An Email-Ready Link

As you requested, here is a ready-to-email link to this page. The URL is:
http://onlineraceresults.com/race/view_plain_text.php?race_id=68788

Simply include this URL in an email to friends or family members, and they will be able to reach this page directly.

Paul Skeffington Memorial Race - 2019 - 2 Mile Awards Results


                      Skeffington Memorial Race 2019
                                06/15/2019



---------------------------------------------------------------------------------------------
                       MALE: OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   218 Seth Beuthien         16 Grand Mound          IA   12:01 


---------------------------------------------------------------------------------------------
                      FEMALE: OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   231 Madison Geffers       31 Grand Mound          IA   14:37 


---------------------------------------------------------------------------------------------
                 FEMALE AGE GROUP 8 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   222 Payton Goldensoph      7 Dewitt               IA   19:10 
    2   366 Mallory Densmore       4 Tiffin               IA   24:33 
    3   150 Kailyana Powerll       8 Dewitt               IA   32:00 

NUMBER OF FINISHERS:     4

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  MALE AGE GROUP 8 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   337 Kennick Meyer          6 Dewitt               IA   19:15 
    2   367 Ayden Densmore         6 Tiffin               IA   23:37 
    3   358 Zach Mace              8 Dewitt               IA   33:04 

NUMBER OF FINISHERS:     4

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 9 - 12 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   167 Delaney Barber        12 Dewitt               IA   17:32 
    2   190 Kylie Lake             9 Dewitt               IA   19:38 
    3   351 Avery Tapke           12 Dewitt               IA   20:06 

NUMBER OF FINISHERS:    12

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 9 - 12 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   276 Kelvin MacHande       12 Miles                IA   12:43 
    2   206 Kyle Olson            10 Dewitt               IA   13:31 
    3   207 Caleb Olson           12 Dewitt               IA   14:13 

NUMBER OF FINISHERS:    19

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 13 - 16 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   314 Tori Rheingans        13 Dewitt               IA   16:03 
    2   154 Carly Rolf            14 Dewitt               IA   18:57 
    3    55 Elisabeth Larsen      15 Rock Island          IL   23:45 

NUMBER OF FINISHERS:     6

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 13 - 16 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   277 Thomas MacHande       15 Miles                IA   12:13 
    2   216 Cooper Nuss           13 Gowrie               IA   13:17 
    3   345 Alex Fuller           15 Dewitt               IA   13:57 

NUMBER OF FINISHERS:     9



---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 17 - 21 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   275 Emily McElroy         18 Camanche             IA   15:52 
    2   299 Erin Hoffmann         18 De Witt              IA   18:36 
    3   120 Madison Borgman       21 Dewitt               IA   20:29 

NUMBER OF FINISHERS:     6

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 17 - 21 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   255 Elijah Boesch         19 Charlotte            IA   12:12 
    2     5 Aaron Hagens          21 Davenport            IA   12:18 
    3   205 Mathew Townsley       21 Dewitt               IA   13:00 

NUMBER OF FINISHERS:     8

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 22 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   319 Colleen Boesch        26 Pleasant Prairie     WI   20:22 
    2   192 Tayler Green          22 Wheatland            IA   20:59 
    3   184 Katie Blaser          26 Cedar Rapids         IA   21:00 

NUMBER OF FINISHERS:    12

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 22 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   369 Ben Niemann           26 Dewitt               IA   12:30 
    2   212 Jay Whitmore          28 Donahue              IA   12:44 
    3   237 Loren Knudson         29 Dewitt               IA   13:54 

NUMBER OF FINISHERS:     7

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   278 Katie Belitz          30 Durant               IA   20:07 
    2    25 Jessica Hasenmiller   32 Dewitt               IA   20:19 
    3   173 Michelle Blaser       31 Monona               WI   20:26 

NUMBER OF FINISHERS:    21

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    38 Rob Manatt            31 Dewitt               IA   13:28 
    2   356 Sheldon Kinrade       33 Dewitt               IA   16:59 
    3   174 Nicholas Butch        30 Monona               WI   18:41 

