Sterne Agee LJCC Triathlon
Sprint Distance Triathlon
4/22/2012
MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 98 Seth Rider 15 1:46 1:44 15:33 0:32 11:22 30:56
2 7 Matthew Stanley 15 1:46 1:33 16:36 0:31 11:05 31:29
3 3 Conrad Taylor 23 1:50 1:34 17:20 0:33 11:14 32:30
FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 99 Kat Sweatt 26 2:41 2:22 19:28 0:56 12:16 37:41
2 18 Kira Stanley 12 2:09 1:50 20:55 0:38 13:36 39:06
3 102 Jane Tullis 11 2:33 2:06 21:03 0:43 14:27 40:49
MALE-MASTERS OVERALL WINNER
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 40 Scott Askins 46 2:47 2:43 17:57 0:57 14:50 39:11
FEMALE-MASTERS OVERALL WINNER
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 131 Marianne Herman 41 4:02 2:53 24:13 0:45 15:45 47:35
BEGINNER-MALE OVERALL WINNERS
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 9 Jason Sucic 36 3:45 3:04 19:09 0:48 12:46 39:30
2 46 Mike Kazzie 47 2:59 3:14 20:49 1:05 14:12 42:17
3 50 Christopher Leitten 17 2:47 3:13 19:56 1:31 15:04 42:29
BEGINNER-FEMALE OVERALL WINNERS
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 101 Amy Hanna 34 3:25 2:34 20:55 0:48 14:53 42:32
2 144 Eileen Ryan 28 3:02 2:51 21:43 0:52 15:08 43:34
3 27 Taylor Dahlgren 19 2:50 3:31 22:52 0:40 14:15 44:06
MALE 1 - 12 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 105 Robert Stewart 11 2:48 2:24 21:08 0:40 13:04 40:01
2 113 William Hereford 12 3:18 3:26 25:12 0:54 15:26 48:15
3 8 Thomas Dillard 12 2:26 3:28 28:35 1:00 16:31 51:59
4 15 Paul Harris 9 5:11 4:11 34:28 0:56 18:56 1:03:40
FEMALE 1 - 12 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 100 Taylore Hanna 12 2:17 2:06 22:36 0:46 16:38 44:21
2 135 Catherine Belser 11 2:53 3:51 29:03 0:37 19:34 55:55
3 127 Amelia Davis 12 3:12 6:55 27:44 1:02 20:40 59:31
MALE 13 - 15 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 14 William Bloodworth 14 2:13 3:30 23:55 0:40 13:12 43:27
2 39 Colby Askins 14 2:56 3:04 24:18 0:48 16:05 47:08
3 33 Mason Falligant 15 3:05 4:06 25:36 0:40 14:11 47:36
4 10 Jacob Harris 14 3:06 3:18 26:07 0:59 18:33 52:02
5 142 John Moore Jr 14 3:42 2:51 28:31 0:47 16:50 52:39
6 141 John Virgona 14 3:18 3:19 28:35 0:49 17:00 53:01
7 122 Cody Story 13 3:29 3:19 29:35 0:42 16:46 53:49
8 58 Stuart Douglass 13 3:53 3:34 27:03 1:00 19:24 54:52
9 62 Nick Crainich 13 3:45 5:33 31:05 1:02 17:57 59:19
FEMALE 13 - 15 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 129 Carmen Smith 14 3:14 3:37 23:34 1:08 18:00 49:32
MALE 16 - 19 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 43 Dalton Meadows 16 2:36 3:27 19:38 1:04 13:48 40:31
2 6 Zachary Harris 18 2:27 3:14 21:56 1:39 15:16 44:29
FEMALE 16 - 19 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 1 Heather Comensky 18 2:30 2:30 23:57 0:50 15:25 45:11
2 51 Ada Griffin 16 2:54 3:32 31:58 1:03 18:53 58:19
MALE 20 - 24 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 93 Daniel Chaplin 22 5:27 11:52 37:51 0:59 32:22 1:28:29
