MAPLE GROVE TRIATHLON
Weaver Lake - Maple Grove, MN - August 28, 2010
.3 Mile Swim - 14 Mile Bike - 3 Mile Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1/29 256 Robert Brown 35 M Hopkins MN 6 7:10 1:22 1:29 2 36:51 22.8 0:33 3 18:31 6:11 1:04:31
2 1/16 324 James Graif 48 M Elk River MN 7 7:18 1:23 1:08 1 35:25 23.7 0:36 12 20:10 6:44 1:04:35
3 1/13 576 Michael Williams 22 M Maple Grove MN 2 6:09 1:10 1:20 6 38:02 22.1 0:25 9 19:26 6:29 1:05:19
4 1/13 545 Rob Thames 50 M Kirkwood MO 12 7:39 1:27 1:27 9 39:04 21.5 0:32 1 17:26 5:49 1:06:05
5 1/12 488 Matthew Priess 28 M Blaine MN 44 9:02 1:43 1:33 4 37:14 22.6 0:30 10 19:40 6:34 1:07:56
6 2/29 489 Justin Proulx 36 M Woodbury MN 5 7:01 1:20 2:12 3 37:05 22.7 0:44 22 21:30 7:10 1:08:30
7 2/16 419 Brian Maas 49 M Plymouth MN 18 7:54 1:30 2:06 8 38:23 21.9 1:03 8 19:23 6:28 1:08:46
8 1/19 493 Tim Quesnell 44 M Roseville MN 20 7:56 1:30 1:52 17 40:35 20.7 0:41 2 18:15 6:05 1:09:16
9 3/29 445 Jesse Moen 35 M Edina MN 3 6:47 1:17 1:22 13 39:45 21.1 0:27 19 21:20 7:07 1:09:39
10 4/29 50 Damon Dunkel 37 M Minneapolis MN 48 9:05 1:44 1:56 5 37:35 22.4 0:54 14 20:43 6:55 1:10:11
11 1/14 249 Claire Bootsma 23 F Minneapolis MN 11 7:38 1:27 1:31 25 41:40 20.2 0:39 4 18:56 6:19 1:10:21
12 1/22 350 Jamie Heying 41 F Plymouth MN 25 8:18 1:35 1:31 12 39:37 21.2 0:34 15 20:54 6:58 1:10:50
13 5/29 367 Paul Johannsen 35 M Cottage Grove MN 1 6:07 1:10 1:53 11 39:20 21.4 1:01 37 22:39 7:33 1:10:56
14 1/24 542 Mitchel Talbot 31 M St. Louis Park MN 55 9:21 1:47 1:36 7 38:18 21.9 0:31 25 21:49 7:17 1:11:34
15 2/13 292 Grant Dornfeld 21 M Maple Grove MN 78 9:56 1:53 1:38 20 40:53 20.5 0:32 5 18:59 6:20 1:11:56
16 1/9 307 Greg Franzen 56 M Plymouth MN 19 7:55 1:30 1:38 19 40:48 20.6 0:46 17 21:06 7:02 1:12:12
17 2/13 532 Dan Stone 53 M Maple Grove MN 58 9:26 1:48 1:46 10 39:08 21.5 0:45 29 21:56 7:19 1:13:00
18 2/22 589 Ann Snuggerud 42 F Chaska MN 10 7:36 1:27 2:06 35 42:32 19.7 0:55 11 19:55 6:39 1:13:01
19 1/20 376 Dawn Keller 45 F Maple Grove MN 34 8:41 1:39 1:37 14 39:56 21.0 0:33 42 22:54 7:38 1:13:39
20 1/2 377 Gabby Keller 18 F Maple Grove MN 4 6:54 1:19 1:12 37 42:43 19.7 0:25 52 23:28 7:50 1:14:39
21 1/3 442 Duane Millslagle 60 M Duluth MN 28 8:24 1:36 2:05 24 41:34 20.2 0:58 26 21:51 7:17 1:14:49
22 2/24 450 Mark Muhlstein 31 M Maple Grove MN 46 9:04 1:43 2:03 26 41:48 20.1 0:40 21 21:30 7:10 1:15:02
23 3/22 444 Christine Mitchell 42 F Maple Grove MN 33 8:41 1:39 1:43 36 42:34 19.7 0:38 23 21:36 7:12 1:15:10
24 3/16 228 Scott Anderson 45 M Bloomington MN 35 8:42 1:39 2:25 16 40:14 20.9 0:40 47 23:15 7:45 1:15:15
25 1/7 275 Gayelene Clews 50 F Canberra AC 15 7:45 1:28 1:21 28 42:00 20.0 0:38 66 23:58 8:00 1:15:39
26 4/22 453 Jennifer Neuman 40 F Ramsey MN 41 8:59 1:43 2:00 22 41:09 20.4 0:48 40 22:47 7:36 1:15:42
27 4/16 18 Jaye Blanshan 49 M Eden Prairie MN 31 8:38 1:38 2:12 23 41:13 20.4 0:53 45 23:07 7:43 1:16:01
28 3/13 331 Jake Gumbrill 22 M Maple Grove MN 53 9:19 1:46 2:09 21 41:01 20.5 1:10 34 22:38 7:33 1:16:14
29 2/20 587 Cheryl Zitur 46 F Corcoran MN 21 7:56 1:31 2:12 30 42:10 19.9 1:22 36 22:38 7:33 1:16:16
30 4/13 569 Seth Warren 24 M St. Paul MN 17 7:52 1:30 2:21 47 43:14 19.4 1:03 27 21:53 7:18 1:16:21
31 3/13 436 Jim Meyer 50 M Omaha NE 108 10:22 1:58 1:23 29 42:05 20.0 1:11 20 21:28 7:10 1:16:28
32 1/1 2 Tyler Wadd 18 M Woodbury MN 16 7:46 1:29 2:22 62 45:09 18.6 0:40 18 21:16 7:06 1:17:11
33 2/19 198 Adam Wadd 41 M Woodbury MN 9 7:35 1:27 2:07 61 45:07 18.6 0:59 28 21:55 7:19 1:17:41
34 3/19 571 Robert Webb 41 M Edina MN 32 8:41 1:39 2:02 31 42:11 19.9 0:50 68 24:01 8:01 1:17:43
35 6/29 252 Jonathan Bottema 35 M Maple Grove MN 40 8:58 1:42 2:34 58 44:26 18.9 0:55 16 20:57 6:59 1:17:49
36 4/13 581 Brian Wolf 50 M St. Louis Park MN 23 8:10 1:33 1:33 32 42:12 19.9 0:39 101 25:53 8:38 1:18:25
37 2/12 248 James Boortz 26 M Maple Grove MN 105 10:19 1:58 2:24 70 45:38 18.4 0:56 7 19:13 6:25 1:18:28
38 5/13 368 Ben Johnson 24 M Roseville MN 104 10:18 1:57 2:11 27 41:58 20.0 1:07 43 22:58 7:40 1:18:28
39 5/13 258 Stephen Bullard 53 M Minneapolis MN 26 8:21 1:35 1:42 50 43:21 19.4 0:37 90 25:19 8:27 1:19:17
40 1/10 528 Toni St. Pierre 56 F Minneapolis MN 61 9:30 1:48 1:35 53 43:46 19.2 0:57 55 23:34 7:52 1:19:19
41 6/13 454 John Neumann 21 M Champlin MN 121 10:52 2:04 1:49 68 45:33 18.4 0:28 13 20:40 6:54 1:19:20
42 3/12 336 Jared Haag 28 M Minneapolis MN 30 8:32 1:37 2:26 45 42:57 19.6 1:02 81 24:46 8:16 1:19:40
43 4/19 428 Jason McCarty 41 M Monticello MN 45 9:02 1:43 2:08 51 43:37 19.3 1:48 61 23:46 7:56 1:20:19
44 1/21 517 Nicole Setten 25 F New Hope MN 67 9:39 1:50 2:10 54 43:58 19.1 1:18 56 23:37 7:53 1:20:39
45 7/29 400 Eric Lavigne 38 M Minnetonka MN 42 9:01 1:43 2:35 39 42:50 19.6 0:57 94 25:33 8:31 1:20:53
46 4/12 311 David Gale 29 M Plymouth MN 117 10:43 2:02 2:44 34 42:26 19.8 1:17 64 23:53 7:58 1:21:00
47 5/19 536 Greg Swenson 41 M Rogers MN 13 7:40 1:27 2:23 48 43:15 19.4 1:10 123 26:48 8:56 1:21:13
48 1/39 277 Jessica Constant 39 F Champlin MN 87 10:02 1:54 2:33 59 44:27 18.9 0:53 59 23:39 7:53 1:21:31
49 5/22 295 Leslie Englert 44 F Maple Grove MN 191 12:06 2:18 2:00 41 42:53 19.6 0:59 62 23:47 7:56 1:21:44
50 8/29 558 Chris Vokal 35 M Maple Grove MN 75 9:50 1:52 2:53 44 42:57 19.6 1:28 87 25:04 8:22 1:22:09
51 3/20 511 Linda Schievelbein 46 F Maple Grove MN 57 9:25 1:47 3:08 49 43:18 19.4 1:34 84 25:01 8:21 1:22:24
52 5/16 264 Garrick Campbell 48 M Maple Grove MN 73 9:47 1:51 2:22 77 46:43 18.0 1:16 32 22:25 7:29 1:22:29
53 5/12 343 Bobby Hart 28 M Eden Prairie MN 43 9:01 1:43 2:24 93 47:42 17.6 1:09 31 22:20 7:27 1:22:33
54 2/39 402 Tricia Leafblad 37 F Maple Grove MN 89 10:03 1:55 1:38 76 46:36 18.0 0:49 53 23:31 7:51 1:22:35
55 6/19 495 Joseph Randall 41 M Maple Grove MN 149 11:22 2:10 1:58 64 45:23 18.5 0:38 50 23:18 7:46 1:22:37
56 3/24 302 Nick Folger 34 M Maple Grove MN 68 9:40 1:50 2:36 80 46:57 17.9 0:34 41 22:53 7:38 1:22:39
57 4/24 490 Nathan Purdy 34 M St. Louis Park MN 82 9:58 1:54 2:40 52 43:44 19.2 1:19 85 25:02 8:21 1:22:42
58 2/3 297 Dr. Jon Falkowski 61 M Apple Valley MN 139 11:07 2:07 3:32 18 40:38 20.7 1:17 108 26:14 8:45 1:22:47
59 7/19 260 Michael Burica Jr 42 M Plymouth MN 50 9:15 1:45 2:31 82 46:59 17.9 0:58 58 23:37 7:53 1:23:18
60 6/16 449 Mark Mount 47 M Dayton MN 54 9:20 1:46 2:52 46 43:01 19.5 1:17 138 27:17 9:06 1:23:46
61 2/9 578 Mark Winholtz 59 M Andover MN 102 10:17 1:57 2:25 33 42:22 19.8 1:03 149 27:46 9:16 1:23:50
62 7/16 574 David Wichmann 48 M Edina MN 38 8:54 1:41 2:34 63 45:12 18.6 1:26 99 25:50 8:37 1:23:54
63 5/24 389 Ryan Kuehl 34 M St. Louis Park MN 62 9:34 1:49 3:46 67 45:26 18.5 1:20 65 23:57 7:59 1:24:00
64 9/29 465 Chad Parker 37 M Robbinsdale MN 79 9:56 1:53 2:46 57 44:18 19.0 1:34 95 25:33 8:31 1:24:04
65 7/13 410 Randahl Liebelt 20 M Maple Grove MN 174 11:50 2:15 3:24 40 42:53 19.6 1:45 76 24:19 8:07 1:24:08
66 10/29 401 Andy Leafblad 35 M Maple Grove MN 86 10:01 1:54 2:37 81 46:58 17.9 0:34 69 24:03 8:01 1:24:10
67 4/20 386 Jill Koski 45 F Cold Spring MN 22 8:08 1:33 2:30 43 42:56 19.6 1:10 191 29:37 9:53 1:24:19
68 11/29 369 Ben Johnson 36 M Minneapolis MN 135 11:04 2:06 2:55 73 46:22 18.1 1:36 38 22:41 7:34 1:24:37
69 3/39 544 Stacy Terebayza 38 F Coon Rapids MN 8 7:34 1:26 1:59 102 48:23 17.4 298 1:16:22 25:28 1:24:39
70 2/21 487 Katie Pretzel 26 F Minneapolis MN 59 9:27 1:48 2:10 75 46:32 18.1 0:56 96 25:39 8:33 1:24:41
71 4/39 247 Liz Blom 36 F Maple Grove MN 143 11:11 2:07 2:34 87 47:18 17.8 1:20 35 22:38 7:33 1:24:58
72 8/16 390 James Kunz 49 M Plymouth MN 133 11:03 2:06 3:04 42 42:56 19.6 0:56 137 27:12 9:04 1:25:08
73 3/9 432 Thomas McConville 58 M Osseo MN 157 11:33 2:12 2:50 38 42:47 19.6 1:27 119 26:37 8:53 1:25:13
74 6/12 580 Robb Winterfeld 29 M Duluth MN 164 11:39 2:13 3:57 131 50:01 16.8 0:56 6 19:01 6:21 1:25:31
75 2/10 403 Barb Leininger 57 F Minneapolis MN 173 11:49 2:15 3:42 78 46:48 17.9 1:34 30 22:17 7:26 1:26:08
76 9/16 354 Dan Hill 49 M Maple Grove MN 72 9:43 1:51 3:02 66 45:24 18.5 1:41 111 26:23 8:48 1:26:12
77 12/29 304 Mark Fournier 36 M Maple Grove MN 112 10:27 1:59 1:48 60 44:47 18.8 0:44 170 28:35 9:32 1:26:20
78 8/19 358 Michael Hogan 43 M Plymouth MN 65 9:37 1:50 3:05 110 48:55 17.2 1:26 72 24:06 8:02 1:27:07
79 10/16 475 Christopher Phelan 47 M Maple Grove MN 97 10:09 1:56 2:38 134 50:09 16.7 1:30 39 22:45 7:35 1:27:09
