Root River Triathlon
Houston, MN - May 18th, 2013
6.5 mile Canoe, 8 mile Bike, 3 mile Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1/20 85 Dana Henry 37 M Plymouth MN 1 49:27 7:37 1:46 2 21:20 22.5 0:55 2 19:49 6:37 1:33:14
2 1/15 133 Pat Baskerfield 55 M Madelia MN 4 51:07 7:52 2:15 4 21:54 21.9 0:35 5 20:34 6:52 1:36:24
3 1/3 132 Denny Ellingson 61 M Courtland MN 3 51:07 7:52 1:40 1 21:06 22.7 0:31 16 22:59 7:40 1:37:19
4 1/20 80 Dave Simons 44 M Faribault MN 6 51:57 8:00 1:16 6 22:21 21.5 0:26 12 22:39 7:33 1:38:37
5 1/7 122 Lucas Mason 18 M Maplewood MI 9 54:42 8:25 1:17 10 22:31 21.3 0:58 3 19:58 6:40 1:39:24
6 2/20 81 Chris Godwin 38 M Nevis MN 5 51:56 8:00 1:29 3 21:53 21.9 0:32 26 24:20 8:07 1:40:08
7 2/7 123 Tony Joyer 18 M Maplewood MI 8 54:39 8:25 1:12 29 25:34 18.8 0:12 1 19:42 6:34 1:41:17
8 1/13 86 Kari Henry 41 F Plymouth MN 2 49:32 7:38 2:09 27 25:17 19.0 0:50 38 25:23 8:28 1:43:09
9 2/15 108 Tom Ajax 51 M Robbinsdale MN 10 55:53 8:36 1:54 26 25:11 19.1 0:30 22 23:52 7:58 1:47:18
10 3/15 114 Mark Getty 51 M Plymouth MN 25 1:01:09 9:25 1:55 7 22:22 21.5 0:47 8 21:30 7:10 1:47:42
11 3/20 26 Andy Prinsen 39 M Rushford MN 20 1:00:33 9:19 2:09 21 24:25 19.7 0:29 4 20:30 6:50 1:48:04
12 3/7 119 Avery Simmons 15 M Goodview MN 27 1:01:13 9:26 1:24 11 22:44 21.1 0:48 14 22:42 7:34 1:48:49
13 2/20 117 Mark Polodna 50 M Onalaska WI 13 57:17 8:49 2:35 14 23:14 20.7 1:31 27 24:33 8:11 1:49:07
14 1/10 170 Audrey Baumgartner 51 F Farmington MN 7 53:33 8:15 1:56 24 25:06 19.1 1:35 51 27:30 9:10 1:49:37
15 1/6 32 Blake Lawrence 24 M Golden Valley MN 30 1:01:57 9:32 1:29 32 25:43 18.7 1:49:46
16 3/20 110 Mike Niedfeldt 43 M Holmen WI 17 59:42 9:12 2:20 19 24:13 19.8 0:20 18 23:24 7:48 1:49:57
17 2/6 113 Joe Adriaens 25 M Coon Rapids MN 22 1:00:52 9:22 1:37 13 22:59 20.9 1:37 20 23:47 7:56 1:50:50
18 4/20 111 Ryan Fawver 32 M Holmen WI 16 59:42 9:11 2:04 28 25:27 18.9 0:10 24 24:07 8:03 1:51:27
19 4/15 120 Mark Mason 56 M Maplewood MI 14 58:34 9:01 2:25 16 23:48 20.2 1:27 39 25:23 8:28 1:51:34
20 4/7 157 Nick Worrell 19 M Holmen WI 19 1:00:02 9:15 1:30 45 27:22 17.5 0:17 13 22:42 7:34 1:51:50
21 3/6 158 Nick Johnson 22 M Holmen WI 18 1:00:02 9:15 1:37 62 29:23 16.3 0:15 7 21:07 7:03 1:52:22
22 5/20 155 Brad McNally 36 M La Crescent MN 37 1:03:06 9:43 2:50 12 22:55 20.9 1:06 21 23:48 7:56 1:53:43
23 4/20 100 Denny Hoskins 42 M Holmen WI 38 1:03:07 9:43 3:27 15 23:34 20.4 1:12 15 22:56 7:39 1:54:14
24 5/20 149 Matt Meyers 48 M Coon Rapids MN 34 1:02:50 9:40 2:33 8 22:24 21.4 1:46 32 24:51 8:17 1:54:21
