INDIANA MIDDLE SCHOOL XC CHAMPIONSHIPS
October 5, 2013 - As of Thursday 10/10 10:30pm
*********** TEAM SCORE **********
Girls - JV
1. PENDLETON HEIGHTS
4 5 8 10 12 (25) (30) = 39
Abby Davis, Claire Goodwin, Megan Porter, Kylah Stout, Anna Childers,
EMMA YOUNG, Marisa Marshall
2. HEBRON MIDDLE SCHOOL
7 15 21 24 26 (39) (47) = 93
RILEY MCCULLOUGH, HAILEY TAYLOR, KYANA MALDONADO, FAITH COOKE, MADISON
HALL, KERI KRESICH, HEATHER LOSER
3. NOBLESVILLE EAST MIDDLE SCHOOL
6 18 23 28 44 (56) (69) = 119
Gracie Miller, Lauryn Tooley, Sophia Zofkie, Kaitlyn Lassen, Kylie
Dugger, Natasha Angell, Jasmine Griesinger
4. TROJAN XC
13 32 34 41 43 (48) (50) = 163
Erin Evans, Amber Zhao, JULIA SCHMITZ, Claire Abdellah, AMANDA SCHAFER,
Ruth Brungard, PAIGE OHRVALL
5. OTTER CREEK MIDDLE SCHOOL
27 29 35 36 37 (45) (57) = 164
KAITLIN HANKINS, KATERI ELIA, MADISON UNGER, OLIVIA HOLMAN, SIDNEY
MILLER, JERILYNN URTON, SASHA NAGY
6. SOUTH KNOX MIDDLE SCHOOL
17 31 33 49 53 (54) (66) = 183
Macie Couchenour, Justine Gregg, Talia Small, Gretchen Carie, Haley
Roach, Raven Watts, Natalee Holscher
7. BARR-REEVE
1 2 20 103 104 = 230
Andrea Graber, Katie Wagler, Alexis Bauer, Kendall Thompkins, Brooke
Kavanaugh
8. WAWASEE
16 38 40 59 88 = 241
Lila Gregory, Valeria Pizana, Morgan Jones, Keyanna Clevenger, Kia
Manning
9. CORYDON CENTRAL JUNIOR HIGH
9 19 61 79 81 (82)(107) = 249
Gracen Lander, Chloe Gibson, Sara Bussabarger, Sarah Bailey, Audrey
Goodpaster, Emily Armstrong, Krista Walke
10. HAMILTON SOUTHEASTERN JUNIOR HIGH
22 52 58 60 72 (86) (95) = 264
Chelsea Stockberger, Elise Ruby, Alexes Grafton, Emily Prout, Lucy
Martin, Kate Evans, Sydney Sloan
11. SCRIBNER MIDDLE SCHOOL
14 46 55 90 102 = 307
Olivia Hawkins, Mariel Nash, Kelsi Sogge, Sophie Solomon, Angela
Stites
12. NORTH HARRISON MIDDLE SCHOOL
11 70 74 76 94 = 325
Sadie Rothrock, Sydney King, Torrie Hood, Tristan Hood, Avery
Nicholson
13. KAHLER MIDDLE SCHOOL
65 67 71 75 78 = 356
Teri Thomas, Lilly Cash, Peyton Halfeldt, Sam Szewczyk, Anna McCuaig
14. ZEBRA PRIDE
51 64 68 77 98 (105)(108) = 358
Christina Towne, Jon-Tae Harper, Rachel Ricketts, Courtney Gast,
Geneva Isbell, Alyssa Bell, Macie Robison
15. EVANSVILLE DAY SCHOOL
3 80 93 97 99 (101) = 372
HOPE DODD, EMMA TROOST, MACKENZIE VIRGIN, ALYSSA ELDERKIN, PRESLEY
MOHLER, BELLA REYNOLDS
16. NOBLESVILLE WEST
42 63 84 89 96 (100)(106) = 374
Molly Marcuson, Jacelyn Burns, Christina Heinzman, Aubrey Hammes, Tori
Linville, Abigayle Gronauer, Layla Ortas
17. GREENSBURG
62 73 83 85 87 (91) (92) = 390
Alexis Wilson, Koregan Kidd, Miranda Brandes, Molly Brandes, Sonya
