An Email-Ready Link

As you requested, here is a ready-to-email link to this page. The URL is:
http://onlineraceresults.com/race/view_race.php?race_id=46606

Simply include this URL in an email to friends or family members, and they will be able to reach this page directly.

Falls Duathlon

Text Results

Info

April 25, 2015 in Cannon Falls, MN

Races

Results By

Text Results - Results

                                                Falls Duathlon 2015
                                          Cannon Falls, MN - Apri 25, 2015
                                       2 Mile Run - 14 Mile Bike - 3 Mile Run

Place Div/Tot  Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Run    Pace Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run     Pace  Finish  
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   1/12   1323 Devon Palmer             28 M   Minneapolis        MN    3   11:17  5:39  0:23    1   33:15 25.3  0:25    2   17:32  5:51 1:02:51 
    2          1339 Brian Sames              28 M   Chaska             MN    1   10:17  5:09  0:33    2   35:39 23.6  0:30    1   17:04  5:42 1:04:01 
    3   1/4    2477 Nicholas Klonne          18 M   Rockford           MN    2   11:16  5:38  0:29    3   37:27 22.4  0:32    3   18:20  6:07 1:08:03 
    4   2/12   1344 Jacob Orvis              26 M   Westmont           IL    4   11:45  5:53  0:40    8   39:17 21.4  0:28    5   18:33  6:11 1:10:40 
    5           366 Alex Martin              25 M   Millville          MN    5   12:22  6:11  0:48    7   38:53 21.6  0:29    7   19:04  6:22 1:11:33 
    6          1306 Suzie Fox                31 F   Chaska             MN    6   12:26  6:13  0:35    4   38:21 21.9  0:31    9   19:48  6:36 1:11:39 
    7   1/13    313 Brad Mitchell            41 M   Rochester          MN    8   12:34  6:17  0:58   10   39:37 21.2  1:10    4   18:24  6:08 1:12:42 
    8   2/13    310 Graham Wright            40 M   Saint Paul         MN   10   12:46  6:23  0:43    5   38:30 21.8  0:31   23   21:03  7:01 1:13:32 
    9   3/13   2488 Eric Roesner             40 M   Minnetonka         MN   17   13:03  6:32  0:46    9   39:20 21.4  0:52   13   20:19  6:47 1:14:20 
   10   1/17    391 Brent Johnson            34 M   Shoreview          MN   24   13:28  6:44  0:49   12   39:58 21.0  0:46   19   20:41  6:54 1:15:40 
   11   1/15   1332 David Kerber             38 M   Maple Grove        MN   12   12:49  6:25  1:03   19   41:52 20.1  0:45   12   20:14  6:45 1:16:41 
   12   2/15    327 Dale Magnuson            38 M   Rochester          MN   22   13:22  6:41  1:24   16   40:39 20.7  0:52   17   20:35  6:52 1:16:50 
   13   4/13    395 Jason Goepfert           43 M   Blaine             MN   44   14:19  7:10  0:53    6   38:52 21.6  0:37   38   22:29  7:30 1:17:08 
   14   3/15   1325 Pete Bernardy            35 M   St. Paul           MN    7   12:27  6:14  1:00   23   43:02 19.5  0:35   11   20:06  6:42 1:17:08 
   15   1/6     305 Lee Hetherington         51 M   Chaska             MN   19   13:15  6:38  0:59   17   40:56 20.5  0:39   30   21:44  7:15 1:17:32 
   16   1/13   2474 Katherine Lenglet        26 F   Shoreview          MN   32   13:53  6:57  1:26   11   39:53 21.1  0:34   34   22:15  7:25 1:17:59 
   17   4/15   1307 Michael Bowman           36 M   Eagan              MN   27   13:48  6:54  0:47   29   44:07 19.0  0:43   16   20:32  6:51 1:19:55 
   18   2/17    340 Jordan Cachiaras         30 M   Rochester          MN    9   12:37  6:19  0:47   35   45:24 18.5  1:22   10   19:52  6:38 1:20:01 
   19   1/10   1301 Tracy Serreyn            51 F   Lakeville          MN   23   13:25  6:43  0:53   24   43:04 19.5  0:43   33   22:06  7:22 1:20:08 
   20   1/6     389 Tim Stajkowski           55 M   Pepin              WI   39   14:09  7:05  0:56   14   40:26 20.8  1:08   51   23:43  7:55 1:20:20 
   21   3/17   1313 Alan Hauge               34 M   Farmington         MN   26   13:47  6:54  0:53   18   41:36 20.2  0:45   47   23:33  7:51 1:20:31 
   22   5/13    396 Jeremy Ekman             40 M   West Concord       MN   28   13:49  6:55  1:24   26   43:27 19.3  0:59   21   20:55  6:59 1:20:32 
   23   5/15   1345 Eben Spencer             35 M   Apple Valley       MN   45   14:29  7:15  0:42   13   40:10 20.9  0:41   66   24:46  8:16 1:20:46 
   24   4/17   1327 John Strawn              33 M   St Louis Park      MN   30   13:51  6:56  0:29   37   45:25 18.5  0:32   20   20:51  6:57 1:21:06 
   25   2/6     361 Matt Kingsbury           58 M   Lewiston           MN   21   13:18  6:39  1:13   38   45:26 18.5  1:16   14   20:25  6:49 1:21:37 
