GERRY SMITH INVITATIONAL CROSS COUNTRY MEET
Montgomery National Golf Club - Montgomery, MN
September 4, 2014
JUNIOR HIGH BOYS - 2K
---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------
1. 78 Mankato Loyola/Cleveland ( 7:47.6 38:57.9 1:27.2)
========================================
1 1 Micah Rentschler 8 7:03.9
2 5 Brett Omtvedt 7 7:37.9
3 8 Mitch Johnstone 7 7:42.6
4 20 Carter Deichman 8 8:02.4
5 44 Kole Wenner 7 8:31.1
6 ( 61) Brennan Houlihan 7 8:59.6
7 ( 63) Elijah Pacheco-Bloch 7 8:59.8
2. 81 Belle Plaine ( 7:55.4 39:36.9 0:50.9)
========================================
1 3 Jesse Barringer 8 7:29.9
2 12 Drew Hastings 7 7:53.0
3 14 Ben Hunsader 7 7:56.5
4 15 Braydon Setterquist 8 7:56.7
5 37 Tristan Cruz 8 8:20.8
6 ( 49) Tyler Bahr 8 8:45.7
7 ( 58) Noah Stiemke 8 8:58.4
3. 116 Tri City United ( 8:05.5 40:27.1 0:29.2)
========================================
1 13 Josh Lebrun 8 7:53.7
2 17 Hunter Rutt 7 7:59.4
3 18 Eric Rabenberg 7 7:59.8
4 29 Jackson Nesmoe 8 8:11.3
5 39 Austin Antony 7 8:22.9
6 ( 56) Jack Barnett 7 8:53.7
7 ( 79) Tad Weiss 8 9:32.1
4. 120 Jordan ( 8:04.3 40:21.3 1:04.5)
========================================
1 4 Jacob Strack 8 7:31.0
2 9 Aaron Jedlicka 8 7:46.2
3 28 Max Ceplecha 7 8:10.0
4 34 Michael Gregoria 8 8:18.6
5 45 Matthew Carman 7 8:35.5
6 ( 66) Bryce Lofton 8 9:01.1
7 ( 68) Cory Spillman 7 9:06.3
5. 146 Waconia ( 8:11.2 40:56.0 0:48.9)
========================================
1 7 Sam McNulty 7 7:40.5
2 26 Max Kappel 7 8:06.9
3 30 Jackson Boberg 8 8:13.8
4 40 Alex Kuerschner 8 8:25.4
5 43 Chris Shuster 8 8:29.4
6 ( 47) Jocob Sonnek 7 8:36.5
7 ( 57) Maison Stamson 8 8:56.4
6. 148 New Prague ( 8:13.8 41:09.0 0:53.4)
========================================
1 10 Noah Weichert 8 7:47.6
2 23 Nick Novak 6 8:04.9
3 32 Aidan Dorzinski 6 8:16.8
4 35 Cael Berg 6 8:18.7
5 48 Josh Anderson 6 8:41.0
6 ( 51) Danny Musil 8 8:47.7
7 ( 67) Lucas Yetzer 6 9:03.3
7. 151 Saint Peter ( 8:13.6 41:07.8 1:28.3)
========================================
1 2 Bailey More 8 7:22.0
2 19 David Doherty-Bohn 8 8:01.9
3 24 Shawn Lehtinen 7 8:05.6
4 52 Eli Lund 7 8:48.0
5 54 Tom Eide 8 8:50.3
6 ( 82) Riley Schloesser 8 10:37.4
8. 172 Mound Westonka ( 8:20.7 41:43.4 1:06.5)
========================================
1 11 Charlie Reinhardt 8 7:52.5
2 21 Kade Retterath 8 8:02.9
3 38 Nick Brown 8 8:21.6
4 42 Patrick Ricke 6 8:27.4
5 60 Tyler Franck 7 8:59.0
6 ( 69) Cale Garlack 7 9:09.2
7 ( 77) Tristan Phillips 7 9:23.2
9. 200 St. James Area ( 8:28.1 42:20.4 0:38.2)
