GRANITEMAN TRIATHLON
Pleasant Lake, Rockville, MN - July 12, 2009
1/3 Mile Swim - 15 Mile Bike - 3.1 Mile Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 1/62 93 Harold Doise 36 M Maple Grove MN 21 9:08 1:34 0:46 2 37:34 24.0 0:30 3 18:55 6:06 1:06:50
2 1/51 138 Jim Graif 47 M Elk River MN 25 9:15 1:35 302 57:37 15.6 0:44 18 20:35 6:39 1:07:43
3 2/62 82 Bill Corcoran 36 M Waite Park MN 23 9:12 1:34 0:25 1 37:29 24.0 0:33 27 21:10 6:50 1:08:46
4 1/44 361 Micah Turman 28 M Minneapolis MN 13 8:38 1:29 0:37 12 39:35 22.7 0:31 7 19:56 6:26 1:09:15
5 2/44 446 Matt Desmarais 24 M Saint Paul MN 18 9:02 1:33 0:47 9 39:30 22.8 0:38 6 19:47 6:23 1:09:42
6 3/44 330 Andrew Shulha 24 M Rochester MN 17 9:00 1:32 1:04 7 39:15 22.9 0:42 5 19:47 6:23 1:09:45
7 3/62 353 Chip Tabor 37 M St. Louis Park MN 35 9:28 1:37 1:07 10 39:30 22.8 0:42 4 19:08 6:11 1:09:53
8 2/51 265 Michael Noonan 41 M Minneapolis MN 24 9:14 1:35 0:45 4 38:30 23.4 0:42 22 20:50 6:44 1:09:58
9 4/62 55 Robert Brown 34 M Hopkins MN 19 9:06 1:33 0:47 16 39:55 22.5 0:36 8 19:59 6:27 1:10:20
10 3/51 190 David Knack 45 M Prior Lake MN 27 9:20 1:36 0:41 14 39:43 22.7 0:40 11 20:20 6:34 1:10:40
11 5/62 22 Doug Barkema 33 M Saint Louis Park MN 70 10:22 1:46 1:28 3 37:43 23.9 0:32 20 20:44 6:42 1:10:47
12 4/44 357 Jason Timmer 23 M Minneapolis MN 1 7:37 1:18 0:35 24 41:22 21.8 0:54 23 20:50 6:44 1:11:18
13 5/44 343 Ladislaus Strzok 25 M Duluth MN 68 10:20 1:46 17 40:04 22.5 0:37 16 20:34 6:38 1:11:32
14 4/51 242 Ted McNamara 42 M Buffalo MN 46 9:53 1:41 0:48 6 39:11 23.0 0:35 32 21:23 6:54 1:11:47
15 6/62 146 Ben Hanson 30 M Princeton MN 44 9:48 1:41 0:42 13 39:41 22.7 0:35 37 21:39 6:59 1:12:22
16 1/13 305 Caius Rickard 18 M Plymouth MN 9 8:27 1:27 0:36 38 42:26 21.2 0:28 15 20:31 6:37 1:12:24
17 5/51 308 Jim Robb 45 M Maple Grove MN 73 10:24 1:47 0:36 8 39:20 22.9 0:37 42 21:53 7:04 1:12:48
18 1/8 115 Benjamin Ewers 63 M North Oaks MN 66 10:17 1:46 1:02 5 38:42 23.3 0:53 56 22:13 7:10 1:13:04
19 7/62 271 Aaron Olson 31 M St. Paul MN 5 8:08 1:24 0:42 28 41:40 21.6 0:31 54 22:11 7:10 1:13:10
20 6/51 352 Tim Sykes 43 M Fertile MN 26 9:18 1:35 0:39 25 41:30 21.7 0:31 35 21:32 6:57 1:13:28
21 8/62 233 Marty Martens 37 M Minneapolis MN 55 10:07 1:44 2:13 18 40:05 22.5 0:45 13 20:23 6:35 1:13:32
22 9/62 333 Josh Smith 35 M Watertown MN 75 10:26 1:47 1:03 15 39:44 22.7 1:13:38
23 7/51 283 Craig Peterson 47 M Minneapolis MN 30 9:22 1:36 0:35 33 42:13 21.3 0:39 30 21:19 6:53 1:14:06
24 1/68 145 Diane Hankee 32 F Lino Lakes MN 85 10:38 1:49 0:41 21 40:46 22.1 0:30 39 21:50 7:03 1:14:22
25 10/62 232 Sean Maher 35 M St. Michael MN 52 10:03 1:43 0:29 22 40:56 22.0 0:54 55 22:12 7:10 1:14:31
26 6/44 49 Ian Brekke 23 M Saint Paul MN 72 10:23 1:47 1:14 35 42:17 21.3 0:30 14 20:28 6:37 1:14:51
27 1/26 310 Pete Royer 50 M Litchfield MN 92 10:49 1:51 1:20 23 40:57 22.0 0:50 25 21:04 6:48 1:14:58
28 8/51 336 Josh Stahl 40 M Minnetonka MN 95 10:55 1:52 0:49 11 39:33 22.8 0:50 77 23:09 7:28 1:15:13
29 2/26 341 Larry Stracke 52 M Sauk Rapids MN 137 11:38 1:59 0:56 19 40:24 22.3 0:38 50 22:08 7:09 1:15:42
30 3/26 113 Mike Ewen 52 M Rochester MN 127 11:27 1:58 0:59 31 42:08 21.4 0:49 21 20:48 6:43 1:16:09
31 4/26 322 Larry Schonhardt 52 M New Hope MN 12 8:32 1:28 1:20 30 41:48 21.5 0:48 100 23:46 7:40 1:16:12
32 2/68 36 Nicole Bergh 31 F Sartell MN 40 9:40 1:39 0:56 52 43:07 20.9 0:36 58 22:19 7:12 1:16:36
33 7/44 261 Jason Neumann 27 M Saint Cloud MN 47 9:54 1:42 0:53 51 43:05 20.9 0:40 47 22:06 7:08 1:16:36
34 2/13 139 Joel Gregory 19 M Richmond MN 14 8:43 1:29 0:57 84 45:12 19.9 0:49 24 20:59 6:47 1:16:37
35 11/62 156 Erik Hendrikson 37 M Edina MN 130 11:29 1:58 0:57 20 40:41 22.1 0:55 62 22:38 7:18 1:16:39
36 12/62 160 Christian Hicks 35 M Robbinsdale DC 15 8:49 1:31 1:12 63 43:56 20.5 1:32 29 21:18 6:53 1:16:46
37 3/13 370 Alexander Vogel 16 M Maple Grove MN 22 9:09 1:34 0:47 79 44:54 20.0 0:59 28 21:15 6:52 1:17:02
38 9/51 456 Gregg Steiger 43 M Minnetonka MN 100 10:57 1:52 1:01 29 41:44 21.6 0:50 61 22:33 7:17 1:17:02
39 4/13 178 Jack Jorgensen 19 M Edina MN 180 12:20 2:06 1:05 42 42:44 21.1 0:49 12 20:20 6:34 1:17:15
40 5/26 259 Michael Murray 50 M Sartell MN 102 10:59 1:53 1:07 27 41:35 21.6 0:53 70 22:54 7:24 1:17:25
41 3/68 204 Brooke Larsen 31 F Northfield MN 8 8:26 1:27 1:00 106 46:07 19.5 0:50 26 21:08 6:49 1:17:29
42 13/62 393 Tony Willett 39 M Lakeville MN 43 9:48 1:41 1:29 36 42:18 21.3 0:39 85 23:23 7:33 1:17:35
43 8/44 385 Peter Wenzel 22 M Minneapolis MN 117 11:15 1:55 1:26 32 42:10 21.3 0:57 40 21:51 7:03 1:17:36
44 5/13 198 David Laberge 16 M Maple Grove MN 53 10:05 1:43 0:43 48 43:03 20.9 0:37 82 23:19 7:32 1:17:44
45 10/51 42 Tim Bode 41 M Buffalo MN 4 8:08 1:23 0:38 47 42:59 20.9 1:04 137 25:01 8:05 1:17:47
46 6/26 395 Jim Wolter 51 M Lakeville MN 7 8:26 1:27 0:55 53 43:11 20.8 0:59 114 24:28 7:54 1:17:56
47 7/26 454 Dennis Ellingson 57 M Courtland MN 33 9:27 1:37 1:04 26 41:32 21.7 1:09 139 25:09 8:07 1:18:17
48 9/44 176 Brent Johnson 20 M Arden Hills MN 6 8:17 1:25 1:29 143 47:32 18.9 0:49 17 20:34 6:38 1:18:40
49 4/68 346 Laurel Sundberg 30 F Minnetonka MN 84 10:37 1:49 0:41 44 42:49 21.0 0:57 102 23:47 7:41 1:18:49
50 10/44 388 Jeff Westensee 25 M Minneapolis MN 78 10:32 1:48 0:59 67 44:19 20.3 0:54 60 22:23 7:14 1:19:04
51 1/39 307 Heidi Robb 41 F Maple Grove MN 173 12:15 2:06 0:40 37 42:20 21.3 0:39 90 23:33 7:36 1:19:24
52 8/26 340 Mark Storhaug 51 M Alexandria MN 16 8:59 1:32 1:00 57 43:23 20.7 0:58 142 25:19 8:10 1:19:36
53 9/26 148 Tad Hauck 51 M Eden Prairie MN 39 9:40 1:39 1:45 56 43:19 20.8 1:37 87 23:25 7:33 1:19:43
54 11/51 329 Peter Shea 40 M Lakeville MN 253 13:46 2:21 0:42 40 42:30 21.2 0:42 48 22:06 7:08 1:19:43
55 12/51 81 Mike Comstock 41 M Centerville MN 160 12:00 2:03 1:02 41 42:32 21.2 1:07 76 23:06 7:27 1:19:45
56 11/44 225 Spencer Lund 23 M Lake Lillian MN 272 14:12 2:26 1:49 55 43:13 20.8 0:30 10 20:07 6:30 1:19:49
57 13/51 328 Robert Seidenkranz 41 M Monticello MN 108 11:04 1:54 1:29 74 44:34 20.2 1:04 38 21:47 7:02 1:19:56
58 5/68 455 Raechel Konczewski 30 F Melrose MN 31 9:23 1:36 0:45 78 44:52 20.1 0:57 109 24:04 7:46 1:19:59
59 14/62 33 Kevin Bengtson 38 M Minneapolis MN 20 9:07 1:34 1:29 60 43:41 20.6 0:50 135 24:58 8:04 1:20:04
60 6/68 457 Cheryl Bond 34 F Shakopee MN 141 11:41 2:00 0:48 34 42:15 21.3 0:34 132 24:51 8:01 1:20:06
61 15/62 135 Ben Geyer 36 M Henning MN 121 11:19 1:56 1:32 61 43:43 20.6 0:52 64 22:45 7:21 1:20:10
62 12/44 23 Aaron Barlow 20 M West St. Paul MN 34 9:27 1:37 0:54 92 45:37 19.7 0:46 98 23:45 7:40 1:20:27
63 14/51 311 Tim Ruff 44 M Savage MN 88 10:47 1:51 1:54 69 44:23 20.3 0:37 66 22:50 7:22 1:20:28
64 2/39 402 Pam Zachman 44 F Golden Valley MN 41 9:47 1:40 0:31 76 44:43 20.1 0:43 131 24:51 8:01 1:20:33
65 15/51 244 Ross Megarry 41 M Lakeville MN 32 9:26 1:37 1:50 81 45:01 20.0 1:05 84 23:21 7:32 1:20:41
66 16/51 251 Marty Moren 42 M St. Cloud MN 3 7:58 1:22 1:29 49 43:03 20.9 1:07 221 27:35 8:54 1:21:10
67 13/44 369 Thomas Vilkama 27 M Plymouth MN 201 12:43 2:10 1:22 46 42:58 20.9 1:09 73 23:01 7:26 1:21:11
68 3/39 66 Marjie Carr-Oxley 46 F Roseville MN 58 10:11 1:44 0:40 88 45:24 19.8 0:37 116 24:34 7:56 1:21:23
69 7/68 15 Noelle Andrychowicz 33 F Blaine MN 69 10:20 1:46 1:01 71 44:24 20.3 1:10 115 24:31 7:55 1:21:24
70 6/13 401 Anthony Young 19 M St. Cloud MN 149 11:51 2:02 1:37 112 46:18 19.4 0:21 31 21:23 6:54 1:21:28
71 17/51 241 Greg McNamara 46 M Little Falls MN 170 12:12 2:05 1:44 45 42:50 21.0 1:21:30
72 16/62 239 Dan McKeon 32 M Bemidji MN 91 10:49 1:51 1:15 85 45:16 19.9 0:52 88 23:26 7:34 1:21:35
73 17/62 137 Michael Given 35 M St Cloud MN 51 10:01 1:43 1:29 45:14 133 24:53 8:02 1:21:36
74 14/44 230 Ryan MacMaster 21 M Detroit Lakes MN 62 10:14 1:45 1:35 102 46:04 19.5 1:56 51 22:08 7:09 1:21:55
75 15/44 229 Ryan Maciej 21 M St. Cloud MN 262 13:54 2:23 0:54 64 44:01 20.4 1:04 45 22:06 7:08 1:21:57
76 10/26 165 Steve Hoover 54 M St. Cloud MN 233 13:09 2:15 1:39 39 42:28 21.2 0:56 105 23:54 7:43 1:22:04
77 18/62 187 Kris King 33 M Ramsey MN 29 9:22 1:36 152 47:50 18.8 0:38 113 24:26 7:53 1:22:09
78 8/68 126 Sarah Foley 38 F Cologne MN 54 10:06 1:44 0:56 89 45:25 19.8 1:04 121 24:41 7:58 1:22:10
79 19/62 155 Craig Hendrickson 32 M Hopkins MN 64 10:16 1:45 1:32 94 45:43 19.7 1:15 94 23:39 7:38 1:22:23
80 11/26 107 Brad Erickson 54 M Plymouth MN 99 10:57 1:52 2:10 68 44:20 20.3 1:16 103 23:54 7:43 1:22:34
81 4/39 163 Lisa Hines 46 F Waite Park MN 153 11:54 2:02 0:42 130 47:07 19.1 0:40 57 22:14 7:11 1:22:34
82 1/44 360 Abigail Turman 26 F Minneapolis MN 86 10:38 1:49 0:55 133 47:16 19.0 0:45 75 23:04 7:27 1:22:36
83 20/62 292 Shannon Pring 32 M Cloquet MN 93 10:49 1:51 1:10 120 46:39 19.3 0:29 91 23:34 7:36 1:22:39
84 18/51 304 Frank Rezac 44 M Saint Cloud MN 28 9:21 1:36 1:14 77 44:48 20.1 1:55 148 25:29 8:14 1:22:45
85 2/44 234 Hilarie Martin 28 F Minneapolis MN 96 10:56 1:52 2:08 90 45:31 19.8 1:16 71 22:57 7:25 1:22:46
86 9/68 300 Jennifer Rehling 32 F Andover MN 56 10:08 1:44 0:47 66 44:11 20.4 0:41 209 27:09 8:46 1:22:54
87 5/39 398 Amy Woolsey 43 F Sauk Rapids MN 110 11:06 1:54 0:58 83 45:02 20.0 0:46 140 25:11 8:08 1:23:00
88 21/62 344 David Stueve 38 M Buffalo MN 161 12:00 2:03 0:51 58 43:38 20.6 0:51 159 25:41 8:17 1:23:00
89 6/39 284 Jane Peterson 41 F St. Cloud MN 48 9:55 1:42 1:21 142 47:31 18.9 1:08 80 23:13 7:30 1:23:05
90 22/62 162 Brandon Hillman 33 M Golden Valley MN 67 10:17 1:46 2:04 113 46:22 19.4 0:46 108 24:04 7:46 1:23:30
91 12/26 386 Gary Wernersbach 51 M Zimmerman MN 162 12:01 2:03 2:49 43 42:46 21.0 0:59 136 25:00 8:04 1:23:33
92 16/44 51 Paul Broer 27 M Shoreview MN 143 11:43 2:00 1:50 147 47:39 18.9 1:15 33 21:23 6:54 1:23:48
93 17/44 129 Nate Fritsch 28 M Hudson WI 120 11:18 1:56 2:21 141 47:30 18.9 1:18 34 21:28 6:56 1:23:52
94 19/51 338 Todd Steinke 41 M St. Cloud MN 106 11:04 1:53 1:27 62 43:46 20.6 0:58 192 26:43 8:38 1:23:54
95 23/62 83 Mike Corcoran 39 M Grand Forks ND 132 11:34 1:59 1:04 59 43:39 20.6 1:29 177 26:11 8:27 1:23:55
96 18/44 331 Mitchell Simonson 26 M Maple Grove MN 200 12:43 2:10 1:44 127 46:59 19.2 0:27 46 22:06 7:08 1:23:57
97 24/62 227 Scott Lunos 32 M Shoreview MN 74 10:25 1:47 1:22 117 46:28 19.4 1:05 128 24:49 8:01 1:24:06
98 3/44 257 Jenny Mueller 26 F Rochester MN 150 11:51 2:02 1:02 144 47:32 18.9 0:55 69 22:53 7:23 1:24:12
99 10/68 277 Holly Paradis 36 F Maple Grove MN 104 11:01 1:53 0:50 145 47:33 18.9 1:08 96 23:43 7:39 1:24:13
