GOVERNOR'S CUP NORDIC SKI 25K FREESTYLE RACE
Camp Ripley, MN January 26, 2008
25K Overall Results
Place Div/Tot No. Name Age Sex City Time Pace
===== ======== ==== =================== === === =============== ======= =====
1 1/7 129 Nathan Porath 25 M Eagan 1:10:39 2:50
2 1/8 46 Bjorn Batdorf 24 M Minneapolis 1:10:44 2:50
3 2/7 55 Jacob Beste 28 M Edina 1:10:51 2:51
4 3/7 4 Alez Steward 26 M Roseville 1:11:14 2:51
5 2/8 41 Travis Hinck 24 M Plymouth 1:12:02 2:53
6 4/7 123 Pat Lorentz 28 M River Falls 1:12:07 2:54
7 1/26 429 Philip Rogers 44 M Esko 1:12:41 2:55
8 1/19 392 Chip Tabor 36 M Medicine Lake 1:12:43 2:55
9 2/19 102 David Nelson 36 M Plymouth 1:13:05 2:56
10 1/27 54 Scott Ellertson 46 M Albert Lea 1:13:15 2:56
11 1/6 5 Per Nelson 34 M Saint Paul 1:13:31 2:57
12 2/26 69 John Schneider 42 M Plymouth 1:13:32 2:57
13 2/27 399 Jay Wenner 46 M Saint Paul 1:13:33 2:57
14 3/8 100 John Keallemeyn 22 M Duluth 1:14:09 2:58
15 1/20 395 David Christopherso 57 M Minneapolis 1:14:29 2:59
16 3/27 459 David Knoop 49 M Salt Lake 1:14:34 2:59
17 1/34 442 Jack Baker 50 M Granite Falls 1:14:34 2:59
18 3/26 77 Paul Peterson 44 M Hastings 1:14:42 3:00
19 4/27 52 Gene Kay 48 M Plymouth 1:15:57 3:03
20 5/7 19 Fred Kueffer 28 M Roseville 1:16:07 3:03
21 4/8 18 Danny Kueffer 24 M Shoreview 1:16:19 3:04
22 4/26 70 Scott Ree 44 M Plymouth 1:16:21 3:04
23 6/7 79 Ryan Atwell 29 M Geneseo 1:16:22 3:04
24 5/8 33 Michael Kosowski 23 M Minneapolis 1:16:23 3:04
25 5/27 114 James Schultz 45 M Excelsior 1:16:25 3:04
26 6/27 103 Steve Sonnesyn 48 M Plymouth 1:16:29 3:04
27 2/34 133 Allen Hanson 50 M Greenwood 1:16:29 3:04
28 5/26 107 John Hopkins 41 M Savage 1:16:35 3:04
29 3/19 432 Owen Baird 35 M Brainerd 1:16:49 3:05
30 1/7 394 Mary Beth Tuttle 44 F Pine Springs 1:16:52 3:05
31 2/20 90 Michael O'Connor 55 M Rochester 1:16:54 3:05
32 4/19 120 Laszlo Alberti 36 M Plymouth 1:17:04 3:05
33 5/19 67 Craig Rudd 38 M Plymouth 1:17:59 3:08
34 6/19 94 Jason Glebe 35 M Champlin 1:18:00 3:08
35 7/27 118 Mark Rathbun 48 M Big Lake 1:18:05 3:08
36 8/27 478 Andre L'Heureaux 47 M Minnetonka 1:18:06 3:08
37 3/34 50 Jonathan Schupp 53 M Park Rapids 1:18:08 3:08
38 1/12 49 Jan Guenther 48 F Mound 1:18:10 3:08
39 6/26 72 Lula Skinner 44 M Bloomington 1:18:44 3:09
40 2/7 466 Angie Robinson 40 F Roseville 1:19:16 3:11
41 7/26 2 Jim Williams 44 M Plymouth 1:19:35 3:11
42 8/26 423 Brent Oja 44 M River Falls 1:19:36 3:12
43 9/27 51 Phil Guillery 47 M Minneapolis 1:19:41 3:12
44 4/34 66 Brad Erickson 53 M Plymouth 1:19:44 3:12
45 9/26 122 Steve Jones 44 M Excelsior 1:19:51 3:12
46 2/6 1 Jason Sannes-Venhui 33 M Frazee 1:19:53 3:12
47 7/19 441 Erich Kern 37 M Lauderdale 1:20:06 3:13
48 8/19 468 Robert McKenzie 36 M Maple Grove 1:20:24 3:13
49 1/4 479 Jesse Fark 20 F Minneapolis 1:22:17 3:18
50 3/20 30 Robert Skow 59 M Saint Cloud 1:22:22 3:18
51 5/34 45 Martin Richmond 54 M Saint Louis Par 1:22:27 3:18
52 9/19 58 Scott Hatch 35 M Minneapolis 1:22:37 3:19
53 1/7 489 Jennifer O'Link 27 F Maple Grove 1:23:27 3:21
54 1/14 444 Philip Rogosheske 63 M St Cloud 1:23:50 3:22
55 10/26 98 Paul Schoening 42 M Plymouth 1:23:56 3:22
56 6/34 27 Dave Thompson 54 M Woodbury 1:24:04 3:22
57 7/34 6 Bill Laferriere 50 M Saint Cloud 1:24:10 3:22
58 11/26 445 Jack Ellefson 44 M Park Rapids 1:24:15 3:23
59 6/8 471 Mark Michals 23 M Minneapolis 1:24:37 3:24
60 12/26 86 Jon Faust 41 M Plymouth 1:24:42 3:24
61 10/27 65 Steven Shelerud 45 M Saint Louis Par 1:24:45 3:24
62 2/7 101 Josie Nelson 29 F Plymouth 1:25:01 3:24
63 7/8 487 John Kosowski 20 M Minneapolis 1:25:01 3:25
64 2/14 408 Terry Holm 63 M Brainerd 1:25:05 3:25
65 3/7 422 Michele Oja 43 F River Falls 1:25:37 3:26
66 11/27 85 Steve Mills 48 M Richfield 1:26:23 3:28
67 4/20 31 Dan Bernston 55 M Edina 1:26:33 3:28
68 13/26 35 Allen Overturf 40 M Maple Plain 1:26:41 3:29
69 8/34 109 Grant Moos 52 M 1:26:59 3:29
70 12/27 73 Dale Vaillancourt 48 M Burnsville 1:27:10 3:30
71 1/4 111 Kara Bancroft 32 F Eden Prairie 1:27:12 3:30
72 5/20 124 Kris Neilsen 59 M Gonvick 1:27:13 3:30
73 13/27 20 Kevin Ivens 47 M Champlin 1:27:33 3:31
74 3/14 16 Steve Sands 62 M Minnetonka 1:27:36 3:31
75 10/19 84 Jason Midgarden 35 M Robbinsdale 1:27:39 3:31
76 1/1 439 Michael Meehlhouse 18 M Mounds View 1:28:07 3:32
77 4/7 446 Anne Ellefson 42 F Park Rapids 1:28:27 3:33
78 11/19 117 Kevin Anez 38 M Somerset 1:28:35 3:33
