49:50.2
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 5 25-29 (3)
================================================================================
1 PAT W LORENTZ HASTINGS MN 25 M 1:24:06.4
2 BEN J KREMER MINNEAPOLIS MN 28 M 1:24:14.6
3 DEREK C WALLEN AMES IA 25 M 1:25:31.6
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 6 30-34 (3)
================================================================================
1 SARAH C ROHWEDDER MINNEAPOLIS MN 31 F 1:42:24.4
2 JAYME L SCHRICKER PLYMOUTH MN 34 F 1:47:10.3
3 EMILY VOS DULUTH MN 30 F 1:50:47.1
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 6 30-34 (3)
================================================================================
1 PER M NELSON ST PAUL MN 31 M 1:24:06.0
2 ANDY L SCHAKEL MINNEAPOLIS MN 30 M 1:24:07.6
3 JAY F RICHARDS CALLAWAY MN 34 M 1:26:45.3
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 7 35-39 (3)
================================================================================
1 MOLLY I WEYRENS DULUTH MN 36 F 1:44:12.0
2 ANNE L ELLEFSON PARK RAPIDS MN 39 F 1:50:17.9
3 SHERYL GOLIN MEDINA MN 38 F 1:54:52.5
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 7 35-39 (3)
================================================================================
1 TIM M TRUDEAU MINNEAPOLIS MN 35 M 1:24:17.9
2 DOUG E OLSEN DULUTH MN 37 M 1:26:34.8
3 JIM VOS DULUTH MN 39 M 1:32:53.1
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 8 40-44 (3)
================================================================================
1 MARY BETH TUTTLE PINE SPRINGS MN 41 F 1:34:11.1
2 EILEEN M KIRSCH LACROSSE WI 44 F 1:44:34.6
3 PATRICIA A STOVEY HOLMEN WI 44 F 1:46:19.7
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 8 40-44 (3)
================================================================================
1 JAY R WENNER ST PAUL MN 43 M 1:24:18.0
2 SILVIO M MOULSOFF ST PAUL MN 41 M 1:29:27.1
3 GARY R JOHNSON BLOOMINGTON MN 43 M 1:29:27.3
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 9 45-49 (3)
================================================================================
1 PAMELA J WEIER MAHTOMEDI MN 45 F 1:37:41.5
2 LISA M EGGER EDINA MN 45 F 1:46:53.5
3 LISA A BORGIA EDINA MN 46 F 1:53:07.0
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 9 45-49 (3)
================================================================================
1 ALLEN R HANSON GREENWOOD MN 47 M 1:27:42.8
2 JOHN H DEWALL LAKELAND MN 47 M 1:29:37.3
3 MIKE R BRUMBAUGH ROSEVILLE MN 46 M 1:31:11.2
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 10 50-54 (3)
================================================================================
1 MADELINE A MC ALISTER MINNEAPOLIS MN 52 F 1:57:32.3
2 CHRIS W BENNETT-GAGNER COON RAPIDS MN 52 F 2:17:03.7
3 KRISTINE M DILLER CHASKA MN 50 F 2:22:52.2
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 10 50-54 (3)
================================================================================
1 JOHN E STAMM AFTON MN 54 M 1:29:24.8
2 BRAD J ERICKSON PLYMOUTH MN 50 M 1:29:26.8
3 PAUL O DOMHOLT EDINA MN 50 M 1:38:42.4
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 11 55-59 (3)
================================================================================
1 KRISTINA L LUND ST PAUL MN 56 F 1:56:55.8
2 LAURA L BJORKLUND SHAKOPEE MN 55 F 2:23:13.7
3 NONA L GOERTZ GRAND MARAIS MN 56 F 2:24:33.9
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 11 55-59 (3)
================================================================================
1 KEN MOGREN WINONA MN 56 M 1:31:22.2
2 EVERETT C ARNOLD BEMIDJI MN 56 M 1:42:15.9
3 JEFF PATTERSON MINNEAPOLIS MN 56 M 1:42:23.9
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 12 60-64 (3)
================================================================================
1 JOAN L MC NAUGHTON MINNEAPOLIS MN 62 F 2:26:11.0
2 EMILY D LANIN BRAINERD MN 64 F 2:31:46.1
3 REBECCA A ANDERSON MINNEAPOLIS MN 60 F 2:41:39.1
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 12 60 64 (3)
================================================================================
1 TERRY J HOLM BRAINERD MN 60 M 1:39:10.4
2 BOB KOSHNICK DETROIT LAKES MN 61 M 1:44:16.6
3 DANIEL E NEW ALEXANDRIA MN 60 M 1:52:13.1
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 13 65-69 (3)
================================================================================
1 LINDA P COOK SPRINGBROOK WI 65 F 2:15:06.8
2 WANDA M ARENZ CASS LAKE MN 65 F 2:20:17.6
3 JANET N GREEN BLOOMINGTON MN 68 F 2:25:47.6
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 14 65-69 (3)
================================================================================
1 JAMES WHITE ST CLOUD MN 65 M 1:49:52.2
2 MONTE W MILLER MAPLE GROVE MN 68 M 1:55:45.4
3 JACK D HERO PRIOR LAKE MN 66 M 2:01:58.0
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 14 70-74 (3)
================================================================================
1 DE ETTE C ANDERSEN PLYMOUTH MN 70 F 3:38:16.5
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 14 70-74 (3)
================================================================================
1 DICK H HEDENSTROM ST PAUL MN 70 M 1:37:19.3
2 DICK D GREEN BLOOMINGTON MN 70 M 2:03:48.7
3 ANTON R SULENTIC WATERLOO IA 73 M 2:09:47.9
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 15 75 UP (3)
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 15 75 UP (3)
================================================================================
1 BJORN LASSERUD RICHFIELD MN 75 M 1:53:01.8
2 ROY M CARLSTED ST PAUL MN 81 M 2:27:20.1
3 AL G WELLNITZ BLOOMINGTON MN 77 M 2:35:15.5