GERRY SMITH INVITATIONAL CROSS COUNTRY MEET
Montgomery National Golf Club - Montgomery, MN
September 5, 2013
JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------
1. 56 Jordan ( 20:10.7 1:40:53.5 1:53.1)
========================================
1 1 Austin Hovland 12 19:24.0
2 3 Owen Keiser 8 19:52.1
3 4 Tylor Spillman 11 20:01.4
4 10 Ted Colling 11 20:18.9
5 38 Ryan Atkins 10 21:17.1
6 ( 43) Nick Zahler 12 21:25.3
7 ( 60) Casey Trutnau 11 22:15.0
2. 58 Belle Plaine ( 20:22.4 1:41:51.6 0:36.6)
========================================
1 5 Carter Corl 10 20:02.1
2 11 Kris Corl 12 20:20.9
3 12 Taylor Witt 10 20:24.4
4 13 Sam Gregory 10 20:25.5
5 17 Max Hughes 11 20:38.7
6 ( 23) Tyler Shoemaker 11 20:47.5
7 ( 26) Kyle Siemon 8 20:54.6
3. 69 Mahtomedi ( 20:28.0 1:42:19.7 0:42.5)
========================================
1 6 Thor Hsu 11 20:03.5
2 8 Eric Kvasnicka 10 20:11.2
3 15 Kyle Olson 12 20:34.4
4 19 Elliot Campbell 10 20:44.6
5 21 Jim Gannon 12 20:46.0
6 ( 22) Alex Leininger 12 20:46.5
7 ( 27) Noah Hennes 12 20:57.9
4. 114 Mound Westonka ( 20:44.2 1:43:40.9 1:44.6)
========================================
1 2 Matt Humbert 8 19:46.2
2 16 Kwin Retterath 10 20:36.2
3 18 Evan Richter 10 20:42.4
4 32 Mason Slagle 12 21:05.3
5 46 Rob Stokes 10 21:30.8
6 ( 47) Nick Ebner 12 21:32.4
7 ( 53) Isaac Leif 11 21:49.4
5. 119 Waconia ( 20:50.4 1:44:11.8 0:33.1)
========================================
1 14 Parker Roehl 10 20:33.3
2 20 Matthew Gohman 10 20:44.9
3 24 John Kappel 9 20:48.5
4 28 Adam Ebent 8 20:58.7
5 33 Taylor Kray 11 21:06.4
6 ( 40) Travis Kray 10 21:20.7
7 ( 51) Lucas Carver 7 21:37.4
6. 164 Waseca ( 21:06.1 1:45:30.3 0:32.2)
========================================
1 25 Jacob Dooley 10 20:49.6
2 29 John McNair III 10 20:59.2
3 30 Joshua Bulfer 11 21:02.4
4 39 Bryce Barrie 10 21:17.3
5 41 Owen Lewer 10 21:21.8
6 ( 42) Cody Platte 12 21:23.0
7 ( 50) Ethan Davide 9 21:37.2
7. 182 New Prague ( 21:13.0 1:46:04.7 0:24.7)
========================================
1 31 Asher Floyd 12 21:03.4
2 34 Jakob Friedges 12 21:07.3
3 36 Justin Cameron 9 21:09.2
4 37 Greg Vogel 12 21:16.7
5 44 Hunter Currie 12 21:28.1
6 ( 49) Jack Siegle 9 21:33.6
7 ( 63) Evan Cashman 10 22:31.3
8. 248 NYA ( 21:55.1 1:49:35.4 2:49.5)
========================================
1 9 Cole Sauter 12 20:18.0
2 48 Josh Hendel 12 21:33.2
3 58 Luke Peterson 9 22:10.3
4 62 Isaiah Knudten 9 22:26.4
5 71 Kenny Feist 8 23:07.5
