CLC CHAMPIONSHIP NORDIC SKI MEET
Prairie Woods Learning Center - Spicer, MN - January 22, 2009
-----------------------------------------------------------------------------------------
JV BOYS: TOTAL TEAM RESULTS
-----------------------------------------------------------------------------------------
Place Team 1st Classic 2nd Classic 1st Skate 2nd Skate Total
===== ======================== =========== =========== =========== =========== ===========
1 Little Falls 100 99 95 94 388
2 Alexandria 96 91 92 86 365
3 Willmar 95 94 89 84 362
CLC CHAMPIONSHIP NORDIC SKI MEET
Prairie Woods Learning Center - Spicer, MN - January 22, 2009
JV BOYS: CLASSIC 5K
Place Team Tmpt No. Name Team Grade Time Pace
===== ==== ==== ==== ======================= ======================== ===== ======= =====
1 1 100 38 Patrick Hecht Little Falls SR 19:35.3 3:56
2 2 99 47 Preston Zimney Little Falls FR 20:11.9 4:03
3 3 98 34 Ricky Devine Little Falls SO 20:13.2 4:03
4 1 97 22 Tim Nelson Brainerd 8 22:36.7 4:32
5 1 96 4 Cody Call Alexandria 8 23:35.0 4:43
6 1 95 76 Henry Bielenberg Willmar SO 23:55.2 4:48
7 2 94 80 Ryan Haines Willmar 7 24:19.5 4:52
8 1 93 31 Josh Johnson Fergus Falls/hillcrest 8 24:49.1 4:58
9 3 92 81 Greg Hilleren Willmar JR 25:12.0 5:03
10 2 91 3 Dereck Buss Alexandria JR 25:23.0 5:05
11 4 90 86 Austin Linbo Willmar 8 26:06.5 5:14
12 2 89 29 Kyle Heifort Fergus Falls/hillcrest 8 26:42.4 5:21
13 3 88 7 Pat Flynn Alexandria 7 29:13.3 5:51
14 4 87 13 Will Reed Alexandria 7 33:03.6 6:37
Results by Pickle Events Results Posted at: www.pickleevents.com
CLC CHAMPIONSHIP NORDIC SKI MEET
Prairie Woods Learning Center - Spicer, MN - January 22, 2009
JV BOYS: SKATE 5K
Place Team Tmpt No. Name Team Grade Time Pace
===== ==== ==== ==== ======================= ======================== ===== ======= =====
1 1 100 65 Austin Klaverkamp St Cloud Tech 7 17:51.7 3:35
2 2 99 70 Chris Rauw St Cloud Tech 8 17:58.4 3:36
3 1 98 15 Zean Baker Brainerd 8 18:00.4 3:37
4 3 97 60 Karl Christensen St Cloud Tech 8 18:42.6 3:45
5 2 96 17 Ty Hadrits Brainerd 8 18:56.0 3:48
6 1 95 33 Nathan Almen Little Falls FR 18:58.4 3:48
7 2 94 44 Ben Mushel Little Falls SO 19:02.0 3:49
8 4 93 62 Josh Godding St Cloud Tech SR 19:29.4 3:54
9 1 92 9 Jimmy Lovrien Alexandria 8 20:04.6 4:01
10 5 91 72 Josef Wieber St Cloud Tech SO 20:35.8 4:08
11 3 90 42 Will Marvin Little Falls SO 20:43.0 4:09
12 1 89 79 Nathaniel Erickson Willmar 8 20:53.6 4:11
13 4 88 43 Sean Monnier Little Falls SO 21:36.7 4:20
14 1 87 53 Mitch Kruger St Cloud Apollo FR 21:48.3 4:22
15 2 86 11 Sam Olson Alexandria JR 22:03.8 4:25
16 2 85 49 Mikael Edgren St Cloud Apollo FR 23:40.8 4:45
17 2 84 75 Evan Armstrong Willmar JR 24:15.9 4:52
18 6 83 64 Doug Herkenhoff St Cloud Tech 8 24:19.7 4:52
19 7 82 73 Curtis Williams St Cloud Tech 8 24:34.3 4:55
20 3 81 87 Cody McFarland Willmar 8 28:38.0 5:44
21 3 80 14 Noah Baker Brainerd 7 29:03.1 5:49
22 3 79 2 Chase Blacksher Alexandria 8 38:36.4 7:44
Results by Pickle Events Results Posted at: www.pickleevents.com