25 6/20 78 John Oman 35 M Chaska MN 78 1:07:45 10:26 2:23 5 22:05 21.7 0:39 10 22:09 7:23 1:54:59
26 5/15 31 Tony Lawrence 52 M Golden Valley MN 31 1:02:04 9:33 1:27 38 26:48 17.9 0:33 25 24:09 8:03 1:55:00
27 7/20 97 Ryan Hegland 32 M Rochester MN 67 1:06:21 10:13 2:36 20 24:24 19.7 0:44 6 20:57 6:59 1:55:00
28 6/15 112 Jonathan Stinson 52 M Plymouth MN 23 1:01:02 9:24 3:28 36 26:18 18.3 0:36 23 24:00 8:00 1:55:21
29 1/6 115 Emma Getty 23 F Plymouth MN 24 1:01:06 9:24 3:52 23 24:40 19.5 1:59 30 24:43 8:15 1:56:19
30 2/6 174 Holly Voight 30 F 41 1:04:00 9:51 2:21 35 26:13 18.3 0:32 28 24:38 8:13 1:57:42
31 1/17 161 Darlene Kolberg 35 F Woodbury MN 51 1:05:04 10:01 1:30 25 25:08 19.1 1:06 37 25:19 8:27 1:58:04
32 2/13 140 Sarah Kastan 46 F Edina MN 32 1:02:24 9:36 2:58 39 26:50 17.9 1:25 35 24:56 8:19 1:58:31
33 6/20 150 Scott Hoff 47 M Anoka MN 35 1:02:51 9:41 3:03 9 22:28 21.4 2:34 52 27:48 9:16 1:58:42
34 7/20 27 Mike Honken 43 M Rushford MN 21 1:00:34 9:19 1:59 50 27:52 17.2 0:32 55 28:01 9:21 1:58:56
35 3/13 24 Karla Marley 42 F Trempealeau WI 28 1:01:55 9:32 2:27 49 27:47 17.3 2:35 29 24:43 8:15 1:59:24
36 8/20 25 John Marley 41 M Trempealeau WI 29 1:01:56 9:32 1:59 80 31:18 15.3 0:18 31 24:49 8:17 2:00:17
37 5/7 118 Connor Polodna 15 M Winona MN 26 1:01:13 9:25 2:56 18 24:12 19.8 1:16 74 30:52 10:18 2:00:26
38 8/20 175 Beau Voight 33 M 42 1:04:02 9:51 2:20 58 28:49 16.7 0:28 33 24:52 8:18 2:00:28
39 2/17 168 Sarah Tollefsrud 34 F Mabel MN 73 1:07:13 10:21 1:40 47 27:44 17.3 0:13 19 23:40 7:54 2:00:28
40 7/15 116 Michael Polodna 56 M Onalaska WI 12 57:16 8:49 1:37 57 28:45 16.7 1:44 79 31:32 10:31 2:00:52
41 9/20 145 Christopher Bolton 45 M Ham Lake MN 50 1:04:57 10:00 3:29 17 24:04 19.9 1:26 47 27:03 9:01 2:00:58
42 9/20 151 Jason Aldred 35 M La Crosse WI 87 1:09:04 10:38 2:41 22 24:34 19.5 1:52 17 23:08 7:43 2:01:16
43 3/17 34 Barb Priebe 35 F Shakopee MN 66 1:06:10 10:11 3:03 30 25:34 18.8 1:28 40 25:27 8:29 2:01:40
44 10/20 101 Mike Weir 35 M Houston MN 36 1:03:06 9:43 3:47 44 27:13 17.6 0:34 48 27:10 9:04 2:01:48
45 8/15 109 Mike Westerheim 53 M Minneapolis MN 11 56:00 8:37 3:25 41 26:59 17.8 1:40 92 33:49 11:17 2:01:49
46 10/20 19 Steve Agrimson 46 M Peterson MN 59 1:06:03 10:10 1:30 51 28:08 17.1 0:25 46 26:46 8:56 2:02:49
47 11/20 33 Tom Priebe 38 M Shakopee MN 65 1:06:09 10:11 3:30 43 27:03 17.7 0:34 41 25:36 8:32 2:02:51
48 12/20 30 Jon Jasken 37 M Shakopee MN 56 1:06:00 10:10 2:27 88 31:40 15.2 0:44 11 22:31 7:31 2:03:18
49 11/20 141 Rob Kastan 46 M Edina MN 33 1:02:36 9:38 3:57 59 29:04 16.5 2:06 44 26:05 8:42 2:03:46