80 6/24 561 Jason Von Bank 34 M Maple Grove MN 64 9:35 1:49 2:31 55 44:02 19.1 299 1:16:46 25:36 1:27:14
81 5/39 560 Angie Volk 35 F Rogers MN 90 10:04 1:55 2:38 91 47:29 17.7 1:16 100 25:52 8:38 1:27:18
82 1/25 225 Jaime Adam 32 F Plymouth MN 129 10:58 2:05 2:41 84 47:11 17.8 1:05 93 25:30 8:30 1:27:22
83 7/24 431 Kelly McConville 32 M Champlin MN 110 10:24 1:59 2:15 95 47:45 17.6 0:36 114 26:31 8:51 1:27:29
84 3/21 471 Janelle Pentz 29 F Rogers MN 172 11:47 2:14 2:21 115 49:12 17.1 0:55 51 23:23 7:48 1:27:35
85 8/24 327 Jason Gross 33 M Plymouth MN 77 9:53 1:53 2:23 99 48:19 17.4 0:29 120 26:43 8:55 1:27:46
86 4/9 341 Michael Harris 58 M Wayzata MN 29 8:26 1:36 4:02 71 46:01 18.3 1:57 141 27:28 9:10 1:27:51
87 9/24 227 Ray Anderson 31 M Blaine MN 36 8:45 1:40 4:23 90 47:24 17.7 1:13 113 26:27 8:49 1:28:09
88 6/13 515 Steve Sellars 51 M Maple Grove MN 230 12:49 2:26 3:57 65 45:23 18.5 1:59 73 24:09 8:03 1:28:16
89 13/29 441 Robb Miller 37 M Golden Valley MN 94 10:09 1:56 2:42 133 50:09 16.7 0:58 77 24:35 8:12 1:28:31
90 10/24 310 Michael Fuith 30 M Minneapolis MN 193 12:08 2:18 2:49 96 48:04 17.5 0:55 79 24:38 8:13 1:28:32
91 9/19 577 William Williams 43 M Eden Prairie MN 272 14:25 2:44 3:34 56 44:06 19.0 1:34 88 25:06 8:22 1:28:42
92 7/12 313 Jeff Gammon 28 M Maple Grove MN 156 11:33 2:12 4:01 117 49:18 17.0 0:49 46 23:11 7:44 1:28:49
93 2/14 573 Suzanne Wheeler 22 F Eau Claire WI 165 11:41 2:13 2:18 137 50:12 16.7 1:24 54 23:33 7:51 1:29:05
94 6/39 524 Sally Smith 37 F Corcoran MN 114 10:35 2:01 2:42 119 49:24 17.0 1:01 92 25:29 8:30 1:29:09
95 8/12 364 Brett Jaworski 27 M Minneapolis MN 201 12:20 2:21 1:52 15 39:56 21.0 2:05 242 33:05 11:02 1:29:15
96 2/25 567 Janelle Walter 30 F New Hope MN 206 12:23 2:21 2:04 85 47:18 17.8 1:09 112 26:26 8:49 1:29:17
97 4/21 334 Bethany Haag 29 F Minneapolis MN 107 10:21 1:58 2:21 92 47:41 17.6 1:15 150 27:46 9:16 1:29:22
98 7/39 421 Deborah Mahoney 36 F Monticello MN 119 10:46 2:03 3:03 175 52:41 15.9 0:29 33 22:33 7:31 1:29:31
99 3/25 127 Jolynn Markison 33 F Minneapolis MN 66 9:37 1:50 2:29 79 46:52 17.9 1:06 189 29:31 9:51 1:29:34
100 11/24 416 Scott Luecke 34 M Maple Grove MN 96 10:09 1:56 2:34 88 47:20 17.7 1:21 161 28:16 9:26 1:29:37
101 12/24 271 Patrick Chung 33 M Golden Valley MN 126 10:56 2:05 2:44 114 49:09 17.1 0:55 105 25:59 8:40 1:29:40
102 4/25 559 Jan Vokal 34 F Maple Grove MN 118 10:44 2:02 3:21 89 47:23 17.7 1:46 122 26:48 8:56 1:29:59
103 6/22 414 Jonalyn Lippka 44 F Bloomington MN 192 12:08 2:18 2:45 159 51:21 16.4 0:37 48 23:16 7:46 1:30:04
104 5/25 562 Paige Von Bank 34 F Maple Grove MN 171 11:47 2:14 2:47 112 48:59 17.1 0:38 104 25:57 8:39 1:30:06
105 7/22 321 Tracey Gorman 41 F Otsego MN 125 10:54 2:04 2:04 118 49:23 17.0 1:22 118 26:37 8:53 1:30:18
106 14/29 397 Todd Larson 38 M Wyoming MN 81 9:58 1:54 3:26 149 50:40 16.6 1:21 83 24:59 8:20 1:30:21
107 7/13 360 Mark Huseboe 52 M Maple Grove MN 224 12:44 2:25 2:58 105 48:45 17.2 1:11 86 25:03 8:21 1:30:38
108 8/22 443 Michelle Misko 40 F Brooklyn Park MN 263 14:12 2:42 3:14 97 48:08 17.5 1:11 67 23:59 8:00 1:30:41
109 6/25 570 Sunny Wassengeso 31 F Springfield MN 103 10:17 1:57 2:20 150 50:41 16.6 0:32 132 27:03 9:01 1:30:50
110 5/21 394 Katherine Lajeunesse 25 F Tallahassee FL 127 10:56 2:05 2:14 107 48:50 17.2 0:36 163 28:21 9:27 1:30:56
111 8/13 538 Mark Swenson 52 M Plymouth MN 254 13:27 2:33 2:39 123 49:37 16.9 0:42 78 24:36 8:12 1:30:58
112 8/39 284 Kristin Cuta 35 F St. Paul MN 52 9:19 1:46 2:08 147 50:34 16.6 0:59 159 28:06 9:22 1:31:04
113 9/12 499 Jeff Richardson 29 M Maple Grove MN 196 12:09 2:19 3:47 86 47:18 17.8 1:04 127 26:54 8:58 1:31:09
114 9/39 305 Erin Frank 36 F Maple Grove MN 70 9:43 1:51 2:54 155 51:06 16.4 0:54 121 26:47 8:56 1:31:21
115 5/9 315 James Gaustad 55 M Maple Grove MN 235 12:53 2:27 3:16 101 48:22 17.4 1:03 98 25:49 8:37 1:31:21
116 10/39 523 Jesaca Smith 38 F New Hope MN 176 11:53 2:15 2:58 94 47:43 17.6 1:23 143 27:29 9:10 1:31:24
117 10/19 460 Thomas Opheim 43 M Chanhassen MN 231 12:49 2:26 3:24 122 49:31 17.0 1:07 80 24:45 8:15 1:31:35
118 6/21 338 Amber Hancock 28 F Apple Valley MN 182 12:01 2:17 3:05 83 47:02 17.9 1:51 160 28:10 9:24 1:32:06
119 3/10 316 Patricia Gaustad 55 F Chaska MN 177 11:54 2:16 4:31 116 49:18 17.0 1:09 91 25:21 8:27 1:32:10
120 8/13 535 Andrew Swanson 23 M Chaska MN 98 10:09 1:56 3:05 189 53:49 15.6 1:20 63 23:51 7:57 1:32:11
121 11/16 242 Thomas Bever 46 M Chanhassen MN 181 11:59 2:17 3:45 72 46:21 18.1 2:00 164 28:27 9:29 1:32:30
122 11/19 504 Jeffrey Rouleau 42 M Maple Grove MN 39 8:54 1:41 2:16 154 51:06 16.4 1:06 183 29:18 9:46 1:32:37
123 13/24 344 Benjamin Havn 34 M Maple Grove MN 217 12:38 2:24 3:43 108 48:50 17.2 1:05 117 26:35 8:52 1:32:49
124 11/39 583 Michelle Young 39 F Maple Grove MN 248 13:18 2:32 3:58 162 51:28 16.3 1:18 44 23:00 7:40 1:33:00
125 12/39 314 Becky Gartner 36 F Maple Grove MN 27 8:23 1:36 3:25 173 52:38 16.0 0:54 155 27:52 9:18 1:33:10
126 9/13 348 Brian Herman 23 M Sheboygan WI 180 11:59 2:17 2:55 140 50:17 16.7 1:08 129 26:58 9:00 1:33:13
127 14/24 548 Nicholas Tisch 31 M St. Michael MN 101 10:15 1:57 5:25 98 48:13 17.4 1:54 142 27:28 9:10 1:33:14
128 7/21 466 Joni Parrish 27 F Prior Lake MN 163 11:39 2:13 4:18 174 52:39 16.0 0:33 74 24:11 8:04 1:33:17
129 5/20 241 Gwen Berge 46 F Maple Grove MN 49 9:06 1:44 2:17 158 51:16 16.4 1:27 182 29:13 9:45 1:33:18
130 9/22 522 Gail Smith 41 F Coon Rapids MN 146 11:18 2:09 2:30 157 51:16 16.4 1:29 125 26:49 8:57 1:33:20
131 10/13 452 Robert Nesper 22 M Minneapolis MN 88 10:02 1:54 3:16 249 57:58 14.5 0:45 24 21:43 7:15 1:33:41
132 8/21 427 Christa May 26 F St. Louis Park MN 92 10:07 1:55 4:14 212 55:17 15.2 0:59 49 23:18 7:46 1:33:52
133 10/22 374 Jean Kampa 44 F Maple Grove MN 109 10:24 1:59 3:14 182 52:59 15.9 1:13 106 26:06 8:42 1:33:53
134 2/7 537 Karen Swenson 52 F Plymouth MN 140 11:07 2:07 4:28 135 50:10 16.7 0:41 144 27:31 9:11 1:33:55
135 15/24 235 Mike Bashor 32 M St Louis Park MN 47 9:04 1:43 3:38 209 55:13 15.2 2:08 70 24:03 8:01 1:34:02
136 6/20 448 Kathy Mount 47 F Dayton MN 134 11:03 2:06 3:23 146 50:30 16.6 1:06 162 28:16 9:26 1:34:17
137 13/39 476 Sarah Pitzner 35 F Maple Grove MN 212 12:33 2:23 2:53 160 51:26 16.3 0:36 130 27:01 9:01 1:34:26
138 7/25 472 Sarah Perry 30 F Delano MN 185 12:04 2:17 3:49 113 49:09 17.1 1:31 158 28:04 9:22 1:34:35
139 7/20 273 Lori Cleland 48 F Big Lake MN 144 11:17 2:09 3:16 121 49:28 17.0 1:35 177 29:01 9:41 1:34:35
140 14/39 447 Heather Moody 38 F Champlin MN 197 12:10 2:19 3:56 104 48:43 17.2 1:01 174 28:50 9:37 1:34:37
141 12/19 575 Scott Wilkins 42 M Houston TX 56 9:25 1:47 2:47 179 52:53 15.9 1:09 165 28:29 9:30 1:34:40
142 15/29 564 Daniel Vreeman 38 M Elk River MN 237 12:57 2:27 3:13 128 49:53 16.8 1:02 153 27:49 9:17 1:34:52
143 12/16 464 Alexander Parker 48 M Apple Valley MN 267 14:21 2:43 4:50 69 45:34 18.4 3:43 115 26:32 8:51 1:34:56
144 15/39 365 Sarah Jerstad 38 F Minneapolis MN 100 10:13 1:57 3:18 178 52:52 15.9 1:44 131 27:01 9:01 1:35:07
145 8/20 541 Dawn Syverson 47 F Oakdale MN 184 12:04 2:17 3:27 148 50:37 16.6 1:18 148 27:45 9:15 1:35:08
146 9/13 514 Dan Schowalter 53 M Andover MN 264 14:13 2:42 3:16 100 48:20 17.4 1:42 151 27:47 9:16 1:35:15
147 9/20 415 Denise Long 47 F St Paul MN 130 10:58 2:05 2:39 138 50:15 16.7 1:40 197 30:04 10:02 1:35:34
148 9/21 553 Rebekah Twaddle 29 F Saint Paul MN 154 11:30 2:11 2:45 106 48:46 17.2 1:16 212 31:28 10:30 1:35:44
149 16/29 439 Bruno Miller 36 M Minneapolis MN 83 9:59 1:54 3:19 243 57:31 14.6 0:53 71 24:05 8:02 1:35:44
150 16/39 378 Karen Kieser 38 F Maple Grove MN 213 12:33 2:23 3:28 181 52:57 15.9 0:40 107 26:11 8:44 1:35:46
151 16/24 417 Chris Lund 32 M Otsego MN 227 12:46 2:25 3:20 142 50:27 16.7 2:24 126 26:52 8:58 1:35:47
152 17/39 270 Nichole Chang 37 F Maple Grove MN 226 12:46 2:25 3:03 129 49:57 16.8 1:28 171 28:36 9:32 1:35:47
153 3/14 288 Teri Declercq 24 F Crystal MN 71 9:43 1:51 4:40 195 54:09 15.5 1:04 109 26:18 8:46 1:35:51
154 17/24 274 Adam Cleveland 31 M St. Louis Park MN 241 13:01 2:28 2:55 220 55:40 15.1 0:35 60 23:45 7:55 1:35:52
155 8/25 245 Cathy Blaisdell 31 F Minneapolis MN 137 11:06 2:07 2:13 132 50:05 16.8 0:31 224 32:04 10:42 1:35:56
156 6/9 335 Gery Haag 57 M Johnston IA 170 11:46 2:14 2:39 165 51:54 16.2 300 1:23:26 27:49 1:36:09