100 19/44 171 Jacob Isberner 27 M Saint Cloud MN 193 12:38 2:10 1:26 135 47:20 19.0 1:08 49 22:06 7:08 1:24:37
101 20/51 376 Dustin Warner 43 M Eden Prairie MN 77 10:29 1:48 0:40 87 45:18 19.9 0:41 220 27:33 8:54 1:24:39
102 20/44 289 Henry Praska 28 M Brainerd MN 128 11:28 1:58 3:12 54 43:11 20.8 1:21 150 25:32 8:15 1:24:41
103 11/68 372 Lisa Wacek 38 F Minneapolis MN 234 13:10 2:15 1:30 95 45:46 19.7 1:12 78 23:12 7:30 1:24:48
104 21/51 179 Timothy Jung 46 M Minneapolis MN 135 11:37 1:59 1:24 86 45:16 19.9 0:59 154 25:36 8:16 1:24:49
105 2/8 228 Tom Lynch 60 M Alexandria MN 303 14:54 2:33 1:27 50 43:04 20.9 0:46 120 24:40 7:58 1:24:49
106 4/44 89 Kathleen Dewahl 23 F Saint Paul MN 207 12:50 2:12 1:13 98 45:53 19.6 0:58 106 23:59 7:45 1:24:51
107 13/26 177 Ed Jones 52 M Cambridge MN 203 12:47 2:11 1:22 73 44:30 20.2 0:52 146 25:28 8:13 1:24:57
108 12/68 394 Angela Williams 30 F Saint Cloud MN 50 10:01 1:43 1:44 72 44:26 20.3 0:45 239 28:04 9:03 1:24:58
109 25/62 399 David Wymore 33 M Plymouth MN 247 13:39 2:20 1:46 82 45:02 20.0 1:23 79 23:13 7:30 1:25:01
110 26/62 175 Sjsilrum@gma Jeska-Silr 31 M Minneapolis MN 172 12:12 2:05 1:55 99 45:57 19.6 1:22 93 23:38 7:38 1:25:02
111 13/68 314 Missy Salzer 39 F Fort Collins CO 156 11:56 2:02 1:13 156 47:58 18.8 0:54 81 23:14 7:30 1:25:13
112 21/44 114 Scott Ewen 25 M Saint Cloud MN 94 10:52 1:51 0:56 136 47:21 19.0 0:44 144 25:24 8:12 1:25:15
113 22/44 296 John Redman 25 M Plymouth MN 65 10:17 1:45 2:09 148 47:40 18.9 0:27 124 24:46 8:00 1:25:17
114 27/62 158 Jose Hernandez 34 M Saint Paul MN 251 13:44 2:21 1:52 75 44:34 20.2 1:28 95 23:42 7:39 1:25:18
115 23/44 299 Dennis Regnier 29 M Wichita KS 49 9:59 1:42 2:11 91 45:35 19.7 0:39 200 26:58 8:42 1:25:20
116 24/44 221 Robert Loukusa 24 M Monticello MN 243 13:35 2:19 1:40 93 45:38 19.7 0:35 104 23:54 7:43 1:25:21
117 14/26 200 Bill Laferriere 51 M St. Cloud MN 144 11:44 2:00 1:55 104 46:06 19.5 1:09 119 24:38 7:57 1:25:30
118 14/68 65 Sara Carlson 30 F Pillager MN 209 12:52 2:12 0:43 146 47:33 18.9 0:57 89 23:30 7:35 1:25:34
119 28/62 61 Nathan Campeau 30 M Minneapolis MN 344 16:44 2:51 1:56 128 47:04 19.1 1:21 2 18:35 6:00 1:25:38
120 7/39 317 Renee Saxman 48 F Rochester MN 265 13:59 2:23 1:53 97 45:49 19.6 0:36 86 23:24 7:33 1:25:38
121 29/62 34 Jason Benson 37 M Lino Lakes MN 176 12:19 2:06 0:49 111 46:17 19.4 1:00 143 25:24 8:12 1:25:47
122 5/44 356 Katie Thompson 25 F Eden Prairie MN 198 12:41 2:10 1:19 169 48:37 18.5 1:02 53 22:10 7:09 1:25:47
123 30/62 350 Grant Swenson 31 M Foley MN 89 10:47 1:51 0:46 193 49:44 18.1 0:50 99 23:45 7:40 1:25:51
124 15/68 4 Sara Ahlquist 39 F Minnetonka MN 133 11:35 1:59 1:06 119 46:38 19.3 0:46 164 25:52 8:21 1:25:55
125 8/39 294 Sandy Rasmussen 42 F Melrose MN 61 10:12 1:45 0:54 183 49:20 18.2 0:59 118 24:36 7:57 1:25:58
126 25/44 79 Josiah Collins 21 M Brainerd MN 2 7:42 1:19 1:47 204 50:14 17.9 0:40 161 25:45 8:19 1:26:05
127 7/13 154 Andrew Helseth 19 M Edina MN 57 10:09 1:44 1:07 188 49:38 18.1 0:25 127 24:49 8:01 1:26:05
128 31/62 236 Shane McFadden 38 M St. Louis Park MN 119 11:17 1:56 1:59 175 48:59 18.4 1:28 63 22:40 7:19 1:26:21
129 16/68 212 Anne Liebeck 33 F Minneapolis MN 154 11:54 2:02 1:54 161 48:07 18.7 1:10 83 23:20 7:32 1:26:24
130 6/44 362 Molly Uecker 26 F Buffalo MN 142 11:41 2:00 1:13 118 46:32 19.3 1:08 167 25:55 8:22 1:26:28
131 22/51 216 Scott Lindell 41 M Sartell MN 63 10:16 1:45 1:59 291 56:21 16.0 0:32 1 17:24 5:37 1:26:29
132 23/51 164 Scott Hooper 48 M St. Cloud MN 111 11:06 1:54 1:41 115 46:26 19.4 1:22 179 26:13 8:28 1:26:45
133 26/44 249 Matthew Moehrle 29 M Sartell MN 45 9:49 1:41 2:38 116 46:26 19.4 0:49 208 27:08 8:45 1:26:47
134 17/68 210 Erin Lemke 39 F Sartell MN 145 11:45 2:01 2:14 114 46:25 19.4 0:55 151 25:32 8:15 1:26:49
135 18/68 69 Karen Chenvert 36 F St Louis Park MN 225 13:04 2:14 1:18 103 46:04 19.5 0:55 149 25:31 8:14 1:26:49
136 27/44 95 Matthew Dona 21 M Bloomington MN 217 12:58 2:13 2:20 170 48:38 18.5 1:12 41 21:52 7:03 1:26:57
137 32/62 373 Jon Wagner 37 M Sartell MN 164 12:05 2:04 1:05 198 49:54 18.0 0:58 72 23:01 7:26 1:27:01
138 19/68 59 Stephanie Byland 36 F Edina MN 124 11:23 1:57 2:07 126 46:59 19.2 1:08 145 25:27 8:13 1:27:01
139 7/44 309 Megan Rose 25 F Sartell MN 218 12:58 2:13 1:03 184 49:21 18.2 0:51 68 22:52 7:23 1:27:04
140 33/62 298 Steve Redman 34 M Dayton MN 275 14:19 2:27 1:55 65 44:03 20.4 0:40 178 26:12 8:28 1:27:07
141 15/26 37 Larry Bethel 57 M Fergus Falls MN 286 14:39 2:30 1:25 171 48:41 18.5 0:27 43 21:59 7:06 1:27:09
142 8/13 380 Eric Weisenburger 18 M Golden Valley MN 87 10:43 1:50 1:42 187 49:35 18.2 1:09 107 24:02 7:46 1:27:09
143 24/51 354 Shannon Taggart 41 M Prior Lake MN 178 12:20 2:06 2:05 125 46:51 19.2 1:25 129 24:49 8:01 1:27:27
144 8/44 267 Christi Nowak 21 F Annandale MN 169 12:12 2:05 1:11 222 51:02 17.6 1:06 44 22:03 7:07 1:27:31
145 9/13 140 Odin Guerard 17 M Royalton MN 350 16:58 2:54 2:05 137 47:22 19.0 0:41 19 20:37 6:39 1:27:40
146 20/68 324 Jamie Schwegel 30 F Rice MN 189 12:34 2:09 0:53 100 46:00 19.6 0:50 218 27:25 8:51 1:27:40
147 25/51 159 Dennis Hetland 47 M Fargo ND 246 13:38 2:20 1:15 153 47:51 18.8 1:11 101 23:47 7:41 1:27:40
148 1/11 133 Sheila Gemar 50 F Spicer MN 107 11:04 1:53 0:53 181 49:09 18.3 0:52 162 25:48 8:20 1:27:43
149 1/10 281 Molly Peichel 15 F Rice MN 10 8:29 1:27 1:07 211 50:21 17.9 0:24 219 27:27 8:52 1:27:46
150 16/26 182 Mark Kapsner 56 M Saint Cloud MN 293 14:48 2:32 1:51 70 44:24 20.3 0:53 166 25:55 8:22 1:27:48
151 21/68 24 Beth Barrett 33 F Minneapolis MN 101 10:58 1:53 0:45 107 46:09 19.5 0:57 272 29:12 9:25 1:27:58
152 34/62 6 Bobby Ahrens 30 M Eagan MN 221 13:03 2:14 1:49 134 47:17 19.0 0:50 141 25:11 8:08 1:28:08
153 35/62 38 Chad Binsfeld 31 M Sauk Rapids MN 38 9:37 1:39 2:08 205 50:14 17.9 0:27 165 25:53 8:21 1:28:17
154 2/11 77 Bethany Collins 54 F New Hope MN 60 10:12 1:45 1:04 123 46:48 19.2 1:23 264 28:55 9:20 1:28:20
155 22/68 85 Cindy Crecelius 33 F Farmington MN 212 12:55 2:12 1:24 80 44:58 20.0 1:03 243 28:09 9:05 1:28:27
156 9/44 35 Emily Beresford 24 F Duluth MN 157 11:57 2:03 1:57 178 49:05 18.3 1:49 97 23:43 7:39 1:28:28
157 2/10 122 Amanda Finstad 17 F Baxter MN 115 11:13 1:55 1:48 177 49:03 18.3 1:07 153 25:34 8:15 1:28:42
158 26/51 13 Troy Andreasen 41 M Hoffman MN 152 11:53 2:02 1:48 174 48:56 18.4 1:25 125 24:46 8:00 1:28:45
159 23/68 46 Sue Boschee 38 F Sartell MN 123 11:23 1:57 1:44 139 47:23 19.0 0:56 216 27:24 8:51 1:28:47
160 3/11 448 Jan Handlos 55 F Baxter MN 192 12:38 2:10 2:32 109 46:10 19.5 0:30 205 27:02 8:44 1:28:49
161 10/44 384 Kelly Wencl 29 F Alexandria MN 36 9:32 1:38 0:53 228 51:15 17.6 0:57 182 26:17 8:29 1:28:51
162 36/62 2 Greg Haupert 37 M Saint Cloud MN 283 14:33 2:29 2:59 149 47:42 18.9 0:53 65 22:48 7:22 1:28:53
163 37/62 348 Michael Svir 30 M Baxter MN 312 15:23 2:38 2:03 150 47:48 18.8 0:54 74 23:02 7:26 1:29:09
164 28/44 117 Peter Faulhaber 21 M Menomonie WI 42 9:48 1:41 2:14 233 51:47 17.4 0:38 122 24:45 7:59 1:29:09
165 27/51 103 Mark Eginton 40 M Duluth MN 151 11:51 2:02 2:43 122 46:43 19.3 1:04 198 26:52 8:40 1:29:11
166 38/62 254 Micah Morris 31 M Montrose MN 163 12:04 2:04 2:08 124 46:51 19.2 0:31 224 27:40 8:56 1:29:12
167 17/26 268 Tom Nowak 52 M Annandale MN 116 11:14 1:55 1:49 168 48:28 18.6 0:20 217 27:24 8:51 1:29:14
168 24/68 400 Jessica Wymore 32 F Plymouth MN 179 12:20 2:06 1:31 160 48:06 18.7 1:20 168 26:00 8:24 1:29:15
169 29/44 321 Ryan Schmidt 23 M Minneapolis MN 228 13:06 2:14 3:15 101 46:00 19.6 1:23 155 25:36 8:16 1:29:18
170 25/68 459 Stephanie Classen 38 F 199 12:43 2:10 0:54 163 48:08 18.7 0:36 204 27:01 8:43 1:29:20
171 26/68 363 Carleen Ulbrich 38 F Anchorage AK 268 14:05 2:24 1:08 140 47:29 19.0 1:04 157 25:39 8:17 1:29:21
172 28/51 123 Gary Fisher 45 M Fargo ND 103 11:01 1:53 1:48 185 49:34 18.2 1:18 176 26:10 8:27 1:29:48
173 11/44 312 Christin Rutgers 26 F Nelson MN 187 12:30 2:08 1:51 121 46:41 19.3 1:06 228 27:45 8:57 1:29:50
174 39/62 255 Chad Motzko 35 M Richfield MN 181 12:20 2:06 1:38 110 46:14 19.5 1:09 252 28:31 9:12 1:29:51
175 18/26 275 Shaun Palmer 50 M Rochester MN 112 11:09 1:54 2:48 231 51:42 17.4 1:25 67 22:52 7:23 1:29:52
176 27/68 334 Laurie Smith 36 F Merrifield MN 146 11:47 2:01 1:17 176 49:02 18.4 1:28 185 26:20 8:30 1:29:52
177 3/8 193 Bob Koshnick 65 M Detroit Lakes MN 129 11:28 1:58 2:07 129 47:06 19.1 1:10 240 28:04 9:04 1:29:53
178 10/13 147 Noah Hanson 13 M Lakeville MN 167 12:10 2:05 1:54 217 50:43 17.7 0:29 123 24:46 8:00 1:29:58
179 40/62 92 Todd Dittrich 38 M Farmington MN 186 12:28 2:08 2:31 167 48:18 18.6 0:51 181 26:14 8:28 1:30:20
180 29/51 219 Paul Lively 49 M Liberty MO 122 11:19 1:56 1:33 105 46:07 19.5 1:14 289 30:26 9:49 1:30:36
181 4/8 132 Eugene Garver 64 M Sartell MN 185 12:26 2:08 2:41 165 48:12 18.7 1:54 160 25:42 8:18 1:30:53
182 30/44 291 Derek Price 24 M Mankato MN 338 16:20 2:47 2:08 131 47:09 19.1 1:05 111 24:16 7:50 1:30:56
183 9/39 174 Mary Januschka 48 F Cambridge MN 279 14:27 2:28 2:03 164 48:09 18.7 1:42 130 24:49 8:01 1:31:08
184 12/44 382 Aubrey Welp 20 F St Cloud MN 11 8:31 1:28 1:26 242 52:44 17.1 0:40 236 27:54 9:00 1:31:12
185 13/44 378 Mary Wawra 27 F Hamel MN 282 14:32 2:29 1:31 166 48:12 18.7 1:03 175 26:08 8:26 1:31:25
186 28/68 191 Kimberly Koehn 32 F Sartell MN 159 11:59 2:03 1:40 220 50:52 17.7 1:20 158 25:39 8:17 1:31:28
187 31/44 183 David Katzner 28 M Big Lake MN 211 12:53 2:12 2:05 209 50:16 17.9 0:40 156 25:38 8:17 1:31:31
188 14/44 142 Shannon Haglin 29 F Brainerd MN 80 10:34 1:48 1:13 189 49:39 18.1 0:29 279 29:41 9:35 1:31:34
189 10/39 447 Margaret Schafer 47 F Brainerd MN 155 11:55 2:02 2:03 96 45:47 19.7 1:14 294 30:45 9:55 1:31:41
190 4/11 50 Reina Brekke 51 F Shoreview MN 231 13:07 2:15 1:37 180 49:08 18.3 0:52 210 27:10 8:46 1:31:52
191 32/44 449 Zach Pieper 24 M Saint Paul MN 236 13:18 2:16 1:41 159 48:05 18.7 1:33 213 27:18 8:49 1:31:53
192 29/68 320 Shannon Schlender 34 F Lindstrom MN 182 12:21 2:07 1:59 157 47:58 18.8 1:01 257 28:42 9:16 1:31:59
193 3/10 112 Tiffany Etterman 17 F East Gull Lake MN 134 11:36 1:59 1:16 213 50:22 17.9 0:47 248 28:24 9:10 1:32:22
194 30/68 188 Ann Kirchner 38 F St. Louis Park MN 125 11:26 1:57 1:06 250 52:59 17.0 0:48 174 26:08 8:26 1:32:23
195 19/26 118 Steve Faulhaber 51 M Menomonie WI 79 10:32 1:48 1:59 216 50:38 17.8 2:25 197 26:51 8:40 1:32:23
196 15/44 8 Megan Albers 23 F Hannover ND 37 9:37 1:39 1:45 263 53:52 16.7 1:26 171 26:01 8:24 1:32:38