FEMALE 20 - 24 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 11 Jordan Spidle 22 2:17 3:29 26:30 0:41 17:30 50:25
2 89 Sarah Frazier 24 4:09 3:32 24:54 1:43 19:39 53:56
MALE 25 - 29 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 73 Matt Lyle 27 2:50 2:26 21:25 0:56 14:10 41:45
2 31 Pete Horton 28 2:17 2:24 20:59 1:10 16:20 43:08
3 149 Erik Brakhage 25 3:37 3:09 22:49 0:40 15:14 45:27
4 132 Brent Colglazier 29 3:03 4:20 25:27 1:25 13:56 48:09
5 61 David Otto 25 3:03 4:39 23:50 1:05 18:06 50:41
FEMALE 25 - 29 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 136 E.A. Herron 29 2:34 2:49 19:41 1:19 14:44 41:05
2 115 Abby Winther 25 4:00 4:09 26:18 0:50 16:03 51:18
3 130 Devon Paris 26 3:11 3:58 25:43 0:51 17:57 51:37
4 56 Katie Burns 29 3:07 3:32 28:59 3:26 21:24 1:00:26
5 82 Leah Frederick 25 4:03 3:55 29:00 1:24 23:22 1:01:41
MALE 30 - 34 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 52 Robert Thompson 34 2:57 3:00 18:52 1:31 13:27 39:44
2 146 John Cargile 34 3:04 2:43 19:47 1:17 15:46 42:35
3 114 Joseph King 30 2:15 3:41 25:06 0:47 17:27 49:13
4 34 Matthew Isaiah Scott 32 2:43 3:22 25:48 1:32 20:44 54:08
5 74 Kevin Mack 33 3:04 4:22 31:11 1:09 18:32 58:16
FEMALE 30 - 34 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 148 Mary Ellen Mattison 31 2:52 3:28 20:09 1:52 15:45 44:05
2 37 Ashley Matteo 34 3:03 3:49 23:09 1:10 15:54 47:04
3 42 Suzanne Mullis 32 3:09 3:51 23:40 1:43 16:46 49:06
4 29 Ashley Clayton 30 2:40 4:30 23:38 0:39 18:13 49:39
5 84 Melanie Baggett 31 3:36 3:24 25:56 1:38 16:27 51:00
6 59 Beth Garwick 34 3:47 3:18 27:01 1:21 19:45 55:09
7 28 Brooks Wingo 33 3:22 4:12 25:21 2:10 23:23 58:27
8 78 Emily Harley 34 3:47 4:42 34:27 1:26 30:00 1:14:20
MALE 35 - 39 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 446 Stephen Woodry 39 3:01 2:55 21:23 1:31 16:26 45:13
2 103 Jason Zarzaur 37 2:43 3:20 20:20 1:24 18:07 45:52
3 120 Andrew McKinnon 38 3:19 3:54 23:22 0:57 14:59 46:29
4 83 Bryan Poole 36 3:02 4:16 23:31 0:49 14:58 46:33
5 68 Keith Mays 36 2:31 3:56 22:30 1:08 17:27 47:30
6 16 Clint Peters 39 2:35 3:28 22:44 2:00 17:18 48:02
7 125 Joseph Koehler 36 4:00 3:43 24:08 0:58 15:49 48:35
8 124 Jarrod Claytor 36 3:38 3:56 24:35 1:20 16:32 50:00
9 65 Chris Acree 36 3:20 50:45
10 97 John Colon 35 4:58 4:32 22:50 1:31 17:03 50:52
11 5 Jeffrey Douglass 38 2:19 8:46 26:38 1:26 19:24 58:30
12 44 Matthew Richardson 37 4:17 3:57 26:28 1:23 23:31 59:35
FEMALE 35 - 39 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 75 Katherine Poss 39 3:23 2:55 21:22 0:41 14:02 42:21
2 19 Laura Edmundson 35 2:46 2:24 21:08 0:50 15:45 42:52
3 143 Heather Wilson 38 3:05 2:55 23:09 0:51 15:33 45:32
4 110 Tiffany Bolton 39 3:12 3:38 24:18 0:54 15:32 47:32
5 112 Leslie O'Kelley 37 4:18 3:04 23:29 1:15 15:56 48:00
6 32 Melissa Farley 35 3:36 4:40 24:22 1:36 19:39 53:52
7 145 Emily Williams 37 3:43 4:24 27:05 1:05 19:02 55:18
8 116 Langston Hereford 39 4:12 4:00 25:20 1:38 21:10 56:18
