EAU CLAIRE TRIATHLON
Halfmoon Park - Eau Claire, WI - June 9, 2013
500 Meter Swim - 17 Mile Bike - 5K Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 1/37 106 Travis Moore 43 M Menomonie WI 19 8:40 1:35 0:52 1 40:34 25.1 0:46 9 20:47 6:42 1:11:36
2 2/37 46 Jeffrey Fleig 43 M Onalaska WI 8 8:18 1:31 0:59 3 42:09 24.2 0:47 7 20:24 6:35 1:12:34
3 3/37 81 Mike Johnson 44 M Chippewa Falls WI 15 8:32 1:34 0:52 2 41:47 24.4 0:43 12 21:02 6:47 1:12:54
4 4/37 11 Jason Beckermann 41 M Eau Claire WI 31 9:35 1:45 1:18 4 44:52 22.7 0:48 6 20:07 6:30 1:16:38
5 5/37 54 Thomas Guelzow Ii 43 M Eau Claire WI 9 8:21 1:32 0:43 5 44:56 22.7 0:44 55 24:48 8:00 1:19:29
6 1/33 104 Adam Mohr 34 M Altoona WI 17 8:38 1:35 1:10 7 47:08 21.6 0:51 19 22:01 7:07 1:19:47
7 1/14 101 Audun Mikkelson 55 M Eau Claire WI 6 7:54 1:27 1:42 10 48:07 21.2 1:05 15 21:26 6:55 1:20:12
8 2/14 125 Kevin Potter 57 M Eau Claire WI 16 8:34 1:34 2:07 6 44:56 22.7 1:12 37 23:43 7:39 1:20:30
9 2/33 71 Jason Hoffe 39 M Milwaukee WI 4 7:48 1:26 1:34 13 48:57 20.8 0:42 32 23:13 7:30 1:22:12
10 1/9 48 Jacob Folz 19 M Eau Claire WI 1 7:23 1:21 1:45 22 50:41 20.1 0:49 23 22:33 7:17 1:23:10
11 6/37 61 Patrick Hamler 45 M Eau Claire WI 50 10:35 1:57 1:02 8 47:50 21.3 0:55 27 22:55 7:24 1:23:15
12 3/33 64 Timothy Harmon 33 M Shakopee MN 83 12:03 2:13 1:16 11 48:25 21.1 0:52 11 20:58 6:46 1:23:33
13 1/23 9 Nicholas Beaudrie 21 M Eleva WI 36 9:41 1:47 1:20 15 49:16 20.7 0:37 25 22:42 7:20 1:23:35
14 4/33 22 Brian Broeckert 39 M Eau Claire WI 37 9:43 1:47 1:24 14 49:03 20.8 1:01 26 22:48 7:22 1:23:57
15 1/22 107 Krista Moore 38 F Menomonie WI 60 10:59 2:01 1:18 9 48:02 21.2 0:54 31 23:04 7:27 1:24:15
16 5/33 58 Ryan Gunderson 36 M Eau Claire WI 48 10:33 1:56 0:58 17 49:19 20.7 0:43 29 23:02 7:26 1:24:34
17 2/9 28 Tyler Christensen 18 M Chippewa Falls WI 3 7:44 1:25 2:36 25 51:21 19.9 1:11 21 22:09 7:09 1:24:58
18 6/33 7 Jason Bauer 36 M Eau Claire WI 11 8:25 1:33 0:54 21 50:30 20.2 0:51 49 24:37 7:57 1:25:15
19 2/22 16 Courtney Bledsoe 35 F Eau Claire WI 40 10:05 1:51 1:58 16 49:17 20.7 0:55 42 24:02 7:45 1:26:14
20 7/33 98 J.R. Menard 34 M Chippewa Falls WI 29 9:30 1:45 1:17 23 50:58 20.0 1:08 38 23:53 7:43 1:26:45
21 8/33 163 Adam Smit 32 M Stanley WI 74 11:43 2:09 3:03 51:06 10 20:56 6:45 1:26:48
22 3/22 80 Shauna Joas 37 F Eagan MN 35 9:38 1:46 1:21 24 51:14 19.9 0:46 39 23:58 7:44 1:26:55
23 7/37 10 Michael Beaudrie 43 M Eleva WI 93 12:25 2:17 2:16 18 49:40 20.5 1:13 14 21:24 6:55 1:26:57
24 9/33 183 Aaron Walczak 39 M Hudson WI 13 8:27 1:33 1:30 33 53:42 19.0 1:00 24 22:37 7:18 1:27:13
25 1/12 108 Suzann Mouw 49 F White Bear Lake MN 27 9:13 1:42 1:04 19 50:19 20.3 1:07 76 25:52 8:21 1:27:33
26 2/23 160 Joseph Shook 22 M Chippewa Falls WI 24 8:53 1:38 1:39 54 56:00 18.2 0:26 17 21:59 7:06 1:28:55
27 8/37 233 Branden Hall 40 M WI 91 12:20 2:16 1:59 12 48:47 20.9 0:56 64 25:13 8:08 1:29:13
28 3/9 129 Grant Pulver 17 M Chippewa Falls WI 42 10:13 1:52 4:47 50 55:28 18.4 0:43 4 18:43 6:03 1:29:51
29 1/6 154 Kathie Schaus 51 F Chippewa Falls WI 62 11:15 2:04 1:32 27 51:52 19.7 0:55 53 24:45 7:59 1:30:17
30 3/23 173 Pj Toutant 27 M Minneapolis Mn MN 38 9:47 1:48 1:46 41 54:41 18.7 0:53 33 23:13 7:30 1:30:18
31 4/9 162 Nathan Sims 15 M Eau Claire WI 2 7:40 1:24 1:21 52 55:35 18.4 0:24 80 26:00 8:23 1:30:58
32 1/18 222 Jenn Chapman 28 F Eau Claire WI 23 8:52 1:38 2:23 63 56:32 18.0 0:56 22 22:28 7:15 1:31:09
33 2/12 19 Kristin Bowe 41 F Chippewa Falls WI 52 10:41 1:58 2:17 35 53:53 18.9 1:12 35 23:18 7:31 1:31:19
34 5/9 95 Max McCanna 16 M Chippewa Falls WI 18 8:38 1:35 3:27 38 54:13 18.8 0:44 46 24:23 7:52 1:31:24
35 3/12 167 Lori Stephens 47 F Cadott WI 32 9:35 1:46 1:21 30 53:20 19.1 0:45 94 26:58 8:42 1:31:57
36 10/33 177 Samuel Urriola Perea 36 M Menomonie WI 59 10:57 2:01 1:57 32 53:34 19.0 0:52 54 24:46 8:00 1:32:04
37 9/37 193 David Wirth 48 M New Richmodn WI 55 10:45 1:58 2:43 31 53:20 19.1 1:11 45 24:18 7:51 1:32:16
38 11/33 180 Christopher Vandyke 39 M Fall Creek WI 110 13:35 2:29 1:34 20 50:20 20.3 0:58 77 25:53 8:21 1:32:18
39 12/33 185 Joshua Webb 36 M Eau Claire WI 97 12:35 2:19 1:24 69 57:10 17.8 0:36 8 20:36 6:39 1:32:19
40 13/33 70 Peter Hoeft 36 M Eau Claire WI 22 8:51 1:38 1:41 68 56:48 18.0 1:10 48 24:37 7:57 1:33:05
41 2/18 132 Danika Reed-Probst 26 F Eau Claire WI 96 12:34 2:18 1:24 29 53:20 19.1 0:53 60 25:00 8:04 1:33:09
42 10/37 63 Mike Hanson 47 M Chippewa Falls WI 105 13:13 2:25 2:46 26 51:25 19.8 1:14 50 24:38 7:57 1:33:15
43 14/33 109 Jacob Nash 37 M Chippewa Falls WI 57 10:53 2:00 1:55 79 57:48 17.6 0:40 20 22:05 7:08 1:33:18
44 3/18 155 Jackie Schaus 22 F Chippewa Falls WI 21 8:46 1:37 2:32 93 59:06 17.3 0:31 28 22:55 7:24 1:33:48
45 11/37 227 Chris Stoffel 41 M WI 58 10:53 2:00 1:34 37 54:09 18.8 1:08 82 26:07 8:26 1:33:50
46 12/37 120 Jeffrey Patrow 41 M Eau Claire WI 98 12:37 2:19 2:01 28 52:34 19.4 1:19 68 25:29 8:13 1:33:58
47 6/9 27 Kevin Challe 18 M Menomonie WI 14 8:29 1:33 1:59 53 55:57 18.2 0:46 91 26:50 8:40 1:33:58
48 15/33 226 Nick Hill 32 M WI 41 10:07 1:51 3:23 51 55:34 18.4 1:55 30 23:03 7:27 1:33:59
49 7/9 216 Hunter Rasmussen 19 M Fairchild WI 25 8:56 1:38 1:09 99 59:23 17.2 0:48 41 24:00 7:45 1:34:13
50 13/37 56 Josh Gullicksrud 40 M Eleva WI 49 10:34 1:56 1:56 43 54:48 18.6 1:19 78 25:56 8:22 1:34:31
51 4/23 147 Jason Ryba 25 M Stanley WI 77 11:50 2:10 1:57 107 1:00:10 17.0 0:38 5 19:59 6:27 1:34:32
52 14/37 69 Mike Hendrickson 40 M Chippewa Falls WI 72 11:43 2:09 2:14 47 55:07 18.5 1:10 51 24:44 7:59 1:34:55
53 15/37 158 Stephen Secker 42 M Eleva WI 34 9:37 1:46 1:10 42 54:43 18.6 0:55 121 28:46 9:17 1:35:10
54 4/22 116 Carrie Olson 32 F Phillips WI 78 11:50 2:10 3:19 78 57:44 17.7 1:01 16 21:26 6:55 1:35:19
55 4/18 152 Taylor Schaa 25 F Eau Claire WI 45 10:22 1:54 1:15 73 57:19 17.8 1:14 70 25:32 8:15 1:35:40
56 5/18 68 Celia Hemmerich 25 F Madison WI 88 12:14 2:15 1:29 58 56:10 18.2 1:06 59 24:59 8:04 1:35:55
57 16/33 156 Andrew Schoenke 37 M Minneapolis MN 39 10:00 1:50 3:03 60 56:14 18.1 1:32 62 25:10 8:08 1:35:58
58 5/23 72 David Hon 23 M Eau Claire WI 116 14:00 2:34 4:06 44 54:56 18.6 2:03 13 21:05 6:48 1:36:08
59 16/37 29 David Ciresi 47 M Eau Claire WI 82 12:01 2:12 2:04 48 55:17 18.5 2:17 52 24:45 7:59 1:36:22
60 17/37 31 Todd Court 41 M Eau Claire WI 94 12:31 2:18 2:34 62 56:26 18.1 0:35 47 24:26 7:53 1:36:30
61 6/23 184 Nicholas Wander 22 M New Brighton MN 43 10:14 1:53 1:35 64 56:38 18.0 1:17 95 27:13 8:47 1:36:55
62 7/23 133 Nicholas Reichel 23 M Madison WI 73 11:43 2:09 1:47 36 54:05 18.9 1:25 116 28:15 9:07 1:37:13
63 3/14 149 Michael Salm 56 M Chippewa Falls WI 56 10:46 1:59 2:23 70 57:16 17.8 1:50 63 25:13 8:08 1:37:26
64 17/33 42 Shawn Eberle 34 M Eau Claire WI 70 11:40 2:08 2:21 95 59:16 17.2 0:55 36 23:19 7:32 1:37:30
65 5/22 110 Angie Niska 35 F Elk Mound WI 51 10:39 1:57 1:38 74 57:21 17.8 1:18 92 26:53 8:41 1:37:46
66 8/23 232 Pat Sogla 27 M WI 10 8:23 1:32 1:06 115 1:01:22 16.6 0:54 83 26:09 8:26 1:37:52
67 9/23 49 Benjamin Fuller 22 M Minneapolis MN 7 8:08 1:30 1:03 85 58:14 17.5 0:45 128 29:48 9:37 1:37:55
68 18/33 24 Jack Camp 34 M Eau Claire WI 61 11:01 2:01 2:14 49 55:27 18.4 1:59 100 27:22 8:50 1:38:02
69 4/14 174 Patrick Toutant (sr) 59 M Eau Claire WI 64 11:17 2:04 5:36 45 54:59 18.6 2:07 57 24:52 8:02 1:38:49
70 6/18 138 Megan Robarge 22 F Chippewa Falls WI 26 8:57 1:39 1:28 61 56:16 18.1 1:09 143 31:12 10:04 1:39:00
71 19/33 188 Les Welch 38 M Chippewa Falls WI 71 11:42 2:09 1:35 101 59:31 17.1 0:55 69 25:29 8:14 1:39:11
72 10/23 93 Thomas Lynch 27 M Wauwatosa WI 68 11:34 2:07 0:55 92 59:01 17.3 0:57 93 26:54 8:41 1:39:18
73 8/9 84 Tyler Kern 19 M Chippewa Falls WI 20 8:43 1:36 1:16 82 57:56 17.6 1:10 136 30:27 9:50 1:39:29