6 ( 73) Brett Kleindl 10 23:29.0
7 ( 79) Clay Sauter 10 24:00.7
9. 294 LSH ( 22:15.6 1:51:17.8 1:23.4)
========================================
1 52 Nick Nugent 11 21:43.3
2 54 John Paul-Sosa 12 21:52.1
3 55 David Pioske 11 22:02.0
4 64 Jack Schwartz 9 22:33.7
5 69 Jared Pudwill 11 23:06.7
6 ( 72) Harry Redmann 9 23:07.6
7 ( 80) Hunter Ludwig 12 24:04.3
10. 305 TCU ( 22:28.3 1:52:21.3 2:05.6)
========================================
1 45 Jeremy Walerius 11 21:29.3
2 57 Taylor Jackson 9 22:09.2
3 61 Chris Pieper 10 22:15.2
4 68 Travis Billmeyer 11 22:52.7
5 74 Cole Pint 12 23:34.9
6 ( 78) Cole Laing 7 23:55.8
7 ( 91) Jeremiah Desmond 11 26:03.0
11. 314 Glencoe-Silver Lake ( 22:47.5 1:53:57.2 2:48.0)
========================================
1 35 Eric Kruschke 11 21:07.5
2 59 Michael Meyers 9 22:14.2
3 67 Chandler Swift 11 22:46.1
4 76 Patrick Kunkel 11 23:53.9
5 77 Oakley Clark 11 23:55.5
6 ( 95) Zackary Herout 8 26:48.1
7 ( 97) Austin Mathwig 9 27:44.6
12. 361 LCWM-Nicollet ( 24:35.3 2:02:56.2 7:47.2)
========================================
1 7 Carter Richards 10 20:04.5
2 81 Cole Merrill 9 24:20.9
3 85 Brady Swanson 9 24:50.5
4 90 Bradley Donovan 12 25:48.6
5 98 Austin Hedin-Ulferts 9 27:51.7
13. 383 Saint James ( 24:03.6 2:00:17.9 3:26.5)
========================================
1 56 Aaron Askeland 11 22:02.2
2 70 Ty Nelson 11 23:06.8
3 82 Jay Meyer 11 24:24.4
4 86 Evan Mortenson 10 25:15.8
5 89 Zachary Piper 10 25:28.7
6 (104) Jacob Carr 11 30:40.3
14. 417 Maple River ( 24:56.9 2:04:44.1 3:42.9)
========================================
1 66 Russell Caldwell 11 22:43.5
2 84 Blake Jenkins 9 24:40.6
3 87 Colter Carey-Fritz 9 25:26.8
4 88 Adam Dickey 9 25:26.8
5 92 Andrew Knewtson 10 26:26.4
6 (103) Dylan Blakesely 10 28:59.0
7 (105) Noah Stoltzman 9 30:40.8
15. 418 Sibley East ( 25:11.1 2:05:55.5 5:36.1)
========================================
1 65 Logan Tesch 8 22:40.9
2 75 Kristian Schow 8 23:37.4
3 83 Chase Ellwood 11 24:26.8
4 96 Zack Klaers 11 26:53.4
5 99 Ian Holmes 10 28:17.0
6 (100) Jack Rosenfeld 10 28:32.5
16. 496 Blue Earth ( 29:51.6 2:29:17.6 12:04.9)
========================================
1 93 Jaxx Jacobsen 10 26:38.4
2 94 Gabe Jacobsen 9 26:43.8
3 101 John Lindsey 10 28:35.8
4 102 Jack Nimz 10 28:36.3
5 106 Johnathan Cole 9 38:43.3
---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------
Place Tea/Tot No. Name Age Team Time Pace