9 118 Veronica Baugh 37 4:33 3:38 29:24 1:14 22:55 1:01:42
10 108 Kelli Richardson 39 5:35 6:05 29:31 2:14 30:32 1:13:55
MALE 40 - 44 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 20 Sean Osullivan 44 2:44 2:09 19:32 1:02 15:54 41:19
2 49 Frank Spina 44 2:59 3:12 22:03 1:24 16:46 46:21
3 107 Jorge Moller 40 4:50 5:31 20:26 2:24 13:20 46:29
4 38 Kris Nikolich 44 2:45 3:32 23:10 1:18 19:40 50:22
5 4 John Ochs 42 2:35 4:37 25:50 2:14 20:24 55:39
6 126 Gary Davis 42 3:42 6:58 27:44 1:07 20:35 1:00:05
7 121 Todd Fortier 40 4:50 3:58 28:03 1:56 21:20 1:00:06
FEMALE 40 - 44 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 94 Lori Stout 43 4:31 1:49 26:54 1:08 16:52 51:12
2 55 Brandy Worthy 41 4:17 4:10 25:00 1:30 18:05 52:59
3 23 Tina Nelson 41 3:07 3:34 27:38 1:24 19:30 55:12
4 104 Katie Hannigan 42 3:14 4:20 26:31 1:52 24:28 1:00:23
5 140 Heather Phillips 43 3:58 5:02 32:22 2:14 20:24 1:03:58
6 128 Meredith Vinson 42 4:15 3:50 43:15 0:52 20:39 1:12:49
MALE 45 - 49 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 47 Steven Crainich 49 3:47 4:31 21:45 1:43 17:00 48:45
2 90 Rob Brewer 48 4:06 4:25 21:49 1:43 17:26 49:27
FEMALE 45 - 49 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 80 Marnie Erdman 46 3:12 3:07 24:13 0:57 16:57 48:24
2 79 Gena Meadows 49 3:51 3:02 24:51 1:16 17:18 50:16
3 85 Angelean Bibb 49 4:33 3:49 24:02 1:00 18:11 51:32
4 119 Susan Koehler 48 3:34 4:22 24:53 1:20 18:11 52:18
MALE 50 - 54 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 36 Jeff Burbank 51 3:47 3:38 23:18 0:53 16:03 47:38
2 147 Thomas Hall 52 3:44 4:36 23:16 1:17 14:50 47:40
3 71 Lon Canaday 50 3:41 4:05 23:07 2:42 19:40 53:13
4 13 Corky Gibbons 54 2:22 5:22 34:10 2:01 31:00 1:14:52
FEMALE 50 - 54 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 21 Wendy Gibbons 51 2:55 3:20 23:58 1:35 22:51 54:37
2 88 Barbara Bruner 50 5:39 4:27 26:31 1:59 21:36 1:00:11
3 70 Christy Falligant 53 5:40 4:34 35:43 1:19 24:39 1:11:53
MALE 55 - 59 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 48 Woods McRoy 57 3:01 3:27 20:26 1:13 16:02 44:07
2 138 David Cooper 59 3:27 2:52 21:55 1:30 15:50 45:32
3 111 George Edwards 59 3:11 4:11 21:08 1:27 17:02 46:56
4 86 Steve Baum 57 6:23 6:35 31:15 1:50 28:37 1:14:38
FEMALE 55 - 59 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 137 Betsy Cooper 59 4:27 4:06 26:26 1:18 18:17 54:31
2 76 Dee Scott 56 4:10 3:55 24:17 1:37 24:26 58:24
3 81 Betty Bates 55 5:52 9:16 36:25 3:09 37:14 1:31:54
MALE 60 - 64 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 26 Richard Siegel 60 2:45 3:57 22:20 0:49 19:09 48:57
2 35 Jerry Ferrari 60 3:07 4:12 24:53 1:00 20:08 53:18
3 95 David Chaplin 60 5:20 11:53 38:00 1:14 32:02 1:28:27
FEMALE 60 - 64 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 139 Dana Robicheaux 60 4:33 5:10 29:04 1:45 20:54 1:01:24
MALE 65 - 69 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 63 Andrew Bradley 67 3:25 5:06 24:53 1:16 21:14 55:52
