Grand Blue Mile
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 13 - UNDER AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 2304 Savana Alt 10 Ankeny IA 2:45 5:48.84
2 3120 Erica Benson 13 Des Moines IA 2:49 5:58.00
3 3789 Lydia Hill 12 Ankeny IA 2:48 6:13.94
NUMBER OF FINISHERS: 248
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 13 - UNDER AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3243 Max Holt 10 West Des Moines IA 2:56 5:53.14
2 3839 Brett Gifford 8 Des Moines IA 2:58 5:55.14
3 3143 Rowen Abbas 12 Des Moines IA 2:51 5:59.08
NUMBER OF FINISHERS: 251
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 14 - 19 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3788 Naomi Hill 15 Ankeny IA 2:36 5:35.14
2 2074 Katelyn Melcher 17 Ankeny IA 2:45 5:44.23
3 2625 Carley Castelein 19 Des Moines IA 2:42 5:50.29
NUMBER OF FINISHERS: 66
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 14 - 19 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3743 Michael Libruk 19 Watervliet NY 2:12 4:38.40
2 3692 Sam McMichael 17 Des Moines IA 2:17 4:49.18
3 2434 Nathan Janssen 19 Ames IA 2:26 4:49.57
NUMBER OF FINISHERS: 65
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 20 - 24 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 2440 Meagen Kirts 23 West Des Moines IA 2:43 6:04.02
2 2437 Marie Egbert 22 Ames IA 2:49 6:20.16
3 2598 Martina Wolf 23 West Des Moines IA 3:23 6:39.38
NUMBER OF FINISHERS: 95
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 20 - 24 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 2349 Ben Jaskowiak 24 Des Moines IA 2:11 4:19.99
2 3690 Robert Scanlon 20 Ames IA 2:12 4:22.66
3 2216 Chris Robertson 21 Ames IA 2:12 4:28.10
NUMBER OF FINISHERS: 58
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3756 Traci Kresser 28 Clive IA 2:21 4:57.59
2 3057 Ashley Albers 26 Keystone IA 2:26 5:23.19
3 2262 Lacey Mitchell 25 Indianola IA 2:39 5:54.60
NUMBER OF FINISHERS: 119
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 25 - 29 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 2293 Drew Burmahl 26 Cedar Rapids IA 2:12 4:26.02
2 3154 Ernesto A. Ramirez 26 Cedar Falls IA 2:12 4:29.33
3 2271 Austin Tegels 26 Cedar Falls IA 2:13 4:33.54
NUMBER OF FINISHERS: 93
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3215 Susie Duke 33 Marshalltown IA 2:22 5:03.75
2 3207 Kristy Harken 34 Ankeny IA 2:21 5:04.91
3 2254 Yelena Nanaziashvili 33 Clive IA 2:23 5:10.98
NUMBER OF FINISHERS: 149
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 30 - 34 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 2253 Martin Popp 31 West Des Moines IA 2:12 4:31.48
2 2445 Scott Johnson 31 Ames IA 2:21 4:46.17
3 2978 Sean Severe 30 Des Moines IA 2:25 4:56.64
NUMBER OF FINISHERS: 105
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 2936 Beverly Flores 35 Urbandale IA 2:34 5:29.11
2 3064 Jennifer Groos 39 Norwalk IA 2:36 5:29.38
3 3368 Summer Rehkemper 37 Urbandale IA 2:34 5:42.86
NUMBER OF FINISHERS: 133
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 35 - 39 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 2154 Greg Bell 35 Polk City IA 2:14 4:36.39
2 2241 Mark Thompson 36 Iowa City IA 2:20 4:38.31
3 3358 Ryan Anderson 37 Rochester MN 2:16 4:41.38
NUMBER OF FINISHERS: 122
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3158 Carrie Van Quathem 42 Urbandale IA 2:36 5:41.67
2 1935 Jenny Weber 41 2:46 5:59.03
3 2369 Lori Devries 41 Newton IA 3:03 6:24.83
NUMBER OF FINISHERS: 112
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 40 - 44 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 2119 Vic Morales 40 Johnston IA 2:16 4:46.92
2 3063 Marc Peterson 44 Ames IA 2:24 4:52.30
3 2251 Eric Goers 42 Iowa City IA 2:26 4:52.50
NUMBER OF FINISHERS: 107
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3156 Christine Price 45 Des Moines IA 2:33 5:30.65
2 2495 Rebecca McIntosh 49 Des Moines IA 2:55 6:26.43
3 2620 Beth Palmer 45 Des Moines IA 1:54 6:29.40
NUMBER OF FINISHERS: 123
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 45 - 49 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 2120 Christopher Birler 45 Polk City IA 2:23 4:58.20
2 3650 Arturo Garcia 47 Bloomington IL 2:28 5:04.68
3 3023 John Armon 47 Cedar Rapids IA 2:35 5:05.20
NUMBER OF FINISHERS: 90
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3163 Rose Wignall 53 Creston IA 2:57 6:20.42
2 3075 Kristy Cain 54 Urbandale IA 2:56 6:22.70
3 2158 Bobbi Snodgrass 51 Indianola IA 3:08 6:51.11
NUMBER OF FINISHERS: 109
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 50 - 54 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3317 David Bailey 50 Davenport IA 2:26 4:50.89
2 2165 Craig Christians 53 Bellevue NE 2:36 5:10.09
3 3849 Robert Hartkemeyer 52 Hiawatha IA 2:42 5:38.10
NUMBER OF FINISHERS: 72
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 2989 Ann Hegstrom 58 De Soto IA 3:21 7:44.44
2 148 Jan Atchison 55 4:01 8:10.30
3 2694 Tracy Sandbothe 55 Des Moines IA 4:11 8:27.86
NUMBER OF FINISHERS: 76
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 55 - 59 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3024 Joe Bolkcom 57 Iowa City IA 2:46 5:31.23
2 3778 Scott Winkel 55 Des Moines IA 2:42 5:31.74
3 2994 Thomas McBride 58 Des Moines IA 2:47 5:41.51
NUMBER OF FINISHERS: 40
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 60+ AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 2910 Janice Ott 68 Marshalltown IA 4:01 8:16.35
2 2995 Breta Westlund 74 Urbandale IA 4:43 9:32.06
3 2255 Valentina Shatnaya 66 Clive IA 4:39 9:45.44
NUMBER OF FINISHERS: 41
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 60+ AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3681 Willie Lahart 60 Newton IA 2:52 5:58.14
2 3047 Mark Hayes 64 Creston IA 2:56 6:01.69
3 3000 Bob Strickland 63 Cedar Rapids IA 6:17.99
NUMBER OF FINISHERS: 41