GOVERNOR'S CUP NORDIC SKI 25K FREESTYLE RACE
Camp Ripley, MN March 3, 2007
25K Overall Results
Place Div/Tot No. Name Age Sex City Time Pace
===== ======== ==== =================== === === =============== ======= =====
1 1/11 454 Matt Liebsch 23 M Plymouth 1:16:18 3:04
2 1/8 463 Wynn Roberts 19 M Battle Lake 1:18:18 3:08
3 2/11 461 Bjorn Batdorf 23 M Minneapolis 1:20:01 3:13
4 1/1 530 Mark Byrnes 28 M Minneapolis 1:20:45 3:14
5 1/6 521 Chip Tabor 35 M Shoreview 1:21:01 3:15
6 1/17 515 Jay Wenner 45 M Saint Paul 1:21:12 3:15
7 2/6 537 Marc Beitz 37 M Minneapolis 1:21:43 3:17
8 2/17 419 Scott Ellertson 45 M Albert Lea 1:22:23 3:18
9 1/4 436 Andy Schakel 32 M Minneapolis 1:23:11 3:20
10 3/11 459 Travis Hinck 23 M Plymouth 1:24:05 3:22
11 1/11 420 Chris Ransom 55 M Lake Mills 1:24:08 3:22
12 4/11 457 Andrew Rishavy 22 M Alexandria 1:24:39 3:24
13 2/8 430 Mason Bacso 18 M Plymouth 1:25:45 3:26
14 3/17 458 Jack Baker 49 M Granite Falls 1:25:48 3:26
15 5/11 527 Joe Peatrowsky 24 M Maple Grove 1:26:13 3:27
16 4/17 514 Steve Sonnesyn 47 M Plymouth 1:26:31 3:28
17 2/4 483 Owen Baird 34 M Brainerd 1:26:56 3:29
18 5/17 473 David Bridges 47 M Shoreview 1:27:07 3:30
19 2/11 475 David Christopherso 56 M Minneapolis 1:27:10 3:30
20 6/17 470 Charlie Corcoran 49 M Stillwater 1:27:13 3:30
21 1/4 415 Jan Guenther 47 F Mound 1:27:16 3:30
22 1/14 533 Jim Schultz 44 M Excelsior 1:27:20 3:30
23 6/11 423 David Anderson 22 M Plymouth 1:28:41 3:33
24 3/8 437 Tom Jorgenson 18 M Saint Paul 1:28:52 3:34
25 7/11 510 Charley Schmidt 24 M Minneapolis 1:30:33 3:38
26 8/11 424 Blake Hillerson 23 M Fargo 1:30:40 3:38
27 1/3 516 Kim Rudd 36 F Plymouth 1:30:59 3:39
28 2/14 435 John Hopkins 40 M Savage 1:32:12 3:42
29 1/23 502 Tom Nowak 50 M Dayton 1:32:24 3:42
30 3/14 493 Brent Oja 43 M River Falls 1:32:30 3:42
31 7/17 519 Dan Alms 46 M Minneapolis 1:33:45 3:45
32 2/4 474 Cheryl Dubois 45 F White Bear Lake 1:33:45 3:45
33 3/4 445 Scott Hatch 34 M Minneapolis 1:35:13 3:49
34 2/23 529 Michael Gotzsche 52 M Edina 1:35:22 3:49
35 9/11 425 Erik Pieh 23 M Minnetonka 1:35:23 3:49
36 3/23 444 Jonathan Schupp 52 M Park Rapids 1:35:24 3:49
37 4/8 434 Andrew Poffenberger 17 M Stillwater 1:35:25 3:49
38 4/23 518 Gray Kimbrell 52 M Minneapolis 1:35:35 3:50
39 5/23 511 Grant Moos 51 M Saint Paul 1:36:13 3:51
40 8/17 528 Richard Chin 47 M Saint Paul 1:37:09 3:54
41 10/11 462 Per Batdorf 21 M Minneapolis 1:37:12 3:54
42 5/8 460 Sam Anderson 13 M Saint Cloud 1:37:19 3:54
43 3/11 416 Bob Skow 58 M St. Cloud 1:38:06 3:56
44 6/8 417 Brett Laplante 18 M Elk River 1:38:16 3:56
45 9/17 427 Dave Kallemeyn 49 M Elk River 1:39:00 3:58
46 4/14 524 Todd Jorgerson 42 M Bloomington 1:39:10 3:58
47 11/11 428 Michael Kosowski 22 M Minneapolis 1:39:28 3:59
48 1/3 492 Michele Oja 42 F River Falls 1:39:38 4:00
