SCHEELS 5K RUN
Crossroads Mall, St. Cloud, MN, September 13, 2008
Place Div/Tot No. Name City St Age Sex Time Pace
===== ======== ==== ======================== ================== == === === ======= =====
1 1/7 450 Steven Pekarek Rice MN 27 M 16:51 5:26
2 1/19 432 Casey Miller Baxter MN 30 M 17:07 5:31
3 2/7 428 Kevin Grose Sauk Rapids MN 23 M 18:29 5:57
4 2/19 313 Tony Duerr St. Cloud MN 30 M 19:04 6:09
5 3/19 440 Josh Duerr Dovray MN 31 M 19:05 6:09
6 3/7 349 Tim O'Fallon St. Cloud MN 27 M 19:22 6:14
7 1/10 451 Larry Stracke Sauk Rapids MN 52 M 19:39 6:20
8 1/26 421 Melissa Jansen Saint Cloud MN 37 F 19:52 6:24
9 1/19 332 Curt Karolus Sartell MN 40 M 19:59 6:26
10 2/26 408 Kalli Christen Saint Cloud MN 38 F 20:09 6:29
11 2/19 409 Lyndon Johnson Sauk Rapids MN 43 M 20:46 6:41
12 3/19 455 Brian Wensmann Bowlus MN 42 M 20:50 6:43
13 1/17 436 Elizabeth Sandoval Royalton MN 24 F 20:54 6:44
14 4/19 338 Jesse Lindgren Sauk Rapids MN 34 M 21:05 6:47
15 1/10 422 Katherine Adams Rice MN 51 F 21:07 6:48
16 4/19 417 Michael Lee Saint Cloud MN 40 M 21:12 6:50
17 5/19 316 Roy Faber Foley MN 35 M 21:15 6:51
18 2/10 434 Guy Schaefer Saint Cloud MN 56 M 21:18 6:52
19 5/19 433 Dave Kleis Saint Cloud MN 44 M 21:24 6:54
20 1/3 363 Andy Schueller Rice MN 18 M 21:32 6:56
21 1/12 328 Lisa Hins Waite Park MN 46 F 21:34 6:57
22 2/17 364 Debbie Schutz St. Cloud MN 29 F 21:40 6:59
23 6/19 416 Craig Sauer Clear Lake MN 46 M 21:43 7:00
24 3/10 335 Mark Klaverkamp Clearwater MN 50 M 21:47 7:01
25 6/19 344 Matthew Molesky St. Cloud MN 39 M 21:54 7:03
26 4/10 430 Dan Rassier Saint Joseph MN 52 M 21:54 7:03
27 2/3 353 Nathan Perez Sauk Rapids MN 18 M 22:04 7:07
28 1/9 411 Josh Gregerson Saint Cloud MN 14 M 22:09 7:08
29 7/19 307 Kenny Cowles Zimmerman MN 46 M 22:17 7:11
30 8/19 348 Tim O'Driscoll Sartell MN 44 M 22:21 7:12
31 7/19 380 Trent Ziegler Sauk Rapids MN 36 M 22:25 7:13
32 3/26 330 Dani Janski South Haven MN 34 F 22:28 7:14
33 9/19 452 John Ellis Sartell MN 42 M 22:38 7:17
34 10/19 370 Dean Stewart Watkins MN 41 M 22:38 7:17
35 8/19 342 Ramond Maingi Albertville MN 37 M 22:39 7:18
36 4/26 337 Rose Lindberg-Maingi Albertville MN 36 F 22:47 7:20
37 11/19 429 Rich Theisen Clearwater MN 45 M 23:03 7:25
38 2/10 394 Anita Baugh Sartell MN 50 F 23:15 7:29
39 3/10 305 Linda Christen Waite Park MN 52 F 23:19 7:30
40 5/26 345 Denae Moralez Sartell MN 31 F 23:26 7:33
41 5/10 384 Frank Zezoney St. Cloud MN 58 M 23:39 7:37
42 12/19 359 Thomas Satre Sauk Rapids MN 40 M 23:45 7:39
43 13/19 407 Bill Schlenz Sartell MN 49 M 24:08 7:47
44 4/7 439 Nick Hamm Saint Cloud MN 23 M 24:33 7:54
45 9/19 442 Jeff Tesch Saint Joseph MN 31 M 24:36 7:55
46 441 Rory Eiynck St. Joseph MN M 24:39 7:56
47 6/26 312 Jody Dickhaus Cold Spring MN 35 F 24:39 7:56
48 1/4 390 Steve Shaler St. Cloud MN 67 M 24:43 7:58
49 5/7 327 A.J. Hart Richmond MN 29 M 24:50 8:00
50 6/10 453 Jake Bauerly Sauk Rapids MN 55 M 24:54 8:01
51 7/26 449 Laurie Larsen Sartell MN 39 F 24:57 8:02
52 2/9 367 Mitchell Silkman Waite Park MN 8 M 25:00 8:03
53 8/26 317 Karla Fleming Sauk Rapids MN 35 F 25:03 8:04