   26   6/15    331 William Frater           38 M   Saint Michael      MN   14   12:57  6:29  1:02   42   45:51 18.3  0:55   25   21:08  7:03 1:21:50 
   27   1/18    392 Troy Johnson             48 M   Lakeville          MN   40   14:12  7:06  0:35   25   43:12 19.4  0:48   46   23:32  7:51 1:22:17 
   28   5/17    322 Daniel Carr              30 M   Hopkins            MN   29   13:50  6:55  1:07   39   45:27 18.5  1:03   24   21:06  7:02 1:22:31 
   29   1/3     350 Loren Hatten             21 M   Hampton            MN   11   12:47  6:24  1:01   61   48:36 17.3  0:48    8   19:30  6:30 1:22:40 
   30   6/17   1346 Taylor Pearson           33 M   Washburn           WI   31   13:51  6:56  0:27   47   46:08 18.2  0:30   31   21:51  7:17 1:22:46 
   31   6/13   2490 Joel Hoekstra            44 M   Minneapolis        MN   16   12:59  6:30  2:03   55   47:36 17.6  1:27    6   18:48  6:16 1:22:52 
   32   7/13   1360 Ken Barringer            40 M   Eagan              MN   25   13:33  6:47  1:12   28   44:06 19.0  1:07   43   23:06  7:42 1:23:01 
   33   7/17   1354 Christopher Gervais      33 M   Winona             MN   37   14:04  7:02  1:07   31   44:39 18.8  0:46   37   22:28  7:30 1:23:03 
   34   1/4    1324 Jeff Dahle               52 M   Morristown         MN   65   15:25  7:43  1:05   15   40:31 20.7  1:06   72   25:06  8:22 1:23:11 
   35   1/10   1359 Elizabeth Hansen         35 F   St. Paul           MN   36   14:04  7:02  0:46   45   45:55 18.3  0:38   32   21:57  7:19 1:23:19 
   36   2/18    337 Scott Parker             45 M   Northfield         MN   53   14:56  7:28  1:07   22   42:55 19.6  0:51   49   23:38  7:53 1:23:25 
   37   2/10   1358 Krista Johnson           37 F   Eagan              MN   41   14:14  7:07  0:56   41   45:33 18.4  0:44   36   22:18  7:26 1:23:43 
   38   3/18   2439 Paul Traczyk             45 M   Minneapolis        MN   35   14:01  7:01  1:00   30   44:35 18.8  1:05   73   25:09  8:23 1:25:48 
   39   3/12   2440 Matt Starr               27 M   Mankato            MN   43   14:17  7:09  0:33   57   47:51 17.6  0:24   40   22:55  7:39 1:25:57 
   40   4/18   1362 Randy Brendal            46 M   Waseca             MN   48   14:39  7:20  1:53   40   45:29 18.5  1:17   39   22:52  7:38 1:26:08 
   41   3/6    2475 David Swanson            57 M   Saint Paul         MN   79   15:38  7:49  0:44   43   45:54 18.3  1:07   45   23:23  7:48 1:26:44 
   42   1/3    1348 Luke Harned              62 M   Mahtomedi          MN   49   14:39  7:20  1:07   34   45:14 18.6  1:11   65   24:41  8:14 1:26:51 
   43   3/10   1361 Kelly Barringer          36 F   Eagan              MN   51   14:53  7:27  0:48   48   46:26 18.1  0:41   61   24:26  8:09 1:27:13 
   44   1/11   1305 Kari Wartner             33 F   Cottage Grove      MN   20   13:16  6:38  0:39   87   52:05 16.1  0:50   18   20:41  6:54 1:27:28 
   45   5/18   1351 Chris Schrader           45 M   Red Wing           MN   33   13:56  6:58  1:31   60   48:31 17.3  1:10   41   22:57  7:39 1:28:03 
   46   2/13    367 Kelsey Dieterman         25 F   Lake City          MN   18   13:12  6:36  1:01   78   51:42 16.2  1:07   27   21:21  7:07 1:28:22 
   47   2/4    1341 Karl Ritzman             18 M   Cannon Falls       MN   13   12:55  6:28  0:38   96   53:40 15.7  0:23   22   20:56  6:59 1:28:31 
   48   6/18    325 Jeff Tilbury             48 M   Fort Frances       ON   73   15:33  7:47  0:55   27   43:52 19.1  0:51  107   27:26  9:09 1:28:35 
   49   2/10   2485 Cindy Lewandowski        51 F   Sartell            MN   42   14:15  7:08  1:25   71   50:31 16.6  1:09   26   21:19  7:07 1:28:37 
   50   4/6    1342 Loren Waalkens           55 M   Lake City          MN   50   14:45  7:23  1:12   44   45:54 18.3  1:12   82   25:41  8:34 1:28:42 
   51   7/18    335 Joe White                47 M   Lake City          MN   46   14:30  7:15  2:02   50   47:04 17.8  1:20   53   23:50  7:57 1:28:44 
   52   8/13   1335 Jeff Winston             42 M   Bloomington        MN   64   15:25  7:43  1:09   46   46:06 18.2  0:53   77   25:24  8:28 1:28:55 
   53   1/7     309 Peg Wright               43 F   Saint Paul         MN   88   16:09  8:05  1:14   36   45:25 18.5  1:01   74   25:12  8:24 1:28:59 
   54          1356 Aaron Miller             26 M   Rochester          MN   82   15:41  7:51  1:11   49   46:31 18.1  1:18   67   24:50  8:17 1:29:28 
   55   2/4    1315 Paul Hauge               27 M   Saint Paul         MN   59   15:02  7:31  1:04   33   45:13 18.6  0:56  108   27:36  9:12 1:29:48 
   56   4/12   1355 Dustin Fehr              27 M   Whittemore         IA   47   14:37  7:19  1:06   59   48:30 17.3  1:16   60   24:26  8:09 1:29:54 