74 18/37 229 Jack Pabst 42 M WI 129 14:41 2:41 2:33 66 56:42 18.0 1:48 44 24:09 7:48 1:39:52
75 19/37 182 Steven Voller 48 M Eau Claire WI 54 10:45 1:58 3:43 103 59:35 17.1 1:05 65 25:16 8:09 1:40:21
76 20/33 82 Drew Kaminski 32 M Chippewa Falls WI 140 15:07 2:46 1:44 40 54:32 18.7 1:24 106 27:40 8:56 1:40:25
77 9/9 119 Mike Passint 18 M Chippewa Falls WI 30 9:32 1:45 4:24 110 1:00:31 16.9 1:18 56 24:48 8:00 1:40:31
78 5/14 8 Brian Bautch 50 M Independence WI 80 11:57 2:11 3:49 39 54:16 18.8 1:09 127 29:29 9:31 1:40:38
79 7/18 18 Leann Books 25 F Helena MT 84 12:06 2:13 2:02 90 58:44 17.4 1:18 90 26:40 8:36 1:40:48
80 6/14 141 Thomas Roth 54 M Loyal WI 132 14:57 2:44 3:09 91 58:51 17.3 1:57 18 22:00 7:06 1:40:53
81 20/37 117 Eric Olson 43 M Chippewa Falls WI 139 15:07 2:46 2:22 55 56:02 18.2 1:37 74 25:51 8:21 1:40:58
82 21/37 83 Ian Kees 41 M Minneapolis MN 117 14:02 2:34 2:33 65 56:38 18.0 1:27 86 26:23 8:31 1:41:01
83 6/22 51 Amy Gonstead 33 F Eau Claire WI 53 10:44 1:58 1:56 84 58:08 17.5 1:18 126 29:20 9:28 1:41:25
84 7/22 126 Andrea Potyondy-Smith 36 F Brooklyn Park MN 47 10:31 1:56 2:07 67 56:43 18.0 1:16 140 30:54 9:58 1:41:28
85 8/18 15 Chella Bhagyam 21 F Houlton WI 5 7:51 1:27 2:14 116 1:01:29 16.6 1:10 123 28:55 9:20 1:41:38
86 11/23 145 Chad Ryba 29 M West Des Moines IA 79 11:54 2:11 2:25 114 1:01:21 16.6 0:31 67 25:28 8:13 1:41:38
87 8/22 113 Jody Oechsle 36 F Eau Claire WI 151 15:54 2:55 3:25 75 57:30 17.7 0:45 43 24:08 7:48 1:41:40
88 22/37 131 Stuart Rave 41 M Black River Falls WI 121 14:11 2:36 3:15 46 55:02 18.5 1:35 104 27:39 8:55 1:41:40
89 23/37 215 Dave Dix 42 M Eau Claire WI 44 10:15 1:53 1:47 80 57:51 17.6 2:01 132 30:09 9:44 1:42:01
90 24/37 128 Eric Pulver 48 M Chippewa Falls WI 157 16:13 2:58 3:30 77 57:39 17.7 1:58 34 23:14 7:30 1:42:31
91 7/14 76 Bob Jankowski 58 M Eau Claire WI 81 11:57 2:11 2:43 113 1:01:08 16.7 1:07 73 25:47 8:20 1:42:41
92 12/23 89 Stuart Kubow 29 M Fall Creek WI 92 12:21 2:16 3:21 96 59:17 17.2 1:16 97 27:18 8:49 1:43:30
93 4/12 171 Marnie Sullivan Hamle 42 F Eau Claire WI 75 11:48 2:10 4:18 97 59:20 17.2 2:02 81 26:07 8:26 1:43:33
94 13/23 196 John Zimmermann 20 M Duluth WI 100 12:49 2:21 4:50 104 59:43 17.1 0:56 66 25:26 8:13 1:43:42
95 14/23 36 Daniel Downey 25 M Eau Claire WI 128 14:40 2:41 2:13 122 1:02:36 16.3 0:31 40 23:58 7:44 1:43:56
96 25/37 228 Matt Evans 47 M 12 8:26 1:33 1:47 81 57:52 17.6 7:55 114 28:04 9:03 1:44:01
97 2/6 100 Traci Messner 50 F Eau Claire WI 85 12:06 2:13 3:00 112 1:01:03 16.7 1:49 85 26:18 8:30 1:44:15
98 8/14 96 Steven McMahon 51 M Eau Claire WI 87 12:10 2:14 3:32 34 53:47 19.0 2:33 150 32:15 10:25 1:44:16
99 5/12 115 Teresa Olson 49 F Eau Claire WI 90 12:19 2:16 2:20 56 56:03 18.2 1:17 155 32:36 10:31 1:44:33
100 9/22 148 Hope Saeger 39 F Eau Claire WI 102 13:10 2:25 3:46 105 59:49 17.1 1:17 89 26:39 8:36 1:44:39
101 9/14 37 Tom Draz 53 M Eau Claire WI 67 11:24 2:05 3:41 57 56:06 18.2 1:49 149 32:11 10:23 1:45:09
102 10/14 197 James Zurawski 57 M Menomonie WI 107 13:21 2:27 3:27 76 57:34 17.7 2:20 118 28:32 9:13 1:45:13
103 21/33 221 Ryan Sherman 39 M Eau Claire WI 143 15:17 2:48 2:41 108 1:00:11 16.9 1:19 79 25:57 8:23 1:45:23
104 22/33 32 Shawn Coyle 35 M Eau Claire WI 66 11:20 2:05 6:44 87 58:30 17.4 1:18 112 27:59 9:02 1:45:50
105 15/23 21 Jim Breuer 26 M Eau Claire WI 130 14:46 2:42 3:19 89 58:42 17.4 1:05 113 27:59 9:02 1:45:50
106 26/37 39 Steve Dye 42 M Altoona WI 99 12:48 2:21 2:51 117 1:01:46 16.5 0:42 110 27:54 9:00 1:46:00
107 10/22 99 Laura Menard 32 F Chippewa Falls WI 28 9:22 1:43 1:44 137 1:05:14 15.6 1:20 117 28:30 9:12 1:46:09
108 27/37 2 Eric Anderson 40 M Eau Claire WI 109 13:31 2:29 3:13 111 1:00:52 16.8 1:14 101 27:25 8:51 1:46:12
109 11/22 91 Catherine Lee 34 F Eau Claire WI 122 14:13 2:36 3:01 129 1:03:34 16.0 0:32 71 25:34 8:15 1:46:53
110 9/18 181 Susan Venrooy 29 F Eau Claire WI 86 12:08 2:14 2:10 100 59:30 17.1 0:40 153 32:30 10:29 1:46:56
111 1/5 151 Claire Sauerman 18 F Eau Claire WI 33 9:36 1:46 2:26 118 1:01:55 16.5 0:41 152 32:27 10:28 1:47:04
112 23/33 74 Justin Jablonske 30 M Eau Claire WI 165 16:54 3:06 2:59 119 1:02:11 16.4 1:04 72 25:44 8:19 1:48:50
113 12/22 143 Melanie Rudolph 32 F New Hope MN 154 16:01 2:56 1:46 88 58:32 17.4 1:38 142 31:08 10:03 1:49:03
114 24/33 168 Joe Sterr 34 M Chippewa Falls WI 133 14:59 2:45 3:58 59 56:11 18.2 1:58 148 32:06 10:22 1:49:10
115 10/18 127 Megan Pulver 20 F Chippewa Falls WI 101 12:54 2:22 3:13 147 1:07:28 15.1 1:05 58 24:52 8:02 1:49:31
116 28/37 144 Larry Ruetz 40 M Cumberland WI 134 15:00 2:45 3:13 109 1:00:11 16.9 1:20 133 30:11 9:44 1:49:53
117 11/14 192 Daniel Wilson 54 M Menomonie WI 156 16:09 2:58 1:53 83 58:08 17.5 1:16 156 32:37 10:32 1:50:01
118 11/18 124 Amanda Pollock 25 F Eau Claire WI 112 13:47 2:32 2:48 121 1:02:34 16.3 2:03 122 28:54 9:20 1:50:05
119 12/14 140 Joel Roswell 51 M Eleva WI 145 15:24 2:49 2:48 123 1:02:48 16.2 1:50 102 27:26 8:51 1:50:14
120 13/22 5 April Barker 39 F Chippewa Falls WI 142 15:16 2:48 2:46 126 1:03:15 16.1 1:11 111 27:57 9:01 1:50:22
121 25/33 57 Tim Gunderson 32 M Altoona WI 178 21:08 3:52 1:54 72 57:19 17.8 0:57 124 29:13 9:26 1:50:28
122 29/37 190 Robert White 43 M Eau Claire WI 127 14:40 2:41 4:15 71 57:16 17.8 2:08 151 32:20 10:26 1:50:36
123 30/37 60 Dean Hagstrom 44 M Eau Claire WI 171 18:18 3:21 2:59 86 58:24 17.5 1:42 125 29:19 9:28 1:50:40
124 16/23 14 Ethan Berge 22 M Eau Claire WI 106 13:17 2:26 3:52 142 1:05:43 15.5 1:24 87 26:28 8:33 1:50:41
125 6/12 186 Mary Weider 46 F Eau Claire WI 124 14:30 2:39 1:53 144 1:05:50 15.5 0:45 109 27:47 8:58 1:50:43
126 2/5 191 Hannah Whitis 19 F Eau Claire WI 167 17:09 3:08 2:32 128 1:03:22 16.1 1:25 88 26:38 8:36 1:51:03
127 13/14 136 Nick Ricci 59 M Cumberland WI 153 15:59 2:56 1:59 127 1:03:16 16.1 0:37 130 29:51 9:38 1:51:40
128 17/23 176 Michael Tuma 23 M Hudson WI 63 11:15 2:04 3:06 132 1:03:53 16.0 1:03 154 32:33 10:30 1:51:49
129 12/18 111 Donielle Norberg 26 F Eau Claire WI 123 14:19 2:37 5:01 130 1:03:41 16.0 1:20 108 27:42 8:56 1:51:59
130 7/12 137 Tania Riske 40 F Eau Claire WI 138 15:05 2:46 2:57 149 1:08:34 14.9 0:46 61 25:10 8:07 1:52:30
131 18/23 175 Ross Tuenge 29 M Chippewa Falls WI 125 14:36 2:40 3:07 146 1:07:10 15.2 0:30 96 27:18 8:49 1:52:39
132 26/33 50 Martin Goettl 39 M Eau Claire WI 69 11:35 2:07 5:45 98 59:23 17.2 2:54 160 33:37 10:51 1:53:13
133 3/6 38 Geralyn Draz 53 F Eau Claire WI 76 11:49 2:10 3:16 94 59:11 17.2 1:49 176 37:21 12:03 1:53:25
134 14/22 187 Margaret Welch 37 F Chippewa Falls WI 111 13:40 2:30 2:28 138 1:05:19 15.6 1:04 146 31:21 10:07 1:53:50
135 27/33 85 Dustin Kilness 30 M Eau Claire WI 173 20:01 3:40 4:15 120 1:02:20 16.4 1:14 84 26:18 8:29 1:54:06
136 13/18 105 Michelle Moller 24 F West Saint Paul MN 166 17:08 3:08 3:29 134 1:04:24 15.8 1:49 98 27:18 8:49 1:54:06
137 28/33 13 Brad Berg 35 M Chippewa Falls WI 113 13:48 2:32 3:49 106 59:59 17.0 2:51 163 34:23 11:06 1:54:48
138 29/33 118 Jason Overbaugh 30 M New Richmond WI 161 16:37 3:03 4:00 139 1:05:23 15.6 1:04 119 28:34 9:13 1:55:35
139 31/37 164 Mike Snow 43 M Strum WI 135 15:01 2:45 3:44 102 59:31 17.1 2:24 173 35:53 11:35 1:56:32
140 15/22 139 Brittany Rollins 30 F Eau Claire WI 163 16:44 3:04 2:27 131 1:03:50 16.0 1:36 157 32:40 10:33 1:57:16
141 16/22 86 Holli Kloss 35 F Chippewa Falls WI 137 15:04 2:46 2:13 151 1:09:38 14.6 1:05 131 29:52 9:38 1:57:50
142 8/12 59 Tracy Guo 45 F Eau Claire WI 65 11:19 2:04 2:13 154 1:12:22 14.1 1:25 138 30:43 9:55 1:57:59
143 32/37 17 Robert Blithe 44 M Webster WI 175 20:42 3:47 4:28 125 1:03:08 16.2 1:36 115 28:10 9:06 1:58:03
144 17/22 20 Stacie Brenner 34 F Durand WI 120 14:08 2:35 2:36 158 1:13:35 13.9 0:35 99 27:19 8:49 1:58:10