54 2/12 329 Stephanie Houdek St. Cloud MN 43 F 25:06 8:05
55 14/19 378 Harry Weyer Sauk Rapids MN 44 M 25:15 8:08
56 3/17 347 Melissa Nichols Litchfield MN 29 F 25:21 8:10
57 10/19 382 Scott Ziwicki Clearwater MN 33 M 25:23 8:10
58 3/3 388 Bry Schyma Foley MN 17 M 25:30 8:13
59 11/19 454 Garrett Anderson Saint Cloud MN 30 M 25:45 8:18
60 9/26 423 Lori Bukowski Sauk Rapids MN 32 F 25:46 8:18
61 15/19 415 John Mikel South Haven MN 42 M 25:54 8:20
62 3/12 426 Joan Elton Saint Cloud MN 49 F 25:56 8:21
63 10/26 357 Sherri Rowland St. Michael MN 35 F 26:04 8:24
64 4/17 413 Mellisa Hendrickson Saint Cloud MN 24 F 26:05 8:24
65 11/26 379 Louise Ziegler Sauk Rapids MN 34 F 26:08 8:25
66 5/17 314 Sarah Engstrand Sartell MN 26 F 26:12 8:26
67 6/7 397 Andrew Burrows 29 M 26:13 8:27
68 6/17 304 Natalie Boser Pierz MN 27 F 26:16 8:27
69 7/17 362 Kelly Schmidt Sauk Rapids MN 26 F 26:18 8:28
70 12/26 315 Becky Eskeli Sartell MN 37 F 26:20 8:29
71 1/4 320 Curtis Ghylin Sauk Rapids MN 70 M 26:34 8:34
72 12/19 410 Ron Verly Sauk Rapids MN 36 M 26:39 8:35
73 4/12 341 Tammi Luepke St. Cloud MN 41 F 26:49 8:38
74 7/10 350 Roger Olson Sartell MN 51 M 26:58 8:41
75 13/26 418 Marcia Retzer Saint Cloud MN 38 F 27:04 8:43
76 1/4 366 Laundy Silkman Waite Park MN 12 F 27:11 8:45
77 3/9 365 Daniel Silkman Waite Park MN 10 M 27:20 8:48
78 2/4 447 Harry Ramler Saint Cloud MN 60 M 27:21 8:49
79 4/9 375 Spencer Vogel Alexandria MN 11 M 27:22 8:49
80 13/19 322 Michael Gorman St. Cloud MN 38 M 27:23 8:49
81 8/17 412 Danielle Henderson Watkins MN 20 F 27:25 8:50
82 4/10 383 Mary Zupanic St. Cloud MN 50 F 27:26 8:50
83 16/19 325 Karl Haider St. Cloud MN 48 M 27:29 8:51
84 5/10 323 Mary Gustafson St. Cloud MN 54 F 27:31 8:52
85 14/26 374 Carrie Vogel Alexandria MN 35 F 27:36 8:53
86 3/4 324 Fred Haack St. Cloud MN 69 M 27:47 8:57
87 14/19 444 Jason White Sauk Rapids MN 33 M 28:02 9:02
88 15/19 389 Jason Sendzik Elk River MN 35 M 28:04 9:02
89 9/17 399 Anita Rademacher Melrose MN 25 F 28:05 9:03
90 10/17 398 Jackelyn Thielen Freeport MN 25 F 28:05 9:03
91 2/4 331 Gene Kalscheuer Sauk Rapids MN 71 M 28:06 9:03
92 8/10 437 Laverne Moltzan Frazee MN 50 M 28:24 9:09
93 5/12 346 Laura Mumm Sauk Rapids MN 47 F 28:33 9:12
94 6/12 339 Jayne Lochen Kimball MN 45 F 29:10 9:24
95 15/26 438 Angela Sendziw Elk River MN 31 F 29:22 9:27
96 17/19 435 Ron Neumeister Sauk Rapids MN 49 M 29:23 9:28
97 7/12 351 Diane Ottmann Cold Spring MN 46 F 29:27 9:29
98 16/19 425 Jim Kiess Saint Louis Park MN 37 M 29:29 9:30
99 8/12 424 Ann Hansen Cold Spring MN 41 F 29:29 9:30
100 6/10 371 Gale Tinglov Sauk Rapids MN 51 F 29:30 9:30
101 9/10 355 Mark Prom St. Cloud MN 57 M 29:32 9:31
102 17/19 402 Bob Torres Fargo ND 38 M 29:35 9:32
103 5/9 414 Aidan Schiltz Saint Joseph MN 9 M 30:03 9:41
104 18/19 446 Scott Massman Sauk Rapids MN 33 M 30:12 9:44
105 9/12 405 Julie Peterson Staples MN 46 F 30:14 9:44
106 18/19 318 Ronald Fritz Rockvielle MN 42 M 30:16 9:45
107 11/17 358 Gina Rudolph Sauk Rapids MN 29 F 30:24 9:47
108 2/4 419 Alexandra Lee Saint Cloud MN 9 F 30:25 9:48
109 16/26 301 Heather Anderson Sauk Rapids MN 30 F 30:26 9:48