   57   8/17    364 Gerardo Miranda          33 M   Rochester          MN   83   15:41  7:51  0:48   68   49:55 16.8  0:36   42   23:05  7:42 1:30:03 
   58   7/15   2444 Brendan Pierce           39 M   St. Paul           MN   78   15:37  7:49  1:41   32   45:03 18.6  1:18   99   26:35  8:52 1:30:12 
   59   5/12   2489 Scott Cooper             26 M   Minneapolis        MN   15   12:58  6:29  2:00   94   53:25 15.7  2:27   15   20:26  6:49 1:31:15 
   60   5/6    2476 Mark Lovelace            59 M   Savage             MN   70   15:31  7:46  1:10   54   47:34 17.7  1:49   75   25:17  8:26 1:31:19 
   61   8/18    304 Steven Gare              49 M   Faribault          MN  124   17:35  8:48  1:59   21   42:42 19.7  1:13  112   28:01  9:21 1:31:27 
   62   8/15   2473 Mike Holy                37 M   Plymouth           MN   54   14:56  7:28  0:39   95   53:39 15.7  0:45   28   21:31  7:11 1:31:29 
   63   9/17    328 Jareed Morriss           33 M   Waucoma            IA   56   14:58  7:29  0:38   80   51:43 16.2  0:35   55   23:55  7:59 1:31:47 
   64   3/13    353 Heidi Turner             27 F   Goodhue            MN   77   15:37  7:49  1:19   65   49:25 17.0  1:57   56   23:55  7:59 1:32:11 
   65   1/2    1352 Sheri Schrock            60 F   Cohasset           MN  103   16:51  8:26  0:51   53   47:28 17.7  0:58   91   26:07  8:43 1:32:13 
   66   3/4    1317 Brad Whitten             39 M   Lino Lakes         MN   57   15:00  7:30  2:13   52   47:20 17.7  1:57   85   25:50  8:37 1:32:18 
   67   2/6     344 Gunther Maurus           53 M   North Mankato      MN   90   16:11  8:06  1:21   51   47:08 17.8  1:38   96   26:14  8:45 1:32:30 
   68  10/17    365 Steven Drier             31 M   Menomonie          WI   96   16:20  8:10  2:20   56   47:44 17.6  1:32   71   25:01  8:21 1:32:55 
   69   3/6    2484 Tom Zemke                54 M   Plymouth           MN  137   17:59  9:00  1:03   20   42:33 19.7  0:51  144   30:49 10:17 1:33:13 
   70   9/15   1365 Jeff Ignaszewski         37 M   Wells              MN   85   16:02  8:01  0:52   83   51:49 16.2  0:43   59   24:18  8:06 1:33:41 
   71   9/18    338 Paul Oliver              48 M   Lake City          MN   99   16:25  8:13  1:41   67   49:48 16.9  1:17   69   24:54  8:18 1:34:03 
   72   1/1     388 Tom Couillard            65 M   White Bear Lake    MN   61   15:18  7:39  1:59   62   48:53 17.2  1:46   95   26:13  8:45 1:34:06 
   73  10/15    355 Darren Cooper            39 M   Rochester          MN   34   13:59  7:00  1:14   98   53:57 15.6  1:10   54   23:52  7:58 1:34:10 
   74  10/18    336 Mark Bailey              49 M   Lake City          MN   97   16:20  8:10  1:36   64   49:17 17.0  1:31   79   25:32  8:31 1:34:15 
   75   4/10   1353 Heather Kick-Abrahamso   38 F   Belle Plaine       MN   80   15:39  7:50  1:17   89   52:22 16.0  1:05   57   24:05  8:02 1:34:26 
   76  11/18    316 Scott Wolf               47 M   Pepin              WI   58   15:01  7:31  1:23   69   50:04 16.8  1:10  101   26:54  8:58 1:34:30 
   77   4/13   1334 Kelly Skluzacek          25 F   Lonsdale           MN   66   15:26  7:43  1:25   86   52:03 16.1  1:14   62   24:27  8:09 1:34:32 
   78   5/10    356 Laura Gulso              37 F   Black River Falls  WI   55   14:58  7:29  1:29   88   52:13 16.1  1:26   63   24:32  8:11 1:34:36 
   79   2/11    314 Jen Berg                 33 F   Inver Grove Height MN   38   14:05  7:03  1:06  124   56:37 14.8  1:00   35   22:17  7:26 1:35:04 
   80  11/17    315 Nels Spence              32 M   Lakeville          MN   52   14:55  7:28  1:22   97   53:48 15.6  1:53   48   23:33  7:51 1:35:28 
   81   5/13    329 Johanna Morriss          29 F   Waucoma            IA   84   16:01  8:01  0:37   74   50:44 16.6  1:17  102   26:54  8:58 1:35:32 
   82  12/18    349 Mark Hatten              48 M   Hampton            MN   81   15:40  7:50  0:40   81   51:43 16.2  1:53   92   26:08  8:43 1:36:02 
   83   6/10   1357 Ashley Bantt             37 F   Lino Lakes         MN  100   16:26  8:13  1:51   66   49:41 16.9  2:34   94   26:11  8:44 1:36:41 
   84   6/12   2437 Sathish Selvaraju        28 M   Rochester          MN   62   15:19  7:40  2:42   73   50:43 16.6  2:30   80   25:35  8:32 1:36:48 
   85   6/13   2493 Anna Dinndorf            28 F   Minneapolis        MN   94   16:18  8:09  2:06   84   51:58 16.2  1:57   68   24:51  8:17 1:37:08 
   86   2/3    2434 Kenneth Nordstrom        23 M   St. Cloud          MN   91   16:12  8:06  0:49  110   54:59 15.3  0:48   64   24:39  8:13 1:37:24 
   87   9/13    386 James Rechs              40 M   Rochester          MN   63   15:22  7:41  0:53  109   54:57 15.3  0:39   97   26:16  8:46 1:38:04 