197 4/10 44 Erica Borden 19 F Eden Prairie MN 109 11:05 1:54 1:32 257 53:36 16.8 0:29 173 26:04 8:25 1:32:43
198 30/51 366 David Vanderlinden 46 M St. Cloud MN 204 12:47 2:11 2:49 199 49:57 18.0 1:59 147 25:29 8:14 1:32:58
199 31/51 149 Bradley Hayes 41 M Elk River MN 252 13:45 2:21 2:04 138 47:22 19.0 1:22 253 28:32 9:13 1:33:03
200 11/39 258 Judy Murray 49 F Sartell MN 219 13:01 2:13 1:51 196 49:48 18.1 1:42 199 26:56 8:42 1:33:15
201 5/10 215 Taylor Light 19 F Minnetonka MN 261 13:54 2:23 2:40 271 54:35 16.5 0:44 36 21:33 6:58 1:33:24
202 20/26 94 Gordon Dona 53 M Bloomington MN 136 11:38 1:59 2:28 195 49:47 18.1 1:16 247 28:22 9:10 1:33:29
203 16/44 172 Katherine Ites 27 F St. Louis Park MN 220 13:01 2:14 1:34 200 49:57 18.0 1:14 229 27:47 8:58 1:33:31
204 31/68 25 Cheri Bates 37 F Sauk Rapids MN 184 12:25 2:07 3:00 162 48:07 18.7 0:43 275 29:19 9:28 1:33:32
205 32/51 392 Andrew Willett 40 M Saint Louis Park MN 256 13:50 2:22 1:27 215 50:33 17.8 0:49 201 26:58 8:42 1:33:34
206 11/13 151 Tyler Hecht 16 M Somerset WI 114 11:12 1:55 3:13 173 48:53 18.4 1:36 263 28:55 9:20 1:33:46
207 32/68 374 Emily Waitz 32 F Hopkins MN 245 13:38 2:20 1:04 186 49:34 18.2 0:55 256 28:38 9:15 1:33:47
208 12/39 27 Nancy Bauer 49 F Hastings MN 292 14:47 2:32 1:54 197 49:49 18.1 0:52 186 26:29 8:33 1:33:48
209 41/62 375 Kristopher Waldorf 33 M Bloomington MN 195 12:39 2:10 1:22 201 50:00 18.0 1:37 245 28:16 9:07 1:33:51
210 33/51 235 Tom Mascarenas 42 M Eden Prairie MN 71 10:22 1:46 1:49 132 47:13 19.1 1:18 328 33:16 10:44 1:33:56
211 13/39 167 Kathy Horner 43 F Mpls MN 332 16:06 2:45 1:45 108 46:09 19.5 1:05 265 28:56 9:20 1:33:59
212 34/51 381 Joe Weisenburger 48 M Golden Valley MN 316 15:30 2:39 2:41 191 49:42 18.1 1:58 110 24:13 7:49 1:34:02
213 17/44 109 Britta Eriksmoen 24 F Grand Forks ND 191 12:38 2:09 2:47 255 53:32 16.8 0:45 112 24:26 7:53 1:34:05
214 21/26 161 Terry Hill 57 M Maple Grove MN 197 12:41 2:10 2:33 224 51:03 17.6 1:03 196 26:51 8:40 1:34:09
215 42/62 208 Thomas Leach 37 M Sartell MN 90 10:48 1:51 2:06 234 51:49 17.4 2:08 226 27:43 8:57 1:34:33
216 35/51 246 Dan Metcalfe 44 M Maple Grove MN 97 10:56 1:52 1:59 192 49:43 18.1 1:30 292 30:38 9:53 1:34:43
217 43/62 98 Josh Duda 32 M Pillager MN 349 16:57 2:54 1:10 151 47:50 18.8 0:49 242 28:09 9:05 1:34:52
218 33/44 100 Nicholas Dunham 21 M Thompson ND 296 14:50 2:32 1:41 246 52:57 17.0 0:35 138 25:02 8:05 1:35:03
219 18/44 355 Leah Thom 21 F St Cloud MN 126 11:27 1:57 2:08 182 49:19 18.2 1:49 290 30:28 9:50 1:35:08
220 44/62 58 Michiel Buenk 38 M Minnetrista MN 165 12:08 2:04 2:47 218 50:43 17.7 1:54 225 27:41 8:56 1:35:11
221 5/8 260 Lynn Nelson 68 M Minneapolis MN 323 15:46 2:42 2:12 172 48:44 18.5 1:32 203 27:01 8:43 1:35:12
222 6/10 169 Rachael Howard 16 F Nisswa MN 177 12:19 2:06 1:51 261 53:47 16.7 0:38 193 26:44 8:38 1:35:16
223 14/39 45 Renae Borden 45 F Eden Prairie MN 300 14:52 2:32 1:16 221 51:01 17.6 1:22 206 27:02 8:44 1:35:31
224 19/44 152 Meghan Heldman 26 F Richfield MN 139 11:40 2:00 1:55 253 53:12 16.9 1:13 223 27:38 8:55 1:35:36
225 22/26 240 Bryan McMurry 55 M Monticello MN 263 13:56 2:23 1:42 210 50:20 17.9 0:55 266 28:57 9:21 1:35:46
226 33/68 5 Amy Aho 34 F Merrifield MN 208 12:52 2:12 1:31 251 53:00 17.0 0:38 234 27:52 9:00 1:35:52
227 34/44 279 William Pattison 27 M St. Paul MN 270 14:06 2:25 2:59 194 49:45 18.1 1:14 231 27:50 8:59 1:35:53
228 5/11 345 Elizabeth Sundberg 55 F Lancaster CA 257 13:51 2:22 1:26 256 53:35 16.8 0:37 191 26:41 8:37 1:36:07
229 20/44 226 Meghan Lunos 28 F Shoreview MN 353 17:11 2:56 1:46 206 50:16 17.9 0:38 188 26:33 8:34 1:36:21
230 36/51 124 Richard Fisher 42 M Fargo ND 131 11:34 1:59 1:57 241 52:26 17.2 1:37 262 28:50 9:18 1:36:21
231 37/51 250 Bill Molitor 49 M Cold Spring MN 343 16:40 2:51 2:37 179 49:08 18.3 0:42 214 27:19 8:49 1:36:23
232 45/62 391 Tim Willenbring 33 M Onalaska WI 244 13:37 2:20 1:57 226 51:07 17.6 1:17 261 28:49 9:18 1:36:45
233 15/39 253 Mary Kay Morris 43 F Cold Spring MN 166 12:09 2:05 1:23 254 53:22 16.9 0:34 276 29:27 9:30 1:36:53
234 46/62 99 Paul Dugan 34 M Fridley MN 291 14:47 2:32 1:52 248 52:58 17.0 0:40 194 26:44 8:38 1:36:59
235 34/68 173 Rea James 38 F Long Lake MN 59 10:11 1:45 2:09 298 57:10 15.7 1:09 187 26:32 8:34 1:37:09
236 16/39 347 Monica Surber 48 F Minneapolis MN 194 12:39 2:10 2:03 214 50:31 17.8 0:56 301 31:07 10:03 1:37:12
237 21/44 203 Amy Larsen 28 F Plymouth MN 284 14:34 2:29 1:10 230 51:30 17.5 0:59 273 29:13 9:26 1:37:23
238 38/51 405 Gregory Zlevor 49 M Medfiled MA 308 15:10 2:35 2:43 190 49:41 18.1 2:10 227 27:44 8:57 1:37:25
239 17/39 106 Sally Engebretson 40 F Orono MN 237 13:19 2:16 1:48 262 53:50 16.7 1:17 215 27:23 8:50 1:37:34
240 6/11 28 Denise Baxter 50 F St Cloud MN 210 12:52 2:12 1:59 236 52:02 17.3 1:40 269 29:04 9:23 1:37:35
241 35/44 40 Wayne Binsfeld 28 M St. Cloud MN 82 10:36 1:49 2:15 270 54:23 16.5 0:32 283 29:53 9:39 1:37:37
242 7/11 383 Polly Welp 52 F Vinton IA 174 12:17 2:06 1:22 203 50:10 17.9 1:12 324 32:39 10:32 1:37:37
243 35/68 313 Meaghan Ryan 30 F Minneapolis MN 190 12:35 2:09 2:50 249 52:58 17.0 0:46 251 28:31 9:12 1:37:38
244 36/68 86 Ann Davenport 33 F Minneapolis MN 158 11:58 2:03 1:45 232 51:44 17.4 1:31 295 30:52 9:58 1:37:47
245 39/51 286 Ted Peterson 44 M St. Cloud MN 287 14:40 2:30 2:38 281 55:09 16.3 0:39 134 24:56 8:03 1:37:59
246 8/11 359 Lila Tully 58 F Deephaven MN 260 13:52 2:22 1:48 202 50:02 18.0 1:31 296 30:57 9:59 1:38:06
247 37/68 237 Julie McGill 30 F Bloomington MN 213 12:56 2:13 2:46 279 54:55 16.4 0:54 190 26:39 8:36 1:38:08
248 40/51 290 Scott Pribnow 45 M Stillwater MN 285 14:37 2:30 2:46 235 51:57 17.3 1:18 222 27:37 8:55 1:38:13
249 7/10 403 Katie Zetah 19 F Cushing MN 175 12:19 2:06 2:16 275 54:44 16.4 1:11 238 27:59 9:02 1:38:27
250 22/44 128 Laura Friedenberg 23 F Minneapolis MN 267 14:01 2:24 1:46 219 50:51 17.7 0:48 300 31:06 10:02 1:38:29
251 36/44 273 Ben Oyanagi 20 M Coon Rapids MN 118 11:17 1:56 0:42 241 28:07 9:05 1:38:35
252 38/68 75 Clare Cole 30 F Minneapolis MN 229 13:06 2:14 1:49 283 55:28 16.2 1:59 184 26:19 8:30 1:38:38
253 23/44 451 Kirsten Grothe 21 F St. Paul MN 304 14:54 2:33 2:01 212 50:22 17.9 1:34 284 29:58 9:40 1:38:46
254 23/26 43 John Bodette 59 M St. Cloud MN 321 15:42 2:41 3:26 245 52:53 17.0 0:55 172 26:03 8:25 1:38:57
255 39/68 184 Janelle Katzner 30 F Big Lake MN 239 13:26 2:18 3:04 265 53:55 16.7 0:44 237 27:54 9:00 1:39:01
256 47/62 209 Bj Lemieux 32 M Albany MN 326 15:53 2:43 1:58 240 52:25 17.2 1:00 235 27:53 9:00 1:39:07
257 41/51 48 D. Paul Brekke 46 M Edina MN 325 15:51 2:42 3:06 260 53:46 16.7 0:53 152 25:34 8:15 1:39:07
258 9/11 214 Julie Light 51 F Minnetonka MN 255 13:49 2:22 3:42 290 56:19 16.0 0:51 117 24:35 7:56 1:39:14
259 10/11 170 Marysue Ingman 50 F Eden Prarie MN 333 16:07 2:45 2:50 252 53:10 16.9 1:18 170 26:00 8:24 1:39:23
260 24/44 213 Caitlin Light 24 F Minnetonka MN 205 12:49 2:11 3:00 330 1:00:18 14.9 1:09 52 22:09 7:09 1:39:23
261 40/68 73 Susan Christianson 36 F Glencoe MN 216 12:58 2:13 2:03 264 53:55 16.7 1:12 278 29:33 9:32 1:39:38
262 41/68 379 Rebecca Wawra 31 F St Louis Park MN 358 17:58 3:04 2:40 158 47:59 18.8 1:05 285 30:05 9:43 1:39:45
263 25/44 52 Genevra Brown 23 F Minneapolis MN 309 15:11 2:36 1:25 282 55:18 16.3 0:37 212 27:17 8:49 1:39:47
264 37/44 368 David Vilkama 29 M Kirkland WA 259 13:51 2:22 2:22 229 51:28 17.5 0:54 304 31:27 10:09 1:40:00
265 48/62 351 Jeff Swenson 31 M St. Cloud MN 250 13:44 2:21 2:28 289 56:12 16.0 1:03 189 26:37 8:36 1:40:02
266 49/62 272 Don Ouimette 34 M St. Cloud MN 281 14:27 2:28 3:01 288 56:12 16.0 0:37 169 26:00 8:24 1:40:15
267 50/62 78 Jason Collins 36 M Becker MN 138 11:39 1:59 2:10 259 53:42 16.8 1:20 305 31:33 10:11 1:40:22
268 42/51 116 Jp Fahey 47 M Norwood Young Amer MN 278 14:23 2:27 2:27 208 50:16 17.9 1:09 319 32:28 10:29 1:40:40
269 38/44 243 Ronald McRae 25 M Coon Rapids MN 347 16:52 2:53 2:35 237 52:07 17.3 1:31 233 27:52 9:00 1:40:55
270 39/44 197 Lucas Kunde 27 M St. Cloud MN 277 14:20 2:27 4:21 305 57:59 15.5 0:50 92 23:35 7:37 1:41:03
271 6/8 434 Charles Rhea 62 M 367 19:21 3:18 2:23 155 47:58 18.8 1:24 287 30:09 9:44 1:41:12
272 18/39 326 Beth Seibel-Hunt 44 F Minneapolis MN 273 14:13 2:26 2:07 225 51:05 17.6 0:58 326 32:53 10:37 1:41:13
273 42/68 396 Mandy Wolvert 31 F Sauk Rapids MN 98 10:56 1:52 2:12 308 58:27 15.4 1:42 249 28:26 9:11 1:41:41
274 51/62 63 Jeff Carlson 39 M Blaine MN 222 13:03 2:14 1:46 292 56:31 15.9 0:38 281 29:47 9:37 1:41:42
275 19/39 150 Kimberly Hayes 41 F Elk River MN 269 14:06 2:25 2:37 280 55:00 16.4 1:17 260 28:46 9:17 1:41:44
276 20/39 218 Suzanne Lines 40 F Shorewood MN 76 10:29 1:48 3:05 300 57:17 15.7 1:14 282 29:47 9:37 1:41:49
277 21/39 211 Grace Levoir 48 F Minneapolis MN 328 16:02 2:44 1:27 227 51:11 17.6 1:40 308 31:38 10:12 1:41:55
278 22/39 389 Anne Whitson 43 F Sartell MN 83 10:37 1:49 2:11 274 54:38 16.5 2:04 321 32:34 10:31 1:42:01
279 23/39 202 Anne Langford 43 F Saint Paul MN 171 12:12 2:05 1:48 268 54:16 16.6 1:43 316 32:17 10:25 1:42:13
280 43/51 102 Steve Edmonson 49 M Buffalo MN 324 15:48 2:42 1:28 154 47:57 18.8 1:28 348 35:38 11:30 1:42:16
281 24/39 432 Lori Cleland 46 F 280 14:27 2:28 2:39 285 55:39 16.2 1:19 259 28:42 9:16 1:42:44
282 7/8 194 Robert Kranz 62 M Kapaa HI 317 15:32 2:39 2:24 243 52:48 17.0 1:08 298 30:58 10:00 1:42:48
283 43/68 325 Sara Scott 35 F Foley MN 266 13:59 2:23 2:01 258 53:42 16.8 1:19 310 32:05 10:21 1:43:04
284 44/68 293 Molly Prokott 34 F St. Paul MN 361 18:19 3:08 1:57 314 59:01 15.2 1:35 59 22:21 7:13 1:43:11
285 25/39 111 Stephanie Etterman 43 F East Gull Lake MN 339 16:24 2:48 2:27 266 54:05 16.6 0:54 277 29:28 9:31 1:43:16
286 26/39 31 Julie Bell 44 F Little Falls MN 183 12:24 2:07 2:23 267 54:11 16.6 0:50 332 33:43 10:53 1:43:28
287 52/62 195 Shawn Kuck 38 M Saint Cloud MN 345 16:47 2:52 2:39 207 50:16 17.9 1:33 315 32:17 10:25 1:43:29
288 45/68 180 Erin Jurek 36 F Sartell MN 238 13:21 2:17 2:55 293 56:47 15.8 1:05 280 29:41 9:35 1:43:46
289 26/44 80 Paula Comeau 25 F Fargo ND 271 14:08 2:25 2:17 324 59:57 15.0 0:42 202 27:01 8:43 1:44:04
290 8/10 21 Rachel Bailey 16 F St. Cloud MN 224 13:04 2:14 2:50 334 1:00:33 14.9 0:47 207 27:05 8:44 1:44:16
291 27/44 39 Chelsie Binsfeld 25 F Sauk Rapids MN 113 11:12 1:55 2:34 312 58:51 15.3 0:37 299 31:03 10:01 1:44:16
292 27/39 206 Anita Leach 44 F Worthington MN 288 14:41 2:30 2:46 294 56:58 15.8 1:18 255 28:37 9:14 1:44:17
