Tri-Loppet
Minneapolis, June 22, 2007
8 Kilometer Paddle - 5 Kilometer Trail Run - 10 Kilometer Bike
Doubles Results
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim Pace Rank Run Pace Rank Bike Rate Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ================ =============== =======
1 223 Corey Brinkema 42 M Minneapolis MN 2 42:23 8:32 3 22:16 7:10 4 27:01 22.2 1:31:39
2 237 Bill Dossett 40 M Minneapolis MN 7 43:39 8:47 13 24:06 7:46 2 26:03 23.0 1:33:46
3 337 Craig Rudd 37 M Plymouth MN 8 43:40 8:47 12 24:05 7:45 3 26:03 23.0 1:33:47
4 281 Gene Kay 47 M Plymouth MN 1 42:22 8:32 5 22:34 7:16 11 28:53 20.8 1:33:48
5 206 Justin Bakken 27 M Minneapolis MN 16 45:25 9:09 4 22:26 7:13 6 27:05 22.2 1:34:55
6 315 Nick New 46 M Minneapolis MN 5 42:56 8:39 14 24:11 7:47 8 28:24 21.1 1:35:31
7 399 Jonathan Sanborn 46 M Maple Grove MN 13 44:14 8:54 8 23:37 7:36 23 30:31 19.7 1:38:20
8 123 Owen Hanley 28 M St Paul MN 33 51:43 10:25 1 21:22 6:53 7 27:16 22.0 1:40:20
9 108 Pat Comer 55 M Inver Grove Hts MN 6 42:56 8:39 43 28:34 9:12 18 30:05 19.9 1:41:34
10 252 Tony Goldenstein 41 M St Louis Park MN 17 46:58 9:27 7 23:13 7:29 37 31:35 19.0 1:41:45
11 275 Jerritt Johnston 34 M Minneapolis MN 34 52:00 10:28 15 24:16 7:49 10 28:38 21.0 1:44:53
12 318 Greg Olson 38 M Lakeland MN 38 52:17 10:32 10 23:44 7:39 12 28:55 20.7 1:44:55
13 397 Patrick Nelson 22 M St Paul MN 19 48:56 9:51 26 26:08 8:25 21 30:27 19.7 1:45:31
14 379 Paul Zeigle 41 M St Louis Park MN 67 55:57 11:16 11 24:03 7:45 1 25:50 23.2 1:45:50
15 321 David Patterson 28 M Burnsville MN 32 51:41 10:24 9 23:42 7:38 25 30:44 19.5 1:46:05
16 324 Erik Pieh 24 M Minnetonka MN 24 50:18 10:07 25 25:43 8:17 20 30:06 19.9 1:46:06
17 351 Mark Stehlik 46 M Mound MN 12 43:57 8:51 67 31:19 10:05 30 31:02 19.3 1:46:18
18 260 Kevin Herman 41 M Northfield MN 11 43:55 8:51 68 31:22 10:06 31 31:03 19.3 1:46:20
19 294 Larry Larson 62 M Stillwater MN 10 43:54 8:50 53 29:54 9:38 42 32:33 18.4 1:46:20
20 287 Allen Knoll 41 M Ham Lake MN 29 50:55 10:15 21 25:35 8:15 16 29:55 20.1 1:46:25
21 263 Scott Hoff 41 M Ham Lake MN 21 49:18 9:55 47 28:54 9:19 9 28:28 21.1 1:46:40
22 317 Devin Olson 29 M Minneapolis MN 25 50:19 10:08 22 25:37 8:15 39 32:09 18.7 1:48:03
23 251 Joe Glaccum 45 M Excelsior MN 9 43:52 8:50 48 28:58 9:20 76 36:26 16.5 1:49:15
24 293 Bret Lanning 46 M Woodbury MN 40 52:38 10:36 31 26:45 8:37 17 30:01 20.0 1:49:23
25 368 Gus Virkus 57 M St Louis Park MN 22 50:05 10:05 39 27:44 8:56 38 32:08 18.7 1:49:55
26 307 Mike Mills 40 M Bloomington MN 51 54:21 10:56 32 26:47 8:38 13 29:30 20.3 1:50:38
27 322 James Patterson 56 M Mineapolis MN 31 51:39 10:24 38 27:42 8:55 35 31:31 19.0 1:50:51
28 265 Garrick Holey 26 M Winona MN 62 55:21 11:08 20 25:32 8:14 19 30:05 19.9 1:50:57
29 316 David Offord 30 M Stillwater MN 39 52:35 10:35 41 27:57 9:00 22 30:27 19.7 1:50:59