   88   2/7     376 Sarah Johnson            44 F   Minneapolis        MN  108   16:58  8:29  1:38   85   51:59 16.2  1:51   88   25:54  8:38 1:38:18 
   89   7/12   1366 Jonathon Hanlunen        26 M   Minneapolis        MN  112   17:11  8:36  1:38   92   52:56 15.9  1:57   70   24:54  8:18 1:38:35 
   90  11/15   1340 Jim Packard              36 M   Owatonna           MN  107   16:56  8:28  1:01   72   50:38 16.6  1:43  126   28:55  9:39 1:39:10 
   91   1/3     390 Laurie Payton            56 F   Mendota Heights    MN  162   19:39  9:50  1:00   58   48:21 17.4  0:58  131   29:24  9:48 1:39:20 
   92   2/3    1381 David Heffernan          64 M   Minneapolis        MN  132   17:47  8:54  1:30   70   50:10 16.7  1:14  123   28:46  9:36 1:39:24 
   93   1/10   2410 Cathy Stone              47 F   Stewartville       MN   68   15:27  7:44  0:34  131   57:35 14.6  0:35   76   25:20  8:27 1:39:29 
   94   8/12   2436 Joshua Mohs              29 M   Lewiston           MN   74   15:34  7:47  1:03  125   56:47 14.8  0:59   83   25:47  8:36 1:40:07 
   95   2/10   1312 Cassandra Hensley        46 F   Cannon Falls       MN   67   15:27  7:44  2:30  126   56:57 14.7  2:21   44   23:16  7:46 1:40:29 
   96   7/13   2482 Ashley Wirth             28 F   Cannon Falls       MN   60   15:08  7:34  0:54  146   59:54 14.0  0:55   52   23:46  7:56 1:40:34 
   97   7/10   2442 Beth Rosales             37 F   Eden Prairie       MN   86   16:03  8:02  0:56  118   56:08 15.0  1:30   90   25:59  8:40 1:40:34 
   98   8/10    341 Annie Anderson           35 F   Otsego             MN   87   16:03  8:02  0:57  119   56:12 14.9  1:27   89   25:58  8:40 1:40:35 
   99   3/3     339 Michael Caldow           61 M   Eagan              MN  111   17:10  8:35  1:31   77   51:37 16.3  1:43  118   28:38  9:33 1:40:37 
  100   9/12    311 Adam Watermiller         25 M   Ankeny             IA  128   17:37  8:49  0:58   76   51:21 16.4  0:45  138   30:12 10:04 1:40:52 
  101   3/10    380 Darla Frandrup           50 F   Dennison           MN  147   18:39  9:20  1:45   82   51:46 16.2  2:07  100   26:47  8:56 1:41:01 
  102  12/17   1316 Luke Monson              33 M   Owatonna           MN  109   17:01  8:31  1:31   75   50:54 16.5  1:13  142   30:31 10:11 1:41:08 
  103   3/10    326 Wendy Tilbury            45 F   Fort Frances       ON  122   17:32  8:46  1:18   99   53:58 15.6  1:25  105   27:07  9:03 1:41:18 
  104   3/4    1310 Andrew Jennissen         15 M   Mantorville        MN   89   16:10  8:05  0:36  132   57:37 14.6  0:41   98   26:34  8:52 1:41:36 
  105   3/3     383 Andrew Rabe              24 M   Wyoming            MN   75   15:35  7:48  0:46  166 1:03:25 13.2  0:40   29   21:36  7:12 1:41:59 
  106  13/18    358 Keith Weiman             49 M   Crystal            MN   69   15:30  7:45  1:45  134   58:01 14.5  1:18   81   25:38  8:33 1:42:10 
  107   4/4     359 Devin Weiman             17 M   Crystal            MN   71   15:31  7:46  1:21  137   58:24 14.4  0:47   93   26:09  8:43 1:42:10 
  108   3/11   2494 Erin Cole                34 F   Stewartville       MN  106   16:55  8:28  1:24  103   54:31 15.4  1:40  109   27:44  9:15 1:42:13 
  109   4/11    323 Elizabeth Greenawalt     33 F   Lake City          MN  139   18:03  9:02  1:29  117   56:06 15.0  1:11   78   25:30  8:30 1:42:17 
  110   8/13   2492 Ashley Miller            26 F   Clear Lake         IA  163   19:44  9:52  0:58   63   49:08 17.1  0:58  150   31:56 10:39 1:42:42 
  111   5/11   1329 Emily Schoenfelder       34 F   Randolph           MN  104   16:53  8:27  0:51  112   55:20 15.2  1:18  116   28:33  9:31 1:42:54 
  112  13/17   1326 Andy Wells               33 M   Kenosha            WI   98   16:23  8:12  1:04  120   56:15 14.9  1:08  113   28:11  9:24 1:43:00 
  113   4/10    318 Terri Jaskowick          45 F   Prior Lake         MN  125   17:35  8:48  1:16   93   53:20 15.8  1:27  132   29:35  9:52 1:43:11 
  114   3/7     332 Mary Varney              40 F   Crystal            MN   72   15:32  7:46  1:26  152 1:01:27 13.7  1:11   50   23:38  7:53 1:43:12 
  115  10/12    382 Jon Vining               26 M   Wyoming            MN  105   16:54  8:27  2:16  140   59:13 14.2  0:50   58   24:16  8:06 1:43:26 
  116   2/2     324 Michel Sanders           61 F   Saint Paul         MN  145   18:26  9:13  1:23   91   52:52 15.9  1:34  134   29:37  9:53 1:43:50 
  117   9/13    330 Jenna Burns              29 F   Oakdale            MN  146   18:30  9:15  1:26  105   54:39 15.4  0:40  128   29:12  9:44 1:44:25 
  118   4/10   1303 Mary Crookston           51 F   Lakeville          MN  133   17:52  8:56  0:56  116   56:05 15.0  1:04  119   28:38  9:33 1:44:32 
