GERRY SMITH INVITATIONAL CROSS COUNTRY MEET
Montgomery National Golf Club - Montgomery, MN
September 7, 2017
VARSITY BOYS - 5K
---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------
1. 77 Mankato Loyola/Cleveland ( 17:32.6 1:27:42.7 1:01.3)
========================================
1 3 Mitch Johnstone SO 16:52.3
2 13 Landon Javens SR 17:24.8
3 17 Brady Omtvedt SR 17:42.0
4 21 Micah Rentschler JR 17:50.0
5 23 Brett Omtvedt SO 17:53.6
6 ( 26) Jerrett Peterson SO 18:04.0
7 ( 43) Payton Remiger SR 18:31.5
2. 113 St. James Area ( 17:45.4 1:28:46.7 1:53.4)
========================================
1 1 Lukas Pierson SR 16:26.4
2 16 Troy Parulski SO 17:38.3
3 27 Alex Knickrehm JR 18:05.3
4 34 Seth Pierson SO 18:16.9
5 35 Mauricio Vite SO 18:19.8
6 ( 62) Ricardo Vite SR 18:52.1
7 ( 79) Juan Castaneda 9 19:22.3
3. 128 Jordan ( 17:44.4 1:28:41.9 2:08.9)
========================================
1 2 Owen Keiser SR 16:36.3
2 4 Symon Keiser SO 16:52.5
3 24 Jacob Strack JR 17:54.5
4 45 Max Ceplecha SO 18:33.4
5 53 Isaac Dold 9 18:45.2
6 ( 77) Grant Lightfoot SR 19:19.0
7 (101) Odin Pass SR 19:50.0
4. 129 Waconia ( 17:56.0 1:29:40.0 1:10.2)
========================================
1 12 Adam Ebent SR 17:23.3
2 15 Simon Razidlo JR 17:37.1
3 20 Bryce Borland JR 17:45.8
4 36 Sawyer Aleckson JR 18:20.3
5 46 Trigg Capistrant Kinn JR 18:33.5
6 ( 57) Kal McDonough JR 18:47.3
7 ( 87) Ryne Anderson 8 19:30.4
5. 183 Waseca ( 18:07.2 1:30:35.7 2:16.2)
========================================
1 8 Cole Halla JR 17:01.9
2 14 Brett Attenberger SR 17:27.5
3 18 Matthew Feldkamp FR 17:42.2
4 67 Eli Johannsen SO 19:06.0
5 76 Jack McCabe SR 19:18.1
6 ( 84) Mason Gehloff FR 19:28.3
7 ( 89) Brody Wirtz FR 19:34.6
6. 209 Mound Westonka ( 18:23.0 1:31:54.8 2:03.8)
========================================
1 10 Charlie Reinhardt JR 17:20.3
2 25 Alec Van Gelder SO 17:59.2
3 41 Brandon Ung SR 18:26.7
4 52 Lance Nemecek 8 18:44.5
5 81 Kade Retterath JR 19:24.1
6 ( 93) Reed Kohls SR 19:40.4
7. 216 New Prague ( 18:24.8 1:32:03.8 1:46.0)
========================================
1 11 Hayden Degross SR 17:22.3
2 39 Noah Weichert JR 18:22.8
3 48 Ryker Huseby SR 18:34.8
4 49 Liam Fife SR 18:35.6
5 69 Aiden Dorzinski FR 19:08.3
6 ( 72) Grant Schaap SR 19:11.1
7 ( 94) Joe Dejong SR 19:41.4
8. 227 Fairmont ( 18:31.4 1:32:36.6 1:19.9)
========================================
1 22 Andrew Moeller JR 17:50.4
2 30 Nathan Willett SR 18:11.4
3 50 Connor Artner 9 18:37.9
4 55 William Saari 9 18:46.6