30 377 Nathan Woodworth 28 M Minneapolis MN 27 50:31 10:10 51 29:29 9:30 29 31:00 19.4 1:50:59
31 229 Matt Carter 36 M Minneapolis MN 71 56:18 11:20 16 24:54 8:01 14 29:48 20.1 1:51:00
32 356 John Sullivan 58 M Champlin MN 4 42:47 8:37 57 30:18 9:46 87 38:08 15.7 1:51:12
33 268 Aaron Hushagen 31 M Bloomington MN 26 50:21 10:08 23 25:37 8:15 68 35:26 16.9 1:51:24
34 359 Joe Surla 31 M Minneapolis MN 74 57:30 11:34 33 26:54 8:40 5 27:02 22.2 1:51:25
35 230 Dave Chaffin 31 M St Louis Park MN 44 53:23 10:45 36 27:28 8:51 27 30:52 19.4 1:51:41
36 306 Matt Meyers 42 M Coon Rapids MN 20 49:14 9:55 50 29:28 9:29 51 33:46 17.8 1:52:27
37 320 Brian Parker 40 M Minneapolis MN 56 54:47 11:02 27 26:11 8:26 36 31:32 19.0 1:52:30
38 291 Lance Kuehn 24 M Rosemount MN 70 56:16 11:20 17 25:26 8:12 44 32:36 18.4 1:54:17
39 353 Joseph Stewart 24 M Minneapolis MN 69 56:14 11:19 19 25:30 8:13 43 32:35 18.4 1:54:17
40 361 Mike Tatara 38 M Minneapolis MN 66 55:55 11:15 40 27:44 8:56 24 30:40 19.6 1:54:18
41 267 Steve Hopke 63 M Plymouth MN 15 45:09 9:05 90 33:31 10:48 73 35:55 16.7 1:54:33
42 279 Chuck Kartak 55 M North Branch MN 48 54:06 10:53 35 27:20 8:48 46 33:09 18.1 1:54:35
43 331 Brian Rexing 33 M Inver Grove Hts MN 95 1:01:46 12:26 6 22:54 7:23 15 29:55 20.1 1:54:35
44 366 Dave Van Der Heide 39 M Minneapolis MN 50 54:19 10:56 34 27:07 8:44 49 33:39 17.8 1:55:04
45 212 Bob Bennett 36 M Blaine MN 47 54:05 10:53 42 28:12 9:05 52 33:55 17.7 1:56:11
46 239 Steve Eberly 42 M Minneapolis MN 68 56:01 11:16 28 26:27 8:31 56 34:22 17.5 1:56:49
47 118 Steve Freese 31 M Bloominton MN 80 58:05 11:41 44 28:42 9:15 28 30:55 19.4 1:57:41
48 258 Edward Hasselman 47 M Minneapolis MN 84 1:00:08 12:06 18 25:28 8:12 40 32:13 18.6 1:57:48
49 225 Stephen Bullard 49 M Golden Valley MN 61 55:10 11:06 54 30:04 9:41 45 32:44 18.3 1:57:58
50 207 Matt Bakker 24 M Minneapolis MN 88 1:00:52 12:15 29 26:30 8:32 26 30:48 19.5 1:58:09
51 349 Mark Skinner 48 M Maple Grove MN 18 47:47 9:37 89 33:17 10:43 83 37:11 16.1 1:58:14
52 233 Mark Darst Rice 31 M Minneapolis MN 35 52:00 10:28 80 32:19 10:25 54 34:12 17.5 1:58:30
53 285 Mike Kinnee 55 M Minneapolis MN 72 56:32 11:23 46 28:51 9:17 47 33:12 18.1 1:58:33
54 128 Ed Jones 50 M Cambridge MN 49 54:08 10:54 45 28:47 9:16 72 35:46 16.8 1:58:40
55 304 Ray Marinan 42 M Rushford MN 30 50:58 10:16 65 31:08 10:02 80 36:49 16.3 1:58:55
results by ChampionChip Minnesota
Tri-Loppet
Minneapolis, June 22, 2007
8 Kilometer Paddle - 5 Kilometer Trail Run - 10 Kilometer Bike
Doubles Results
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim Pace Rank Run Pace Rank Bike Rate Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ================ =============== =======
56 326 Chris Pozzini 37 M St Paul MN 37 52:14 10:31 70 31:32 10:09 67 35:17 17.0 1:59:03
57 284 Paul Kimpling 19 M Willmar MN 109 1:06:22 13:21 2 21:56 7:04 32 31:09 19.3 1:59:25
58 362 Randy Thatcher 44 M Minneapolis MN 54 54:39 11:00 56 30:09 9:43 71 35:32 16.9 2:00:19
