An Email-Ready Link

As you requested, here is a ready-to-email link to this page. The URL is:
http://onlineraceresults.com/race/view_plain_text.php?race_id=72368

Simply include this URL in an email to friends or family members, and they will be able to reach this page directly.

Southeast Polk MS XC Invite A Boys

Southeast Polk MS XC Invite A Boys

SEP xc course - Pleasant Hill, IA

Oct. 13, 2020

70 and sunny
Results by Cal Murdock

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

                                 Last updated Oct. 13, 2020 5:35 PM
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Waukee                   44    4    5    6   14   15   23   25  11:59.8  0:51.3
  2 Valley                   62    2    3   18   19   20   21   28  12:12.5  1:04.5
  3 Dowling Catholic         79    1   10   11   17   40   41       12:14.9  1:57.7
  4 Johnston                 92    9   13   16   22   32   36   45  12:32.9  1:08.5
  5 Ankeny                  101    7    8   26   29   31   42   49  12:32.9  1:07.6
  6 Ankeny Centennial       126   12   24   27   30   33   35   38  12:48.0  1:15.4
  7 Southeast Polk          206   34   39   43   44   46   47   48  13:30.3  0:34.5
  8 Fort Dodge              243   37   50   51   52   53   54   55  14:34.8  1:59.6

Incomplete Teams: 
Individuals

 PLACE         FINISHER          TIME


1. Waukee
    4  Zack Janulewicz, 8       11:38.6  
    5  Kellan Croat, 8          11:39.3  
    6  Dashiell Coyier, 8       11:41.6  
   14  Charlie Fitzgerald, 8    12:29.4  
   15  Alex Kottmeyer, 8        12:29.8  
   23  Ellis Coyier, 8          12:43.0  
   25  John Trosper, 8          12:46.4  
Total Time = 59:58.7     Total Places = 44

2. Valley
    2  Kadin Nguyen, 8          11:34.0  
    3  Bryce Baughman, 8        11:36.8  
   18  Zach Schemper, 8         12:35.6  
   19  Nick Hisel, 8            12:37.5  
   20  Kyle Cason, 8            12:38.5  
   21  Luke Wittrock, 8         12:39.7  
   28  Graham Johnson, 8        12:59.6  
Total Time = 1:01:02.4     Total Places = 62

3. Dowling Catholic
    1  Jack Flori, 8            11:21.5  
   10  Andrew Honkamp, 7        12:00.2  
   11  Owen Wolfe, 8            12:00.4  
   17  Brody Burr, 8            12:32.8  
   40  Blake Lawson, 8          13:19.2  
   41  Hank McGuire, 8          13:20.5  
Total Time = 1:01:14.1     Total Places = 79

4. Johnston
    9  Elijah McDaniel, 8       11:58.5  
   13  Nickolas Gourley, 8      12:26.3  
   16  Porter Russell, 8        12:32.2  
   22  Logan Brustkern, 8       12:40.3  
   32  Gage Moreno, 7           13:06.9  
   36  Benjamin Cheese, 7       13:18.2  
   45  Garrett Rohden, 8        13:38.6  
Total Time = 1:02:44.2     Total Places = 92

5. Ankeny
    7  Justice Rathje, 8        11:55.0  
    8  Nick Robie, 8            11:56.2  
   26  Zach Riley, 8            12:50.2  
   29  Callen Ripley, 8         13:00.5  
   31  Julius Wiegand, 8        13:02.6  
   42  Adam Mein, 8             13:22.7  
   49  Landon Pote, 8           14:03.4  
Total Time = 1:02:44.5     Total Places = 101

6. Ankeny Centennial
   12  Brayden VanderWilt, 8    12:00.5  
   24  Nyle Davis, 8            12:43.0  
   27  Brayden Wellendorf, 8    12:58.1  
   30  Mark Nelson, 8           13:02.1  
   33  Aammin Hassan, 8         13:15.9  
   35  Zach Malone, 8           13:17.0  
   38  Allen Loos, 8            13:18.7  
Total Time = 1:03:59.6     Total Places = 126

7. Southeast Polk
   34  Cole Skinner, 7          13:16.8  
   39  Luke Bartlett, 8         13:18.7  
   43  Nash Hanson, 7           13:27.3  
   44  Brady Weigel, 7          13:37.0  
   46  Ethan Huffey, 8          13:51.3  
   47  Evan Allsup, 7           13:55.7  
   48  Evan Tollari, 8          14:01.5  
Total Time = 1:07:31.1     Total Places = 206