5 70 Kellen Rodriguez SR 19:10.3
6 ( 74) Darrian Kueker JR 19:17.2
7 ( 75) Dayton Pasch SR 19:17.5
9. 228 Glencoe Silver Lake ( 18:33.1 1:32:45.3 0:35.8)
========================================
1 29 Connor Hallaway 8 18:10.8
2 42 Zackary Herout SR 18:28.4
3 47 Jakob Rusten SR 18:33.5
4 54 Aj Anderson Sanche SR 18:46.0
5 56 Tony Fischer SR 18:46.6
6 ( 83) Ethan Knudten JR 19:27.9
7 ( 85) Paul Sievert 9 19:28.5
10. 256 Blake ( 18:40.6 1:33:23.0 0:37.2)
========================================
1 38 Chris Gill SR 18:21.7
2 40 Shef West 8 18:25.4
3 51 Cole Woener SR 18:38.4
4 63 Jacob Blum SR 18:58.6
5 64 Ian Acheson 9 18:58.9
6 ( 71) Max Owens SR 19:10.8
7 ( 86) Scott Klinefelter SO 19:29.9
11. 300 Mahtomedi ( 18:52.8 1:34:23.9 1:50.0)
========================================
1 31 Ben Lundsten JR 18:11.4
2 37 Ethan Barr SO 18:20.8
3 60 Cole Armitage 7 18:51.0
4 66 Reid Lawrence SO 18:59.3
5 106 Joe Newman JR 20:01.4
6 (108) Cole Deweese SR 20:01.6
7 (114) Aaron Holsin JR 20:08.7
12. 349 Tri City United ( 18:59.5 1:34:57.3 3:03.9)
========================================
1 7 Hugo Ruiz SO 16:59.4
2 58 Hunter Rutt SO 18:48.1
3 82 Austin Antony SO 19:27.0
4 91 Jackson Nesmoe JR 19:39.5
5 111 Shane Schreiber SR 20:03.3
6 (122) Josh Pichotta JR 20:23.5
7 (135) Thomas Bulger FR 20:54.0
13. 387 LeSueur-Henderson ( 19:20.7 1:36:43.1 2:28.3)
========================================
1 28 Jorge Hernandez JR 18:10.5
2 32 Lane Schwarz JR 18:11.9
3 90 Tyler Pengilly JR 19:39.4
4 109 Trace Edmondson SO 20:02.5
5 128 Jacob Tesch SR 20:38.8
6 (133) Evan Eibs SR 20:49.1
7 (138) Ethan Steiger SO 21:00.7
14. 399 Saint Peter ( 19:18.5 1:36:32.4 2:20.7)
========================================
1 19 Bailey More JR 17:44.2
2 80 Tom Eide JR 19:23.0
3 88 Shawn Lehtinen SO 19:33.4
4 99 Nils Berglund JR 19:46.9
5 113 Logan Throldahl FR 20:04.9
6 (125) Carter Wendroth FR 20:35.0
7 (157) Trevor Gurrola SR 21:59.8
15. 413 Howard Lake-Waverly-Winst ( 19:21.4 1:36:47.0 4:02.8)
========================================
1 5 Noah Bundrock SR 16:57.0
2 78 Tommy Horn SR 19:19.8
3 96 Cole Leukuma FR 19:44.8
4 97 Gerrick Prine JR 19:45.6
5 137 Zach Koosman SO 20:59.8
6 (148) Nick Czanstkowski JR 21:27.1
16. 449 Belle Plaine ( 19:29.7 1:37:28.5 3:04.1)
========================================
1 9 Drew Hastings SO 17:10.0
2 105 Neil Bigaouette JR 19:59.8
3 107 Mikkel Schmidt JR 20:01.5
4 110 Noah Hastings SR 20:03.1
5 118 Colton Bahr SO 20:14.1
17. 487 Rochester Lourdes ( 19:46.2 1:38:50.7 1:23.0)
