OVERALL TRIATHLON RESULTS
HILLTOP KIDS TRIATHLON
MINNETRISTA, MN JUNE 15, 2007
FEMALE AGE GROUP GIRLS - 6 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======
1 107 Elise Wainwright 6 Milford MI 0:37 1:09 14:13 0:12 2:56 19:05
2 134 Jenna Schwartz 6 Bloomington MN 0:58 2:20 11:55 1:09 2:58 19:18
3 105 Lucy Wittmer 6 Rochester MN 0:36 1:31 13:25 0:33 3:48 19:51
4 138 Amelia Proulx 6 Minnetrista M 1:00 2:10 12:31 0:53 3:27 19:58
5 135 Anna Johnson 6 Brooklyn Park MN 0:49 2:51 12:18 0:47 3:18 20:01
6 103 Claudia Stone 6 St Louis Park MN 0:44 3:11 13:52 0:51 2:59 21:35
7 104 Zoe Iyer 6 Edina MN 0:46 2:41 15:49 0:35 3:07 22:56
8 141 Sonnie Schaefer 6 Excelsior MN 1:03 2:47 21:59 0:53 2:37 29:17
MALE AGE GROUP BOYS - 6 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======
1 101 Nick Bjork 6 Mankato MN 0:41 1:26 10:50 0:08 2:50 15:52
2 100 Adam Ryerse 6 Woodbury MN 0:45 1:57 12:22 0:13 2:52 18:07
3 102 Samuel Erickson 6 Spring Park MN 1:07 3:30 20:34 0:26 4:03 29:37
FEMALE AGE GROUP GIRLS - 7 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======
1 114 Ariel Novotny 7 Minneapolis MN 1:58 2:22 13:20 0:32 4:52 23:02
2 132 Juliet Mitchell 7 1:48 4:03 13:28 0:49 8:47 28:53
3 124 Suzanne Olson 7 Mesa AZ 1:26 2:13 19:43 0:55 6:14 30:29
4 113 Grace Kaster 7 Plymouth MN 1:51 2:45 23:34 0:28 6:28 35:04
MALE AGE GROUP BOYS - 7 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======
1 108 Isaac Heilman 7 Lakeville MN 2:48 35:00 0:31 4:55 22:10
2 109 Louis Dietz 7 Eden Prairie MN 5:09 1:39 10:47 0:17 4:40 22:30
3 106 Brooks Schaefer 7 Excelsior MN 1:56 2:38 13:07 0:54 5:08 23:40
4 140 Charlie Reinhardt 7 Spring Park MN 2:14 2:32 13:53 0:43 6:45 26:05
5 136 Jacob Silverstein 7 Minnetrista MN 2:18 2:31 14:49 0:56 7:30 28:02
FEMALE AGE GROUP GIRLS - 8 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======
1 123 Rhiannon Mailey 8 Minnetrista MN 1:01 1:19 10:16 0:21 4:49 17:44
2 129 Rachel Wittmer 8 Rochester MN 0:52 1:11 12:07 0:05 5:14 19:27
3 133 Erica Meyers 8 St Paul MN 1:39 1:39 11:11 0:15 5:12 19:53
4 131 Grace Peterson 8 Maple Grove MN 1:30 2:33 14:30 0:04 6:20 24:55
5 130 Mykaela Cowan Meyers 8 Faribault MN 1:35 2:01 14:08 0:37 7:19 25:38
6 127 Kylie Nevells 8 St Louis Park MN 1:31 2:46 15:56 1:09 6:29 27:48
7 128 Annika Vignes 8 St Louis Park MN 1:29 2:25 15:35 0:40 8:44 28:51
8 125 Micaela Rivera 8 River Falls WI 1:39 4:10 17:32 0:48 5:16 29:23
9 126 Arcelia Rivera 8 River Falls WI 1:41 4:50 19:25 1:03 5:16 32:13
MALE AGE GROUP BOYS - 8 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======