49 1/4 433 Kathryn Splan 30 F Saint Paul 1:39:51 4:00
50 6/23 526 Al Schmidt 52 M Rochester 1:39:58 4:00
51 5/14 513 Paul Schoening 41 M Plymouth 1:40:45 4:02
52 7/8 432 Kasey Basco 15 M Plymouth 1:41:15 4:03
53 4/11 471 Hugh Hanson 56 M Hopkins 1:42:31 4:07
54 6/14 536 Gardar Sigurdsson 40 M Minneapolis 1:43:47 4:10
55 3/6 490 Todd White 39 M Roseville 1:43:55 4:10
56 8/8 429 John Kosowski 19 M Minneapolis 1:44:07 4:10
57 1/4 455 Karyn Liebsch 17 F Maple Grove 1:44:24 4:11
58 5/11 448 Robert Ogren 58 M Bloomington 1:44:29 4:11
59 7/14 481 Bill Kueper 40 M Saint Paul 1:44:35 4:11
60 10/17 447 James Farrell 46 M Minneapolis 1:45:03 4:13
61 1/4 484 Odd Osland 65 M Apple Valley 1:45:08 4:13
62 7/23 465 Don Voss 51 M Eden Prairie 1:45:08 4:13
63 8/23 504 Greg Franzen 52 M Plymouth 1:45:49 4:14
64 1/2 422 Elspeth Ronnander 21 F Bemidji 1:46:27 4:16
65 9/23 441 Ralph Bouard 54 M St. Louis Park 1:46:45 4:17
66 2/3 496 Susie Newman 35 F Rogers 1:47:26 4:18
67 8/14 487 Michael Conley 44 M Saint Louis Par 1:47:42 4:19
68 10/23 442 Frank Lederle 54 M Edina 1:47:54 4:19
69 9/14 426 Kristofer Rebeck 44 M Eden Prairie 1:48:08 4:20
70 1/3 503 Marilyn Franzen 54 F Plymouth 1:49:31 4:23
71 6/11 449 Tom Bengel 56 M Saint Paul 1:49:46 4:24
72 1/2 412 Bob Woodruff 63 M Mounds View 1:49:58 4:24
73 11/17 534 Steven Mills 47 M Richfield 1:50:14 4:25
74 11/23 468 David Melcher 50 M Richfield 1:50:37 4:26
75 2/4 522 Bob Wheeler 65 M Minneapolis 1:50:56 4:27
76 4/4 464 Thomas Fast 33 M Robbinsdale 1:51:28 4:28
77 7/11 491 Bill Stuber 57 M Saint Paul 1:52:08 4:30
78 10/14 406 Chad Murphy 43 M Prior Lake 1:53:33 4:33
79 2/2 500 Jayne Bogmam 24 F Plymouth 1:54:16 4:35
80 4/6 512 Dan Shaffer 39 M Grey Eagle 1:54:33 4:35
81 12/17 508 Patrick Jopp 46 M Elk River 1:56:19 4:40
82 13/17 418 Dean Bachmeier 49 M Edina 1:56:31 4:40
83 14/17 494 Mark Lowder 45 M Chanhassen 1:56:37 4:40
84 12/23 446 Mark Parr 51 M Eagan 1:56:49 4:41
85 11/14 486 Ken Grieshaber 42 M Saint Louis Par 1:56:52 4:41
86 3/4 472 Darby Nelson 65 M Champlin 1:57:16 4:42
87 2/3 440 Julie Virkus 54 F Saint Louis Par 1:57:55 4:43
88 2/4 480 Heather Cichanowski 33 F Saint Paul 1:58:42 4:45
89 13/23 456 George Odio 51 M Alexandria 1:58:43 4:45
90 14/23 467 Dan Kimmel 54 M Burnsville 1:58:45 4:45
91 15/23 499 Gregory Sorteberg 50 M Rogers 2:00:18 4:49
92 2/3 509 Julie Reddan 40 F Saint Louis Par 2:00:26 4:50
93 1/3 479 Charlene Barron 57 F Wayzata 2:00:27 4:50
94 16/23 453 Marsh Jones 51 M New Brighton 2:01:12 4:51
95 3/4 451 Marise Widmer 47 F Saint Paul 2:02:14 4:54
96 1/1 482 Bjorn Lasserud 77 M Richfield 2:02:16 4:54
97 2/3 495 Kristina Lund 58 F Saint Paul 2:02:35 4:55
98 15/17 485 Doug Johnson 49 M Minneapolis 2:02:36 4:55
99 17/23 466 Allen Stauffer 50 M Apple Valley 2:04:23 4:59