========================================
1 27 Ethan Sykes 8 8:09.4
2 36 Seth Pierson 7 8:20.4
3 41 Michael Nett 8 8:26.8
4 46 Jackson Miest 7 8:36.2
5 50 Trey Witcraft 8 8:47.6
6 ( 53) Ben Foss 7 8:50.0
7 ( 71) Tallin Johnson 7 9:10.9
10. 226 fairmont ( 8:34.8 42:53.6 1:06.2)
========================================
1 25 Isaiah Johnson 7 8:06.0
2 31 Will Saari 6 8:16.6
3 33 Blake Haugen 7 8:18.4
4 64 Justin Olson 8 9:00.4
5 73 Darrian Kueker 8 9:12.2
6 ( 74) Brandon Williams 7 9:13.2
7 ( 78) Nathan Olson 8 9:25.3
11. 259 Blue Earth Area ( 9:12.6 46:02.7 4:14.4)
========================================
1 6 Brady Olsen 7 7:39.3
2 22 Grant Strukel 7 8:03.4
3 70 Thomas Lindsey 7 9:09.7
4 75 Eric Becker 8 9:16.6
5 86 Blake Townsend 8 11:53.7
12. 271 Waseca ( 8:49.5 44:07.1 1:21.3)
========================================
1 16 Toby Skogen 8 7:57.6
2 55 Parker Christiansen 7 8:51.1
3 59 Isaac Terrell 7 8:58.9
4 65 Noah Berg 8 9:00.6
5 76 Grady Bice 7 9:18.9
6 ( 84) Calvin Larson 8 11:21.8
13. 378 LeSueur-Henderson ( 9:57.7 49:48.1 1:55.7)
========================================
1 62 Noah Koller 7 8:59.7
2 72 Ethan Steiger 7 9:12.0
3 80 Seth Hardel 7 10:04.5
4 81 Tristen Desantiago 7 10:36.5
5 83 Joel Berglund 7 10:55.4
6 ( 85) Tanner Hartmann 7 11:53.4
---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------
Place Tea/Tot No. Name Age Team Time Pace
===== ======== ==== ===================== === ========================= ======= =====
1 1/9 742 Micah Rentschler 8 Mankato Loyola/Cleveland 7:03.9 5:42
2 1/6 925 Bailey More 8 Saint Peter 7:22.0 5:56
3 1/19 456 Jesse Barringer 8 Belle Plaine 7:29.9 6:02
4 1/8 635 Jacob Strack 8 Jordan 7:31.0 6:03
5 2/9 739 Brett Omtvedt 7 Mankato Loyola/Cleveland 7:37.9 6:09
6 1/5 539 Brady Olsen 7 Blue Earth Area 7:39.3 6:10
7 1/4 548 Riley Eddy 8 cannon falls 7:39.8 6:10
8 1/13 1058 Sam McNulty 7 Waconia 7:40.5 6:11
9 3/9 737 Mitch Johnstone 7 Mankato Loyola/Cleveland 7:42.6 6:13
10 2/8 622 Aaron Jedlicka 8 Jordan 7:46.2 6:16
11 1/25 873 Noah Weichert 8 New Prague 7:47.6 6:17
12 1/14 794 Charlie Reinhardt 8 Mound Westonka 7:52.5 6:21
13 2/19 472 Drew Hastings 7 Belle Plaine 7:53.0 6:21
14 1/10 987 Josh Lebrun 8 Tri City United 7:53.7 6:22
15 3/19 475 Ben Hunsader 7 Belle Plaine 7:56.5 6:24
16 4/19 496 Braydon Setterquist 8 Belle Plaine 7:56.7 6:24
17 1/6 1104 Toby Skogen 8 Waseca 7:57.6 6:25
18 2/10 994 Hunter Rutt 7 Tri City United 7:59.4 6:26
19 3/10 993 Eric Rabenberg 7 Tri City United 7:59.8 6:27
20 2/6 911 David Doherty-Bohn 8 Saint Peter 8:01.9 6:28
