AWARD LIST: 5K
*************Awards Determined by Chip Time Unless Otherwise Noted ******************
=============================================================================
Overall MALE (Overall Winner Determined by Gun Time)
=============================================================================
1 5 John Heitzman Owatonna MN 24 15:24
2 408 Scott Behling Duluth MN 19 16:19
3 1 Jason Jorczak Hayward WI 39 16:20
4 519 Matthew Waite St Paul MN 41 16:24
5 383 Paul Donnelly Minneapolis MN 26 16:25
6 576 Ben Bayer Duluth MN 20 16:25
7 48 Kyle Donovan River Falls WI 23 16:28
8 491 Cam Green Edina MN 23 16:36
9 528 Sam Anderson Woodbury MN 25 16:45
10 255 Thomas Church Minneapolis MN 27 17:02
=============================================================================
Overall FEMALE (Overall Winner Determined by Gun Time)
=============================================================================
1 F1 Michelle Oman Mankato MN 35 17:53
2 F2 Raynee Degrio St Paul MN 20 19:15
3 F3 Kelly Keeler Ramacier White Bear L MN 47 19:41
4 F509 Jacqueline Thaemert Buffalo MN 17 19:45
5 F321 Laura Hughes Mankato MN 17 19:57
6 F360 Amy Wicker Duluth MN 25 20:38
7 F4 Janet Rosen Cloquet MN 55 20:41
8 F146 Taylor Kirkham Minneapolis MN 15 20:51
9 F216 Patty Little Barnum MN 47 21:24
10 F222 Kari Campbell Lake Elmo MN 46 21:32
================================================================================
MALE AGE GROUP 12 - Under (Places based on Gun Time)
================================================================================
1 99 Chandler Klawitter Hutchinson MN 12 20:21
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 22 - Under (Places based on Gun Time)
================================================================================
1 F655 Carlie Gustafson Minneapolis MN 12 22:04
================================================================================
MALE AGE GROUP 13 - 18 (Places based on Gun Time)
================================================================================
1 36 Clay Thomas Rochester MN 18 17:05
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 13 - 18 (Places based on Gun Time)
================================================================================
1 F509 Jacqueline Thaemert Buffalo MN 17 19:45
================================================================================
MALE AGE GROUP 19 - 34 (Places based on Gun Time)
================================================================================
1 5 John Heitzman Owatonna MN 24 15:24
2 408 Scott Behling Duluth MN 19 16:19
3 383 Paul Donnelly Minneapolis MN 26 16:25
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 19 - 34 (Places based on Gun Time)
================================================================================
1 F2 Raynee Degrio St Paul MN 20 19:15
2 F360 Amy Wicker Duluth MN 25 20:38
3 F235 Amanda Johnson Minneapolis MN 30 23:10
================================================================================
MALE AGE GROUP 35 - 39 (Places based on Gun Time)
================================================================================
1 1 Jason Jorczak Hayward WI 39 16:20
2 296 Chris Cavanaugh Cincinnati OH 38 17:21
3 627 Roger Reinert Duluth MN 38 20:52
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 (Places based on Gun Time)
================================================================================
1 F1 Michelle Oman Mankato MN 35 17:53
2 F914 Missy Grindahl Duluth MN 38 22:28
3 F506 Dawn Torrel Eveleth MN 35 24:22
================================================================================
MALE AGE GROUP 40 - 44 (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 519 Matthew Waite St Paul MN 41 16:24
2 406 Tonnis Ter Veldhuis St. Paul MN 43 19:06
3 135 Thomas Ruud Hibbing MN 42 21:10
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 F138 Marilyn Nichols Alexandria MN 41 25:08
2 F112 Cheryl Haugen Farmington MN 41 25:21
3 F539 Kristen Fellers Fond Du Lac WI 42 25:49
================================================================================
MALE AGE GROUP 45 - 49 (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 287 Paul Giannobile Minnetonka MN 49 17:02
2 110 Randy Gibson La Crescent MN 48 18:19
3 633 John Elliott New York NY 46 19:35
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 F3 Kelly Keeler Ramacier White Bear L MN 47 19:40
2 F216 Patty Little Barnum MN 47 21:22
3 F222 Kari Campbell Lake Elmo MN 46 21:29
================================================================================
MALE AGE GROUP 50 - 54 (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 389 Kevin Peterson Superior WI 50 19:13
2 146 Thomas Peterson Two Harbors MN 50 19:29
3 341 Jerry Reuteler La Crescent MN 51 19:36
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 F268 Robin Tedlund Duluth MN 50 22:47
2 F166 Mary Moline Duluth MN 50 23:49
3 F836 Eileen Uzarek Apple Valley MN 53 24:37
================================================================================
MALE AGE GROUP 55 - 59 (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 347 Duane Millslagle Duluth MN 58 21:30
2 26 Tim Zbikowski Maple Grove MN 57 21:42
3 565 Jack Wera Winona MN 58 22:06
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 F4 Janet Rosen Cloquet MN 55 20:40
2 F910 Susan Peterson Duluth MN 55 26:47
3 F451 Lynn Garrington Ashland WI 55 26:47
================================================================================
MALE AGE GROUP 60 - 64 (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 266 Robert Aby Worthington MN 64 21:17
2 107 Ralph Anderson Dassel MN 62 21:51
3 467 Donald Weyer Shorewood WI 62 22:38
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 60 - 64 (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 F917 Gloria Jansen White Bear L MN 62 24:22
2 F69 Carol Klitzke Maple Grove MN 62 29:15
3 F385 Diane Anderson Rosemount MN 62 32:25
================================================================================
MALE AGE GROUP 65 - 69 (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 280 Geoffrey Hanson Bloomington MN 68 24:56
2 47 James Rogers Bloomington MN 65 25:53
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 65 - 69 (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 F174 Shirley Masessa Duluth MN 65 27:09
2 F378 Janet Ward Duluth MN 66 29:18
================================================================================
MALE AGE GROUP 70 - 74 (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 434 Robert Rydell Edina MN 71 40:34
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 70 - 74 (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 F116 Marie Peterson Hugo MN 70 35:59
================================================================================
MALE AGE GROUP 75 - 79 (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 474 Jack Wangensteen The Woodland TX 76 30:22
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 75 - 79 (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 F497 Mary Davies Minneapolis MN 77 44:45
================================================================================
MALE AGE GROUP 80 - UP (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 292 Jack Alexander Green Valley AZ 81 29:33
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 80 - UP (Places based on Chip Time)
================================================================================
1 F328 Florence Rawn Duluth MN 83 44:34