79 9/34 483 Leonard Klun 53 M Maple Plain 1:28:37 3:33
80 14/27 482 Tim Vitters 45 M Bloomington 1:28:41 3:33
81 1/2 486 Melinda Silbernick 53 F Maple Grove 1:28:59 3:34
82 10/34 473 Lou Chouinard 54 M Minneapolis 1:29:01 3:34
83 11/34 470 Steve Michals 53 M Minneapolis 1:29:24 3:35
84 6/20 135 Joe Duffy 58 M Minneapolis 1:29:27 3:35
85 4/14 95 Leonard Coequyt 64 M Minnetonka 1:29:29 3:35
86 3/6 43 Josh Wolke 32 M Minneapolis 1:30:02 3:37
87 2/4 11 Andrea Tremaine 20 F Ramsey 1:30:13 3:37
88 8/8 32 Daniel Bohnhorst 24 M Minneapolis 1:30:16 3:37
89 12/34 99 David Kallemeyn 50 M Elk River 1:30:23 3:37
90 13/34 37 Greg Franzen 53 M Plymouth 1:30:26 3:38
91 14/34 76 Robert Polking 54 M Mason City 1:31:50 3:41
92 5/14 23 Bob Woodruff 64 M New Brighton 1:32:00 3:41
93 1/4 398 Odd Osland 66 M Apple Valley 1:32:01 3:41
94 3/4 93 Julie Warneke 24 F Elk River 1:32:16 3:42
95 4/6 62 Brock Lundberg 32 M Roberts 1:32:35 3:43
96 15/34 453 Rich Spielberg 52 M Minnetonka 1:32:41 3:43
97 7/20 403 Robert Ogren 59 M Bloomington 1:32:48 3:43
98 1/3 36 Marilyn Franzen 55 F Plymouth 1:32:58 3:44
99 15/27 426 Bruce Schaefer 46 M Eagan 1:33:03 3:44
100 14/26 12 Rick Gother 43 M Cold Spring 1:33:26 3:45
101 3/7 24 Laurel Sundberg 28 F Minnetonka 1:33:56 3:46
102 2/12 134 Kelly Rogers 48 F Esko 1:34:02 3:46
103 16/27 449 Joe Anderson 47 M Plymouth 1:34:09 3:46
104 4/4 130 Nichole Porath 24 F Eagan 1:34:17 3:47
105 16/34 87 Joel Yunek 53 M Mason City 1:34:40 3:48
106 8/20 47 Larry Mulenburg 55 M Glencoe 1:34:47 3:48
107 17/27 419 Mark Trumper 45 M Stillwater 1:35:19 3:49
108 1/3 9 Missy Erickson 17 F Alexandria 1:35:23 3:49
109 17/34 8 George Odio 52 M Alexandria 1:35:24 3:49
110 15/26 121 Lee Bergin 42 M Hugo 1:35:25 3:49
111 18/27 108 Patrick Jopp 47 M Elk River 1:35:44 3:50
112 18/34 68 Mark Erickson 50 M Brooklyn Center 1:35:49 3:50
113 2/4 405 Will Gosnold 67 M Grand Forks 1:35:55 3:51
114 9/20 56 Andy Turnbull 59 M Edina 1:36:03 3:51
115 19/34 15 Don Voss 52 M Eden Prairie 1:36:16 3:52
116 2/4 119 Heather Kosec 31 F Minneapolis 1:36:20 3:52
117 10/20 17 Don Callander 56 M Osseo 1:37:21 3:54
118 19/27 81 Jeff Travis 46 M Eden Prairie 1:37:29 3:54
119 16/26 63 Chad Murphy 44 M Prior Lake 1:37:32 3:55
120 2/2 397 Beth Guck 51 F Andover 1:38:23 3:57
121 3/4 29 James White 68 M Saint Cloud 1:38:29 3:57
122 2/3 440 Alice Flanders 15 F Crystal 1:38:57 3:58
123 20/34 7 Doug Johnson 51 M Minneapolis 1:39:51 4:00
124 5/6 26 Joe White 30 M Minnetonka 1:40:03 4:01
125 3/12 34 Anita Burg 49 F Edina 1:40:36 4:02
126 21/34 78 Jim Kuzzy 54 M Robbinsdale 1:40:40 4:02
127 6/14 21 Charles Duede 64 M Cottage Grove 1:40:43 4:02
128 22/34 136 Charles Larson 52 M Hopkins 1:40:45 4:02
129 4/7 452 Mary Vancura 28 F Minneapolis 1:41:36 4:04
130 23/34 467 Jim Van Iwaarden 52 M Minneapolis 1:41:53 4:05
131 17/26 461 Brennan Kelly 42 M Rochester 1:42:09 4:06
132 1/3 113 Jessica Wilson 37 F Excelsior 1:42:12 4:06
133 4/12 414 Marise Widmer 48 F Saint Paul 1:42:24 4:06
134 6/6 64 William Stoffregen 33 M Lake Elmo 1:42:32 4:07
135 18/26 427 Daniel Shaffer 40 M Grey Eagle 1:42:38 4:07
136 20/27 25 Bruce Fiedler 45 M Cottage Grove 1:42:44 4:07
137 11/20 104 Pete Peatrowsky 58 M Maple Grove 1:43:01 4:08
138 21/27 82 James Sokolowski 48 M Minneapolis 1:43:08 4:08
139 24/34 59 Dean Bachmeier 50 M Edina 1:43:43 4:09
140 3/3 481 Allie Rykken 19 F St Paul 1:43:54 4:10
141 7/7 456 Peter Bauer 27 M Minneapolis 1:44:19 4:11
142 5/12 91 Judy Long 49 F Pillager 1:44:31 4:11
143 22/27 92 Mike Garrity 47 M Minneapolis 1:44:36 4:12
144 25/34 404 Jay Yunek 50 M Sartell 1:44:42 4:12
145 1/4 13 Dwight Beavers 70 M Mason City 1:44:50 4:12
146 5/7 28 Renee Schaefer 25 F Saint Paul 1:44:55 4:12
147 12/20 401 Forrest Peterson 59 M Willmar 1:45:01 4:13
148 7/14 128 Gary Strandemo 61 M Saint Cloud 1:45:57 4:15
149 8/14 44 Ladd Conrad 63 M Chanhassen 1:46:06 4:15
150 19/26 60 Tom Lindfors 43 M Champlin 1:46:18 4:16
151 9/14 415 John Masiulis 62 M Saint Paul 1:46:19 4:16
152 13/20 413 Michael Bono 55 M Minneapolis 1:46:32 4:16
153 12/19 433 Hansi Johnson 37 M Thomson 1:46:38 4:16
154 26/34 417 Gregory Sorteberg 51 M Rogers 1:46:39 4:16
155 13/19 434 Mark Litchy 39 M Plymouth 1:47:09 4:18
156 14/19 57 Eric Vollen 35 M Minneapolis 1:47:40 4:19
157 14/20 14 Kayo Aslagson 59 M Starbuck 1:47:44 4:19