100 4/4 525 Judy Long 49 F Pillager 2:04:27 4:59
101 8/11 439 Gus Virkus 56 M Saint Louis Par 2:04:29 4:59
102 3/3 476 Jennifer Huelsmann 37 F Minneapolis 2:05:36 5:02
103 3/3 505 Edra Mullen 57 F Minneapolis 2:08:07 5:08
104 16/17 411 Jay Yunek 49 M Sartell 2:09:10 5:10
105 4/4 497 Patrick Lanin 68 M Brainerd 2:09:22 5:11
106 1/1 520 Zoe Nagell 25 F Plymouth 2:09:25 5:11
107 2/2 450 John Masialis 61 M St. Paul 2:12:03 5:17
108 17/17 469 James Smith 48 M Watertown 2:12:54 5:19
109 18/23 501 Chris Amley 54 M Woodbury 2:13:26 5:21
110 19/23 401 Charles Maternus 50 M Sartell 2:17:34 5:31
111 3/4 507 Jennifer Weiler 34 F Minneapolis 2:20:43 5:38
112 9/11 443 William Nellis 55 M Minneapolis 2:20:51 5:38
113 12/14 535 William Holway 42 M Brooklyn Center 2:22:04 5:41
114 10/11 523 Gary Kerfenheim 58 M Elk River 2:24:22 5:47
115 2/4 478 Julia Harrison 14 F Mound 2:26:14 5:51
116 3/3 477 Susan Harrison 50 F Mound 2:26:15 5:51
117 13/14 414 James Ohearn 43 M Baxter 2:27:31 5:55
118 3/4 699 Katy Torchia 17 F Rochester 2:29:54 6:00
119 11/11 452 John O'Connell 56 M Saint Paul 2:31:06 6:03
120 4/4 700 Marianne Luetmer 17 F Rochester 2:32:04 6:05
121 20/23 538 Karl Dewahl 51 M Saint Paul 2:32:16 6:06
122 3/3 698 Patricia Torchia 44 F Rochester 2:33:55 6:10
123 5/6 531 Roger Schmitz 36 M Waite Park 2:39:04 6:22
124 14/14 431 Dean Bacso 44 M Plymouth 2:39:04 6:22
125 4/4 405 Mara Larson 32 F St. Paul 2:43:07 6:32
126 6/6 532 Shad Hollant 39 M Saint Paul 2:43:07 6:32
127 21/23 506 Steve Wendt 54 M Osceola 2:52:08 6:54
128 22/23 489 Bill Mack 52 M Apple Valley 3:04:34 7:23
129 23/23 488 Russ Ewen 50 M Apple Valley 3:25:36 8:14
Results by Pickle Events Results Posted at: www.pickleevents.com
GOVERNOR'S CUP NORDIC SKI 25K FREESTYLE RACE
Camp Ripley, MN March 3, 2007
*************************** MALE INDIVIDUAL RESULTS ****************************
Place Name Age City Time Pace
===== =================== === =============== ======= =====
1 Matt Liebsch 23 Plymouth 1:16:18 3:04
2 Wynn Roberts 19 Battle Lake 1:18:18 3:08
3 Bjorn Batdorf 23 Minneapolis 1:20:01 3:13
4 Mark Byrnes 28 Minneapolis 1:20:45 3:14
5 Chip Tabor 35 Shoreview 1:21:01 3:15
6 Jay Wenner 45 Saint Paul 1:21:12 3:15
7 Marc Beitz 37 Minneapolis 1:21:43 3:17
8 Scott Ellertson 45 Albert Lea 1:22:23 3:18
9 Andy Schakel 32 Minneapolis 1:23:11 3:20
10 Travis Hinck 23 Plymouth 1:24:05 3:22
11 Chris Ransom 55 Lake Mills 1:24:08 3:22
12 Andrew Rishavy 22 Alexandria 1:24:39 3:24
13 Mason Bacso 18 Plymouth 1:25:45 3:26
14 Jack Baker 49 Granite Falls 1:25:48 3:26
15 Joe Peatrowsky 24 Maple Grove 1:26:13 3:27
16 Steve Sonnesyn 47 Plymouth 1:26:31 3:28
17 Owen Baird 34 Brainerd 1:26:56 3:29
18 David Bridges 47 Shoreview 1:27:07 3:30
19 David Christopherso 56 Minneapolis 1:27:10 3:30