  119  14/17   1302 David Deroma             31 M   Lakeville          MN  120   17:30  8:45  0:51  100   54:11 15.5  0:35  151   32:07 10:43 1:45:12 
  120  12/15    363 Ruben Maldonado          35 M   Rochester          MN  151   19:03  9:32  1:10   90   52:42 15.9  1:23  146   30:59 10:20 1:45:16 
  121   1/3    1338 Casondra Otte            33 F   Randolph           MN  130   17:46  8:53  1:14  121   56:20 14.9  0:58  129   29:14  9:45 1:45:31 
  122   5/10    343 Amy Edelstein            49 F   North Mankato      MN  144   18:19  9:10  1:17  114   55:27 15.1  1:20  135   29:49  9:57 1:46:10 
  123   2/3    2499 Shelley Wessel           55 F   Delano             MN  129   17:45  8:53  1:46  113   55:23 15.2  1:19  140   30:20 10:07 1:46:32 
  124   6/11    345 Amy Wells                33 F   St. Louis Park     MN  123   17:34  8:47  1:31  129   57:19 14.7  1:00  130   29:14  9:45 1:46:36 
  125   9/10    348 Leah Addington           36 F   Cannon Falls       MN   93   16:17  8:09  0:59  164 1:03:02 13.3  0:39   84   25:49  8:37 1:46:44 
  126   7/11   2445 Meghan McCoy             30 F   Minneapolis        MN   92   16:16  8:08  1:25  155 1:01:43 13.6  1:28   87   25:54  8:38 1:46:44 
  127   8/11   1328 Kathleen Strawn          32 F   St Louis Park      MN  119   17:28  8:44  1:05  147 1:00:09 14.0  1:13  104   27:03  9:01 1:46:57 
  128   9/11   1318 Dianna Hazelton          34 F   Elk River          MN  134   17:54  8:57  1:04  151 1:01:06 13.7  1:04   86   25:54  8:38 1:46:59 
  129   4/7     306 Jennifer Neal            43 F   Mankato            MN  110   17:01  8:31  2:14  135   58:10 14.4  2:38  103   27:00  9:00 1:47:02 
  130  10/13   1337 Heather Turner           27 F   Goodhue            MN  101   16:40  8:20  0:59  145   59:45 14.1  1:28  115   28:16  9:26 1:47:06 
  131  15/17   1336 Jason Koskie             33 M   Spring Valley      WI  102   16:42  8:21  1:10  142   59:37 14.1  1:27  114   28:13  9:25 1:47:06 
  132   6/10    385 Kristen Bruner           49 F   Eden Prairie       MN  118   17:26  8:43  1:07  144   59:44 14.1  1:52  106   27:10  9:04 1:47:16 
  133  14/18   2449 Scott Nelson             45 M   Stewartville       MN   76   15:36  7:48  0:52  154 1:01:42 13.6  0:44  117   28:34  9:32 1:47:26 
  134  10/13    379 Nikos Raleigh            41 M   Northfield         MN  160   19:22  9:41  1:23  107   54:49 15.3  1:07  147   31:09 10:23 1:47:47 
  135  16/17    346 Brian Wells              34 M   St. Louis Park     MN  113   17:12  8:36  1:03  143   59:40 14.1  1:16  127   29:07  9:43 1:48:16 
  136   6/6    2486 Kelly O'hara         57 M   Rochester          MN  157   19:14  9:37  2:50  102   54:27 15.4  3:41  133   29:35  9:52 1:49:44 
  137  15/18    362 Chris Schaller           47 M   Lakeville          MN  148   18:41  9:21  3:00  115   55:40 15.1  2:08  141   30:28 10:10 1:49:55 
  138  11/12   2443 Clark Redlinger          28 M   Bloomington        MN   95   16:19  8:10  0:43  157 1:01:50 13.6  0:46  139   30:18 10:06 1:49:56 
  139   5/10   2497 Mary Hoiseth             53 F   Shorewood          MN  131   17:46  8:53  1:20  141   59:18 14.2  1:41  137   30:09 10:03 1:50:13 
  140  13/15   2500 Benjamin Wells           37 M   Mound              MN  121   17:32  8:46  1:43  139   59:12 14.2  0:53  145   30:56 10:19 1:50:13 
  141   1/2    2438 Taylor Karasch           16 F   East Bethel        MN  116   17:19  8:40  1:50  159 1:01:57 13.6  1:21  111   27:49  9:17 1:50:14 
  142   7/10    370 Lynn Karasch             49 F   East Bethel        MN  117   17:21  8:41  1:48  161 1:02:12 13.5  1:08  110   27:48  9:16 1:50:15 
  143   4/6    1304 Michael Montgomery       54 M   Cannon Falls       MN  150   18:48  9:24  0:47  122   56:24 14.9  0:46  155   33:42 11:14 1:50:24 
  144   8/10    394 Shannon Ginsberg         46 F   Minneapolis        MN  140   18:06  9:03  1:14  153 1:01:37 13.6  0:47  122   28:44  9:35 1:50:27 
  145  11/13   2446 Jennifer Laroche         25 F   Zumbrota           MN  136   17:58  8:59  0:46  162 1:02:46 13.4  0:39  124   28:52  9:38 1:50:58 
  146  11/13    333 Bob Varney               41 M   Crystal            MN  159   19:21  9:41  1:39  108   54:52 15.3  1:43  159   34:23 11:28 1:51:56 
  147  12/12   2447 Zachary Dieterman        26 M   Zumbrota           MN  138   17:59  9:00  0:45  168 1:04:00 13.1  0:38  125   28:55  9:39 1:52:15 
  148   5/6    1363 John Henckel             51 M   Rochester          MN  114   17:12  8:36  2:57   79   51:43 16.2  4:33  167   36:59 12:20 1:53:23 
