30A10K

Age Group Awards

Info

November 24, 2016 in Rosemary Beach, FL

Results By

Age Group Awards - Results

                      30a10k - Rosemary Beach, FL


---------------------------------------------------------------------------------------------
                     MALE: 10K OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1  2311 Clay Emge             32 Tyler                TX   34:05.79 


---------------------------------------------------------------------------------------------
                    FEMALE: 10K OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1  1682 Line Lauritsen        34 Oakland              MD   39:52.96 


---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE: 10K MASTERS OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1  1278 Brad Cobb             48 Lookout Mtn          TN   40:09.17 


---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE: 10K MASTERS OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1  1321 Courtney Kutler       40 South Burlington     VT   44:06.99 


---------------------------------------------------------------------------------------------
              MALE: 10K GRAND MASTERS OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1  1683 Jimmy Railey          55 Oakland              MD   40:06.64 


---------------------------------------------------------------------------------------------
             FEMALE: 10K GRAND MASTERS OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1  2085 Amy Sanders           50 Marietta             GA   50:28.07 



---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 10 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  2040 Riley Rebecca Whitte   8 Baton Rouge          LA 1:15:15 
    2  1990 Leianna Ballard       10 Destin               FL 1:29:44 

NUMBER OF FINISHERS:     2

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 10 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1302 Gavin Wilde           10 Atlanta              GA   51:56 
    2  2267 Lucas Reinert         10 Atlanta              GA   54:59 
    3  1654 Ayrton Poffenberger   10 Atlanta              GA 1:00:36 

NUMBER OF FINISHERS:     9

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 11 - 14 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1579 Sarah Winnier         13 The Woodlands        TX   48:52 
    2  1890 Mary Hampton Hayden   14 Nashville            TN   52:14 
    3  1240 Kate Passella         12 Columbus             OH   54:49 

NUMBER OF FINISHERS:    28

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 11 - 14 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1200 Leo Menzie            12 Franklin             TN   45:03 
    2  1188 Phillip Wright        14 Madison              MS   47:25 
    3  2030 Graham Sertl          11 Marietta             GA   47:35 

NUMBER OF FINISHERS:    23

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1650 Zeana Guirey          17 Panama City          FL   45:42 
    2  2273 Zoe Evans             16 Huntsville           AL   46:12 
    3  1760 Carolina Campbell     17 Dallas               TX   48:46 

NUMBER OF FINISHERS:    47

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1163 Riley Markel          18 The Woodlands        TX   35:01 
    2  2047 Chandler Steward      18 Columbus             IN   35:17 
    3  2343 Charles Asouzu        18 Dothan               AL   36:41 

NUMBER OF FINISHERS:    39

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1944 Kristin Sheehan       22 Mobile               AL   40:50 
    2  1771 Alexandra Weiner      21 Rosemary Beach       FL   45:00 
    3  1676 Krystin Guirey        20 Panama City          FL   47:39 

NUMBER OF FINISHERS:    45

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1729 John Adent            20 Suwanee              GA   46:18 
    2  1795 Corby Kot             20 Hattiesburg          MS   46:20 
    3  1888 Chris Locandro        24 Kennesaw             GA   47:22 

NUMBER OF FINISHERS:    20



---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1883 Anna Morelock         29 Destin               FL   43:04 
    2  1920 Lauren Shank          29 Lafayette            GA   44:47 
    3  2120 Anna Moore            28 Charlottesville      VA   48:59 

NUMBER OF FINISHERS:    47

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  2373 Drew Bruner           29 Fort Walton Beach    FL   39:06 
    2  1257 Scott Byrer           29 New York             NY   39:32 
    3  2314 Michael Kelly         29 Jacksonville         FL   44:35 

NUMBER OF FINISHERS:    30

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  2371 Kylee Fisher          33                           47:54 
    2  1234 Jessica Ruby          32 Miramar Beach        FL   48:41 
    3  1258 Jaclyn Emerick        32 New York             NY   48:47 

NUMBER OF FINISHERS:    58

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1877 Mike Ricks            31 Santa Rosa Beach     FL   36:19 
    2  1464 Nicholas Falco        33 Stratford            CT   46:46 
    3  1315 Tim Anderson          34 Miramar Beach        FL   46:49 

NUMBER OF FINISHERS:    39

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1789 Katy McGee            37 Atlanta              GA   46:47 
    2  1624 Whitney Marsh         39 Fort Smith           AR   47:50 
    3  1816 Chloe Elfrink-Giles   36 Panama City Beach    FL   49:32 