1 110 Jon Ekberg 8 Deephaven MN 1:02 1:14 10:16 0:27 4:57 17:53
2 119 Dominick Wainwright 8 Milford MI 1:10 1:35 13:15 0:26 4:49 21:13
3 111 Seth Miller 8 Burnsville MN 1:39 1:51 12:28 0:41 5:19 21:56
4 112 Owen Hofman 8 Bloomington MN 1:19 2:13 12:57 0:43 5:45 22:54
5 139 Ambrosen Zachery 8 Excelsior MN 1:09 2:08 17:06 2:13 4:42 27:16
6 137 Isaiah Johnson 8 Brooklyn Park MN 1:44 2:07 11:58 1:16 11:26 28:29
FEMALE AGE GROUP GIRLS - 9 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======
1 210 Elizabeth Edwards 9 Waconia MN 1:54 1:01 18:12 0:12 4:30 25:48
2 240 Ellie Manderfeld 9 Sauk Rapids MN 2:06 0:52 18:58 0:11 4:21 26:27
3 234 Arianna Olson 9 Owatonna MN 1:41 1:17 18:56 0:30 5:07 27:29
4 213 Brianna Lavelle 9 Chaska MN 1:30 1:16 19:30 0:20 5:08 27:41
5 242 Kate Metcalf 9 Lakeville MN 1:39 1:27 23:02 0:20 6:00 32:26
6 214 Kelly Azinge 9 Maple Grove MN 1:30 2:05 24:22 0:44 5:02 33:42
7 212 Riley Donlin 9 Shorewood MN 1:14 2:03 24:49 0:25 5:16 33:45
8 216 McKenna Togstad 9 Chaska MN 1:14 1:51 23:50 1:10 6:48 34:49
9 237 Megan Lachenmayer 9 Minnetrista MN 2:02 1:35 26:54 0:31 6:05 37:04
10 235 Stephanie Lamberson 9 Lakeville MN 2:00 1:05 25:29 0:12 8:47 37:31
MALE AGE GROUP BOYS - 9 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======
1 202 Grant Ryerse 9 Woodbury MN 1:59 1:27 20:51 0:14 4:14 28:43
2 201 Riley Peterson 9 St Cloud MN 1:14 2:08 23:47 0:38 5:05 32:49
3 203 Max Taubenberger 9 Orono MN 2:27 2:26 24:07 0:24 6:06 35:29
4 200 Nate Stone 9 St Louis Park MN 1:38 2:21 25:21 0:54 6:05 36:17
5 239 Wyatt Staggs 9 Mound MN 2:27 2:06 30:51 0:24 7:09 42:55
FEMALE AGE GROUP GIRLS - 10 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======
1 224 Hannah Heidebrecht 10 Minnetonka MN 1:22 0:53 17:12 0:28 4:27 24:21
2 229 Lisa Anderson 10 Aitkin MN 1:37 1:34 18:53 0:14 5:48 28:04
3 228 Emma Wittmer 10 Rochester MN 1:05 1:56 20:47 0:26 5:20 29:32
4 222 Taryn Tumbleson 10 Sherburn MN 1:40 1:28 21:03 0:31 5:08 29:47
5 225 Marisa Skajewski 10 Medicine Lake MN 1:18 1:03 22:09 0:27 4:55 29:50
6 230 Clare Simon 10 Minnetrista MN 1:23 1:47 21:57 0:38 5:34 31:18
7 227 Madison Vignes 10 St Louis Park MN 1:49 2:11 23:32 0:34 4:27 32:31
8 220 Alison Dietz 10 Eden Prairie MN 1:42 2:03 22:41 0:30 6:09 33:02
9 221 Tessa McCarthy 10 Rogers MN 2:10 1:32 23:58 0:16 6:27 34:21
10 231 Michelle Nistler 10 Maple Grove MN 1:38 1:52 25:24 0:36 6:34 36:02
11 223 Hannah Peterson 10 Maple Grove MN 2:22 2:39 23:52 1:06 6:05 36:02
12 232 Delaney Ambrosen 10 Excelsior MN 1:18 2:11 26:16 0:41 7:16 37:39