Bate, Allison Ralston, Brooklyn Jackson
Place TmPl No. Name Class School Time Pace
===== ==== ===== ======================== ========== ============================== ======= =====
1 1 14 Andrea Graber 5 Barr-Reeve 12:30.5 6:44
2 2 26 Katie Wagler 5 Barr-Reeve 12:39.9 6:49
3 3 159 Hope Dodd 6 Evansville Day School 12:56.2 6:58
4 290 Lily Barton 6 Honey Creek Middle School 12:56.6 6:58
5 4 483 Abby Davis 8 Pendleton Heights 12:58.7 6:59
6 5 487 Claire Goodwin 8 Pendleton Heights 13:00.8 7:00
7 6 396 Gracie Miller 6 Noblesville East Middle School 13:01.4 7:01
8 7 273 Riley McCullough 7 Hebron Middle School 13:04.5 7:02
9 8 495 Megan Porter 6 Pendleton Heights 13:06.5 7:03
10 9 109 Gracen Lander 8 Corydon Central Junior High 13:09.9 7:05
11 1708 Gabrielle Gagnon 8 13:13.8 7:07
12 10 498 Kylah Stout 6 Pendleton Heights 13:17.0 7:09
13 11 430 Sadie Rothrock 6 North Harrison Middle School 13:17.6 7:09
14 12 482 Anna Childers 6 Pendleton Heights 13:18.0 7:09
15 13 597 Erin Evans 8 Trojan Xc 13:18.4 7:10
16 14 518 Olivia Hawkins 7 Scribner Middle School 13:20.4 7:11
17 15 281 Hailey Taylor 7 Hebron Middle School 13:21.8 7:12
18 16 644 Lila Gregory 6 Wawasee 13:22.2 7:12
19 115 Alex Dorn 6 Cougar Xc Club 13:23.0 7:12
20 17 566 Macie Couchenour 4 South Knox Middle School 13:23.1 7:12
21 18 404 Lauryn Tooley 8 Noblesville East Middle School 13:24.1 7:13
22 19 106 Chloe Gibson 8 Corydon Central Junior High 13:25.4 7:14
23 20 11 Alexis Bauer 4 Barr-Reeve 13:26.9 7:14
24 21 272 Kyana Maldonado 6 Hebron Middle School 13:28.4 7:15
25 22 250 Chelsea Stockberger 7 Hamilton Southeastern Junior H 13:31.6 7:17
26 23 406 Sophia Zofkie 6 Noblesville East Middle School 13:32.2 7:17
27 24 265 Faith Cooke 6 Hebron Middle School 13:32.8 7:17
28 25 1655 Emma Young 8 Pendleton Heights 13:33.4 7:18
29 26 267 Madison Hall 8 Hebron Middle School 13:34.0 7:18
30 27 459 Kaitlin Hankins 8 Otter Creek Middle School 13:34.3 7:18
31 28 392 Kaitlyn Lassen 6 Noblesville East Middle School 13:35.0 7:19
32 29 457 Kateri Elia 7 Otter Creek Middle School 13:35.8 7:19
33 54 Erin Mehringer 6 Brownsburg East Ms 13:37.7 7:20
34 30 493 Marisa Marshall 8 Pendleton Heights 13:37.9 7:20
35 31 568 Justine Gregg 5 South Knox Middle School 13:38.6 7:21
36 32 617 Amber Zhao 7 Trojan Xc 13:38.9 7:21
37 342 Kallin Trambaugh 5 Loogootee 13:38.9 7:21
38 508 Breanna Coultas 6 Plaza Park 13:39.5 7:21
39 33 577 Talia Small 4 South Knox Middle School 13:41.4 7:22
40 51 Megan Christian 6 Brownsburg East Ms 13:43.6 7:23