  149  16/18    317 Gary Kittleson           45 M   Oronoco            MN  143   18:18  9:09  1:23  156 1:01:44 13.6  1:13  148   31:11 10:24 1:53:48 
  150  10/11    377 Kate McDonald            32 F   Minneapolis        MN  167   21:00 10:30  1:56  127   57:00 14.7  1:40  152   32:15 10:45 1:53:49 
  151   6/10   1321 Darcy Nicolai            52 F   Medford            MN  142   18:07  9:04  2:15  163 1:02:56 13.3  2:29  120   28:40  9:34 1:54:26 
  152   7/10   1319 Sue Underland            50 F   Owatonna           MN  141   18:07  9:04  2:11  165 1:03:04 13.3  2:23  121   28:43  9:35 1:54:26 
  153   2/3     398 Alexis Montgomery        25 F   Ankeny             IA  126   17:36  8:48  0:32  133   57:43 14.6  0:35  172   38:17 12:46 1:54:42 
  154  17/18    320 Kevin Wohlfiel           47 M   Kasson             MN  165   20:41 10:21  1:39  104   54:33 15.4  2:09  163   35:58 12:00 1:54:57 
  155  14/15    312 Nicholas Levan           36 M   West St. Paul      MN  164   19:49  9:55  0:48  128   57:11 14.7  0:58  165   36:15 12:05 1:55:00 
  156  10/10   2480 Jennifer Claseman        35 F   Shoreview          MN  115   17:16  8:38  2:50  167 1:03:25 13.2  1:42  136   29:54  9:58 1:55:05 
  157  18/18   2441 Hector Cerra             45 M   Rochester          MN  161   19:35  9:48  1:16  138   58:48 14.3  1:27  161   34:58 11:40 1:56:02 
  158   8/10   1343 Pat Mohs                 50 F   St. Charles        MN  158   19:19  9:40  1:01  150 1:01:03 13.8  0:41  158   34:04 11:22 1:56:07 
  159  12/13   2481 Elyse Dowdell            29 F   Eden Prairie       MN  135   17:55  8:58  1:06  170 1:04:24 13.0  1:07  149   31:40 10:34 1:56:10 
  160   9/10    357 Michelle Templin         51 F   Foley              MN  156   19:13  9:37  1:02  169 1:04:02 13.1  0:58  153   32:44 10:55 1:57:58 
  161  11/11    397 Jennifer Sobota          32 F   Shakopee           MN  171   21:56 10:58  1:29  123   56:34 14.8  1:33  168   37:04 12:22 1:58:34 
  162   3/3     354 Shannon Pettitt          43 F   Inver Grove Height MN  170   21:33 10:47  1:28  106   54:44 15.3  1:58  174   39:04 13:02 1:58:44 
  163  12/13   1333 Tony Stack               43 M   Inver Grove Height MN  166   20:47 10:24  1:11  130   57:34 14.6  1:42  170   37:33 12:31 1:58:46 
  164   9/10   2448 Tammy Drees              46 F   Stewartville       MN  153   19:08  9:34  0:46  171 1:04:36 13.0  0:26  156   33:57 11:19 1:58:51 
  165   6/6    2495 John Andreen             52 M   Prior Lake         MN  174   22:50 11:25  1:52  136   58:22 14.4  2:51  162   35:07 11:43 2:01:00 
  166   5/7     378 Dixie Gardner            42 F   North St Paul      MN  168   21:06 10:33  1:49  158 1:01:57 13.6  1:56  160   34:41 11:34 2:01:27 
  167   1/1    2498 George Widseth           70 M   Edina              MN  179   24:52 12:26  1:28  111   55:09 15.2  1:26  173   38:50 12:57 2:01:42 
  168   6/7    2487 Jenny Roesner            41 F   Minnetonka         MN  169   21:16 10:38  1:43  148 1:00:27 13.9  1:37  169   37:06 12:22 2:02:07 
  169  13/13    334 Mindy Charles            26 F   Eden Prairie       MN  154   19:12  9:36  1:26  173 1:05:46 12.8  0:49  164   36:02 12:01 2:03:13 
  170  17/17   2479 Josh Anderson            32 M   Pine Island        MN  149   18:44  9:22  1:17  175 1:08:03 12.3  1:18  157   34:04 11:22 2:03:23 
  171   1/1     384 Megan Sarahan            22 F   Eden Prairie       MN  155   19:13  9:37  1:27  174 1:05:48 12.8  0:47  166   36:26 12:09 2:03:38 
  172  10/10   1309 Pattie Ekman             47 F   West Concord       MN  176   23:48 11:54  1:21  101   54:24 15.4  1:48  178   42:26 14:09 2:03:46 
  173   2/2    2435 Taylor Schaefer          19 F   Rochester          MN  127   17:37  8:49  0:50  177 1:12:35 11.6  0:49  154   32:55 10:59 2:04:44 
  174  13/13    347 Curt Christenson         44 M   North Mankato      MN  152   19:05  9:33  2:12  178 1:12:57 11.5  1:26  143   30:48 10:16 2:06:26 
  175   4/4     381 Pete Shuster             56 M   Northfield         MN  175   22:57 11:29  1:36  160 1:01:59 13.6  0:25  177   41:48 13:56 2:08:43 
  176  10/10    360 Holly Andreen            52 F   Prior Lake         MN  178   24:48 12:24  1:10  149 1:00:59 13.8  1:04  179   44:13 14:45 2:12:12 
  177  15/15   1322 Ryan Olson               37 M   Hastings           MN  173   22:34 11:17  3:12  172 1:04:52 12.9  1:48  176   40:16 13:26 2:12:39 
  178   7/7     399 Jeanie Murray            44 F   St. Paul           MN  172   22:17 11:09  1:13  179 1:13:14 11.5  1:16  171   38:08 12:43 2:16:07 
  179   3/3     308 Patty Mraz               57 F   Hopkins            MN  177   24:15 12:08  2:55  176 1:11:18 11.8  1:30  175   39:16 13:06 2:19:12 