158 20/26 447 Bill Hjort 44 M Milaca 1:48:09 4:20
159 15/20 488 Lowell Johnson 59 M Fort Ripley 1:48:18 4:20
160 3/4 472 Jennifer Grant 31 F St Louis Park 1:48:18 4:20
161 27/34 131 Jim Porath 54 M Shoreview 1:49:00 4:22
162 16/20 10 Todd Schempf 57 M Ramsey 1:49:07 4:22
163 5/7 448 Laura Hjort 41 F Milaca 1:49:18 4:23
164 10/14 75 Daniel New 63 M Alexandria 1:49:29 4:23
165 23/27 3 Jon Pogatchnik 46 M Waconia 1:49:55 4:24
166 17/20 110 Gary Keifeuheim 59 M Brooklyn Center 1:51:49 4:29
167 21/26 132 Shad Hollant 40 M Saint Paul 1:52:10 4:30
168 28/34 74 Kevin Crystal 50 M Chanhassen 1:52:29 4:30
169 24/27 484 George Wawro 49 M St Paul 1:52:44 4:31
170 29/34 410 Randy Hochstein 53 M Plymouth 1:53:09 4:32
171 30/34 80 Patrick Gromatka 50 M Alexandria 1:53:57 4:34
172 31/34 137 Scott Gislason 52 M St. Paul 1:54:45 4:36
173 2/3 485 Amy Xu 39 F Plymouth 1:55:01 4:37
174 1/1 396 Audrae Coury 65 F Saint Paul 1:55:56 4:39
175 15/19 116 Gregory Olson 37 M Waconia 1:55:56 4:39
176 32/34 71 Cameron Skold 52 M Minnetonka 1:56:06 4:39
177 6/12 40 Karen Welum 48 F Saint Paul 1:56:56 4:41
178 7/12 425 Jacki Devine 46 F Little Falls 1:56:58 4:41
179 22/26 465 Charles Julson 43 M Bloomington 1:57:50 4:43
180 18/20 477 William Nellis 56 M Minneapolis 1:59:12 4:47
181 6/7 457 Amy Michschi 28 F Robbinsdale 1:59:47 4:48
182 25/27 462 Bill Farquhar 48 M Plymouth 1:59:52 4:48
183 6/7 424 Margaret Harstad 41 F Thomson 1:59:58 4:48
184 16/19 431 Eric Nevalainen 39 M Shoreview 2:00:16 4:49
185 23/26 428 Jim Cloutier 43 M St Michael 2:00:34 4:50
186 8/12 474 Roseanne Hope 47 F Minneapolis 2:01:26 4:52
187 19/20 409 Michael Sandusky 56 M Elk River 2:01:31 4:52
188 11/14 412 James Ogg 64 M Edina 2:01:35 4:52
189 9/12 106 Diane Vornbrock 45 F Edina 2:01:52 4:53
190 2/3 480 Susan Richardson 58 F St Paul 2:02:07 4:54
191 17/19 127 Bryon Amo 37 M Sauk Rapids 2:02:11 4:54
192 4/4 406 Patrick Lanin 69 M Brainerd 2:06:00 5:03
193 33/34 421 Paul Bloomberg 51 M Mendota Heights 2:06:40 5:04
194 7/7 475 Nicole Moen 29 F Minneapolis 2:08:53 5:10
195 10/12 476 Mary Wawro 47 F St Paul 2:10:47 5:14
196 24/26 96 Paul Hed 41 M Ham Lake 2:11:17 5:16
197 4/4 430 Mara Larson 33 F Saint Paul 2:15:01 5:25
198 25/26 125 William Holway 43 M Brooklyn Center 2:15:01 5:25
199 26/26 450 Randy Baumgarten 44 M Becker 2:15:12 5:25
200 12/14 460 David Greymot 64 M Rochester 2:18:01 5:32
201 26/27 22 Vernon Fontenot 46 M Clearwater 2:18:26 5:33
202 18/19 138 Roger Schmitz 37 M Sauk Rapids 2:19:00 5:34
203 13/14 38 John Lavelle 61 M Saint Louis Par 2:26:02 5:51
204 1/1 39 Jean Lavelle 61 F Saint Louis Par 2:26:03 5:51
205 2/4 393 Wally Hed 75 M Cambridge 2:27:28 5:54
206 19/19 112 Justin Haley 35 M Waconia 2:31:13 6:03
207 3/4 400 Alfred Wellnitz 80 M Bloomington 2:31:17 6:04
208 11/12 97 Kathy Iverson 47 F Staples 2:33:17 6:08
209 14/14 48 Indy Valters 61 M Circle Pines 2:35:46 6:14
210 34/34 443 Mark Raderstorf 53 M Minneapolis 2:36:20 6:16
211 7/7 126 Sheila Amo 43 F Sauk Rapids 2:40:00 6:24
212 4/4 411 Paul Brown 72 M Mound 2:41:13 6:27
213 3/3 105 Lorelee Miller 56 F Richfield 2:44:44 6:36
214 12/12 463 Karen Hauser 47 F Rosemount 2:48:51 6:46
215 27/27 464 Richard Hauser 49 M Rosemount 2:48:52 6:46
216 20/20 53 Steve Wendt 55 M Osceola 2:50:45 6:50
217 3/3 115 Mollie Olsen 37 F Waconia 2:55:03 7:01
Results by Pickle Events Results Posted at: www.pickleevents.com
GOVERNOR'S CUP NORDIC SKI 25K FREESTYLE RACE
Camp Ripley, MN January 26, 2008
*************************** MALE INDIVIDUAL RESULTS ****************************
Place Name Age City Time Pace
===== =================== === =============== ======= =====
1 Nathan Porath 25 Eagan 1:10:39 2:50
2 Bjorn Batdorf 24 Minneapolis 1:10:44 2:50
3 Jacob Beste 28 Edina 1:10:51 2:51
4 Alez Steward 26 Roseville 1:11:14 2:51
5 Travis Hinck 24 Plymouth 1:12:02 2:53
6 Pat Lorentz 28 River Falls 1:12:07 2:54
7 Philip Rogers 44 Esko 1:12:41 2:55
8 Chip Tabor 36 Medicine Lake 1:12:43 2:55
9 David Nelson 36 Plymouth 1:13:05 2:56
10 Scott Ellertson 46 Albert Lea 1:13:15 2:56
11 Per Nelson 34 Saint Paul 1:13:31 2:57
12 John Schneider 42 Plymouth 1:13:32 2:57
13 Jay Wenner 46 Saint Paul 1:13:33 2:57
14 John Keallemeyn 22 Duluth 1:14:09 2:58
15 David Christopherso 57 Minneapolis 1:14:29 2:59
16 David Knoop 49 Salt Lake 1:14:34 2:59
17 Jack Baker 50 Granite Falls 1:14:34 2:59