145 1/2 103 Mary Millis 60 F Eau Claire WI 149 15:44 2:53 4:21 173 1:19:39 12.8 5:01 2 13:53 4:29 1:58:36
146 19/23 73 Nasir Iqbal 24 M Roseville MN 164 16:51 3:05 3:30 141 1:05:32 15.6 1:56 141 31:00 10:00 1:58:47
147 18/22 87 Julie Krcma-Peterson 37 F Stanley WI 103 13:11 2:25 2:53 143 1:05:46 15.5 1:50 169 35:10 11:21 1:58:47
148 14/14 172 Mark Tafel 58 M Eau Claire WI 115 13:56 2:33 175 36:11 11:41 1:59:08
149 19/22 65 Mary Harwood 34 F Eau Claire WI 46 10:25 1:55 2:40 150 1:08:47 14.8 1:36 172 35:48 11:33 1:59:14
150 20/23 53 Scott Graham 28 M Eau Claire WI 162 16:44 3:04 3:01 133 1:04:04 15.9 1:41 161 33:49 10:55 1:59:17
151 30/33 194 Joseph Yates 35 M Stanley WI 160 16:29 3:01 4:26 124 1:02:50 16.2 1:24 167 34:45 11:13 1:59:51
152 20/22 75 Michelle Jacobs 38 F Eau Claire WI 141 15:13 2:47 3:14 135 1:04:27 15.8 1:56 168 35:06 11:20 1:59:55
153 9/12 142 Stephanie Rowe 45 F Eau Claire WI 114 13:49 2:32 2:37 161 1:14:33 13.7 1:50 103 27:33 8:54 2:00:19
154 21/22 102 Alison Millis 36 F Eau Claire WI 152 15:56 2:55 3:38 175 1:23:14 12.3 3:07 3 14:42 4:45 2:00:36
155 21/23 178 Joe Van Walbeek 27 M Eau Claire WI 172 19:17 3:32 3:26 152 1:09:47 14.6 0:34 120 28:43 9:16 2:01:45
156 31/33 220 Matthew Kendziera 36 M Eau Claire WI 136 15:02 2:45 3:27 153 1:12:03 14.2 1:02 137 30:32 9:51 2:02:03
157 22/22 41 Laci Eberle 31 F Eau Claire WI 146 15:26 2:50 3:15 148 1:07:38 15.1 1:23 165 34:30 11:08 2:02:10
158 22/23 33 Kevin Crane 27 M Eau Claire WI 95 12:31 2:18 3:50 140 1:05:24 15.6 2:02 179 38:47 12:31 2:02:31
159 1/1 94 Joseph Maney 61 M Wonder Lake IL 181 24:16 4:27 6:03 171 1:19:27 12.8 3:19 1 9:31 3:05 2:02:35
160 33/37 52 John Goodale 47 M Eau Claire WI 169 17:35 3:13 3:58 136 1:04:56 15.7 0:47 174 36:08 11:40 2:03:22
161 34/37 159 James Shannon 46 M Eau Claire WI 179 22:08 4:03 4:01 145 1:06:10 15.4 1:47 134 30:15 9:46 2:04:19
162 3/5 30 Emily Court 16 F Eau Claire WI 89 12:14 2:15 2:31 174 1:20:50 12.6 0:42 129 29:49 9:37 2:06:04
163 32/33 146 Matthew Ryba 31 M Eau Claire WI 126 14:38 2:41 3:16 162 1:16:08 13.4 0:33 158 33:18 10:45 2:07:50
164 4/6 47 Abby Flesch 50 F Altoona WI 150 15:53 2:55 3:35 160 1:13:53 13.8 0:48 164 34:24 11:06 2:08:30
165 14/18 214 Katrina Olichwier 23 F Chippewa Falls WI 118 14:04 2:35 1:53 166 1:17:14 13.2 0:49 171 35:41 11:31 2:09:39
166 5/6 66 Karen Havholm 57 F Eau Claire WI 108 13:28 2:28 3:28 172 1:19:34 12.8 2:15 147 31:30 10:10 2:10:14
167 15/18 79 Kathryn Jensen 22 F Eau Claire WI 158 16:25 3:01 2:59 165 1:16:33 13.3 0:51 162 34:10 11:02 2:10:57
168 6/6 170 Cheryl Strei 50 F Eau Claire WI 147 15:31 2:51 2:43 167 1:17:24 13.2 2:38 159 33:27 10:48 2:11:41
169 10/12 97 Dawn Meinen 45 F Bloomer WI 168 17:14 3:09 3:24 176 1:23:58 12.1 1:49 75 25:52 8:21 2:12:14
170 4/5 135 Lauren Reinhardt 17 F Neillsville WI 144 15:19 2:48 3:43 155 1:12:44 14.0 1:59 177 38:34 12:27 2:12:16
171 23/23 153 Tim Schaefer 22 M Madison WI 155 16:08 2:57 2:50 164 1:16:31 13.3 1:35 170 35:22 11:25 2:12:24
172 33/33 35 Mike Dodge 31 M Eau Claire WI 174 20:06 3:41 4:17 168 1:18:11 13.0 0:38 139 30:47 9:56 2:13:57
173 35/37 134 Mark Reinhardt 47 M Neillsville WI 148 15:38 2:52 5:16 156 1:12:59 14.0 1:50 178 38:42 12:29 2:14:24
174 36/37 90 Mike Lee 40 M Colfax WI 180 23:10 4:15 5:23 159 1:13:35 13.9 2:05 135 30:21 9:48 2:14:33
175 37/37 3 Ben Anderson 44 M Eau Claire WI 177 20:45 3:48 4:15 170 1:18:27 13.0 0:48 145 31:18 10:06 2:15:31
176 5/5 4 Kathryn Anderson 12 F Eau Claire WI 176 20:45 3:48 4:16 169 1:18:26 13.0 0:47 144 31:18 10:06 2:15:31
177 2/2 121 Deb Pattee 61 F Whitehall WI 131 14:47 2:43 2:38 177 1:24:12 12.1 0:54 166 34:33 11:09 2:17:02
178 16/18 92 Alexandra Lindstrom 20 F Eau Claire WI 104 13:11 2:25 2:12 178 1:26:30 11.8 10:41 105 27:40 8:56 2:20:12
179 17/18 130 Sarah Ramirez 21 F Eau Claire WI 119 14:05 2:35 2:35 180 1:34:56 10.7 0:59 107 27:40 8:56 2:20:12
180 11/12 179 Amy Vance 47 F Eau Claire WI 159 16:28 3:01 6:59 163 1:16:12 13.4 3:01 180 39:06 12:37 2:21:44
181 12/12 165 Shirley Steele 48 F Altoona WI 182 25:13 4:37 4:34 157 1:13:05 14.0 1:50 181 39:08 12:38 2:23:48
182 18/18 12 Kelsie Beckfield 26 F Eau Claire WI 170 17:57 3:17 3:09 179 1:31:13 11.2 0:42 182 41:10 13:17 2:34:09
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
MALE RELAY RESULTS
Place Bib TEAM NAME; TEAM MEMBERS Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 206 Three MusKeteers ; Gerard Wolfe , Nick Wolfe , Dale Peters
2 10:05 1:51 0:41 1 45:53 22.2 0:26 2 21:53 7:04 1:18:56
2 212 TEAM BCW ; Caleb Meyer , Bailey Biwer , Wesley Hartkemeyer
1 7:00 1:17 0:36 2 55:29 18.4 0:21 1 18:33 5:59 1:21:57
FEMALE RELAY RESULTS
Place Bib TEAM NAME; TEAM MEMBERS Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 204 Medical Gal-Practice ; Sara Paulus , Sarah Schmeling , Breanna Drewek
1 9:53 1:49 0:43 2 1:08:18 14.9 0:26 1 27:58 9:02 1:47:16
2 203 Triple S ; Lori Rosemore , Stacey Curtis , Irene Norgren
2 10:54 2:00 0:45 3 1:10:56 14.4 0:30 2 28:04 9:03 1:51:07
3 207 The Dazzling In-Laws! ; Rachel Ryba , Cheri Dostal , Karyn Ryba
4 12:19 2:15 0:30 1 1:05:18 15.6 0:25 5 35:43 11:32 1:54:13
4 205 See us TRI ; Tiffany Webb , Deb Nerdrum , Emily Hondel
5 88:40 16:13 4 1:16:11 13.4 0:38 3 30:06 9:43 1:58:46
5 199 Why Tri? ; Megan Robertson , Bobbie Kuchta ,
3 11:31 2:07 5:17 5 1:16:50 13.3 0:46 6 40:09 12:57 2:14:31
6 211 Tritaters ; Emma Frederick-Schector , Ali Rud , Erica Larson
6 116:48 21:22 6 1:42:18 10.0 6:42 4 30:21 9:48 2:27:08
MIXED RELAY RESULTS
Place Bib TEAM NAME; TEAM MEMBERS Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 202 We Don't Tri ; Jason Frank , KŠryn Broeckert , Larry Mboga
4 10:34 1:56 0:35 1 39:40 25.7 0:20 2 19:38 6:20 1:10:44
2 213 Cool Cats ; Paulie Schaus , Brianna Dubiel , Cat Hoepner
5 11:45 2:09 0:33 4 50:08 20.3 0:24 1 18:14 5:53 1:21:02
3 210 Triple Play ; Bob Swanson , Dan Bushland , Jenny Liethen
3 8:56 1:38 0:29 2 49:12 20.7 0:22 6 25:15 8:09 1:24:11
4 6 ; Stephanie Walczak , Batz Patrickc , Batz Patrick
8 13:12 2:25 1:09 3 49:38 20.6 0:25 4 24:23 7:52 1:28:45
5 209 Stein Ann's ; Ann Stien , Jennifer Wolter , Montgomery Mouw
1 7:18 1:20 0:29 7 1:01:27 16.6 0:24 3 21:30 6:57 1:31:07
6 198 Jack and the TriNauts ; James Blodgett , Ann Franke , Kate Kramschuster
12 15:24 2:49 0:37 5 53:48 19.0 0:40 7 25:44 8:18 1:36:10
7 217 Benchwarmers ; Sunny Custer , Glen Bushbeck , Theresa Hanson
6 11:51 2:10 0:36 6 58:20 17.5 0:30 10 29:03 9:23 1:40:18
8 208 Stien Mountain Triathlon ; John Stien , Kim Stien , Ann Schwartz
2 8:03 1:29 0:33 9 1:08:18 14.9 0:25 5 24:42 7:58 1:42:01
9 224 The Kamikaze Duck ; Olga Michail , Bob Gallaher , Duane Wolter
10 13:49 2:32 0:39 10 1:08:53 14.8 0:30 11 30:00 9:41 1:53:49
10 231 ; Jill Borgwardt , Daniel Menard , Karey Menard
13 19:56 3:39 1:06 8 1:07:55 15.0 0:30 8 26:55 8:41 1:56:20
11 223 You Mackin' on Cleveland? ; Andrew McCawley , Jenny You , Justus Cleveland
7 12:53 2:22 0:44 12 1:15:38 13.5 0:33 9 28:59 9:21 1:58:46
12 225 Coco and the M&M's ; Courtney Everett , Matt Hoffman , Megan Lowry
11 14:58 2:45 0:35 11 1:13:02 14.0 0:29 13 32:26 10:28 2:01:28
13 200 Six Feet ; Karen Woodie , Joe Woodie , Darin Kinstler
9 13:38 2:30 0:45 13 1:17:29 13.2 0:52 12 31:39 10:13 2:04:21
DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================= =======
195 Liz York 25 F Elk Mound WI 2 15:39 2:52 4:31 1 1:34:33 10.8 2:50
1 Chad Adams 42 M Chippewa Falls WI 1 11:14 2:04 2:03
INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 106 Travis Moore 43 M Menomonie WI 18 8:40 1:35 0:52 1 40:34 25.1 0:46 7 20:47 6:42 1:11:36
2 46 Jeffrey Fleig 43 M Onalaska WI 7 8:18 1:31 0:59 3 42:09 24.2 0:47 5 20:24 6:35 1:12:34
