UMM TINMAN TRIATHLON
                                Morris, MN
                              April 28, 2012
                       1K Swim - 30K Bike - 10K Run
                                                                    SWIM   100        BIKE               RUN         
Place Div/Plc  NO.  NAME                 CITY           AGE S  Plc  Time   yds  Plc   Time    mph  Plc   Time   pace Total
===== =======  ==== ==================== ============== === =  ===============  =================  ================= =======
    1   1/8      61 David Jenson         Fergus Falls    28 M   12 20:31  1:52    1   55:27 20.6    1   38:27  6:12 1:54:24 
    2   2/8      85 Matt Schmidgall      Morris          30 M    9 20:19  1:51    2   56:00 20.4    4   42:11  6:49 1:58:29 
    3   3/8      94 Ryan Deyounge                        30 M   20 22:23  2:03    3   56:16 20.3    3   40:49  6:35 1:59:27 
    4   1/3      69 Jason Midgarden      Golden Valley   39 M    4 17:33  1:36    7 1:04:27 17.7    2   40:17  6:30 2:02:16 
    5   1/10     78 Denver Rogalla       Morris          22 M   13 20:33  1:53    5   59:35 19.1    5   44:55  7:15 2:05:01 
    6   1/4      71 Dale Nelson          Delano          47 M   23 23:50  2:10    4   56:30 20.2    9   48:26  7:49 2:08:46 
    7   2/3      57 Andy Gunsaullus      Alexandria      37 M    5 18:24  1:41    6 1:03:12 18.0   14   51:33  8:19 2:13:09 
    8   2/10     93 Nathan Jensen        Fergus Falls    22 M   14 20:42  1:53   10 1:10:19 16.2    7   48:22  7:48 2:19:22 
    9   1/6      83 Bette Rowley         Bloomington     26 F    6 18:41  1:42   12 1:11:41 15.9   11   49:04  7:55 2:19:26 
   10   3/10     56 Daniel Fragodt       Morris          23 M    7 19:00  1:44    8 1:07:31 16.9   21   57:12  9:14 2:23:43 
   11   4/8      51 Hector Benavides     Degraff         31 M   32 26:13  2:23    9 1:09:23 16.4    8   48:23  7:49 2:23:58 
   12   5/8      73 Shannon Pring        Cloquet         35 M   27 24:07  2:12   11 1:11:39 15.9   12   50:48  8:12 2:26:34 
   13   1/3      60 Cindy Cook                           40 F   19 22:15  2:02   17 1:18:25 14.5   13   51:07  8:15 2:31:45 
   14   2/4      87 Boyd Seevers         Spring Lake Pa  53 M    8 19:09  1:45   15 1:18:02 14.6   19   54:41  8:50 2:31:52 
   15   3/3      67 Josh McCallister     St. Paul        39 M    3 17:19  1:35   16 1:18:06 14.6   20   56:54  9:11 2:32:18 
   16   4/10     79 Anthony Rooney       Morris          20 M   11 20:27  1:52   24 1:26:06 13.2    6   46:42  7:32 2:33:13 
   17   6/8      50 Chauncy Barfknecht   Brooklyn Cente  34 M   18 21:41  1:59   13 1:13:14 15.6   23   59:59  9:41 2:34:52 
   18   2/6      74 Nikki Raths          Morris          32 F   10 20:23  1:52   18 1:22:16 13.9   15   52:17  8:26 2:34:55 