===== ======== ==== ===================== === ========================= ======= =====
1 1/3 795 Wyatt Elmer 12 Loyola 18:14.7 5:53
2 1/11 748 Austin Hovland 12 Jordan 19:24.0 6:15
3 1/15 895 Matt Humbert 8 Mound Westonka 19:46.2 6:22
4 2/11 753 Owen Keiser 8 Jordan 19:52.1 6:24
5 3/11 764 Tylor Spillman 11 Jordan 20:01.4 6:27
6 1/18 573 Carter Corl 10 Belle Plaine 20:02.1 6:27
7 1/19 844 Thor Hsu 11 Mahtomedi 20:03.5 6:28
8 1/5 786 Carter Richards 10 LCWM-Nicollet 20:04.5 6:28
9 2/19 847 Eric Kvasnicka 10 Mahtomedi 20:11.2 6:30
10 1/17 1032 Cole Sauter 12 NYA 20:18.0 6:33
11 4/11 745 Ted Colling 11 Jordan 20:18.9 6:33
12 2/18 574 Kris Corl 12 Belle Plaine 20:20.9 6:33
13 3/18 605 Taylor Witt 10 Belle Plaine 20:24.4 6:35
14 4/18 580 Sam Gregory 10 Belle Plaine 20:25.5 6:35
15 1/37 1174 Parker Roehl 10 Waconia 20:33.3 6:37
16 3/19 853 Kyle Olson 12 Mahtomedi 20:34.4 6:38
17 2/15 907 Kwin Retterath 10 Mound Westonka 20:36.2 6:38
18 1/4 1002 Ben Lewer 8 NRHEG 20:38.4 6:39
19 5/18 584 Max Hughes 11 Belle Plaine 20:38.7 6:39
20 3/15 909 Evan Richter 10 Mound Westonka 20:42.4 6:40
21 4/19 836 Elliot Campbell 10 Mahtomedi 20:44.6 6:41
22 2/37 1144 Matthew Gohman 10 Waconia 20:44.9 6:41
23 5/19 840 Jim Gannon 12 Mahtomedi 20:46.0 6:42
24 6/19 849 Alex Leininger 12 Mahtomedi 20:46.5 6:42
25 6/18 600 Tyler Shoemaker 11 Belle Plaine 20:47.5 6:42
26 3/37 1156 John Kappel 9 Waconia 20:48.5 6:42
27 1/14 1207 Jacob Dooley 10 Waseca 20:49.6 6:43
28 7/18 601 Kyle Siemon 8 Belle Plaine 20:54.6 6:44
29 7/19 843 Noah Hennes 12 Mahtomedi 20:57.9 6:45
30 4/37 1138 Adam Ebent 8 Waconia 20:58.7 6:46
31 2/14 1217 John McNair III 10 Waseca 20:59.2 6:46
32 8/18 582 Noah Hastings 8 Belle Plaine 21:01.4 6:46
33 3/14 1201 Joshua Bulfer 11 Waseca 21:02.4 6:47
34 1/17 953 Asher Floyd 12 New Prague 21:03.4 6:47
35 4/15 910 Mason Slagle 12 Mound Westonka 21:05.3 6:48
36 5/37 1158 Taylor Kray 11 Waconia 21:06.4 6:48
37 2/17 954 Jakob Friedges 12 New Prague 21:07.3 6:48
38 1/9 707 Eric Kruschke 11 Glencoe-Silver Lake 21:07.5 6:48
39 3/17 945 Justin Cameron 9 New Prague 21:09.2 6:49
40 1/3 622 Andrew Larson 11 Blake 21:13.4 6:50
41 4/17 969 Greg Vogel 12 New Prague 21:16.7 6:51
42 5/11 740 Ryan Atkins 10 Jordan 21:17.1 6:52
43 4/14 1197 Bryce Barrie 10 Waseca 21:17.3 6:52
44 6/37 1159 Travis Kray 10 Waconia 21:20.7 6:53
45 5/14 1215 Owen Lewer 10 Waseca 21:21.8 6:53
46 6/14 1219 Cody Platte 12 Waseca 21:23.0 6:53
47 8/19 854 Ryan Olson 12 Mahtomedi 21:23.8 6:54
