MORA VASALOPPET 42km CLASSIC
AWARDS LIST
3/12/2010 12:41PM
=============================================================================
TOP 3 OVERALL
=============================================================================
1 EVAN S PENGELLY PLYMOUTH MN 30 M 1:58:34
2 JACOB L BESTE MINNEAPOLIS MN 30 M 1:58:37
3 ADAM L AIROLDI HOUGHTON MI 24 M 1:58:38
=============================================================================
TOP 3 OVERALL
=============================================================================
1 MOLLY K WATKINS MINNEAPOLIS MN 19 F 2:13:28
2 COREY L COOGAN CISEK MINNEAPOLIS MN 32 F 2:14:58
3 KATHERINE E HIMES MINNEAPOLIS MN 32 F 2:17:28
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 1 18-24 (3)
================================================================================
1 ADAM L AIROLDI HOUGHTON MI 24 M 1:58:38.0
2 BENN HULBERT EDINA MN 19 M 2:02:45.5
3 GRANT K DORNFELD MAPLE GROVE MN 20 M 2:03:34.8
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 1 18-24 (3)
================================================================================
1 MOLLY K WATKINS MINNEAPOLIS MN 19 F 2:13:27.8
2 ALLIE A RYKKEN ST PAUL MN 21 F 2:30:56.7
3 SARAH E DOUGLASS MINNEAPOLIS MN 18 F 2:59:44.0
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 2 25-29 (3)
================================================================================
1 DAVID S ANDERSON PLYMOUTH MN 25 M 2:01:39.0
2 JONATHAN M MILLER ROSEVILLE MN 26 M 2:02:20.2
3 DANIEL W KUEFFER ST PAUL MN 26 M 2:02:23.9
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 2 25-29 (3)
================================================================================
1 JENNIFER R O'LINK MAPLE GROVE MN 29 F 2:29:19.2
2 AMY RAU BROOKLYN PARK MN 28 F 2:29:51.2
3 KAITLIN E ERPESTAD DULUTH MN 26 F 2:58:33.4
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 3 30-34 (3)
================================================================================
1 EVAN S PENGELLY PLYMOUTH MN 30 M 1:58:33.4
2 JACOB L BESTE MINNEAPOLIS MN 30 M 1:58:36.6
3 KEVIN K JOHNSON OGDEN UT 30 M 1:58:47.4
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 3 30-34 (3)
================================================================================
1 COREY L COOGAN CISEK MINNEAPOLIS MN 32 F 2:14:58.0
2 KATHERINE E HIMES MINNEAPOLIS MN 32 F 2:17:27.3
3 JOSIE E NILSSON MEDICINE LAKE MN 31 F 2:21:05.2
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 4 35-39 (3)
================================================================================
1 OWEN E BAIRD BRAINERD MN 37 M 2:03:29.2
2 ALLAN C SHUROS ST PAUL MN 35 M 2:11:00.6
3 BLAISE A NEMETH FITCHBURG WI 38 M 2:26:21.7
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 4 35-39 (3)
================================================================================
1 HEATHER R CICHANOWSKI ST PAUL MN 36 F 2:43:11.1
2 ANNA SANDELL VASTERAS SWE 35 F 3:41:06.0
3 STACEY A BOGGS ST PAUL MN 36 F 3:53:10.8
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 5 40-44 (3)
================================================================================
1 PIOTR H BEDNARSKI MINNEAPOLIS MN 43 M 1:58:39.5
2 TODD M NESVOLD FOREST LAKE MN 43 M 2:07:40.8
3 RICH J HEILMAN LAKEVILLE MN 44 M 2:11:10.0
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 5 40-44 (3)
================================================================================
1 SARA M ZIMMERMANN-WHITE ROSEVILLE MN 40 F 2:27:29.8
2 KAREN G BEBCHUK PLYMOUTH MN 43 F 2:33:01.8
3 LARA L ETNIER MINNEAPOLIS MN 40 F 3:18:36.7
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 6 45-49 (3)