13 226 Maisyn Prueter 10 Wayzata MN 1:38 2:17 26:31 0:57 6:29 37:51
14 233 Haley Jordahl 10 Minnetrista MN 1:56 2:47 26:28 0:25 6:46 38:20
MALE AGE GROUP BOYS - 10 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======
1 243 Beau Armstrong 10 Minnetonka MN 1:31 0:58 17:44 0:19 4:41 25:12
2 207 Kwin Retterath 10 Mound MN 1:47 1:37 19:33 0:29 4:47 28:12
3 205 Jaxon Sommers 10 Rogers MN 1:55 1:14 20:27 0:14 4:29 28:16
4 204 David Ritz 10 Maple Grove MN 1:41 2:03 19:14 0:28 4:52 28:16
5 241 Holden Hagerman 10 Minnetonka MN 2:25 2:15 21:10 0:35 5:16 31:40
6 244 Jack Reinhardt 10 Spring Park MN 1:51 1:32 23:48 0:22 7:10 34:42
7 236 Tully Morrison 10 Long Lake MN 2:06 2:15 25:49 0:39 7:02 37:50
8 208 Joshua Mickelson 10 Elk River MN 3:38 3:23 31:00 0:45 6:50 45:35
FEMALE AGE GROUP GIRLS - 11 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======
1 311 Sari Mailey 11 Minnetrista MN 1:56 1:08 27:44 0:14 9:48 40:48
2 348 Savannah Covell 11 Mound MN 2:22 2:43 35:37 0:45 12:55 54:20
3 315 Maddison Englert 11 Minnetrista MN 2:25 2:38 35:39 0:38 13:01 54:20
MALE AGE GROUP BOYS - 11 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======
1 309 Broten Togstad 11 Mound MN 1:51 1:09 25:43 0:22 8:15 37:18
2 308 Noah Bjork 11 Mankato MN 1:41 0:51 26:18 0:15 8:17 37:20
3 307 Luke Onopa 11 Long Lake MN 1:40 1:41 18:15 0:32 8:27 39:32
4 303 Brock Maxwell 11 Rogers MN 1:27 1:45 28:51 0:18 8:01 40:20
5 304 Jake Donlin 11 Shorewood MN 1:53 1:54 27:52 0:33 8:30 40:40
6 300 Joseph Santelli 11 Eden Prairie MN 2:21 2:02 26:33 0:42 9:58 41:34
7 301 Trenton McCarthy 11 Rogers MN 2:14 1:27 30:51 0:13 9:40 44:23
8 351 Anders Knuteson 11 2:13 1:58 28:33 0:33 11:12 44:28
9 310 Mitchell Johnsen 11 Fort Mill SC 2:37 1:44 32:21 0:23 8:53 45:55
10 306 Lucas Heilman 11 Lakeville MN 2:23 2:04 30:58 0:22 10:13 45:57
11 250 Christopher Racchini 11 Edina MN 2:23 1:30 31:19 0:38 10:27 46:15
12 305 Christian Belz 11 Excelsior MN 2:15 1:47 31:13 0:14 14:28 49:56
13 302 Sam Miller 11 Burnsville MN 2:24 2:16 40:02 0:42 11:25 56:46
FEMALE AGE GROUP GIRLS - 12 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======
1 340 Katherine Lowrey 12 Chaska MN 1:22 1:01 23:38 0:15 7:03 33:17
2 341 Alyssa Cowan 12 Faribault MN 1:37 1:46 26:43 0:14 8:10 38:27
3 334 Georgia Keller 12 Maple Grove MN 1:29 1:04 26:07 0:18 9:44 38:40
4 339 Gilly Mangan 12 Plymouth MN 1:43 1:08 27:21 0:20 10:15 40:45
5 336 Zoya Wahlstrom 12 Lakeville MN 1:21 1:31 27:53 0:18 10:25 41:26
6 337 Emily Peterson 12 St Cloud MN 1:26 1:50 30:53 0:29 10:44 45:20