21 4/9 729 Carter Deichman 8 Mankato Loyola/Cleveland 8:02.4 6:29
22 2/14 795 Kade Retterath 8 Mound Westonka 8:02.9 6:29
23 2/5 543 Grant Strukel 7 Blue Earth Area 8:03.4 6:29
24 2/25 853 Nick Novak 6 New Prague 8:04.9 6:31
25 3/6 923 Shawn Lehtinen 7 Saint Peter 8:05.6 6:31
26 1/10 560 Isaiah Johnson 7 fairmont 8:06.0 6:32
27 2/13 1049 Max Kappel 7 Waconia 8:06.9 6:32
28 1/12 968 Ethan Sykes 8 St. James Area 8:09.4 6:34
29 3/8 616 Max Ceplecha 7 Jordan 8:10.0 6:35
30 4/10 989 Jackson Nesmoe 8 Tri City United 8:11.3 6:36
31 3/13 1020 Jackson Boberg 8 Waconia 8:13.8 6:38
32 2/10 571 Will Saari 6 fairmont 8:16.6 6:40
33 3/25 830 Aidan Dorzinski 6 New Prague 8:16.8 6:40
34 3/10 556 Blake Haugen 7 fairmont 8:18.4 6:42
35 4/8 618 Michael Gregoria 8 Jordan 8:18.6 6:42
36 4/25 821 Cael Berg 6 New Prague 8:18.7 6:42
37 2/12 965 Seth Pierson 7 St. James Area 8:20.4 6:43
38 5/19 463 Tristan Cruz 8 Belle Plaine 8:20.8 6:43
39 3/14 776 Nick Brown 8 Mound Westonka 8:21.6 6:44
40 5/10 975 Austin Antony 7 Tri City United 8:22.9 6:45
41 4/13 1052 Alex Kuerschner 8 Waconia 8:25.4 6:47
42 3/12 962 Michael Nett 8 St. James Area 8:26.8 6:48
43 4/14 798 Patrick Ricke 6 Mound Westonka 8:27.4 6:49
44 1/3 670 James Sullivan 8 LCWM/Nicollet 8:28.2 6:49
45 5/13 1069 Chris Shuster 8 Waconia 8:29.4 6:50
46 5/9 744 Kole Wenner 7 Mankato Loyola/Cleveland 8:31.1 6:52
47 5/8 615 Matthew Carman 7 Jordan 8:35.5 6:55
48 4/12 960 Jackson Miest 7 St. James Area 8:36.2 6:56
49 6/13 1071 Jocob Sonnek 7 Waconia 8:36.5 6:56
50 5/25 819 Josh Anderson 6 New Prague 8:41.0 7:00
51 6/19 455 Tyler Bahr 8 Belle Plaine 8:45.7 7:03
52 5/12 973 Trey Witcraft 8 St. James Area 8:47.6 7:05
53 6/25 851 Danny Musil 8 New Prague 8:47.7 7:05
54 4/6 924 Eli Lund 7 Saint Peter 8:48.0 7:05
55 6/12 949 Ben Foss 7 St. James Area 8:50.0 7:07
56 5/6 914 Tom Eide 8 Saint Peter 8:50.3 7:07
57 2/6 1092 Parker Christiansen 7 Waseca 8:51.1 7:08
58 2/4 547 Vince Davisson 8 cannon falls 8:51.5 7:08
59 6/10 977 Jack Barnett 7 Tri City United 8:53.7 7:10
60 3/4 552 Aaron Trost 7 cannon falls 8:54.3 7:10
61 7/13 1072 Maison Stamson 8 Waconia 8:56.4 7:12
62 7/19 501 Noah Stiemke 8 Belle Plaine 8:58.4 7:14
63 3/6 1107 Isaac Terrell 7 Waseca 8:58.9 7:14
64 5/14 779 Tyler Franck 7 Mound Westonka 8:59.0 7:14
65 8/13 1053 Nick Lage 8 Waconia 8:59.1 7:14
66 8/19 488 Zach Olson 7 Belle Plaine 8:59.5 7:15
67 6/9 734 Brennan Houlihan 7 Mankato Loyola/Cleveland 8:59.6 7:15
68 1/6 685 Noah Koller 7 LeSueur-Henderson 8:59.7 7:15
69 7/9 740 Elijah Pacheco-Bloch 7 Mankato Loyola/Cleveland 8:59.8 7:15