========================================
1 65 Nick Houfek JR 18:59.2
2 68 Peter Monk SR 19:07.7
3 116 Jonathan Onigkeit FR 20:10.1
4 117 Nick Adamson SO 20:11.5
5 121 Ethan Smith SO 20:22.2
6 (134) David Bauer SR 20:52.4
7 (149) Peyton Dunham FR 21:30.6
18. 524 Norwood Young America ( 20:01.0 1:40:05.0 1:45.4)
========================================
1 73 Michael Potter JR 19:13.4
2 92 Jake Druley 7 19:40.1
3 104 Reese Eichner SR 19:56.5
4 119 Colten Latzke 9 20:16.2
5 136 Sean Weckman FR 20:58.8
6 (144) Mitchell Druley 7 21:20.3
7 (152) Nathan Worm SR 21:40.3
19. 546 Blue Earth Area ( 20:26.9 1:42:14.2 5:18.5)
========================================
1 6 Grant Strukel SO 16:58.2
2 59 Brady Olsen SO 18:49.5
3 158 Gunnar Fering JR 22:02.2
4 160 Jacob Dikken SR 22:07.6
5 163 Eric Becker JR 22:16.7
6 (177) Cameron Germain 9 23:11.7
7 (187) Blake Townsend JR 24:51.1
20. 592 nrheg ( 20:35.5 1:42:57.3 3:41.1)
========================================
1 61 Ben Lewer SR 18:51.2
2 95 Daniel Nydegger FR 19:44.5
3 127 Kollin Reese SR 20:37.5
4 141 Agro Gushwa SO 21:11.8
5 168 Gavin Anderson FR 22:32.3
21. 593 Cannon Falls ( 20:43.6 1:43:37.9 4:33.4)
========================================
1 33 James Watson SR 18:13.2
2 98 Erwin Strelow JR 19:46.7
3 143 Vince Davisson JR 21:16.1
4 150 Jacob Wulf 8 21:35.3
5 169 Tanner Schuttloffel JR 22:46.6
6 (173) Charlie Otterness SR 22:55.5
7 (176) Tavian Harrington JR 23:11.1
22. 613 United South Central-AC ( 20:31.3 1:42:36.5 1:52.6)
========================================
1 103 Hunter Malwitz SR 19:55.4
2 112 John Mantor JR 20:04.1
3 115 Jonathan Schwartz SR 20:09.7
4 129 Caleb Hubbard SR 20:39.3
5 154 Cody Cory SR 21:48.0
6 (183) Chris Martens SR 23:54.9
23. 670 sibley east ( 21:27.6 1:47:17.8 5:21.9)
========================================
1 44 Jens Lundstrom JR 18:32.8
2 124 Travis Andrews SO 20:34.5
3 153 Davis Wibstad 9 21:44.6
4 167 Oscar Kreft 9 22:31.2
5 182 Aaron Flieth 9 23:54.7
6 (186) Micah Scherer 9 24:34.0
7 (192) Jackson Burdorf 9 26:24.1
24. 696 Maple River ( 21:23.0 1:46:54.8 3:48.5)
========================================
1 102 Michael Larson SR 19:50.7
2 123 Kole Wenner FR 20:30.7
3 130 Will Stencel JR 20:41.7
4 161 Nathan Price JR 22:12.5
5 180 Dakota Moske FR 23:39.2
25. 719 Medford ( 21:21.2 1:46:45.9 2:09.9)
========================================
1 120 Tyler Stursa FR 20:19.8
2 131 Garrett Fitzgerald FR 20:43.1
3 146 Ryan Hermanstorfer JR 21:23.4