48 6/11 769 Nick Zahler 12 Jordan 21:25.3 6:54
49 5/17 947 Hunter Currie 12 New Prague 21:28.1 6:55
50 1/8 1111 Jeremy Walerius 11 TCU 21:29.3 6:55
51 5/15 912 Rob Stokes 10 Mound Westonka 21:30.8 6:56
52 6/15 892 Nick Ebner 12 Mound Westonka 21:32.4 6:56
53 2/17 1018 Josh Hendel 12 NYA 21:33.2 6:57
54 6/17 966 Jack Siegle 9 New Prague 21:33.6 6:57
55 9/18 587 Nate Loegering 9 Belle Plaine 21:36.1 6:58
56 7/14 1204 Ethan Davide 9 Waseca 21:37.2 6:58
57 7/37 1131 Lucas Carver 7 Waconia 21:37.4 6:58
58 8/37 1163 Ben Luder 10 Waconia 21:42.8 7:00
59 1/12 821 Nick Nugent 11 LSH 21:43.3 7:00
60 10/18 586 Stephen Lajeunesse 10 Belle Plaine 21:49.2 7:02
61 7/15 898 Isaac Leif 11 Mound Westonka 21:49.4 7:02
62 8/14 1208 Jake Guse 9 Waseca 21:50.1 7:02
63 2/12 823 John Paul-Sosa 12 LSH 21:52.1 7:03
64 11/18 589 Derek May 10 Belle Plaine 21:59.8 7:05
65 3/12 824 David Pioske 11 LSH 22:02.0 7:06
66 1/6 1037 Aaron Askeland 11 Saint James 22:02.2 7:06
67 8/15 900 Mike Milner 10 Mound Westonka 22:02.5 7:06
68 2/8 1099 Taylor Jackson 9 TCU 22:09.2 7:08
69 3/17 1030 Luke Peterson 9 NYA 22:10.3 7:09
70 9/19 848 Evan Lawerence 9 Mahtomedi 22:11.6 7:09
71 9/37 1155 Evan Kalthoff 10 Waconia 22:13.0 7:10
72 2/9 710 Michael Meyers 9 Glencoe-Silver Lake 22:14.2 7:10
73 7/11 766 Casey Trutnau 11 Jordan 22:15.0 7:10
74 1/3 919 Andrew Fast 9 Mountain Lake 22:15.1 7:10
75 3/8 1107 Chris Pieper 10 TCU 22:15.2 7:10
76 2/4 1000 Josh Fleming 9 NRHEG 22:17.3 7:11
77 10/19 835 Bjorn Buttermann 11 Mahtomedi 22:23.5 7:13
78 2/3 631 Stuart Patterson 10 Blake 22:26.2 7:14
79 4/17 1026 Isaiah Knudten 9 NYA 22:26.4 7:14
80 7/17 946 Evan Cashman 10 New Prague 22:31.3 7:15
81 4/12 828 Jack Schwartz 9 LSH 22:33.7 7:16
82 9/15 896 Josh Kline 10 Mound Westonka 22:35.8 7:17
83 1/6 1088 Logan Tesch 8 Sibley East 22:40.9 7:19
84 8/11 742 Phillip Atneosen 10 Jordan 22:43.1 7:19
85 1/7 864 Russell Caldwell 11 Maple River 22:43.5 7:19
86 11/19 838 Justin Engbrecht 12 Mahtomedi 22:43.9 7:19
87 10/37 1145 Landin Goloja 12 Waconia 22:44.4 7:20
88 2/3 918 Aaron Fast 9 Mountain Lake 22:45.7 7:20
89 3/9 721 Chandler Swift 11 Glencoe-Silver Lake 22:46.1 7:20
90 11/37 1161 Givon Kumal 10 Waconia 22:49.1 7:21
91 9/14 1203 Alex Dahle 11 Waseca 22:50.1 7:21
92 4/8 1093 Travis Billmeyer 11 TCU 22:52.7 7:22
93 12/37 1136 Trace Delange 10 Waconia 23:04.2 7:26
94 12/19 852 Noah Mickus 10 Mahtomedi 23:04.2 7:26
95 10/15 888 Chad Aretz 10 Mound Westonka 23:06.1 7:27