   19   7/8      54 Aaron Eason          Bloomington     29 M   35 28:06  2:34   14 1:14:32 15.3   18   54:05  8:44 2:36:41 
   20   2/3      89 Shawn Severson       Alexandria      39 F   24 23:57  2:11   26 1:26:09 13.2   10   48:37  7:51 2:38:43 
   21   3/6      49 Amanda Anderson      Kensington      33 F   26 24:03  2:12   19 1:22:33 13.8   17   53:29  8:38 2:40:05 
   22   4/6      90 Tara Severson        Grove City      32 F   17 21:36  1:58   29 1:28:33 12.9   16   53:15  8:36 2:43:24 
   23   5/10     52 Jarrod Cicha         Morris          20 M    2 16:58  1:33   28 1:27:56 13.0   22   59:53  9:40 2:44:46 
   24   6/10     91 Karl Shliep          Morris          22 M   31 26:03  2:23   20 1:22:53 13.8   24 1:00:05  9:42 2:49:00 
   25   3/4      86 Tim Schoonhoven      Alexandria      53 M   25 24:00  2:11   23 1:26:04 13.2   26 1:02:51 10:09 2:52:55 
   26   8/8      92 Lee Taehaeng         Morris          27 M   21 22:44  2:04   31 1:30:38 12.6   25 1:00:20  9:44 2:53:41 
   27   7/10     81 Jeb Rowley           Apple Valley    16 M   29 24:37  2:15   25 1:26:09 13.2   27 1:03:08 10:11 2:53:54 
   28   8/10     68 Zack Meyer           Morris          23 M   15 20:51  1:54   30 1:29:08 12.8   32 1:09:43 11:15 2:59:42 
   29   9/10     59 Jamin Ivers          Coon Rapids     22 M   22 22:49  2:05   27 1:27:07 13.1   33 1:09:50 11:16 2:59:44 
   30   1/1      82 Coleen Rowley        Apple Valley    57 F   38 29:43  2:43   21 1:25:22 13.4   29 1:05:46 10:37 3:00:49 
   31   1/5      75 Kristina Roe         Becker          21 F    1 15:27  1:25   32 1:33:33 12.2   36 1:16:38 12:22 3:05:38 
   32   2/5      76 Stephanie Roe        Minneapolis     24 F   28 24:37  2:15   22 1:26:02 13.3   35 1:15:03 12:07 3:05:41 
   33   3/5      66 Sarah Maudal         Morris          21 F   33 26:49  2:27   33 1:39:20 11.5   28 1:03:10 10:12 3:09:18 
   34   4/5      70 Stepanie Morland     Morris          22 F   34 26:50  2:27   35 1:39:22 11.5   34 1:10:32 11:23 3:16:43 
   35  10/10     88 Dan Seidenkranz      Morris          20 M   16 21:10  1:56   34 1:39:21 11.5   37 1:18:12 12:37 3:18:43 
   36   5/5      80 Meg Rowley           Morris          18 F   36 29:14  2:40   36 1:45:09 10.8   31 1:06:56 10:48 3:21:19 
   37   5/6      53 Tyson Cluever        Benson          28 F   30 24:43  2:15   38 1:52:01 10.2   30 1:06:49 10:47 3:23:31 
   38   3/3      63 Jan Karrmann         Cannon Falls    44 F   39 31:01  2:50   37 1:45:37 10.8   38 1:24:16 13:36 3:40:54 
   39   1/1      62 Richard Johnson      Eagan           56 M   40 31:13  2:51                                      3:44:48 
   40   6/6      84 Tess Rowley          Bloomington     30 F   37 29:19  2:40                                              
   41   4/4      77 Michael Roe          Becker          47 M   41 47:42  4:21   39 1:56:22  9.8                            