59 248 Nick Folger 31 M Maple Grove MN 99 1:03:12 12:43 24 25:42 8:17 34 31:28 19.1 2:00:21
60 312 Larry Myers 66 M Plymouth MN 14 45:06 9:05 101 38:35 12:26 79 36:45 16.3 2:00:26
61 339 Chad Sandstrom 40 M Stillwater MN 36 52:02 10:29 87 33:00 10:38 69 35:27 16.9 2:00:29
62 249 Jerome Freese 34 M Minneapolis MN 79 58:02 11:41 37 27:39 8:54 63 35:10 17.1 2:00:50
63 305 Jose Matute 40 M West St Paul MN 23 50:08 10:05 66 31:11 10:03 94 40:02 15.0 2:01:21
64 386 Robert Kastan 43 M Edina MN 42 53:11 10:42 55 30:08 9:42 86 38:04 15.8 2:01:22
65 205 Gary Baker 53 M Minneapolis MN 64 55:45 11:13 71 31:32 10:09 58 34:30 17.4 2:01:47
66 201 Matt Alexander 35 M St Paul MN 55 54:44 11:01 64 30:57 9:58 75 36:17 16.5 2:01:58
67 374 Shawn Webster 44 M Eagan MN 57 54:49 11:02 92 34:00 10:57 53 34:11 17.6 2:02:59
68 367 James Vande Glind 24 M Minneapolis MN 89 1:00:55 12:16 62 30:52 9:56 33 31:17 19.2 2:03:02
69 269 Thomas Illg 40 M Apple Valley MN 77 58:00 11:40 61 30:32 9:50 64 35:10 17.1 2:03:41
70 332 Gerry Rexing 56 M Cumming GA 50 33:42 17.8 2:03:42
71 289 Craig Kossen 46 M Minneapolis MN 41 52:57 10:40 93 34:32 11:07 74 36:15 16.6 2:03:44
72 122 Jeff Greenwood 59 M St Paul MN 52 54:22 10:57 72 31:33 10:10 90 38:38 15.5 2:04:32
73 240 Ritchie Emslie 39 M St Louis Park MN 43 53:20 10:44 63 30:56 9:58 96 40:27 14.8 2:04:42
74 266 Shad Holland 40 M St Paul MN 73 57:26 11:34 94 34:50 11:13 41 32:32 18.4 2:04:47
75 319 Joe Overhaug 28 M Minneapolis MN 28 50:33 10:11 103 39:55 12:51 57 34:30 17.4 2:04:57
76 218 Geoffrey Boeder 24 M Minnetonka MN 60 55:04 11:05 83 32:32 10:29 84 37:28 16.0 2:05:03
77 303 Peter Malen 38 M St Paul MN 63 55:33 11:11 82 32:28 10:27 81 37:04 16.2 2:05:05
78 203 Michael Anderson 51 M Hugo MN 75 57:41 11:37 74 31:58 10:18 70 35:29 16.9 2:05:08
79 226 Mitchell Cain 25 M Minneapolis MN 105 1:04:10 12:55 30 26:44 8:37 59 34:38 17.3 2:05:32
80 314 Dave Nelson 52 M Mound MN 96 1:01:52 12:27 69 31:29 10:08 48 33:29 17.9 2:06:49
81 256 Thomas Hansen 57 M Eagan MN 83 59:58 12:04 60 30:29 9:49 78 36:33 16.4 2:06:59
82 132 Lucas Mason 12 M Maplewood MN 104 1:03:49 12:51 49 29:25 9:28 55 34:16 17.5 2:07:28
83 327 Mike Radant 34 M Apple Valley MN 78 58:01 11:41 88 33:15 10:42 77 36:32 16.4 2:07:47
84 133 Mark Mason 50 M Maplewood MN 103 1:03:46 12:50 52 29:30 9:30 61 34:51 17.2 2:08:06
85 246 Darin Ficenec 39 M Lakeville MN 53 54:36 11:00 102 38:50 12:30 60 34:44 17.3 2:08:10
86 373 Ryan Webster 16 M Lakeville MN 85 1:00:37 12:12 85 32:36 10:30 62 35:03 17.1 2:08:16
87 234 Wade Davis 41 M Orono MN 76 57:58 11:40 77 32:04 10:20 88 38:16 15.7 2:08:18
88 159 Robert Stein 22 M Bemidji MN 87 1:00:50 12:15 81 32:26 10:27 65 35:10 17.1 2:08:25
89 210 Adam Beatty 23 M Minnetonka MN 59 55:01 11:04 79 32:15 10:23 97 41:14 14.6 2:08:29
90 211 Jordan Below 24 M St Louis Park MN 81 59:32 11:59 59 30:24 9:48 95 40:15 14.9 2:10:11