70 1/1 900 Aaron Fleming 8 NRHEG 9:00.1 7:15
71 4/10 567 Justin Olson 8 fairmont 9:00.4 7:15
72 4/6 1088 Noah Berg 8 Waseca 9:00.6 7:15
73 6/8 626 Bryce Lofton 8 Jordan 9:01.1 7:16
74 9/19 482 Alex Meger 8 Belle Plaine 9:02.4 7:17
75 10/19 467 Jaron Funk 8 Belle Plaine 9:02.6 7:17
76 9/13 1073 Max Stanton 8 Waconia 9:03.1 7:17
77 7/25 876 Lucas Yetzer 6 New Prague 9:03.3 7:18
78 8/25 854 Trevor Prelesnik 8 New Prague 9:04.2 7:18
79 9/25 825 Adam Brandt 6 New Prague 9:04.2 7:18
80 7/8 633 Cory Spillman 7 Jordan 9:06.3 7:20
81 6/14 782 Cale Garlack 7 Mound Westonka 9:09.2 7:22
82 4/4 1128 Braden Otto 6 cannon falls 9:09.5 7:23
83 3/5 536 Thomas Lindsey 7 Blue Earth Area 9:09.7 7:23
84 1/2 1004 Justin Cory 7 United South Central 9:10.8 7:24
85 7/12 957 Tallin Johnson 7 St. James Area 9:10.9 7:24
86 2/6 700 Ethan Steiger 7 LeSueur-Henderson 9:12.0 7:25
87 5/10 562 Darrian Kueker 8 fairmont 9:12.2 7:25
88 6/10 576 Brandon Williams 7 fairmont 9:13.2 7:26
89 8/8 630 John Schrock 8 Jordan 9:13.8 7:26
90 1/2 761 Will Stencel 8 Maple River 9:13.8 7:26
91 4/5 526 Eric Becker 8 Blue Earth Area 9:16.6 7:28
92 10/13 1064 Simon Razidlo 8 Waconia 9:16.6 7:28
93 2/2 763 Tanner Wilde 8 Maple River 9:17.7 7:29
94 5/6 1090 Grady Bice 7 Waseca 9:18.9 7:30
95 7/14 793 Tristan Phillips 7 Mound Westonka 9:23.2 7:34
96 8/9 732 Jack Groeteke 7 Mankato Loyola/Cleveland 9:24.9 7:35
97 7/10 568 Nathan Olson 8 fairmont 9:25.3 7:35
98 1/3 765 Brett Johnson 8 Medford 9:25.6 7:36
99 11/13 1059 Alex Murphy 8 Waconia 9:27.7 7:37
100 8/12 967 William Sanders 7 St. James Area 9:28.7 7:38
101 8/14 805 Joe Woychick 8 Mound Westonka 9:28.8 7:38
102 9/14 775 Alex Brown 7 Mound Westonka 9:30.2 7:39
103 1/1 653 Ashton Voss 7 Kasson-Mantorville 9:31.1 7:40
104 7/10 1001 Tad Weiss 8 Tri City United 9:32.1 7:41
105 2/3 767 Dylan Stenzel 7 Medford 9:34.2 7:43
106 2/3 669 Caleb Shelton 8 LCWM/Nicollet 9:35.1 7:43
107 9/12 974 Noah Wolle 8 St. James Area 9:35.5 7:44
108 10/25 870 John Taylor 7 New Prague 9:36.6 7:44
109 1/2 933 Austin Gieseke 7 sibley east 9:37.0 7:45
110 3/3 766 Brendan Rahn 7 Medford 9:37.0 7:45
111 8/10 986 Nick Kadlec 8 Tri City United 9:41.2 7:48
112 1/1 600 Isaac Swift 8 Glencoe Silver Lake 9:43.6 7:50
113 3/3 665 William Prahl 8 LCWM/Nicollet 9:46.8 7:53
114 11/25 841 Riley Hartmann 7 New Prague 9:49.2 7:55
115 11/19 466 Aiden Fogarty 7 Belle Plaine 9:55.0 7:59
116 2/2 1005 Ethan Fickett 8 United South Central 9:58.4 8:02
117 8/10 578 Tyrell Zieske 7 fairmont 10:00.1 8:03