293 44/51 181 Tom Kahlert 40 M Buffalo MN 331 16:05 2:45 2:38 286 56:02 16.1 0:45 271 29:10 9:25 1:44:38
294 28/44 264 Molly Noel 20 F Eagan MN 314 15:28 2:39 2:07 339 1:01:44 14.6 0:39 126 24:46 8:00 1:44:42
295 29/44 318 Alana Schaser 25 F West St. Paul MN 298 14:51 2:32 2:40 303 57:37 15.6 1:49 230 27:48 8:58 1:44:42
296 40/44 84 Ghibran Cordero 24 M El Paso TX 375 27:26 4:41 1:44 9 20:04 6:29 1:44:55
297 41/44 295 James Redman 27 M Monticello MN 365 18:42 3:12 1:35 247 52:57 17.0 0:46 303 31:17 10:06 1:45:15
298 46/68 91 Kathy Dezurik 34 F Maple Grove MN 301 14:52 2:32 3:22 304 57:47 15.6 0:45 250 28:31 9:12 1:45:15
299 47/68 7 Michelle Ahrens 33 F St. Paul MN 276 14:19 2:27 2:19 284 55:36 16.2 1:30 306 31:33 10:11 1:45:16
300 48/68 327 Rebecca Seibel-Hunt 39 F Minneapolis MN 105 11:02 1:53 2:41 273 54:37 16.5 1:28 347 35:33 11:29 1:45:20
301 30/44 125 Lindsey Fistler 24 F Wrenshall MN 168 12:10 2:05 2:26 319 59:16 15.2 0:59 291 30:34 9:52 1:45:23
302 31/44 387 Jesse West 25 F Minneapolis MN 327 15:54 2:43 2:38 325 59:58 15.0 0:39 183 26:18 8:29 1:45:26
303 42/44 205 Kurt Larson 28 M Plymouth MN 289 14:42 2:31 2:31 223 51:03 17.6 1:54 346 35:30 11:28 1:45:38
304 49/68 201 Erin Lane 30 F Minneapolis MN 240 13:28 2:18 2:17 277 54:50 16.4 1:46 331 33:39 10:52 1:45:57
305 53/62 16 Benjamin Arndt 33 M Elk River MN 348 16:55 2:53 3:32 306 58:08 15.5 0:23 211 27:10 8:46 1:46:06
306 50/68 108 Rachel Erickson 30 F Minneapolis MN 274 14:17 2:26 2:47 301 57:24 15.7 1:34 286 30:07 9:43 1:46:07
307 28/39 121 Joleen Finken 40 F Duluth MN 258 13:51 2:22 2:36 309 58:40 15.3 2:10 274 29:14 9:26 1:46:29
308 45/51 217 John Lines 40 M Shorewood MN 148 11:48 2:01 4:37 272 54:36 16.5 3:04 318 32:27 10:28 1:46:30
309 29/39 285 Lisa Peterson 47 F Minneapolis MN 359 18:10 3:06 2:18 239 52:16 17.2 1:26 322 32:37 10:31 1:46:44
310 43/44 166 Michael Hormann Jr 28 M St Cloud MN 295 14:49 2:32 1:50 299 57:12 15.7 0:31 323 32:39 10:32 1:46:58
311 32/44 223 Paula Lucas 28 F St. Paul MN 214 12:57 2:13 2:13 295 57:05 15.8 0:47 337 34:01 10:59 1:47:00
312 54/62 288 Troy Poetz 36 M Saint Cloud MN 315 15:28 2:39 2:43 341 1:02:16 14.5 0:48 180 26:13 8:28 1:47:26
313 55/62 29 Elias Bazakos 31 M Blaine MN 299 14:52 2:32 2:39 297 57:09 15.7 0:35 313 32:15 10:24 1:47:28
314 51/68 30 Sarah Bazakos 30 F Blaine MN 302 14:52 2:32 2:38 296 57:09 15.7 0:35 314 32:15 10:25 1:47:28
315 11/11 141 Ellen Guerin 52 F Edina MN 310 15:12 2:36 2:16 269 54:20 16.6 3:21 320 32:31 10:30 1:47:38
316 30/39 19 Jan Bailey 45 F St. Cloud MN 230 13:06 2:14 2:45 313 58:53 15.3 0:43 317 32:18 10:25 1:47:43
317 24/26 224 Gary Lueders 56 M Rochester MT 360 18:19 3:08 2:39 244 52:48 17.0 1:00 333 33:47 10:54 1:48:30
318 33/44 56 Katherine Bruce 26 F Minneapolis MN 140 11:40 2:00 5:20 326 1:00:00 15.0 2:41 267 29:00 9:22 1:48:40
319 34/44 207 Stephanie Leach 28 F Fargo ND 307 15:09 2:35 2:09 315 59:02 15.2 0:55 309 31:41 10:13 1:48:54
320 31/39 64 Natalie Carlson 40 F Austin TX 356 17:44 3:02 2:22 323 59:47 15.1 1:02 246 28:20 9:09 1:49:12
321 35/44 231 Emily Maeckelbergh 28 F St Cloud MN 357 17:55 3:03 2:49 238 52:15 17.2 1:03 345 35:17 11:23 1:49:16
322 46/51 105 Andy Engebretson 40 M Orono MN 373 22:42 3:53 2:21 276 54:49 16.4 1:17 244 28:15 9:07 1:49:22
323 52/68 390 Jennifer Willenbring 34 F St Louis Park MN 188 12:31 2:08 2:54 336 1:00:54 14.8 0:56 312 32:11 10:23 1:49:24
324 36/44 53 Katie Brown 20 F Appleton MN 215 12:58 2:13 1:54 322 59:37 15.1 0:42 339 34:29 11:08 1:49:37
325 53/68 32 Debbie Bemboom 38 F Sauk Rapids MN 363 18:23 3:08 4:42 307 58:17 15.4 1:33 195 26:45 8:38 1:49:39
326 37/44 189 Natasha Knack 20 F Prior Lake MN 81 10:36 1:49 2:00 321 59:34 15.1 0:43 351 37:10 12:00 1:50:00
327 56/62 104 Stephen Elliott 37 M Lafayette IN 241 13:30 2:18 2:49 317 59:10 15.2 0:55 340 34:29 11:08 1:50:50
328 54/68 339 Amy Stolt 34 F St. Cloud MN 341 16:35 2:50 2:06 311 58:48 15.3 1:41 330 33:39 10:52 1:52:46
329 55/68 433 Michelle Reinert 37 F 147 11:48 2:01 4:20 332 1:00:22 14.9 2:12 338 34:22 11:06 1:53:02
330 38/44 337 Beth Standke 25 F Owatonna MN 306 15:04 2:34 3:17 343 1:02:23 14.4 1:23 297 30:58 10:00 1:53:03
331 56/68 186 Jennifer Kersten 35 F Minneapolis MN 311 15:15 2:36 1:58 337 1:00:56 14.8 1:10 336 33:55 10:57 1:53:13
332 25/26 263 Kevin Noel 51 M Eagan MN 254 13:48 2:22 3:03 349 1:03:15 14.2 1:15 311 32:08 10:22 1:53:26
333 9/10 20 Katelyn Bailey 19 F St. Cloud MN 232 13:08 2:15 2:47 350 1:04:23 14.0 0:44 325 32:49 10:36 1:53:49
334 10/10 12 Megan Andreasen 16 F Hoffman MN 290 14:46 2:31 3:29 338 1:01:35 14.6 0:54 327 33:13 10:43 1:53:54
335 32/39 168 Lynn Howard 42 F Nisswa MN 248 13:41 2:20 2:40 348 1:03:10 14.2 1:12 329 33:22 10:46 1:54:02
336 57/68 222 Peggy Lowther 30 F Saint Cloud MN 227 13:05 2:14 3:09 287 56:04 16.1 1:16 362 41:14 13:18 1:54:45
337 39/44 377 Agnes Wawra 29 F Hamel MN 351 17:04 2:55 1:37 352 1:04:47 13.9 0:44 293 30:45 9:55 1:54:54
338 40/44 9 Chelsea Anderson 25 F St. Cloud MN 352 17:10 2:56 2:37 357 1:06:26 13.5 1:01 232 27:50 8:59 1:55:01
339 57/62 90 Damien Dezurik 35 M Maple Grove MN 206 12:49 2:11 3:54 346 1:02:51 14.3 1:01 343 34:45 11:13 1:55:18
340 41/44 342 Bree Stroeing 28 F St Cloud MN 346 16:49 2:52 2:47 328 1:00:09 15.0 1:01 342 34:41 11:12 1:55:26
341 58/68 262 Michelle Nguyen 39 F Edina MN 354 17:20 2:58 2:52 351 1:04:43 13.9 0:43 288 30:17 9:47 1:55:53
342 58/62 349 Dustin Swanson 33 M Champlin MN 342 16:37 2:50 2:33 278 54:50 16.4 0:59 359 40:58 13:13 1:55:56
343 59/68 301 Yolanda Reinert 32 F Minneapolis MN 374 23:59 4:06 1:44 347 1:03:07 14.3 1:28 163 25:51 8:21 1:56:07
344 33/39 119 Rhonda Fehr 43 F Calumet City IL 370 21:29 3:40 2:31 345 1:02:51 14.3 0:47 258 28:42 9:16 1:56:18
345 34/39 72 Victoria Christian 43 F Richfield MN 371 22:20 3:49 2:44 310 58:43 15.3 1:57 302 31:11 10:04 1:56:53
346 47/51 270 Steve Olmanson 49 M St. Cloud MN 366 18:48 3:13 2:50 316 59:06 15.2 0:53 350 36:21 11:44 1:57:55
347 35/39 276 Sue Palmer 44 F Rochester MN 364 18:41 3:11 3:34 331 1:00:19 14.9 1:57 335 33:53 10:56 1:58:23
348 59/62 458 Tad Schoeppner 31 M 362 18:22 3:08 4:17 333 1:00:26 14.9 0:54 344 34:57 11:17 1:58:54
349 60/68 18 Robin Ashmore 38 F Walker MN 369 21:18 3:38 2:52 354 1:05:41 13.7 0:53 270 29:08 9:24 1:59:49
350 61/68 316 Nancy Saunders 38 F Eagan MN 319 15:38 2:40 6:03 340 1:01:59 14.5 2:26 334 33:49 10:55 1:59:52
351 60/62 70 John Chilman 38 M Las Vegas NV 313 15:24 2:38 2:34 318 59:16 15.2 1:39 360 41:05 13:15 1:59:56
352 62/68 199 Amy Ladd 36 F Belle Plaine MN 336 16:13 2:46 4:21 320 59:20 15.2 1:30 356 38:40 12:29 2:00:01
353 12/13 302 Dj Rekstad 14 M Maple Grove MN 322 15:44 2:41 4:24 360 1:08:01 13.2 1:43 307 31:37 10:12 2:01:27
354 48/51 157 Lyle Henson 44 M Hopkins MN 334 16:08 2:45 4:10 329 1:00:18 14.9 2:54 354 38:18 12:22 2:01:46
355 63/68 134 Kathy Gerhardt 38 F St. Louis Park MN 297 14:50 2:32 1:54 344 1:02:42 14.4 1:32 363 41:18 13:20 2:02:14
356 49/51 10 John Anderson 40 M Maple Grove, Mn MN 196 12:39 2:10 3:51 342 1:02:20 14.4 0:52 367 43:00 13:53 2:02:40
357 61/62 76 Patrick Cole 32 M St. Cloud MN 305 15:01 2:34 3:46 356 1:06:01 13.6 2:12 349 35:45 11:32 2:02:43
358 64/68 97 Jennifer Doyle 30 F Minneapolis MN 249 13:42 2:20 17:37 327 1:00:01 15.0 2:42 268 29:00 9:22 2:02:59
359 13/13 71 Jack Christensen 15 M St. Cloud MN 264 13:57 2:23 5:32 335 1:00:40 14.8 3:11 361 41:10 13:17 2:04:27
360 42/44 323 Justine Schreifels 22 F Minneapolis MN 235 13:16 2:16 2:01 369 1:10:39 12.7 1:00 353 37:55 12:14 2:04:49
361 44/44 101 Brad Ebensperger 28 M Winsted MN 330 16:04 2:45 2:21 371 1:11:24 12.6 0:49 341 34:34 11:09 2:05:10
362 50/51 192 Bruce Kornfeld 42 M Edina MN 329 16:04 2:45 3:07 355 1:05:53 13.7 2:25 352 37:55 12:14 2:05:22
363 51/51 332 Brian Skjei 49 M Sauk Rapids MN 376 28:24 4:51 1:42 254 28:33 9:13 2:07:23
364 36/39 3 Sue Adams 46 F Brooklyn Park MN 355 17:20 2:58 2:58 359 1:07:55 13.3 1:25 355 38:19 12:22 2:07:55
365 26/26 144 Dave Loso 54 M Stillwater MN 223 13:03 2:14 4:35 353 1:05:22 13.8 3:43 366 42:39 13:46 2:09:20
366 65/68 319 Barbara Schendel 34 F Becker MN 294 14:48 2:32 2:50 361 1:08:22 13.2 0:59 370 45:57 14:50 2:12:54
367 43/44 269 Sara Olmanson 24 F St. Cloud MN 320 15:40 2:40 2:49 368 1:10:18 12.8 0:58 368 43:55 14:10 2:13:37
368 37/39 303 Mary Rekstad 42 F Maple Grove MN 368 20:02 3:25 4:51 363 1:08:50 13.1 1:37 357 39:04 12:37 2:14:23
369 62/62 297 Michael Redman 31 M Minnetonka MN 372 22:24 3:49 2:38 358 1:07:23 13.4 1:15 365 42:03 13:34 2:15:41
370 44/44 74 Amber Christie 29 F Sauk Rapids MN 335 16:09 2:46 3:50 366 1:09:22 13.0 1:04 369 45:25 14:39 2:15:49
371 66/68 120 Valerie Felsch 39 F St. Cloud MN 318 15:38 2:40 5:50 370 1:10:44 12.7 3:29 364 41:53 13:31 2:17:32
372 67/68 17 Laura Arndt 30 F Rockville MN 242 13:33 2:19 3:00 372 1:26:46 10.4 0:53 358 39:50 12:51 2:23:59
373 68/68 87 Nichol Davis 35 F St Cloud MN 202 12:46 2:11 2:52 362 1:08:26 13.2 3:41 374 61:27 19:50 2:29:09
374 38/39 278 Pauline McJilton 41 F Hopkins MN 226 13:04 2:14 8:31 365 1:09:10 13.0 3:53 371 56:19 18:10 2:30:55
375 39/39 282 Kathleen Pengelly 46 F Shorewood MN 340 16:30 2:49 5:07 364 1:09:05 13.0 3:54 373 56:22 18:11 2:30:55
376 8/8 238 Charles McJilton 78 M Roseville MN 337 16:15 2:47 7:46 367 1:09:48 12.9 3:54 372 56:20 18:11 2:34:01
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
MALE RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS:RUNNER, BIKER, RUNNER Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 423 Team 3rd Street ; Sam Jundt , Rick Krogstad , Mike Sieg
1 14:36 2:30 0:22 1 54:29 16.5 0:36 1 35:29 11:27 1:45:28
FEMALE RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS:RUNNER, BIKER, RUNNER Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 414 I-Tri ; Susan Schleper , Julie Schmid , Maryjo Leighton
1 10:34 1:48 0:18 2 52:53 17.0 0:29 1 24:04 7:46 1:28:15
2 429 Tri-Nami ; Justine Meierhofer , Nia Meierhofer , Joyce Libbesmeier
3 14:05 2:24 0:18 1 50:27 17.8 0:22 3 27:32 8:53 1:32:41
3 420 RLK ; Rachel Carlson , Lauren Carlson , Kathryn Cralson
7 15:45 2:41 0:21 5 59:21 15.2 0:26 2 27:13 8:47 1:43:04
4 417 New On Board ; June Felch , Stacy Lommel , Tammy Moore
6 15:30 2:39 0:34 4 57:00 15.8 0:30 6 30:51 9:57 1:44:23
5 426 The Ladies from Mankato ; Ann Swartz-Beckius , Cheryl Hamond , Joy Leafblad
5 14:34 2:29 0:40 3 55:43 16.2 0:35 7 35:11 11:21 1:46:40
6 415 Logan's Heros ; Stephanie Bielat , Jina Schaefer , Amanda Logan
2 12:23 2:07 0:50 6 1:08:27 13.1 0:27 5 28:29 9:12 1:50:33