110 6/9 420 Zakariah Lee Saint Cloud MN 7 M 30:26 9:48
111 17/26 340 Alisa Lowry Blaine MN 33 F 30:35 9:51
112 3/4 448 Francis Januschka Rice MN 77 M 30:38 9:52
113 18/26 326 Wendy Hansen Cold Spring MN 37 F 30:41 9:53
114 7/9 336 Jared Krebs Sauk Rapids MN 13 M 30:52 9:56
115 12/17 360 Erin Scapanski Sartell MN 26 F 30:52 9:56
116 19/26 381 Brooke Ziwicki Clearwater MN 35 F 31:04 10:00
117 4/4 372 Ken Uecker Elpaso TX 71 M 31:13 10:03
118 7/10 354 Elanie Prom St. Cloud MN 52 F 31:20 10:05
119 20/26 395 Jessica Anderson Buffalo MN 31 F 31:20 10:05
120 3/4 431 Kaylee Eskeli Sartell MN 10 F 31:23 10:07
121 10/12 445 Kathy Neumeister Sartell MN 44 F 31:32 10:09
122 21/26 443 Dayne White Sauk Rapids MN 33 F 31:33 10:10
123 13/17 392 Allison Zezoney St. Cloud MN 25 F 31:48 10:15
124 11/12 303 Donna Bloch Sauk Rapids MN 47 F 32:00 10:18
125 14/17 406 Amy Rutten Brainerd MN 25 F 32:08 10:21
126 19/19 343 Carl Merkling St. Joe MN 39 M 32:12 10:22
127 22/26 373 Jenifer Verly Sauk Rapids MN 30 F 33:15 10:42
128 1/1 306 Donna Court Rice MN 61 F 34:14 11:02
129 12/12 427 Marylou Paul Saint Cloud MN 48 F 35:09 11:19
130 4/4 401 Tessa Fernholz Rice MN 7 F 35:29 11:26
131 23/26 400 Kelijo Fernholz Rice MN 33 F 35:29 11:26
132 15/17 308 April Decker Sartell MN 29 F 35:31 11:26
133 24/26 387 Jagu Sapovadia St. Cloud MN 33 F 36:08 11:38
134 7/7 391 Rick Stark St. Cloud MN 28 M 36:42 11:49
135 16/17 385 Angie Beniek Sauk Rapids MN 28 F 38:00 12:14
136 8/9 310 Kyuss Decker Sartell MN 11 M 39:26 12:42
137 4/4 311 Vincent Decker Sartell MN 60 M 41:41 13:25
138 17/17 393 Dani Zezoney St. Cloud MN 20 F 44:47 14:25
139 8/10 386 Joann McDunn St. Cloud MN 56 F 44:47 14:25
140 9/10 376 Linda Walberg Rice MN 57 F 45:45 14:44
141 25/26 404 Shannon Hanson Saint Cloud MN 31 F 47:01 15:08
142 9/9 333 Kyle Karolus Sartell MN 13 M 47:01 15:08
143 26/26 403 Rose Lisson Sauk Rapids MN 31 F 47:02 15:09
144 19/19 356 Jeff Richardson Sauk Rapids MN 43 M 47:03 15:09
145 10/10 309 Karen Decker Sartell MN 57 F 49:51 16:03
146 10/10 368 Patrick Spellacy St. Cloud MN 50 M 49:52 16:03
results by Pickle Events www.pickleevents.com
MALE INDIVIDUAL RESULTS
Place Div/Tot No. Name City St Age Sex Time Pace
===== ======== ==== ======================== ================== == === === ======= =====
1 1/7 450 Steven Pekarek Rice MN 27 M 16:51 5:26
2 1/19 432 Casey Miller Baxter MN 30 M 17:07 5:31
3 2/7 428 Kevin Grose Sauk Rapids MN 23 M 18:29 5:57
4 2/19 313 Tony Duerr St. Cloud MN 30 M 19:04 6:09
5 3/19 440 Josh Duerr Dovray MN 31 M 19:05 6:09
6 3/7 349 Tim O'Fallon St. Cloud MN 27 M 19:22 6:14
7 1/10 451 Larry Stracke Sauk Rapids MN 52 M 19:39 6:20
8 1/19 332 Curt Karolus Sartell MN 40 M 19:59 6:26
9 2/19 409 Lyndon Johnson Sauk Rapids MN 43 M 20:46 6:41
10 3/19 455 Brian Wensmann Bowlus MN 42 M 20:50 6:43
11 4/19 338 Jesse Lindgren Sauk Rapids MN 34 M 21:05 6:47
12 4/19 417 Michael Lee Saint Cloud MN 40 M 21:12 6:50
13 5/19 316 Roy Faber Foley MN 35 M 21:15 6:51
14 2/10 434 Guy Schaefer Saint Cloud MN 56 M 21:18 6:52
15 5/19 433 Dave Kleis Saint Cloud MN 44 M 21:24 6:54
