An Email-Ready Link

As you requested, here is a ready-to-email link to this page. The URL is:
http://onlineraceresults.com/race/view_plain_text.php?race_id=52803

Simply include this URL in an email to friends or family members, and they will be able to reach this page directly.

Grand Blue Mile - Age Group Awards Results

                              Grand Blue Mile


---------------------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE AGE GROUP 13 - UNDER AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1  1592 Savana Alt            12 Ankency              IA    2:58    5:54.39 
    2  2580 Lauren Schulze        13 Clive                IA    2:57    5:57.55 
    3  2298 Meredith McDermott    11 Grimes               IA    2:58    6:06.87 

NUMBER OF FINISHERS:   228

---------------------------------------------------------------------------------------------
               MALE AGE GROUP 13 - UNDER AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1  1809 Cael Cox              13 Ankeny               IA    2:38    5:26.03 
    2  2420 Nathan Osborn         12 Ankeny               IA    2:44    5:35.01 
    3  2299 Tate McDermott        10 Grimes               IA    2:45    5:35.30 

NUMBER OF FINISHERS:   248

---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 14 - 19 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1  3256 Rebecca Osthus        17 Des Moines           IA    3:01    6:25.07 
    2   594 McKenna Haase         19 Des Moines           IA    3:21    6:56.89 
    3   599 Emma Haselhuhn        19 Des Moines           IA    3:41    7:05.53 

NUMBER OF FINISHERS:    35

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 14 - 19 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1  3490 Christopher Kaminski  19 Des Moines           IA    2:13    4:27.29 
    2  2876 Alec Bognar           18 Des Moines           IA    2:19    4:56.02 
    3  2411 Will Ode              14 Des Moines           IA    2:36    5:10.29 

NUMBER OF FINISHERS:    35

---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 20 - 24 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1   680 Krista Maguire        23 Des Moines           IA    2:42    5:15.26 
    2   681 Melissa Parks         23 Omaha                NE    2:45    5:36.93 
    3  3264 Lynzy Peters          23 Ankeny               IA    2:56    6:04.43 

NUMBER OF FINISHERS:   110

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 20 - 24 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1  2872 Robert Scanlon        22 Ames                 IA    2:11    4:17.31 
    2  2086 Eli Horton            23 Runnells             IA    2:11    4:18.36 
    3  1988 William Graham        21 Ames                 IA    2:13    4:29.18 

NUMBER OF FINISHERS:    65

---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1  3333 Audrey Weidman        26 Des Moines           IA    2:55    6:03.08 
    2   724 Alicia Dusenbury      28 Ankeny               IA    2:55    6:05.49 
    3   732 Katie Meyer           29 Norwalk              IA    3:01    6:22.23 

NUMBER OF FINISHERS:   117

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 25 - 29 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1   283 Ben Jaskowiak         26 West Des Moines      IA    2:11    4:18.86 
    2  2046 Tyler Heinz           25 La Crosse            WI    2:13    4:23.85 
    3  3066 Drew Burmahl          28 Cedar Rapids         IA    2:11    4:25.58 

NUMBER OF FINISHERS:    82



---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1  1664 Briana Berryhill      33 Des Moines           IA    2:48    5:35.41 
    2  3398 Angela Gibbons        32 West Des Moines      IA    3:01    6:21.93 
    3   125 Kristin Bernhardt     30 Urbandale            IA    3:21    6:58.03 

NUMBER OF FINISHERS:   122

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 30 - 34 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1  1693 Nick Bowerman         33 Arlington Heights    IL    2:15    4:35.14 
    2  2134 Scott Johnson         33 Johnston             IA    2:20    4:41.56 
    3   408 Martin Popp           33 West Des Moines      IA    2:19    4:42.24 

NUMBER OF FINISHERS:   103

---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1  1568 Sara Schwendinger     39 Des Moines           IA    2:48    5:51.19 
    2  2345 Jana Molstre          38 Urbandale            IA    2:50    5:55.58 
    3   749 Robyn Clevenger       37 West Des Moines      IA    2:57    6:00.46 

NUMBER OF FINISHERS:   125

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 35 - 39 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1  2697 Mark Thompson         38 Iowa City            IA    2:23    4:40.12 
    2  3166 Jack Johnson          35 West Des Moines      IA    2:22    4:44.59 
    3   607 Jacob Kaemmer         39 Des Moines           IA    2:22    4:46.16 

NUMBER OF FINISHERS:   107

---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1  2579 Jenny Schulze         43 Clive                IA    2:42    5:25.87 
    2  2723 Carrie Van Quathem    44 Urbandale            IA    2:47    5:48.60 
    3   675 Erin Bailey           42 Des Moines           IA    3:05    6:03.00 

NUMBER OF FINISHERS:    90

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 40 - 44 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1  1953 Stacy Garrels         40 Indianola            IA    2:24    4:51.89 
    2  3234 Vic Morales           42 Johnston             IA    2:19    4:55.10 
    3  1630 Kevin Barnes          44 Indianola            IA    2:25    4:59.48 

NUMBER OF FINISHERS:    82

---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1  1795 Christine Comito      48 Des Moines           IA    3:00    6:20.07 
    2  2482 Michele Poss          49 Johnston             IA    3:11    6:38.44 
    3  1800 Susan Coon            48 Earlham              IA    3:38    7:15.96 

NUMBER OF FINISHERS:    94

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 45 - 49 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1   719 Christopher Birler    47 Polk City            IA    2:26    4:59.67 
    2   755 Jason Hahn            45 Des Moines           IA    2:42    5:23.22 
    3  3111 Jay Fogarty           45 Clive                IA    2:40    5:25.86 

NUMBER OF FINISHERS:    75



---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1  3362 Rebecca McIntosh      51 Des Moines           IA    3:15    6:46.34 
    2  2900 Mary Thompson         51 Des Moines           IA    3:27    7:29.48 
    3   952 Joann De Haan         53 Urbandale            IA    3:52    7:45.95 

NUMBER OF FINISHERS:    92

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 50 - 54 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1   711 Patrick McGowan       52 Urbandale            IA    2:38    5:28.76 
    2  1935 Mike Furrow           53 Johnston             IA    2:42    5:37.60 
    3   567 Mike Trautmann        50 Des Moines           IA    2:48    5:38.16 

NUMBER OF FINISHERS:    54

---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1  1924 Susan Fray            55 Jefferson            IA    3:21    6:52.26 
    2  1995 Janean Griffith       56 Des Moines           IA    3:24    6:59.98 
    3  2573 Christy Schuling      57 Bondurant            IA    3:51    7:21.61 

NUMBER OF FINISHERS:    69

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 55 - 59 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1  1773 Craig Christians      55 Bellevue             NE    2:33    5:17.71 
    2   791 Jeff Nietert          55 Palo                 IA    2:36    5:18.17 
    3  3222 Stan McCormack        58 Shawnee              KS    2:42    5:30.24 

NUMBER OF FINISHERS:    46

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 60+ AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1   773 Carol Stratemeyer     60 Des Moines           IA    4:06    8:07.07 
    2  2427 Janice Ott            70 Marshalltown         IA    4:06    8:29.19 
    3  3463 Ann Hegstrom          60 De Soto              IA            8:35.37 

NUMBER OF FINISHERS:    58

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 60+ AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St  800    Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ========== 
    1  1952 Robert Garcia         61 Lavista              NE    2:41    5:39.95 
    2  2286 Thomas McBride        60 Des Moines           IA    2:53    5:55.72 
    3  2662 Bob Strickland        65 Cedar Rapids         IA    3:13    6:29.47 

NUMBER OF FINISHERS:    40