                          MALE INDIVIDUAL RESULTS

                                                                    SWIM   100        BIKE               RUN         
Place Div/Plc  NO.  NAME                 CITY           AGE S  Plc  Time   yds  Plc   Time    mph  Plc   Time   pace Total
===== =======  ==== ==================== ============== === =  ===============  =================  ================= =======
    1   1/8      61 David Jenson         Fergus Falls    28 M    9 20:31  1:52    1   55:27 20.6    1   38:27  6:12 1:54:24 
    2   2/8      85 Matt Schmidgall      Morris          30 M    7 20:19  1:51    2   56:00 20.4    4   42:11  6:49 1:58:29 
    3   3/8      94 Ryan Deyounge                        30 M   15 22:23  2:03    3   56:16 20.3    3   40:49  6:35 1:59:27 
    4   1/3      69 Jason Midgarden      Golden Valley   39 M    3 17:33  1:36    7 1:04:27 17.7    2   40:17  6:30 2:02:16 
    5   1/10     78 Denver Rogalla       Morris          22 M   10 20:33  1:53    5   59:35 19.1    5   44:55  7:15 2:05:01 
    6   1/4      71 Dale Nelson          Delano          47 M   18 23:50  2:10    4   56:30 20.2    9   48:26  7:49 2:08:46 
    7   2/3      57 Andy Gunsaullus      Alexandria      37 M    4 18:24  1:41    6 1:03:12 18.0   11   51:33  8:19 2:13:09 
    8   2/10     93 Nathan Jensen        Fergus Falls    22 M   11 20:42  1:53   10 1:10:19 16.2    7   48:22  7:48 2:19:22 
    9   3/10     56 Daniel Fragodt       Morris          23 M    5 19:00  1:44    8 1:07:31 16.9   15   57:12  9:14 2:23:43 
   10   4/8      51 Hector Benavides     Degraff         31 M   23 26:13  2:23    9 1:09:23 16.4    8   48:23  7:49 2:23:58 
   11   5/8      73 Shannon Pring        Cloquet         35 M   20 24:07  2:12   11 1:11:39 15.9   10   50:48  8:12 2:26:34 
   12   2/4      87 Boyd Seevers         Spring Lake Pa  53 M    6 19:09  1:45   14 1:18:02 14.6   13   54:41  8:50 2:31:52 
   13   3/3      67 Josh McCallister     St. Paul        39 M    2 17:19  1:35   15 1:18:06 14.6   14   56:54  9:11 2:32:18 
   14   4/10     79 Anthony Rooney       Morris          20 M    8 20:27  1:52   18 1:26:06 13.2    6   46:42  7:32 2:33:13 
   15   6/8      50 Chauncy Barfknecht   Brooklyn Cente  34 M   14 21:41  1:59   12 1:13:14 15.6   17   59:59  9:41 2:34:52 
   16   7/8      54 Aaron Eason          Bloomington     29 M   24 28:06  2:34   13 1:14:32 15.3   12   54:05  8:44 2:36:41 
   17   5/10     52 Jarrod Cicha         Morris          20 M    1 16:58  1:33   21 1:27:56 13.0   16   59:53  9:40 2:44:46 
   18   6/10     91 Karl Shliep          Morris          22 M   22 26:03  2:23   16 1:22:53 13.8   18 1:00:05  9:42 2:49:00 
   19   3/4      86 Tim Schoonhoven      Alexandria      53 M   19 24:00  2:11   17 1:26:04 13.2   20 1:02:51 10:09 2:52:55 
   20   8/8      92 Lee Taehaeng         Morris          27 M   16 22:44  2:04   23 1:30:38 12.6   19 1:00:20  9:44 2:53:41 
   21   7/10     81 Jeb Rowley           Apple Valley    16 M   21 24:37  2:15   19 1:26:09 13.2   21 1:03:08 10:11 2:53:54 
   22   8/10     68 Zack Meyer           Morris          23 M   12 20:51  1:54   22 1:29:08 12.8   22 1:09:43 11:15 2:59:42 
   23   9/10     59 Jamin Ivers          Coon Rapids     22 M   17 22:49  2:05   20 1:27:07 13.1   23 1:09:50 11:16 2:59:44 
   24  10/10     88 Dan Seidenkranz      Morris          20 M   13 21:10  1:56   24 1:39:21 11.5   24 1:18:12 12:37 3:18:43 
   25   1/1      62 Richard Johnson      Eagan           56 M   25 31:13  2:51                                      3:44:48 
   26   4/4      77 Michael Roe          Becker          47 M   26 47:42  4:21   25 1:56:22  9.8                            