16 1/3 363 Andy Schueller Rice MN 18 M 21:32 6:56
17 6/19 416 Craig Sauer Clear Lake MN 46 M 21:43 7:00
18 3/10 335 Mark Klaverkamp Clearwater MN 50 M 21:47 7:01
19 6/19 344 Matthew Molesky St. Cloud MN 39 M 21:54 7:03
20 4/10 430 Dan Rassier Saint Joseph MN 52 M 21:54 7:03
21 2/3 353 Nathan Perez Sauk Rapids MN 18 M 22:04 7:07
22 1/9 411 Josh Gregerson Saint Cloud MN 14 M 22:09 7:08
23 7/19 307 Kenny Cowles Zimmerman MN 46 M 22:17 7:11
24 8/19 348 Tim O'Driscoll Sartell MN 44 M 22:21 7:12
25 7/19 380 Trent Ziegler Sauk Rapids MN 36 M 22:25 7:13
26 9/19 452 John Ellis Sartell MN 42 M 22:38 7:17
27 10/19 370 Dean Stewart Watkins MN 41 M 22:38 7:17
28 8/19 342 Ramond Maingi Albertville MN 37 M 22:39 7:18
29 11/19 429 Rich Theisen Clearwater MN 45 M 23:03 7:25
30 5/10 384 Frank Zezoney St. Cloud MN 58 M 23:39 7:37
31 12/19 359 Thomas Satre Sauk Rapids MN 40 M 23:45 7:39
32 13/19 407 Bill Schlenz Sartell MN 49 M 24:08 7:47
33 4/7 439 Nick Hamm Saint Cloud MN 23 M 24:33 7:54
34 9/19 442 Jeff Tesch Saint Joseph MN 31 M 24:36 7:55
35 441 Rory Eiynck St. Joseph MN M 24:39 7:56
36 1/4 390 Steve Shaler St. Cloud MN 67 M 24:43 7:58
37 5/7 327 A.J. Hart Richmond MN 29 M 24:50 8:00
38 6/10 453 Jake Bauerly Sauk Rapids MN 55 M 24:54 8:01
39 2/9 367 Mitchell Silkman Waite Park MN 8 M 25:00 8:03
40 14/19 378 Harry Weyer Sauk Rapids MN 44 M 25:15 8:08
41 10/19 382 Scott Ziwicki Clearwater MN 33 M 25:23 8:10
42 3/3 388 Bry Schyma Foley MN 17 M 25:30 8:13
43 11/19 454 Garrett Anderson Saint Cloud MN 30 M 25:45 8:18
44 15/19 415 John Mikel South Haven MN 42 M 25:54 8:20
45 6/7 397 Andrew Burrows 29 M 26:13 8:27
46 1/4 320 Curtis Ghylin Sauk Rapids MN 70 M 26:34 8:34
47 12/19 410 Ron Verly Sauk Rapids MN 36 M 26:39 8:35
48 7/10 350 Roger Olson Sartell MN 51 M 26:58 8:41
49 3/9 365 Daniel Silkman Waite Park MN 10 M 27:20 8:48
50 2/4 447 Harry Ramler Saint Cloud MN 60 M 27:21 8:49
51 4/9 375 Spencer Vogel Alexandria MN 11 M 27:22 8:49
52 13/19 322 Michael Gorman St. Cloud MN 38 M 27:23 8:49
53 16/19 325 Karl Haider St. Cloud MN 48 M 27:29 8:51
54 3/4 324 Fred Haack St. Cloud MN 69 M 27:47 8:57
55 14/19 444 Jason White Sauk Rapids MN 33 M 28:02 9:02
56 15/19 389 Jason Sendzik Elk River MN 35 M 28:04 9:02
57 2/4 331 Gene Kalscheuer Sauk Rapids MN 71 M 28:06 9:03
58 8/10 437 Laverne Moltzan Frazee MN 50 M 28:24 9:09
59 17/19 435 Ron Neumeister Sauk Rapids MN 49 M 29:23 9:28
60 16/19 425 Jim Kiess Saint Louis Park MN 37 M 29:29 9:30
61 9/10 355 Mark Prom St. Cloud MN 57 M 29:32 9:31
62 17/19 402 Bob Torres Fargo ND 38 M 29:35 9:32
63 5/9 414 Aidan Schiltz Saint Joseph MN 9 M 30:03 9:41
64 18/19 446 Scott Massman Sauk Rapids MN 33 M 30:12 9:44
65 18/19 318 Ronald Fritz Rockvielle MN 42 M 30:16 9:45
66 6/9 420 Zakariah Lee Saint Cloud MN 7 M 30:26 9:48
67 3/4 448 Francis Januschka Rice MN 77 M 30:38 9:52
68 7/9 336 Jared Krebs Sauk Rapids MN 13 M 30:52 9:56
69 4/4 372 Ken Uecker Elpaso TX 71 M 31:13 10:03
70 19/19 343 Carl Merkling St. Joe MN 39 M 32:12 10:22
71 7/7 391 Rick Stark St. Cloud MN 28 M 36:42 11:49
72 8/9 310 Kyuss Decker Sartell MN 11 M 39:26 12:42