50 9/15 67 Tom Harreld 52 M New Brighton MN 69 1:06:36 10:15 3:48 33 26:02 18.4 1:52 42 25:37 8:33 2:03:53
51 6/7 126 Steven Snyder 16 M Mankato MN 79 1:08:20 10:31 3:56 34 26:09 18.4 0:28 36 25:16 8:26 2:04:06
52 12/20 14 Peter Keith 49 M Lanesboro MN 39 1:03:40 9:48 1:36 37 26:42 18.0 1:25 84 31:57 10:39 2:05:18
53 13/20 15 Jeremy Van Meter 43 M Lanesboro MN 40 1:03:58 9:51 1:32 52 28:11 17.0 2:26 63 29:22 9:48 2:05:27
54 2/10 68 Lisa Harreld 52 F New Brighton MN 70 1:06:40 10:16 1:47 60 29:21 16.4 0:35 50 27:29 9:10 2:05:50
55 4/13 134 Robin Honken 42 F Rushford MN 112 1:13:34 11:20 1:40 53 28:37 16.8 0:22 9 22:05 7:22 2:06:16
56 4/17 79 Laura Oman 34 F Chaska MN 77 1:07:44 10:26 2:47 46 27:37 17.4 0:51 53 27:50 9:17 2:06:48
57 14/20 146 Michael Bolton 47 M Zimmerman MN 49 1:04:55 10:00 5:03 73 30:24 15.8 0:49 45 26:23 8:48 2:07:33
58 15/20 105 Tracy Alfson 41 M Houston MN 53 1:05:28 10:05 3:55 65 29:36 16.2 1:26 57 28:17 9:26 2:08:41
59 16/20 147 David De Jong 47 M Coon Rapids MN 94 1:09:45 10:44 3:33 31 25:37 18.7 2:21 54 27:51 9:17 2:09:05
60 10/15 62 Bryan Hegland 56 M Winona MN 47 1:04:49 9:59 3:01 56 28:44 16.7 2:24 70 30:24 10:08 2:09:20
61 13/20 18 Dan Mlsna 32 M Rushford MN 60 1:06:04 10:10 1:30 84 31:28 15.3 0:45 66 29:48 9:56 2:09:33
62 5/13 29 Tracy Jasken 41 F Shakopee MI 58 1:06:02 10:10 3:42 108 35:03 13.7 0:41 34 24:55 8:19 2:10:20
63 11/15 8 Bill Tews 60 M Kenosha WI 83 1:08:27 10:32 1:35 82 31:20 15.3 0:17 62 28:54 9:38 2:10:29
64 14/20 169 Paul Tollefsrud 34 M Mabel MN 74 1:07:15 10:21 2:03 70 29:55 16.0 0:19 82 31:43 10:35 2:11:13
65 15/20 3 Russ Darling 34 M Eden Prairie MN 78 30:58 15.5 0:19 58 28:18 9:26 2:11:29
66 3/10 9 Valerie Miller 56 F Bayside WI 81 1:08:24 10:32 1:47 68 29:52 16.1 0:31 75 30:59 10:20 2:11:30
67 5/17 65 Amy Day 36 F Bayfield WI 85 1:08:54 10:36 3:52 66 29:45 16.1 1:02 56 28:03 9:21 2:11:33
68 2/3 51 Robert Foucault 62 M Minneapolis MN 62 1:06:06 10:11 2:00 81 31:18 15.3 0:37 83 31:56 10:39 2:11:54
69 6/13 96 Kim Brown 47 F Red Wing MI 44 1:04:09 9:53 6:15 54 28:39 16.8 2:58 69 30:09 10:03 2:12:08
70 7/13 95 Heather Nagel 42 F Red Wing MN 43 1:04:07 9:52 6:04 61 29:22 16.3 2:40 67 30:05 10:02 2:12:15
71 6/17 40 Camila Hallemeier 31 F Rochester MN 96 1:10:55 10:55 3:49 42 27:00 17.8 2:14 61 28:43 9:35 2:12:38
72 16/20 39 Christopher Hallemeier 31 M Rochester MN 97 1:10:58 10:55 3:53 40 26:55 17.8 2:24 59 28:31 9:31 2:12:38
73 17/20 87 Andy Dybvig 37 M Plymouth MN 102 1:11:47 11:03 4:22 48 27:46 17.3 1:47 49 27:19 9:07 2:12:59
74 8/13 104 Audrey Alfson 41 F Houston MN 54 1:05:33 10:05 3:49 76 30:42 15.6 1:47 81 31:37 10:33 2:13:26