8. Fort Dodge
   37  Tanner Teske, 8          13:18.5  
   50  Brady Major, 8           14:25.6  
   51  Micah Flaherty, 8        14:37.0  
   52  Drew Essman, 7           15:14.8  
   53  Owen Gruver, 7           15:18.1  
   54  Brennan Stickrod, 7      16:14.8  
   55  Nicholas Daniel, 7       16:21.4  
Total Time = 1:12:54.0     Total Places = 243
        TEAM    
 PLACE SCORE         FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 1 Jack Flori, 8 11:21.5 Dowling Catholic 2 2 Kadin Nguyen, 8 11:34.0 Valley 3 3 Bryce Baughman, 8 11:36.8 Valley 4 4 Zack Janulewicz, 8 11:38.6 Waukee 5 5 Kellan Croat, 8 11:39.3 Waukee 6 6 Dashiell Coyier, 8 11:41.6 Waukee 7 7 Justice Rathje, 8 11:55.0 Ankeny 8 8 Nick Robie, 8 11:56.2 Ankeny 9 9 Elijah McDaniel, 8 11:58.5 Johnston 10 10 Andrew Honkamp, 7 12:00.2 Dowling Catholic 11 11 Owen Wolfe, 8 12:00.4 Dowling Catholic 12 12 Brayden VanderWilt, 8 12:00.5 Ankeny Centennial 13 13 Nickolas Gourley, 8 12:26.3 Johnston 14 14 Charlie Fitzgerald, 8 12:29.4 Waukee 15 15 Alex Kottmeyer, 8 12:29.8 Waukee 16 16 Porter Russell, 8 12:32.2 Johnston 17 17 Brody Burr, 8 12:32.8 Dowling Catholic 18 18 Zach Schemper, 8 12:35.6 Valley 19 19 Nick Hisel, 8 12:37.5 Valley 20 20 Kyle Cason, 8 12:38.5 Valley 21 21 Luke Wittrock, 8 12:39.7 Valley 22 22 Logan Brustkern, 8 12:40.3 Johnston 23 23 Ellis Coyier, 8 12:43.0 Waukee 24 24 Nyle Davis, 8 12:43.0 Ankeny Centennial 25 25 John Trosper, 8 12:46.4 Waukee 26 26 Zach Riley, 8 12:50.2 Ankeny 27 Owen Olsen, 8 12:54.2 Waukee 28 Joel Peterson, 8 12:57.1 Waukee 29 27 Brayden Wellendorf, 8 12:58.1 Ankeny Centennial 30 28 Graham Johnson, 8 12:59.6 Valley 31 29 Callen Ripley, 8 13:00.5 Ankeny 32 30 Mark Nelson, 8 13:02.1 Ankeny Centennial 33 31 Julius Wiegand, 8 13:02.6 Ankeny 34 32 Gage Moreno, 7 13:06.9 Johnston 35 Roman Levine, 8 13:09.7 Valley 36 33 Aammin Hassan, 8 13:15.9 Ankeny Centennial 37 34 Cole Skinner, 7 13:16.8 Southeast Polk 38 35 Zach Malone, 8 13:17.0 Ankeny Centennial 39 36 Benjamin Cheese, 7 13:18.2 Johnston 40 37 Tanner Teske, 8 13:18.5 Fort Dodge 41 38 Allen Loos, 8 13:18.7 Ankeny Centennial 42 39 Luke Bartlett, 8 13:18.7 Southeast Polk 43 40 Blake Lawson, 8 13:19.2 Dowling Catholic 44 41 Hank McGuire, 8 13:20.5 Dowling Catholic 45 42 Adam Mein, 8 13:22.7 Ankeny 46 Lincoln Brown, 8 13:25.5 Waukee 47 43 Nash Hanson, 7 13:27.3 Southeast Polk 48 Blake Fish, 8 13:30.8 Valley 49 Henry Eischen, 8 13:35.5 Waukee 50 44 Brady Weigel, 7 13:37.0 Southeast Polk 51 45 Garrett Rohden, 8 13:38.6 Johnston 52 Ashton Frederick, 8 13:39.5 Ankeny Centennial 53 Calvin Haag, 8 13:41.7 Ankeny Centennial 54 Kaeden Davidson, 8 13:42.8 Waukee 55 46 Ethan Huffey, 8 13:51.3 Southeast Polk 56 47 Evan Allsup, 7 13:55.7 Southeast Polk 57 48 Evan Tollari, 8 14:01.5 Southeast Polk 58 49 Landon Pote, 8 14:03.4 Ankeny 59 Jack Riley, 8 14:08.1 Southeast Polk 60 Sean Thomas, 8 14:08.7 Ankeny Centennial 61 Nate Moberg, 8 14:09.6 Southeast Polk 62 Oaklee Keomala, 8 14:16.4 Southeast Polk 63 50 Brady Major, 8 14:25.6 Fort Dodge 64 Axel Pottratz, 8 14:25.9 Ankeny 65 Josh Moberg, 7 14:26.7 Southeast Polk 66 Carter Gearhart, 8 14:30.4 Johnston 67 Donovan Mathis, 8 14:34.3 Johnston 68 51 Micah Flaherty, 8 14:37.0 Fort Dodge 69 Ethan Tollari, 8 14:55.4 Southeast Polk 70 52 Drew Essman, 7 15:14.8 Fort Dodge 71 Jack Lundquist, 8 15:16.7 Johnston 72 Jack Slight, 7 15:17.6 Johnston 73 53 Owen Gruver, 7 15:18.1 Fort Dodge 74 54 Brennan Stickrod, 7 16:14.8 Fort Dodge 75 55 Nicholas Daniel, 7 16:21.4 Fort Dodge 76 Owen Hamlow, 7 16:29.7 Fort Dodge

Return to home page.