20 Charlie Corcoran 49 Stillwater 1:27:13 3:30
21 Jim Schultz 44 Excelsior 1:27:20 3:30
22 David Anderson 22 Plymouth 1:28:41 3:33
23 Tom Jorgenson 18 Saint Paul 1:28:52 3:34
24 Charley Schmidt 24 Minneapolis 1:30:33 3:38
25 Blake Hillerson 23 Fargo 1:30:40 3:38
26 John Hopkins 40 Savage 1:32:12 3:42
27 Tom Nowak 50 Dayton 1:32:24 3:42
28 Brent Oja 43 River Falls 1:32:30 3:42
29 Dan Alms 46 Minneapolis 1:33:45 3:45
30 Scott Hatch 34 Minneapolis 1:35:13 3:49
31 Michael Gotzsche 52 Edina 1:35:22 3:49
32 Erik Pieh 23 Minnetonka 1:35:23 3:49
33 Jonathan Schupp 52 Park Rapids 1:35:24 3:49
34 Andrew Poffenberger 17 Stillwater 1:35:25 3:49
35 Gray Kimbrell 52 Minneapolis 1:35:35 3:50
36 Grant Moos 51 Saint Paul 1:36:13 3:51
37 Richard Chin 47 Saint Paul 1:37:09 3:54
38 Per Batdorf 21 Minneapolis 1:37:12 3:54
39 Sam Anderson 13 Saint Cloud 1:37:19 3:54
40 Bob Skow 58 St. Cloud 1:38:06 3:56
41 Brett Laplante 18 Elk River 1:38:16 3:56
42 Dave Kallemeyn 49 Elk River 1:39:00 3:58
43 Todd Jorgerson 42 Bloomington 1:39:10 3:58
44 Michael Kosowski 22 Minneapolis 1:39:28 3:59
45 Al Schmidt 52 Rochester 1:39:58 4:00
46 Paul Schoening 41 Plymouth 1:40:45 4:02
47 Kasey Basco 15 Plymouth 1:41:15 4:03
48 Hugh Hanson 56 Hopkins 1:42:31 4:07
49 Gardar Sigurdsson 40 Minneapolis 1:43:47 4:10
50 Todd White 39 Roseville 1:43:55 4:10
51 John Kosowski 19 Minneapolis 1:44:07 4:10
52 Robert Ogren 58 Bloomington 1:44:29 4:11
53 Bill Kueper 40 Saint Paul 1:44:35 4:11
54 James Farrell 46 Minneapolis 1:45:03 4:13
55 Odd Osland 65 Apple Valley 1:45:08 4:13
56 Don Voss 51 Eden Prairie 1:45:08 4:13
57 Greg Franzen 52 Plymouth 1:45:49 4:14
58 Ralph Bouard 54 St. Louis Park 1:46:45 4:17
59 Michael Conley 44 Saint Louis Par 1:47:42 4:19
60 Frank Lederle 54 Edina 1:47:54 4:19
61 Kristofer Rebeck 44 Eden Prairie 1:48:08 4:20
62 Tom Bengel 56 Saint Paul 1:49:46 4:24
63 Bob Woodruff 63 Mounds View 1:49:58 4:24
64 Steven Mills 47 Richfield 1:50:14 4:25
65 David Melcher 50 Richfield 1:50:37 4:26
66 Bob Wheeler 65 Minneapolis 1:50:56 4:27
67 Thomas Fast 33 Robbinsdale 1:51:28 4:28
68 Bill Stuber 57 Saint Paul 1:52:08 4:30
69 Chad Murphy 43 Prior Lake 1:53:33 4:33
70 Dan Shaffer 39 Grey Eagle 1:54:33 4:35
71 Patrick Jopp 46 Elk River 1:56:19 4:40
72 Dean Bachmeier 49 Edina 1:56:31 4:40
73 Mark Lowder 45 Chanhassen 1:56:37 4:40
74 Mark Parr 51 Eagan 1:56:49 4:41
75 Ken Grieshaber 42 Saint Louis Par 1:56:52 4:41
76 Darby Nelson 65 Champlin 1:57:16 4:42
77 George Odio 51 Alexandria 1:58:43 4:45
78 Dan Kimmel 54 Burnsville 1:58:45 4:45
79 Gregory Sorteberg 50 Rogers 2:00:18 4:49
80 Marsh Jones 51 New Brighton 2:01:12 4:51
81 Bjorn Lasserud 77 Richfield 2:02:16 4:54
82 Doug Johnson 49 Minneapolis 2:02:36 4:55
83 Allen Stauffer 50 Apple Valley 2:04:23 4:59
84 Gus Virkus 56 Saint Louis Par 2:04:29 4:59