3 81 Mike Johnson 44 M Chippewa Falls WI 14 8:32 1:34 0:52 2 41:47 24.4 0:43 10 21:02 6:47 1:12:54
4 11 Jason Beckermann 41 M Eau Claire WI 25 9:35 1:45 1:18 4 44:52 22.7 0:48 4 20:07 6:30 1:16:38
5 54 Thomas Guelzow Ii 43 M Eau Claire WI 8 8:21 1:32 0:43 5 44:56 22.7 0:44 44 24:48 8:00 1:19:29
6 104 Adam Mohr 34 M Altoona WI 16 8:38 1:35 1:10 7 47:08 21.6 0:51 16 22:01 7:07 1:19:47
7 101 Audun Mikkelson 55 M Eau Claire WI 5 7:54 1:27 1:42 9 48:07 21.2 1:05 13 21:26 6:55 1:20:12
8 125 Kevin Potter 57 M Eau Claire WI 15 8:34 1:34 2:07 6 44:56 22.7 1:12 30 23:43 7:39 1:20:30
9 71 Jason Hoffe 39 M Milwaukee WI 4 7:48 1:26 1:34 12 48:57 20.8 0:42 26 23:13 7:30 1:22:12
10 48 Jacob Folz 19 M Eau Claire WI 1 7:23 1:21 1:45 19 50:41 20.1 0:49 19 22:33 7:17 1:23:10
11 61 Patrick Hamler 45 M Eau Claire WI 37 10:35 1:57 1:02 8 47:50 21.3 0:55 23 22:55 7:24 1:23:15
12 64 Timothy Harmon 33 M Shakopee MN 61 12:03 2:13 1:16 10 48:25 21.1 0:52 9 20:58 6:46 1:23:33
13 9 Nicholas Beaudrie 21 M Eleva WI 27 9:41 1:47 1:20 14 49:16 20.7 0:37 21 22:42 7:20 1:23:35
14 22 Brian Broeckert 39 M Eau Claire WI 28 9:43 1:47 1:24 13 49:03 20.8 1:01 22 22:48 7:22 1:23:57
15 58 Ryan Gunderson 36 M Eau Claire WI 35 10:33 1:56 0:58 15 49:19 20.7 0:43 24 23:02 7:26 1:24:34
16 28 Tyler Christensen 18 M Chippewa Falls WI 3 7:44 1:25 2:36 21 51:21 19.9 1:11 18 22:09 7:09 1:24:58
17 7 Jason Bauer 36 M Eau Claire WI 10 8:25 1:33 0:54 18 50:30 20.2 0:51 39 24:37 7:57 1:25:15
18 98 J.R. Menard 34 M Chippewa Falls WI 23 9:30 1:45 1:17 20 50:58 20.0 1:08 31 23:53 7:43 1:26:45
19 163 Adam Smit 32 M Stanley WI 55 11:43 2:09 3:03 51:06 8 20:56 6:45 1:26:48
20 10 Michael Beaudrie 43 M Eleva WI 65 12:25 2:17 2:16 16 49:40 20.5 1:13 12 21:24 6:55 1:26:57
21 183 Aaron Walczak 39 M Hudson WI 12 8:27 1:33 1:30 26 53:42 19.0 1:00 20 22:37 7:18 1:27:13
22 160 Joseph Shook 22 M Chippewa Falls WI 21 8:53 1:38 1:39 46 56:00 18.2 0:26 14 21:59 7:06 1:28:55
23 233 Branden Hall 40 M WI 63 12:20 2:16 1:59 11 48:47 20.9 0:56 49 25:13 8:08 1:29:13
24 129 Grant Pulver 17 M Chippewa Falls WI 32 10:13 1:52 4:47 42 55:28 18.4 0:43 2 18:43 6:03 1:29:51
25 173 Pj Toutant 27 M Minneapolis Mn MN 29 9:47 1:48 1:46 33 54:41 18.7 0:53 27 23:13 7:30 1:30:18
26 162 Nathan Sims 15 M Eau Claire WI 2 7:40 1:24 1:21 44 55:35 18.4 0:24 61 26:00 8:23 1:30:58
27 95 Max McCanna 16 M Chippewa Falls WI 17 8:38 1:35 3:27 30 54:13 18.8 0:44 36 24:23 7:52 1:31:24
28 177 Samuel Urriola Perea 36 M Menomonie WI 43 10:57 2:01 1:57 25 53:34 19.0 0:52 43 24:46 8:00 1:32:04
29 193 David Wirth 48 M New Richmodn WI 39 10:45 1:58 2:43 24 53:20 19.1 1:11 35 24:18 7:51 1:32:16
30 180 Christopher Vandyke 39 M Fall Creek WI 76 13:35 2:29 1:34 17 50:20 20.3 0:58 58 25:53 8:21 1:32:18
31 185 Joshua Webb 36 M Eau Claire WI 68 12:35 2:19 1:24 56 57:10 17.8 0:36 6 20:36 6:39 1:32:19
32 70 Peter Hoeft 36 M Eau Claire WI 20 8:51 1:38 1:41 55 56:48 18.0 1:10 38 24:37 7:57 1:33:05
33 63 Mike Hanson 47 M Chippewa Falls WI 72 13:13 2:25 2:46 22 51:25 19.8 1:14 40 24:38 7:57 1:33:15
34 109 Jacob Nash 37 M Chippewa Falls WI 41 10:53 2:00 1:55 62 57:48 17.6 0:40 17 22:05 7:08 1:33:18
35 227 Chris Stoffel 41 M WI 42 10:53 2:00 1:34 29 54:09 18.8 1:08 62 26:07 8:26 1:33:50
36 120 Jeffrey Patrow 41 M Eau Claire WI 69 12:37 2:19 2:01 23 52:34 19.4 1:19 53 25:29 8:13 1:33:58
37 27 Kevin Challe 18 M Menomonie WI 13 8:29 1:33 1:59 45 55:57 18.2 0:46 67 26:50 8:40 1:33:58
38 226 Nick Hill 32 M WI 31 10:07 1:51 3:23 43 55:34 18.4 1:55 25 23:03 7:27 1:33:59
39 216 Hunter Rasmussen 19 M Fairchild WI 22 8:56 1:38 1:09 76 59:23 17.2 0:48 33 24:00 7:45 1:34:13
40 56 Josh Gullicksrud 40 M Eleva WI 36 10:34 1:56 1:56 35 54:48 18.6 1:19 59 25:56 8:22 1:34:31
41 147 Jason Ryba 25 M Stanley WI 56 11:50 2:10 1:57 82 1:00:10 17.0 0:38 3 19:59 6:27 1:34:32
42 69 Mike Hendrickson 40 M Chippewa Falls WI 53 11:43 2:09 2:14 39 55:07 18.5 1:10 41 24:44 7:59 1:34:55
43 158 Stephen Secker 42 M Eleva WI 26 9:37 1:46 1:10 34 54:43 18.6 0:55 86 28:46 9:17 1:35:10
44 156 Andrew Schoenke 37 M Minneapolis MN 30 10:00 1:50 3:03 50 56:14 18.1 1:32 47 25:10 8:08 1:35:58
45 72 David Hon 23 M Eau Claire WI 79 14:00 2:34 4:06 36 54:56 18.6 2:03 11 21:05 6:48 1:36:08
46 29 David Ciresi 47 M Eau Claire WI 60 12:01 2:12 2:04 40 55:17 18.5 2:17 42 24:45 7:59 1:36:22
47 31 Todd Court 41 M Eau Claire WI 66 12:31 2:18 2:34 51 56:26 18.1 0:35 37 24:26 7:53 1:36:30
48 184 Nicholas Wander 22 M New Brighton MN 33 10:14 1:53 1:35 52 56:38 18.0 1:17 69 27:13 8:47 1:36:55
49 133 Nicholas Reichel 23 M Madison WI 54 11:43 2:09 1:47 28 54:05 18.9 1:25 82 28:15 9:07 1:37:13
50 149 Michael Salm 56 M Chippewa Falls WI 40 10:46 1:59 2:23 57 57:16 17.8 1:50 48 25:13 8:08 1:37:26
51 42 Shawn Eberle 34 M Eau Claire WI 51 11:40 2:08 2:21 73 59:16 17.2 0:55 29 23:19 7:32 1:37:30
52 232 Pat Sogla 27 M WI 9 8:23 1:32 1:06 89 1:01:22 16.6 0:54 63 26:09 8:26 1:37:52
53 49 Benjamin Fuller 22 M Minneapolis MN 6 8:08 1:30 1:03 67 58:14 17.5 0:45 90 29:48 9:37 1:37:55
54 24 Jack Camp 34 M Eau Claire WI 44 11:01 2:01 2:14 41 55:27 18.4 1:59 72 27:22 8:50 1:38:02
55 174 Patrick Toutant (sr) 59 M Eau Claire WI 46 11:17 2:04 5:36 37 54:59 18.6 2:07 46 24:52 8:02 1:38:49
56 188 Les Welch 38 M Chippewa Falls WI 52 11:42 2:09 1:35 77 59:31 17.1 0:55 54 25:29 8:14 1:39:11
57 93 Thomas Lynch 27 M Wauwatosa WI 49 11:34 2:07 0:55 72 59:01 17.3 0:57 68 26:54 8:41 1:39:18
58 84 Tyler Kern 19 M Chippewa Falls WI 19 8:43 1:36 1:16 65 57:56 17.6 1:10 96 30:27 9:50 1:39:29
59 229 Jack Pabst 42 M WI 86 14:41 2:41 2:33 54 56:42 18.0 1:48 34 24:09 7:48 1:39:52
60 182 Steven Voller 48 M Eau Claire WI 38 10:45 1:58 3:43 79 59:35 17.1 1:05 50 25:16 8:09 1:40:21
61 82 Drew Kaminski 32 M Chippewa Falls WI 94 15:07 2:46 1:44 32 54:32 18.7 1:24 76 27:40 8:56 1:40:25
62 119 Mike Passint 18 M Chippewa Falls WI 24 9:32 1:45 4:24 85 1:00:31 16.9 1:18 45 24:48 8:00 1:40:31
63 8 Brian Bautch 50 M Independence WI 58 11:57 2:11 3:49 31 54:16 18.8 1:09 89 29:29 9:31 1:40:38
64 141 Thomas Roth 54 M Loyal WI 88 14:57 2:44 3:09 71 58:51 17.3 1:57 15 22:00 7:06 1:40:53
65 117 Eric Olson 43 M Chippewa Falls WI 93 15:07 2:46 2:22 47 56:02 18.2 1:37 57 25:51 8:21 1:40:58
66 83 Ian Kees 41 M Minneapolis MN 80 14:02 2:34 2:33 53 56:38 18.0 1:27 65 26:23 8:31 1:41:01
67 145 Chad Ryba 29 M West Des Moines IA 57 11:54 2:11 2:25 88 1:01:21 16.6 0:31 52 25:28 8:13 1:41:38
68 131 Stuart Rave 41 M Black River Falls WI 81 14:11 2:36 3:15 38 55:02 18.5 1:35 75 27:39 8:55 1:41:40
69 215 Dave Dix 42 M Eau Claire WI 34 10:15 1:53 1:47 63 57:51 17.6 2:01 92 30:09 9:44 1:42:01
70 128 Eric Pulver 48 M Chippewa Falls WI 101 16:13 2:58 3:30 61 57:39 17.7 1:58 28 23:14 7:30 1:42:31
71 76 Bob Jankowski 58 M Eau Claire WI 59 11:57 2:11 2:43 87 1:01:08 16.7 1:07 56 25:47 8:20 1:42:41
72 89 Stuart Kubow 29 M Fall Creek WI 64 12:21 2:16 3:21 74 59:17 17.2 1:16 71 27:18 8:49 1:43:30
73 196 John Zimmermann 20 M Duluth WI 71 12:49 2:21 4:50 80 59:43 17.1 0:56 51 25:26 8:13 1:43:42
74 36 Daniel Downey 25 M Eau Claire WI 85 14:40 2:41 2:13 93 1:02:36 16.3 0:31 32 23:58 7:44 1:43:56
75 228 Matt Evans 47 M 11 8:26 1:33 1:47 64 57:52 17.6 7:55 80 28:04 9:03 1:44:01
76 96 Steven McMahon 51 M Eau Claire WI 62 12:10 2:14 3:32 27 53:47 19.0 2:33 103 32:15 10:25 1:44:16
77 37 Tom Draz 53 M Eau Claire WI 48 11:24 2:05 3:41 48 56:06 18.2 1:49 102 32:11 10:23 1:45:09
78 197 James Zurawski 57 M Menomonie WI 74 13:21 2:27 3:27 60 57:34 17.7 2:20 83 28:32 9:13 1:45:13
79 221 Ryan Sherman 39 M Eau Claire WI 95 15:17 2:48 2:41 83 1:00:11 16.9 1:19 60 25:57 8:23 1:45:23
80 32 Shawn Coyle 35 M Eau Claire WI 47 11:20 2:05 6:44 69 58:30 17.4 1:18 78 27:59 9:02 1:45:50