7 424 Team Little Butt ; Amy Spielmann , Lori Barrick , Amy Spielmann
4 14:15 2:26 0:16 7 1:21:37 11.0 0:33 4 27:54 9:00 2:04:33
COED RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS:RUNNER, BIKER, RUNNER Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 425 Team Scheels ; Marty Moran , Kevin Scheierlein , Melissa Jansen
1 7:58 1:22 0:16 2 36:44 24.5 0:28 2 19:42 6:22 1:05:05
2 428 Tri Sobe ; Krisie Melsen , Cory Storms , Jesse Westrup
2 9:15 1:35 0:19 4 41:56 21.5 0:23 1 16:39 5:23 1:08:29
3 413 HOP Fit Tri Club ; Carrie Hyopponen , Eric Nacey , Jodi Rohe
5 9:46 1:40 0:16 3 38:07 23.6 0:25 7 24:29 7:54 1:13:01
4 418 Pei-Tries ; Phil Peichel , Tom Peichel , Fiona Peichel
15 14:31 2:29 0:20 1 35:28 25.4 0:26 8 25:00 8:04 1:15:42
5 416 MN School of Business ; Chris Haukos , Eric Hanson , Jena Klein
4 9:40 1:39 0:16 5 42:12 21.3 0:26 9 26:45 8:38 1:19:17
6 445 2 Guys & A Girl ; Peter Lahr , Paul Lahr , Steph Ersfeld
7 10:03 1:43 0:25 7 50:31 17.8 0:28 3 23:03 7:27 1:24:28
7 412 Granite Equity 4 ; Joe Schulte , Joe Schulte , Jennifer Casad
12 12:02 2:03 4:01 6 45:50 19.6 0:37 10 27:50 8:59 1:30:18
8 430 Tri-Wizards ; Bruce Busta , Julie Busta , Elliot Busta
6 9:47 1:40 0:25 11 58:09 15.5 0:22 4 23:10 7:29 1:31:50
9 422 St. Joe Girls ; Julie Notsch , Jeff Botz , Kristen O'donnell
11 11:48 2:01 0:21 8 51:42 17.4 0:24 14 30:05 9:43 1:34:16
10 407 Cheeseheads ; Lisa Faulhaber , Clare Faulhaber , Joe Loso
10 11:09 1:54 0:18 10 56:14 16.0 0:28 15 30:15 9:46 1:38:21
11 411 Granite Equity 3 ; Robin Baker , Ryan Schwartz , Greg Schumacher
13 13:05 2:14 0:32 15 1:01:17 14.7 0:32 5 23:12 7:29 1:38:35
12 421 Rod's Squad ; Sara Stoltman , Rob Wahlberg , Tyler Wahlberg
9 10:56 1:52 0:16 12 58:24 15.4 0:28 13 29:08 9:24 1:39:09
13 410 Granite Equity 2 ; Shawn Baker , Rick Bauerly , Tracy Schulte
14 14:06 2:25 0:26 13 59:38 15.1 0:39 11 28:32 9:13 1:43:19
14 409 Granite Equity 1 ; Julie Weber , Helga Bauerly , Scott Kopel
16 15:17 2:37 0:27 16 1:03:10 14.2 0:34 6 23:53 7:43 1:43:19
15 419 Premier ; Doug Seanger , Noel Johnson , Cindy Johnson
17 18:19 3:08 0:30 9 52:57 17.0 0:25 16 33:09 10:42 1:45:17
16 427 The young and the restless ; Emily Peterson , Emily Peterson , Riley Peterson
8 10:09 1:44 1:56 18 1:04:50 13.9 0:26 12 28:52 9:19 1:46:10
17 453 Team Endurance ; Chris Anderson , Susanne Anderson ,
3 9:19 1:36 0:53 17 1:04:06 14.0 0:58 17 34:37 11:10 1:49:50
18 450 Zesoney ; Alley Zezoney , Mike Evans ,
18 27:37 4:43 0:21 14 1:00:31 14.9 0:50 18 36:57 11:56 2:06:13
DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================= =======
67 Tony Casassa 34 M St. Cloud MN 1 10:32 1:48
INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Jason Timmer Minneapolis MN 23 M 7:37 1:18
2 Josiah Collins Brainerd MN 21 M 7:42 1:19
3 Marty Moren St. Cloud MN 42 M 7:58 1:22
4 Tim Bode Buffalo MN 41 M 8:08 1:23
5 Aaron Olson St. Paul MN 31 M 8:08 1:24
6 Brent Johnson Arden Hills MN 20 M 8:17 1:25
7 Jim Wolter Lakeville MN 51 M 8:26 1:27
8 Brooke Larsen Northfield MN 31 F 8:26 1:27
9 Caius Rickard Plymouth MN 18 M 8:27 1:27
10 Molly Peichel Rice MN 15 F 8:29 1:27
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Bill Corcoran Waite Park MN 36 M 00:37:29 24.0
2 Harold Doise Maple Grove MN 36 M 00:37:34 24.0
3 Doug Barkema Saint Louis Pa MN 33 M 00:37:43 23.9
4 Michael Noonan Minneapolis MN 41 M 00:38:30 23.4
5 Benjamin Ewers North Oaks MN 63 M 00:38:42 23.3
6 Ted McNamara Buffalo MN 42 M 00:39:11 23.0
7 Andrew Shulha Rochester MN 24 M 00:39:15 22.9
8 Jim Robb Maple Grove MN 45 M 00:39:20 22.9
9 Matt Desmarais Saint Paul MN 24 M 00:39:30 22.8
10 Chip Tabor St. Louis Park MN 37 M 00:39:30 22.8
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Scott Lindell Sartell MN 41 M 17:24 5:37
2 Nathan Campeau Minneapolis MN 30 M 18:35 6:00
3 Harold Doise Maple Grove MN 36 M 18:55 6:06
4 Chip Tabor St. Louis Park MN 37 M 19:08 6:11
5 Andrew Shulha Rochester MN 24 M 19:47 6:23
6 Matt Desmarais Saint Paul MN 24 M 19:47 6:23
7 Micah Turman Minneapolis MN 28 M 19:56 6:26
8 Robert Brown Hopkins MN 34 M 19:59 6:27
9 Ghibran Cordero El Paso TX 24 M 20:04 6:29
10 Spencer Lund Lake Lillian MN 23 M 20:07 6:30
FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 281 Molly Peichel 15 F Rice MN 1 8:29 1:27 1:07 2 50:21 17.9 0:24 6 27:27 8:52 1:27:46
2 122 Amanda Finstad 17 F Baxter MN 3 11:13 1:55 1:48 1 49:03 18.3 1:07 2 25:34 8:15 1:28:42
3 112 Tiffany Etterman 17 F East Gull Lake MN 4 11:36 1:59 1:16 3 50:22 17.9 0:47 8 28:24 9:10 1:32:22
4 44 Erica Borden 19 F Eden Prairie MN 2 11:05 1:54 1:32 4 53:36 16.8 0:29 3 26:04 8:25 1:32:43
5 215 Taylor Light 19 F Minnetonka MN 9 13:54 2:23 2:40 6 54:35 16.5 0:44 1 21:33 6:58 1:33:24
6 169 Rachael Howard 16 F Nisswa MN 6 12:19 2:06 1:51 5 53:47 16.7 0:38 4 26:44 8:38 1:35:16
7 403 Katie Zetah 19 F Cushing MN 5 12:19 2:06 2:16 7 54:44 16.4 1:11 7 27:59 9:02 1:38:27
8 21 Rachel Bailey 16 F St. Cloud MN 7 13:04 2:14 2:50 8 1:00:33 14.9 0:47 5 27:05 8:44 1:44:16
9 20 Katelyn Bailey 19 F St. Cloud MN 8 13:08 2:15 2:47 10 1:04:23 14.0 0:44 9 32:49 10:36 1:53:49
10 12 Megan Andreasen 16 F Hoffman MN 10 14:46 2:31 3:29 9 1:01:35 14.6 0:54 10 33:13 10:43 1:53:54
FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 360 Abigail Turman 26 F Minneapolis MN 6 10:38 1:49 0:55 5 47:16 19.0 0:45 7 23:04 7:27 1:22:36
2 234 Hilarie Martin 28 F Minneapolis MN 7 10:56 1:52 2:08 1 45:31 19.8 1:16 6 22:57 7:25 1:22:46
3 257 Jenny Mueller 26 F Rochester MN 13 11:51 2:02 1:02 6 47:32 18.9 0:55 5 22:53 7:23 1:24:12
4 89 Kathleen Dewahl 23 F Saint Paul MN 21 12:50 2:12 1:13 2 45:53 19.6 0:58 9 23:59 7:45 1:24:51
5 356 Katie Thompson 25 F Eden Prairie MN 19 12:41 2:10 1:19 8 48:37 18.5 1:02 3 22:10 7:09 1:25:47
6 362 Molly Uecker 26 F Buffalo MN 12 11:41 2:00 1:13 3 46:32 19.3 1:08 12 25:55 8:22 1:26:28
7 309 Megan Rose 25 F Sartell MN 24 12:58 2:13 1:03 11 49:21 18.2 0:51 4 22:52 7:23 1:27:04
8 267 Christi Nowak 21 F Annandale MN 16 12:12 2:05 1:11 17 51:02 17.6 1:06 1 22:03 7:07 1:27:31
9 35 Emily Beresford 24 F Duluth MN 14 11:57 2:03 1:57 9 49:05 18.3 1:49 8 23:43 7:39 1:28:28
10 384 Kelly Wencl 29 F Alexandria MN 2 9:32 1:38 0:53 18 51:15 17.6 0:57 15 26:17 8:29 1:28:51
11 312 Christin Rutgers 26 F Nelson MN 17 12:30 2:08 1:51 4 46:41 19.3 1:06 21 27:45 8:57 1:29:50
12 382 Aubrey Welp 20 F St Cloud MN 1 8:31 1:28 1:26 21 52:44 17.1 0:40 25 27:54 9:00 1:31:12
13 378 Mary Wawra 27 F Hamel MN 29 14:32 2:29 1:31 7 48:12 18.7 1:03 14 26:08 8:26 1:31:25
14 142 Shannon Haglin 29 F Brainerd MN 4 10:34 1:48 1:13 12 49:39 18.1 0:29 28 29:41 9:35 1:31:34
15 8 Megan Albers 23 F Hannover ND 3 9:37 1:39 1:45 24 53:52 16.7 1:26 13 26:01 8:24 1:32:38
16 172 Katherine Ites 27 F St. Louis Park MN 25 13:01 2:14 1:34 13 49:57 18.0 1:14 22 27:47 8:58 1:33:31
17 109 Britta Eriksmoen 24 F Grand Forks ND 18 12:38 2:09 2:47 23 53:32 16.8 0:45 10 24:26 7:53 1:34:05
18 355 Leah Thom 21 F St Cloud MN 9 11:27 1:57 2:08 10 49:19 18.2 1:49 30 30:28 9:50 1:35:08
19 152 Meghan Heldman 26 F Richfield MN 10 11:40 2:00 1:55 22 53:12 16.9 1:13 20 27:38 8:55 1:35:36
20 226 Meghan Lunos 28 F Shoreview MN 43 17:11 2:56 1:46 14 50:16 17.9 0:38 17 26:33 8:34 1:36:21
21 203 Amy Larsen 28 F Plymouth MN 30 14:34 2:29 1:10 19 51:30 17.5 0:59 27 29:13 9:26 1:37:23
22 128 Laura Friedenberg 23 F Minneapolis MN 27 14:01 2:24 1:46 16 50:51 17.7 0:48 35 31:06 10:02 1:38:29
23 451 Kirsten Grothe 21 F St. Paul MN 32 14:54 2:33 2:01 15 50:22 17.9 1:34 29 29:58 9:40 1:38:46
24 213 Caitlin Light 24 F Minnetonka MN 20 12:49 2:11 3:00 37 1:00:18 14.9 1:09 2 22:09 7:09 1:39:23
25 52 Genevra Brown 23 F Minneapolis MN 35 15:11 2:36 1:25 25 55:18 16.3 0:37 19 27:17 8:49 1:39:47
26 80 Paula Comeau 25 F Fargo ND 28 14:08 2:25 2:17 33 59:57 15.0 0:42 18 27:01 8:43 1:44:04
27 39 Chelsie Binsfeld 25 F Sauk Rapids MN 8 11:12 1:55 2:34 28 58:51 15.3 0:37 34 31:03 10:01 1:44:16
28 264 Molly Noel 20 F Eagan MN 36 15:28 2:39 2:07 38 1:01:44 14.6 0:39 11 24:46 8:00 1:44:42
29 318 Alana Schaser 25 F West St. Paul MN 31 14:51 2:32 2:40 27 57:37 15.6 1:49 23 27:48 8:58 1:44:42
30 125 Lindsey Fistler 24 F Wrenshall MN 15 12:10 2:05 2:26 30 59:16 15.2 0:59 31 30:34 9:52 1:45:23
31 387 Jesse West 25 F Minneapolis MN 38 15:54 2:43 2:38 34 59:58 15.0 0:39 16 26:18 8:29 1:45:26
32 223 Paula Lucas 28 F St. Paul MN 22 12:57 2:13 2:13 26 57:05 15.8 0:47 37 34:01 10:59 1:47:00
33 56 Katherine Bruce 26 F Minneapolis MN 11 11:40 2:00 5:20 35 1:00:00 15.0 2:41 26 29:00 9:22 1:48:40
34 207 Stephanie Leach 28 F Fargo ND 34 15:09 2:35 2:09 29 59:02 15.2 0:55 36 31:41 10:13 1:48:54
35 231 Emily Maeckelbergh 28 F St Cloud MN 44 17:55 3:03 2:49 20 52:15 17.2 1:03 40 35:17 11:23 1:49:16
36 53 Katie Brown 20 F Appleton MN 23 12:58 2:13 1:54 32 59:37 15.1 0:42 38 34:29 11:08 1:49:37
37 189 Natasha Knack 20 F Prior Lake MN 5 10:36 1:49 2:00 31 59:34 15.1 0:43 41 37:10 12:00 1:50:00
38 337 Beth Standke 25 F Owatonna MN 33 15:04 2:34 3:17 39 1:02:23 14.4 1:23 33 30:58 10:00 1:53:03
39 377 Agnes Wawra 29 F Hamel MN 41 17:04 2:55 1:37 40 1:04:47 13.9 0:44 32 30:45 9:55 1:54:54
40 9 Chelsea Anderson 25 F St. Cloud MN 42 17:10 2:56 2:37 41 1:06:26 13.5 1:01 24 27:50 8:59 1:55:01
41 342 Bree Stroeing 28 F St Cloud MN 40 16:49 2:52 2:47 36 1:00:09 15.0 1:01 39 34:41 11:12 1:55:26
42 323 Justine Schreifels 22 F Minneapolis MN 26 13:16 2:16 2:01 44 1:10:39 12.7 1:00 42 37:55 12:14 2:04:49
43 269 Sara Olmanson 24 F St. Cloud MN 37 15:40 2:40 2:49 43 1:10:18 12.8 0:58 43 43:55 14:10 2:13:37
44 74 Amber Christie 29 F Sauk Rapids MN 39 16:09 2:46 3:50 42 1:09:22 13.0 1:04 44 45:25 14:39 2:15:49
FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 145 Diane Hankee 32 F Lino Lakes MN 10 10:38 1:49 0:41 1 40:46 22.1 0:30 2 21:50 7:03 1:14:22
2 36 Nicole Bergh 31 F Sartell MN 3 9:40 1:39 0:56 4 43:07 20.9 0:36 3 22:19 7:12 1:16:36
3 204 Brooke Larsen 31 F Northfield MN 1 8:26 1:27 1:00 14 46:07 19.5 0:50 1 21:08 6:49 1:17:29
4 346 Laurel Sundberg 30 F Minnetonka MN 9 10:37 1:49 0:41 3 42:49 21.0 0:57 10 23:47 7:41 1:18:49
5 455 Raechel Konczewski 30 F Melrose MN 2 9:23 1:36 0:45 8 44:52 20.1 0:57 11 24:04 7:46 1:19:59
6 457 Cheryl Bond 34 F Shakopee MN 19 11:41 2:00 0:48 2 42:15 21.3 0:34 14 24:51 8:01 1:20:06
7 15 Noelle Andrychowicz 33 F Blaine MN 8 10:20 1:46 1:01 6 44:24 20.3 1:10 12 24:31 7:55 1:21:24
8 126 Sarah Foley 38 F Cologne MN 5 10:06 1:44 0:56 10 45:25 19.8 1:04 13 24:41 7:58 1:22:10
