Class 2A State Qualifying Cross Country Meet
Thursday October 18, 2018
* Tipton, IA
----------------------------------------------------------------------------
VARSITY BOYS TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
1. Tipton
1 4 7 11 14 (16) (27) = 37
Caleb Shumaker, Ben Ellis, Trent Pelzer, Landan Hill, Andrew Olseen,
Noah Jedlicka, Cody Bohlmann
2. Davis County
2 3 18 23 32 (39) (60) = 78
Carson Shively, Kenny Cronin, Ben Oliver, Brody Humphrey, Seth Emmons,
Alex Hopkins, Mike Amsden
3. Williamsburg
8 12 15 21 29 (35) (42) = 85
Harrison Garber, Kaiden Royster, Angelo Santiago, Jacob Mohr, Josiah
Zook, Chase Malloy, Felipe Stevenson
4. Mid-Prairie High School
5 22 24 25 26 (28) (33) = 102
Quinn Schmidt, Samson Kimani, Miles Burrows, Thaddeus Shetler, Jamison
Stutzman, Spencer Yutzy, Jack Pennington
5. Danville - New London
9 13 17 37 46 (54) (59) = 122
Alexander Julian, Ty Carr, Gabriel Gourley, Oliver Sowell, Max Wilcox,
Mason Chipman, Seth Bailey
6. Springville - Central City
6 10 30 47 53 (58) (61) = 146
Caleb Christiansen, Oskar Anderson, Cade Zaruba, Luke Frosch, Marshal
Cordes, Tryston Engen, Austin Smith
7. Pella Christian High School
19 20 31 44 57 (75) (76) = 171
Lucas Bandstra, Daniel Mora Demestri, Brayton Juffer, Danny Andringa,
Micah Dehaan, Brayden Zula, Jason Kim
8. Van Buren
34 41 45 52 56 (78) = 228
John Orndoff, Clay Neeley, Ian Peacock, Isaac Caston, Jonah Heckenberg,
Quentin Story
9. Pcm
36 38 55 63 64 (66) (69) = 256
Beau Webb, Jason Stafford, Ayrton Breckenridge, Kyle Sanders, Garin
Padget, Cody Courtney, Cooper Vandelune
10. Eddyville-Blakesburg-Fremont
48 49 50 51 68 (71) (73) = 266
Jackson Sheldon, Ethan Davis, Elijah Hartman, Dj Stout, Jatin Moore,
Devin Jager, Tyler Shepherd
11. Central Lee Community Schools
65 67 72 74 77 (80) (82) = 355
Mason Rohdy, Maddox Doty, Ruger Smith, Logan Kramer, Tristan Howell,
Seth Mayes, Cooper Rohdy
12. Louisa Muscatine
43 70 79 81 83 (84) (85) = 356
Paul Hoopes, Morgan Nowak, Gabe Gaxiola, Eddie Wilhelme, Owen
Schreiner, Jacob Back, Zach Robertson
13. Mediapolis
40 62 86 87 88 = 363
Gauge Johnson, Andrew Carter, Gage McElhinney, Gabe Hinson, Colby
Whitaker
Class 2A State Qualifying Cross Country Meet
Thursday October 18, 2018
* Tipton, IA
Place TmPl No. Name School Class Time Pace
===== ==== ===== ======================= ======================================== ===== ======= =====
1 1 345 Caleb Shumaker Tipton SO 16:10.4 5:14
2 2 236 Carson Shively Davis County FR 16:21.3 5:17
3 3 239 Kenny Cronin Davis County SO 16:47.3 5:25
4 4 346 Ben Ellis Tipton SR 16:58.0 5:29
5 5 290 Quinn Schmidt Mid-Prairie High School SR 17:03.8 5:31
6 6 331 Caleb Christiansen Springville - Central City SR 17:09.3 5:33
7 7 344 Trent Pelzer Tipton JR 17:13.2 5:34
8 8 374 Harrison Garber Williamsburg FR 17:18.0 5:35
9 9 223 Alexander Julian Danville - New London FR 17:18.4 5:35
10 10 330 Oskar Anderson Springville - Central City SR 17:20.4 5:36
11 11 342 Landan Hill Tipton JR 17:20.5 5:36
12 12 377 Kaiden Royster Williamsburg JR 17:23.0 5:37
13 13 222 Ty Carr Danville - New London FR 17:26.3 5:38
14 14 343 Andrew Olseen Tipton JR 17:27.0 5:38
15 15 380 Angelo Santiago Williamsburg SR 17:33.2 5:40
16 16 347 Noah Jedlicka Tipton SR 17:33.7 5:40
17 17 225 Gabriel Gourley Danville - New London SO 17:39.6 5:42
18 18 241 Ben Oliver Davis County SR 17:40.2 5:42
19 19 317 Lucas Bandstra Pella Christian High School SR 17:43.7 5:44
20 20 314 Daniel Mora Demestri Pella Christian High School JR 17:48.5 5:45
21 21 376 Jacob Mohr Williamsburg JR 17:48.5 5:45
22 22 289 Samson Kimani Mid-Prairie High School SR 17:50.1 5:46
23 362 Ashton Burroughs West Liberty FR 17:54.3 5:47
24 23 235 Brody Humphrey Davis County FR 17:55.4 5:47
25 24 288 Miles Burrows Mid-Prairie High School SR 17:55.5 5:47
26 25 286 Thaddeus Shetler Mid-Prairie High School FR 17:56.9 5:48