157 11/13 459 Thomas Olson 20 M Sheboygan WI 138 11:07 2:07 3:07 244 57:38 14.6 0:47 57 23:37 7:53 1:36:14
158 18/24 482 Bradley Polz 31 M Golden Valley MN 74 9:49 1:52 3:01 176 52:47 15.9 1:20 190 29:36 9:52 1:36:31
159 11/22 232 Diane Baltes 43 F Maple Grove MN 234 12:53 2:27 3:51 143 50:28 16.6 2:23 135 27:11 9:04 1:36:44
160 13/19 323 John Grafstrom 41 M Maple Grove MN 229 12:49 2:26 2:30 187 53:38 15.7 1:37 110 26:23 8:48 1:36:54
161 14/19 434 Charles Meadows 44 M Rogers MN 247 13:18 2:31 3:13 109 48:51 17.2 1:20 205 30:29 10:10 1:37:08
162 15/19 101 Steven Kern 42 M Champlin MN 238 12:57 2:28 2:55 125 49:45 16.9 1:15 204 30:29 10:10 1:37:19
163 4/14 479 Kelsey Plumedahl 20 F Maple Grove MN 161 11:38 2:13 3:38 197 54:22 15.5 0:52 128 26:56 8:59 1:37:23
164 18/39 317 Kristen Gendreau 36 F Plymouth MN 14 7:40 1:28 2:41 184 53:04 15.8 1:34 236 32:32 10:51 1:37:28
165 4/10 342 Rebecca Harris 59 F Wayzata MN 106 10:21 1:58 4:21 152 50:49 16.5 2:40 185 29:27 9:49 1:37:37
166 2/2 268 Katherine Chambers 19 F Plymouth MN 80 9:56 1:53 2:51 226 56:04 15.0 1:01 152 27:48 9:16 1:37:38
167 10/20 391 Mika Kunz 46 F Plymouth MN 225 12:44 2:25 3:10 151 50:48 16.5 1:14 192 29:45 9:55 1:37:39
168 10/21 243 Tiffany Bierbaum 27 F Minneapolis MN 160 11:36 2:12 3:31 180 52:53 15.9 1:51 157 27:58 9:20 1:37:48
169 17/29 470 John Pedersen 36 M Eden Prairie MN 148 11:21 2:09 4:09 153 50:53 16.5 0:49 208 30:47 10:16 1:37:56
170 18/29 325 Shawn Grande 35 M Maple Grove MN 216 12:37 2:24 2:26 210 55:13 15.2 0:36 134 27:10 9:04 1:38:01
171 5/10 520 Anna Sim 56 F Williamsburg VA 69 9:41 1:50 2:22 111 48:56 17.2 1:08 275 35:56 11:59 1:38:02
172 19/29 407 Rich Levine 36 M Maple Grove MN 236 12:56 2:27 5:00 199 54:36 15.4 1:18 75 24:15 8:05 1:38:03
173 19/39 526 Michelle Speake 37 F Otsego MN 209 12:26 2:22 2:32 169 52:16 16.1 0:38 203 30:20 10:07 1:38:09
174 12/22 332 Fiona Gunderson 44 F Maple Grove MN 145 11:18 2:09 2:37 141 50:25 16.7 1:31 238 32:35 10:52 1:38:23
175 20/39 265 Lisa Carlson 35 F Elk River MN 273 14:26 2:44 2:51 163 51:37 16.3 0:58 172 28:39 9:33 1:38:29
176 21/39 474 Tonya Peterson 37 F Otsego MN 219 12:41 2:24 2:44 201 54:45 15.3 0:55 140 27:27 9:09 1:38:30
177 19/24 458 Kyle Olson 30 M Maple Grove MN 203 12:22 2:21 3:12 120 49:26 17.0 1:19 233 32:27 10:49 1:38:43
178 22/39 500 Laura Ritter 36 F Maple Grove MN 24 8:17 1:34 3:00 254 58:49 14.3 1:19 145 27:32 9:11 1:38:54
179 3/7 382 Judy Kjelstad 52 F Maple Grove MN 141 11:08 2:07 3:07 164 51:48 16.2 0:46 226 32:10 10:44 1:38:56
180 10/12 462 Ryan Ostendorf 29 M Plymouth MN 132 11:01 2:06 4:11 127 49:52 16.8 1:11 239 32:51 10:57 1:39:02
181 9/25 461 Breah Ostendorf 32 F Plymouth MN 222 12:43 2:25 3:00 219 55:35 15.1 1:35 116 26:33 8:51 1:39:24
182 13/22 233 Cyndi Barrington 42 F Golden Valley MN 189 12:05 2:18 3:19 126 49:47 16.9 2:17 223 32:04 10:42 1:39:30
183 10/13 282 Paul Crowe 53 M Edina MN 270 14:24 2:44 4:51 74 46:26 18.1 1:59 222 32:02 10:41 1:39:40
184 14/22 392 Lou Kycek 42 F West Saint Paul MN 274 14:35 2:46 3:04 188 53:42 15.6 1:02 139 27:22 9:08 1:39:41
185 11/20 229 Heidi Annexstad 47 F Golden Valley MN 195 12:09 2:18 3:04 161 51:28 16.3 1:12 219 31:53 10:38 1:39:45
186 23/39 303 Christine Forbes 36 F Maple Grove MN 111 10:26 1:59 3:08 172 52:32 16.0 1:38 227 32:11 10:44 1:39:52
187 11/21 582 Karla Woodfill 26 F Duluth MN 142 11:09 2:07 4:07 252 58:09 14.4 0:43 102 25:54 8:38 1:40:01
188 12/21 279 Lindsay Crescenzo 28 F Blaine MN 190 12:06 2:18 3:33 167 51:58 16.2 1:22 211 31:07 10:23 1:40:03
189 24/39 308 Lynette Fraser 35 F Burnsville MN 123 10:52 2:04 3:36 206 55:09 15.2 2:42 154 27:52 9:18 1:40:09
190 20/29 473 Benjamin Petersen 35 M Chanhassen MN 76 9:51 1:52 3:48 215 55:21 15.2 0:58 202 30:18 10:06 1:40:14
191 20/24 425 Beauregard Manhart 34 M Maple Grove MN 168 11:45 2:14 3:04 234 56:47 14.8 1:30 133 27:09 9:03 1:40:14
192 5/14 457 Krista Olson 22 F Sheboygan WI 153 11:30 2:11 3:40 223 55:55 15.0 0:52 166 28:29 9:30 1:40:23
193 1/2 255 Pamela Brophy 60 F Buffalo MN 128 10:56 2:05 3:18 211 55:15 15.2 0:23 207 30:34 10:12 1:40:25
194 13/21 259 Rebecca Burand 26 F St Louis Park MN 159 11:36 2:12 3:38 186 53:28 15.7 0:52 209 30:59 10:20 1:40:31
195 6/14 337 Kate Hagerty 21 F Oakdale MN 84 10:00 1:54 4:05 208 55:11 15.2 1:37 195 29:52 9:58 1:40:42
196 4/7 309 Linda Freemon 51 F Brooklyn Park MN 199 12:18 2:20 3:42 240 57:04 14.7 0:55 124 26:49 8:57 1:40:45
197 15/22 330 Wendy Grundhofer 43 F Cologne MN 178 11:56 2:16 2:56 221 55:47 15.1 1:18 176 28:55 9:39 1:40:48
198 25/39 438 Teresa Mickelson 37 F Plymouth MN 116 10:43 2:02 3:53 218 55:33 15.1 1:47 178 29:02 9:41 1:40:54
199 7/14 283 Ashley Curtis 21 F Maple Grove MN 124 10:53 2:04 2:39 247 57:44 14.5 0:41 179 29:03 9:41 1:40:57
200 13/16 557 Mark Vandlik 45 M Shorewood MN 85 10:00 1:54 4:11 216 55:24 15.2 1:15 199 30:13 10:05 1:41:01
201 16/22 262 Christine Callinan 40 F Maple Grove MN 175 11:51 2:15 3:20 166 51:56 16.2 1:30 237 32:33 10:51 1:41:07
202 21/29 543 Rich Tallant 37 M Buffalo MN 115 10:42 2:02 3:10 170 52:31 16.0 2:06 241 32:55 10:59 1:41:20
203 10/25 437 Alison Mickelson 34 F Maple Grove MN 246 13:17 2:31 2:33 238 56:57 14.7 0:48 156 27:57 9:19 1:41:30
204 11/25 326 Lara Greden 33 F Minneapolis MN 232 12:51 2:26 3:56 257 59:00 14.2 0:55 82 24:51 8:17 1:41:31
205 11/12 387 Jonathan Koss 29 M Eden Prairie MN 221 12:42 2:25 3:08 196 54:20 15.5 1:56 188 29:31 9:51 1:41:34
206 14/16 236 John Beam 47 M Champlin MN 253 13:27 2:33 4:17 136 50:10 16.7 2:07 214 31:38 10:33 1:41:35
207 22/29 404 David Leis 37 M Ham Lake MN 293 16:16 3:05 4:19 139 50:16 16.7 1:41 181 29:10 9:44 1:41:40
208 7/9 136 Brent Nerland 56 M Fargo ND 99 10:09 1:56 4:12 130 49:59 16.8 1:59 269 35:31 11:51 1:41:49
209 23/29 351 Mark Hibbard 35 M Andover MN 286 15:09 2:53 3:58 168 52:16 16.1 1:53 175 28:53 9:38 1:42:06
210 12/20 269 Tammy Chambers 46 F Plymouth MN 249 13:20 2:32 2:58 204 55:00 15.3 1:01 196 29:54 9:58 1:42:11
211 12/25 566 Julie Wallin 34 F Osseo MN 198 12:17 2:20 3:47 190 53:49 15.6 0:54 215 31:40 10:34 1:42:24
212 26/39 372 Michelle Johnson 37 F Maple Grove MN 202 12:21 2:21 3:12 194 53:59 15.6 0:44 230 32:21 10:47 1:42:34
213 27/39 588 Stephanie Zschokke 39 F Maple Grove MN 158 11:35 2:12 4:50 177 52:49 15.9 1:40 218 31:52 10:38 1:42:43
214 28/39 230 Andreina Aquique 36 F Maple Grove MN 93 10:07 1:55 2:59 222 55:53 15.0 1:27 231 32:23 10:48 1:42:48
215 12/13 480 Ryan Plumedahl 22 M Maple Grove MN 295 18:08 3:26 3:58 192 53:50 15.6 1:02 103 25:56 8:39 1:42:51
216 14/21 469 Katie Pauls 25 F St.Louis Park MN 256 13:38 2:35 2:17 236 56:55 14.8 0:39 184 29:26 9:49 1:42:54
217 8/14 435 Courtney Meriwether 24 F Eden Prairie MN 280 14:48 2:49 2:51 198 54:25 15.4 0:46 201 30:18 10:06 1:43:06
218 15/16 483 Dave Poppie 46 M Maple Grove MN 183 12:01 2:17 4:07 230 56:27 14.9 1:48 173 28:49 9:37 1:43:09
219 21/24 502 Mario Rodriguez` 34 M Burnsville MN 245 13:16 2:31 2:57 213 55:19 15.2 1:02 210 30:59 10:20 1:43:32
220 29/39 509 Stephanie Sauer 39 F Maple Grove MN 242 13:02 2:29 4:21 231 56:30 14.9 1:15 167 28:30 9:30 1:43:36
221 30/39 586 Jenny Zeroni 36 F St Louis Park MN 150 11:22 2:10 3:51 193 53:54 15.6 0:34 254 34:04 11:22 1:43:44
222 12/12 285 Shahar Dahan 27 M Bloomington MN 120 10:51 2:04 2:52 261 59:28 14.1 0:57 193 29:47 9:56 1:43:52
223 24/29 467 Dave Parsons 39 M Elk River MN 208 12:26 2:22 4:36 144 50:29 16.6 1:27 262 35:03 11:41 1:43:59
224 22/24 359 Nathan Hultgren 33 M St Louis Park MN 252 13:26 2:33 3:53 232 56:32 14.9 1:28 180 29:07 9:43 1:44:24
225 13/25 506 Julie Roux 30 F New Hope MN 244 13:14 2:31 2:53 203 54:58 15.3 1:40 217 31:49 10:37 1:44:32
226 9/14 319 Emily Goehring 22 F Minneapolis MN 187 12:05 2:18 2:44 248 57:51 14.5 1:55 200 30:15 10:05 1:44:47
227 25/29 373 Brett Kahnke 38 M Champlin MN 277 14:40 2:47 5:48 103 48:28 17.3 2:37 247 33:32 11:11 1:45:03
228 23/24 240 Mark Benson 31 M Plymouth MN 220 12:42 2:25 2:58 200 54:36 15.4 0:53 256 34:11 11:24 1:45:19
229 14/25 371 Joyell Johnson 33 F Minneapolis MN 262 14:11 2:42 3:34 183 53:01 15.8 1:09 251 33:44 11:15 1:45:37
230 15/25 521 Diane Smith 30 F Maple Grove MN 300 24:29 4:39 3:41 156 51:09 16.4 1:16 89 25:06 8:22 1:45:38
231 15/21 547 Stacy Thompson 27 F Minneapolis MN 136 11:04 2:06 4:16 233 56:36 14.8 2:06 216 31:40 10:34 1:45:40