41 34 610 Julia Schmitz 7 Trojan Xc 13:45.5 7:24
42 35 471 Madison Unger 8 Otter Creek Middle School 13:51.5 7:27
43 1715 Veronica Ledezma 5 13:52.5 7:28
44 36 460 Olivia Holman 7 Otter Creek Middle School 13:53.0 7:28
45 37 466 Sidney Miller 8 Otter Creek Middle School 13:54.3 7:29
46 38 648 Valeria Pizana 6 Wawasee 13:56.7 7:30
47 39 270 Keri Kresich 7 Hebron Middle School 13:58.3 7:31
48 40 645 Morgan Jones 8 Wawasee 13:59.5 7:32
49 41 589 Claire Abdellah 7 Trojan Xc 14:00.5 7:32
50 42 417 Molly Marcuson 6 Noblesville West 14:00.7 7:32
51 43 609 Amanda Schafer 8 Trojan Xc 14:01.4 7:33
52 746 Rebekah Brainerd 8 Zionsville Middle School 14:01.7 7:33
53 44 389 Kylie Dugger 6 Noblesville East Middle School 14:04.8 7:35
54 45 472 Jerilynn Urton 8 Otter Creek Middle School 14:05.9 7:35
55 759 Mallory Geyman 7 Zionsville West Middle School 14:06.2 7:35
56 46 520 Mariel Nash 7 Scribner Middle School 14:07.0 7:36
57 47 271 Heather Loser 7 Hebron Middle School 14:08.5 7:37
58 48 593 Ruth Brungard 7 Trojan Xc 14:08.7 7:37
59 118 Joy Hawkins 8 Cougar Xc Club 14:09.1 7:37
60 49 565 Gretchen Carie 5 South Knox Middle School 14:09.5 7:37
61 50 607 Paige Ohrvall 6 Trojan Xc 14:09.8 7:37
62 496 Kelci Ray 6 Pendleton Heights 14:10.7 7:38
63 51 742 Christina Towne 6 Zebra Pride 14:10.8 7:38
64 52 245 Elise Ruby 7 Hamilton Southeastern Junior H 14:11.2 7:38
65 266 Evangeline Farler 7 Hebron Middle School 14:17.9 7:42
66 53 573 Haley Roach 4 South Knox Middle School 14:19.6 7:43
67 54 580 Raven Watts 5 South Knox Middle School 14:20.4 7:43
68 55 521 Kelsi Sogge 6 Scribner Middle School 14:21.1 7:43
69 56 386 Natasha Angell 6 Noblesville East Middle School 14:21.8 7:44
70 341 Delani Bateman 5 Loogootee 14:22.0 7:44
71 279 Haley Rokosz 6 Hebron Middle School 14:24.3 7:45
72 57 467 Sasha Nagy 7 Otter Creek Middle School 14:24.4 7:45
73 58 232 Alexes Grafton 8 Hamilton Southeastern Junior H 14:25.9 7:46
74 485 Sarah Dudley 8 Pendleton Heights 14:26.2 7:46
75 338 Regan Sheipline 7 Lasalle Intermediate Academy 14:27.7 7:47
76 59 643 Keyanna Clevenger 8 Wawasee 14:28.8 7:48
77 60 244 Emily Prout 8 Hamilton Southeastern Junior H 14:29.1 7:48
78 61 105 Sara Bussabarger 8 Corydon Central Junior High 14:31.6 7:49
79 78 Karleigh Bessler 6 Clinton Prairie 14:32.0 7:49
80 62 222 Alexis Wilson 7 Greensburg 14:33.5 7:50
81 63 408 Jacelyn Burns 6 Noblesville West 14:34.7 7:51
82 64 728 Jon-Tae Harper 7 Zebra Pride 14:36.4 7:52
83 484 Samantha Davis 8 Pendleton Heights 14:37.8 7:52
84 65 328 Teri Thomas 8 Kahler Middle School 14:42.4 7:55