73 4/4 311 Vincent Decker Sartell MN 60 M 41:41 13:25
74 9/9 333 Kyle Karolus Sartell MN 13 M 47:01 15:08
75 19/19 356 Jeff Richardson Sauk Rapids MN 43 M 47:03 15:09
76 10/10 368 Patrick Spellacy St. Cloud MN 50 M 49:52 16:03
FEMALE INDIVIDUAL RESULTS
Place Div/Tot No. Name City St Age Sex Time Pace
===== ======== ==== ======================== ================== == === === ======= =====
1 1/26 421 Melissa Jansen Saint Cloud MN 37 F 19:52 6:24
2 2/26 408 Kalli Christen Saint Cloud MN 38 F 20:09 6:29
3 1/17 436 Elizabeth Sandoval Royalton MN 24 F 20:54 6:44
4 1/10 422 Katherine Adams Rice MN 51 F 21:07 6:48
5 1/12 328 Lisa Hins Waite Park MN 46 F 21:34 6:57
6 2/17 364 Debbie Schutz St. Cloud MN 29 F 21:40 6:59
7 3/26 330 Dani Janski South Haven MN 34 F 22:28 7:14
8 4/26 337 Rose Lindberg-Maingi Albertville MN 36 F 22:47 7:20
9 2/10 394 Anita Baugh Sartell MN 50 F 23:15 7:29
10 3/10 305 Linda Christen Waite Park MN 52 F 23:19 7:30
11 5/26 345 Denae Moralez Sartell MN 31 F 23:26 7:33
12 6/26 312 Jody Dickhaus Cold Spring MN 35 F 24:39 7:56
13 7/26 449 Laurie Larsen Sartell MN 39 F 24:57 8:02
14 8/26 317 Karla Fleming Sauk Rapids MN 35 F 25:03 8:04
15 2/12 329 Stephanie Houdek St. Cloud MN 43 F 25:06 8:05
16 3/17 347 Melissa Nichols Litchfield MN 29 F 25:21 8:10
17 9/26 423 Lori Bukowski Sauk Rapids MN 32 F 25:46 8:18
18 3/12 426 Joan Elton Saint Cloud MN 49 F 25:56 8:21
19 10/26 357 Sherri Rowland St. Michael MN 35 F 26:04 8:24
20 4/17 413 Mellisa Hendrickson Saint Cloud MN 24 F 26:05 8:24
21 11/26 379 Louise Ziegler Sauk Rapids MN 34 F 26:08 8:25
22 5/17 314 Sarah Engstrand Sartell MN 26 F 26:12 8:26
23 6/17 304 Natalie Boser Pierz MN 27 F 26:16 8:27
24 7/17 362 Kelly Schmidt Sauk Rapids MN 26 F 26:18 8:28
25 12/26 315 Becky Eskeli Sartell MN 37 F 26:20 8:29
26 4/12 341 Tammi Luepke St. Cloud MN 41 F 26:49 8:38
27 13/26 418 Marcia Retzer Saint Cloud MN 38 F 27:04 8:43
28 1/4 366 Laundy Silkman Waite Park MN 12 F 27:11 8:45
29 8/17 412 Danielle Henderson Watkins MN 20 F 27:25 8:50
30 4/10 383 Mary Zupanic St. Cloud MN 50 F 27:26 8:50
31 5/10 323 Mary Gustafson St. Cloud MN 54 F 27:31 8:52
32 14/26 374 Carrie Vogel Alexandria MN 35 F 27:36 8:53
33 9/17 399 Anita Rademacher Melrose MN 25 F 28:05 9:03
34 10/17 398 Jackelyn Thielen Freeport MN 25 F 28:05 9:03
35 5/12 346 Laura Mumm Sauk Rapids MN 47 F 28:33 9:12
36 6/12 339 Jayne Lochen Kimball MN 45 F 29:10 9:24
37 15/26 438 Angela Sendziw Elk River MN 31 F 29:22 9:27
38 7/12 351 Diane Ottmann Cold Spring MN 46 F 29:27 9:29
39 8/12 424 Ann Hansen Cold Spring MN 41 F 29:29 9:30
40 6/10 371 Gale Tinglov Sauk Rapids MN 51 F 29:30 9:30
41 9/12 405 Julie Peterson Staples MN 46 F 30:14 9:44
42 11/17 358 Gina Rudolph Sauk Rapids MN 29 F 30:24 9:47
43 2/4 419 Alexandra Lee Saint Cloud MN 9 F 30:25 9:48
44 16/26 301 Heather Anderson Sauk Rapids MN 30 F 30:26 9:48
45 17/26 340 Alisa Lowry Blaine MN 33 F 30:35 9:51
46 18/26 326 Wendy Hansen Cold Spring MN 37 F 30:41 9:53
47 12/17 360 Erin Scapanski Sartell MN 26 F 30:52 9:56
48 19/26 381 Brooke Ziwicki Clearwater MN 35 F 31:04 10:00
49 7/10 354 Elanie Prom St. Cloud MN 52 F 31:20 10:05