4 156 Brett Johnson JR 21:49.9
5 166 Brock Merritt FR 22:29.7
6 (188) Brendan Rahn SO 24:51.7
7 (189) Isaiah Chavis JR 24:57.9
26. 724 LCWM/Nicollet ( 21:26.6 1:47:12.6 1:47.3)
========================================
1 126 Jayden Johnson JR 20:37.3
2 139 Christoph Tschernatsch JR 21:10.2
3 140 Nolan Beckmann SO 21:11.5
4 155 Logan Sullivan SO 21:49.0
5 164 Josh Kruger SR 22:24.6
6 (174) James Sullivan JR 22:56.8
7 (185) Elijah Greve SR 24:33.2
27. 742 Minnesota Valley Lutheran ( 21:47.6 1:48:57.8 3:35.2)
========================================
1 100 Jakin Anderson SR 19:47.1
2 132 Dylan Holtmeier JR 20:43.1
3 162 Sam Muske JR 22:14.2
4 170 Andrew Black JR 22:51.1
5 178 Max Nerland SR 23:22.3
6 (179) Kincaid Diersen SO 23:23.3
7 (181) Derek Weisensel JR 23:54.3
28. 758 Richfield ( 21:43.0 1:48:34.6 1:16.1)
========================================
1 142 John Hughes FR 21:12.4
2 145 Nic Knutson JR 21:22.3
3 147 Matt Hughes SR 21:24.4
4 159 Alan Nguyen SO 22:07.0
5 165 Andrew Lybeck 7 22:28.5
6 (175) Juan Jose Digrazia FR 23:03.2
7 (194) Logan Juell SR 29:17.6
29. 868 Madelia/Truman/GHEC ( 23:19.8 1:56:38.7 3:21.6)
========================================
1 151 James Hodge SR 21:39.2
2 171 Jacob Moeller 8 22:54.5
3 172 Derek Davis SR 22:55.1
4 184 Angel Zamora JR 24:09.1
5 190 Tallin Cook FR 25:00.8
6 (191) Rayph Miller 7 25:13.1
7 (193) Isaac Bergeman 8 28:40.3
---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------
Place Tea/Tot No. Name Age Team Time Pace
===== ======== ==== ===================== === ========================= ======= =====
1 1/7 1042 Lukas Pierson SR St. James Area 16:26.4 5:18
2 1/7 695 Owen Keiser SR Jordan 16:36.3 5:21
3 1/7 770 Mitch Johnstone SO Mankato Loyola/Cleveland 16:52.3 5:26
4 2/7 696 Symon Keiser SO Jordan 16:52.5 5:26
5 1/6 668 Noah Bundrock SR Howard Lake-Waverly-Winst 16:57.0 5:28
6 1/7 605 Grant Strukel SO Blue Earth Area 16:58.2 5:28
7 1/7 1068 Hugo Ruiz SO Tri City United 16:59.4 5:29
8 1/7 1173 Cole Halla JR Waseca 17:01.9 5:29
9 1/5 534 Drew Hastings SO Belle Plaine 17:10.0 5:32
10 1/6 846 Charlie Reinhardt JR Mound Westonka 17:20.3 5:35
11 1/7 857 Hayden Degross SR New Prague 17:22.3 5:36
12 1/7 1109 Adam Ebent SR Waconia 17:23.3 5:36
13 2/7 769 Landon Javens SR Mankato Loyola/Cleveland 17:24.8 5:37
14 2/7 1164 Brett Attenberger SR Waseca 17:27.5 5:38
15 2/7 1145 Simon Razidlo JR Waconia 17:37.1 5:41
16 2/7 1041 Troy Parulski SO St. James Area 17:38.3 5:41
17 3/7 771 Brady Omtvedt SR Mankato Loyola/Cleveland 17:42.0 5:42