18 Paul Peterson 44 Hastings 1:14:42 3:00
19 Gene Kay 48 Plymouth 1:15:57 3:03
20 Fred Kueffer 28 Roseville 1:16:07 3:03
21 Danny Kueffer 24 Shoreview 1:16:19 3:04
22 Scott Ree 44 Plymouth 1:16:21 3:04
23 Ryan Atwell 29 Geneseo 1:16:22 3:04
24 Michael Kosowski 23 Minneapolis 1:16:23 3:04
25 James Schultz 45 Excelsior 1:16:25 3:04
26 Steve Sonnesyn 48 Plymouth 1:16:29 3:04
27 Allen Hanson 50 Greenwood 1:16:29 3:04
28 John Hopkins 41 Savage 1:16:35 3:04
29 Owen Baird 35 Brainerd 1:16:49 3:05
30 Michael O'Connor 55 Rochester 1:16:54 3:05
31 Laszlo Alberti 36 Plymouth 1:17:04 3:05
32 Craig Rudd 38 Plymouth 1:17:59 3:08
33 Jason Glebe 35 Champlin 1:18:00 3:08
34 Mark Rathbun 48 Big Lake 1:18:05 3:08
35 Andre L'Heureaux 47 Minnetonka 1:18:06 3:08
36 Jonathan Schupp 53 Park Rapids 1:18:08 3:08
37 Lula Skinner 44 Bloomington 1:18:44 3:09
38 Jim Williams 44 Plymouth 1:19:35 3:11
39 Brent Oja 44 River Falls 1:19:36 3:12
40 Phil Guillery 47 Minneapolis 1:19:41 3:12
41 Brad Erickson 53 Plymouth 1:19:44 3:12
42 Steve Jones 44 Excelsior 1:19:51 3:12
43 Jason Sannes-Venhui 33 Frazee 1:19:53 3:12
44 Erich Kern 37 Lauderdale 1:20:06 3:13
45 Robert McKenzie 36 Maple Grove 1:20:24 3:13
46 Robert Skow 59 Saint Cloud 1:22:22 3:18
47 Martin Richmond 54 Saint Louis Par 1:22:27 3:18
48 Scott Hatch 35 Minneapolis 1:22:37 3:19
49 Philip Rogosheske 63 St Cloud 1:23:50 3:22
50 Paul Schoening 42 Plymouth 1:23:56 3:22
51 Dave Thompson 54 Woodbury 1:24:04 3:22
52 Bill Laferriere 50 Saint Cloud 1:24:10 3:22
53 Jack Ellefson 44 Park Rapids 1:24:15 3:23
54 Mark Michals 23 Minneapolis 1:24:37 3:24
55 Jon Faust 41 Plymouth 1:24:42 3:24
56 Steven Shelerud 45 Saint Louis Par 1:24:45 3:24
57 John Kosowski 20 Minneapolis 1:25:01 3:25
58 Terry Holm 63 Brainerd 1:25:05 3:25
59 Steve Mills 48 Richfield 1:26:23 3:28
60 Dan Bernston 55 Edina 1:26:33 3:28
61 Allen Overturf 40 Maple Plain 1:26:41 3:29
62 Grant Moos 52 1:26:59 3:29
63 Dale Vaillancourt 48 Burnsville 1:27:10 3:30
64 Kris Neilsen 59 Gonvick 1:27:13 3:30
65 Kevin Ivens 47 Champlin 1:27:33 3:31
66 Steve Sands 62 Minnetonka 1:27:36 3:31
67 Jason Midgarden 35 Robbinsdale 1:27:39 3:31
68 Michael Meehlhouse 18 Mounds View 1:28:07 3:32
69 Kevin Anez 38 Somerset 1:28:35 3:33
70 Leonard Klun 53 Maple Plain 1:28:37 3:33
71 Tim Vitters 45 Bloomington 1:28:41 3:33
72 Lou Chouinard 54 Minneapolis 1:29:01 3:34
73 Steve Michals 53 Minneapolis 1:29:24 3:35
74 Joe Duffy 58 Minneapolis 1:29:27 3:35
75 Leonard Coequyt 64 Minnetonka 1:29:29 3:35
76 Josh Wolke 32 Minneapolis 1:30:02 3:37
77 Daniel Bohnhorst 24 Minneapolis 1:30:16 3:37
78 David Kallemeyn 50 Elk River 1:30:23 3:37
79 Greg Franzen 53 Plymouth 1:30:26 3:38
80 Robert Polking 54 Mason City 1:31:50 3:41
81 Bob Woodruff 64 New Brighton 1:32:00 3:41
82 Odd Osland 66 Apple Valley 1:32:01 3:41
83 Brock Lundberg 32 Roberts 1:32:35 3:43
84 Rich Spielberg 52 Minnetonka 1:32:41 3:43
85 Robert Ogren 59 Bloomington 1:32:48 3:43
86 Bruce Schaefer 46 Eagan 1:33:03 3:44
87 Rick Gother 43 Cold Spring 1:33:26 3:45
88 Joe Anderson 47 Plymouth 1:34:09 3:46
89 Joel Yunek 53 Mason City 1:34:40 3:48
90 Larry Mulenburg 55 Glencoe 1:34:47 3:48
91 Mark Trumper 45 Stillwater 1:35:19 3:49
92 George Odio 52 Alexandria 1:35:24 3:49
93 Lee Bergin 42 Hugo 1:35:25 3:49
94 Patrick Jopp 47 Elk River 1:35:44 3:50
95 Mark Erickson 50 Brooklyn Center 1:35:49 3:50
96 Will Gosnold 67 Grand Forks 1:35:55 3:51
97 Andy Turnbull 59 Edina 1:36:03 3:51
98 Don Voss 52 Eden Prairie 1:36:16 3:52
99 Don Callander 56 Osseo 1:37:21 3:54
100 Jeff Travis 46 Eden Prairie 1:37:29 3:54
101 Chad Murphy 44 Prior Lake 1:37:32 3:55
102 James White 68 Saint Cloud 1:38:29 3:57
103 Doug Johnson 51 Minneapolis 1:39:51 4:00
104 Joe White 30 Minnetonka 1:40:03 4:01
105 Jim Kuzzy 54 Robbinsdale 1:40:40 4:02
106 Charles Duede 64 Cottage Grove 1:40:43 4:02
107 Charles Larson 52 Hopkins 1:40:45 4:02
108 Jim Van Iwaarden 52 Minneapolis 1:41:53 4:05
109 Brennan Kelly 42 Rochester 1:42:09 4:06
110 William Stoffregen 33 Lake Elmo 1:42:32 4:07
111 Daniel Shaffer 40 Grey Eagle 1:42:38 4:07
112 Bruce Fiedler 45 Cottage Grove 1:42:44 4:07
113 Pete Peatrowsky 58 Maple Grove 1:43:01 4:08
114 James Sokolowski 48 Minneapolis 1:43:08 4:08
115 Dean Bachmeier 50 Edina 1:43:43 4:09
116 Peter Bauer 27 Minneapolis 1:44:19 4:11
117 Mike Garrity 47 Minneapolis 1:44:36 4:12