96 5/12 825 Jared Pudwill 11 LSH 23:06.7 7:27
97 2/6 1049 Ty Nelson 11 Saint James 23:06.8 7:27
98 5/17 1016 Kenny Feist 8 NYA 23:07.5 7:27
99 6/12 827 Harry Redmann 9 LSH 23:07.6 7:27
100 11/15 894 Fletcher Friday 11 Mound Westonka 23:09.5 7:28
101 8/17 944 John Bowman 9 New Prague 23:09.9 7:28
102 13/19 842 Davis Grilley 12 Mahtomedi 23:16.0 7:30
103 14/19 857 Justin Sanchez 10 Mahtomedi 23:18.2 7:31
104 9/17 956 Ben Giles 9 New Prague 23:23.0 7:32
105 1/3 684 Harley Luhmann 12 Fairmont 23:23.8 7:32
106 6/17 1023 Brett Kleindl 10 NYA 23:29.0 7:34
107 9/11 768 Trevor Wolf 10 Jordan 23:34.5 7:36
108 5/8 1108 Cole Pint 12 TCU 23:34.9 7:36
109 15/19 834 Derrick Barr 12 Mahtomedi 23:35.3 7:36
110 2/6 1086 Kristian Schow 8 Sibley East 23:37.4 7:37
111 12/18 590 Noah Mewes 10 Belle Plaine 23:37.7 7:37
112 13/18 602 Brenden Solheid 10 Belle Plaine 23:40.4 7:38
113 10/14 1226 James Zimmerman 11 Waseca 23:44.8 7:39
114 14/18 577 Kenny Dvorak 8 Belle Plaine 23:46.2 7:40
115 13/37 1134 Brian Citarella 11 Waconia 23:51.8 7:41
116 4/9 708 Patrick Kunkel 11 Glencoe-Silver Lake 23:53.9 7:42
117 5/9 700 Oakley Clark 11 Glencoe-Silver Lake 23:55.5 7:43
118 6/8 1101 Cole Laing 7 TCU 23:55.8 7:43
119 11/14 1220 Jared Rudolph 11 Waseca 23:56.4 7:43
120 7/17 1031 Clay Sauter 10 NYA 24:00.7 7:44
121 14/37 1189 Alex Tryon-Tasson 12 Waconia 24:01.4 7:44
122 1/4 733 Matthew Ringkob 10 Jackson 24:03.6 7:45
123 7/12 820 Hunter Ludwig 12 LSH 24:04.3 7:45
124 15/37 1143 Brad Gilbertson 11 Waconia 24:08.0 7:47
125 10/11 1280 Logan Simonson 11 Jordan 24:09.8 7:47
126 16/19 860 Richard Tweden 9 Mahtomedi 24:10.3 7:47
127 16/37 1192 Dylan Vos 11 Waconia 24:10.9 7:47
128 10/17 942 Justin Biren 9 New Prague 24:11.0 7:48
129 8/17 1019 Anthony Hennen 10 NYA 24:11.9 7:48
130 17/19 846 Austin Koester 9 Mahtomedi 24:19.2 7:50
131 2/5 783 Cole Merrill 9 LCWM-Nicollet 24:20.9 7:51
132 3/6 1047 Jay Meyer 11 Saint James 24:24.4 7:52
133 9/17 1017 Isaac Good 10 NYA 24:25.5 7:52
134 3/6 1081 Chase Ellwood 11 Sibley East 24:26.8 7:53
135 17/37 1184 Jordan Stipek 11 Waconia 24:28.6 7:53
136 10/17 1015 Alex Farrell 10 NYA 24:29.6 7:53
137 18/19 858 John Schroeder 11 Mahtomedi 24:29.7 7:54
138 18/37 1133 Joseph Christopherson 10 Waconia 24:33.6 7:55
139 15/18 575 Nick Covington 11 Belle Plaine 24:36.7 7:56
140 8/12 819 Tim Kroehler 10 LSH 24:36.9 7:56
141 2/7 870 Blake Jenkins 9 Maple River 24:40.6 7:57