9 300 Jennifer Rehling 32 F Andover MN 6 10:08 1:44 0:47 5 44:11 20.4 0:41 30 27:09 8:46 1:22:54
10 277 Holly Paradis 36 F Maple Grove MN 13 11:01 1:53 0:50 21 47:33 18.9 1:08 9 23:43 7:39 1:24:13
11 372 Lisa Wacek 38 F Minneapolis MN 43 13:10 2:15 1:30 11 45:46 19.7 1:12 5 23:12 7:30 1:24:48
12 394 Angela Williams 30 F Saint Cloud MN 4 10:01 1:43 1:44 7 44:26 20.3 0:45 35 28:04 9:03 1:24:58
13 314 Missy Salzer 39 F Fort Collins CO 24 11:56 2:02 1:13 23 47:58 18.8 0:54 6 23:14 7:30 1:25:13
14 65 Sara Carlson 30 F Pillager MN 36 12:52 2:12 0:43 22 47:33 18.9 0:57 8 23:30 7:35 1:25:34
15 4 Sara Ahlquist 39 F Minnetonka MN 18 11:35 1:59 1:06 17 46:38 19.3 0:46 21 25:52 8:21 1:25:55
16 212 Anne Liebeck 33 F Minneapolis MN 23 11:54 2:02 1:54 27 48:07 18.7 1:10 7 23:20 7:32 1:26:24
17 210 Erin Lemke 39 F Sartell MN 20 11:45 2:01 2:14 16 46:25 19.4 0:55 17 25:32 8:15 1:26:49
18 69 Karen Chenvert 36 F St Louis Park MN 40 13:04 2:14 1:18 13 46:04 19.5 0:55 16 25:31 8:14 1:26:49
19 59 Stephanie Byland 36 F Edina MN 16 11:23 1:57 2:07 18 46:59 19.2 1:08 15 25:27 8:13 1:27:01
20 324 Jamie Schwegel 30 F Rice MN 31 12:34 2:09 0:53 12 46:00 19.6 0:50 32 27:25 8:51 1:27:40
21 24 Beth Barrett 33 F Minneapolis MN 12 10:58 1:53 0:45 15 46:09 19.5 0:57 44 29:12 9:25 1:27:58
22 85 Cindy Crecelius 33 F Farmington MN 37 12:55 2:12 1:24 9 44:58 20.0 1:03 36 28:09 9:05 1:28:27
23 46 Sue Boschee 38 F Sartell MN 15 11:23 1:57 1:44 19 47:23 19.0 0:56 31 27:24 8:51 1:28:47
24 400 Jessica Wymore 32 F Plymouth MN 27 12:20 2:06 1:31 26 48:06 18.7 1:20 22 26:00 8:24 1:29:15
25 459 Stephanie Classen 38 F 33 12:43 2:10 0:54 29 48:08 18.7 0:36 29 27:01 8:43 1:29:20
26 363 Carleen Ulbrich 38 F Anchorage AK 51 14:05 2:24 1:08 20 47:29 19.0 1:04 18 25:39 8:17 1:29:21
27 334 Laurie Smith 36 F Merrifield MN 21 11:47 2:01 1:17 30 49:02 18.4 1:28 25 26:20 8:30 1:29:52
28 191 Kimberly Koehn 32 F Sartell MN 26 11:59 2:03 1:40 32 50:52 17.7 1:20 19 25:39 8:17 1:31:28
29 320 Shannon Schlender 34 F Lindstrom MN 28 12:21 2:07 1:59 24 47:58 18.8 1:01 41 28:42 9:16 1:31:59
30 188 Ann Kirchner 38 F St. Louis Park MN 17 11:26 1:57 1:06 35 52:59 17.0 0:48 23 26:08 8:26 1:32:23
31 25 Cheri Bates 37 F Sauk Rapids MN 29 12:25 2:07 3:00 28 48:07 18.7 0:43 45 29:19 9:28 1:33:32
32 374 Emily Waitz 32 F Hopkins MN 48 13:38 2:20 1:04 31 49:34 18.2 0:55 40 28:38 9:15 1:33:47
33 5 Amy Aho 34 F Merrifield MN 35 12:52 2:12 1:31 36 53:00 17.0 0:38 33 27:52 9:00 1:35:52
34 173 Rea James 38 F Long Lake MN 7 10:11 1:45 2:09 48 57:10 15.7 1:09 26 26:32 8:34 1:37:09
35 313 Meaghan Ryan 30 F Minneapolis MN 32 12:35 2:09 2:50 34 52:58 17.0 0:46 39 28:31 9:12 1:37:38
36 86 Ann Davenport 33 F Minneapolis MN 25 11:58 2:03 1:45 33 51:44 17.4 1:31 51 30:52 9:58 1:37:47
37 237 Julie McGill 30 F Bloomington MN 38 12:56 2:13 2:46 42 54:55 16.4 0:54 27 26:39 8:36 1:38:08
38 75 Clare Cole 30 F Minneapolis MN 42 13:06 2:14 1:49 43 55:28 16.2 1:59 24 26:19 8:30 1:38:38
39 184 Janelle Katzner 30 F Big Lake MN 45 13:26 2:18 3:04 39 53:55 16.7 0:44 34 27:54 9:00 1:39:01
40 73 Susan Christianson 36 F Glencoe MN 39 12:58 2:13 2:03 38 53:55 16.7 1:12 46 29:33 9:32 1:39:38
41 379 Rebecca Wawra 31 F St Louis Park MN 64 17:58 3:04 2:40 25 47:59 18.8 1:05 48 30:05 9:43 1:39:45
42 396 Mandy Wolvert 31 F Sauk Rapids MN 11 10:56 1:52 2:12 52 58:27 15.4 1:42 37 28:26 9:11 1:41:41
43 325 Sara Scott 35 F Foley MN 50 13:59 2:23 2:01 37 53:42 16.8 1:19 53 32:05 10:21 1:43:04
44 293 Molly Prokott 34 F St. Paul MN 65 18:19 3:08 1:57 54 59:01 15.2 1:35 4 22:21 7:13 1:43:11
45 180 Erin Jurek 36 F Sartell MN 44 13:21 2:17 2:55 46 56:47 15.8 1:05 47 29:41 9:35 1:43:46
46 91 Kathy Dezurik 34 F Maple Grove MN 56 14:52 2:32 3:22 50 57:47 15.6 0:45 38 28:31 9:12 1:45:15
47 7 Michelle Ahrens 33 F St. Paul MN 53 14:19 2:27 2:19 44 55:36 16.2 1:30 52 31:33 10:11 1:45:16
48 327 Rebecca Seibel-Hunt 39 F Minneapolis MN 14 11:02 1:53 2:41 40 54:37 16.5 1:28 61 35:33 11:29 1:45:20
49 201 Erin Lane 30 F Minneapolis MN 46 13:28 2:18 2:17 41 54:50 16.4 1:46 57 33:39 10:52 1:45:57
50 108 Rachel Erickson 30 F Minneapolis MN 52 14:17 2:26 2:47 49 57:24 15.7 1:34 49 30:07 9:43 1:46:07
51 30 Sarah Bazakos 30 F Blaine MN 57 14:52 2:32 2:38 47 57:09 15.7 0:35 55 32:15 10:25 1:47:28
52 390 Jennifer Willenbring 34 F St Louis Park MN 30 12:31 2:08 2:54 58 1:00:54 14.8 0:56 54 32:11 10:23 1:49:24
53 32 Debbie Bemboom 38 F Sauk Rapids MN 66 18:23 3:08 4:42 51 58:17 15.4 1:33 28 26:45 8:38 1:49:39
54 339 Amy Stolt 34 F St. Cloud MN 62 16:35 2:50 2:06 53 58:48 15.3 1:41 56 33:39 10:52 1:52:46
55 433 Michelle Reinert 37 F 22 11:48 2:01 4:20 57 1:00:22 14.9 2:12 60 34:22 11:06 1:53:02
56 186 Jennifer Kersten 35 F Minneapolis MN 58 15:15 2:36 1:58 59 1:00:56 14.8 1:10 59 33:55 10:57 1:53:13
57 222 Peggy Lowther 30 F Saint Cloud MN 41 13:05 2:14 3:09 45 56:04 16.1 1:16 64 41:14 13:18 1:54:45
58 262 Michelle Nguyen 39 F Edina MN 63 17:20 2:58 2:52 63 1:04:43 13.9 0:43 50 30:17 9:47 1:55:53
59 301 Yolanda Reinert 32 F Minneapolis MN 68 23:59 4:06 1:44 62 1:03:07 14.3 1:28 20 25:51 8:21 1:56:07
60 18 Robin Ashmore 38 F Walker MN 67 21:18 3:38 2:52 64 1:05:41 13.7 0:53 43 29:08 9:24 1:59:49
61 316 Nancy Saunders 38 F Eagan MN 60 15:38 2:40 6:03 60 1:01:59 14.5 2:26 58 33:49 10:55 1:59:52
62 199 Amy Ladd 36 F Belle Plaine MN 61 16:13 2:46 4:21 55 59:20 15.2 1:30 62 38:40 12:29 2:00:01
63 134 Kathy Gerhardt 38 F St. Louis Park MN 55 14:50 2:32 1:54 61 1:02:42 14.4 1:32 65 41:18 13:20 2:02:14
64 97 Jennifer Doyle 30 F Minneapolis MN 49 13:42 2:20 17:37 56 1:00:01 15.0 2:42 42 29:00 9:22 2:02:59
65 319 Barbara Schendel 34 F Becker MN 54 14:48 2:32 2:50 65 1:08:22 13.2 0:59 67 45:57 14:50 2:12:54
66 120 Valerie Felsch 39 F St. Cloud MN 59 15:38 2:40 5:50 67 1:10:44 12.7 3:29 66 41:53 13:31 2:17:32
67 17 Laura Arndt 30 F Rockville MN 47 13:33 2:19 3:00 68 1:26:46 10.4 0:53 63 39:50 12:51 2:23:59
68 87 Nichol Davis 35 F St Cloud MN 34 12:46 2:11 2:52 66 1:08:26 13.2 3:41 68 61:27 19:50 2:29:09
FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 307 Heidi Robb 41 F Maple Grove MN 12 12:15 2:06 0:40 1 42:20 21.3 0:39 4 23:33 7:36 1:19:24
2 402 Pam Zachman 44 F Golden Valley MN 1 9:47 1:40 0:31 2 44:43 20.1 0:43 8 24:51 8:01 1:20:33
3 66 Marjie Carr-Oxley 46 F Roseville MN 3 10:11 1:44 0:40 4 45:24 19.8 0:37 5 24:34 7:56 1:21:23
4 163 Lisa Hines 46 F Waite Park MN 8 11:54 2:02 0:42 8 47:07 19.1 0:40 1 22:14 7:11 1:22:34
5 398 Amy Woolsey 43 F Sauk Rapids MN 7 11:06 1:54 0:58 3 45:02 20.0 0:46 9 25:11 8:08 1:23:00
6 284 Jane Peterson 41 F St. Cloud MN 2 9:55 1:42 1:21 9 47:31 18.9 1:08 2 23:13 7:30 1:23:05
7 317 Renee Saxman 48 F Rochester MN 21 13:59 2:23 1:53 6 45:49 19.6 0:36 3 23:24 7:33 1:25:38
8 294 Sandy Rasmussen 42 F Melrose MN 4 10:12 1:45 0:54 11 49:20 18.2 0:59 6 24:36 7:57 1:25:58
9 174 Mary Januschka 48 F Cambridge MN 24 14:27 2:28 2:03 10 48:09 18.7 1:42 7 24:49 8:01 1:31:08
10 447 Margaret Schafer 47 F Brainerd MN 9 11:55 2:02 2:03 5 45:47 19.7 1:14 24 30:45 9:55 1:31:41
11 258 Judy Murray 49 F Sartell MN 15 13:01 2:13 1:51 12 49:48 18.1 1:42 11 26:56 8:42 1:33:15
12 27 Nancy Bauer 49 F Hastings MN 27 14:47 2:32 1:54 13 49:49 18.1 0:52 10 26:29 8:33 1:33:48
13 167 Kathy Horner 43 F Mpls MN 30 16:06 2:45 1:45 7 46:09 19.5 1:05 19 28:56 9:20 1:33:59
14 45 Renae Borden 45 F Eden Prairie MN 28 14:52 2:32 1:16 15 51:01 17.6 1:22 12 27:02 8:44 1:35:31
15 253 Mary Kay Morris 43 F Cold Spring MN 10 12:09 2:05 1:23 19 53:22 16.9 0:34 21 29:27 9:30 1:36:53
16 347 Monica Surber 48 F Minneapolis MN 14 12:39 2:10 2:03 14 50:31 17.8 0:56 25 31:07 10:03 1:37:12
17 106 Sally Engebretson 40 F Orono MN 18 13:19 2:16 1:48 20 53:50 16.7 1:17 13 27:23 8:50 1:37:34
18 326 Beth Seibel-Hunt 44 F Minneapolis MN 23 14:13 2:26 2:07 16 51:05 17.6 0:58 32 32:53 10:37 1:41:13
19 150 Kimberly Hayes 41 F Elk River MN 22 14:06 2:25 2:37 25 55:00 16.4 1:17 18 28:46 9:17 1:41:44
20 218 Suzanne Lines 40 F Shorewood MN 5 10:29 1:48 3:05 28 57:17 15.7 1:14 23 29:47 9:37 1:41:49
21 211 Grace Levoir 48 F Minneapolis MN 29 16:02 2:44 1:27 17 51:11 17.6 1:40 27 31:38 10:12 1:41:55
22 389 Anne Whitson 43 F Sartell MN 6 10:37 1:49 2:11 24 54:38 16.5 2:04 30 32:34 10:31 1:42:01
23 202 Anne Langford 43 F Saint Paul MN 11 12:12 2:05 1:48 23 54:16 16.6 1:43 28 32:17 10:25 1:42:13
24 432 Lori Cleland 46 F 25 14:27 2:28 2:39 26 55:39 16.2 1:19 17 28:42 9:16 1:42:44
25 111 Stephanie Etterman 43 F East Gull Lake MN 31 16:24 2:48 2:27 21 54:05 16.6 0:54 22 29:28 9:31 1:43:16
26 31 Julie Bell 44 F Little Falls MN 13 12:24 2:07 2:23 22 54:11 16.6 0:50 34 33:43 10:53 1:43:28
27 206 Anita Leach 44 F Worthington MN 26 14:41 2:30 2:46 27 56:58 15.8 1:18 15 28:37 9:14 1:44:17
28 121 Joleen Finken 40 F Duluth MN 20 13:51 2:22 2:36 29 58:40 15.3 2:10 20 29:14 9:26 1:46:29
29 285 Lisa Peterson 47 F Minneapolis MN 35 18:10 3:06 2:18 18 52:16 17.2 1:26 31 32:37 10:31 1:46:44
30 19 Jan Bailey 45 F St. Cloud MN 17 13:06 2:14 2:45 31 58:53 15.3 0:43 29 32:18 10:25 1:47:43
31 64 Natalie Carlson 40 F Austin TX 34 17:44 3:02 2:22 32 59:47 15.1 1:02 14 28:20 9:09 1:49:12
32 168 Lynn Howard 42 F Nisswa MN 19 13:41 2:20 2:40 35 1:03:10 14.2 1:12 33 33:22 10:46 1:54:02
33 119 Rhonda Fehr 43 F Calumet City IL 38 21:29 3:40 2:31 34 1:02:51 14.3 0:47 16 28:42 9:16 1:56:18
34 72 Victoria Christian 43 F Richfield MN 39 22:20 3:49 2:44 30 58:43 15.3 1:57 26 31:11 10:04 1:56:53
35 276 Sue Palmer 44 F Rochester MN 36 18:41 3:11 3:34 33 1:00:19 14.9 1:57 35 33:53 10:56 1:58:23
36 3 Sue Adams 46 F Brooklyn Park MN 33 17:20 2:58 2:58 36 1:07:55 13.3 1:25 36 38:19 12:22 2:07:55
37 303 Mary Rekstad 42 F Maple Grove MN 37 20:02 3:25 4:51 37 1:08:50 13.1 1:37 37 39:04 12:37 2:14:23
38 278 Pauline McJilton 41 F Hopkins MN 16 13:04 2:14 8:31 39 1:09:10 13.0 3:53 38 56:19 18:10 2:30:55
39 282 Kathleen Pengelly 46 F Shorewood MN 32 16:30 2:49 5:07 38 1:09:05 13.0 3:54 39 56:22 18:11 2:30:55
FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 133 Sheila Gemar 50 F Spicer MN 2 11:04 1:53 0:53 4 49:09 18.3 0:52 2 25:48 8:20 1:27:43
2 77 Bethany Collins 54 F New Hope MN 1 10:12 1:45 1:04 2 46:48 19.2 1:23 7 28:55 9:20 1:28:20
3 448 Jan Handlos 55 F Baxter MN 4 12:38 2:10 2:32 1 46:10 19.5 0:30 5 27:02 8:44 1:28:49
4 50 Reina Brekke 51 F Shoreview MN 6 13:07 2:15 1:37 3 49:08 18.3 0:52 6 27:10 8:46 1:31:52
5 345 Elizabeth Sundberg 55 F Lancaster CA 8 13:51 2:22 1:26 9 53:35 16.8 0:37 4 26:41 8:37 1:36:07
6 28 Denise Baxter 50 F St Cloud MN 5 12:52 2:12 1:59 7 52:02 17.3 1:40 8 29:04 9:23 1:37:35