50 20/26 395 Jessica Anderson Buffalo MN 31 F 31:20 10:05
51 3/4 431 Kaylee Eskeli Sartell MN 10 F 31:23 10:07
52 10/12 445 Kathy Neumeister Sartell MN 44 F 31:32 10:09
53 21/26 443 Dayne White Sauk Rapids MN 33 F 31:33 10:10
54 13/17 392 Allison Zezoney St. Cloud MN 25 F 31:48 10:15
55 11/12 303 Donna Bloch Sauk Rapids MN 47 F 32:00 10:18
56 14/17 406 Amy Rutten Brainerd MN 25 F 32:08 10:21
57 22/26 373 Jenifer Verly Sauk Rapids MN 30 F 33:15 10:42
58 1/1 306 Donna Court Rice MN 61 F 34:14 11:02
59 12/12 427 Marylou Paul Saint Cloud MN 48 F 35:09 11:19
60 4/4 401 Tessa Fernholz Rice MN 7 F 35:29 11:26
61 23/26 400 Kelijo Fernholz Rice MN 33 F 35:29 11:26
62 15/17 308 April Decker Sartell MN 29 F 35:31 11:26
63 24/26 387 Jagu Sapovadia St. Cloud MN 33 F 36:08 11:38
64 16/17 385 Angie Beniek Sauk Rapids MN 28 F 38:00 12:14
65 17/17 393 Dani Zezoney St. Cloud MN 20 F 44:47 14:25
66 8/10 386 Joann McDunn St. Cloud MN 56 F 44:47 14:25
67 9/10 376 Linda Walberg Rice MN 57 F 45:45 14:44
68 25/26 404 Shannon Hanson Saint Cloud MN 31 F 47:01 15:08
69 26/26 403 Rose Lisson Sauk Rapids MN 31 F 47:02 15:09
70 10/10 309 Karen Decker Sartell MN 57 F 49:51 16:03
SCHEELS 5K RUN
Crossroads Mall, St. Cloud, MN, September 13, 2008
AGE GROUP LIST
================================================================================
MALE AGE GROUP 14 - Under
================================================================================
1 Josh Gregerson Saint Cloud MN 14 M 22:09
2 Mitchell Silkman Waite Park MN 8 M 25:00
3 Daniel Silkman Waite Park MN 10 M 27:20
4 Spencer Vogel Alexandria MN 11 M 27:22
5 Aidan Schiltz Saint Joseph MN 9 M 30:03
6 Zakariah Lee Saint Cloud MN 7 M 30:26
7 Jared Krebs Sauk Rapids MN 13 M 30:52
8 Kyuss Decker Sartell MN 11 M 39:26
9 Kyle Karolus Sartell MN 13 M 47:01
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 14 - Under
================================================================================
1 Laundy Silkman Waite Park MN 12 F 27:11
2 Alexandra Lee Saint Cloud MN 9 F 30:25
3 Kaylee Eskeli Sartell MN 10 F 31:23
4 Tessa Fernholz Rice MN 7 F 35:29
================================================================================
MALE AGE GROUP 20 - 29
================================================================================
1 Steven Pekarek Rice MN 27 M 16:51
2 Kevin Grose Sauk Rapids MN 23 M 18:29
3 Tim O'Fallon St. Cloud MN 27 M 19:22
4 Nick Hamm Saint Cloud MN 23 M 24:33
5 A.J. Hart Richmond MN 29 M 24:50
6 Andrew Burrows 29 M 26:13
7 Rick Stark St. Cloud MN 28 M 36:42
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 20 - 29
================================================================================
1 Elizabeth Sandoval Royalton MN 24 F 20:54
2 Debbie Schutz St. Cloud MN 29 F 21:40
3 Melissa Nichols Litchfield MN 29 F 25:21
4 Mellisa Hendrickson Saint Cloud MN 24 F 26:05
5 Sarah Engstrand Sartell MN 26 F 26:12
6 Natalie Boser Pierz MN 27 F 26:16
7 Kelly Schmidt Sauk Rapids MN 26 F 26:18
8 Danielle Henderson Watkins MN 20 F 27:25
9 Anita Rademacher Melrose MN 25 F 28:05