118 Jay Yunek 50 Sartell 1:44:42 4:12
119 Dwight Beavers 70 Mason City 1:44:50 4:12
120 Forrest Peterson 59 Willmar 1:45:01 4:13
121 Gary Strandemo 61 Saint Cloud 1:45:57 4:15
122 Ladd Conrad 63 Chanhassen 1:46:06 4:15
123 Tom Lindfors 43 Champlin 1:46:18 4:16
124 John Masiulis 62 Saint Paul 1:46:19 4:16
125 Michael Bono 55 Minneapolis 1:46:32 4:16
126 Hansi Johnson 37 Thomson 1:46:38 4:16
127 Gregory Sorteberg 51 Rogers 1:46:39 4:16
128 Mark Litchy 39 Plymouth 1:47:09 4:18
129 Eric Vollen 35 Minneapolis 1:47:40 4:19
130 Kayo Aslagson 59 Starbuck 1:47:44 4:19
131 Bill Hjort 44 Milaca 1:48:09 4:20
132 Lowell Johnson 59 Fort Ripley 1:48:18 4:20
133 Jim Porath 54 Shoreview 1:49:00 4:22
134 Todd Schempf 57 Ramsey 1:49:07 4:22
135 Daniel New 63 Alexandria 1:49:29 4:23
136 Jon Pogatchnik 46 Waconia 1:49:55 4:24
137 Gary Keifeuheim 59 Brooklyn Center 1:51:49 4:29
138 Shad Hollant 40 Saint Paul 1:52:10 4:30
139 Kevin Crystal 50 Chanhassen 1:52:29 4:30
140 George Wawro 49 St Paul 1:52:44 4:31
141 Randy Hochstein 53 Plymouth 1:53:09 4:32
142 Patrick Gromatka 50 Alexandria 1:53:57 4:34
143 Scott Gislason 52 St. Paul 1:54:45 4:36
144 Gregory Olson 37 Waconia 1:55:56 4:39
145 Cameron Skold 52 Minnetonka 1:56:06 4:39
146 Charles Julson 43 Bloomington 1:57:50 4:43
147 William Nellis 56 Minneapolis 1:59:12 4:47
148 Bill Farquhar 48 Plymouth 1:59:52 4:48
149 Eric Nevalainen 39 Shoreview 2:00:16 4:49
150 Jim Cloutier 43 St Michael 2:00:34 4:50
151 Michael Sandusky 56 Elk River 2:01:31 4:52
152 James Ogg 64 Edina 2:01:35 4:52
153 Bryon Amo 37 Sauk Rapids 2:02:11 4:54
154 Patrick Lanin 69 Brainerd 2:06:00 5:03
155 Paul Bloomberg 51 Mendota Heights 2:06:40 5:04
156 Paul Hed 41 Ham Lake 2:11:17 5:16
157 William Holway 43 Brooklyn Center 2:15:01 5:25
158 Randy Baumgarten 44 Becker 2:15:12 5:25
159 David Greymot 64 Rochester 2:18:01 5:32
160 Vernon Fontenot 46 Clearwater 2:18:26 5:33
161 Roger Schmitz 37 Sauk Rapids 2:19:00 5:34
162 John Lavelle 61 Saint Louis Par 2:26:02 5:51
163 Wally Hed 75 Cambridge 2:27:28 5:54
164 Justin Haley 35 Waconia 2:31:13 6:03
165 Alfred Wellnitz 80 Bloomington 2:31:17 6:04
166 Indy Valters 61 Circle Pines 2:35:46 6:14
167 Mark Raderstorf 53 Minneapolis 2:36:20 6:16
168 Paul Brown 72 Mound 2:41:13 6:27
169 Richard Hauser 49 Rosemount 2:48:52 6:46
170 Steve Wendt 55 Osceola 2:50:45 6:50
GOVERNOR'S CUP NORDIC SKI 25K FREESTYLE RACE
Camp Ripley, MN January 26, 2008
*************************** FEMALE INDIVIDUAL RESULTS ****************************
Place Name Age City Time Pace
===== =================== === =============== ======= =====
1 Mary Beth Tuttle 44 Pine Springs 1:16:52 3:05
2 Jan Guenther 48 Mound 1:18:10 3:08
3 Angie Robinson 40 Roseville 1:19:16 3:11
4 Jesse Fark 20 Minneapolis 1:22:17 3:18
5 Jennifer O'Link 27 Maple Grove 1:23:27 3:21
6 Josie Nelson 29 Plymouth 1:25:01 3:24
7 Michele Oja 43 River Falls 1:25:37 3:26
8 Kara Bancroft 32 Eden Prairie 1:27:12 3:30
9 Anne Ellefson 42 Park Rapids 1:28:27 3:33
10 Melinda Silbernick 53 Maple Grove 1:28:59 3:34
11 Andrea Tremaine 20 Ramsey 1:30:13 3:37
12 Julie Warneke 24 Elk River 1:32:16 3:42
13 Marilyn Franzen 55 Plymouth 1:32:58 3:44
14 Laurel Sundberg 28 Minnetonka 1:33:56 3:46
15 Kelly Rogers 48 Esko 1:34:02 3:46
16 Nichole Porath 24 Eagan 1:34:17 3:47
17 Missy Erickson 17 Alexandria 1:35:23 3:49
18 Heather Kosec 31 Minneapolis 1:36:20 3:52
19 Beth Guck 51 Andover 1:38:23 3:57
20 Alice Flanders 15 Crystal 1:38:57 3:58
21 Anita Burg 49 Edina 1:40:36 4:02
22 Mary Vancura 28 Minneapolis 1:41:36 4:04
23 Jessica Wilson 37 Excelsior 1:42:12 4:06
24 Marise Widmer 48 Saint Paul 1:42:24 4:06
25 Allie Rykken 19 St Paul 1:43:54 4:10
26 Judy Long 49 Pillager 1:44:31 4:11
27 Renee Schaefer 25 Saint Paul 1:44:55 4:12
28 Jennifer Grant 31 St Louis Park 1:48:18 4:20
29 Laura Hjort 41 Milaca 1:49:18 4:23
30 Amy Xu 39 Plymouth 1:55:01 4:37
31 Audrae Coury 65 Saint Paul 1:55:56 4:39
32 Karen Welum 48 Saint Paul 1:56:56 4:41
33 Jacki Devine 46 Little Falls 1:56:58 4:41
34 Amy Michschi 28 Robbinsdale 1:59:47 4:48
35 Margaret Harstad 41 Thomson 1:59:58 4:48
36 Roseanne Hope 47 Minneapolis 2:01:26 4:52
37 Diane Vornbrock 45 Edina 2:01:52 4:53
38 Susan Richardson 58 St Paul 2:02:07 4:54
39 Nicole Moen 29 Minneapolis 2:08:53 5:10
40 Mary Wawro 47 St Paul 2:10:47 5:14
41 Mara Larson 33 Saint Paul 2:15:01 5:25