NUMBER OF FINISHERS:    80

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  2152 Clint George          39 Arden                NC   37:20 
    2  1416 Jeff McIntyre         36 Montgomery           AL   44:21 
    3  1577 Chad Wolfe            38 Katy                 TX   44:48 

NUMBER OF FINISHERS:    50

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1321 Courtney Kutler       40 South Burlington     VT   44:07 
    2  1588 Lauren Brunner        43 Delafield            WI   47:06 
    3  1260 Krista Enoch          43 Colorado Springs     CO   47:10 

NUMBER OF FINISHERS:   107

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1629 Dustin Stokesbary     40 Panama City Beach    FL   41:17 
    2  1539 Scott Buschmann       40 Atlanta              GA   43:21 
    3  2350 Will Kelley           41 Lookout Mountain     GA   43:36 

NUMBER OF FINISHERS:    68



---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1773 Andrea McGehee        48 Santa Rosa Beach     FL   47:42 
    2  1713 Elizabeth Branch      46 Madison              GA   48:10 
    3  1684 Hope Daniel           48 Cumming              GA   48:43 

NUMBER OF FINISHERS:    82

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1278 Brad Cobb             48 Lookout Mtn          TN   40:10 
    2  1613 Bruce Evans           49 Huntsville           AL   40:49 
    3  1673 James Hurst           48 Chattanooga          TN   43:40 

NUMBER OF FINISHERS:    99

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  2085 Amy Sanders           50 Marietta             GA   50:29 
    2  1770 Sandy Weiner          51 Rosemary Beach       FL   53:15 
    3  2231 Julie Thorpe          53 Marietta             GA   55:43 

NUMBER OF FINISHERS:    47

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1536 Bill Staniewicz       51 Weiden               DE   42:14 
    2  2329 Brian Gagne           53 Mundelein            IL   45:07 
    3  1459 Daniel Franklin       50 Lynn Haven           FL   45:25 

NUMBER OF FINISHERS:    72

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1247 Lynne Carlson         55 Panama City Beach    FL   50:36 
    2  1131 Jeanie McClain        58 Memphis              TN   55:47 
    3  1505 Julie Zingarelli      57 Decatur              AL   56:45 

NUMBER OF FINISHERS:    35

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1683 Jimmy Railey          55 Oakland              MD   40:07 
    2  1430 Paul Phillips         55 Santa Rosa Beach     FL   43:34 
    3  1620 Tom Kamp              55 Bloomington          MN   45:03 

NUMBER OF FINISHERS:    44

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1391 Elizabeth Ermini      63 Miramar Beach        FL   56:44 
    2  2202 Lisa Smith            60 Fayetteville         GA 1:02:43 
    3  1649 Sue Nicholson         63 Brandon              MS 1:04:21 

NUMBER OF FINISHERS:    16

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1566 Kevin Kidd            62 Royal Oak            MI   43:00 
    2  1559 Steven Virkstis       61 Comstock Park        MI   51:10 
    3  1506 John Zingarelli       63 Huntsville           AL   55:01 

NUMBER OF FINISHERS:    17



---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 65 - 69 AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  2138 Lisa Knower           65 Rosemary Beach       FL 1:00:07 

NUMBER OF FINISHERS:     6

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 65 - 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1153 Nicholas T. Kern      68 Santa Rosa Beach     FL   50:36 
    2  1718 Ralph Mires           69 Overland Park        KS 1:01:13 
    3  1490 Greg Frascogna        65 Madison              MS 1:04:54 

NUMBER OF FINISHERS:     5

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 70 - 74 AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 

NUMBER OF FINISHERS:     0

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 70 - 74 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  2059 Mike Mabry            72 Valrico              FL 1:06:21 
    2  1541 Dennis Weaver         72 Sebastopol           MS 1:09:26 

NUMBER OF FINISHERS:     2

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 75 - 79 AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 

NUMBER OF FINISHERS:     0

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 75 - 79 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1  1227 Clarke Brown          76 Atlanta              GA 1:22:00 

NUMBER OF FINISHERS:     1

---------------------------------------------------------------------------------------------
                    FEMALE AGE GROUP 80+ AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 

NUMBER OF FINISHERS:     0

---------------------------------------------------------------------------------------------
                     MALE AGE GROUP 80+ AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 

NUMBER OF FINISHERS:     0