Fast Before The Feast
White Bear Lake, MN November 28, 2013
10K RESULTS
Place No. Name Age Sex City St Guntime Chiptim Pace
===== ==== ======================= === === ================== == ======= ======= =====
1 2529 Jason Ogden 40 M Hudson WI 38:24 38:20 6:11
2 2570 William Sikorski 44 M Birchwood Village MN 38:43 38:43 6:14
3 2641 Mike Dean 34 M Shorewood WI 39:10 39:09 6:18
4 2469 Andrew Kronschnabel 35 M Media pa 39:52 39:51 6:25
5 2543 Jim Ramacier M Wbl MN 40:32 40:32 6:32
6 2505 Julie Mocadlo 30 F Richfield MN 40:52 40:49 6:35
7 2467 Robert Kohl 41 M Blaine mn 41:40 41:38 6:42
8 2447 Tyler Jacobson 35 M St. Paul MN 42:10 41:55 6:45
9 2648 Mike Meistarling 41 M Stillwater MN 41:59 41:57 6:45
10 2608 Chris Vitalis 41 M Hugo MN 42:26 42:22 6:49
11 2603 Blake Trantham 37 M Bayport MN 42:28 42:23 6:50
12 2628 Josh Baddin 29 M New Hope MN 42:31 42:30 6:51
13 2405 Ryan Gale 38 M Hugo MN 43:11 42:39 6:52
14 2339 Cole Bredahl 15 M Maplewood MN 42:51 42:47 6:54
15 2644 Elli Johnson 32 F Mounds View MN 42:58 42:53 6:54
16 1688 Pat Erlandson 54 M Wayzata MN 42:59 42:56 6:55
17 2419 Brad Hadsall 41 M Andover MN 43:13 43:07 6:57
18 2585 Conor Sullivan 14 M Oak Grove MN 43:44 43:10 6:57
19 2640 Allan Kilgore 48 M White Bear Lake MN 43:56 43:29 7:00
20 2535 Joe Ostrander 37 M Shoreview MN 43:49 43:37 7:02
21 2492 Leroy Martin 49 M W. St. Paul MN 43:48 43:47 7:03
22 2417 Tim Haas 24 M Minneapolis MN 44:31 44:24 7:09
23 2362 Julia Curry 24 F Woodbury MN 44:47 44:27 7:10
24 2536 Shelley Ostrander 28 F Shoreview MN 44:51 44:39 7:12
25 2383 Molly Ernst 30 F Sauk Rapids Mn 45:02 44:41 7:12
26 2541 Lauren Pierce 20 F Naperville IL 45:14 44:49 7:13
27 2571 Gordon Simle 33 M Saint Paul MN 44:53 44:53 7:14
28 2620 Lindsey Palmer 27 F Vadnais Heights MN 45:00 44:57 7:14
29 2396 Alex Fluegel 15 M White Bear Lake MN 45:26 45:23 7:19
30 2578 Diane Soucheray 43 F Boulder MN 45:39 45:26 7:19
31 2629 Robert Brandt 53 M Mahtomedi MN 45:30 45:28 7:19
32 2388 Jacob Feneis 24 M Saint Paul MN 45:33 45:31 7:20
33 2477 Mike Leinonen 28 M Vadnais Heights MN 45:39 45:32 7:20
34 2500 Dan Miller 33 M Forest Lake MN 46:05 45:58 7:24
35 2333 Isaac Boyd 18 M Boyceville WI 47:11 46:07 7:26
36 2480 Andy Lin 31 M Redmond WA 46:37 46:13 7:27
37 2534 Emily Orbell 24 F Omaha MN 46:45 46:19 7:28
38 2653 Jeff Sugden 26 M Circle Pines MN 47:02 46:39 7:31
39 2489 Chad Marquardt 38 M Hugo Mn 47:13 46:42 7:31
40 2647 Myndy Drexel 36 F Woodbury MN 47:35 46:48 7:32
41 2391 Vickie Finnegan 47 F St. Paul MN 47:00 46:54 7:33
42 2371 Kelly Denkinger 25 F St. Paul MN 47:09 47:06 7:35
43 2354 Ann Clowser 50 F Dellwood MN 47:20 47:12 7:36
44 2561 Emily Saul 34 F Belmont MA 47:28 47:17 7:37
45 2638 Lucy Gray 38 F Hugo MN 47:22 47:17 7:37
46 2321 Matthew Bandt 39 M Stillwater MN 47:53 47:33 7:39
47 2548 Patrick Rinella 48 M White Bear Lake MN 47:50 47:47 7:42
48 2486 Jen MacKay 35 F Duluth MN 47:48 47:48 7:42
49 2449 Caleb Jensen 27 M Prescott WI 48:39 47:49 7:42
50 2491 Shaun Marshall 23 M Superior WI 48:11 47:57 7:43