18 3/7 1170 Matthew Feldkamp FR Waseca 17:42.2 5:42
19 1/7 996 Bailey More JR Saint Peter 17:44.2 5:43
20 3/7 1102 Bryce Borland JR Waconia 17:45.8 5:44
21 4/7 775 Micah Rentschler JR Mankato Loyola/Cleveland 17:50.0 5:45
22 1/7 640 Andrew Moeller JR Fairmont 17:50.4 5:45
23 5/7 772 Brett Omtvedt SO Mankato Loyola/Cleveland 17:53.6 5:46
24 3/7 704 Jacob Strack JR Jordan 17:54.5 5:46
25 2/6 852 Alec Van Gelder SO Mound Westonka 17:59.2 5:48
26 6/7 773 Jerrett Peterson SO Mankato Loyola/Cleveland 18:04.0 5:49
27 3/7 1033 Alex Knickrehm JR St. James Area 18:05.3 5:50
28 1/7 730 Jorge Hernandez JR LeSueur-Henderson 18:10.5 5:51
29 1/7 654 Connor Hallaway 8 Glencoe Silver Lake 18:10.8 5:52
30 2/7 645 Nathan Willett SR Fairmont 18:11.4 5:52
31 1/7 761 Ben Lundsten JR Mahtomedi 18:11.4 5:52
32 2/7 737 Lane Schwarz JR LeSueur-Henderson 18:11.9 5:52
33 1/7 626 James Watson SR Cannon Falls 18:13.2 5:52
34 4/7 1043 Seth Pierson SO St. James Area 18:16.9 5:54
35 5/7 1048 Mauricio Vite SO St. James Area 18:19.8 5:54
36 4/7 1090 Sawyer Aleckson JR Waconia 18:20.3 5:55
37 2/7 754 Ethan Barr SO Mahtomedi 18:20.8 5:55
38 1/7 571 Chris Gill SR Blake 18:21.7 5:55
39 2/7 877 Noah Weichert JR New Prague 18:22.8 5:55
40 2/7 590 Shef West 8 Blake 18:25.4 5:56
41 3/6 851 Brandon Ung SR Mound Westonka 18:26.7 5:57
42 2/7 656 Zackary Herout SR Glencoe Silver Lake 18:28.4 5:57
43 7/7 774 Payton Remiger SR Mankato Loyola/Cleveland 18:31.5 5:58
44 1/7 1015 Jens Lundstrom JR sibley east 18:32.8 5:59
45 4/7 688 Max Ceplecha SO Jordan 18:33.4 5:59
46 5/7 1103 Trigg Capistrant Kinn JR Waconia 18:33.5 5:59
47 3/7 663 Jakob Rusten SR Glencoe Silver Lake 18:33.5 5:59
48 3/7 867 Ryker Huseby SR New Prague 18:34.8 5:59
49 4/7 861 Liam Fife SR New Prague 18:35.6 6:00
50 3/7 629 Connor Artner 9 Fairmont 18:37.9 6:00
51 3/7 591 Cole Woener SR Blake 18:38.4 6:00
52 4/6 843 Lance Nemecek 8 Mound Westonka 18:44.5 6:02
53 5/7 690 Isaac Dold 9 Jordan 18:45.2 6:03
54 4/7 648 Aj Anderson Sanche SR Glencoe Silver Lake 18:46.0 6:03
55 4/7 643 William Saari 9 Fairmont 18:46.6 6:03
56 5/7 651 Tony Fischer SR Glencoe Silver Lake 18:46.6 6:03
57 6/7 1133 Kal McDonough JR Waconia 18:47.3 6:03
58 2/7 1070 Hunter Rutt SO Tri City United 18:48.1 6:04
59 2/7 602 Brady Olsen SO Blue Earth Area 18:49.5 6:04
60 3/7 753 Cole Armitage 7 Mahtomedi 18:51.0 6:05
61 1/5 936 Ben Lewer SR nrheg 18:51.2 6:05
62 6/7 1049 Ricardo Vite SR St. James Area 18:52.1 6:05
63 4/7 562 Jacob Blum SR Blake 18:58.6 6:07