75 18/20 162 Nate Kolberg 40 M Woodbury MN 52 1:05:05 10:01 1:32 77 30:54 15.5 0:25 95 35:50 11:57 2:13:44
76 17/20 2 Charlie Fink 45 M Eden Prairie MN 80 1:08:20 10:31 3:32 71 30:11 15.9 0:31 86 32:14 10:45 2:14:46
77 7/7 173 Jon Gibson 14 M Winona MN 91 1:09:20 10:40 2:27 79 31:16 15.4 0:26 80 31:37 10:33 2:15:04
78 4/10 52 Kathleen Kampa 55 F Minneapolis MN 63 1:06:08 10:11 2:20 92 32:21 14.8 0:39 89 33:38 11:13 2:15:06
79 4/6 128 Adam Gawarecki 21 M Stewartville MN 72 1:07:04 10:20 2:57 67 29:46 16.1 3:11 88 32:37 10:53 2:15:33
80 9/13 106 Peggy Kreutzman 43 F Houston MN 106 1:12:41 11:11 2:44 72 30:14 15.9 0:27 64 29:32 9:51 2:15:36
81 18/20 139 Nathan Christensen 41 M Rushford MN 55 1:05:59 10:09 3:54 102 33:47 14.2 1:48 72 30:26 10:09 2:15:52
82 10/13 138 Kimberly Ness 41 F Houston MN 57 1:06:00 10:10 3:34 103 34:15 14.0 1:40 71 30:25 10:09 2:15:53
83 12/15 127 Chris Gawarecki 52 M Stewartfille MN 71 1:07:03 10:19 2:54 69 29:55 16.0 3:05 93 33:53 11:18 2:16:47
84 7/17 91 Kathy Geier 37 F Cashton WI 76 1:07:32 10:24 3:04 104 34:30 13.9 0:45 77 31:29 10:30 2:17:19
85 19/20 92 Nathan Geier 36 M Cashton WI 75 1:07:32 10:24 3:06 96 32:42 14.7 2:30 78 31:31 10:31 2:17:19
86 5/10 121 Susan Mason 54 F Maplewood MI 15 58:34 9:01 4:20 83 31:23 15.3 1:54 108 41:21 13:47 2:17:29
87 6/10 13 Gloria Olson 55 F Minneapolis MN 88 1:09:11 10:39 3:00 85 31:31 15.2 0:52 90 33:43 11:15 2:18:15
88 7/10 44 Karen Melhorn 51 F Crystal MN 115 1:13:54 11:23 4:10 74 30:29 15.7 1:18 60 28:39 9:33 2:18:28
89 13/15 43 Mark Melhorn 54 M Crystal MN 114 1:13:52 11:22 5:16 93 32:32 14.8 0:58 43 25:53 8:38 2:18:29
90 8/17 135 Jenny Helgemoe 39 F Utica MN 113 1:13:37 11:20 2:43 97 32:48 14.6 0:30 68 30:09 10:03 2:19:44
91 9/17 94 Margaret Barnett 35 F Richfield MN 100 1:11:38 11:02 3:25 87 31:39 15.2 1:30 87 32:37 10:53 2:20:48
92 20/20 152 Bryan Law 39 M La Crosse WI 86 1:09:03 10:38 2:48 55 28:43 16.7 0:40 104 40:19 13:27 2:21:31
93 5/6 148 Tyler De Jong 21 M Coon Rapids MN 95 1:09:47 10:45 4:55 111 35:55 13.4 1:34 65 29:38 9:53 2:21:46
94 10/17 107 Becky Haack 38 F Lacrescent MN 107 1:12:42 11:11 2:39 109 35:30 13.5 0:31 73 30:31 10:11 2:21:50
95 11/17 93 Amelia Hedstrom 32 F Plymouth MN 101 1:11:44 11:03 3:22 86 31:34 15.2 1:26 91 33:47 11:16 2:21:50
96 1/1 125 Bonnie Vesper 67 F Rochester MN 82 1:08:25 10:32 3:04 94 32:34 14.7 0:40 101 37:32 12:31 2:22:12
97 12/17 98 Jadee Borst 36 F Rochester MN 68 1:06:24 10:13 4:52 101 33:14 14.4 1:44 102 37:40 12:34 2:23:51
98 11/13 172 Monica Gibson 47 F Winona MN 90 1:09:19 10:40 3:15 112 35:56 13.4 0:59 94 35:33 11:51 2:24:59