42 Jean Lavelle 61 Saint Louis Par 2:26:03 5:51
43 Kathy Iverson 47 Staples 2:33:17 6:08
44 Sheila Amo 43 Sauk Rapids 2:40:00 6:24
45 Lorelee Miller 56 Richfield 2:44:44 6:36
46 Karen Hauser 47 Rosemount 2:48:51 6:46
47 Mollie Olsen 37 Waconia 2:55:03 7:01
AGE GROUP RESULTS
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 1 - 19
================================================================================
1 Missy Erickson 17 Alexandria MN 1:35:23
2 Alice Flanders 15 Crystal MN 1:38:57
3 Allie Rykken 19 St Paul MN 1:43:54
================================================================================
MALE AGE GROUP 1 - 19
================================================================================
1 Michael Meehlhouse 18 Mounds View MN 1:28:07
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 20 - 24
================================================================================
1 Jesse Fark 20 Minneapolis MN 1:22:17
2 Andrea Tremaine 20 Ramsey MN 1:30:13
3 Julie Warneke 24 Elk River MN 1:32:16
4 Nichole Porath 24 Eagan MN 1:34:17
================================================================================
MALE AGE GROUP 20 - 24
================================================================================
1 Bjorn Batdorf 24 Minneapolis MN 1:10:44
2 Travis Hinck 24 Plymouth MN 1:12:02
3 John Keallemeyn 22 Duluth MN 1:14:09
4 Danny Kueffer 24 Shoreview MN 1:16:19
5 Michael Kosowski 23 Minneapolis MN 1:16:23
6 Mark Michals 23 Minneapolis MN 1:24:37
7 John Kosowski 20 Minneapolis MN 1:25:01
8 Daniel Bohnhorst 24 Minneapolis MN 1:30:16
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 25 - 29
================================================================================
1 Jennifer O'Link 27 Maple Grove MN 1:23:27
2 Josie Nelson 29 Plymouth MN 1:25:01
3 Laurel Sundberg 28 Minnetonka MN 1:33:56
4 Mary Vancura 28 Minneapolis MN 1:41:36
5 Renee Schaefer 25 Saint Paul MN 1:44:55
6 Amy Michschi 28 Robbinsdale MN 1:59:47
7 Nicole Moen 29 Minneapolis MN 2:08:53
================================================================================
MALE AGE GROUP 25 - 29
================================================================================
1 Nathan Porath 25 Eagan MN 1:10:39
2 Jacob Beste 28 Edina MN 1:10:51
3 Alez Steward 26 Roseville MN 1:11:14
4 Pat Lorentz 28 River Falls WI 1:12:07
5 Fred Kueffer 28 Roseville MN 1:16:07
6 Ryan Atwell 29 Geneseo IL 1:16:22
7 Peter Bauer 27 Minneapolis MN 1:44:19
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 30 - 34
================================================================================
1 Kara Bancroft 32 Eden Prairie MN 1:27:12
2 Heather Kosec 31 Minneapolis MN 1:36:20
3 Jennifer Grant 31 St Louis Park MN 1:48:18
4 Mara Larson 33 Saint Paul MN 2:15:01
================================================================================
MALE AGE GROUP 30 - 34
================================================================================
1 Per Nelson 34 Saint Paul MN 1:13:31
2 Jason Sannes-Venhui 33 Frazee MN 1:19:53
3 Josh Wolke 32 Minneapolis MN 1:30:02
4 Brock Lundberg 32 Roberts WI 1:32:35
5 Joe White 30 Minnetonka MN 1:40:03
6 William Stoffregen 33 Lake Elmo MN 1:42:32
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 35 - 39
================================================================================
1 Jessica Wilson 37 Excelsior MN 1:42:12
2 Amy Xu 39 Plymouth MN 1:55:01
3 Mollie Olsen 37 Waconia MN 2:55:03
================================================================================
MALE AGE GROUP 35 - 39
================================================================================
1 Chip Tabor 36 Medicine Lake MN 1:12:43
2 David Nelson 36 Plymouth MN 1:13:05
3 Owen Baird 35 Brainerd MN 1:16:49
4 Laszlo Alberti 36 Plymouth MN 1:17:04
5 Craig Rudd 38 Plymouth MN 1:17:59
6 Jason Glebe 35 Champlin MN 1:18:00
7 Erich Kern 37 Lauderdale MN 1:20:06
8 Robert McKenzie 36 Maple Grove MN 1:20:24
9 Scott Hatch 35 Minneapolis MN 1:22:37
10 Jason Midgarden 35 Robbinsdale MN 1:27:39
11 Kevin Anez 38 Somerset WI 1:28:35
12 Hansi Johnson 37 Thomson MN 1:46:38
13 Mark Litchy 39 Plymouth MN 1:47:09
14 Eric Vollen 35 Minneapolis MN 1:47:40
15 Gregory Olson 37 Waconia MN 1:55:56
16 Eric Nevalainen 39 Shoreview MN 2:00:16
17 Bryon Amo 37 Sauk Rapids MN 2:02:11
18 Roger Schmitz 37 Sauk Rapids MN 2:19:00