91 375 Todd Webster 48 M Lakeville MN 86 1:00:40 12:13 84 32:32 10:29 82 37:07 16.2 2:10:18
92 372 Matt Webster 18 M Lakeville MN 58 54:52 11:03 100 36:19 11:42 91 39:10 15.3 2:10:20
93 227 Keith Canny 67 M Andover MN 3 42:25 8:32 108 42:08 13:34 108 46:50 12.8 2:11:22
94 301 Cass Magnuson 18 M Willmar MN 110 1:06:24 13:22 58 30:19 9:46 66 35:16 17.0 2:11:58
95 155 Carl Shaffer 45 M Medicine Lake MN 99 41:41 14.4 2:12:44
96 216 Alex Blackburn 44 M Forest Lake MN 97 1:02:10 12:31 91 33:33 10:48 92 39:11 15.3 2:14:53
97 288 Kyle Kolich 30 M Minneapolis MN 93 1:01:23 12:21 76 31:59 10:18 100 42:18 14.2 2:15:39
98 363 Jerry Tillman 51 M St Paul MN 82 59:35 12:00 106 41:05 13:14 85 38:03 15.8 2:18:42
99 254 Daniel Hanka 65 M Maple Grove MN 46 54:02 10:53 107 41:51 13:28 102 44:00 13.6 2:19:51
100 101 Damien Aguilar 31 M Shakopee MN 113 1:09:28 13:59 86 32:50 10:34 93 39:52 15.1 2:22:09
101 278 Keith Jones 51 M Minneapolis MN 106 1:04:22 12:57 95 35:15 11:21 101 43:26 13.8 2:23:03
102 360 Nick Swanson 17 M Northfield MN 114 1:10:20 14:09 73 31:36 10:11 98 41:32 14.4 2:23:28
103 376 Chad Winter 30 M Minneapolis MN 94 1:01:26 12:22 75 31:59 10:18 112 50:24 11.9 2:23:49
104 231 Kurt Clark 35 M St Paul MN 98 1:02:38 12:36 99 36:07 11:38 104 45:42 13.1 2:24:26
105 298 Nathan Luttenegger 10 M Richfield MN 100 1:03:35 12:48 97 35:35 11:27 106 46:03 13.0 2:25:12
106 299 Tom Luttenegger 47 M Richfield MN 101 1:03:40 12:49 96 35:32 11:27 105 46:03 13.0 2:25:14
107 272 Adam Johnson 27 M Minneapolis MN 89 38:25 15.6 2:25:28
108 300 Kris Mager 33 M Minneapolis MN 112 1:09:10 13:55 98 35:55 11:34 103 44:03 13.6 2:29:07
109 270 Andrew Janis 30 M Minneapolis MN 90 1:01:05 12:18 112 44:35 14:21 107 46:42 12.8 2:32:21
110 342 Doug Schumacher 58 M Roseville MN 92 1:01:20 12:21 111 44:06 14:12 111 48:35 12.3 2:34:00
results by ChampionChip Minnesota
Tri-Loppet
Minneapolis, June 22, 2007
8 Kilometer Paddle - 5 Kilometer Trail Run - 10 Kilometer Bike
Doubles Results
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim Pace Rank Run Pace Rank Bike Rate Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ================ =============== =======
111 259 David Heffernan 56 M Minneapolis MN 91 1:01:07 12:18 109 42:19 13:38 113 50:53 11.8 2:34:18
112 364 Christopher Tutka 41 M Maple Grove MN 109 47:34 12.6 2:34:50
113 344 Jerome Scott 53 M St Anthony MN 102 1:03:45 12:50 105 41:00 13:12 114 53:02 11.3 2:37:45
114 329 Chad Raskovich 32 M Shakopee MN 108 1:05:42 13:13 104 40:10 12:56 116 56:30 10.6 2:42:20
115 310 Ryan Moskalik 28 M Minneapolis MN 111 1:08:03 13:42 113 46:34 15:00 110 47:54 12.5 2:42:30
116 162 Mike Taylor 33 M Mound MN 115 53:43 11.2 2:44:39
117 117 John Floberg 55 M Minneapolis MN 65 55:48 11:14 78 32:07 10:21
118 383 Dave Bakken 68 M MN 45 53:57 10:52 110 43:46 14:06
119 277 David Jones M MN 107 1:04:24 12:58
results by ChampionChip Minnesota