10 Jackelyn Thielen Freeport MN 25 F 28:05
11 Gina Rudolph Sauk Rapids MN 29 F 30:24
12 Erin Scapanski Sartell MN 26 F 30:52
13 Allison Zezoney St. Cloud MN 25 F 31:48
14 Amy Rutten Brainerd MN 25 F 32:08
15 April Decker Sartell MN 29 F 35:31
16 Angie Beniek Sauk Rapids MN 28 F 38:00
17 Dani Zezoney St. Cloud MN 20 F 44:47
================================================================================
MALE AGE GROUP 30 - 39
================================================================================
1 Casey Miller Baxter MN 30 M 17:07
2 Tony Duerr St. Cloud MN 30 M 19:04
3 Josh Duerr Dovray MN 31 M 19:05
4 Jesse Lindgren Sauk Rapids MN 34 M 21:05
5 Roy Faber Foley MN 35 M 21:15
6 Matthew Molesky St. Cloud MN 39 M 21:54
7 Trent Ziegler Sauk Rapids MN 36 M 22:25
8 Ramond Maingi Albertville MN 37 M 22:39
9 Jeff Tesch Saint Joseph MN 31 M 24:36
10 Scott Ziwicki Clearwater MN 33 M 25:23
11 Garrett Anderson Saint Cloud MN 30 M 25:45
12 Ron Verly Sauk Rapids MN 36 M 26:39
13 Michael Gorman St. Cloud MN 38 M 27:23
14 Jason White Sauk Rapids MN 33 M 28:02
15 Jason Sendzik Elk River MN 35 M 28:04
16 Jim Kiess Saint Louis Park MN 37 M 29:29
17 Bob Torres Fargo ND 38 M 29:35
18 Scott Massman Sauk Rapids MN 33 M 30:12
19 Carl Merkling St. Joe MN 39 M 32:12
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 30 - 39
================================================================================
1 Melissa Jansen Saint Cloud MN 37 F 19:52
2 Kalli Christen Saint Cloud MN 38 F 20:09
3 Dani Janski South Haven MN 34 F 22:28
4 Rose Lindberg-Maingi Albertville MN 36 F 22:47
5 Denae Moralez Sartell MN 31 F 23:26
6 Jody Dickhaus Cold Spring MN 35 F 24:39
7 Laurie Larsen Sartell MN 39 F 24:57
8 Karla Fleming Sauk Rapids MN 35 F 25:03
9 Lori Bukowski Sauk Rapids MN 32 F 25:46
10 Sherri Rowland St. Michael MN 35 F 26:04
11 Louise Ziegler Sauk Rapids MN 34 F 26:08
12 Becky Eskeli Sartell MN 37 F 26:20
13 Marcia Retzer Saint Cloud MN 38 F 27:04
14 Carrie Vogel Alexandria MN 35 F 27:36
15 Angela Sendziw Elk River MN 31 F 29:22
16 Heather Anderson Sauk Rapids MN 30 F 30:26
17 Alisa Lowry Blaine MN 33 F 30:35
18 Wendy Hansen Cold Spring MN 37 F 30:41
19 Brooke Ziwicki Clearwater MN 35 F 31:04
20 Jessica Anderson Buffalo MN 31 F 31:20
21 Dayne White Sauk Rapids MN 33 F 31:33
22 Jenifer Verly Sauk Rapids MN 30 F 33:15
23 Kelijo Fernholz Rice MN 33 F 35:29
24 Jagu Sapovadia St. Cloud MN 33 F 36:08
25 Shannon Hanson Saint Cloud MN 31 F 47:01
26 Rose Lisson Sauk Rapids MN 31 F 47:02
================================================================================
MALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Curt Karolus Sartell MN 40 M 19:59
2 Lyndon Johnson Sauk Rapids MN 43 M 20:46
3 Brian Wensmann Bowlus MN 42 M 20:50
4 Michael Lee Saint Cloud MN 40 M 21:12
5 Dave Kleis Saint Cloud MN 44 M 21:24
6 Craig Sauer Clear Lake MN 46 M 21:43
7 Kenny Cowles Zimmerman MN 46 M 22:17
8 Tim O'Driscoll Sartell MN 44 M 22:21
9 John Ellis Sartell MN 42 M 22:38
10 Dean Stewart Watkins MN 41 M 22:38
11 Rich Theisen Clearwater MN 45 M 23:03
12 Thomas Satre Sauk Rapids MN 40 M 23:45