81 21 Jim Breuer 26 M Eau Claire WI 87 14:46 2:42 3:19 70 58:42 17.4 1:05 79 27:59 9:02 1:45:50
82 39 Steve Dye 42 M Altoona WI 70 12:48 2:21 2:51 90 1:01:46 16.5 0:42 77 27:54 9:00 1:46:00
83 2 Eric Anderson 40 M Eau Claire WI 75 13:31 2:29 3:13 86 1:00:52 16.8 1:14 73 27:25 8:51 1:46:12
84 74 Justin Jablonske 30 M Eau Claire WI 106 16:54 3:06 2:59 91 1:02:11 16.4 1:04 55 25:44 8:19 1:48:50
85 168 Joe Sterr 34 M Chippewa Falls WI 89 14:59 2:45 3:58 49 56:11 18.2 1:58 101 32:06 10:22 1:49:10
86 144 Larry Ruetz 40 M Cumberland WI 90 15:00 2:45 3:13 84 1:00:11 16.9 1:20 93 30:11 9:44 1:49:53
87 192 Daniel Wilson 54 M Menomonie WI 100 16:09 2:58 1:53 66 58:08 17.5 1:16 106 32:37 10:32 1:50:01
88 140 Joel Roswell 51 M Eleva WI 96 15:24 2:49 2:48 94 1:02:48 16.2 1:50 74 27:26 8:51 1:50:14
89 57 Tim Gunderson 32 M Altoona WI 114 21:08 3:52 1:54 59 57:19 17.8 0:57 87 29:13 9:26 1:50:28
90 190 Robert White 43 M Eau Claire WI 84 14:40 2:41 4:15 58 57:16 17.8 2:08 104 32:20 10:26 1:50:36
91 60 Dean Hagstrom 44 M Eau Claire WI 108 18:18 3:21 2:59 68 58:24 17.5 1:42 88 29:19 9:28 1:50:40
92 14 Ethan Berge 22 M Eau Claire WI 73 13:17 2:26 3:52 104 1:05:43 15.5 1:24 66 26:28 8:33 1:50:41
93 136 Nick Ricci 59 M Cumberland WI 98 15:59 2:56 1:59 97 1:03:16 16.1 0:37 91 29:51 9:38 1:51:40
94 176 Michael Tuma 23 M Hudson WI 45 11:15 2:04 3:06 98 1:03:53 16.0 1:03 105 32:33 10:30 1:51:49
95 175 Ross Tuenge 29 M Chippewa Falls WI 82 14:36 2:40 3:07 106 1:07:10 15.2 0:30 70 27:18 8:49 1:52:39
96 50 Martin Goettl 39 M Eau Claire WI 50 11:35 2:07 5:45 75 59:23 17.2 2:54 108 33:37 10:51 1:53:13
97 85 Dustin Kilness 30 M Eau Claire WI 110 20:01 3:40 4:15 92 1:02:20 16.4 1:14 64 26:18 8:29 1:54:06
98 13 Brad Berg 35 M Chippewa Falls WI 77 13:48 2:32 3:49 81 59:59 17.0 2:51 110 34:23 11:06 1:54:48
99 118 Jason Overbaugh 30 M New Richmond WI 103 16:37 3:03 4:00 101 1:05:23 15.6 1:04 84 28:34 9:13 1:55:35
100 164 Mike Snow 43 M Strum WI 91 15:01 2:45 3:44 78 59:31 17.1 2:24 113 35:53 11:35 1:56:32
101 17 Robert Blithe 44 M Webster WI 112 20:42 3:47 4:28 96 1:03:08 16.2 1:36 81 28:10 9:06 1:58:03
102 73 Nasir Iqbal 24 M Roseville MN 105 16:51 3:05 3:30 103 1:05:32 15.6 1:56 99 31:00 10:00 1:58:47
103 172 Mark Tafel 58 M Eau Claire WI 78 13:56 2:33 115 36:11 11:41 1:59:08
104 53 Scott Graham 28 M Eau Claire WI 104 16:44 3:04 3:01 99 1:04:04 15.9 1:41 109 33:49 10:55 1:59:17
105 194 Joseph Yates 35 M Stanley WI 102 16:29 3:01 4:26 95 1:02:50 16.2 1:24 111 34:45 11:13 1:59:51
106 178 Joe Van Walbeek 27 M Eau Claire WI 109 19:17 3:32 3:26 107 1:09:47 14.6 0:34 85 28:43 9:16 2:01:45
107 220 Matthew Kendziera 36 M Eau Claire WI 92 15:02 2:45 3:27 108 1:12:03 14.2 1:02 97 30:32 9:51 2:02:03
108 33 Kevin Crane 27 M Eau Claire WI 67 12:31 2:18 3:50 102 1:05:24 15.6 2:02 117 38:47 12:31 2:02:31
109 94 Joseph Maney 61 M Wonder Lake IL 117 24:16 4:27 6:03 115 1:19:27 12.8 3:19 1 9:31 3:05 2:02:35
110 52 John Goodale 47 M Eau Claire WI 107 17:35 3:13 3:58 100 1:04:56 15.7 0:47 114 36:08 11:40 2:03:22
111 159 James Shannon 46 M Eau Claire WI 115 22:08 4:03 4:01 105 1:06:10 15.4 1:47 94 30:15 9:46 2:04:19
112 146 Matthew Ryba 31 M Eau Claire WI 83 14:38 2:41 3:16 111 1:16:08 13.4 0:33 107 33:18 10:45 2:07:50
113 153 Tim Schaefer 22 M Madison WI 99 16:08 2:57 2:50 112 1:16:31 13.3 1:35 112 35:22 11:25 2:12:24
114 35 Mike Dodge 31 M Eau Claire WI 111 20:06 3:41 4:17 113 1:18:11 13.0 0:38 98 30:47 9:56 2:13:57
115 134 Mark Reinhardt 47 M Neillsville WI 97 15:38 2:52 5:16 109 1:12:59 14.0 1:50 116 38:42 12:29 2:14:24
116 90 Mike Lee 40 M Colfax WI 116 23:10 4:15 5:23 110 1:13:35 13.9 2:05 95 30:21 9:48 2:14:33
117 3 Ben Anderson 44 M Eau Claire WI 113 20:45 3:48 4:15 114 1:18:27 13.0 0:48 100 31:18 10:06 2:15:31
INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 107 Krista Moore 38 F Menomonie WI 17 10:59 2:01 1:18 1 48:02 21.2 0:54 6 23:04 7:27 1:24:15
2 16 Courtney Bledsoe 35 F Eau Claire WI 10 10:05 1:51 1:58 2 49:17 20.7 0:55 9 24:02 7:45 1:26:14
3 80 Shauna Joas 37 F Eagan MN 9 9:38 1:46 1:21 4 51:14 19.9 0:46 8 23:58 7:44 1:26:55
4 108 Suzann Mouw 49 F White Bear Lake MN 5 9:13 1:42 1:04 3 50:19 20.3 1:07 19 25:52 8:21 1:27:33
5 154 Kathie Schaus 51 F Chippewa Falls WI 18 11:15 2:04 1:32 5 51:52 19.7 0:55 11 24:45 7:59 1:30:17
6 222 Jenn Chapman 28 F Eau Claire WI 3 8:52 1:38 2:23 12 56:32 18.0 0:56 4 22:28 7:15 1:31:09
7 19 Kristin Bowe 41 F Chippewa Falls WI 15 10:41 1:58 2:17 8 53:53 18.9 1:12 7 23:18 7:31 1:31:19
8 167 Lori Stephens 47 F Cadott WI 7 9:35 1:46 1:21 7 53:20 19.1 0:45 26 26:58 8:42 1:31:57
9 132 Danika Reed-Probst 26 F Eau Claire WI 29 12:34 2:18 1:24 6 53:20 19.1 0:53 14 25:00 8:04 1:33:09
10 155 Jackie Schaus 22 F Chippewa Falls WI 2 8:46 1:37 2:32 21 59:06 17.3 0:31 5 22:55 7:24 1:33:48
11 116 Carrie Olson 32 F Phillips WI 22 11:50 2:10 3:19 17 57:44 17.7 1:01 3 21:26 6:55 1:35:19
12 152 Taylor Schaa 25 F Eau Claire WI 11 10:22 1:54 1:15 14 57:19 17.8 1:14 16 25:32 8:15 1:35:40
13 68 Celia Hemmerich 25 F Madison WI 26 12:14 2:15 1:29 10 56:10 18.2 1:06 13 24:59 8:04 1:35:55
14 110 Angie Niska 35 F Elk Mound WI 14 10:39 1:57 1:38 15 57:21 17.8 1:18 25 26:53 8:41 1:37:46
15 138 Megan Robarge 22 F Chippewa Falls WI 4 8:57 1:39 1:28 11 56:16 18.1 1:09 44 31:12 10:04 1:39:00
16 18 Leann Books 25 F Helena MT 23 12:06 2:13 2:02 20 58:44 17.4 1:18 24 26:40 8:36 1:40:48
17 51 Amy Gonstead 33 F Eau Claire WI 16 10:44 1:58 1:56 18 58:08 17.5 1:18 38 29:20 9:28 1:41:25
18 126 Andrea Potyondy-Smith 36 F Brooklyn Park MN 13 10:31 1:56 2:07 13 56:43 18.0 1:16 42 30:54 9:58 1:41:28
19 15 Chella Bhagyam 21 F Houlton WI 1 7:51 1:27 2:14 27 1:01:29 16.6 1:10 37 28:55 9:20 1:41:38
20 113 Jody Oechsle 36 F Eau Claire WI 54 15:54 2:55 3:25 16 57:30 17.7 0:45 10 24:08 7:48 1:41:40
21 171 Marnie Sullivan Hamle 42 F Eau Claire WI 20 11:48 2:10 4:18 23 59:20 17.2 2:02 20 26:07 8:26 1:43:33
22 100 Traci Messner 50 F Eau Claire WI 24 12:06 2:13 3:00 26 1:01:03 16.7 1:49 21 26:18 8:30 1:44:15
23 115 Teresa Olson 49 F Eau Claire WI 28 12:19 2:16 2:20 9 56:03 18.2 1:17 50 32:36 10:31 1:44:33
24 148 Hope Saeger 39 F Eau Claire WI 31 13:10 2:25 3:46 25 59:49 17.1 1:17 23 26:39 8:36 1:44:39
25 99 Laura Menard 32 F Chippewa Falls WI 6 9:22 1:43 1:44 37 1:05:14 15.6 1:20 35 28:30 9:12 1:46:09
26 91 Catherine Lee 34 F Eau Claire WI 41 14:13 2:36 3:01 32 1:03:34 16.0 0:32 17 25:34 8:15 1:46:53
27 181 Susan Venrooy 29 F Eau Claire WI 25 12:08 2:14 2:10 24 59:30 17.1 0:40 49 32:30 10:29 1:46:56
28 151 Claire Sauerman 18 F Eau Claire WI 8 9:36 1:46 2:26 28 1:01:55 16.5 0:41 48 32:27 10:28 1:47:04
29 143 Melanie Rudolph 32 F New Hope MN 56 16:01 2:56 1:46 19 58:32 17.4 1:38 43 31:08 10:03 1:49:03
30 127 Megan Pulver 20 F Chippewa Falls WI 30 12:54 2:22 3:13 41 1:07:28 15.1 1:05 12 24:52 8:02 1:49:31
31 124 Amanda Pollock 25 F Eau Claire WI 36 13:47 2:32 2:48 29 1:02:34 16.3 2:03 36 28:54 9:20 1:50:05
32 5 April Barker 39 F Chippewa Falls WI 48 15:16 2:48 2:46 30 1:03:15 16.1 1:11 34 27:57 9:01 1:50:22
33 186 Mary Weider 46 F Eau Claire WI 43 14:30 2:39 1:53 40 1:05:50 15.5 0:45 33 27:47 8:58 1:50:43
34 191 Hannah Whitis 19 F Eau Claire WI 61 17:09 3:08 2:32 31 1:03:22 16.1 1:25 22 26:38 8:36 1:51:03
35 111 Donielle Norberg 26 F Eau Claire WI 42 14:19 2:37 5:01 33 1:03:41 16.0 1:20 32 27:42 8:56 1:51:59
36 137 Tania Riske 40 F Eau Claire WI 46 15:05 2:46 2:57 43 1:08:34 14.9 0:46 15 25:10 8:07 1:52:30
37 38 Geralyn Draz 53 F Eau Claire WI 21 11:49 2:10 3:16 22 59:11 17.2 1:49 61 37:21 12:03 1:53:25
38 187 Margaret Welch 37 F Chippewa Falls WI 35 13:40 2:30 2:28 38 1:05:19 15.6 1:04 46 31:21 10:07 1:53:50
39 105 Michelle Moller 24 F West Saint Paul MN 60 17:08 3:08 3:29 35 1:04:24 15.8 1:49 27 27:18 8:49 1:54:06