118 10/14 792 Bradford O'Connell 8 Mound Westonka 10:01.9 8:05
119 12/25 871 Jarek Tikalsky 7 New Prague 10:03.8 8:06
120 13/25 842 Evan Helvick 6 New Prague 10:03.9 8:06
121 14/25 857 Cole Schoenbauer 8 New Prague 10:03.9 8:06
122 3/6 682 Seth Hardel 7 LeSueur-Henderson 10:04.5 8:07
123 12/19 502 Tommy Sullivan 8 Belle Plaine 10:12.8 8:14
124 9/10 565 Martin Mittlestadt 7 fairmont 10:14.4 8:15
125 13/19 468 Josh Gregory 7 Belle Plaine 10:14.4 8:15
126 12/13 1023 Evan Campbell 7 Waconia 10:14.9 8:15
127 13/13 1086 Gavin Wightman 8 Waconia 10:17.4 8:17
128 15/25 820 Matthew Beatrez 6 New Prague 10:20.3 8:20
129 16/25 866 Simon Solheid 6 New Prague 10:24.1 8:23
130 10/10 558 Wil Hillmer 8 fairmont 10:25.0 8:23
131 10/12 951 Bryant Gonzalez 7 St. James Area 10:25.4 8:24
132 11/14 777 Carsten Doepnerhove 8 Mound Westonka 10:26.5 8:25
133 12/14 773 Max Altman 6 Mound Westonka 10:30.5 8:28
134 11/12 952 David Gonzalez 7 St. James Area 10:32.5 8:29
135 4/6 678 Tristen Desantiago 7 LeSueur-Henderson 10:36.5 8:33
136 6/6 928 Riley Schloesser 8 Saint Peter 10:37.4 8:33
137 14/19 490 Logan Peterson 8 Belle Plaine 10:41.4 8:37
138 17/25 843 Jake Helvick 6 New Prague 10:43.2 8:38
139 12/12 954 Anthony Haycraft 7 St. James Area 10:48.5 8:42
140 5/6 674 Joel Berglund 7 LeSueur-Henderson 10:55.4 8:48
141 18/25 838 Woody Glazer 8 New Prague 11:01.2 8:52
142 15/19 492 Blake Rucks 8 Belle Plaine 11:01.5 8:53
143 16/19 485 Connor Mulroy 7 Belle Plaine 11:01.9 8:53
144 19/25 818 Jakob Albaugh 8 New Prague 11:04.9 8:55
145 20/25 872 Owen Wagner 8 New Prague 11:12.8 9:02
146 9/10 981 Tanner Desmond 7 Tri City United 11:13.8 9:03
147 17/19 465 Leo Fahey 7 Belle Plaine 11:15.9 9:04
148 21/25 834 David Gaulke 7 New Prague 11:17.3 9:05
149 6/6 1100 Calvin Larson 8 Waseca 11:21.8 9:09
150 9/9 730 Trenton Dumitrache 7 Mankato Loyola/Cleveland 11:40.9 9:24
151 2/2 937 Robert Reinitz 7 sibley east 11:47.6 9:30
152 6/6 683 Tanner Hartmann 7 LeSueur-Henderson 11:53.4 9:34
153 5/5 544 Blake Townsend 8 Blue Earth Area 11:53.7 9:35
154 13/14 785 Tanner Kittelson 6 Mound Westonka 12:02.3 9:42
155 14/14 778 Roman Fenzl 6 Mound Westonka 12:11.8 9:49
156 18/19 494 Max Russo 7 Belle Plaine 12:45.9 10:17
157 22/25 868 Nick Swanson 7 New Prague 12:51.5 10:21
158 23/25 836 Michael Geske 7 New Prague 12:55.0 10:24
159 24/25 858 Jake Schoenbauer 6 New Prague 12:59.5 10:28
160 10/10 997 Max Tillema 7 Tri City United 13:13.1 10:39
161 19/19 495 Mikkel Schmidt 8 Belle Plaine 13:13.6 10:39
162 25/25 855 Jon Remer 8 New Prague 18:33.5 14:56