19 Justin Haley 35 Waconia MN 2:31:13
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 40 - 44
================================================================================
1 Mary Beth Tuttle 44 Pine Springs MN 1:16:52
2 Angie Robinson 40 Roseville MN 1:19:16
3 Michele Oja 43 River Falls WI 1:25:37
4 Anne Ellefson 42 Park Rapids MN 1:28:27
5 Laura Hjort 41 Milaca MN 1:49:18
6 Margaret Harstad 41 Thomson MN 1:59:58
7 Sheila Amo 43 Sauk Rapids MN 2:40:00
================================================================================
MALE AGE GROUP 40 - 44
================================================================================
1 Philip Rogers 44 Esko MN 1:12:41
2 John Schneider 42 Plymouth MN 1:13:32
3 Paul Peterson 44 Hastings MN 1:14:42
4 Scott Ree 44 Plymouth MN 1:16:21
5 John Hopkins 41 Savage MN 1:16:35
6 Lula Skinner 44 Bloomington MN 1:18:44
7 Jim Williams 44 Plymouth MN 1:19:35
8 Brent Oja 44 River Falls WI 1:19:36
9 Steve Jones 44 Excelsior MN 1:19:51
10 Paul Schoening 42 Plymouth MN 1:23:56
11 Jack Ellefson 44 Park Rapids MN 1:24:15
12 Jon Faust 41 Plymouth MN 1:24:42
13 Allen Overturf 40 Maple Plain MN 1:26:41
14 Rick Gother 43 Cold Spring MN 1:33:26
15 Lee Bergin 42 Hugo MN 1:35:25
16 Chad Murphy 44 Prior Lake MN 1:37:32
17 Brennan Kelly 42 Rochester MN 1:42:09
18 Daniel Shaffer 40 Grey Eagle MN 1:42:38
19 Tom Lindfors 43 Champlin MN 1:46:18
20 Bill Hjort 44 Milaca MN 1:48:09
21 Shad Hollant 40 Saint Paul MN 1:52:10
22 Charles Julson 43 Bloomington MN 1:57:50
23 Jim Cloutier 43 St Michael MN 2:00:34
24 Paul Hed 41 Ham Lake MN 2:11:17
25 William Holway 43 Brooklyn Center MN 2:15:01
26 Randy Baumgarten 44 Becker MN 2:15:12
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 45 - 49
================================================================================
1 Jan Guenther 48 Mound MN 1:18:10
2 Kelly Rogers 48 Esko MN 1:34:02
3 Anita Burg 49 Edina MN 1:40:36
4 Marise Widmer 48 Saint Paul MN 1:42:24
5 Judy Long 49 Pillager MN 1:44:31
6 Karen Welum 48 Saint Paul MN 1:56:56
7 Jacki Devine 46 Little Falls MN 1:56:58
8 Roseanne Hope 47 Minneapolis MN 2:01:26
9 Diane Vornbrock 45 Edina MN 2:01:52
10 Mary Wawro 47 St Paul MN 2:10:47
11 Kathy Iverson 47 Staples MN 2:33:17
12 Karen Hauser 47 Rosemount MN 2:48:51
================================================================================
MALE AGE GROUP 45 - 49
================================================================================
1 Scott Ellertson 46 Albert Lea MN 1:13:15
2 Jay Wenner 46 Saint Paul MN 1:13:33
3 David Knoop 49 Salt Lake UT 1:14:34
4 Gene Kay 48 Plymouth 1:15:57
5 James Schultz 45 Excelsior MN 1:16:25
6 Steve Sonnesyn 48 Plymouth MN 1:16:29
7 Mark Rathbun 48 Big Lake MN 1:18:05
8 Andre L'Heureaux 47 Minnetonka MN 1:18:06
9 Phil Guillery 47 Minneapolis MN 1:19:41
10 Steven Shelerud 45 Saint Louis Park MN 1:24:45
11 Steve Mills 48 Richfield MN 1:26:23
12 Dale Vaillancourt 48 Burnsville MN 1:27:10
13 Kevin Ivens 47 Champlin MN 1:27:33
14 Tim Vitters 45 Bloomington MN 1:28:41
15 Bruce Schaefer 46 Eagan MN 1:33:03
16 Joe Anderson 47 Plymouth MN 1:34:09
17 Mark Trumper 45 Stillwater MN 1:35:19
18 Patrick Jopp 47 Elk River MN 1:35:44
19 Jeff Travis 46 Eden Prairie MN 1:37:29
20 Bruce Fiedler 45 Cottage Grove MN 1:42:44
21 James Sokolowski 48 Minneapolis MN 1:43:08
22 Mike Garrity 47 Minneapolis MN 1:44:36
23 Jon Pogatchnik 46 Waconia MN 1:49:55
24 George Wawro 49 St Paul MN 1:52:44
25 Bill Farquhar 48 Plymouth MN 1:59:52
26 Vernon Fontenot 46 Clearwater MN 2:18:26
27 Richard Hauser 49 Rosemount MN 2:48:52
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 50 - 54
================================================================================
1 Melinda Silbernick 53 Maple Grove MN 1:28:59
2 Beth Guck 51 Andover MN 1:38:23
================================================================================
MALE AGE GROUP 50 - 54
================================================================================
1 Jack Baker 50 Granite Falls MN 1:14:34
2 Allen Hanson 50 Greenwood MN 1:16:29
3 Jonathan Schupp 53 Park Rapids MN 1:18:08
4 Brad Erickson 53 Plymouth MN 1:19:44
5 Martin Richmond 54 Saint Louis Park MN 1:22:27
6 Dave Thompson 54 Woodbury MN 1:24:04
7 Bill Laferriere 50 Saint Cloud MN 1:24:10
8 Grant Moos 52 1:26:59