                         FEMALE INDIVIDUAL RESULTS

                                                                    SWIM   100        BIKE               RUN         
Place Div/Plc  NO.  NAME                 CITY           AGE S  Plc  Time   yds  Plc   Time    mph  Plc   Time   pace Total
===== =======  ==== ==================== ============== === =  ===============  =================  ================= =======
    1   1/6      83 Bette Rowley         Bloomington     26 F    2 18:41  1:42    1 1:11:41 15.9    2   49:04  7:55 2:19:26 
    2   1/3      60 Cindy Cook                           40 F    5 22:15  2:02    2 1:18:25 14.5    3   51:07  8:15 2:31:45 
    3   2/6      74 Nikki Raths          Morris          32 F    3 20:23  1:52    3 1:22:16 13.9    4   52:17  8:26 2:34:55 
    4   2/3      89 Shawn Severson       Alexandria      39 F    6 23:57  2:11    7 1:26:09 13.2    1   48:37  7:51 2:38:43 
    5   3/6      49 Amanda Anderson      Kensington      33 F    7 24:03  2:12    4 1:22:33 13.8    6   53:29  8:38 2:40:05 
    6   4/6      90 Tara Severson        Grove City      32 F    4 21:36  1:58    8 1:28:33 12.9    5   53:15  8:36 2:43:24 
    7   1/1      82 Coleen Rowley        Apple Valley    57 F   14 29:43  2:43    5 1:25:22 13.4    8 1:05:46 10:37 3:00:49 
    8   1/5      75 Kristina Roe         Becker          21 F    1 15:27  1:25    9 1:33:33 12.2   13 1:16:38 12:22 3:05:38 
    9   2/5      76 Stephanie Roe        Minneapolis     24 F    8 24:37  2:15    6 1:26:02 13.3   12 1:15:03 12:07 3:05:41 
   10   3/5      66 Sarah Maudal         Morris          21 F   10 26:49  2:27   10 1:39:20 11.5    7 1:03:10 10:12 3:09:18 
   11   4/5      70 Stepanie Morland     Morris          22 F   11 26:50  2:27   11 1:39:22 11.5   11 1:10:32 11:23 3:16:43 
   12   5/5      80 Meg Rowley           Morris          18 F   12 29:14  2:40   12 1:45:09 10.8   10 1:06:56 10:48 3:21:19 
   13   5/6      53 Tyson Cluever        Benson          28 F    9 24:43  2:15   14 1:52:01 10.2    9 1:06:49 10:47 3:23:31 
   14   3/3      63 Jan Karrmann         Cannon Falls    44 F   15 31:01  2:50   13 1:45:37 10.8   14 1:24:16 13:36 3:40:54 
   15   6/6      84 Tess Rowley          Bloomington     30 F   13 29:19  2:40                                              

================================================================================
Top Swim Times - Male
================================================================================
    1 Jarrod Cicha         Morris             20 16:58 
    2 Josh McCallister     St. Paul           39 17:19 
    3 Jason Midgarden      Golden Valley      39 17:33 
    4 Andy Gunsaullus      Alexandria         37 18:24 
    5 Daniel Fragodt       Morris             23 19:00 
    6 Boyd Seevers         Spring Lake Pa     53 19:09 
    7 Matt Schmidgall      Morris             30 20:19 
    8 Anthony Rooney       Morris             20 20:27 
    9 David Jenson         Fergus Falls       28 20:31 
   10 Denver Rogalla       Morris             22 20:33 

================================================================================
Top Swim Times - Female
================================================================================
    1 Kristina Roe         Becker             21 15:27 
    2 Bette Rowley         Bloomington        26 18:41 
    3 Nikki Raths          Morris             32 20:23 
    4 Tara Severson        Grove City         32 21:36 
    5 Cindy Cook                              40 22:15 
    6 Shawn Severson       Alexandria         39 23:57 
    7 Amanda Anderson      Kensington         33 24:03 
    8 Stephanie Roe        Minneapolis        24 24:37 
    9 Tyson Cluever        Benson             28 24:43 
   10 Sarah Maudal         Morris             21 26:49 