64 5/7 559 Ian Acheson 9 Blake 18:58.9 6:07
65 1/7 973 Nick Houfek JR Rochester Lourdes 18:59.2 6:07
66 4/7 760 Reid Lawrence SO Mahtomedi 18:59.3 6:07
67 4/7 1175 Eli Johannsen SO Waseca 19:06.0 6:09
68 2/7 976 Peter Monk SR Rochester Lourdes 19:07.7 6:10
69 5/7 859 Aiden Dorzinski FR New Prague 19:08.3 6:10
70 5/7 642 Kellen Rodriguez SR Fairmont 19:10.3 6:11
71 6/7 582 Max Owens SR Blake 19:10.8 6:11
72 6/7 872 Grant Schaap SR New Prague 19:11.1 6:11
73 1/7 926 Michael Potter JR Norwood Young America 19:13.4 6:12
74 6/7 636 Darrian Kueker JR Fairmont 19:17.2 6:13
75 7/7 641 Dayton Pasch SR Fairmont 19:17.5 6:13
76 5/7 1178 Jack McCabe SR Waseca 19:18.1 6:13
77 6/7 697 Grant Lightfoot SR Jordan 19:19.0 6:14
78 2/6 673 Tommy Horn SR Howard Lake-Waverly-Winst 19:19.8 6:14
79 7/7 1021 Juan Castaneda 9 St. James Area 19:22.3 6:15
80 2/7 991 Tom Eide JR Saint Peter 19:23.0 6:15
81 5/6 847 Kade Retterath JR Mound Westonka 19:24.1 6:15
82 3/7 1052 Austin Antony SO Tri City United 19:27.0 6:16
83 6/7 657 Ethan Knudten JR Glencoe Silver Lake 19:27.9 6:16
84 6/7 1171 Mason Gehloff FR Waseca 19:28.3 6:17
85 7/7 664 Paul Sievert 9 Glencoe Silver Lake 19:28.5 6:17
86 7/7 576 Scott Klinefelter SO Blake 19:29.9 6:17
87 7/7 1093 Ryne Anderson 8 Waconia 19:30.4 6:17
88 3/7 995 Shawn Lehtinen SO Saint Peter 19:33.4 6:18
89 7/7 1190 Brody Wirtz FR Waseca 19:34.6 6:19
90 3/7 735 Tyler Pengilly JR LeSueur-Henderson 19:39.4 6:20
91 4/7 1065 Jackson Nesmoe JR Tri City United 19:39.5 6:20
92 2/7 915 Jake Druley 7 Norwood Young America 19:40.1 6:20
93 6/6 837 Reed Kohls SR Mound Westonka 19:40.4 6:20
94 7/7 858 Joe Dejong SR New Prague 19:41.4 6:21
95 2/5 938 Daniel Nydegger FR nrheg 19:44.5 6:22
96 3/6 677 Cole Leukuma FR Howard Lake-Waverly-Winst 19:44.8 6:22
97 4/6 681 Gerrick Prine JR Howard Lake-Waverly-Winst 19:45.6 6:22
98 2/7 622 Erwin Strelow JR Cannon Falls 19:46.7 6:22
99 4/7 986 Nils Berglund JR Saint Peter 19:46.9 6:23
100 1/7 809 Jakin Anderson SR Minnesota Valley Lutheran 19:47.1 6:23
101 7/7 700 Odin Pass SR Jordan 19:50.0 6:23
102 1/5 784 Michael Larson SR Maple River 19:50.7 6:24
103 1/6 1084 Hunter Malwitz SR United South Central-AC 19:55.4 6:25
104 3/7 917 Reese Eichner SR Norwood Young America 19:56.5 6:26
105 2/5 526 Neil Bigaouette JR Belle Plaine 19:59.8 6:27
106 5/7 763 Joe Newman JR Mahtomedi 20:01.4 6:27
107 3/5 548 Mikkel Schmidt JR Belle Plaine 20:01.5 6:27
108 6/7 755 Cole Deweese SR Mahtomedi 20:01.6 6:27