232 31/39 383 Stacie Klitz 37 F Maple Grove MN 51 9:17 1:46 16:27 145 50:29 16.6 2:22 136 27:11 9:04 1:45:43
233 16/25 485 Jessica Pottebaum 30 F Minneapolis MN 276 14:39 2:47 2:41 246 57:41 14.6 1:00 194 29:50 9:57 1:45:48
234 13/20 481 Sharon Plumedahl 49 F Maple Grove MN 147 11:20 2:09 3:25 237 56:56 14.8 1:16 246 33:30 11:10 1:46:25
235 17/25 565 Tanya Wallace 34 F Cedar MN 214 12:33 2:23 4:34 214 55:20 15.2 1:44 235 32:30 10:50 1:46:39
236 16/16 384 Jerry Knutson 45 M Plymouth MN 210 12:32 2:23 4:34 235 56:48 14.8 0:58 228 32:18 10:46 1:47:07
237 18/25 572 Emily Wert 30 F Minneapolis MN 186 12:04 2:18 3:03 272 1:02:09 13.5 1:26 168 28:31 9:31 1:47:10
238 14/20 244 Laurie Blais 45 F Robbinsdale MN 240 13:00 2:28 3:45 202 54:47 15.3 1:05 260 34:38 11:33 1:47:12
239 16/19 379 Kent Kiewatt 41 M Maple Grove MN 251 13:25 2:33 3:10 245 57:39 14.6 1:29 213 31:31 10:31 1:47:12
240 19/25 253 Adrianne Bowen 32 F Maple Grove MN 152 11:29 2:11 3:22 228 56:09 15.0 0:59 270 35:34 11:52 1:47:31
241 17/22 320 Amy Goering 43 F Buffalo MN 289 15:27 2:56 2:44 251 58:05 14.5 2:00 186 29:30 9:50 1:47:43
242 26/29 333 Marco Gutierrez 37 M Maple Grove MN 162 11:38 2:13 3:26 225 56:02 15.0 1:18 266 35:25 11:49 1:47:47
243 10/14 353 Christina Hill 21 F Maple Grove MN 151 11:26 2:10 4:01 250 57:58 14.5 1:04 245 33:29 11:10 1:47:55
244 11/13 477 Gregory Plumedahl 50 M Maple Grove MN 179 11:56 2:16 4:31 253 58:15 14.4 1:43 225 32:09 10:43 1:48:31
245 17/19 346 Scott Havn 43 M Golden CO 211 12:32 2:23 3:37 207 55:11 15.2 1:43 271 35:35 11:52 1:48:35
246 11/14 486 Tegan Presley 24 F West St. Paul MN 215 12:34 2:23 3:39 269 1:00:59 13.8 0:59 206 30:31 10:11 1:48:40
247 13/13 361 Aaron Huus 22 M Minneapolis MN 63 9:35 1:49 3:45 262 59:32 14.1 0:50 261 35:02 11:41 1:48:41
248 12/13 440 James Miller 53 M Maple Grove MN 228 12:48 2:26 5:25 281 1:03:49 13.2 0:57 97 25:44 8:35 1:48:42
249 18/22 250 Diahnn Borowicz 44 F Champlin MN 291 15:51 3:00 5:18 124 49:39 16.9 3:24 263 35:14 11:45 1:49:24
250 27/29 306 Jim Franklin 35 M Shakopee MN 290 15:39 2:58 3:31 205 55:03 15.3 1:09 255 34:09 11:23 1:49:28
251 12/14 478 Jaimie Plumedahl 20 F Maple Grove MN 169 11:45 2:14 3:52 279 1:03:38 13.2 0:52 198 30:08 10:03 1:50:13
252 5/7 530 Gwen Stephens 53 F Minnetonka MN 288 15:25 2:56 5:25 227 56:06 15.0 0:37 248 33:33 11:11 1:51:04
253 32/39 328 Allison Gruhn 35 F Brooklyn Park MN 233 12:52 2:27 3:08 256 58:59 14.2 0:59 268 35:28 11:50 1:51:24
254 33/39 512 Danielle Schmidt 37 F Rogers MN 278 14:47 2:48 4:10 185 53:21 15.7 3:05 276 36:16 12:06 1:51:36
255 20/25 352 Chloe Hilden 30 F Robbinsdale MN 223 12:43 2:25 5:32 241 57:21 14.6 2:05 252 33:59 11:20 1:51:38
256 13/14 298 Lindsey Fitting 23 F Buffalo MN 268 14:21 2:43 3:39 276 1:03:34 13.2 2:31 147 27:43 9:15 1:51:46
257 6/10 299 Stanton Fitting 56 F Buffalo MN 269 14:22 2:44 3:35 280 1:03:44 13.2 2:27 146 27:42 9:14 1:51:46
258 16/21 355 Melanie Hill 26 F Maple Grove MN 95 10:09 1:56 2:54 259 59:02 14.2 0:51 282 39:21 13:07 1:52:14
259 28/29 496 Muzaffar Razvi 37 M Minnetonka MN 292 15:58 3:02 3:50 258 59:01 14.2 2:02 220 31:54 10:38 1:52:43
260 2/2 395 Elizabeth Lamb 60 F Plymouth MN 275 14:36 2:46 3:12 265 1:00:06 14.0 1:11 253 34:03 11:21 1:53:07
261 17/21 239 Mandy Benson 29 F Plymouth MN 255 13:27 2:33 3:46 270 1:01:45 13.6 1:00 243 33:15 11:05 1:53:11
262 18/19 363 Lee Ingrassia 43 M Maple Grove MN 218 12:39 2:24 3:55 278 1:03:37 13.2 1:26 221 31:59 10:40 1:53:33
263 14/14 429 Bridget McClatchey 24 F Circle Pines MN 155 11:32 2:11 4:37 284 1:04:41 13.0 0:48 229 32:19 10:47 1:53:55
264 19/22 388 Karyn Kroening 43 F Fridley MN 279 14:48 2:49 4:25 242 57:23 14.6 1:44 274 35:49 11:57 1:54:07
265 15/20 484 Kris Poppie 45 F Maple Grove MN 287 15:18 2:54 5:55 273 1:02:16 13.5 2:21 169 28:35 9:32 1:54:22
266 16/20 413 Rochelle Lindow 48 F New Hope MN 243 13:03 2:29 5:08 217 55:30 15.1 3:20 280 37:50 12:37 1:54:48
267 6/7 409 Laura Lickteig 54 F Maple Grove MN 265 14:15 2:42 3:18 290 1:06:11 12.7 1:44 187 29:30 9:50 1:54:56
268 34/39 329 Karmen Gruhn 36 F Belle Plaine MN 281 14:53 2:50 3:31 277 1:03:35 13.2 1:13 234 32:30 10:50 1:55:39
269 21/25 291 Barb Derus Kinsey 31 F Brooklyn Park MN 258 13:57 2:39 3:44 275 1:03:07 13.3 1:36 244 33:22 11:08 1:55:43
270 20/22 385 Lisa Koch 40 F Plymouth MN 259 13:58 2:39 3:50 264 59:41 14.1 1:24 278 37:11 12:24 1:56:02
271 29/29 261 Dave Burnett 38 M Maple Grove MN 250 13:23 2:32 8:12 239 57:00 14.7 2:23 264 35:15 11:45 1:56:10
272 21/22 345 Kristine Havn 40 F Golden CO 257 13:44 2:36 3:25 263 59:40 14.1 2:12 279 37:15 12:25 1:56:14
273 22/22 510 Jennifer Schaffhausen 43 F Ham Lake MN 188 12:05 2:18 5:14 283 1:04:27 13.0 2:40 240 32:51 10:57 1:57:16
274 3/3 463 Ronald Paar 62 M Waterloo IA 113 10:29 2:00 3:42 266 1:00:28 13.9 2:25 285 40:21 13:27 1:57:24
275 22/25 362 Sarah Illi 31 F Woodbury MN 37 8:45 1:40 3:52 229 56:18 14.9 1:26 295 47:05 15:42 1:57:24
276 8/9 254 Narvel Brooks 59 M Waconia MN 271 14:24 2:44 3:31 171 52:31 16.0 1:51 292 46:02 15:21 1:58:18
277 23/25 426 Lindsey Manhart 33 F Maple Grove MN 131 10:58 2:05 3:50 255 58:58 14.2 1:24 289 43:40 14:34 1:58:48
278 13/13 226 Mark Anderson 54 M Excelsior MN 166 11:42 2:13 5:09 268 1:00:45 13.8 1:57 284 39:38 13:13 1:59:09
279 7/10 411 Cindy Lien 58 F Maple Grove MN 298 21:53 4:09 6:33 191 53:49 15.6 2:26 257 34:33 11:31 1:59:12
280 35/39 451 Erin Mundstock 37 F Mound MN 167 11:44 2:14 3:21 260 59:23 14.1 1:39 288 43:09 14:23 1:59:14
281 36/39 430 Kara McConnell 37 F St Louis Park MN 207 12:24 2:21 3:11 293 1:08:27 12.3 0:49 259 34:36 11:32 1:59:24
282 18/21 420 Meredith Mackinnon 29 F Minneapolis MN 91 10:07 1:55 4:51 299 1:11:12 11.8 0:56 232 32:26 10:49 1:59:30
283 17/20 455 Melissa Niemackl 47 F Chaska MN 283 14:54 2:50 4:00 282 1:04:01 13.1 1:31 273 35:47 11:56 2:00:11
284 19/21 357 Sarah Hintermeyer 28 F Burnsville MN 60 9:27 1:48 3:13 296 1:10:56 11.8 1:12 267 35:26 11:49 2:00:13
285 37/39 406 Holly Levine 35 F Maple Grove MN 194 12:08 2:18 5:49 288 1:06:06 12.7 1:42 258 34:34 11:32 2:00:16
286 18/20 393 Brenda Kyle 46 F Maplewood MN 285 15:08 2:52 4:47 267 1:00:40 13.8 2:29 281 38:12 12:44 2:01:13
287 24/25 516 Alicia Serrioz 32 F Saint Louis Park MN 204 12:22 2:21 3:15 274 1:02:44 13.4 0:37 290 43:46 14:36 2:02:42
288 19/20 497 Kimberlee Redding 45 F Maple Grove MN 282 14:54 2:50 3:53 271 1:02:03 13.5 1:09 287 41:20 13:47 2:03:17
289 24/24 554 Derek Ulferts 34 M Albertville MN 266 14:18 2:43 4:13 297 1:11:08 11.8 1:51 250 33:42 11:14 2:05:10
290 8/10 412 Barb Lindberg 55 F Plymouth MN 200 12:19 2:20 5:43 292 1:07:28 12.5 4:22 272 35:39 11:53 2:05:28
291 9/10 370 Connie Johnson 58 F Burnsville MN 205 12:22 2:21 5:38 294 1:08:57 12.2 2:54 277 36:52 12:18 2:06:41
292 38/39 555 Teri Ulferts 36 F Albertville MN 260 14:01 2:40 7:32 298 1:11:10 11.8 1:49 249 33:41 11:14 2:08:10
293 39/39 468 Christine Patch 37 F Maple Grove MN 284 14:59 2:51 2:51 301 1:17:23 10.9 1:00 265 35:18 11:46 2:11:29
294 20/21 296 Katie Evans 28 F Otsego MN 122 10:52 2:04 5:02 287 1:05:17 12.9 3:58 297 47:47 15:56 2:12:54
295 25/25 552 Melissa Turck 31 F Bloomington MN 261 14:08 2:41 4:14 289 1:06:07 12.7 1:23 296 47:45 15:55 2:13:34
296 20/20 286 Terri Danielson 45 F Buffalo MN 296 18:39 3:32 5:25 300 1:11:17 11.8 1:35 283 39:31 13:11 2:16:26
297 7/7 433 Nancy McCourt 51 F Buffalo MN 239 12:59 2:28 6:36 295 1:09:45 12.0 1:26 293 46:09 15:23 2:16:54
298 10/10 276 Laura Collins 57 F Maple Grove MN 299 23:33 4:28 4:00 285 1:04:53 12.9 4:22 286 40:29 13:30 2:17:15
299 19/19 585 Dave Zapf 42 M Maple Grove MN 294 16:52 3:12 6:37 286 1:05:14 12.9 4:06 294 46:18 15:26 2:19:05
300 9/9 339 Michael Hancock 59 M Maple Grove MN 301 28:19 5:22 4:53 291 1:07:04 12.5 2:01 291 44:55 14:59 2:27:09
301 21/21 396 Dana Larmour 27 F Eden Prairie MN 297 20:28 3:53 5:34 224 55:58 15.0 301 2:54:45 58:15 3:16:39
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
Page 1
PENALTY TIME ISSUED
No. Name Age Sex City St Penalty Penalty Comment
==== ======================= === === ================== == ======= ==============================
DISQUALIFIED OR DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
144 Patrick Parish 25 M Circle Pines MN 5 22:44 4:19 1:20 5 50:06 16.8 0:25 1 35:27 11:49 1:49:59
154 Jason Riley 39 M Maple Grove MN 8 29:18 5:33 2:16 4 41:16 20.4 0:58 2 47:12 15:44 2:00:56