================================================================================
Top Bike Times - Male
================================================================================
    1 David Jenson         Fergus Falls       28   55:27 
    2 Matt Schmidgall      Morris             30   56:00 
    3 Ryan Deyounge                           30   56:16 
    4 Dale Nelson          Delano             47   56:30 
    5 Denver Rogalla       Morris             22   59:35 
    6 Andy Gunsaullus      Alexandria         37 1:03:12 
    7 Jason Midgarden      Golden Valley      39 1:04:27 
    8 Daniel Fragodt       Morris             23 1:07:31 
    9 Hector Benavides     Degraff            31 1:09:23 
   10 Nathan Jensen        Fergus Falls       22 1:10:19 

================================================================================
Top Bike Times - Female
================================================================================
    1 Bette Rowley         Bloomington        26 1:11:41 
    2 Cindy Cook                              40 1:18:25 
    3 Nikki Raths          Morris             32 1:22:16 
    4 Amanda Anderson      Kensington         33 1:22:33 
    5 Coleen Rowley        Apple Valley       57 1:25:22 
    6 Stephanie Roe        Minneapolis        24 1:26:02 
    7 Shawn Severson       Alexandria         39 1:26:09 
    8 Tara Severson        Grove City         32 1:28:33 
    9 Kristina Roe         Becker             21 1:33:33 
   10 Sarah Maudal         Morris             21 1:39:20 

================================================================================
Top Run Times - Male
================================================================================
    1 David Jenson         Fergus Falls       28 38:27 
    2 Jason Midgarden      Golden Valley      39 40:17 
    3 Ryan Deyounge                           30 40:49 
    4 Matt Schmidgall      Morris             30 42:11 
    5 Denver Rogalla       Morris             22 44:55 
    6 Anthony Rooney       Morris             20 46:42 
    7 Nathan Jensen        Fergus Falls       22 48:22 
    8 Hector Benavides     Degraff            31 48:23 
    9 Dale Nelson          Delano             47 48:26 
   10 Shannon Pring        Cloquet            35 50:48 

================================================================================
Top Run Times - Female
================================================================================
    1 Shawn Severson       Alexandria         39 48:37 
    2 Bette Rowley         Bloomington        26 49:04 
    3 Cindy Cook                              40 51:07 
    4 Nikki Raths          Morris             32 52:17 
    5 Tara Severson        Grove City         32 53:15 
    6 Amanda Anderson      Kensington         33 53:29 
    7 Sarah Maudal         Morris             21 63:10 
    8 Coleen Rowley        Apple Valley       57 65:46 
    9 Tyson Cluever        Benson             28 66:49 
   10 Meg Rowley           Morris             18 66:56 

                      MALE AGE GROUP:  25 - AND UNDER

                                                         SWIM   100        BIKE               RUN         Total
Place  No. NAME                 CITY           AGE  Plc  Time   yds  Plc   Time    mph   Plc  Time  pace  Time
===== ==== ==================== ============== ===  ===============  ==================  =============== =======
    1   78 Denver Rogalla       Morris          22    4 20:33  1:53    1   59:35 19.1    1   44:55  7:15 2:05:01 
    2   93 Nathan Jensen        Fergus Falls    22    5 20:42  1:53    3 1:10:19 16.2    3   48:22  7:48 2:19:22 
    3   56 Daniel Fragodt       Morris          23    2 19:00  1:44    2 1:07:31 16.9    4   57:12  9:14 2:23:43 
    4   79 Anthony Rooney       Morris          20    3 20:27  1:52    5 1:26:06 13.2    2   46:42  7:32 2:33:13 
    5   52 Jarrod Cicha         Morris          20    1 16:58  1:33    8 1:27:56 13.0    5   59:53  9:40 2:44:46 
    6   91 Karl Shliep          Morris          22   10 26:03  2:23    4 1:22:53 13.8    6 1:00:05  9:42 2:49:00 
    7   81 Jeb Rowley           Apple Valley    16    9 24:37  2:15    6 1:26:09 13.2    7 1:03:08 10:11 2:53:54 
    8   68 Zack Meyer           Morris          23    6 20:51  1:54    9 1:29:08 12.8    8 1:09:43 11:15 2:59:42 
    9   59 Jamin Ivers          Coon Rapids     22    8 22:49  2:05    7 1:27:07 13.1    9 1:09:50 11:16 2:59:44 
   10   88 Dan Seidenkranz      Morris          20    7 21:10  1:56   10 1:39:21 11.5   10 1:18:12 12:37 3:18:43 