27 26 287 Jamison Stutzman Mid-Prairie High School SO 17:58.7 5:48
28 27 341 Cody Bohlmann Tipton FR 17:59.2 5:49
29 28 291 Spencer Yutzy Mid-Prairie High School SR 18:10.4 5:52
30 29 378 Josiah Zook Williamsburg JR 18:10.4 5:52
31 30 326 Cade Zaruba Springville - Central City JR 18:13.6 5:53
32 31 316 Brayton Juffer Pella Christian High School SO 18:15.4 5:54
33 32 237 Seth Emmons Davis County JR 18:20.3 5:55
34 33 285 Jack Pennington Mid-Prairie High School FR 18:28.1 5:58
35 34 359 John Orndoff Van Buren SR 18:30.4 5:59
36 35 375 Chase Malloy Williamsburg JR 18:34.1 6:00
37 36 305 Beau Webb Pcm SO 18:34.5 6:00
38 37 226 Oliver Sowell Danville - New London SO 18:37.0 6:01
39 38 301 Jason Stafford Pcm JR 18:37.3 6:01
40 39 240 Alex Hopkins Davis County SO 18:39.7 6:02
41 40 276 Gauge Johnson Mediapolis SR 18:46.7 6:04
42 41 358 Clay Neeley Van Buren SR 18:48.3 6:04
43 364 Erick Estrada West Liberty JR 18:49.5 6:05
44 42 379 Felipe Stevenson Williamsburg SO 18:49.6 6:05
45 43 265 Paul Hoopes Louisa Muscatine SO 18:55.2 6:07
46 44 311 Danny Andringa Pella Christian High School FR 18:57.4 6:07
47 45 356 Ian Peacock Van Buren SO 18:58.3 6:08
48 363 Brian Collins West Liberty JR 19:03.8 6:09
49 46 227 Max Wilcox Danville - New London SR 19:10.2 6:11
50 47 328 Luke Frosch Springville - Central City SO 19:10.7 6:12
51 48 253 Jackson Sheldon Eddyville-Blakesburg-Fremont SO 19:19.5 6:15
52 49 249 Ethan Davis Eddyville-Blakesburg-Fremont FR 19:34.6 6:19
53 50 254 Elijah Hartman Eddyville-Blakesburg-Fremont SR 19:34.6 6:19
54 51 255 Dj Stout Eddyville-Blakesburg-Fremont SR 19:34.7 6:19
55 52 357 Isaac Caston Van Buren SR 19:36.6 6:20
56 53 332 Marshal Cordes Springville - Central City SR 19:37.0 6:20
57 54 224 Mason Chipman Danville - New London SO 19:39.3 6:21
58 55 300 Ayrton Breckenridge Pcm JR 19:41.1 6:21
59 56 354 Jonah Heckenberg Van Buren JR 19:44.3 6:22
60 57 312 Micah Dehaan Pella Christian High School FR 19:46.7 6:23
61 58 327 Tryston Engen Springville - Central City SO 19:52.3 6:25
62 59 221 Seth Bailey Danville - New London FR 19:53.9 6:26
63 60 238 Mike Amsden Davis County SO 20:00.4 6:28
64 61 333 Austin Smith Springville - Central City SR 20:07.0 6:30
65 62 273 Andrew Carter Mediapolis JR 20:18.1 6:33
66 63 299 Kyle Sanders Pcm FR 20:19.9 6:34
67 64 304 Garin Padget Pcm SO 20:22.2 6:35
68 65 213 Mason Rohdy Central Lee Community Schools SO 20:32.4 6:38
69 66 303 Cody Courtney Pcm SO 20:36.4 6:39
70 365 Alex Beaver West Liberty SO 20:38.3 6:40
71 67 207 Maddox Doty Central Lee Community Schools FR 20:40.2 6:41
72 68 252 Jatin Moore Eddyville-Blakesburg-Fremont SO 20:42.8 6:41
73 69 302 Cooper Vandelune Pcm JR 20:47.1 6:43
74 70 260 Morgan Nowak Louisa Muscatine FR 20:47.8 6:43
75 71 251 Devin Jager Eddyville-Blakesburg-Fremont SO 20:54.2 6:45
76 72 210 Ruger Smith Central Lee Community Schools FR 21:31.1 6:57
77 73 250 Tyler Shepherd Eddyville-Blakesburg-Fremont FR 21:35.2 6:58
78 74 211 Logan Kramer Central Lee Community Schools JR 21:45.6 7:02
79 75 315 Brayden Zula Pella Christian High School JR 21:54.4 7:04
80 76 313 Jason Kim Pella Christian High School JR 21:58.8 7:06
81 77 208 Tristan Howell Central Lee Community Schools FR 22:11.1 7:10
82 78 360 Quentin Story Van Buren SR 22:14.0 7:11
83 79 264 Gabe Gaxiola Louisa Muscatine SO 22:47.2 7:22
84 80 212 Seth Mayes Central Lee Community Schools SO 22:53.2 7:23
85 81 263 Eddie Wilhelme Louisa Muscatine JR 23:45.8 7:40
86 82 209 Cooper Rohdy Central Lee Community Schools FR 24:05.5 7:47
87 83 262 Owen Schreiner Louisa Muscatine FR 24:20.4 7:52
88 84 259 Jacob Back Louisa Muscatine FR 24:23.9 7:53
89 85 261 Zach Robertson Louisa Muscatine FR 25:02.8 8:05
90 86 277 Gage McElhinney Mediapolis SR 25:41.9 8:18
91 87 275 Gabe Hinson Mediapolis SO 26:53.9 8:41
92 88 274 Colby Whitaker Mediapolis JR 28:03.7 9:04