results by Final Time                                   results posted on:  www.finaltiming.com and onlineraceresults.com


                                                 SPRINT COURSE: RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM   MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER  Rank   Swim  Pace Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1 1349 Team No Training : Sean Pease , Angie Hop ,                                               
                                                    2   12:44  6:22  0:28    2   43:23 19.4  0:26    1   20:18  6:46 1:17:16 
    2 1350 Garrison/Carlson : Roger Carlson , Matt Garrison ,                                        
                                                    1   12:22  6:11  0:23    3   43:54 19.1  0:25    2   20:25  6:49 1:17:27 
    3  387 Schramster Ball : George Marthaler , Ryan Schramm ,                                       
                                                    4   14:44  7:22  0:31    1   42:23 19.8  0:19    3   21:12  7:04 1:19:06 
    4 2478 Team Twizzler : Dan Koprowski , Jenny Koprowski ,                                         
                                                    6   15:49  7:55  0:33    4   44:25 18.9  0:30    6   24:52  8:18 1:26:07 
    5  321 Team Nevala : Wendy Nevala , Zachary Nevala ,                                             
                                                    5   15:42  7:51  0:43    5   47:55 17.5  0:26    8   25:33  8:31 1:30:17 
    6  351 Thick & Thin : Tony Payton , Sarah Payton ,                                               
                                                    8   16:56  8:28  0:29    7   56:04 15.0  0:33    5   24:44  8:15 1:38:44 
    7  352 Aughsum : Karina Ritzman , John Ritzman ,                                                 
                                                    9   18:05  9:03  0:33    6   52:40 15.9  0:33   10   31:19 10:27 1:43:08 
    8  393 The Villagers : Sarah Ridens , David Ginsberg ,                                           
                                                    7   16:27  8:14  0:40    9 1:02:06 13.5  0:51    7   25:18  8:26 1:45:21 
    9  342 Ellen & Jess : Jessica Olson , Ellen Armbruster ,                                         
                                                    3   14:00  7:00  0:43   10 1:14:19 11.3  0:30    4   21:31  7:11 1:51:01 
   10 1314 Team Frazier : Connie Frazier , Mike Frazier ,                                            
                                                   11   21:09 10:35  0:41    8   57:51 14.5  0:52   11   33:31 11:11 1:54:03 
   11 2491 - : Lisa Jorgenson , Rachel Ankerholz ,                                                   
                                                   10   19:16  9:38                         647:05    9   30:07 10:03 2:13:02 
                                                                      Page 1