                     FEMALE AGE GROUP:  25 - AND UNDER

                                                         SWIM   100        BIKE               RUN         Total
Place  No. NAME                 CITY           AGE  Plc  Time   yds  Plc   Time    mph   Plc  Time  pace  Time
===== ==== ==================== ============== ===  ===============  ==================  =============== =======
    1   75 Kristina Roe         Becker          21    1 15:27  1:25    2 1:33:33 12.2    5 1:16:38 12:22 3:05:38 
    2   76 Stephanie Roe        Minneapolis     24    2 24:37  2:15    1 1:26:02 13.3    4 1:15:03 12:07 3:05:41 
    3   66 Sarah Maudal         Morris          21    3 26:49  2:27    3 1:39:20 11.5    1 1:03:10 10:12 3:09:18 
    4   70 Stepanie Morland     Morris          22    4 26:50  2:27    4 1:39:22 11.5    3 1:10:32 11:23 3:16:43 
    5   80 Meg Rowley           Morris          18    5 29:14  2:40    5 1:45:09 10.8    2 1:06:56 10:48 3:21:19 

                         MALE AGE GROUP:  26 - 35

                                                         SWIM   100        BIKE               RUN         Total
Place  No. NAME                 CITY           AGE  Plc  Time   yds  Plc   Time    mph   Plc  Time  pace  Time
===== ==== ==================== ============== ===  ===============  ==================  =============== =======
    1   61 David Jenson         Fergus Falls    28    2 20:31  1:52    1   55:27 20.6    1   38:27  6:12 1:54:24 
    2   85 Matt Schmidgall      Morris          30    1 20:19  1:51    2   56:00 20.4    3   42:11  6:49 1:58:29 
    3   94 Ryan Deyounge                        30    4 22:23  2:03    3   56:16 20.3    2   40:49  6:35 1:59:27 
    4   51 Hector Benavides     Degraff         31    7 26:13  2:23    4 1:09:23 16.4    4   48:23  7:49 2:23:58 
    5   73 Shannon Pring        Cloquet         35    6 24:07  2:12    5 1:11:39 15.9    5   50:48  8:12 2:26:34 
    6   50 Chauncy Barfknecht   Brooklyn Cente  34    3 21:41  1:59    6 1:13:14 15.6    7   59:59  9:41 2:34:52 
    7   54 Aaron Eason          Bloomington     29    8 28:06  2:34    7 1:14:32 15.3    6   54:05  8:44 2:36:41 
    8   92 Lee Taehaeng         Morris          27    5 22:44  2:04    8 1:30:38 12.6    8 1:00:20  9:44 2:53:41 

                        FEMALE AGE GROUP:  26 - 35

                                                         SWIM   100        BIKE               RUN         Total
Place  No. NAME                 CITY           AGE  Plc  Time   yds  Plc   Time    mph   Plc  Time  pace  Time
===== ==== ==================== ============== ===  ===============  ==================  =============== =======
    1   83 Bette Rowley         Bloomington     26    1 18:41  1:42    1 1:11:41 15.9    1   49:04  7:55 2:19:26 
    2   74 Nikki Raths          Morris          32    2 20:23  1:52    2 1:22:16 13.9    2   52:17  8:26 2:34:55 
    3   49 Amanda Anderson      Kensington      33    4 24:03  2:12    3 1:22:33 13.8    4   53:29  8:38 2:40:05 
    4   90 Tara Severson        Grove City      32    3 21:36  1:58    4 1:28:33 12.9    3   53:15  8:36 2:43:24 
    5   53 Tyson Cluever        Benson          28    5 24:43  2:15    5 1:52:01 10.2    5 1:06:49 10:47 3:23:31 
    6   84 Tess Rowley          Bloomington     30    6 29:19  2:40                                              