40 139 Brittany Rollins 30 F Eau Claire WI 59 16:44 3:04 2:27 34 1:03:50 16.0 1:36 51 32:40 10:33 1:57:16
41 86 Holli Kloss 35 F Chippewa Falls WI 45 15:04 2:46 2:13 45 1:09:38 14.6 1:05 40 29:52 9:38 1:57:50
42 59 Tracy Guo 45 F Eau Claire WI 19 11:19 2:04 2:13 46 1:12:22 14.1 1:25 41 30:43 9:55 1:57:59
43 20 Stacie Brenner 34 F Durand WI 40 14:08 2:35 2:36 49 1:13:35 13.9 0:35 28 27:19 8:49 1:58:10
44 103 Mary Millis 60 F Eau Claire WI 52 15:44 2:53 4:21 58 1:19:39 12.8 5:01 1 13:53 4:29 1:58:36
45 87 Julie Krcma-Peterson 37 F Stanley WI 32 13:11 2:25 2:53 39 1:05:46 15.5 1:50 58 35:10 11:21 1:58:47
46 65 Mary Harwood 34 F Eau Claire WI 12 10:25 1:55 2:40 44 1:08:47 14.8 1:36 60 35:48 11:33 1:59:14
47 75 Michelle Jacobs 38 F Eau Claire WI 47 15:13 2:47 3:14 36 1:04:27 15.8 1:56 57 35:06 11:20 1:59:55
48 142 Stephanie Rowe 45 F Eau Claire WI 37 13:49 2:32 2:37 51 1:14:33 13.7 1:50 29 27:33 8:54 2:00:19
49 102 Alison Millis 36 F Eau Claire WI 55 15:56 2:55 3:38 60 1:23:14 12.3 3:07 2 14:42 4:45 2:00:36
50 41 Laci Eberle 31 F Eau Claire WI 50 15:26 2:50 3:15 42 1:07:38 15.1 1:23 55 34:30 11:08 2:02:10
51 30 Emily Court 16 F Eau Claire WI 27 12:14 2:15 2:31 59 1:20:50 12.6 0:42 39 29:49 9:37 2:06:04
52 47 Abby Flesch 50 F Altoona WI 53 15:53 2:55 3:35 50 1:13:53 13.8 0:48 54 34:24 11:06 2:08:30
53 214 Katrina Olichwier 23 F Chippewa Falls WI 38 14:04 2:35 1:53 54 1:17:14 13.2 0:49 59 35:41 11:31 2:09:39
54 66 Karen Havholm 57 F Eau Claire WI 34 13:28 2:28 3:28 57 1:19:34 12.8 2:15 47 31:30 10:10 2:10:14
55 79 Kathryn Jensen 22 F Eau Claire WI 57 16:25 3:01 2:59 53 1:16:33 13.3 0:51 53 34:10 11:02 2:10:57
56 170 Cheryl Strei 50 F Eau Claire WI 51 15:31 2:51 2:43 55 1:17:24 13.2 2:38 52 33:27 10:48 2:11:41
57 97 Dawn Meinen 45 F Bloomer WI 62 17:14 3:09 3:24 61 1:23:58 12.1 1:49 18 25:52 8:21 2:12:14
58 135 Lauren Reinhardt 17 F Neillsville WI 49 15:19 2:48 3:43 47 1:12:44 14.0 1:59 62 38:34 12:27 2:12:16
59 4 Kathryn Anderson 12 F Eau Claire WI 64 20:45 3:48 4:16 56 1:18:26 13.0 0:47 45 31:18 10:06 2:15:31
60 121 Deb Pattee 61 F Whitehall WI 44 14:47 2:43 2:38 62 1:24:12 12.1 0:54 56 34:33 11:09 2:17:02
61 92 Alexandra Lindstrom 20 F Eau Claire WI 33 13:11 2:25 2:12 63 1:26:30 11.8 10:41 30 27:40 8:56 2:20:12
62 130 Sarah Ramirez 21 F Eau Claire WI 39 14:05 2:35 2:35 65 1:34:56 10.7 0:59 31 27:40 8:56 2:20:12
63 179 Amy Vance 47 F Eau Claire WI 58 16:28 3:01 6:59 52 1:16:12 13.4 3:01 63 39:06 12:37 2:21:44
64 165 Shirley Steele 48 F Altoona WI 65 25:13 4:37 4:34 48 1:13:05 14.0 1:50 64 39:08 12:38 2:23:48
65 12 Kelsie Beckfield 26 F Eau Claire WI 63 17:57 3:17 3:09 64 1:31:13 11.2 0:42 65 41:10 13:17 2:34:09
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Jacob Folz Eau Claire WI 19 M 7:23 1:21
2 Nathan Sims Eau Claire WI 15 M 7:40 1:24
3 Tyler Christensen Chippewa Falls WI 18 M 7:44 1:25
4 Jason Hoffe Milwaukee WI 39 M 7:48 1:26
5 Chella Bhagyam Houlton WI 21 F 7:51 1:27
6 Audun Mikkelson Eau Claire WI 55 M 7:54 1:27
7 Benjamin Fuller Minneapolis MN 22 M 8:08 1:30
8 Jeffrey Fleig Onalaska WI 43 M 8:18 1:31
9 Thomas Guelzow Ii Eau Claire WI 43 M 8:21 1:32
10 Pat Sogla WI 27 M 8:23 1:32
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Travis Moore Menomonie WI 43 M 00:40:34 25.1
2 Mike Johnson Chippewa Falls WI 44 M 00:41:47 24.4
3 Jeffrey Fleig Onalaska WI 43 M 00:42:09 24.2
4 Jason Beckermann Eau Claire WI 41 M 00:44:52 22.7
5 Thomas Guelzow Ii Eau Claire WI 43 M 00:44:56 22.7
6 Kevin Potter Eau Claire WI 57 M 00:44:56 22.7
7 Adam Mohr Altoona WI 34 M 00:47:08 21.6
8 Patrick Hamler Eau Claire WI 45 M 00:47:50 21.3
9 Krista Moore Menomonie WI 38 F 00:48:02 21.2
10 Audun Mikkelson Eau Claire WI 55 M 00:48:07 21.2
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Joseph Maney Wonder Lake IL 61 M 9:31 3:05
2 Mary Millis Eau Claire WI 60 F 13:53 4:29
3 Alison Millis Eau Claire WI 36 F 14:42 4:45
4 Grant Pulver Chippewa Falls WI 17 M 18:43 6:03
5 Jason Ryba Stanley WI 25 M 19:59 6:27
6 Jason Beckermann Eau Claire WI 41 M 20:07 6:30
7 Jeffrey Fleig Onalaska WI 43 M 20:24 6:35
8 Joshua Webb Eau Claire WI 36 M 20:36 6:39
9 Travis Moore Menomonie WI 43 M 20:47 6:42
10 Adam Smit Stanley WI 32 M 20:56 6:45
FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 151 Claire Sauerman 18 F Eau Claire WI 1 9:36 1:46 2:26 1 1:01:55 16.5 0:41 4 32:27 10:28 1:47:04
2 191 Hannah Whitis 19 F Eau Claire WI 4 17:09 3:08 2:32 2 1:03:22 16.1 1:25 1 26:38 8:36 1:51:03
3 30 Emily Court 16 F Eau Claire WI 2 12:14 2:15 2:31 5 1:20:50 12.6 0:42 2 29:49 9:37 2:06:04
4 135 Lauren Reinhardt 17 F Neillsville WI 3 15:19 2:48 3:43 3 1:12:44 14.0 1:59 5 38:34 12:27 2:12:16
5 4 Kathryn Anderson 12 F Eau Claire WI 5 20:45 3:48 4:16 4 1:18:26 13.0 0:47 3 31:18 10:06 2:15:31
FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 222 Jenn Chapman 28 F Eau Claire WI 3 8:52 1:38 2:23 4 56:32 18.0 0:56 1 22:28 7:15 1:31:09
2 132 Danika Reed-Probst 26 F Eau Claire WI 9 12:34 2:18 1:24 1 53:20 19.1 0:53 5 25:00 8:04 1:33:09
3 155 Jackie Schaus 22 F Chippewa Falls WI 2 8:46 1:37 2:32 7 59:06 17.3 0:31 2 22:55 7:24 1:33:48
4 152 Taylor Schaa 25 F Eau Claire WI 5 10:22 1:54 1:15 5 57:19 17.8 1:14 6 25:32 8:15 1:35:40
5 68 Celia Hemmerich 25 F Madison WI 8 12:14 2:15 1:29 2 56:10 18.2 1:06 4 24:59 8:04 1:35:55
6 138 Megan Robarge 22 F Chippewa Falls WI 4 8:57 1:39 1:28 3 56:16 18.1 1:09 14 31:12 10:04 1:39:00
7 18 Leann Books 25 F Helena MT 6 12:06 2:13 2:02 6 58:44 17.4 1:18 7 26:40 8:36 1:40:48
8 15 Chella Bhagyam 21 F Houlton WI 1 7:51 1:27 2:14 9 1:01:29 16.6 1:10 13 28:55 9:20 1:41:38
9 181 Susan Venrooy 29 F Eau Claire WI 7 12:08 2:14 2:10 8 59:30 17.1 0:40 15 32:30 10:29 1:46:56
10 127 Megan Pulver 20 F Chippewa Falls WI 10 12:54 2:22 3:13 13 1:07:28 15.1 1:05 3 24:52 8:02 1:49:31
11 124 Amanda Pollock 25 F Eau Claire WI 12 13:47 2:32 2:48 10 1:02:34 16.3 2:03 12 28:54 9:20 1:50:05
12 111 Donielle Norberg 26 F Eau Claire WI 15 14:19 2:37 5:01 11 1:03:41 16.0 1:20 11 27:42 8:56 1:51:59
13 105 Michelle Moller 24 F West Saint Paul MN 18 17:08 3:08 3:29 12 1:04:24 15.8 1:49 8 27:18 8:49 1:54:06
14 214 Katrina Olichwier 23 F Chippewa Falls WI 13 14:04 2:35 1:53 15 1:17:14 13.2 0:49 17 35:41 11:31 2:09:39
15 79 Kathryn Jensen 22 F Eau Claire WI 17 16:25 3:01 2:59 14 1:16:33 13.3 0:51 16 34:10 11:02 2:10:57
16 92 Alexandra Lindstrom 20 F Eau Claire WI 11 13:11 2:25 2:12 16 1:26:30 11.8 10:41 9 27:40 8:56 2:20:12
17 130 Sarah Ramirez 21 F Eau Claire WI 14 14:05 2:35 2:35 19 1:34:56 10.7 0:59 10 27:40 8:56 2:20:12
18 12 Kelsie Beckfield 26 F Eau Claire WI 19 17:57 3:17 3:09 17 1:31:13 11.2 0:42 18 41:10 13:17 2:34:09
19 195 Liz York 25 F Elk Mound WI 16 15:39 2:52 4:31 18 1:34:33 10.8 2:50
FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 107 Krista Moore 38 F Menomonie WI 8 10:59 2:01 1:18 1 48:02 21.2 0:54 3 23:04 7:27 1:24:15
2 16 Courtney Bledsoe 35 F Eau Claire WI 3 10:05 1:51 1:58 2 49:17 20.7 0:55 5 24:02 7:45 1:26:14
3 80 Shauna Joas 37 F Eagan MN 2 9:38 1:46 1:21 3 51:14 19.9 0:46 4 23:58 7:44 1:26:55
4 116 Carrie Olson 32 F Phillips WI 9 11:50 2:10 3:19 7 57:44 17.7 1:01 2 21:26 6:55 1:35:19
5 110 Angie Niska 35 F Elk Mound WI 6 10:39 1:57 1:38 5 57:21 17.8 1:18 9 26:53 8:41 1:37:46
6 51 Amy Gonstead 33 F Eau Claire WI 7 10:44 1:58 1:56 8 58:08 17.5 1:18 13 29:20 9:28 1:41:25
7 126 Andrea Potyondy-Smith 36 F Brooklyn Park MN 5 10:31 1:56 2:07 4 56:43 18.0 1:16 15 30:54 9:58 1:41:28
8 113 Jody Oechsle 36 F Eau Claire WI 19 15:54 2:55 3:25 6 57:30 17.7 0:45 6 24:08 7:48 1:41:40
9 148 Hope Saeger 39 F Eau Claire WI 10 13:10 2:25 3:46 10 59:49 17.1 1:17 8 26:39 8:36 1:44:39
10 99 Laura Menard 32 F Chippewa Falls WI 1 9:22 1:43 1:44 15 1:05:14 15.6 1:20 12 28:30 9:12 1:46:09