85 66 570 Natalee Holscher 4 South Knox Middle School 14:42.8 7:55
86 598 Grace Evans 6 Trojan Xc 14:42.9 7:55
87 67 318 Lilly Cash 6 Kahler Middle School 14:43.3 7:55
88 68 736 Rachel Ricketts 6 Zebra Pride 14:44.5 7:56
89 69 391 Jasmine Griesinger 7 Noblesville East Middle School 14:45.1 7:56
90 331 Izzy Fox 6 Lasalle Intermediate Academy 14:47.1 7:57
91 604 Laasya Mamidipalli 6 Trojan Xc 14:47.3 7:58
92 491 Addison Magers 6 Pendleton Heights 14:47.3 7:58
93 613 Lisa Warren 6 Trojan Xc 14:49.5 7:59
94 151 Piper Barker 4 Evansville Christian School 14:52.1 8:00
95 70 427 Sydney King 8 North Harrison Middle School 14:52.4 8:00
96 1705 Maggie Dunkel 7 14:54.0 8:01
97 71 319 Peyton Halfeldt 6 Kahler Middle School 14:54.7 8:02
98 72 239 Lucy Martin 7 Hamilton Southeastern Junior H 14:54.9 8:02
99 275 Angel'le Robinson 8 Hebron Middle School 14:56.5 8:02
100 73 213 Koregan Kidd 6 Greensburg 14:57.3 8:03
101 310 Emma Goecker 6 Immanuel Lutheran School 14:58.2 8:03
102 74 425 Torrie Hood 8 North Harrison Middle School 14:58.8 8:04
103 75 327 Sam Szewczyk 8 Kahler Middle School 14:58.9 8:04
104 312 Madeleine Wisler 7 Immanuel Lutheran School 15:01.9 8:05
105 456 Rebecca Depasse 7 Otter Creek Middle School 15:02.6 8:06
106 111 Hailey Adams 8 Cougar Xc Club 15:02.6 8:06
107 76 426 Tristan Hood 6 North Harrison Middle School 15:04.2 8:07
108 370 Morrigan Dunlap-Loomis 5 Midtown Public 15:04.6 8:07
109 269 Natalie Kirby 7 Hebron Middle School 15:06.1 8:08
110 711 Eliana Butler 7 Wisdom Builders 15:06.1 8:08
111 37 Melissa Meneses 8 Batesville Middle School 15:08.7 8:09
112 402 Abigail Thomason 8 Noblesville East Middle School 15:09.3 8:09
113 77 727 Courtney Gast 8 Zebra Pride 15:09.7 8:10
114 274 Alexis Rhoades 7 Hebron Middle School 15:10.9 8:10
115 481 Jenna Blackwell 6 Pendleton Heights 15:11.0 8:10
116 764 Courtney Nusbaum 8 Zionsville West Middle School 15:14.6 8:12
117 486 Jillian Eash 6 Pendleton Heights 15:14.9 8:12
118 373 Claire Olive 6 Midtown Public 15:15.7 8:13
119 465 Victoria Mier 7 Otter Creek Middle School 15:16.7 8:13
120 78 322 Anna McCuaig 7 Kahler Middle School 15:17.3 8:14
121 563 Madison Bowens 7 South Knox Middle School 15:17.5 8:14
122 79 104 Sarah Bailey 6 Corydon Central Junior High 15:18.8 8:14
123 80 163 Emma Troost 4 Evansville Day School 15:19.6 8:15
124 405 Lauren Wolke 8 Noblesville East Middle School 15:19.6 8:15
125 81 108 Audrey Goodpaster 6 Corydon Central Junior High 15:21.4 8:16
126 605 Frances Miller 8 Trojan Xc 15:22.1 8:16
127 82 103 Emily Armstrong 5 Corydon Central Junior High 15:22.9 8:17