2 72 Jerry Emison 66 4:19 4:51 24:44 1:51 22:40 58:23
FEMALE 65 - 69 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
MALE 70 - 74 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
FEMALE 70 - 74 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 64 Frances Marquart 70 4:56 5:19 24:33 2:20 23:21 1:00:28
2 92 Geana Johnson 70 7:39 7:20 37:33 2:04 37:13 1:31:47
MALE 75 - 79 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 60 Donnie Adams 75 3:14 5:11 26:10 1:49 19:49 56:11
FEMALE 75 - 79 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
MALE 80 - 99 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
FEMALE 80 - 99 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
CLYDESDALE 1 - 39 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 22 Elijah White 34 2:37 2:46 21:10 0:51 15:56 43:19
2 134 Jerome Gentry 27 3:14 3:18 25:09 2:05 19:54 53:39
3 133 Parrot Campbell 29 3:52 3:30 26:22 2:36 21:59 58:17
CLYDESDALE 40 - 98 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 117 Michael Showalter 47 2:58 4:14 24:00 1:03 24:06 56:18
2 12 David Rosado 45 5:05 5:22 27:24 1:23 23:41 1:02:54
ATHENA 1 - 99 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 57 Mary Stewart Nelson 33 3:11 3:47 22:15 1:03 19:32 49:46
2 24 Jennifer Knowlton 37 3:11 3:09 24:41 1:28 17:45 50:12
3 67 Cornelia Tegtmeier 44 3:36 3:26 22:58 0:42 21:43 52:22
4 25 Rachael McCarty 27 2:49 3:51 24:54 1:26 21:53 54:51
5 123 Brandy Smith 36 4:47 4:41 30:10 2:30 24:51 1:06:56
AQUABIKE-M 1 - 99 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike Penalty Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 109 Sam Tullis 9 1 3:01 2:05 1 24:10 29:15
AQUABIKE-F 1 - 99 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike Penalty Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= =======
1 66 Susan Keeling 37 2 5:14 4:34 1 29:29 39:15
2 69 Mildred Jackson 52 1 4:41 5:14 2 33:52 43:45
PARATRIATHLETE-M 1 - 99 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
PARATRIATHLETE-F 1 - 99 DIVISION
Place No. Name Usa Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ==================== === ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
Page 1
MALE TEAM
Place No. Team Name Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ======================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
Page 1
FEMALE TEAM
Place No. Team Name Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ======================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
Page 1
COED TEAM
Place No. Team Name Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ======================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
Page 1
FAMILY TEAM
Place No. Team Name Swim T1 Bike T2 Run Penalty Final
===== ===== ======================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= =======
1 2003 DNF 3:33 2:32 22:43 0:36 13:35 42:57
2 2001 Blakely + 2 3:30 2:10 20:11 0:47 17:55 44:31