11 91 Catherine Lee 34 F Eau Claire WI 14 14:13 2:36 3:01 12 1:03:34 16.0 0:32 7 25:34 8:15 1:46:53
12 143 Melanie Rudolph 32 F New Hope MN 21 16:01 2:56 1:46 9 58:32 17.4 1:38 16 31:08 10:03 1:49:03
13 5 April Barker 39 F Chippewa Falls WI 17 15:16 2:48 2:46 11 1:03:15 16.1 1:11 11 27:57 9:01 1:50:22
14 187 Margaret Welch 37 F Chippewa Falls WI 12 13:40 2:30 2:28 16 1:05:19 15.6 1:04 17 31:21 10:07 1:53:50
15 139 Brittany Rollins 30 F Eau Claire WI 22 16:44 3:04 2:27 13 1:03:50 16.0 1:36 18 32:40 10:33 1:57:16
16 86 Holli Kloss 35 F Chippewa Falls WI 15 15:04 2:46 2:13 20 1:09:38 14.6 1:05 14 29:52 9:38 1:57:50
17 20 Stacie Brenner 34 F Durand WI 13 14:08 2:35 2:36 21 1:13:35 13.9 0:35 10 27:19 8:49 1:58:10
18 87 Julie Krcma-Peterson 37 F Stanley WI 11 13:11 2:25 2:53 17 1:05:46 15.5 1:50 21 35:10 11:21 1:58:47
19 65 Mary Harwood 34 F Eau Claire WI 4 10:25 1:55 2:40 19 1:08:47 14.8 1:36 22 35:48 11:33 1:59:14
20 75 Michelle Jacobs 38 F Eau Claire WI 16 15:13 2:47 3:14 14 1:04:27 15.8 1:56 20 35:06 11:20 1:59:55
21 102 Alison Millis 36 F Eau Claire WI 20 15:56 2:55 3:38 22 1:23:14 12.3 3:07 1 14:42 4:45 2:00:36
22 41 Laci Eberle 31 F Eau Claire WI 18 15:26 2:50 3:15 18 1:07:38 15.1 1:23 19 34:30 11:08 2:02:10
FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 108 Suzann Mouw 49 F White Bear Lake MN 1 9:13 1:42 1:04 1 50:19 20.3 1:07 4 25:52 8:21 1:27:33
2 19 Kristin Bowe 41 F Chippewa Falls WI 3 10:41 1:58 2:17 3 53:53 18.9 1:12 1 23:18 7:31 1:31:19
3 167 Lori Stephens 47 F Cadott WI 2 9:35 1:46 1:21 2 53:20 19.1 0:45 6 26:58 8:42 1:31:57
4 171 Marnie Sullivan Hamle 42 F Eau Claire WI 5 11:48 2:10 4:18 5 59:20 17.2 2:02 5 26:07 8:26 1:43:33
5 115 Teresa Olson 49 F Eau Claire WI 6 12:19 2:16 2:20 4 56:03 18.2 1:17 10 32:36 10:31 1:44:33
6 186 Mary Weider 46 F Eau Claire WI 8 14:30 2:39 1:53 6 1:05:50 15.5 0:45 8 27:47 8:58 1:50:43
7 137 Tania Riske 40 F Eau Claire WI 9 15:05 2:46 2:57 7 1:08:34 14.9 0:46 2 25:10 8:07 1:52:30
8 59 Tracy Guo 45 F Eau Claire WI 4 11:19 2:04 2:13 8 1:12:22 14.1 1:25 9 30:43 9:55 1:57:59
9 142 Stephanie Rowe 45 F Eau Claire WI 7 13:49 2:32 2:37 10 1:14:33 13.7 1:50 7 27:33 8:54 2:00:19
10 97 Dawn Meinen 45 F Bloomer WI 11 17:14 3:09 3:24 12 1:23:58 12.1 1:49 3 25:52 8:21 2:12:14
11 179 Amy Vance 47 F Eau Claire WI 10 16:28 3:01 6:59 11 1:16:12 13.4 3:01 11 39:06 12:37 2:21:44
12 165 Shirley Steele 48 F Altoona WI 12 25:13 4:37 4:34 9 1:13:05 14.0 1:50 12 39:08 12:38 2:23:48
FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 154 Kathie Schaus 51 F Chippewa Falls WI 1 11:15 2:04 1:32 1 51:52 19.7 0:55 1 24:45 7:59 1:30:17
2 100 Traci Messner 50 F Eau Claire WI 3 12:06 2:13 3:00 3 1:01:03 16.7 1:49 2 26:18 8:30 1:44:15
3 38 Geralyn Draz 53 F Eau Claire WI 2 11:49 2:10 3:16 2 59:11 17.2 1:49 6 37:21 12:03 1:53:25
4 47 Abby Flesch 50 F Altoona WI 6 15:53 2:55 3:35 4 1:13:53 13.8 0:48 5 34:24 11:06 2:08:30
5 66 Karen Havholm 57 F Eau Claire WI 4 13:28 2:28 3:28 6 1:19:34 12.8 2:15 3 31:30 10:10 2:10:14
6 170 Cheryl Strei 50 F Eau Claire WI 5 15:31 2:51 2:43 5 1:17:24 13.2 2:38 4 33:27 10:48 2:11:41
FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 103 Mary Millis 60 F Eau Claire WI 2 15:44 2:53 4:21 1 1:19:39 12.8 5:01 1 13:53 4:29 1:58:36
2 121 Deb Pattee 61 F Whitehall WI 1 14:47 2:43 2:38 2 1:24:12 12.1 0:54 2 34:33 11:09 2:17:02
FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 48 Jacob Folz 19 M Eau Claire WI 1 7:23 1:21 1:45 1 50:41 20.1 0:49 3 22:33 7:17 1:23:10
2 28 Tyler Christensen 18 M Chippewa Falls WI 3 7:44 1:25 2:36 2 51:21 19.9 1:11 2 22:09 7:09 1:24:58
3 129 Grant Pulver 17 M Chippewa Falls WI 9 10:13 1:52 4:47 4 55:28 18.4 0:43 1 18:43 6:03 1:29:51
4 162 Nathan Sims 15 M Eau Claire WI 2 7:40 1:24 1:21 5 55:35 18.4 0:24 7 26:00 8:23 1:30:58
5 95 Max McCanna 16 M Chippewa Falls WI 5 8:38 1:35 3:27 3 54:13 18.8 0:44 5 24:23 7:52 1:31:24
6 27 Kevin Challe 18 M Menomonie WI 4 8:29 1:33 1:59 6 55:57 18.2 0:46 8 26:50 8:40 1:33:58
7 216 Hunter Rasmussen 19 M Fairchild WI 7 8:56 1:38 1:09 8 59:23 17.2 0:48 4 24:00 7:45 1:34:13
8 84 Tyler Kern 19 M Chippewa Falls WI 6 8:43 1:36 1:16 7 57:56 17.6 1:10 9 30:27 9:50 1:39:29
9 119 Mike Passint 18 M Chippewa Falls WI 8 9:32 1:45 4:24 9 1:00:31 16.9 1:18 6 24:48 8:00 1:40:31
MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 9 Nicholas Beaudrie 21 M Eleva WI 4 9:41 1:47 1:20 1 49:16 20.7 0:37 4 22:42 7:20 1:23:35
2 160 Joseph Shook 22 M Chippewa Falls WI 3 8:53 1:38 1:39 5 56:00 18.2 0:26 3 21:59 7:06 1:28:55
3 173 Pj Toutant 27 M Minneapolis Mn MN 5 9:47 1:48 1:46 3 54:41 18.7 0:53 5 23:13 7:30 1:30:18
4 147 Jason Ryba 25 M Stanley WI 10 11:50 2:10 1:57 12 1:00:10 17.0 0:38 1 19:59 6:27 1:34:32
5 72 David Hon 23 M Eau Claire WI 16 14:00 2:34 4:06 4 54:56 18.6 2:03 2 21:05 6:48 1:36:08
6 184 Nicholas Wander 22 M New Brighton MN 6 10:14 1:53 1:35 6 56:38 18.0 1:17 12 27:13 8:47 1:36:55
7 133 Nicholas Reichel 23 M Madison WI 9 11:43 2:09 1:47 2 54:05 18.9 1:25 16 28:15 9:07 1:37:13
8 232 Pat Sogla 27 M WI 2 8:23 1:32 1:06 14 1:01:22 16.6 0:54 9 26:09 8:26 1:37:52
9 49 Benjamin Fuller 22 M Minneapolis MN 1 8:08 1:30 1:03 7 58:14 17.5 0:45 18 29:48 9:37 1:37:55
10 93 Thomas Lynch 27 M Wauwatosa WI 8 11:34 2:07 0:55 9 59:01 17.3 0:57 11 26:54 8:41 1:39:18
11 145 Chad Ryba 29 M West Des Moines IA 11 11:54 2:11 2:25 13 1:01:21 16.6 0:31 8 25:28 8:13 1:41:38
12 89 Stuart Kubow 29 M Fall Creek WI 12 12:21 2:16 3:21 10 59:17 17.2 1:16 14 27:18 8:49 1:43:30
13 196 John Zimmermann 20 M Duluth WI 14 12:49 2:21 4:50 11 59:43 17.1 0:56 7 25:26 8:13 1:43:42
14 36 Daniel Downey 25 M Eau Claire WI 18 14:40 2:41 2:13 15 1:02:36 16.3 0:31 6 23:58 7:44 1:43:56
15 21 Jim Breuer 26 M Eau Claire WI 19 14:46 2:42 3:19 8 58:42 17.4 1:05 15 27:59 9:02 1:45:50
16 14 Ethan Berge 22 M Eau Claire WI 15 13:17 2:26 3:52 20 1:05:43 15.5 1:24 10 26:28 8:33 1:50:41
17 176 Michael Tuma 23 M Hudson WI 7 11:15 2:04 3:06 16 1:03:53 16.0 1:03 20 32:33 10:30 1:51:49
18 175 Ross Tuenge 29 M Chippewa Falls WI 17 14:36 2:40 3:07 21 1:07:10 15.2 0:30 13 27:18 8:49 1:52:39
19 73 Nasir Iqbal 24 M Roseville MN 22 16:51 3:05 3:30 19 1:05:32 15.6 1:56 19 31:00 10:00 1:58:47
20 53 Scott Graham 28 M Eau Claire WI 21 16:44 3:04 3:01 17 1:04:04 15.9 1:41 21 33:49 10:55 1:59:17
21 178 Joe Van Walbeek 27 M Eau Claire WI 23 19:17 3:32 3:26 22 1:09:47 14.6 0:34 17 28:43 9:16 2:01:45
22 33 Kevin Crane 27 M Eau Claire WI 13 12:31 2:18 3:50 18 1:05:24 15.6 2:02 23 38:47 12:31 2:02:31
23 153 Tim Schaefer 22 M Madison WI 20 16:08 2:57 2:50 23 1:16:31 13.3 1:35 22 35:22 11:25 2:12:24
MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 104 Adam Mohr 34 M Altoona WI 4 8:38 1:35 1:10 1 47:08 21.6 0:51 4 22:01 7:07 1:19:47
2 71 Jason Hoffe 39 M Milwaukee WI 1 7:48 1:26 1:34 3 48:57 20.8 0:42 10 23:13 7:30 1:22:12
3 64 Timothy Harmon 33 M Shakopee MN 19 12:03 2:13 1:16 2 48:25 21.1 0:52 3 20:58 6:46 1:23:33
4 22 Brian Broeckert 39 M Eau Claire WI 7 9:43 1:47 1:24 4 49:03 20.8 1:01 7 22:48 7:22 1:23:57
5 58 Ryan Gunderson 36 M Eau Claire WI 10 10:33 1:56 0:58 5 49:19 20.7 0:43 8 23:02 7:26 1:24:34
6 7 Jason Bauer 36 M Eau Claire WI 2 8:25 1:33 0:54 7 50:30 20.2 0:51 14 24:37 7:57 1:25:15
7 98 J.R. Menard 34 M Chippewa Falls WI 6 9:30 1:45 1:17 8 50:58 20.0 1:08 12 23:53 7:43 1:26:45
8 163 Adam Smit 32 M Stanley WI 18 11:43 2:09 3:03 51:06 2 20:56 6:45 1:26:48
9 183 Aaron Walczak 39 M Hudson WI 3 8:27 1:33 1:30 10 53:42 19.0 1:00 6 22:37 7:18 1:27:13
10 177 Samuel Urriola Perea 36 M Menomonie WI 12 10:57 2:01 1:57 9 53:34 19.0 0:52 15 24:46 8:00 1:32:04
11 180 Christopher Vandyke 39 M Fall Creek WI 21 13:35 2:29 1:34 6 50:20 20.3 0:58 19 25:53 8:21 1:32:18