85 Jay Yunek 49 Sartell 2:09:10 5:10
86 Patrick Lanin 68 Brainerd 2:09:22 5:11
87 John Masialis 61 St. Paul 2:12:03 5:17
88 James Smith 48 Watertown 2:12:54 5:19
89 Chris Amley 54 Woodbury 2:13:26 5:21
90 Charles Maternus 50 Sartell 2:17:34 5:31
91 William Nellis 55 Minneapolis 2:20:51 5:38
92 William Holway 42 Brooklyn Center 2:22:04 5:41
93 Gary Kerfenheim 58 Elk River 2:24:22 5:47
94 James Ohearn 43 Baxter 2:27:31 5:55
95 John O'Connell 56 Saint Paul 2:31:06 6:03
96 Karl Dewahl 51 Saint Paul 2:32:16 6:06
97 Roger Schmitz 36 Waite Park 2:39:04 6:22
98 Dean Bacso 44 Plymouth 2:39:04 6:22
99 Shad Hollant 39 Saint Paul 2:43:07 6:32
100 Steve Wendt 54 Osceola 2:52:08 6:54
101 Bill Mack 52 Apple Valley 3:04:34 7:23
102 Russ Ewen 50 Apple Valley 3:25:36 8:14
GOVERNOR'S CUP NORDIC SKI 25K FREESTYLE RACE
Camp Ripley, MN March 3, 2007
*************************** FEMALE INDIVIDUAL RESULTS ****************************
Place Name Age City Time Pace
===== =================== === =============== ======= =====
1 Jan Guenther 47 Mound 1:27:16 3:30
2 Kim Rudd 36 Plymouth 1:30:59 3:39
3 Cheryl Dubois 45 White Bear Lake 1:33:45 3:45
4 Michele Oja 42 River Falls 1:39:38 4:00
5 Kathryn Splan 30 Saint Paul 1:39:51 4:00
6 Karyn Liebsch 17 Maple Grove 1:44:24 4:11
7 Elspeth Ronnander 21 Bemidji 1:46:27 4:16
8 Susie Newman 35 Rogers 1:47:26 4:18
9 Marilyn Franzen 54 Plymouth 1:49:31 4:23
10 Jayne Bogmam 24 Plymouth 1:54:16 4:35
11 Julie Virkus 54 Saint Louis Par 1:57:55 4:43
12 Heather Cichanowski 33 Saint Paul 1:58:42 4:45
13 Julie Reddan 40 Saint Louis Par 2:00:26 4:50
14 Charlene Barron 57 Wayzata 2:00:27 4:50
15 Marise Widmer 47 Saint Paul 2:02:14 4:54
16 Kristina Lund 58 Saint Paul 2:02:35 4:55
17 Judy Long 49 Pillager 2:04:27 4:59
18 Jennifer Huelsmann 37 Minneapolis 2:05:36 5:02
19 Edra Mullen 57 Minneapolis 2:08:07 5:08
20 Zoe Nagell 25 Plymouth 2:09:25 5:11
21 Jennifer Weiler 34 Minneapolis 2:20:43 5:38
22 Julia Harrison 14 Mound 2:26:14 5:51
23 Susan Harrison 50 Mound 2:26:15 5:51
24 Katy Torchia 17 Rochester 2:29:54 6:00
25 Marianne Luetmer 17 Rochester 2:32:04 6:05
26 Patricia Torchia 44 Rochester 2:33:55 6:10
27 Mara Larson 32 St. Paul 2:43:07 6:32
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 1 - 19
================================================================================
1 Karyn Liebsch 17 Maple Grove MN 1:44:24
2 Julia Harrison 14 Mound MN 2:26:14
3 Katy Torchia 17 Rochester MN 2:29:54
4 Marianne Luetmer 17 Rochester MN 2:32:04
================================================================================
MALE AGE GROUP 1 - 19
================================================================================
1 Wynn Roberts 19 Battle Lake MN 1:18:18
2 Mason Bacso 18 Plymouth MN 1:25:45
3 Tom Jorgenson 18 Saint Paul MN 1:28:52