142 12/14 1225 Jack Zimmerman 9 Waseca 24:50.3 8:00
143 3/5 790 Brady Swanson 9 LCWM-Nicollet 24:50.5 8:00
144 19/37 1194 Peter Weinand 9 Waconia 24:59.9 8:03
145 9/12 831 Rhett Streeter 9 LSH 25:00.8 8:04
146 11/17 1034 Anthony Vanhaften 11 NYA 25:01.1 8:04
147 10/12 822 Zach Nugent 9 LSH 25:06.0 8:05
148 12/15 889 Cameron Brickley 11 Mound Westonka 25:11.3 8:07
149 13/15 903 Luke Ramacier 12 Mound Westonka 25:11.5 8:07
150 11/17 960 Brannon Kanten 9 New Prague 25:12.3 8:07
151 4/6 1048 Evan Mortenson 10 Saint James 25:15.8 8:08
152 3/3 921 Rueben Fentanez 9 Mountain Lake 25:17.4 8:09
153 12/17 1012 Jacob Daniels 12 NYA 25:25.9 8:12
154 3/7 865 Colter Carey-Fritz 9 Maple River 25:26.8 8:12
155 4/7 867 Adam Dickey 9 Maple River 25:26.8 8:12
156 11/12 816 Sage Grothe 11 LSH 25:28.5 8:12
157 5/6 1053 Zachary Piper 10 Saint James 25:28.7 8:13
158 1/4 932 Kyle Buch 9 MVL 25:34.6 8:14
159 20/37 1186 Mitchell Taylor 11 Waconia 25:35.4 8:15
160 11/11 763 Tim Soller 10 Jordan 25:41.2 8:17
161 14/15 915 Matt Wetherille 10 Mound Westonka 25:42.4 8:17
162 12/17 949 John Dudley 10 New Prague 25:42.5 8:17
163 21/37 1172 Jake Reuben 12 Waconia 25:48.0 8:19
164 4/5 774 Bradley Donovan 12 LCWM-Nicollet 25:48.6 8:19
165 2/3 793 Tyler Cromwell 9 Loyola 25:55.5 8:21
166 13/17 1027 Ben Lagergren 10 NYA 26:00.7 8:23
167 7/8 1094 Jeremiah Desmond 11 TCU 26:03.0 8:24
168 13/17 961 Vinh Klinzing 10 New Prague 26:07.7 8:25
169 2/3 685 Colin Meadows 11 Fairmont 26:12.2 8:27
170 2/4 738 Wyatt Weier 9 Jackson 26:15.1 8:27
171 22/37 1180 Gus Sinclair 9 Waconia 26:15.8 8:28
172 16/18 572 Hayden Cody 9 Belle Plaine 26:16.9 8:28
173 3/3 632 Geordi Roscoe 10 Blake 26:23.5 8:30
174 15/15 899 Alex Mastin 11 Mound Westonka 26:26.0 8:31
175 5/7 872 Andrew Knewtson 10 Maple River 26:26.4 8:31
176 23/37 1188 Josh Thompson 9 Waconia 26:36.1 8:34
177 1/5 649 Jaxx Jacobsen 10 Blue Earth 26:38.4 8:35
178 2/5 648 Gabe Jacobsen 9 Blue Earth 26:43.8 8:37
179 3/4 999 Kellen Ferber 12 NRHEG 26:43.9 8:37
180 6/9 704 Zackary Herout 8 Glencoe-Silver Lake 26:48.1 8:38
181 24/37 1176 Ian Schrup 11 Waconia 26:51.7 8:39
182 4/6 1084 Zack Klaers 11 Sibley East 26:53.4 8:40
183 8/8 1109 Devon Tuma 10 TCU 26:54.3 8:40
184 17/18 591 John Morrison 9 Belle Plaine 27:01.5 8:42
185 4/4 1007 Aaron Seath 10 NRHEG 27:04.0 8:43
186 14/17 959 Alex Gullickson 9 New Prague 27:19.9 8:48
187 15/17 952 Quinn Facile 10 New Prague 27:23.8 8:50
188 13/14 1202 Michael Butterfield 11 Waseca 27:25.3 8:50