128 83 207 Miranda Brandes 8 Greensburg 15:23.1 8:17
129 84 413 Christina Heinzman 7 Noblesville West 15:23.8 8:17
130 112 Grace Armstrong 6 Cougar Xc Club 15:25.7 8:18
131 85 208 Molly Brandes 6 Greensburg 15:26.3 8:18
132 86 229 Kate Evans 7 Hamilton Southeastern Junior H 15:27.6 8:19
133 1658 Kate Elliott 7 Trojan Xc 15:28.0 8:19
134 575 Peyton Robbins 3 South Knox Middle School 15:30.2 8:21
135 87 205 Sonya Bate 6 Greensburg 15:31.0 8:21
136 88 647 Kia Manning 6 Wawasee 15:31.4 8:21
137 89 410 Aubrey Hammes 6 Noblesville West 15:32.3 8:22
138 395 Megan McCabe 8 Noblesville East Middle School 15:32.4 8:22
139 462 Jaycee Kellett 6 Otter Creek Middle School 15:32.9 8:22
140 90 522 Sophie Solomon 7 Scribner Middle School 15:34.7 8:23
141 564 Kamryn Brown 7 South Knox Middle School 15:35.4 8:23
142 340 Lily Wilhelm 6 Legacy Christian School 15:36.2 8:24
143 560 Emily Blair 5 South Knox Middle School 15:37.5 8:25
144 91 219 Allison Ralston 6 Greensburg 15:37.6 8:25
145 85 Josie Mattingly 7 Clinton Prairie 15:39.6 8:26
146 92 211 Brooklyn Jackson 8 Greensburg 15:45.5 8:29
147 95 Olivia Waugh 8 Clinton Prairie 15:46.0 8:29
148 93 164 MacKenzie Virgin 6 Evansville Day School 15:46.5 8:29
149 763 Christa Nusbaum 8 Zionsville West Middle School 15:48.3 8:30
150 94 428 Avery Nicholson 7 North Harrison Middle School 15:49.1 8:31
151 95 249 Sydney Sloan 8 Hamilton Southeastern Junior H 15:50.5 8:32
152 749 Macy Moore 8 Zionsville Middle School 15:55.5 8:34
153 96 415 Tori Linville 7 Noblesville West 15:58.1 8:36
154 332 Willow Fox 5 Lasalle Intermediate Academy 15:58.2 8:36
155 97 160 Alyssa Elderkin 6 Evansville Day School 15:59.5 8:36
156 757 Nina Brochin 7 Zionsville West Middle School 16:02.5 8:38
157 387 Isabella Commeville 6 Noblesville East Middle School 16:02.5 8:38
158 98 730 Geneva Isbell 6 Zebra Pride 16:03.6 8:39
159 574 Madelyn Robbins 6 South Knox Middle School 16:03.9 8:39
160 214 Kennedy McCullough 6 Greensburg 16:04.5 8:39
161 140 Eleana Manning 7 Eastbrook 16:04.9 8:39
162 490 Jessica MacMillan 8 Pendleton Heights 16:05.2 8:39
163 562 Hope Blair 7 South Knox Middle School 16:05.3 8:39
164 755 Heather Shrote 7 Zionsville Middle School 16:05.7 8:40
165 99 161 Presley Mohler 7 Evansville Day School 16:06.3 8:40
166 100 409 Abigayle Gronauer 8 Noblesville West 16:09.9 8:42
167 243 Sarah Platt 7 Hamilton Southeastern Junior H 16:11.6 8:43
168 295 Hayden Kovell 4 Horizon Christian 16:14.2 8:44
169 571 Kyla Lee 6 South Knox Middle School 16:16.5 8:45
170 248 Stephanie Simmons 8 Hamilton Southeastern Junior H 16:17.4 8:46