9 Leonard Klun 53 Maple Plain MN 1:28:37
10 Lou Chouinard 54 Minneapolis MN 1:29:01
11 Steve Michals 53 Minneapolis MN 1:29:24
12 David Kallemeyn 50 Elk River MN 1:30:23
13 Greg Franzen 53 Plymouth MN 1:30:26
14 Robert Polking 54 Mason City IA 1:31:50
15 Rich Spielberg 52 Minnetonka MN 1:32:41
16 Joel Yunek 53 Mason City IA 1:34:40
17 George Odio 52 Alexandria MN 1:35:24
18 Mark Erickson 50 Brooklyn Center MN 1:35:49
19 Don Voss 52 Eden Prairie 1:36:16
20 Doug Johnson 51 Minneapolis MN 1:39:51
21 Jim Kuzzy 54 Robbinsdale MN 1:40:40
22 Charles Larson 52 Hopkins MN 1:40:45
23 Jim Van Iwaarden 52 Minneapolis MN 1:41:53
24 Dean Bachmeier 50 Edina MN 1:43:43
25 Jay Yunek 50 Sartell MN 1:44:42
26 Gregory Sorteberg 51 Rogers MN 1:46:39
27 Jim Porath 54 Shoreview MN 1:49:00
28 Kevin Crystal 50 Chanhassen MN 1:52:29
29 Randy Hochstein 53 Plymouth MN 1:53:09
30 Patrick Gromatka 50 Alexandria MN 1:53:57
31 Scott Gislason 52 St. Paul MN 1:54:45
32 Cameron Skold 52 Minnetonka MN 1:56:06
33 Paul Bloomberg 51 Mendota Heights MN 2:06:40
34 Mark Raderstorf 53 Minneapolis MN 2:36:20
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 55 - 59
================================================================================
1 Marilyn Franzen 55 Plymouth MN 1:32:58
2 Susan Richardson 58 St Paul MN 2:02:07
3 Lorelee Miller 56 Richfield MN 2:44:44
================================================================================
MALE AGE GROUP 55 - 59
================================================================================
1 David Christopherso 57 Minneapolis MN 1:14:29
2 Michael O'Connor 55 Rochester MN 1:16:54
3 Robert Skow 59 Saint Cloud MN 1:22:22
4 Dan Bernston 55 Edina MN 1:26:33
5 Kris Neilsen 59 Gonvick MN 1:27:13
6 Joe Duffy 58 Minneapolis MN 1:29:27
7 Robert Ogren 59 Bloomington MN 1:32:48
8 Larry Mulenburg 55 Glencoe MN 1:34:47
9 Andy Turnbull 59 Edina MN 1:36:03
10 Don Callander 56 Osseo MN 1:37:21
11 Pete Peatrowsky 58 Maple Grove MN 1:43:01
12 Forrest Peterson 59 Willmar MN 1:45:01
13 Michael Bono 55 Minneapolis MN 1:46:32
14 Kayo Aslagson 59 Starbuck MN 1:47:44
15 Lowell Johnson 59 Fort Ripley MN 1:48:18
16 Todd Schempf 57 Ramsey MN 1:49:07
17 Gary Keifeuheim 59 Brooklyn Center MN 1:51:49
18 William Nellis 56 Minneapolis MN 1:59:12
19 Michael Sandusky 56 Elk River MN 2:01:31
20 Steve Wendt 55 Osceola WI 2:50:45
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 60 - 64
================================================================================
1 Jean Lavelle 61 Saint Louis Park MN 2:26:03
================================================================================
MALE AGE GROUP 60 - 64
================================================================================
1 Philip Rogosheske 63 St Cloud MN 1:23:50
2 Terry Holm 63 Brainerd MN 1:25:05
3 Steve Sands 62 Minnetonka MN 1:27:36
4 Leonard Coequyt 64 Minnetonka MN 1:29:29
5 Bob Woodruff 64 New Brighton MN 1:32:00
6 Charles Duede 64 Cottage Grove MN 1:40:43
7 Gary Strandemo 61 Saint Cloud MN 1:45:57
8 Ladd Conrad 63 Chanhassen MN 1:46:06
9 John Masiulis 62 Saint Paul MN 1:46:19
10 Daniel New 63 Alexandria MN 1:49:29
11 James Ogg 64 Edina MN 2:01:35
12 David Greymot 64 Rochester MN 2:18:01
13 John Lavelle 61 Saint Louis Park MN 2:26:02
14 Indy Valters 61 Circle Pines MN 2:35:46
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 65 - 69
================================================================================
1 Audrae Coury 65 Saint Paul MN 1:55:56
================================================================================
MALE AGE GROUP 65 - 69
================================================================================
1 Odd Osland 66 Apple Valley MN 1:32:01
2 Will Gosnold 67 Grand Forks ND 1:35:55
3 James White 68 Saint Cloud MN 1:38:29
4 Patrick Lanin 69 Brainerd MN 2:06:00
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 70 - 98
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 70 - 98
================================================================================
1 Dwight Beavers 70 Mason City IA 1:44:50
2 Wally Hed 75 Cambridge MN 2:27:28
3 Alfred Wellnitz 80 Bloomington MN 2:31:17
4 Paul Brown 72 Mound MN 2:41:13
Total Registered: 228
Total Number of Finishers: 217
Number of Male Finishers: 170
Number of Female Finishers: 47
Did not Finish Race or Did Not Start: 11