7 383 Polly Welp 52 F Vinton IA 3 12:17 2:06 1:22 6 50:10 17.9 1:12 11 32:39 10:32 1:37:37
8 359 Lila Tully 58 F Deephaven MN 9 13:52 2:22 1:48 5 50:02 18.0 1:31 9 30:57 9:59 1:38:06
9 214 Julie Light 51 F Minnetonka MN 7 13:49 2:22 3:42 11 56:19 16.0 0:51 1 24:35 7:56 1:39:14
10 170 Marysue Ingman 50 F Eden Prarie MN 11 16:07 2:45 2:50 8 53:10 16.9 1:18 3 26:00 8:24 1:39:23
11 141 Ellen Guerin 52 F Edina MN 10 15:12 2:36 2:16 10 54:20 16.6 3:21 10 32:31 10:30 1:47:38
FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 305 Caius Rickard 18 M Plymouth MN 1 8:27 1:27 0:36 1 42:26 21.2 0:28 2 20:31 6:37 1:12:24
2 139 Joel Gregory 19 M Richmond MN 2 8:43 1:29 0:57 5 45:12 19.9 0:49 4 20:59 6:47 1:16:37
3 370 Alexander Vogel 16 M Maple Grove MN 3 9:09 1:34 0:47 4 44:54 20.0 0:59 5 21:15 6:52 1:17:02
4 178 Jack Jorgensen 19 M Edina MN 10 12:20 2:06 1:05 2 42:44 21.1 0:49 1 20:20 6:34 1:17:15
5 198 David Laberge 16 M Maple Grove MN 4 10:05 1:43 0:43 3 43:03 20.9 0:37 7 23:19 7:32 1:17:44
6 401 Anthony Young 19 M St. Cloud MN 8 11:51 2:02 1:37 6 46:18 19.4 0:21 6 21:23 6:54 1:21:28
7 154 Andrew Helseth 19 M Edina MN 5 10:09 1:44 1:07 10 49:38 18.1 0:25 10 24:49 8:01 1:26:05
8 380 Eric Weisenburger 18 M Golden Valley MN 6 10:43 1:50 1:42 9 49:35 18.2 1:09 8 24:02 7:46 1:27:09
9 140 Odin Guerard 17 M Royalton MN 13 16:58 2:54 2:05 7 47:22 19.0 0:41 3 20:37 6:39 1:27:40
10 147 Noah Hanson 13 M Lakeville MN 9 12:10 2:05 1:54 11 50:43 17.7 0:29 9 24:46 8:00 1:29:58
11 151 Tyler Hecht 16 M Somerset WI 7 11:12 1:55 3:13 8 48:53 18.4 1:36 11 28:55 9:20 1:33:46
12 302 Dj Rekstad 14 M Maple Grove MN 12 15:44 2:41 4:24 13 1:08:01 13.2 1:43 12 31:37 10:12 2:01:27
13 71 Jack Christensen 15 M St. Cloud MN 11 13:57 2:23 5:32 12 1:00:40 14.8 3:11 13 41:10 13:17 2:04:27
MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 361 Micah Turman 28 M Minneapolis MN 4 8:38 1:29 0:37 3 39:35 22.7 0:31 3 19:56 6:26 1:09:15
2 446 Matt Desmarais 24 M Saint Paul MN 6 9:02 1:33 0:47 2 39:30 22.8 0:38 2 19:47 6:23 1:09:42
3 330 Andrew Shulha 24 M Rochester MN 5 9:00 1:32 1:04 1 39:15 22.9 0:42 1 19:47 6:23 1:09:45
4 357 Jason Timmer 23 M Minneapolis MN 1 7:37 1:18 0:35 5 41:22 21.8 0:54 9 20:50 6:44 1:11:18
5 343 Ladislaus Strzok 25 M Duluth MN 14 10:20 1:46 4 40:04 22.5 0:37 7 20:34 6:38 1:11:32
6 49 Ian Brekke 23 M Saint Paul MN 15 10:23 1:47 1:14 7 42:17 21.3 0:30 6 20:28 6:37 1:14:51
7 261 Jason Neumann 27 M Saint Cloud MN 10 9:54 1:42 0:53 9 43:05 20.9 0:40 16 22:06 7:08 1:16:36
8 385 Peter Wenzel 22 M Minneapolis MN 19 11:15 1:55 1:26 6 42:10 21.3 0:57 12 21:51 7:03 1:17:36
9 176 Brent Johnson 20 M Arden Hills MN 3 8:17 1:25 1:29 25 47:32 18.9 0:49 8 20:34 6:38 1:18:40
10 388 Jeff Westensee 25 M Minneapolis MN 16 10:32 1:48 0:59 13 44:19 20.3 0:54 19 22:23 7:14 1:19:04
11 225 Spencer Lund 23 M Lake Lillian MN 35 14:12 2:26 1:49 11 43:13 20.8 0:30 5 20:07 6:30 1:19:49
12 23 Aaron Barlow 20 M West St. Paul MN 7 9:27 1:37 0:54 15 45:37 19.7 0:46 22 23:45 7:40 1:20:27
13 369 Thomas Vilkama 27 M Plymouth MN 26 12:43 2:10 1:22 8 42:58 20.9 1:09 20 23:01 7:26 1:21:11
14 230 Ryan MacMaster 21 M Detroit Lakes MN 12 10:14 1:45 1:35 18 46:04 19.5 1:56 18 22:08 7:09 1:21:55
15 229 Ryan Maciej 21 M St. Cloud MN 33 13:54 2:23 0:54 12 44:01 20.4 1:04 14 22:06 7:08 1:21:57
16 51 Paul Broer 27 M Shoreview MN 23 11:43 2:00 1:50 26 47:39 18.9 1:15 10 21:23 6:54 1:23:48
17 129 Nate Fritsch 28 M Hudson WI 21 11:18 1:56 2:21 24 47:30 18.9 1:18 11 21:28 6:56 1:23:52
18 331 Mitchell Simonson 26 M Maple Grove MN 25 12:43 2:10 1:44 20 46:59 19.2 0:27 15 22:06 7:08 1:23:57
19 171 Jacob Isberner 27 M Saint Cloud MN 24 12:38 2:10 1:26 22 47:20 19.0 1:08 17 22:06 7:08 1:24:37
20 289 Henry Praska 28 M Brainerd MN 22 11:28 1:58 3:12 10 43:11 20.8 1:21 29 25:32 8:15 1:24:41
21 114 Scott Ewen 25 M Saint Cloud MN 18 10:52 1:51 0:56 23 47:21 19.0 0:44 28 25:24 8:12 1:25:15
22 296 John Redman 25 M Plymouth MN 13 10:17 1:45 2:09 27 47:40 18.9 0:27 26 24:46 8:00 1:25:17
23 299 Dennis Regnier 29 M Wichita KS 11 9:59 1:42 2:11 14 45:35 19.7 0:39 33 26:58 8:42 1:25:20
24 221 Robert Loukusa 24 M Monticello MN 31 13:35 2:19 1:40 16 45:38 19.7 0:35 23 23:54 7:43 1:25:21
25 79 Josiah Collins 21 M Brainerd MN 2 7:42 1:19 1:47 31 50:14 17.9 0:40 32 25:45 8:19 1:26:05
26 249 Matthew Moehrle 29 M Sartell MN 9 9:49 1:41 2:38 19 46:26 19.4 0:49 34 27:08 8:45 1:26:47
27 95 Matthew Dona 21 M Bloomington MN 28 12:58 2:13 2:20 29 48:38 18.5 1:12 13 21:52 7:03 1:26:57
28 117 Peter Faulhaber 21 M Menomonie WI 8 9:48 1:41 2:14 35 51:47 17.4 0:38 25 24:45 7:59 1:29:09
29 321 Ryan Schmidt 23 M Minneapolis MN 29 13:06 2:14 3:15 17 46:00 19.6 1:23 30 25:36 8:16 1:29:18
30 291 Derek Price 24 M Mankato MN 41 16:20 2:47 2:08 21 47:09 19.1 1:05 24 24:16 7:50 1:30:56
31 183 David Katzner 28 M Big Lake MN 27 12:53 2:12 2:05 32 50:16 17.9 0:40 31 25:38 8:17 1:31:31
32 449 Zach Pieper 24 M Saint Paul MN 30 13:18 2:16 1:41 28 48:05 18.7 1:33 35 27:18 8:49 1:31:53
33 100 Nicholas Dunham 21 M Thompson ND 39 14:50 2:32 1:41 37 52:57 17.0 0:35 27 25:02 8:05 1:35:03
34 279 William Pattison 27 M St. Paul MN 34 14:06 2:25 2:59 30 49:45 18.1 1:14 36 27:50 8:59 1:35:53
35 40 Wayne Binsfeld 28 M St. Cloud MN 17 10:36 1:49 2:15 39 54:23 16.5 0:32 39 29:53 9:39 1:37:37
36 273 Ben Oyanagi 20 M Coon Rapids MN 20 11:17 1:56 0:42 38 28:07 9:05 1:38:35
37 368 David Vilkama 29 M Kirkland WA 32 13:51 2:22 2:22 34 51:28 17.5 0:54 41 31:27 10:09 1:40:00
38 243 Ronald McRae 25 M Coon Rapids MN 42 16:52 2:53 2:35 36 52:07 17.3 1:31 37 27:52 9:00 1:40:55
39 197 Lucas Kunde 27 M St. Cloud MN 36 14:20 2:27 4:21 41 57:59 15.5 0:50 21 23:35 7:37 1:41:03
40 84 Ghibran Cordero 24 M El Paso TX 44 27:26 4:41 1:44 4 20:04 6:29 1:44:55
41 295 James Redman 27 M Monticello MN 43 18:42 3:12 1:35 38 52:57 17.0 0:46 40 31:17 10:06 1:45:15
42 205 Kurt Larson 28 M Plymouth MN 37 14:42 2:31 2:31 33 51:03 17.6 1:54 44 35:30 11:28 1:45:38
43 166 Michael Hormann Jr 28 M St Cloud MN 38 14:49 2:32 1:50 40 57:12 15.7 0:31 42 32:39 10:32 1:46:58
44 101 Brad Ebensperger 28 M Winsted MN 40 16:04 2:45 2:21 42 1:11:24 12.6 0:49 43 34:34 11:09 2:05:10
MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 93 Harold Doise 36 M Maple Grove MN 5 9:08 1:34 0:46 2 37:34 24.0 0:30 2 18:55 6:06 1:06:50
2 82 Bill Corcoran 36 M Waite Park MN 6 9:12 1:34 0:25 1 37:29 24.0 0:33 7 21:10 6:50 1:08:46
3 353 Chip Tabor 37 M St. Louis Park MN 8 9:28 1:37 1:07 4 39:30 22.8 0:42 3 19:08 6:11 1:09:53
4 55 Robert Brown 34 M Hopkins MN 3 9:06 1:33 0:47 7 39:55 22.5 0:36 4 19:59 6:27 1:10:20
5 22 Doug Barkema 33 M Saint Louis Park MN 17 10:22 1:46 1:28 3 37:43 23.9 0:32 6 20:44 6:42 1:10:47
6 146 Ben Hanson 30 M Princeton MN 11 9:48 1:41 0:42 5 39:41 22.7 0:35 9 21:39 6:59 1:12:22
7 271 Aaron Olson 31 M St. Paul MN 1 8:08 1:24 0:42 11 41:40 21.6 0:31 10 22:11 7:10 1:13:10
8 233 Marty Martens 37 M Minneapolis MN 14 10:07 1:44 2:13 8 40:05 22.5 0:45 5 20:23 6:35 1:13:32
9 333 Josh Smith 35 M Watertown MN 19 10:26 1:47 1:03 6 39:44 22.7 1:13:38
10 232 Sean Maher 35 M St. Michael MN 13 10:03 1:43 0:29 10 40:56 22.0 0:54 11 22:12 7:10 1:14:31
11 156 Erik Hendrikson 37 M Edina MN 27 11:29 1:58 0:57 9 40:41 22.1 0:55 12 22:38 7:18 1:16:39
12 160 Christian Hicks 35 M Robbinsdale DC 2 8:49 1:31 1:12 17 43:56 20.5 1:32 8 21:18 6:53 1:16:46
13 393 Tony Willett 39 M Lakeville MN 10 9:48 1:41 1:29 12 42:18 21.3 0:39 19 23:23 7:33 1:17:35
14 33 Kevin Bengtson 38 M Minneapolis MN 4 9:07 1:34 1:29 15 43:41 20.6 0:50 30 24:58 8:04 1:20:04
15 135 Ben Geyer 36 M Henning MN 26 11:19 1:56 1:32 16 43:43 20.6 0:52 14 22:45 7:21 1:20:10
16 239 Dan McKeon 32 M Bemidji MN 23 10:49 1:51 1:15 21 45:16 19.9 0:52 20 23:26 7:34 1:21:35
17 137 Michael Given 35 M St Cloud MN 12 10:01 1:43 1:29 45:14 29 24:53 8:02 1:21:36
18 187 Kris King 33 M Ramsey MN 7 9:22 1:36 35 47:50 18.8 0:38 27 24:26 7:53 1:22:09
19 155 Craig Hendrickson 32 M Hopkins MN 15 10:16 1:45 1:32 22 45:43 19.7 1:15 23 23:39 7:38 1:22:23
20 292 Shannon Pring 32 M Cloquet MN 24 10:49 1:51 1:10 28 46:39 19.3 0:29 21 23:34 7:36 1:22:39
21 344 David Stueve 38 M Buffalo MN 30 12:00 2:03 0:51 13 43:38 20.6 0:51 33 25:41 8:17 1:23:00
22 162 Brandon Hillman 33 M Golden Valley MN 16 10:17 1:46 2:04 26 46:22 19.4 0:46 26 24:04 7:46 1:23:30
23 83 Mike Corcoran 39 M Grand Forks ND 28 11:34 1:59 1:04 14 43:39 20.6 1:29 36 26:11 8:27 1:23:55
24 227 Scott Lunos 32 M Shoreview MN 18 10:25 1:47 1:22 27 46:28 19.4 1:05 28 24:49 8:01 1:24:06
25 399 David Wymore 33 M Plymouth MN 44 13:39 2:20 1:46 20 45:02 20.0 1:23 18 23:13 7:30 1:25:01
26 175 Sjsilrum@gma Jeska-Silr 31 M Minneapolis MN 34 12:12 2:05 1:55 23 45:57 19.6 1:22 22 23:38 7:38 1:25:02
27 158 Jose Hernandez 34 M Saint Paul MN 46 13:44 2:21 1:52 19 44:34 20.2 1:28 24 23:42 7:39 1:25:18
28 61 Nathan Campeau 30 M Minneapolis MN 58 16:44 2:51 1:56 30 47:04 19.1 1:21 1 18:35 6:00 1:25:38
29 34 Jason Benson 37 M Lino Lakes MN 35 12:19 2:06 0:49 25 46:17 19.4 1:00 32 25:24 8:12 1:25:47
30 350 Grant Swenson 31 M Foley MN 21 10:47 1:51 0:46 38 49:44 18.1 0:50 25 23:45 7:40 1:25:51
31 236 Shane McFadden 38 M St. Louis Park MN 25 11:17 1:56 1:59 37 48:59 18.4 1:28 13 22:40 7:19 1:26:21
32 373 Jon Wagner 37 M Sartell MN 32 12:05 2:04 1:05 39 49:54 18.0 0:58 16 23:01 7:26 1:27:01
33 298 Steve Redman 34 M Dayton MN 47 14:19 2:27 1:55 18 44:03 20.4 0:40 37 26:12 8:28 1:27:07
34 6 Bobby Ahrens 30 M Eagan MN 40 13:03 2:14 1:49 31 47:17 19.0 0:50 31 25:11 8:08 1:28:08
35 38 Chad Binsfeld 31 M Sauk Rapids MN 9 9:37 1:39 2:08 41 50:14 17.9 0:27 34 25:53 8:21 1:28:17
36 2 Greg Haupert 37 M Saint Cloud MN 49 14:33 2:29 2:59 32 47:42 18.9 0:53 15 22:48 7:22 1:28:53
37 348 Michael Svir 30 M Baxter MN 53 15:23 2:38 2:03 33 47:48 18.8 0:54 17 23:02 7:26 1:29:09
38 254 Micah Morris 31 M Montrose MN 31 12:04 2:04 2:08 29 46:51 19.2 0:31 43 27:40 8:56 1:29:12
39 255 Chad Motzko 35 M Richfield MN 36 12:20 2:06 1:38 24 46:14 19.5 1:09 49 28:31 9:12 1:29:51
40 92 Todd Dittrich 38 M Farmington MN 37 12:28 2:08 2:31 36 48:18 18.6 0:51 39 26:14 8:28 1:30:20
41 375 Kristopher Waldorf 33 M Bloomington MN 38 12:39 2:10 1:22 40 50:00 18.0 1:37 48 28:16 9:07 1:33:51
42 208 Thomas Leach 37 M Sartell MN 22 10:48 1:51 2:06 45 51:49 17.4 2:08 45 27:43 8:57 1:34:33
43 98 Josh Duda 32 M Pillager MN 61 16:57 2:54 1:10 34 47:50 18.8 0:49 47 28:09 9:05 1:34:52
44 58 Michiel Buenk 38 M Minnetrista MN 33 12:08 2:04 2:47 43 50:43 17.7 1:54 44 27:41 8:56 1:35:11