99 8/10 61 Deb Hegland 56 F Winona MN 48 1:04:53 9:59 4:40 89 31:46 15.1 2:38 109 41:27 13:49 2:25:22
100 3/6 10 Kati Munson 30 F Eagan MN 104 1:12:17 11:08 4:36 114 36:47 13.0 0:38 76 31:27 10:29 2:25:44
101 13/17 66 Jennifer Day 36 F St. Cloud MN 84 1:08:53 10:36 3:42 99 32:56 14.6 2:30 103 37:55 12:39 2:25:55
102 14/17 37 Emily Wise 32 F Minneapolis MN 109 1:13:21 11:17 4:02 64 29:35 16.2 2:24 98 36:36 12:12 2:25:56
103 4/6 36 Kimberly Burnham 28 F Minneapolis MN 108 1:13:20 11:17 4:10 63 29:32 16.3 2:15 99 36:42 12:14 2:25:56
104 9/10 70 Monica Peters Day 57 F St. Cloud MN 45 1:04:29 9:56 5:45 91 32:19 14.9 1:22 111 42:15 14:05 2:26:08
105 3/3 71 Ken Day 61 M St. Cloud MN 46 1:04:33 9:56 6:02 75 30:37 15.7 2:50 110 42:13 14:05 2:26:11
106 15/17 5 Daina Skrove 37 F Onalaska WI 110 1:13:26 11:18 3:46 113 36:24 13.2 0:40 85 32:11 10:44 2:26:25
107 14/15 12 Peter Racer 60 M Minneapolis MN 89 1:09:11 10:39 3:03 100 33:13 14.5 0:54 107 40:45 13:35 2:27:04
108 16/17 4 Rebecca Ziolek 37 F Onalaska WI 111 1:13:33 11:19 2:57 105 34:37 13.9 0:30 97 36:05 12:02 2:27:40
109 15/15 88 Rob Dybvig 52 M Osceola WI 103 1:12:12 11:07 6:19 90 32:01 15.0 3:31 96 36:00 12:00 2:30:01
110 17/17 54 Jessica Rooney 32 F Rochester MN 61 1:06:05 10:10 8:58 98 32:55 14.6 3:33 105 40:43 13:35 2:32:11
111 6/6 55 Dave Sawyer 30 M Rochester MN 64 1:06:09 10:11 8:55 95 32:38 14.7 3:48 106 40:43 13:35 2:32:11
112 5/6 60 Sarah Jilk 27 F Houston MN 117 1:16:31 11:47 5:45 110 35:38 13.5 0:37 100 37:00 12:20 2:35:28
113 6/6 11 Barbie Grossman 30 F Grafton WI 105 1:12:18 11:08 4:34 115 39:26 12.2 1:26 117 48:35 16:12 2:46:15
114 19/20 154 Buzz Hill 48 M La Crescent MN 93 1:09:36 10:43 5:23 118 41:32 11.6 2:16 115 48:18 16:06 2:47:03
115 10/10 153 Sandra Newburg 52 F La Crescent MN 92 1:09:33 10:42 5:24 117 40:58 11.7 2:51 116 48:20 16:07 2:47:03
116 12/13 59 Lisa Onsgard 46 F Houston MN 116 1:16:29 11:46 5:50 116 39:49 12.1 1:14 112 47:58 16:00 2:51:16
117 13/13 89 Nancy Alvarado 46 F Saint Louis Park MN 98 1:11:33 11:01 14:44 106 34:55 13.7 4:06 114 48:12 16:04 2:53:28
118 20/20 90 William Alvarado 46 M Saint Louis Park MN 99 1:11:35 11:01 14:39 107 35:01 13.7 4:12 113 48:05 16:02 2:53:29
results by Final Time results posted on: www.finaltiming.com and onlineraceresults.com
LONG COURSE: RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Rank Swim Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================== =======
Page 1
PENALTY TIME ISSUED
No. Name Age Sex City St Penalty Penalty Comment
==== ======================= === === ================== == ======= ==============================