4 Andrew Poffenberger 17 Stillwater MN 1:35:25
5 Sam Anderson 13 Saint Cloud MN 1:37:19
6 Brett Laplante 18 Elk River MN 1:38:16
7 Kasey Basco 15 Plymouth MN 1:41:15
8 John Kosowski 19 Minneapolis MN 1:44:07
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 20 - 24
================================================================================
1 Elspeth Ronnander 21 Bemidji MN 1:46:27
2 Jayne Bogmam 24 Plymouth MN 1:54:16
================================================================================
MALE AGE GROUP 20 - 24
================================================================================
1 Matt Liebsch 23 Plymouth MN 1:16:18
2 Bjorn Batdorf 23 Minneapolis MN 1:20:01
3 Travis Hinck 23 Plymouth MN 1:24:05
4 Andrew Rishavy 22 Alexandria MN 1:24:39
5 Joe Peatrowsky 24 Maple Grove MN 1:26:13
6 David Anderson 22 Plymouth MN 1:28:41
7 Charley Schmidt 24 Minneapolis MN 1:30:33
8 Blake Hillerson 23 Fargo ND 1:30:40
9 Erik Pieh 23 Minnetonka MN 1:35:23
10 Per Batdorf 21 Minneapolis MN 1:37:12
11 Michael Kosowski 22 Minneapolis MN 1:39:28
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 25 - 29
================================================================================
1 Zoe Nagell 25 Plymouth MN 2:09:25
================================================================================
MALE AGE GROUP 25 - 29
================================================================================
1 Mark Byrnes 28 Minneapolis MN 1:20:45
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 30 - 34
================================================================================
1 Kathryn Splan 30 Saint Paul MN 1:39:51
2 Heather Cichanowski 33 Saint Paul MN 1:58:42
3 Jennifer Weiler 34 Minneapolis MN 2:20:43
4 Mara Larson 32 St. Paul MN 2:43:07
================================================================================
MALE AGE GROUP 30 - 34
================================================================================
1 Andy Schakel 32 Minneapolis MN 1:23:11
2 Owen Baird 34 Brainerd MN 1:26:56
3 Scott Hatch 34 Minneapolis MN 1:35:13
4 Thomas Fast 33 Robbinsdale MN 1:51:28
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 35 - 39
================================================================================
1 Kim Rudd 36 Plymouth MN 1:30:59
2 Susie Newman 35 Rogers MN 1:47:26
3 Jennifer Huelsmann 37 Minneapolis MN 2:05:36
================================================================================
MALE AGE GROUP 35 - 39
================================================================================
1 Chip Tabor 35 Shoreview MN 1:21:01
2 Marc Beitz 37 Minneapolis MN 1:21:43
3 Todd White 39 Roseville MN 1:43:55
4 Dan Shaffer 39 Grey Eagle MN 1:54:33
5 Roger Schmitz 36 Waite Park MN 2:39:04