                         MALE AGE GROUP:  36 - 45

                                                         SWIM   100        BIKE               RUN         Total
Place  No. NAME                 CITY           AGE  Plc  Time   yds  Plc   Time    mph   Plc  Time  pace  Time
===== ==== ==================== ============== ===  ===============  ==================  =============== =======
    1   69 Jason Midgarden      Golden Valley   39    2 17:33  1:36    2 1:04:27 17.7    1   40:17  6:30 2:02:16 
    2   57 Andy Gunsaullus      Alexandria      37    3 18:24  1:41    1 1:03:12 18.0    2   51:33  8:19 2:13:09 
    3   67 Josh McCallister     St. Paul        39    1 17:19  1:35    3 1:18:06 14.6    3   56:54  9:11 2:32:18 

                        FEMALE AGE GROUP:  36 - 45

                                                         SWIM   100        BIKE               RUN         Total
Place  No. NAME                 CITY           AGE  Plc  Time   yds  Plc   Time    mph   Plc  Time  pace  Time
===== ==== ==================== ============== ===  ===============  ==================  =============== =======
    1   60 Cindy Cook                           40    1 22:15  2:02    1 1:18:25 14.5    2   51:07  8:15 2:31:45 
    2   89 Shawn Severson       Alexandria      39    2 23:57  2:11    2 1:26:09 13.2    1   48:37  7:51 2:38:43 
    3   63 Jan Karrmann         Cannon Falls    44    3 31:01  2:50    3 1:45:37 10.8    3 1:24:16 13:36 3:40:54 

                         MALE AGE GROUP:  46 - 55

                                                         SWIM   100        BIKE               RUN         Total
Place  No. NAME                 CITY           AGE  Plc  Time   yds  Plc   Time    mph   Plc  Time  pace  Time
===== ==== ==================== ============== ===  ===============  ==================  =============== =======
    1   71 Dale Nelson          Delano          47    2 23:50  2:10    1   56:30 20.2    1   48:26  7:49 2:08:46 
    2   87 Boyd Seevers         Spring Lake Pa  53    1 19:09  1:45    2 1:18:02 14.6    2   54:41  8:50 2:31:52 
    3   86 Tim Schoonhoven      Alexandria      53    3 24:00  2:11    3 1:26:04 13.2    3 1:02:51 10:09 2:52:55 
    4   77 Michael Roe          Becker          47    4 47:42  4:21    4 1:56:22  9.8                            

                        FEMALE AGE GROUP:  46 - 55

                                                         SWIM   100        BIKE               RUN         Total
Place  No. NAME                 CITY           AGE  Plc  Time   yds  Plc   Time    mph   Plc  Time  pace  Time
===== ==== ==================== ============== ===  ===============  ==================  =============== =======

                      MALE AGE GROUP:  56 - AND OVER

                                                         SWIM   100        BIKE               RUN         Total
Place  No. NAME                 CITY           AGE  Plc  Time   yds  Plc   Time    mph   Plc  Time  pace  Time
===== ==== ==================== ============== ===  ===============  ==================  =============== =======
    1   62 Richard Johnson      Eagan           56    1 31:13  2:51                                      3:44:48 

                     FEMALE AGE GROUP:  56 - AND OVER

                                                         SWIM   100        BIKE               RUN         Total
Place  No. NAME                 CITY           AGE  Plc  Time   yds  Plc   Time    mph   Plc  Time  pace  Time
===== ==== ==================== ============== ===  ===============  ==================  =============== =======
    1   82 Coleen Rowley        Apple Valley    57    1 29:43  2:43    1 1:25:22 13.4    1 1:05:46 10:37 3:00:49 

Total Registered:                             62
Total Number of Individual Finishers:         39
Did not Finish Race or Did Not Start:          8