21 Eric Bonde 46 M Minnetonka MN 7 27:37 5:14 3:39 3 35:19 23.8 4:20 3 1:00:57 20:19 2:11:50
128 Jon Marquette 45 M Plymouth MN 6 25:03 4:45 1:50 1 0:01 50400.0
349 Kim Hermanson 39 F Isanti MN 3 13:03 2:29 3:11 2 0:01 50400.0
267 Elizabeth Chambers 19 F Plymouth MN 2 10:02 1:54 2:46 6 52:55 15.9
234 Tanya Bartley 40 F Saint Bonifacius MN 1 8:52 1:41
507 Tristan Roux 32 M New Hope MN 4 16:32 3:08
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Paul Johannsen Cottage Grove MN 35 M 6:07 1:10
2 Michael Williams Maple Grove MN 22 M 6:09 1:10
3 Jesse Moen Edina MN 35 M 6:47 1:17
4 Gabby Keller Maple Grove MN 18 F 6:54 1:19
5 Justin Proulx Woodbury MN 36 M 7:01 1:20
6 Robert Brown Hopkins MN 35 M 7:10 1:22
7 James Graif Elk River MN 48 M 7:18 1:23
8 Stacy Terebayza Coon Rapids MN 38 F 7:34 1:26
9 Adam Wadd Woodbury MN 41 M 7:35 1:27
10 Ann Snuggerud Chaska MN 42 F 7:36 1:27
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 James Graif Elk River Mn 48 M 00:35:24 23.7
2 Robert Brown Hopkins Mn 35 M 00:36:50 22.8
3 Justin Proulx Woodbury Mn 36 M 00:37:05 22.7
4 Matthew Priess Blaine Mn 28 M 00:37:14 22.6
5 Damon Dunkel Minneapolis Mn 37 M 00:37:34 22.4
6 Michael Williams Maple Grove Mn 22 M 00:38:01 22.1
7 Mitchel Talbot St. Louis Park Mn 31 M 00:38:18 21.9
8 Brian Maas Plymouth Mn 49 M 00:38:23 21.9
9 Rob Thames Kirkwood Mo 50 M 00:39:03 21.5
10 Dan Stone Maple Grove Mn 53 M 00:39:08 21.5
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Rob Thames Kirkwood MO 50 M 17:26 5:49
2 Tim Quesnell Roseville MN 44 M 18:15 6:05
3 Robert Brown Hopkins MN 35 M 18:31 6:11
4 Claire Bootsma Minneapolis MN 23 F 18:56 6:19
5 Grant Dornfeld Maple Grove MN 21 M 18:59 6:20
6 Robb Winterfeld Duluth MN 29 M 19:01 6:21
7 James Boortz Maple Grove MN 26 M 19:13 6:25
8 Brian Maas Plymouth MN 49 M 19:23 6:28
9 Michael Williams Maple Grove MN 22 M 19:26 6:29
10 Matthew Priess Blaine MN 28 M 19:40 6:34
FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 377 Gabby Keller 18 F Maple Grove MN 1 6:54 1:19 1:12 1 42:43 19.7 0:25 1 23:28 7:50 1:14:39
2 268 Katherine Chambers 19 F Plymouth MN 2 9:56 1:53 2:51 2 56:04 15.0 1:01 2 27:48 9:16 1:37:38
FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 249 Claire Bootsma 23 F Minneapolis MN 1 7:38 1:27 1:31 1 41:40 20.2 0:39 1 18:56 6:19 1:10:21
2 573 Suzanne Wheeler 22 F Eau Claire WI 9 11:41 2:13 2:18 2 50:12 16.7 1:24 2 23:33 7:51 1:29:05
3 288 Teri Declercq 24 F Crystal MN 2 9:43 1:51 4:40 3 54:09 15.5 1:04 3 26:18 8:46 1:35:51
4 479 Kelsey Plumedahl 20 F Maple Grove MN 8 11:38 2:13 3:38 4 54:22 15.5 0:52 4 26:56 8:59 1:37:23
5 457 Krista Olson 22 F Sheboygan WI 6 11:30 2:11 3:40 7 55:55 15.0 0:52 6 28:29 9:30 1:40:23
6 337 Kate Hagerty 21 F Oakdale MN 3 10:00 1:54 4:05 6 55:11 15.2 1:37 8 29:52 9:58 1:40:42
7 283 Ashley Curtis 21 F Maple Grove MN 4 10:53 2:04 2:39 8 57:44 14.5 0:41 7 29:03 9:41 1:40:57
8 435 Courtney Meriwether 24 F Eden Prairie MN 14 14:48 2:49 2:51 5 54:25 15.4 0:46 11 30:18 10:06 1:43:06
9 319 Emily Goehring 22 F Minneapolis MN 11 12:05 2:18 2:44 9 57:51 14.5 1:55 10 30:15 10:05 1:44:47
10 353 Christina Hill 21 F Maple Grove MN 5 11:26 2:10 4:01 10 57:58 14.5 1:04 14 33:29 11:10 1:47:55
11 486 Tegan Presley 24 F West St. Paul MN 12 12:34 2:23 3:39 11 1:00:59 13.8 0:59 12 30:31 10:11 1:48:40
12 478 Jaimie Plumedahl 20 F Maple Grove MN 10 11:45 2:14 3:52 13 1:03:38 13.2 0:52 9 30:08 10:03 1:50:13
13 298 Lindsey Fitting 23 F Buffalo MN 13 14:21 2:43 3:39 12 1:03:34 13.2 2:31 5 27:43 9:15 1:51:46
14 429 Bridget McClatchey 24 F Circle Pines MN 7 11:32 2:11 4:37 14 1:04:41 13.0 0:48 13 32:19 10:47 1:53:55
FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 517 Nicole Setten 25 F New Hope MN 3 9:39 1:50 2:10 1 43:58 19.1 1:18 3 23:37 7:53 1:20:39
2 487 Katie Pretzel 26 F Minneapolis MN 1 9:27 1:48 2:10 2 46:32 18.1 0:56 5 25:39 8:33 1:24:41
3 471 Janelle Pentz 29 F Rogers MN 16 11:47 2:14 2:21 7 49:12 17.1 0:55 2 23:23 7:48 1:27:35
4 334 Bethany Haag 29 F Minneapolis MN 7 10:21 1:58 2:21 4 47:41 17.6 1:15 7 27:46 9:16 1:29:22
5 394 Katherine Lajeunesse 25 F Tallahassee FL 9 10:56 2:05 2:14 6 48:50 17.2 0:36 10 28:21 9:27 1:30:56
6 338 Amber Hancock 28 F Apple Valley MN 17 12:01 2:17 3:05 3 47:02 17.9 1:51 9 28:10 9:24 1:32:06
7 466 Joni Parrish 27 F Prior Lake MN 15 11:39 2:13 4:18 9 52:39 16.0 0:33 4 24:11 8:04 1:33:17
8 427 Christa May 26 F St. Louis Park MN 5 10:07 1:55 4:14 12 55:17 15.2 0:59 1 23:18 7:46 1:33:52
9 553 Rebekah Twaddle 29 F Saint Paul MN 12 11:30 2:11 2:45 5 48:46 17.2 1:16 14 31:28 10:30 1:35:44
10 243 Tiffany Bierbaum 27 F Minneapolis MN 14 11:36 2:12 3:31 10 52:53 15.9 1:51 8 27:58 9:20 1:37:48
11 582 Karla Woodfill 26 F Duluth MN 11 11:09 2:07 4:07 16 58:09 14.4 0:43 6 25:54 8:38 1:40:01
12 279 Lindsay Crescenzo 28 F Blaine MN 18 12:06 2:18 3:33 8 51:58 16.2 1:22 13 31:07 10:23 1:40:03
13 259 Rebecca Burand 26 F St Louis Park MN 13 11:36 2:12 3:38 11 53:28 15.7 0:52 12 30:59 10:20 1:40:31
14 469 Katie Pauls 25 F St.Louis Park MN 20 13:38 2:35 2:17 15 56:55 14.8 0:39 11 29:26 9:49 1:42:54
15 547 Stacy Thompson 27 F Minneapolis MN 10 11:04 2:06 4:16 14 56:36 14.8 2:06 15 31:40 10:34 1:45:40
16 355 Melanie Hill 26 F Maple Grove MN 6 10:09 1:56 2:54 17 59:02 14.2 0:51 19 39:21 13:07 1:52:14
17 239 Mandy Benson 29 F Plymouth MN 19 13:27 2:33 3:46 18 1:01:45 13.6 1:00 17 33:15 11:05 1:53:11
18 420 Meredith Mackinnon 29 F Minneapolis MN 4 10:07 1:55 4:51 21 1:11:12 11.8 0:56 16 32:26 10:49 1:59:30
19 357 Sarah Hintermeyer 28 F Burnsville MN 2 9:27 1:48 3:13 20 1:10:56 11.8 1:12 18 35:26 11:49 2:00:13
20 296 Katie Evans 28 F Otsego MN 8 10:52 2:04 5:02 19 1:05:17 12.9 3:58 20 47:47 15:56 2:12:54
21 396 Dana Larmour 27 F Eden Prairie MN 21 20:28 3:53 5:34 13 55:58 15.0 21 2:54:45 58:15 3:16:39
FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 225 Jaime Adam 32 F Plymouth MN 5 10:58 2:05 2:41 2 47:11 17.8 1:05 3 25:30 8:30 1:27:22
2 567 Janelle Walter 30 F New Hope MN 14 12:23 2:21 2:04 3 47:18 17.8 1:09 5 26:26 8:49 1:29:17
3 127 Jolynn Markison 33 F Minneapolis MN 2 9:37 1:50 2:29 1 46:52 17.9 1:06 12 29:31 9:51 1:29:34
4 559 Jan Vokal 34 F Maple Grove MN 4 10:44 2:02 3:21 4 47:23 17.7 1:46 7 26:48 8:56 1:29:59
5 562 Paige Von Bank 34 F Maple Grove MN 9 11:47 2:14 2:47 5 48:59 17.1 0:38 4 25:57 8:39 1:30:06
6 570 Sunny Wassengeso 31 F Springfield MN 3 10:17 1:57 2:20 8 50:41 16.6 0:32 8 27:03 9:01 1:30:50
7 472 Sarah Perry 30 F Delano MN 10 12:04 2:17 3:49 6 49:09 17.1 1:31 10 28:04 9:22 1:34:35
8 245 Cathy Blaisdell 31 F Minneapolis MN 7 11:06 2:07 2:13 7 50:05 16.8 0:31 16 32:04 10:42 1:35:56
9 461 Breah Ostendorf 32 F Plymouth MN 16 12:43 2:25 3:00 14 55:35 15.1 1:35 6 26:33 8:51 1:39:24
10 437 Alison Mickelson 34 F Maple Grove MN 20 13:17 2:31 2:33 17 56:57 14.7 0:48 9 27:57 9:19 1:41:30
11 326 Lara Greden 33 F Minneapolis MN 18 12:51 2:26 3:56 21 59:00 14.2 0:55 1 24:51 8:17 1:41:31
12 566 Julie Wallin 34 F Osseo MN 12 12:17 2:20 3:47 11 53:49 15.6 0:54 14 31:40 10:34 1:42:24
13 506 Julie Roux 30 F New Hope MN 19 13:14 2:31 2:53 12 54:58 15.3 1:40 15 31:49 10:37 1:44:32
14 371 Joyell Johnson 33 F Minneapolis MN 23 14:11 2:42 3:34 10 53:01 15.8 1:09 19 33:44 11:15 1:45:37
15 521 Diane Smith 30 F Maple Grove MN 25 24:29 4:39 3:41 9 51:09 16.4 1:16 2 25:06 8:22 1:45:38
16 485 Jessica Pottebaum 30 F Minneapolis MN 24 14:39 2:47 2:41 19 57:41 14.6 1:00 13 29:50 9:57 1:45:48
17 565 Tanya Wallace 34 F Cedar MN 15 12:33 2:23 4:34 13 55:20 15.2 1:44 17 32:30 10:50 1:46:39
18 572 Emily Wert 30 F Minneapolis MN 11 12:04 2:18 3:03 22 1:02:09 13.5 1:26 11 28:31 9:31 1:47:10
19 253 Adrianne Bowen 32 F Maple Grove MN 8 11:29 2:11 3:22 15 56:09 15.0 0:59 21 35:34 11:52 1:47:31
20 352 Chloe Hilden 30 F Robbinsdale MN 17 12:43 2:25 5:32 18 57:21 14.6 2:05 20 33:59 11:20 1:51:38
21 291 Barb Derus Kinsey 31 F Brooklyn Park MN 21 13:57 2:39 3:44 24 1:03:07 13.3 1:36 18 33:22 11:08 1:55:43
22 362 Sarah Illi 31 F Woodbury MN 1 8:45 1:40 3:52 16 56:18 14.9 1:26 24 47:05 15:42 1:57:24
23 426 Lindsey Manhart 33 F Maple Grove MN 6 10:58 2:05 3:50 20 58:58 14.2 1:24 22 43:40 14:34 1:58:48
24 516 Alicia Serrioz 32 F Saint Louis Park MN 13 12:22 2:21 3:15 23 1:02:44 13.4 0:37 23 43:46 14:36 2:02:42
25 552 Melissa Turck 31 F Bloomington MN 22 14:08 2:41 4:14 25 1:06:07 12.7 1:23 25 47:45 15:55 2:13:34
FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 277 Jessica Constant 39 F Champlin MN 8 10:02 1:54 2:33 1 44:27 18.9 0:53 5 23:39 7:53 1:21:31
2 402 Tricia Leafblad 37 F Maple Grove MN 9 10:03 1:55 1:38 2 46:36 18.0 0:49 4 23:31 7:51 1:22:35
3 544 Stacy Terebayza 38 F Coon Rapids MN 1 7:34 1:26 1:59 6 48:23 17.4 39 1:16:22 25:28 1:24:39
4 247 Liz Blom 36 F Maple Grove MN 18 11:11 2:07 2:34 3 47:18 17.8 1:20 2 22:38 7:33 1:24:58
5 560 Angie Volk 35 F Rogers MN 10 10:04 1:55 2:38 4 47:29 17.7 1:16 7 25:52 8:38 1:27:18
6 524 Sally Smith 37 F Corcoran MN 14 10:35 2:01 2:42 8 49:24 17.0 1:01 6 25:29 8:30 1:29:09
7 421 Deborah Mahoney 36 F Monticello MN 16 10:46 2:03 3:03 19 52:41 15.9 0:29 1 22:33 7:31 1:29:31
8 284 Kristin Cuta 35 F St. Paul MN 6 9:19 1:46 2:08 11 50:34 16.6 0:59 18 28:06 9:22 1:31:04
9 305 Erin Frank 36 F Maple Grove MN 7 9:43 1:51 2:54 12 51:06 16.4 0:54 9 26:47 8:56 1:31:21
10 523 Jesaca Smith 38 F New Hope MN 22 11:53 2:15 2:58 5 47:43 17.6 1:23 14 27:29 9:10 1:31:24
11 583 Michelle Young 39 F Maple Grove MN 34 13:18 2:32 3:58 14 51:28 16.3 1:18 3 23:00 7:40 1:33:00
12 314 Becky Gartner 36 F Maple Grove MN 4 8:23 1:36 3:25 18 52:38 16.0 0:54 17 27:52 9:18 1:33:10
13 476 Sarah Pitzner 35 F Maple Grove MN 28 12:33 2:23 2:53 13 51:26 16.3 0:36 10 27:01 9:01 1:34:26
14 447 Heather Moody 38 F Champlin MN 24 12:10 2:19 3:56 7 48:43 17.2 1:01 22 28:50 9:37 1:34:37
15 365 Sarah Jerstad 38 F Minneapolis MN 12 10:13 1:57 3:18 21 52:52 15.9 1:44 11 27:01 9:01 1:35:07
16 378 Karen Kieser 38 F Maple Grove MN 29 12:33 2:23 3:28 22 52:57 15.9 0:40 8 26:11 8:44 1:35:46
17 270 Nichole Chang 37 F Maple Grove MN 31 12:46 2:25 3:03 9 49:57 16.8 1:28 20 28:36 9:32 1:35:47
18 317 Kristen Gendreau 36 F Plymouth MN 2 7:40 1:28 2:41 23 53:04 15.8 1:34 30 32:32 10:51 1:37:28
19 526 Michelle Speake 37 F Otsego MN 27 12:26 2:22 2:32 16 52:16 16.1 0:38 24 30:20 10:07 1:38:09
20 265 Lisa Carlson 35 F Elk River MN 36 14:26 2:44 2:51 15 51:37 16.3 0:58 21 28:39 9:33 1:38:29
21 474 Tonya Peterson 37 F Otsego MN 30 12:41 2:24 2:44 27 54:45 15.3 0:55 13 27:27 9:09 1:38:30
22 500 Laura Ritter 36 F Maple Grove MN 3 8:17 1:34 3:00 32 58:49 14.3 1:19 15 27:32 9:11 1:38:54
23 303 Christine Forbes 36 F Maple Grove MN 13 10:26 1:59 3:08 17 52:32 16.0 1:38 26 32:11 10:44 1:39:52
24 308 Lynette Fraser 35 F Burnsville MN 17 10:52 2:04 3:36 28 55:09 15.2 2:42 16 27:52 9:18 1:40:09
25 438 Teresa Mickelson 37 F Plymouth MN 15 10:43 2:02 3:53 29 55:33 15.1 1:47 23 29:02 9:41 1:40:54
26 372 Michelle Johnson 37 F Maple Grove MN 25 12:21 2:21 3:12 26 53:59 15.6 0:44 27 32:21 10:47 1:42:34
27 588 Stephanie Zschokke 39 F Maple Grove MN 20 11:35 2:12 4:50 20 52:49 15.9 1:40 25 31:52 10:38 1:42:43
28 230 Andreina Aquique 36 F Maple Grove MN 11 10:07 1:55 2:59 30 55:53 15.0 1:27 28 32:23 10:48 1:42:48
29 509 Stephanie Sauer 39 F Maple Grove MN 33 13:02 2:29 4:21 31 56:30 14.9 1:15 19 28:30 9:30 1:43:36
30 586 Jenny Zeroni 36 F St Louis Park MN 19 11:22 2:10 3:51 25 53:54 15.6 0:34 32 34:04 11:22 1:43:44
31 383 Stacie Klitz 37 F Maple Grove MN 5 9:17 1:46 16:27 10 50:29 16.6 2:22 12 27:11 9:04 1:45:43
32 328 Allison Gruhn 35 F Brooklyn Park MN 32 12:52 2:27 3:08 33 58:59 14.2 0:59 36 35:28 11:50 1:51:24
33 512 Danielle Schmidt 37 F Rogers MN 37 14:47 2:48 4:10 24 53:21 15.7 3:05 37 36:16 12:06 1:51:36
34 329 Karmen Gruhn 36 F Belle Plaine MN 38 14:53 2:50 3:31 35 1:03:35 13.2 1:13 29 32:30 10:50 1:55:39
35 451 Erin Mundstock 37 F Mound MN 21 11:44 2:14 3:21 34 59:23 14.1 1:39 38 43:09 14:23 1:59:14
36 430 Kara McConnell 37 F St Louis Park MN 26 12:24 2:21 3:11 37 1:08:27 12.3 0:49 34 34:36 11:32 1:59:24
37 406 Holly Levine 35 F Maple Grove MN 23 12:08 2:18 5:49 36 1:06:06 12.7 1:42 33 34:34 11:32 2:00:16
38 555 Teri Ulferts 36 F Albertville MN 35 14:01 2:40 7:32 38 1:11:10 11.8 1:49 31 33:41 11:14 2:08:10
39 468 Christine Patch 37 F Maple Grove MN 39 14:59 2:51 2:51 39 1:17:23 10.9 1:00 35 35:18 11:46 2:11:29
FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 350 Jamie Heying 41 F Plymouth MN 2 8:18 1:35 1:31 1 39:37 21.2 0:34 2 20:54 6:58 1:10:50
2 589 Ann Snuggerud 42 F Chaska MN 1 7:36 1:27 2:06 3 42:32 19.7 0:55 1 19:55 6:39 1:13:01
3 444 Christine Mitchell 42 F Maple Grove MN 3 8:41 1:39 1:43 4 42:34 19.7 0:38 3 21:36 7:12 1:15:10
4 453 Jennifer Neuman 40 F Ramsey MN 4 8:59 1:43 2:00 2 41:09 20.4 0:48 4 22:47 7:36 1:15:42
5 295 Leslie Englert 44 F Maple Grove MN 13 12:06 2:18 2:00 5 42:53 19.6 0:59 6 23:47 7:56 1:21:44
6 414 Jonalyn Lippka 44 F Bloomington MN 14 12:08 2:18 2:45 13 51:21 16.4 0:37 5 23:16 7:46 1:30:04
7 321 Tracey Gorman 41 F Otsego MN 6 10:54 2:04 2:04 7 49:23 17.0 1:22 9 26:37 8:53 1:30:18
8 443 Michelle Misko 40 F Brooklyn Park MN 18 14:12 2:42 3:14 6 48:08 17.5 1:11 7 23:59 8:00 1:30:41
9 522 Gail Smith 41 F Coon Rapids MN 8 11:18 2:09 2:30 12 51:16 16.4 1:29 10 26:49 8:57 1:33:20
10 374 Jean Kampa 44 F Maple Grove MN 5 10:24 1:59 3:14 15 52:59 15.9 1:13 8 26:06 8:42 1:33:53
11 232 Diane Baltes 43 F Maple Grove MN 15 12:53 2:27 3:51 11 50:28 16.6 2:23 11 27:11 9:04 1:36:44
12 332 Fiona Gunderson 44 F Maple Grove MN 7 11:18 2:09 2:37 10 50:25 16.7 1:31 17 32:35 10:52 1:38:23
13 233 Cyndi Barrington 42 F Golden Valley MN 12 12:05 2:18 3:19 9 49:47 16.9 2:17 15 32:04 10:42 1:39:30
14 392 Lou Kycek 42 F West Saint Paul MN 19 14:35 2:46 3:04 16 53:42 15.6 1:02 12 27:22 9:08 1:39:41
15 330 Wendy Grundhofer 43 F Cologne MN 10 11:56 2:16 2:56 17 55:47 15.1 1:18 13 28:55 9:39 1:40:48
16 262 Christine Callinan 40 F Maple Grove MN 9 11:51 2:15 3:20 14 51:56 16.2 1:30 16 32:33 10:51 1:41:07
17 320 Amy Goering 43 F Buffalo MN 21 15:27 2:56 2:44 19 58:05 14.5 2:00 14 29:30 9:50 1:47:43
18 250 Diahnn Borowicz 44 F Champlin MN 22 15:51 3:00 5:18 8 49:39 16.9 3:24 19 35:14 11:45 1:49:24
19 388 Karyn Kroening 43 F Fridley MN 20 14:48 2:49 4:25 18 57:23 14.6 1:44 20 35:49 11:57 1:54:07
20 385 Lisa Koch 40 F Plymouth MN 17 13:58 2:39 3:50 21 59:41 14.1 1:24 21 37:11 12:24 1:56:02
21 345 Kristine Havn 40 F Golden CO 16 13:44 2:36 3:25 20 59:40 14.1 2:12 22 37:15 12:25 1:56:14
22 510 Jennifer Schaffhausen 43 F Ham Lake MN 11 12:05 2:18 5:14 22 1:04:27 13.0 2:40 18 32:51 10:57 1:57:16
FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 376 Dawn Keller 45 F Maple Grove MN 3 8:41 1:39 1:37 1 39:56 21.0 0:33 2 22:54 7:38 1:13:39
2 587 Cheryl Zitur 46 F Corcoran MN 1 7:56 1:31 2:12 2 42:10 19.9 1:22 1 22:38 7:33 1:16:16
3 511 Linda Schievelbein 46 F Maple Grove MN 5 9:25 1:47 3:08 4 43:18 19.4 1:34 3 25:01 8:21 1:22:24
4 386 Jill Koski 45 F Cold Spring MN 2 8:08 1:33 2:30 3 42:56 19.6 1:10 9 29:37 9:53 1:24:19
5 241 Gwen Berge 46 F Maple Grove MN 4 9:06 1:44 2:17 10 51:16 16.4 1:27 8 29:13 9:45 1:33:18
6 448 Kathy Mount 47 F Dayton MN 7 11:03 2:06 3:23 7 50:30 16.6 1:06 5 28:16 9:26 1:34:17
7 273 Lori Cleland 48 F Big Lake MN 8 11:17 2:09 3:16 5 49:28 17.0 1:35 7 29:01 9:41 1:34:35
8 541 Dawn Syverson 47 F Oakdale MN 10 12:04 2:17 3:27 8 50:37 16.6 1:18 4 27:45 9:15 1:35:08
9 415 Denise Long 47 F St Paul MN 6 10:58 2:05 2:39 6 50:15 16.7 1:40 12 30:04 10:02 1:35:34
10 391 Mika Kunz 46 F Plymouth MN 12 12:44 2:25 3:10 9 50:48 16.5 1:14 10 29:45 9:55 1:37:39
11 229 Heidi Annexstad 47 F Golden Valley MN 11 12:09 2:18 3:04 11 51:28 16.3 1:12 13 31:53 10:38 1:39:45
12 269 Tammy Chambers 46 F Plymouth MN 15 13:20 2:32 2:58 13 55:00 15.3 1:01 11 29:54 9:58 1:42:11
13 481 Sharon Plumedahl 49 F Maple Grove MN 9 11:20 2:09 3:25 15 56:56 14.8 1:16 14 33:30 11:10 1:46:25
14 244 Laurie Blais 45 F Robbinsdale MN 13 13:00 2:28 3:45 12 54:47 15.3 1:05 15 34:38 11:33 1:47:12
15 484 Kris Poppie 45 F Maple Grove MN 19 15:18 2:54 5:55 18 1:02:16 13.5 2:21 6 28:35 9:32 1:54:22
16 413 Rochelle Lindow 48 F New Hope MN 14 13:03 2:29 5:08 14 55:30 15.1 3:20 17 37:50 12:37 1:54:48
17 455 Melissa Niemackl 47 F Chaska MN 17 14:54 2:50 4:00 19 1:04:01 13.1 1:31 16 35:47 11:56 2:00:11
18 393 Brenda Kyle 46 F Maplewood MN 18 15:08 2:52 4:47 16 1:00:40 13.8 2:29 18 38:12 12:44 2:01:13
19 497 Kimberlee Redding 45 F Maple Grove MN 16 14:54 2:50 3:53 17 1:02:03 13.5 1:09 20 41:20 13:47 2:03:17
20 286 Terri Danielson 45 F Buffalo MN 20 18:39 3:32 5:25 20 1:11:17 11.8 1:35 19 39:31 13:11 2:16:26
FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 275 Gayelene Clews 50 F Canberra AC 1 7:45 1:28 1:21 1 42:00 20.0 0:38 1 23:58 8:00 1:15:39