7 335 Laila Merten 12 Watertown MN 1:53 2:33 32:37 0:27 8:42 46:11
8 338 Kemma Bergland 12 Albert Lea MN 1:29 2:44 35:19 52:43
MALE AGE GROUP BOYS - 12 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======
1 321 Jake Bjork 12 Mankato MN 1:23 0:53 24:52 0:19 6:56 34:21
2 318 Thomas Edwards 12 Waconia MN 2:02 0:59 25:28 0:15 8:41 37:23
3 323 Connor Nelson 12 Eden Prairie MN 2:05 0:45 25:36 0:54 9:00 38:19
4 319 Gunnar Swanson 12 Edina MN 1:24 1:05 27:38 0:21 8:47 39:13
5 322 Tyler Jordahl 12 Minnetrista MN 2:09 1:57 26:40 0:28 8:09 39:20
6 353 Bradford Morrison 12 Long Lake MN 1:52 1:38 27:35 0:21 10:32 41:57
7 317 Liam Whisler 12 Watertown MN 1:47 1:41 29:54 0:26 10:39 44:24
8 325 Kiernan Vatland 12 Eden Prairie MN 2:14 2:01 29:45 0:46 10:30 45:14
9 324 Mack Nevells 12 St Louis Park MN 2:06 1:56 31:27 0:44 9:50 46:02
10 349 Jeremy Mitchell 12 Wayzata MN 2:22 1:33 31:03 0:22 13:09 48:28
11 354 Runner Not Found 12 9:45 2:27 35:52 1:01 10:02 59:05
12 320 Wil Horoshak 12 Mound MN 3:05 1:27 48:24 1:29 16:37 1:11:00
FEMALE AGE GROUP GIRLS - 13-14 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======
1 342 Claire Anderson 13 Rochester MN 1:54 1:05 24:30 0:16 8:01 35:44
2 344 Sydney Armstrong 13 Minnetonka MN 2:50 0:56 24:07 0:14 8:26 36:31
3 343 Katie Thune 13 Eau Claire WI 2:47 1:49 29:34 0:32 8:28 43:07
4 345 Brittney Johnson 13 Shoreview MN 3:07 2:53 34:12 0:39 9:11 49:59
5 347 Emily Ruud 13 Wayzata MN 3:08 2:30 51:27 1:54 14:14 1:13:11
MALE AGE GROUP BOYS - 13-14 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======
1 332 Jack Schmidt 13 Orono MN 2:42 1:18 24:09 0:21 7:03 35:32
2 331 Alex Anderson 13 Aitkin MN 3:16 1:47 22:07 0:59 9:21 37:29
3 329 Jack Reeves 13 Aitkin MN 3:59 1:50 24:06 0:47 9:00 39:40
4 333 Amati Owen 13 Hopkins MN 2:45 2:00 26:14 0:29 10:08 41:35
5 327 Alec Prueter 13 Wayzata MN 2:43 2:13 28:51 0:59 8:20 43:05
6 326 Ryan Skajewski 13 Medicine Lake MN 2:34 1:05 28:51 0:16 10:42 43:27
7 330 Zachary Olson 13 Mesa AZ 2:45 2:17 31:33 0:34 9:13 46:20
8 328 Stephen Raab 13 Bloomington MN 3:25 2:17 31:20 1:06 11:37 49:43
FEMALE AGE GROUP GIRLS - 15-16 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======
1 352 Kirsten Augdahl 15 Chaska MN 2:03 1:38 29:46 0:24 9:14 43:03
2 350 Alyssa Haugly 15 Aitkin MN 3:00 1:34 27:48 1:07 11:21 44:49
3 346 Alicia Burris 15 Minneapolis MN 3:52 2:22 37:02 0:47 12:58 57:00
MALE AGE GROUP BOYS - 15-16 (60)
PLACE NO. NAME AGE CITY ST SWIM TRN1 BIKE TRN2 RUN TIME
====================================================== ===== ==== ===== ===== ==== ======