6 Shad Hollant 39 Saint Paul MN 2:43:07
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 40 - 44
================================================================================
1 Michele Oja 42 River Falls WI 1:39:38
2 Julie Reddan 40 Saint Louis Park MN 2:00:26
3 Patricia Torchia 44 Rochester MN 2:33:55
================================================================================
MALE AGE GROUP 40 - 44
================================================================================
1 Jim Schultz 44 Excelsior MN 1:27:20
2 John Hopkins 40 Savage MN 1:32:12
3 Brent Oja 43 River Falls WI 1:32:30
4 Todd Jorgerson 42 Bloomington MN 1:39:10
5 Paul Schoening 41 Plymouth MN 1:40:45
6 Gardar Sigurdsson 40 Minneapolis MN 1:43:47
7 Bill Kueper 40 Saint Paul MN 1:44:35
8 Michael Conley 44 Saint Louis Park MN 1:47:42
9 Kristofer Rebeck 44 Eden Prairie MN 1:48:08
10 Chad Murphy 43 Prior Lake MN 1:53:33
11 Ken Grieshaber 42 Saint Louis Park MN 1:56:52
12 William Holway 42 Brooklyn Center MN 2:22:04
13 James Ohearn 43 Baxter MN 2:27:31
14 Dean Bacso 44 Plymouth MN 2:39:04
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 45 - 49
================================================================================
1 Jan Guenther 47 Mound MN 1:27:16
2 Cheryl Dubois 45 White Bear Lake MN 1:33:45
3 Marise Widmer 47 Saint Paul MN 2:02:14
4 Judy Long 49 Pillager MN 2:04:27
================================================================================
MALE AGE GROUP 45 - 49
================================================================================
1 Jay Wenner 45 Saint Paul MN 1:21:12
2 Scott Ellertson 45 Albert Lea MN 1:22:23
3 Jack Baker 49 Granite Falls MN 1:25:48
4 Steve Sonnesyn 47 Plymouth MN 1:26:31
5 David Bridges 47 Shoreview MN 1:27:07
6 Charlie Corcoran 49 Stillwater MN 1:27:13
7 Dan Alms 46 Minneapolis MN 1:33:45
8 Richard Chin 47 Saint Paul MN 1:37:09
9 Dave Kallemeyn 49 Elk River MN 1:39:00
10 James Farrell 46 Minneapolis MN 1:45:03
11 Steven Mills 47 Richfield MN 1:50:14
12 Patrick Jopp 46 Elk River MN 1:56:19
13 Dean Bachmeier 49 Edina MN 1:56:31
14 Mark Lowder 45 Chanhassen MN 1:56:37
15 Doug Johnson 49 Minneapolis MN 2:02:36
16 Jay Yunek 49 Sartell MN 2:09:10
17 James Smith 48 Watertown MN 2:12:54
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 50 - 54
================================================================================
1 Marilyn Franzen 54 Plymouth MN 1:49:31
2 Julie Virkus 54 Saint Louis Park MN 1:57:55
3 Susan Harrison 50 Mound MN 2:26:15
================================================================================
MALE AGE GROUP 50 - 54
================================================================================
1 Tom Nowak 50 Dayton MN 1:32:24
2 Michael Gotzsche 52 Edina MN 1:35:22