2 537 Karen Swenson 52 F Plymouth MN 2 11:07 2:07 4:28 2 50:10 16.7 0:41 3 27:31 9:11 1:33:55
3 382 Judy Kjelstad 52 F Maple Grove MN 3 11:08 2:07 3:07 3 51:48 16.2 0:46 5 32:10 10:44 1:38:56
4 309 Linda Freemon 51 F Brooklyn Park MN 4 12:18 2:20 3:42 5 57:04 14.7 0:55 2 26:49 8:57 1:40:45
5 530 Gwen Stephens 53 F Minnetonka MN 7 15:25 2:56 5:25 4 56:06 15.0 0:37 6 33:33 11:11 1:51:04
6 409 Laura Lickteig 54 F Maple Grove MN 6 14:15 2:42 3:18 6 1:06:11 12.7 1:44 4 29:30 9:50 1:54:56
7 433 Nancy McCourt 51 F Buffalo MN 5 12:59 2:28 6:36 7 1:09:45 12.0 1:26 7 46:09 15:23 2:16:54
FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 528 Toni St. Pierre 56 F Minneapolis MN 1 9:30 1:48 1:35 1 43:46 19.2 0:57 2 23:34 7:52 1:19:19
2 403 Barb Leininger 57 F Minneapolis MN 4 11:49 2:15 3:42 2 46:48 17.9 1:34 1 22:17 7:26 1:26:08
3 316 Patricia Gaustad 55 F Chaska MN 5 11:54 2:16 4:31 4 49:18 17.0 1:09 3 25:21 8:27 1:32:10
4 342 Rebecca Harris 59 F Wayzata MN 3 10:21 1:58 4:21 5 50:49 16.5 2:40 5 29:27 9:49 1:37:37
5 520 Anna Sim 56 F Williamsburg VA 2 9:41 1:50 2:22 3 48:56 17.2 1:08 8 35:56 11:59 1:38:02
6 299 Stanton Fitting 56 F Buffalo MN 8 14:22 2:44 3:35 7 1:03:44 13.2 2:27 4 27:42 9:14 1:51:46
7 411 Cindy Lien 58 F Maple Grove MN 9 21:53 4:09 6:33 6 53:49 15.6 2:26 6 34:33 11:31 1:59:12
8 412 Barb Lindberg 55 F Plymouth MN 6 12:19 2:20 5:43 9 1:07:28 12.5 4:22 7 35:39 11:53 2:05:28
9 370 Connie Johnson 58 F Burnsville MN 7 12:22 2:21 5:38 10 1:08:57 12.2 2:54 9 36:52 12:18 2:06:41
10 276 Laura Collins 57 F Maple Grove MN 10 23:33 4:28 4:00 8 1:04:53 12.9 4:22 10 40:29 13:30 2:17:15
FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 255 Pamela Brophy 60 F Buffalo MN 1 10:56 2:05 3:18 1 55:15 15.2 0:23 1 30:34 10:12 1:40:25
2 395 Elizabeth Lamb 60 F Plymouth MN 2 14:36 2:46 3:12 2 1:00:06 14.0 1:11 2 34:03 11:21 1:53:07
FEMALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 74
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 75 - 79
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 80 - 84
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 85 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 2 Tyler Wadd 18 M Woodbury MN 1 7:46 1:29 2:22 1 45:09 18.6 0:40 1 21:16 7:06 1:17:11
MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 576 Michael Williams 22 M Maple Grove MN 1 6:09 1:10 1:20 1 38:02 22.1 0:25 2 19:26 6:29 1:05:19
2 292 Grant Dornfeld 21 M Maple Grove MN 5 9:56 1:53 1:38 2 40:53 20.5 0:32 1 18:59 6:20 1:11:56
3 331 Jake Gumbrill 22 M Maple Grove MN 3 9:19 1:46 2:09 3 41:01 20.5 1:10 6 22:38 7:33 1:16:14
4 569 Seth Warren 24 M St. Paul MN 2 7:52 1:30 2:21 6 43:14 19.4 1:03 5 21:53 7:18 1:16:21
5 368 Ben Johnson 24 M Roseville MN 8 10:18 1:57 2:11 4 41:58 20.0 1:07 7 22:58 7:40 1:18:28
6 454 John Neumann 21 M Champlin MN 9 10:52 2:04 1:49 7 45:33 18.4 0:28 3 20:40 6:54 1:19:20
7 410 Randahl Liebelt 20 M Maple Grove MN 11 11:50 2:15 3:24 5 42:53 19.6 1:45 10 24:19 8:07 1:24:08
8 535 Andrew Swanson 23 M Chaska MN 7 10:09 1:56 3:05 9 53:49 15.6 1:20 9 23:51 7:57 1:32:11
9 348 Brian Herman 23 M Sheboygan WI 12 11:59 2:17 2:55 8 50:17 16.7 1:08 12 26:58 9:00 1:33:13
10 452 Robert Nesper 22 M Minneapolis MN 6 10:02 1:54 3:16 12 57:58 14.5 0:45 4 21:43 7:15 1:33:41
11 459 Thomas Olson 20 M Sheboygan WI 10 11:07 2:07 3:07 11 57:38 14.6 0:47 8 23:37 7:53 1:36:14
12 480 Ryan Plumedahl 22 M Maple Grove MN 13 18:08 3:26 3:58 10 53:50 15.6 1:02 11 25:56 8:39 1:42:51
13 361 Aaron Huus 22 M Minneapolis MN 4 9:35 1:49 3:45 13 59:32 14.1 0:50 13 35:02 11:41 1:48:41
MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 488 Matthew Priess 28 M Blaine MN 3 9:02 1:43 1:33 1 37:14 22.6 0:30 3 19:40 6:34 1:07:56
2 248 James Boortz 26 M Maple Grove MN 4 10:19 1:58 2:24 5 45:38 18.4 0:56 2 19:13 6:25 1:18:28
3 336 Jared Haag 28 M Minneapolis MN 1 8:32 1:37 2:26 4 42:57 19.6 1:02 7 24:46 8:16 1:19:40
4 311 David Gale 29 M Plymouth MN 5 10:43 2:02 2:44 3 42:26 19.8 1:17 6 23:53 7:58 1:21:00
5 343 Bobby Hart 28 M Eden Prairie MN 2 9:01 1:43 2:24 7 47:42 17.6 1:09 4 22:20 7:27 1:22:33
6 580 Robb Winterfeld 29 M Duluth MN 9 11:39 2:13 3:57 10 50:01 16.8 0:56 1 19:01 6:21 1:25:31
7 313 Jeff Gammon 28 M Maple Grove MN 8 11:33 2:12 4:01 8 49:18 17.0 0:49 5 23:11 7:44 1:28:49
8 364 Brett Jaworski 27 M Minneapolis MN 11 12:20 2:21 1:52 2 39:56 21.0 2:05 12 33:05 11:02 1:29:15
9 499 Jeff Richardson 29 M Maple Grove MN 10 12:09 2:19 3:47 6 47:18 17.8 1:04 8 26:54 8:58 1:31:09
10 462 Ryan Ostendorf 29 M Plymouth MN 7 11:01 2:06 4:11 9 49:52 16.8 1:11 11 32:51 10:57 1:39:02
11 387 Jonathan Koss 29 M Eden Prairie MN 12 12:42 2:25 3:08 11 54:20 15.5 1:56 9 29:31 9:51 1:41:34
12 285 Shahar Dahan 27 M Bloomington MN 6 10:51 2:04 2:52 12 59:28 14.1 0:57 10 29:47 9:56 1:43:52
MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 542 Mitchel Talbot 31 M St. Louis Park MN 4 9:21 1:47 1:36 1 38:18 21.9 0:31 2 21:49 7:17 1:11:34
2 450 Mark Muhlstein 31 M Maple Grove MN 2 9:04 1:43 2:03 2 41:48 20.1 0:40 1 21:30 7:10 1:15:02
3 302 Nick Folger 34 M Maple Grove MN 7 9:40 1:50 2:36 6 46:57 17.9 0:34 3 22:53 7:38 1:22:39
4 490 Nathan Purdy 34 M St. Louis Park MN 10 9:58 1:54 2:40 3 43:44 19.2 1:19 8 25:02 8:21 1:22:42
5 389 Ryan Kuehl 34 M St. Louis Park MN 5 9:34 1:49 3:46 5 45:26 18.5 1:20 5 23:57 7:59 1:24:00
6 561 Jason Von Bank 34 M Maple Grove MN 6 9:35 1:49 2:31 4 44:02 19.1 24 1:16:46 25:36 1:27:14
7 431 Kelly McConville 32 M Champlin MN 13 10:24 1:59 2:15 9 47:45 17.6 0:36 11 26:31 8:51 1:27:29
8 327 Jason Gross 33 M Plymouth MN 9 9:53 1:53 2:23 12 48:19 17.4 0:29 13 26:43 8:55 1:27:46
9 227 Ray Anderson 31 M Blaine MN 1 8:45 1:40 4:23 8 47:24 17.7 1:13 10 26:27 8:49 1:28:09
10 310 Michael Fuith 30 M Minneapolis MN 16 12:08 2:18 2:49 10 48:04 17.5 0:55 7 24:38 8:13 1:28:32
11 416 Scott Luecke 34 M Maple Grove MN 11 10:09 1:56 2:34 7 47:20 17.7 1:21 17 28:16 9:26 1:29:37
12 271 Patrick Chung 33 M Golden Valley MN 14 10:56 2:05 2:44 14 49:09 17.1 0:55 9 25:59 8:40 1:29:40
13 344 Benjamin Havn 34 M Maple Grove MN 18 12:38 2:24 3:43 13 48:50 17.2 1:05 12 26:35 8:52 1:32:49
14 548 Nicholas Tisch 31 M St. Michael MN 12 10:15 1:57 5:25 11 48:13 17.4 1:54 16 27:28 9:10 1:33:14
15 235 Mike Bashor 32 M St Louis Park MN 3 9:04 1:43 3:38 19 55:13 15.2 2:08 6 24:03 8:01 1:34:02
16 417 Chris Lund 32 M Otsego MN 20 12:46 2:25 3:20 16 50:27 16.7 2:24 14 26:52 8:58 1:35:47
17 274 Adam Cleveland 31 M St. Louis Park MN 21 13:01 2:28 2:55 21 55:40 15.1 0:35 4 23:45 7:55 1:35:52
18 482 Bradley Polz 31 M Golden Valley MN 8 9:49 1:52 3:01 17 52:47 15.9 1:20 19 29:36 9:52 1:36:31
19 458 Kyle Olson 30 M Maple Grove MN 17 12:22 2:21 3:12 15 49:26 17.0 1:19 21 32:27 10:49 1:38:43
20 425 Beauregard Manhart 34 M Maple Grove MN 15 11:45 2:14 3:04 23 56:47 14.8 1:30 15 27:09 9:03 1:40:14
21 502 Mario Rodriguez` 34 M Burnsville MN 22 13:16 2:31 2:57 20 55:19 15.2 1:02 20 30:59 10:20 1:43:32
22 359 Nathan Hultgren 33 M St Louis Park MN 23 13:26 2:33 3:53 22 56:32 14.9 1:28 18 29:07 9:43 1:44:24
23 240 Mark Benson 31 M Plymouth MN 19 12:42 2:25 2:58 18 54:36 15.4 0:53 23 34:11 11:24 1:45:19
24 554 Derek Ulferts 34 M Albertville MN 24 14:18 2:43 4:13 24 1:11:08 11.8 1:51 22 33:42 11:14 2:05:10
MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 256 Robert Brown 35 M Hopkins MN 4 7:10 1:22 1:29 1 36:51 22.8 0:33 1 18:31 6:11 1:04:31
2 489 Justin Proulx 36 M Woodbury MN 3 7:01 1:20 2:12 2 37:05 22.7 0:44 5 21:30 7:10 1:08:30
3 445 Jesse Moen 35 M Edina MN 2 6:47 1:17 1:22 5 39:45 21.1 0:27 4 21:20 7:07 1:09:39
4 50 Damon Dunkel 37 M Minneapolis MN 7 9:05 1:44 1:56 3 37:35 22.4 0:54 2 20:43 6:55 1:10:11
5 367 Paul Johannsen 35 M Cottage Grove MN 1 6:07 1:10 1:53 4 39:20 21.4 1:01 6 22:39 7:33 1:10:56
6 252 Jonathan Bottema 35 M Maple Grove MN 5 8:58 1:42 2:34 9 44:26 18.9 0:55 3 20:57 6:59 1:17:49
7 400 Eric Lavigne 38 M Minnetonka MN 6 9:01 1:43 2:35 6 42:50 19.6 0:57 14 25:33 8:31 1:20:53
8 558 Chris Vokal 35 M Maple Grove MN 8 9:50 1:52 2:53 7 42:57 19.6 1:28 13 25:04 8:22 1:22:09
9 465 Chad Parker 37 M Robbinsdale MN 10 9:56 1:53 2:46 8 44:18 19.0 1:34 15 25:33 8:31 1:24:04
10 401 Andy Leafblad 35 M Maple Grove MN 13 10:01 1:54 2:37 12 46:58 17.9 0:34 8 24:03 8:01 1:24:10
11 369 Ben Johnson 36 M Minneapolis MN 17 11:04 2:06 2:55 11 46:22 18.1 1:36 7 22:41 7:34 1:24:37