                    PENALTY TIME ISSUED

No.  Name                    Age Sex City               St Penalty Penalty Comment                   
==== ======================= === === ================== == ======= ============================== 

                                                        DID NOT FINISH

Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
 307 Rick Hocking             54 M   Blooming Prairie   MN    3   17:36  8:48                         561:46                            
2417 Matt Stone               47 M   Stewartville       MN    2   15:13  7:37  0:51    1    0:01 50400.0                                  
1347 Jeffrey Johnson          64 M   Falcon Heights     MN    4   22:19 11:10  2:54    2    0:01 50400.0                                  
 368 Shannon Hart             33 F   Minnetonka         MN    5   23:21 11:41  1:02    3    0:01 50400.0                                  
1308 Pete Rainey              47 M   Minneapolis        MN    1   12:42  6:21  2:12                                                    

                                                         DISQUALIFIED

Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                               CLYDESDALE MALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1 1324 Jeff Dahle               52 M   Morristown         MN    3   15:25 16:33  1:05    1   40:31 59.2  1:06    1   25:06  4:03 1:23:11 
    2 1315 Paul Hauge               27 M   Saint Paul         MN    2   15:02 16:07  1:04    2   45:13 53.1  0:57    3   27:36  4:27 1:29:48 
    3 1317 Brad Whitten             39 M   Lino Lakes         MN    1   15:00 16:06  2:13    3   47:20 50.7  1:57    2   25:50  4:10 1:32:18 
    4  381 Pete Shuster             56 M   Northfield         MN    4   22:57 24:37  1:36    4 1:01:59 38.7  0:25    4   41:48  6:44 2:08:43 

                                                ATHENA FEMALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1 1338 Casondra Otte            33 F   Randolph           MN    2   17:46 19:03  1:14    2   56:20 42.6  0:58    1   29:14  4:43 1:45:31 
    2  398 Alexis Montgomery        25 F   Ankeny             IA    1   17:36 18:53  0:32    3   57:43 41.6  0:36    2   38:17  6:10 1:54:42 
    3  354 Shannon Pettitt          43 F   Inver Grove Height MN    3   21:33 23:07  1:28    1   54:44 43.8  1:58    3   39:04  6:18 1:58:44 

                         TOP TEN 2 MILE RUN TIMES
                                                                
                                                    Run   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S  Time    Pace
===== ==================== ============== == === =  ============
    1 Brian Sames           Chaska         MN 28 M   10:17  5:09 
    2 Nicholas Klonne       Rockford       MN 18 M   11:16  5:38 
    3 Devon Palmer          Minneapolis    MN 28 M   11:17  5:39 
    4 Jacob Orvis           Westmont       IL 26 M   11:45  5:53 
    5 Alex Martin           Millville      MN 25 M   12:22  6:11 
    6 Suzie Fox             Chaska         MN 31 F   12:26  6:13 
    7 Pete Bernardy         St. Paul       MN 35 M   12:27  6:14 
    8 Brad Mitchell         Rochester      MN 41 M   12:34  6:17 
    9 Jordan Cachiaras      Rochester      MN 30 M   12:37  6:19 
   10 Pete Rainey           Minneapolis    MN 47 M   12:42  6:21 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                     Bike   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S   Time     mph
===== ==================== ============== == === = ==============
    1 Devon Palmer          Minneapolis    Mn 28 M 00:33:15 25.3 
    2 Brian Sames           Chaska         Mn 28 M 00:35:39 23.6 
    3 Nicholas Klonne       Rockford       Mn 18 M 00:37:27 22.4 
    4 Suzie Fox             Chaska         Mn 31 F 00:38:21 21.9 
    5 Graham Wright         Saint Paul     Mn 40 M 00:38:29 21.8 
    6 Jason Goepfert        Blaine         Mn 43 M 00:38:52 21.6 
    7 Alex Martin           Millville      Mn 25 M 00:38:52 21.6 
    8 Jacob Orvis           Westmont       Il 26 M 00:39:16 21.4 
    9 Eric Roesner          Minnetonka     Mn 40 M 00:39:20 21.4 
   10 Brad Mitchell         Rochester      Mn 41 M 00:39:37 21.2 

                         TOP TEN 3 MILE RUN TIMES
                                                   Run   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S Time   Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
    1 Brian Sames           Chaska         MN 28 M 17:04  5:42 
    2 Devon Palmer          Minneapolis    MN 28 M 17:32  5:51 
    3 Nicholas Klonne       Rockford       MN 18 M 18:20  6:07 
    4 Brad Mitchell         Rochester      MN 41 M 18:24  6:08 
    5 Jacob Orvis           Westmont       IL 26 M 18:33  6:11 
    6 Joel Hoekstra         Minneapolis    MN 44 M 18:48  6:16 
    7 Alex Martin           Millville      MN 25 M 19:04  6:22 
    8 Loren Hatten          Hampton        MN 21 M 19:30  6:30 
    9 Suzie Fox             Chaska         MN 31 F 19:48  6:36 
   10 Jordan Cachiaras      Rochester      MN 30 M 19:52  6:38