3 Jonathan Schupp 52 Park Rapids MN 1:35:24
4 Gray Kimbrell 52 Minneapolis MN 1:35:35
5 Grant Moos 51 Saint Paul MN 1:36:13
6 Al Schmidt 52 Rochester MN 1:39:58
7 Don Voss 51 Eden Prairie MN 1:45:08
8 Greg Franzen 52 Plymouth MN 1:45:49
9 Ralph Bouard 54 St. Louis Park MN 1:46:45
10 Frank Lederle 54 Edina MN 1:47:54
11 David Melcher 50 Richfield MN 1:50:37
12 Mark Parr 51 Eagan MN 1:56:49
13 George Odio 51 Alexandria MN 1:58:43
14 Dan Kimmel 54 Burnsville MN 1:58:45
15 Gregory Sorteberg 50 Rogers MN 2:00:18
16 Marsh Jones 51 New Brighton MN 2:01:12
17 Allen Stauffer 50 Apple Valley MN 2:04:23
18 Chris Amley 54 Woodbury MN 2:13:26
19 Charles Maternus 50 Sartell MN 2:17:34
20 Karl Dewahl 51 Saint Paul MN 2:32:16
21 Steve Wendt 54 Osceola WI 2:52:08
22 Bill Mack 52 Apple Valley MN 3:04:34
23 Russ Ewen 50 Apple Valley MN 3:25:36
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 55 - 59
================================================================================
1 Charlene Barron 57 Wayzata MN 2:00:27
2 Kristina Lund 58 Saint Paul MN 2:02:35
3 Edra Mullen 57 Minneapolis MN 2:08:07
================================================================================
MALE AGE GROUP 55 - 59
================================================================================
1 Chris Ransom 55 Lake Mills WI 1:24:08
2 David Christopherso 56 Minneapolis MN 1:27:10
3 Bob Skow 58 St. Cloud MN 1:38:06
4 Hugh Hanson 56 Hopkins MN 1:42:31
5 Robert Ogren 58 Bloomington MN 1:44:29
6 Tom Bengel 56 Saint Paul MN 1:49:46
7 Bill Stuber 57 Saint Paul MN 1:52:08
8 Gus Virkus 56 Saint Louis Park MN 2:04:29
9 William Nellis 55 Minneapolis MN 2:20:51
10 Gary Kerfenheim 58 Elk River MN 2:24:22
11 John O'Connell 56 Saint Paul MN 2:31:06
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 60 - 64
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 60 - 64
================================================================================
1 Bob Woodruff 63 Mounds View MN 1:49:58
2 John Masialis 61 St. Paul MN 2:12:03
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 65 - 69
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 65 - 69
================================================================================
1 Odd Osland 65 Apple Valley MN 1:45:08
2 Bob Wheeler 65 Minneapolis MN 1:50:56
3 Darby Nelson 65 Champlin MN 1:57:16
4 Patrick Lanin 68 Brainerd MN 2:09:22
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 70 - 98
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 70 - 98
================================================================================
1 Bjorn Lasserud 77 Richfield MN 2:02:16
Total Registered: 138
Total Number of Finishers: 129
Number of Male Finishers: 102
Number of Female Finishers: 27
Did not Finish Race or Did Not Start: 9