13 Bill Schlenz Sartell MN 49 M 24:08
14 Harry Weyer Sauk Rapids MN 44 M 25:15
15 John Mikel South Haven MN 42 M 25:54
16 Karl Haider St. Cloud MN 48 M 27:29
17 Ron Neumeister Sauk Rapids MN 49 M 29:23
18 Ronald Fritz Rockvielle MN 42 M 30:16
19 Jeff Richardson Sauk Rapids MN 43 M 47:03
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Lisa Hins Waite Park MN 46 F 21:34
2 Stephanie Houdek St. Cloud MN 43 F 25:06
3 Joan Elton Saint Cloud MN 49 F 25:56
4 Tammi Luepke St. Cloud MN 41 F 26:49
5 Laura Mumm Sauk Rapids MN 47 F 28:33
6 Jayne Lochen Kimball MN 45 F 29:10
7 Diane Ottmann Cold Spring MN 46 F 29:27
8 Ann Hansen Cold Spring MN 41 F 29:29
9 Julie Peterson Staples MN 46 F 30:14
10 Kathy Neumeister Sartell MN 44 F 31:32
11 Donna Bloch Sauk Rapids MN 47 F 32:00
12 Marylou Paul Saint Cloud MN 48 F 35:09
================================================================================
MALE AGE GROUP 50 - 54
================================================================================
1 Larry Stracke Sauk Rapids MN 52 M 19:39
2 Guy Schaefer Saint Cloud MN 56 M 21:18
3 Mark Klaverkamp Clearwater MN 50 M 21:47
4 Dan Rassier Saint Joseph MN 52 M 21:54
5 Frank Zezoney St. Cloud MN 58 M 23:39
6 Jake Bauerly Sauk Rapids MN 55 M 24:54
7 Roger Olson Sartell MN 51 M 26:58
8 Laverne Moltzan Frazee MN 50 M 28:24
9 Mark Prom St. Cloud MN 57 M 29:32
10 Patrick Spellacy St. Cloud MN 50 M 49:52
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 50 - 59
================================================================================
1 Katherine Adams Rice MN 51 F 21:07
2 Anita Baugh Sartell MN 50 F 23:15
3 Linda Christen Waite Park MN 52 F 23:19
4 Mary Zupanic St. Cloud MN 50 F 27:26
5 Mary Gustafson St. Cloud MN 54 F 27:31
6 Gale Tinglov Sauk Rapids MN 51 F 29:30
7 Elanie Prom St. Cloud MN 52 F 31:20
8 Joann McDunn St. Cloud MN 56 F 44:47
9 Linda Walberg Rice MN 57 F 45:45
10 Karen Decker Sartell MN 57 F 49:51
================================================================================
MALE AGE GROUP 60 - 69
================================================================================
1 Steve Shaler St. Cloud MN 67 M 24:43
2 Harry Ramler Saint Cloud MN 60 M 27:21
3 Fred Haack St. Cloud MN 69 M 27:47
4 Vincent Decker Sartell MN 60 M 41:41
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 60 - 69
================================================================================
1 Donna Court Rice MN 61 F 34:14
================================================================================
MALE AGE GROUP 70 - UP
================================================================================
1 Curtis Ghylin Sauk Rapids MN 70 M 26:34
2 Gene Kalscheuer Sauk Rapids MN 71 M 28:06
3 Francis Januschka Rice MN 77 M 30:38
4 Ken Uecker Elpaso TX 71 M 31:13
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 70 - UP
================================================================================
Total Registered: 154
Total Number of Finishers: 146
Number of Male Finishers: 76
Number of Female Finishers: 70
Did not Finish Race or Did Not Start: 8