171 101 162 Bella Reynolds 6 Evansville Day School 16:20.5 8:48
172 63 Lily Koenig 6 Castle Cross Country Club 16:21.7 8:48
173 591 Elise Berry 6 Trojan Xc 16:24.4 8:50
174 289 Milena Terrell 7 Helados 16:26.2 8:51
175 102 523 Angela Stites 7 Scribner Middle School 16:30.1 8:53
176 28 Kierra Brock 6 Batesville Middle School 16:32.7 8:54
177 103 25 Kendall Thompkins 6 Barr-Reeve 16:33.1 8:54
178 403 Brooke Thomason 6 Noblesville East Middle School 16:40.4 8:58
179 578 Jesse Stafford 5 South Knox Middle School 16:45.7 9:01
180 557 Morgan Alderton 3 South Knox Middle School 16:54.8 9:06
181 204 Addison Asher 8 Greensburg 16:56.6 9:07
182 1 Ashley Bergman 5 Acacia Academy 16:59.2 9:08
183 2 Hope Braun 5 Acacia Academy 17:02.5 9:10
184 717 Kristen Marshall 8 Wisdom Builders 17:04.3 9:11
185 104 17 Brooke Kavanaugh 8 Barr-Reeve 17:10.3 9:14
186 663 Dakota Martin 7 West Lafayette 17:13.8 9:16
187 1317 Katherine Schurman 8 Pendleton Heights 17:20.3 9:20
188 210 Adrienne Horan 8 Greensburg 17:21.1 9:20
189 1780 Jenna Carter 5 17:23.5 9:21
190 7 Madison Mitchell 6 Acacia Academy 17:23.8 9:22
191 369 Lela Boys-Sibley 7 Midtown Public 17:24.4 9:22
192 105 720 Alyssa Bell 8 Zebra Pride 17:26.6 9:23
193 80 Carla Brewer 7 Clinton Prairie 17:31.7 9:26
194 57 Delaney Patterson 7 Brownsburg East Ms 17:32.7 9:26
195 106 419 Layla Ortas 8 Noblesville West 17:33.9 9:27
196 107 110 Krista Walke 7 Corydon Central Junior High 17:48.5 9:35
197 596 Ally Eaton 7 Trojan Xc 17:49.2 9:35
198 32 Baileigh Hartman 8 Batesville Middle School 17:50.3 9:36
199 664 Isabella Parker 8 West Lafayette 17:50.4 9:36
200 1659 Lily Green 6 Trojan Xc 17:51.4 9:36
201 561 Faith Blair 7 South Knox Middle School 18:02.6 9:43
202 296 Rachel Lynch 6 Horizon Christian 18:06.0 9:44
203 108 739 Macie Robison 8 Zebra Pride 18:29.3 9:57
204 107 Melanie Goodman 7 Corydon Central Junior High 18:48.3 10:07
205 740 Amanda Sayger 8 Zebra Pride 18:51.9 10:09
206 297 Adara Sturm 4 Horizon Christian 19:02.1 10:15
207 4 Chase Hayes 3 Acacia Academy 19:09.4 10:18
208 339 Dani Pielemeier 6 Legacy Christian School 19:36.6 10:33
209 142 Corinne Walker 8 Eastbrook 19:38.6 10:34
210 741 Izahbella Scott 6 Zebra Pride 19:39.6 10:35
211 299 Jessica Hartmus 6 Huntington Catholic School 19:48.4 10:39
212 718 Maddie Molin 8 Wisdom Builders 19:55.6 10:43
213 416 Hailey Longardner 6 Noblesville West 20:09.8 10:51
214 715 Madeline Gladura 8 Wisdom Builders 21:34.5 11:36
215 653 Addison Clark 8 West Lafayette 21:35.0 11:37
216 652 Gia Bradford 8 West Lafayette 25:31.1 13:44