45 391 Tim Willenbring 33 M Onalaska WI 43 13:37 2:20 1:57 44 51:07 17.6 1:17 50 28:49 9:18 1:36:45
46 99 Paul Dugan 34 M Fridley MN 50 14:47 2:32 1:52 47 52:58 17.0 0:40 41 26:44 8:38 1:36:59
47 209 Bj Lemieux 32 M Albany MN 56 15:53 2:43 1:58 46 52:25 17.2 1:00 46 27:53 9:00 1:39:07
48 351 Jeff Swenson 31 M St. Cloud MN 45 13:44 2:21 2:28 51 56:12 16.0 1:03 40 26:37 8:36 1:40:02
49 272 Don Ouimette 34 M St. Cloud MN 48 14:27 2:28 3:01 50 56:12 16.0 0:37 35 26:00 8:24 1:40:15
50 78 Jason Collins 36 M Becker MN 29 11:39 1:59 2:10 48 53:42 16.8 1:20 52 31:33 10:11 1:40:22
51 63 Jeff Carlson 39 M Blaine MN 41 13:03 2:14 1:46 52 56:31 15.9 0:38 51 29:47 9:37 1:41:42
52 195 Shawn Kuck 38 M Saint Cloud MN 59 16:47 2:52 2:39 42 50:16 17.9 1:33 54 32:17 10:25 1:43:29
53 16 Benjamin Arndt 33 M Elk River MN 60 16:55 2:53 3:32 54 58:08 15.5 0:23 42 27:10 8:46 1:46:06
54 288 Troy Poetz 36 M Saint Cloud MN 55 15:28 2:39 2:43 58 1:02:16 14.5 0:48 38 26:13 8:28 1:47:26
55 29 Elias Bazakos 31 M Blaine MN 51 14:52 2:32 2:39 53 57:09 15.7 0:35 53 32:15 10:24 1:47:28
56 104 Stephen Elliott 37 M Lafayette IN 42 13:30 2:18 2:49 55 59:10 15.2 0:55 55 34:29 11:08 1:50:50
57 90 Damien Dezurik 35 M Maple Grove MN 39 12:49 2:11 3:54 59 1:02:51 14.3 1:01 56 34:45 11:13 1:55:18
58 349 Dustin Swanson 33 M Champlin MN 57 16:37 2:50 2:33 49 54:50 16.4 0:59 59 40:58 13:13 1:55:56
59 458 Tad Schoeppner 31 M 62 18:22 3:08 4:17 57 1:00:26 14.9 0:54 57 34:57 11:17 1:58:54
60 70 John Chilman 38 M Las Vegas NV 54 15:24 2:38 2:34 56 59:16 15.2 1:39 60 41:05 13:15 1:59:56
61 76 Patrick Cole 32 M St. Cloud MN 52 15:01 2:34 3:46 60 1:06:01 13.6 2:12 58 35:45 11:32 2:02:43
62 297 Michael Redman 31 M Minnetonka MN 63 22:24 3:49 2:38 61 1:07:23 13.4 1:15 61 42:03 13:34 2:15:41
63 67 Tony Casassa 34 M St. Cloud MN 20 10:32 1:48
MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 138 Jim Graif 47 M Elk River MN 4 9:15 1:35 46 57:37 15.6 0:44 3 20:35 6:39 1:07:43
2 265 Michael Noonan 41 M Minneapolis MN 3 9:14 1:35 0:45 1 38:30 23.4 0:42 4 20:50 6:44 1:09:58
3 190 David Knack 45 M Prior Lake MN 6 9:20 1:36 0:41 5 39:43 22.7 0:40 2 20:20 6:34 1:10:40
4 242 Ted McNamara 42 M Buffalo MN 10 9:53 1:41 0:48 2 39:11 23.0 0:35 6 21:23 6:54 1:11:47
5 308 Jim Robb 45 M Maple Grove MN 13 10:24 1:47 0:36 3 39:20 22.9 0:37 9 21:53 7:04 1:12:48
6 352 Tim Sykes 43 M Fertile MN 5 9:18 1:35 0:39 6 41:30 21.7 0:31 7 21:32 6:57 1:13:28
7 283 Craig Peterson 47 M Minneapolis MN 8 9:22 1:36 0:35 8 42:13 21.3 0:39 5 21:19 6:53 1:14:06
8 336 Josh Stahl 40 M Minnetonka MN 16 10:55 1:52 0:49 4 39:33 22.8 0:50 14 23:09 7:28 1:15:13
9 456 Gregg Steiger 43 M Minnetonka MN 18 10:57 1:52 1:01 7 41:44 21.6 0:50 11 22:33 7:17 1:17:02
10 42 Tim Bode 41 M Buffalo MN 2 8:08 1:23 0:38 12 42:59 20.9 1:04 21 25:01 8:05 1:17:47
11 329 Peter Shea 40 M Lakeville MN 36 13:46 2:21 0:42 9 42:30 21.2 0:42 10 22:06 7:08 1:19:43
12 81 Mike Comstock 41 M Centerville MN 29 12:00 2:03 1:02 10 42:32 21.2 1:07 13 23:06 7:27 1:19:45
13 328 Robert Seidenkranz 41 M Monticello MN 21 11:04 1:54 1:29 16 44:34 20.2 1:04 8 21:47 7:02 1:19:56
14 311 Tim Ruff 44 M Savage MN 15 10:47 1:51 1:54 15 44:23 20.3 0:37 12 22:50 7:22 1:20:28
15 244 Ross Megarry 41 M Lakeville MN 9 9:26 1:37 1:50 18 45:01 20.0 1:05 15 23:21 7:32 1:20:41
16 251 Marty Moren 42 M St. Cloud MN 1 7:58 1:22 1:29 13 43:03 20.9 1:07 33 27:35 8:54 1:21:10
17 241 Greg McNamara 46 M Little Falls MN 30 12:12 2:05 1:44 11 42:50 21.0 1:21:30
18 304 Frank Rezac 44 M Saint Cloud MN 7 9:21 1:36 1:14 17 44:48 20.1 1:55 23 25:29 8:14 1:22:45
19 338 Todd Steinke 41 M St. Cloud MN 20 11:04 1:53 1:27 14 43:46 20.6 0:58 28 26:43 8:38 1:23:54
20 376 Dustin Warner 43 M Eden Prairie MN 14 10:29 1:48 0:40 20 45:18 19.9 0:41 32 27:33 8:54 1:24:39
21 179 Timothy Jung 46 M Minneapolis MN 25 11:37 1:59 1:24 19 45:16 19.9 0:59 25 25:36 8:16 1:24:49
22 216 Scott Lindell 41 M Sartell MN 11 10:16 1:45 1:59 45 56:21 16.0 0:32 1 17:24 5:37 1:26:29
23 164 Scott Hooper 48 M St. Cloud MN 22 11:06 1:54 1:41 22 46:26 19.4 1:22 27 26:13 8:28 1:26:45
24 354 Shannon Taggart 41 M Prior Lake MN 31 12:20 2:06 2:05 24 46:51 19.2 1:25 19 24:49 8:01 1:27:27
25 159 Dennis Hetland 47 M Fargo ND 34 13:38 2:20 1:15 27 47:51 18.8 1:11 16 23:47 7:41 1:27:40
26 13 Troy Andreasen 41 M Hoffman MN 28 11:53 2:02 1:48 29 48:56 18.4 1:25 18 24:46 8:00 1:28:45
27 103 Mark Eginton 40 M Duluth MN 27 11:51 2:02 2:43 23 46:43 19.3 1:04 29 26:52 8:40 1:29:11
28 123 Gary Fisher 45 M Fargo ND 19 11:01 1:53 1:48 31 49:34 18.2 1:18 26 26:10 8:27 1:29:48
29 219 Paul Lively 49 M Liberty MO 23 11:19 1:56 1:33 21 46:07 19.5 1:14 41 30:26 9:49 1:30:36
30 366 David Vanderlinden 46 M St. Cloud MN 33 12:47 2:11 2:49 35 49:57 18.0 1:59 22 25:29 8:14 1:32:58
31 149 Bradley Hayes 41 M Elk River MN 35 13:45 2:21 2:04 26 47:22 19.0 1:22 37 28:32 9:13 1:33:03
32 392 Andrew Willett 40 M Saint Louis Park MN 37 13:50 2:22 1:27 37 50:33 17.8 0:49 30 26:58 8:42 1:33:34
33 235 Tom Mascarenas 42 M Eden Prairie MN 12 10:22 1:46 1:49 25 47:13 19.1 1:18 45 33:16 10:44 1:33:56
34 381 Joe Weisenburger 48 M Golden Valley MN 42 15:30 2:39 2:41 33 49:42 18.1 1:58 17 24:13 7:49 1:34:02
35 246 Dan Metcalfe 44 M Maple Grove MN 17 10:56 1:52 1:59 34 49:43 18.1 1:30 42 30:38 9:53 1:34:43
36 124 Richard Fisher 42 M Fargo ND 24 11:34 1:59 1:57 39 52:26 17.2 1:37 39 28:50 9:18 1:36:21
37 250 Bill Molitor 49 M Cold Spring MN 48 16:40 2:51 2:37 30 49:08 18.3 0:42 31 27:19 8:49 1:36:23
38 405 Gregory Zlevor 49 M Medfiled MA 41 15:10 2:35 2:43 32 49:41 18.1 2:10 35 27:44 8:57 1:37:25
39 286 Ted Peterson 44 M St. Cloud MN 40 14:40 2:30 2:38 43 55:09 16.3 0:39 20 24:56 8:03 1:37:59
40 290 Scott Pribnow 45 M Stillwater MN 39 14:37 2:30 2:46 38 51:57 17.3 1:18 34 27:37 8:55 1:38:13
41 48 D. Paul Brekke 46 M Edina MN 44 15:51 2:42 3:06 40 53:46 16.7 0:53 24 25:34 8:15 1:39:07
42 116 Jp Fahey 47 M Norwood Young Amer MN 38 14:23 2:27 2:27 36 50:16 17.9 1:09 44 32:28 10:29 1:40:40
43 102 Steve Edmonson 49 M Buffalo MN 43 15:48 2:42 1:28 28 47:57 18.8 1:28 46 35:38 11:30 1:42:16
44 181 Tom Kahlert 40 M Buffalo MN 46 16:05 2:45 2:38 44 56:02 16.1 0:45 40 29:10 9:25 1:44:38
45 217 John Lines 40 M Shorewood MN 26 11:48 2:01 4:37 41 54:36 16.5 3:04 43 32:27 10:28 1:46:30
46 105 Andy Engebretson 40 M Orono MN 50 22:42 3:53 2:21 42 54:49 16.4 1:17 36 28:15 9:07 1:49:22
47 270 Steve Olmanson 49 M St. Cloud MN 49 18:48 3:13 2:50 47 59:06 15.2 0:53 47 36:21 11:44 1:57:55
48 157 Lyle Henson 44 M Hopkins MN 47 16:08 2:45 4:10 48 1:00:18 14.9 2:54 49 38:18 12:22 2:01:46
49 10 John Anderson 40 M Maple Grove, Mn MN 32 12:39 2:10 3:51 49 1:02:20 14.4 0:52 50 43:00 13:53 2:02:40
50 192 Bruce Kornfeld 42 M Edina MN 45 16:04 2:45 3:07 50 1:05:53 13.7 2:25 48 37:55 12:14 2:05:22
51 332 Brian Skjei 49 M Sauk Rapids MN 51 28:24 4:51 1:42 38 28:33 9:13 2:07:23
MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 310 Pete Royer 50 M Litchfield MN 7 10:49 1:51 1:20 2 40:57 22.0 0:50 2 21:04 6:48 1:14:58
2 341 Larry Stracke 52 M Sauk Rapids MN 14 11:38 1:59 0:56 1 40:24 22.3 0:38 4 22:08 7:09 1:15:42
3 113 Mike Ewen 52 M Rochester MN 12 11:27 1:58 0:59 6 42:08 21.4 0:49 1 20:48 6:43 1:16:09
4 322 Larry Schonhardt 52 M New Hope MN 2 8:32 1:28 1:20 5 41:48 21.5 0:48 8 23:46 7:40 1:16:12
5 259 Michael Murray 50 M Sartell MN 9 10:59 1:53 1:07 4 41:35 21.6 0:53 6 22:54 7:24 1:17:25
6 395 Jim Wolter 51 M Lakeville MN 1 8:26 1:27 0:55 9 43:11 20.8 0:59 11 24:28 7:54 1:17:56
7 454 Dennis Ellingson 57 M Courtland MN 4 9:27 1:37 1:04 3 41:32 21.7 1:09 14 25:09 8:07 1:18:17
8 340 Mark Storhaug 51 M Alexandria MN 3 8:59 1:32 1:00 11 43:23 20.7 0:58 15 25:19 8:10 1:19:36
9 148 Tad Hauck 51 M Eden Prairie MN 5 9:40 1:39 1:45 10 43:19 20.8 1:37 7 23:25 7:33 1:19:43
10 165 Steve Hoover 54 M St. Cloud MN 20 13:09 2:15 1:39 7 42:28 21.2 0:56 10 23:54 7:43 1:22:04
11 107 Brad Erickson 54 M Plymouth MN 8 10:57 1:52 2:10 12 44:20 20.3 1:16 9 23:54 7:43 1:22:34
12 386 Gary Wernersbach 51 M Zimmerman MN 16 12:01 2:03 2:49 8 42:46 21.0 0:59 13 25:00 8:04 1:23:33
13 177 Ed Jones 52 M Cambridge MN 18 12:47 2:11 1:22 14 44:30 20.2 0:52 16 25:28 8:13 1:24:57
14 200 Bill Laferriere 51 M St. Cloud MN 15 11:44 2:00 1:55 15 46:06 19.5 1:09 12 24:38 7:57 1:25:30
15 37 Larry Bethel 57 M Fergus Falls MN 23 14:39 2:30 1:25 17 48:41 18.5 0:27 3 21:59 7:06 1:27:09
16 182 Mark Kapsner 56 M Saint Cloud MN 24 14:48 2:32 1:51 13 44:24 20.3 0:53 17 25:55 8:22 1:27:48
17 268 Tom Nowak 52 M Annandale MN 11 11:14 1:55 1:49 16 48:28 18.6 0:20 21 27:24 8:51 1:29:14
18 275 Shaun Palmer 50 M Rochester MN 10 11:09 1:54 2:48 22 51:42 17.4 1:25 5 22:52 7:23 1:29:52
19 118 Steve Faulhaber 51 M Menomonie WI 6 10:32 1:48 1:59 20 50:38 17.8 2:25 20 26:51 8:40 1:32:23
20 94 Gordon Dona 53 M Bloomington MN 13 11:38 1:59 2:28 18 49:47 18.1 1:16 22 28:22 9:10 1:33:29
21 161 Terry Hill 57 M Maple Grove MN 17 12:41 2:10 2:33 21 51:03 17.6 1:03 19 26:51 8:40 1:34:09
22 240 Bryan McMurry 55 M Monticello MN 22 13:56 2:23 1:42 19 50:20 17.9 0:55 23 28:57 9:21 1:35:46
23 43 John Bodette 59 M St. Cloud MN 25 15:42 2:41 3:26 24 52:53 17.0 0:55 18 26:03 8:25 1:38:57
24 224 Gary Lueders 56 M Rochester MT 26 18:19 3:08 2:39 23 52:48 17.0 1:00 25 33:47 10:54 1:48:30
25 263 Kevin Noel 51 M Eagan MN 21 13:48 2:22 3:03 25 1:03:15 14.2 1:15 24 32:08 10:22 1:53:26
26 144 Dave Loso 54 M Stillwater MN 19 13:03 2:14 4:35 26 1:05:22 13.8 3:43 26 42:39 13:46 2:09:20
MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 115 Benjamin Ewers 63 M North Oaks MN 1 10:17 1:46 1:02 1 38:42 23.3 0:53 1 22:13 7:10 1:13:04
2 228 Tom Lynch 60 M Alexandria MN 4 14:54 2:33 1:27 2 43:04 20.9 0:46 2 24:40 7:58 1:24:49
3 193 Bob Koshnick 65 M Detroit Lakes MN 2 11:28 1:58 2:07 3 47:06 19.1 1:10 5 28:04 9:04 1:29:53
4 132 Eugene Garver 64 M Sartell MN 3 12:26 2:08 2:41 5 48:12 18.7 1:54 3 25:42 8:18 1:30:53
5 260 Lynn Nelson 68 M Minneapolis MN 6 15:46 2:42 2:12 6 48:44 18.5 1:32 4 27:01 8:43 1:35:12
6 434 Charles Rhea 62 M 8 19:21 3:18 2:23 4 47:58 18.8 1:24 6 30:09 9:44 1:41:12
7 194 Robert Kranz 62 M Kapaa HI 5 15:32 2:39 2:24 7 52:48 17.0 1:08 7 30:58 10:00 1:42:48
8 238 Charles McJilton 78 M Roseville MN 7 16:15 2:47 7:46 8 1:09:48 12.9 3:54 8 56:20 18:11 2:34:01
Total Registered: 447
Total Number of Individual Finishers: 376
Total Number of Relay Finishers: 26
Number of Male Finishers: 204
Number of Female Finishers: 172
Did not Finish Race or Did Not Start: 45