12 185 Joshua Webb 36 M Eau Claire WI 20 12:35 2:19 1:24 17 57:10 17.8 0:36 1 20:36 6:39 1:32:19
13 70 Peter Hoeft 36 M Eau Claire WI 5 8:51 1:38 1:41 16 56:48 18.0 1:10 13 24:37 7:57 1:33:05
14 109 Jacob Nash 37 M Chippewa Falls WI 11 10:53 2:00 1:55 19 57:48 17.6 0:40 5 22:05 7:08 1:33:18
15 226 Nick Hill 32 M WI 9 10:07 1:51 3:23 13 55:34 18.4 1:55 9 23:03 7:27 1:33:59
16 156 Andrew Schoenke 37 M Minneapolis MN 8 10:00 1:50 3:03 15 56:14 18.1 1:32 16 25:10 8:08 1:35:58
17 42 Shawn Eberle 34 M Eau Claire WI 16 11:40 2:08 2:21 21 59:16 17.2 0:55 11 23:19 7:32 1:37:30
18 24 Jack Camp 34 M Eau Claire WI 13 11:01 2:01 2:14 12 55:27 18.4 1:59 22 27:22 8:50 1:38:02
19 188 Les Welch 38 M Chippewa Falls WI 17 11:42 2:09 1:35 23 59:31 17.1 0:55 17 25:29 8:14 1:39:11
20 82 Drew Kaminski 32 M Chippewa Falls WI 26 15:07 2:46 1:44 11 54:32 18.7 1:24 23 27:40 8:56 1:40:25
21 221 Ryan Sherman 39 M Eau Claire WI 27 15:17 2:48 2:41 25 1:00:11 16.9 1:19 20 25:57 8:23 1:45:23
22 32 Shawn Coyle 35 M Eau Claire WI 14 11:20 2:05 6:44 20 58:30 17.4 1:18 24 27:59 9:02 1:45:50
23 74 Justin Jablonske 30 M Eau Claire WI 30 16:54 3:06 2:59 26 1:02:11 16.4 1:04 18 25:44 8:19 1:48:50
24 168 Joe Sterr 34 M Chippewa Falls WI 24 14:59 2:45 3:58 14 56:11 18.2 1:58 29 32:06 10:22 1:49:10
25 57 Tim Gunderson 32 M Altoona WI 33 21:08 3:52 1:54 18 57:19 17.8 0:57 26 29:13 9:26 1:50:28
26 50 Martin Goettl 39 M Eau Claire WI 15 11:35 2:07 5:45 22 59:23 17.2 2:54 31 33:37 10:51 1:53:13
27 85 Dustin Kilness 30 M Eau Claire WI 31 20:01 3:40 4:15 27 1:02:20 16.4 1:14 21 26:18 8:29 1:54:06
28 13 Brad Berg 35 M Chippewa Falls WI 22 13:48 2:32 3:49 24 59:59 17.0 2:51 32 34:23 11:06 1:54:48
29 118 Jason Overbaugh 30 M New Richmond WI 29 16:37 3:03 4:00 29 1:05:23 15.6 1:04 25 28:34 9:13 1:55:35
30 194 Joseph Yates 35 M Stanley WI 28 16:29 3:01 4:26 28 1:02:50 16.2 1:24 33 34:45 11:13 1:59:51
31 220 Matthew Kendziera 36 M Eau Claire WI 25 15:02 2:45 3:27 30 1:12:03 14.2 1:02 27 30:32 9:51 2:02:03
32 146 Matthew Ryba 31 M Eau Claire WI 23 14:38 2:41 3:16 31 1:16:08 13.4 0:33 30 33:18 10:45 2:07:50
33 35 Mike Dodge 31 M Eau Claire WI 32 20:06 3:41 4:17 32 1:18:11 13.0 0:38 28 30:47 9:56 2:13:57
MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 106 Travis Moore 43 M Menomonie WI 5 8:40 1:35 0:52 1 40:34 25.1 0:46 3 20:47 6:42 1:11:36
2 46 Jeffrey Fleig 43 M Onalaska WI 1 8:18 1:31 0:59 3 42:09 24.2 0:47 2 20:24 6:35 1:12:34
3 81 Mike Johnson 44 M Chippewa Falls WI 4 8:32 1:34 0:52 2 41:47 24.4 0:43 4 21:02 6:47 1:12:54
4 11 Jason Beckermann 41 M Eau Claire WI 6 9:35 1:45 1:18 4 44:52 22.7 0:48 1 20:07 6:30 1:16:38
5 54 Thomas Guelzow Ii 43 M Eau Claire WI 2 8:21 1:32 0:43 5 44:56 22.7 0:44 14 24:48 8:00 1:19:29
6 61 Patrick Hamler 45 M Eau Claire WI 10 10:35 1:57 1:02 6 47:50 21.3 0:55 6 22:55 7:24 1:23:15
7 10 Michael Beaudrie 43 M Eleva WI 18 12:25 2:17 2:16 8 49:40 20.5 1:13 5 21:24 6:55 1:26:57
8 233 Branden Hall 40 M WI 17 12:20 2:16 1:59 7 48:47 20.9 0:56 15 25:13 8:08 1:29:13
9 193 David Wirth 48 M New Richmodn WI 12 10:45 1:58 2:43 11 53:20 19.1 1:11 9 24:18 7:51 1:32:16
10 63 Mike Hanson 47 M Chippewa Falls WI 22 13:13 2:25 2:46 9 51:25 19.8 1:14 11 24:38 7:57 1:33:15
11 227 Chris Stoffel 41 M WI 13 10:53 2:00 1:34 12 54:09 18.8 1:08 20 26:07 8:26 1:33:50
12 120 Jeffrey Patrow 41 M Eau Claire WI 20 12:37 2:19 2:01 10 52:34 19.4 1:19 17 25:29 8:13 1:33:58
13 56 Josh Gullicksrud 40 M Eleva WI 9 10:34 1:56 1:56 14 54:48 18.6 1:19 19 25:56 8:22 1:34:31
14 69 Mike Hendrickson 40 M Chippewa Falls WI 15 11:43 2:09 2:14 16 55:07 18.5 1:10 12 24:44 7:59 1:34:55
15 158 Stephen Secker 42 M Eleva WI 7 9:37 1:46 1:10 13 54:43 18.6 0:55 27 28:46 9:17 1:35:10
16 29 David Ciresi 47 M Eau Claire WI 16 12:01 2:12 2:04 17 55:17 18.5 2:17 13 24:45 7:59 1:36:22
17 31 Todd Court 41 M Eau Claire WI 19 12:31 2:18 2:34 19 56:26 18.1 0:35 10 24:26 7:53 1:36:30
18 229 Jack Pabst 42 M WI 27 14:41 2:41 2:33 21 56:42 18.0 1:48 8 24:09 7:48 1:39:52
19 182 Steven Voller 48 M Eau Claire WI 11 10:45 1:58 3:43 28 59:35 17.1 1:05 16 25:16 8:09 1:40:21
20 117 Eric Olson 43 M Chippewa Falls WI 30 15:07 2:46 2:22 18 56:02 18.2 1:37 18 25:51 8:21 1:40:58
21 83 Ian Kees 41 M Minneapolis MN 24 14:02 2:34 2:33 20 56:38 18.0 1:27 21 26:23 8:31 1:41:01
22 131 Stuart Rave 41 M Black River Falls WI 25 14:11 2:36 3:15 15 55:02 18.5 1:35 23 27:39 8:55 1:41:40
23 215 Dave Dix 42 M Eau Claire WI 8 10:15 1:53 1:47 24 57:51 17.6 2:01 29 30:09 9:44 1:42:01
24 128 Eric Pulver 48 M Chippewa Falls WI 32 16:13 2:58 3:30 23 57:39 17.7 1:58 7 23:14 7:30 1:42:31
25 228 Matt Evans 47 M 3 8:26 1:33 1:47 25 57:52 17.6 7:55 25 28:04 9:03 1:44:01
26 39 Steve Dye 42 M Altoona WI 21 12:48 2:21 2:51 31 1:01:46 16.5 0:42 24 27:54 9:00 1:46:00
27 2 Eric Anderson 40 M Eau Claire WI 23 13:31 2:29 3:13 30 1:00:52 16.8 1:14 22 27:25 8:51 1:46:12
28 144 Larry Ruetz 40 M Cumberland WI 28 15:00 2:45 3:13 29 1:00:11 16.9 1:20 30 30:11 9:44 1:49:53
29 190 Robert White 43 M Eau Claire WI 26 14:40 2:41 4:15 22 57:16 17.8 2:08 34 32:20 10:26 1:50:36
30 60 Dean Hagstrom 44 M Eau Claire WI 34 18:18 3:21 2:59 26 58:24 17.5 1:42 28 29:19 9:28 1:50:40
31 164 Mike Snow 43 M Strum WI 29 15:01 2:45 3:44 27 59:31 17.1 2:24 35 35:53 11:35 1:56:32
32 17 Robert Blithe 44 M Webster WI 35 20:42 3:47 4:28 32 1:03:08 16.2 1:36 26 28:10 9:06 1:58:03
33 52 John Goodale 47 M Eau Claire WI 33 17:35 3:13 3:58 33 1:04:56 15.7 0:47 36 36:08 11:40 2:03:22
34 159 James Shannon 46 M Eau Claire WI 37 22:08 4:03 4:01 34 1:06:10 15.4 1:47 31 30:15 9:46 2:04:19
35 134 Mark Reinhardt 47 M Neillsville WI 31 15:38 2:52 5:16 35 1:12:59 14.0 1:50 37 38:42 12:29 2:14:24
36 90 Mike Lee 40 M Colfax WI 38 23:10 4:15 5:23 36 1:13:35 13.9 2:05 32 30:21 9:48 2:14:33
37 3 Ben Anderson 44 M Eau Claire WI 36 20:45 3:48 4:15 37 1:18:27 13.0 0:48 33 31:18 10:06 2:15:31
38 1 Chad Adams 42 M Chippewa Falls WI 14 11:14 2:04 2:03
MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 101 Audun Mikkelson 55 M Eau Claire WI 1 7:54 1:27 1:42 2 48:07 21.2 1:05 1 21:26 6:55 1:20:12
2 125 Kevin Potter 57 M Eau Claire WI 2 8:34 1:34 2:07 1 44:56 22.7 1:12 3 23:43 7:39 1:20:30
3 149 Michael Salm 56 M Chippewa Falls WI 3 10:46 1:59 2:23 7 57:16 17.8 1:50 5 25:13 8:08 1:37:26
4 174 Patrick Toutant (sr) 59 M Eau Claire WI 4 11:17 2:04 5:36 5 54:59 18.6 2:07 4 24:52 8:02 1:38:49
5 8 Brian Bautch 50 M Independence WI 6 11:57 2:11 3:49 4 54:16 18.8 1:09 9 29:29 9:31 1:40:38
6 141 Thomas Roth 54 M Loyal WI 11 14:57 2:44 3:09 10 58:51 17.3 1:57 2 22:00 7:06 1:40:53
7 76 Bob Jankowski 58 M Eau Claire WI 7 11:57 2:11 2:43 11 1:01:08 16.7 1:07 6 25:47 8:20 1:42:41
8 96 Steven McMahon 51 M Eau Claire WI 8 12:10 2:14 3:32 3 53:47 19.0 2:33 12 32:15 10:25 1:44:16
9 37 Tom Draz 53 M Eau Claire WI 5 11:24 2:05 3:41 6 56:06 18.2 1:49 11 32:11 10:23 1:45:09
10 197 James Zurawski 57 M Menomonie WI 9 13:21 2:27 3:27 8 57:34 17.7 2:20 8 28:32 9:13 1:45:13
11 192 Daniel Wilson 54 M Menomonie WI 14 16:09 2:58 1:53 9 58:08 17.5 1:16 13 32:37 10:32 1:50:01
12 140 Joel Roswell 51 M Eleva WI 12 15:24 2:49 2:48 12 1:02:48 16.2 1:50 7 27:26 8:51 1:50:14
13 136 Nick Ricci 59 M Cumberland WI 13 15:59 2:56 1:59 13 1:03:16 16.1 0:37 10 29:51 9:38 1:51:40
14 172 Mark Tafel 58 M Eau Claire WI 10 13:56 2:33 14 36:11 11:41 1:59:08
MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 94 Joseph Maney 61 M Wonder Lake IL 1 24:16 4:27 6:03 1 1:19:27 12.8 3:19 1 9:31 3:05 2:02:35
MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
Total Registered: 232
Total Number of Individual Finishers: 182
Total Number of Team Finishers: 21
Number of Male Finishers: 117
Number of Female Finishers: 65
Did not Finish Race or Did Not Start: 29