109 4/7 723 Trace Edmondson SO LeSueur-Henderson 20:02.5 6:28
110 4/5 535 Noah Hastings SR Belle Plaine 20:03.1 6:28
111 5/7 1073 Shane Schreiber SR Tri City United 20:03.3 6:28
112 2/6 1085 John Mantor JR United South Central-AC 20:04.1 6:28
113 5/7 1006 Logan Throldahl FR Saint Peter 20:04.9 6:28
114 7/7 759 Aaron Holsin JR Mahtomedi 20:08.7 6:30
115 3/6 1088 Jonathan Schwartz SR United South Central-AC 20:09.7 6:30
116 3/7 977 Jonathan Onigkeit FR Rochester Lourdes 20:10.1 6:30
117 4/7 966 Nick Adamson SO Rochester Lourdes 20:11.5 6:30
118 5/5 525 Colton Bahr SO Belle Plaine 20:14.1 6:31
119 4/7 922 Colten Latzke 9 Norwood Young America 20:16.2 6:32
120 1/7 808 Tyler Stursa FR Medford 20:19.8 6:33
121 5/7 981 Ethan Smith SO Rochester Lourdes 20:22.2 6:34
122 6/7 1066 Josh Pichotta JR Tri City United 20:23.5 6:34
123 2/5 791 Kole Wenner FR Maple River 20:30.7 6:37
124 2/7 1009 Travis Andrews SO sibley east 20:34.5 6:38
125 6/7 1008 Carter Wendroth FR Saint Peter 20:35.0 6:38
126 1/7 711 Jayden Johnson JR LCWM/Nicollet 20:37.3 6:39
127 3/5 939 Kollin Reese SR nrheg 20:37.5 6:39
128 5/7 739 Jacob Tesch SR LeSueur-Henderson 20:38.8 6:39
129 4/6 1083 Caleb Hubbard SR United South Central-AC 20:39.3 6:39
130 3/5 790 Will Stencel JR Maple River 20:41.7 6:40
131 2/7 796 Garrett Fitzgerald FR Medford 20:43.1 6:41
132 2/7 815 Dylan Holtmeier JR Minnesota Valley Lutheran 20:43.1 6:41
133 6/7 724 Evan Eibs SR LeSueur-Henderson 20:49.1 6:43
134 6/7 967 David Bauer SR Rochester Lourdes 20:52.4 6:44
135 7/7 1055 Thomas Bulger FR Tri City United 20:54.0 6:44
136 5/7 930 Sean Weckman FR Norwood Young America 20:58.8 6:46
137 5/6 676 Zach Koosman SO Howard Lake-Waverly-Winst 20:59.8 6:46
138 7/7 738 Ethan Steiger SO LeSueur-Henderson 21:00.7 6:46
139 2/7 719 Christoph Tschernatsc JR LCWM/Nicollet 21:10.2 6:49
140 3/7 707 Nolan Beckmann SO LCWM/Nicollet 21:11.5 6:50
141 4/5 935 Agro Gushwa SO nrheg 21:11.8 6:50
142 1/7 947 John Hughes FR Richfield 21:12.4 6:50
143 3/7 609 Vince Davisson JR Cannon Falls 21:16.1 6:51
144 6/7 916 Mitchell Druley 7 Norwood Young America 21:20.3 6:53
145 2/7 950 Nic Knutson JR Richfield 21:22.3 6:53
146 3/7 799 Ryan Hermanstorfer JR Medford 21:23.4 6:54
147 3/7 948 Matt Hughes SR Richfield 21:24.4 6:54
148 6/6 669 Nick Czanstkowski JR Howard Lake-Waverly-Winst 21:27.1 6:55
149 7/7 972 Peyton Dunham FR Rochester Lourdes 21:30.6 6:56
150 4/7 627 Jacob Wulf 8 Cannon Falls 21:35.3 6:57
151 1/7 748 James Hodge SR Madelia/Truman/GHEC 21:39.2 6:59