12 304 Mark Fournier 36 M Maple Grove MN 15 10:27 1:59 1:48 10 44:47 18.8 0:44 18 28:35 9:32 1:26:20
13 441 Robb Miller 37 M Golden Valley MN 14 10:09 1:56 2:42 15 50:09 16.7 0:58 11 24:35 8:12 1:28:31
14 397 Todd Larson 38 M Wyoming MN 11 9:58 1:54 3:26 18 50:40 16.6 1:21 12 24:59 8:20 1:30:21
15 564 Daniel Vreeman 38 M Elk River MN 23 12:57 2:27 3:13 14 49:53 16.8 1:02 17 27:49 9:17 1:34:52
16 439 Bruno Miller 36 M Minneapolis MN 12 9:59 1:54 3:19 28 57:31 14.6 0:53 9 24:05 8:02 1:35:44
17 470 John Pedersen 36 M Eden Prairie MN 18 11:21 2:09 4:09 19 50:53 16.5 0:49 22 30:47 10:16 1:37:56
18 325 Shawn Grande 35 M Maple Grove MN 21 12:37 2:24 2:26 24 55:13 15.2 0:36 16 27:10 9:04 1:38:01
19 407 Rich Levine 36 M Maple Grove MN 22 12:56 2:27 5:00 22 54:36 15.4 1:18 10 24:15 8:05 1:38:03
20 473 Benjamin Petersen 35 M Chanhassen MN 9 9:51 1:52 3:48 25 55:21 15.2 0:58 21 30:18 10:06 1:40:14
21 543 Rich Tallant 37 M Buffalo MN 16 10:42 2:02 3:10 21 52:31 16.0 2:06 24 32:55 10:59 1:41:20
22 404 David Leis 37 M Ham Lake MN 29 16:16 3:05 4:19 16 50:16 16.7 1:41 20 29:10 9:44 1:41:40
23 351 Mark Hibbard 35 M Andover MN 26 15:09 2:53 3:58 20 52:16 16.1 1:53 19 28:53 9:38 1:42:06
24 467 Dave Parsons 39 M Elk River MN 20 12:26 2:22 4:36 17 50:29 16.6 1:27 27 35:03 11:41 1:43:59
25 373 Brett Kahnke 38 M Champlin MN 25 14:40 2:47 5:48 13 48:28 17.3 2:37 25 33:32 11:11 1:45:03
26 333 Marco Gutierrez 37 M Maple Grove MN 19 11:38 2:13 3:26 26 56:02 15.0 1:18 29 35:25 11:49 1:47:47
27 306 Jim Franklin 35 M Shakopee MN 27 15:39 2:58 3:31 23 55:03 15.3 1:09 26 34:09 11:23 1:49:28
28 496 Muzaffar Razvi 37 M Minnetonka MN 28 15:58 3:02 3:50 29 59:01 14.2 2:02 23 31:54 10:38 1:52:43
29 261 Dave Burnett 38 M Maple Grove MN 24 13:23 2:32 8:12 27 57:00 14.7 2:23 28 35:15 11:45 1:56:10
MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 493 Tim Quesnell 44 M Roseville MN 3 7:56 1:30 1:52 1 40:35 20.7 0:41 1 18:15 6:05 1:09:16
2 198 Adam Wadd 41 M Woodbury MN 1 7:35 1:27 2:07 6 45:07 18.6 0:59 2 21:55 7:19 1:17:41
3 571 Robert Webb 41 M Edina MN 4 8:41 1:39 2:02 2 42:11 19.9 0:50 6 24:01 8:01 1:17:43
4 428 Jason McCarty 41 M Monticello MN 6 9:02 1:43 2:08 4 43:37 19.3 1:48 5 23:46 7:56 1:20:19
5 536 Greg Swenson 41 M Rogers MN 2 7:40 1:27 2:23 3 43:15 19.4 1:10 11 26:48 8:56 1:21:13
6 495 Joseph Randall 41 M Maple Grove MN 10 11:22 2:10 1:58 7 45:23 18.5 0:38 3 23:18 7:46 1:22:37
7 260 Michael Burica Jr 42 M Plymouth MN 7 9:15 1:45 2:31 8 46:59 17.9 0:58 4 23:37 7:53 1:23:18
8 358 Michael Hogan 43 M Plymouth MN 9 9:37 1:50 3:05 10 48:55 17.2 1:26 7 24:06 8:02 1:27:07
9 577 William Williams 43 M Eden Prairie MN 18 14:25 2:44 3:34 5 44:06 19.0 1:34 9 25:06 8:22 1:28:42
10 460 Thomas Opheim 43 M Chanhassen MN 14 12:49 2:26 3:24 11 49:31 17.0 1:07 8 24:45 8:15 1:31:35
11 504 Jeffrey Rouleau 42 M Maple Grove MN 5 8:54 1:41 2:16 13 51:06 16.4 1:06 13 29:18 9:46 1:32:37
12 575 Scott Wilkins 42 M Houston TX 8 9:25 1:47 2:47 14 52:53 15.9 1:09 12 28:29 9:30 1:34:40
13 323 John Grafstrom 41 M Maple Grove MN 13 12:49 2:26 2:30 15 53:38 15.7 1:37 10 26:23 8:48 1:36:54
14 434 Charles Meadows 44 M Rogers MN 16 13:18 2:31 3:13 9 48:51 17.2 1:20 15 30:29 10:10 1:37:08
15 101 Steven Kern 42 M Champlin MN 15 12:57 2:28 2:55 12 49:45 16.9 1:15 14 30:29 10:10 1:37:19
16 379 Kent Kiewatt 41 M Maple Grove MN 17 13:25 2:33 3:10 17 57:39 14.6 1:29 16 31:31 10:31 1:47:12
17 346 Scott Havn 43 M Golden CO 11 12:32 2:23 3:37 16 55:11 15.2 1:43 18 35:35 11:52 1:48:35
18 363 Lee Ingrassia 43 M Maple Grove MN 12 12:39 2:24 3:55 18 1:03:37 13.2 1:26 17 31:59 10:40 1:53:33
19 585 Dave Zapf 42 M Maple Grove MN 19 16:52 3:12 6:37 19 1:05:14 12.9 4:06 19 46:18 15:26 2:19:05
MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 324 James Graif 48 M Elk River MN 1 7:18 1:23 1:08 1 35:25 23.7 0:36 2 20:10 6:44 1:04:35
2 419 Brian Maas 49 M Plymouth MN 2 7:54 1:30 2:06 2 38:23 21.9 1:03 1 19:23 6:28 1:08:46
3 228 Scott Anderson 45 M Bloomington MN 4 8:42 1:39 2:25 3 40:14 20.9 0:40 6 23:15 7:45 1:15:15
4 18 Jaye Blanshan 49 M Eden Prairie MN 3 8:38 1:38 2:12 4 41:13 20.4 0:53 5 23:07 7:43 1:16:01
5 264 Garrick Campbell 48 M Maple Grove MN 8 9:47 1:51 2:22 11 46:43 18.0 1:16 3 22:25 7:29 1:22:29
6 449 Mark Mount 47 M Dayton MN 6 9:20 1:46 2:52 6 43:01 19.5 1:17 11 27:17 9:06 1:23:46
7 574 David Wichmann 48 M Edina MN 5 8:54 1:41 2:34 7 45:12 18.6 1:26 7 25:50 8:37 1:23:54
8 390 James Kunz 49 M Plymouth MN 11 11:03 2:06 3:04 5 42:56 19.6 0:56 10 27:12 9:04 1:25:08
9 354 Dan Hill 49 M Maple Grove MN 7 9:43 1:51 3:02 8 45:24 18.5 1:41 8 26:23 8:48 1:26:12
10 475 Christopher Phelan 47 M Maple Grove MN 10 10:09 1:56 2:38 12 50:09 16.7 1:30 4 22:45 7:35 1:27:09
11 242 Thomas Bever 46 M Chanhassen MN 12 11:59 2:17 3:45 10 46:21 18.1 2:00 12 28:27 9:29 1:32:30
12 464 Alexander Parker 48 M Apple Valley MN 16 14:21 2:43 4:50 9 45:34 18.4 3:43 9 26:32 8:51 1:34:56
13 557 Mark Vandlik 45 M Shorewood MN 9 10:00 1:54 4:11 14 55:24 15.2 1:15 14 30:13 10:05 1:41:01
14 236 John Beam 47 M Champlin MN 15 13:27 2:33 4:17 13 50:10 16.7 2:07 15 31:38 10:33 1:41:35
15 483 Dave Poppie 46 M Maple Grove MN 13 12:01 2:17 4:07 15 56:27 14.9 1:48 13 28:49 9:37 1:43:09
16 384 Jerry Knutson 45 M Plymouth MN 14 12:32 2:23 4:34 16 56:48 14.8 0:58 16 32:18 10:46 1:47:07
MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 545 Rob Thames 50 M Kirkwood MO 1 7:39 1:27 1:27 1 39:04 21.5 0:32 1 17:26 5:49 1:06:05
2 532 Dan Stone 53 M Maple Grove MN 4 9:26 1:48 1:46 2 39:08 21.5 0:45 3 21:56 7:19 1:13:00
3 436 Jim Meyer 50 M Omaha NE 5 10:22 1:58 1:23 3 42:05 20.0 1:11 2 21:28 7:10 1:16:28
4 581 Brian Wolf 50 M St. Louis Park MN 2 8:10 1:33 1:33 4 42:12 19.9 0:39 9 25:53 8:38 1:18:25
5 258 Stephen Bullard 53 M Minneapolis MN 3 8:21 1:35 1:42 5 43:21 19.4 0:37 7 25:19 8:27 1:19:17
6 515 Steve Sellars 51 M Maple Grove MN 10 12:49 2:26 3:57 6 45:23 18.5 1:59 4 24:09 8:03 1:28:16
7 360 Mark Huseboe 52 M Maple Grove MN 8 12:44 2:25 2:58 9 48:45 17.2 1:11 6 25:03 8:21 1:30:38
8 538 Mark Swenson 52 M Plymouth MN 11 13:27 2:33 2:39 10 49:37 16.9 0:42 5 24:36 8:12 1:30:58
9 514 Dan Schowalter 53 M Andover MN 12 14:13 2:42 3:16 8 48:20 17.4 1:42 10 27:47 9:16 1:35:15
10 282 Paul Crowe 53 M Edina MN 13 14:24 2:44 4:51 7 46:26 18.1 1:59 11 32:02 10:41 1:39:40
11 477 Gregory Plumedahl 50 M Maple Grove MN 7 11:56 2:16 4:31 11 58:15 14.4 1:43 12 32:09 10:43 1:48:31
12 440 James Miller 53 M Maple Grove MN 9 12:48 2:26 5:25 13 1:03:49 13.2 0:57 8 25:44 8:35 1:48:42
13 226 Mark Anderson 54 M Excelsior MN 6 11:42 2:13 5:09 12 1:00:45 13.8 1:57 13 39:38 13:13 1:59:09
MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 307 Greg Franzen 56 M Plymouth MN 1 7:55 1:30 1:38 1 40:48 20.6 0:46 1 21:06 7:02 1:12:12
2 578 Mark Winholtz 59 M Andover MN 4 10:17 1:57 2:25 2 42:22 19.8 1:03 5 27:46 9:16 1:23:50
3 432 Thomas McConville 58 M Osseo MN 5 11:33 2:12 2:50 3 42:47 19.6 1:27 3 26:37 8:53 1:25:13
4 341 Michael Harris 58 M Wayzata MN 2 8:26 1:36 4:02 4 46:01 18.3 1:57 4 27:28 9:10 1:27:51
5 315 James Gaustad 55 M Maple Grove MN 7 12:53 2:27 3:16 5 48:22 17.4 1:03 2 25:49 8:37 1:31:21
6 335 Gery Haag 57 M Johnston IA 6 11:46 2:14 2:39 7 51:54 16.2 9 1:23:26 27:49 1:36:09
7 136 Brent Nerland 56 M Fargo ND 3 10:09 1:56 4:12 6 49:59 16.8 1:59 6 35:31 11:51 1:41:49
8 254 Narvel Brooks 59 M Waconia MN 8 14:24 2:44 3:31 8 52:31 16.0 1:51 8 46:02 15:21 1:58:18
9 339 Michael Hancock 59 M Maple Grove MN 9 28:19 5:22 4:53 9 1:07:04 12.5 2:01 7 44:55 14:59 2:27:09
MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 442 Duane Millslagle 60 M Duluth MN 1 8:24 1:36 2:05 2 41:34 20.2 0:58 1 21:51 7:17 1:14:49
2 297 Dr. Jon Falkowski 61 M Apple Valley MN 3 11:07 2:07 3:32 1 40:38 20.7 1:17 2 26:14 8:45 1:22:47
3 463 Ronald Paar 62 M Waterloo IA 2 10:29 2:00 3:42 3 1:00:28 13.9 2:25 3 40:21 13:27 1:57:24
MALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 74
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 75 - 79
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 80 - 84
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 85 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
Total Registered: 371
Total Number of Individual Finishers: 301
Number of Male Finishers: 139
Number of Female Finishers: 162
Did not Finish Race or Did Not Start: 70