189 7/9 709 Austin Mathwig 9 Glencoe-Silver Lake 27:44.6 8:56
190 25/37 1124 Sawyer Beck 9 Waconia 27:47.1 8:57
191 26/37 1147 Chris Haus 12 Waconia 27:48.8 8:58
192 5/5 777 Austin Hedin-Ulferts 9 LCWM-Nicollet 27:51.7 8:59
193 1/1 669 Cobie Vagts 9 Cannon Falls 28:03.2 9:02
194 18/18 592 Bryce Nelson 10 Belle Plaine 28:04.3 9:03
195 3/3 680 Jaxson Jurgens 9 Fairmont 28:12.3 9:05
196 1/2 1286 Ryan Lassas 10 Madelia/Truman/Martin Lut 28:16.8 9:07
197 5/6 1083 Ian Holmes 10 Sibley East 28:17.0 9:07
198 16/17 955 Matt Gaulke 10 New Prague 28:21.5 9:08
199 27/37 1164 Michael Markiewicz 9 Waconia 28:22.6 9:08
200 28/37 1142 Ben Garnatz 10 Waconia 28:22.9 9:09
201 6/6 1085 Jack Rosenfeld 10 Sibley East 28:32.5 9:12
202 3/5 651 John Lindsey 10 Blue Earth 28:35.8 9:13
203 4/5 654 Jack Nimz 10 Blue Earth 28:36.3 9:13
204 3/4 729 Jeremiah Manwarren 10 Jackson 28:47.8 9:17
205 14/14 1205 Marcus Dekruif 11 Waseca 28:53.2 9:18
206 6/7 863 Dylan Blakesely 10 Maple River 28:59.0 9:20
207 2/4 938 Ian Overn 9 MVL 29:03.6 9:22
208 8/9 701 Patrick Ferhenbach 11 Glencoe-Silver Lake 29:09.4 9:24
209 9/9 724 Ethan Wolf 10 Glencoe-Silver Lake 29:11.7 9:24
210 17/17 968 Joe Taylor 9 New Prague 29:39.8 9:33
211 14/17 1011 Drew Curson 9 NYA 29:44.1 9:35
212 29/37 1179 Jacob Shirk 10 Waconia 29:52.2 9:37
213 30/37 1173 Shane Reuben 10 Waconia 29:58.7 9:39
214 31/37 1148 Neil Heldt 11 Waconia 30:21.6 9:47
215 32/37 1139 Nick Fettig 11 Waconia 30:23.0 9:47
216 3/3 799 Nate Johnson 11 Loyola 30:27.7 9:49
217 3/4 939 Benjamin Smith 9 MVL 30:29.2 9:49
218 6/6 1038 Jacob Carr 11 Saint James 30:40.3 9:53
219 7/7 879 Noah Stoltzman 9 Maple River 30:40.8 9:53
220 33/37 1191 Joseph Tusha 11 Waconia 30:49.4 9:56
221 12/12 810 Matthew Clark 9 LSH 32:11.6 10:22
222 34/37 1193 Jackson Weiland 10 Waconia 32:17.9 10:24
223 35/37 1132 Jake Cermak 9 Waconia 32:48.5 10:34
224 36/37 1153 Sebastian Holmberg 7 Waconia 33:00.3 10:38
225 4/4 739 Jack Ziemer 12 Jackson 33:45.6 10:52
226 15/17 1009 Nolan Braunwarth 8 NYA 33:56.9 10:56
227 16/17 1024 Luke Kleindl 12 NYA 34:05.1 10:59
228 4/4 937 Jacob Mueller 9 MVL 34:08.0 11:00
229 19/19 839 Luke Filiatrault 10 Mahtomedi 34:31.1 11:07
230 17/17 1022 Aaron Klaustermeier 10 NYA 35:15.1 11:21
231 37/37 1178 Connor Sherwood 9 Waconia 36:55.7 11:54
232 5/5 645 Johnathan Cole 9 Blue Earth 38:43.3 12:28
233 2/2 1288 Passawut Tokeaw 12 Madelia/Truman/Martin Lut 38:52.0 12:31