================================================================================
1 BRENT A OJA RIVER FALLS WI 46 M 2:06:39.2
2 JOSEPH P MANNS MAPLEWOOD MN 45 M 2:08:00.9
3 JONATHAN H SANBORN MAPLE GROVE MN 48 M 2:09:41.5
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 6 45-49 (3)
================================================================================
1 MICHELE A OJA RIVER FALLS WI 45 F 2:25:07.3
2 LESLIE A HALE MINNEAPOLIS MN 45 F 2:39:24.4
3 LINNEA J SWENSON TELLEKS MINNEAPOLIS MN 47 F 2:54:21.4
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 7 50-54 (3)
================================================================================
1 KEVIN J BROCHMAN MAPLEWOOD MN 50 M 2:03:07.7
2 DAVID R DOW WEST LAKELAND MN 54 M 2:17:19.5
3 STEPHEN J WILLIAMS AUSTIN MN 54 M 2:22:25.7
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 7 50-54 (3)
================================================================================
1 LYNN CROOKHAM THUNDER BAY ON CAN 50 F 2:49:41.5
2 BRENDA L GAUVIN-CHADWICK PLYMOUTH MN 54 F 2:55:01.5
3 BONNIE R FULLER-KASK DULUTH MN 53 F 3:03:58.8
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 8 55-59 (3)
================================================================================
1 DAVID A CHRISTOPHERSON ST ANTHONY MN 59 M 2:03:36.7
2 JAMES C AGRE MINNEAPOLIS MN 59 M 2:08:02.0
3 MARTIN C RICHMOND MINNEAPOLIS MN 56 M 2:14:24.8
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 8 55-59 (3)
================================================================================
1 KAREN A ROESLER MINNEAPOLIS MN 55 F 3:26:58.1
2 MARY LOU LUNDBERG ROSEVILLE MN 55 F 3:38:49.6
3 MAUREEN L KINNEY LACROSSE WI 59 F 4:07:30.4
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 9 60-64 (3)
================================================================================
1 AHVO TAIPALE ST PAUL MN 63 M 2:26:30.5
2 GEORGE PEUHL SYLVANIA OH 61 M 2:26:53.5
3 ANDY D TURNBULL EDINA MN 61 M 2:27:12.2
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 9 60-64 (3)
================================================================================
1 GRETCHEN LINDGREN ST CLOUD MN 61 F 2:49:51.0
2 SUSAN FABIUS THUNDER BAY ON CAN 60 F 2:52:08.5
3 CHARLENE M BARRON WAYZATA MN 60 F 3:11:32.8
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 10 65-69 (3)
================================================================================
1 BOB WOODRUFF MOUNDS VIEW MN 66 M 2:26:32.8
2 CHARLES E DUEDE COTTAGE GROVE MN 66 M 2:32:16.1
3 LARS DABORN ALTA SWE 67 M 2:37:47.8
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 10 65-69 (3)
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 11 70-74 (3)
================================================================================
1 ROBERT A NESVOLD NORTHFIELD MN 70 M 2:35:02.6
2 FRED SKEMP LA CROSSE WI 74 M 2:54:27.2
3 PATRICK D LANIN BRAINERD MN 71 M 2:57:02.1
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 11 70-74 (3)
================================================================================
1 LINDA P COOK SPRINGBROOK WI 70 F 4:27:02.4
2 ANN L BERRY ALBERT LEA MN 70 F 5:28:52.5
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 12 75 UP (3)
================================================================================
1 ROY M CARLSTED ST PAUL MN 86 M 4:04:46.2
2 ARNE LUNDKVIST JULITA SWE 75 M 4:17:28.5
3 SVEN-OLOF HALLANDER UPPSALA SWE 81 M 5:16:21.7
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 12 75 UP (3)
================================================================================