NUMBER OF FINISHERS:     9

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   221 Katie Goldensoph      38 Dewitt               IA   19:13 
    2   292 Marie Flores          37 Phoenix              AZ   19:40 
    3   352 Lynn Tapke            35 Dewitt               IA   20:07 

NUMBER OF FINISHERS:    16

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   220 Gerin Goldensoph      38 Dewitt               IA   19:15 
    2   344 Alex Flores           38 Phoenix              AZ   19:41 
    3    41 Matt Youmans          35 Maxwell Afb          AL   21:52 

NUMBER OF FINISHERS:     9



---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   122 Lori Rhodes           44 Dewitt               IA   18:37 
    2   242 Melanie Holdorf       43 Schaumburg           IL   24:12 
    3   200 Jessica Lipps         41 Chicago              IL   30:52 

NUMBER OF FINISHERS:     6

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   208 Eric Olson            41 Dewitt               IA   13:57 
    2   217 Travis Nuss           40 Gowrie               IA   16:58 
    3    28 Jason Vanhorn         43 Dewitt               IA   18:23 

NUMBER OF FINISHERS:     7

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   187 Julie Small           49 Dewitt               IA   16:40 
    2    19 Hilary Condon         47 Dewitt               IA   17:44 
    3   209 Erica Barker          47 Maquoketa            IA   21:59 

NUMBER OF FINISHERS:    10

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   346 Gary Burken           48 Clinton              IA   15:43 
    2   287 Chad Petersen         45 Dewitt               IA   18:13 
    3   102 Matt Brown            46 Dewitt               IA   34:07 

NUMBER OF FINISHERS:     6

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   157 Kate Cavanagh         54 Dewitt               IA   16:41 
    2   128 Rhonda Davis          52 Dewitt               IA   20:29 
    3   305 Kirsten Witherspoon   50 Miles                IA   20:54 

NUMBER OF FINISHERS:    15

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   253 Barry Vosler          54 Dewitt               IA   17:28 
    2   363 Danny Crystal         51 Grand Mound          IA   19:16 
    3   282 Scott Baxter          51 Dewitt               IA   21:07 

NUMBER OF FINISHERS:     6

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    70 Jane Niemann          59 Dewitt               IA   23:32 
    2    60 Lorine McNamara       55 Dewitt               IA   23:41 
    3   268 Brenda Gannon         58 Dewitt               IA   27:24 

NUMBER OF FINISHERS:    13

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    27 Jeff Jewell           55 Dewitt               IA   14:59 
    2    71 Loren Niemann         57 Dewitt               IA   18:01 
    3   119 Paul Davis            56 Dewitt               IA   20:29 

NUMBER OF FINISHERS:     9

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   117 Christy Kunz          61 Dewitt               IA   20:48 
    2   311 Maria Escontrias      60 Bettendorf           IA   24:19 
    3   143 Pam Leibold           64 Dewitt               IA   25:13 

NUMBER OF FINISHERS:    11

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   127 Blake Buttars         61 Dewitt               IA   23:11 
    2   269 Harry Leonard         63 Dewitt               IA   27:24 
    3   196 Bob Zimmerman         63 Delmar               IA   28:40 

NUMBER OF FINISHERS:     7

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 FEMALE AGE GROUP 65 - OVER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   130 Connie Lahann         69 Dewitt               IA   16:30 
    2   225 Paula Ketelsen        69 Charlotte            IA   33:24 
    3     1 Ramona Lee            78 Dewitt               IA   34:40 

NUMBER OF FINISHERS:     6

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  MALE AGE GROUP 65 - OVER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   315 Mark Woodford         65 Grand Mound          IA   21:22 
    2    67 Sam Huitt             66 Calamus              IA   30:28 
    3   144 Tom Leibold           67 Dewitt               IA   32:39 

NUMBER OF FINISHERS:     0