152 7/7 932 Nathan Worm SR Norwood Young America 21:40.3 6:59
153 3/7 1018 Davis Wibstad 9 sibley east 21:44.6 7:00
154 5/6 1081 Cody Cory SR United South Central-AC 21:48.0 7:01
155 4/7 717 Logan Sullivan SO LCWM/Nicollet 21:49.0 7:02
156 4/7 800 Brett Johnson JR Medford 21:49.9 7:02
157 7/7 992 Trevor Gurrola SR Saint Peter 21:59.8 7:05
158 3/7 596 Gunnar Fering JR Blue Earth Area 22:02.2 7:06
159 4/7 957 Alan Nguyen SO Richfield 22:07.0 7:08
160 4/7 595 Jacob Dikken SR Blue Earth Area 22:07.6 7:08
161 4/5 789 Nathan Price JR Maple River 22:12.5 7:09
162 3/7 816 Sam Muske JR Minnesota Valley Lutheran 22:14.2 7:10
163 5/7 593 Eric Becker JR Blue Earth Area 22:16.7 7:11
164 5/7 713 Josh Kruger SR LCWM/Nicollet 22:24.6 7:13
165 5/7 956 Andrew Lybeck 7 Richfield 22:28.5 7:15
166 5/7 803 Brock Merritt FR Medford 22:29.7 7:15
167 4/7 1013 Oscar Kreft 9 sibley east 22:31.2 7:15
168 5/5 933 Gavin Anderson FR nrheg 22:32.3 7:16
169 5/7 621 Tanner Schuttloffel JR Cannon Falls 22:46.6 7:20
170 4/7 812 Andrew Black JR Minnesota Valley Lutheran 22:51.1 7:22
171 2/7 751 Jacob Moeller 8 Madelia/Truman/GHEC 22:54.5 7:23
172 3/7 746 Derek Davis SR Madelia/Truman/GHEC 22:55.1 7:23
173 6/7 619 Charlie Otterness SR Cannon Falls 22:55.5 7:23
174 6/7 716 James Sullivan JR LCWM/Nicollet 22:56.8 7:24
175 6/7 944 Juan Jose Digrazia FR Richfield 23:03.2 7:26
176 7/7 612 Tavian Harrington JR Cannon Falls 23:11.1 7:28
177 6/7 597 Cameron Germain 9 Blue Earth Area 23:11.7 7:28
178 5/7 817 Max Nerland SR Minnesota Valley Lutheran 23:22.3 7:32
179 6/7 814 Kincaid Diersen SO Minnesota Valley Lutheran 23:23.3 7:32
180 5/5 785 Dakota Moske FR Maple River 23:39.2 7:37
181 7/7 821 Derek Weisensel JR Minnesota Valley Lutheran 23:54.3 7:42
182 5/7 1011 Aaron Flieth 9 sibley east 23:54.7 7:42
183 6/6 1086 Chris Martens SR United South Central-AC 23:54.9 7:42
184 4/7 747 Angel Zamora JR Madelia/Truman/GHEC 24:09.1 7:47
185 7/7 710 Elijah Greve SR LCWM/Nicollet 24:33.2 7:55
186 6/7 1017 Micah Scherer 9 sibley east 24:34.0 7:55
187 7/7 606 Blake Townsend JR Blue Earth Area 24:51.1 8:00
188 6/7 805 Brendan Rahn SO Medford 24:51.7 8:01
189 7/7 794 Isaiah Chavis JR Medford 24:57.9 8:03
190 5/7 745 Tallin Cook FR Madelia/Truman/GHEC 25:00.8 8:04
191 6/7 750 Rayph Miller 7 Madelia/Truman/GHEC 25:13.1 8:08
192 7/7 1010 Jackson Burdorf 9 sibley east 26:24.1 8:30
193 7/7 744 Isaac Bergeman 8 Madelia/Truman/GHEC 28:40.3 9:14
194 7/7 949 Logan Juell SR Richfield 29:17.6 9:26