51 2576 Jason Sonterre 31 M Minneapolis MN 48:34 48:13 7:46
52 2380 David Dupre 59 M White Bear Lake MN 48:29 48:23 7:48
53 2325 Mike Benz 38 M Shoreview MN 48:42 48:36 7:50
54 2508 Rebecca Morin 32 F New Hope MN 48:46 48:36 7:50
55 2618 Brynn Wollak 23 F Hugo mn 48:50 48:36 7:50
56 2453 David Johnson 25 M Saint Paul MN 49:31 48:43 7:51
57 2407 Brian Garrity 34 M Anderson sc 49:13 48:44 7:51
58 2514 Steve Nauman 59 M Norht Oaks MN 49:10 48:53 7:52
59 2364 Peter Daggett 47 M Delano MN 49:23 49:04 7:54
60 2532 Stephen Ojalvo 23 M Shoreveiw MN 49:19 49:04 7:54
61 2637 Katy Voelker 30 F Forest Lake VA 49:44 49:08 7:55
62 2395 Jose Flores 33 M Minneapolis MN 49:16 49:12 7:55
63 2376 Jon Douglas 33 M Madison WI 50:14 49:18 7:56
64 2382 Sheila Engert 47 F Woodbury MN 50:17 49:18 7:56
65 2639 Ron Heart M Maplewood MN 49:28 49:21 7:57
66 2393 Lee Fletcher 50 F Cottage Grove MN 49:44 49:30 7:58
67 2440 Jack Hinze 22 M Shoreview MN 49:56 49:33 7:59
68 2566 Dana Sherman 20 F Shoreview MN 50:07 49:43 8:00
69 2567 Tod Sherman 49 M Shoreview MN 50:07 49:44 8:01
70 2542 Tim Pratt 48 M Shoreview MN 50:20 50:02 8:04
71 2346 Steve Carlson 46 M Hood River OR 50:34 50:10 8:05
72 2435 Jolene Henzler 31 F Somerset WI 50:35 50:15 8:06
73 2646 Sommer Mueller 34 F Maple Grove MN 51:21 50:15 8:06
74 2436 Eric Herzog 30 M Mounds View MN 51:04 50:20 8:07
75 2555 Rebecca Salmonson 40 F Fridley MN 50:50 50:46 8:11
76 2650 Andy Bacha 36 M Hugo MN 51:24 50:48 8:11
77 2523 Stefani Neubeck 27 F Vadnais Heights MN 51:17 50:52 8:12
78 2538 Melissa Petherbridge 29 F Sommerset WI 51:46 50:58 8:13
79 2330 David Bolt 47 M Denver CO 51:51 51:03 8:13
80 2478 Lindsay Lentini 30 M Mounds View MN 51:58 51:16 8:16
81 2414 Jamie Griefenhagen 38 F Hugo mn 51:24 51:18 8:16
82 2657 Blake Peterson 39 M Mahtomedi MN 52:02 51:23 8:17
83 2575 Brian Smrdel 44 M White Bear Lake MN 51:40 51:29 8:18
84 2390 Mary Jean Fenske 52 F Shoreview MN 52:00 51:38 8:19
85 2360 Brandon Crist 30 M Woodbury MN 52:33 51:42 8:20
86 2624 Mark Dornfeld 42 M St. Paul MN 52:21 51:43 8:20
87 2625 Tammy Wylie 30 F Woodbury MN 52:22 51:43 8:20
88 2381 Sara Dusek 36 F River Falls WI 52:03 51:44 8:20
89 2336 Tanya Brady 40 F Lino Lakes mn 52:52 51:50 8:21
90 2338 Eric Brandenburg 50 M Brooklyn Park mn 52:21 51:55 8:22
91 2605 Sage Van Voorhis 46 F Minneapolis MN 52:45 52:04 8:23
92 2411 Nikki Gillet 37 F Pine Springs Mn 52:42 52:08 8:24
93 2413 Karen Graham 37 F Oakdale MN 52:35 52:12 8:24
94 2560 Schuyler Sanderson 42 M Stillwater MN 52:47 52:13 8:25
95 2643 Hassan Obeid 33 M Plymouth MN 52:31 52:13 8:25
96 2604 Taya Upkes 24 F Blaine MN 52:31 52:14 8:25
97 2577 Len Sonterre 60 M Wbl MN 52:36 52:14 8:25
98 2335 Stephen Boyd 29 M Boyceville WI 53:26 52:19 8:26
99 2645 Andrew Crist 24 M Maplewood MN 53:09 52:19 8:26
100 2545 Kenny Reimann 36 M Zimmerman mn 53:16 52:20 8:26
101 2591 Michael Swanson 43 M Wbl MN 52:36 52:21 8:26
102 2654 Barb Sugden 60 F Circle Pines MN 52:46 52:22 8:26
103 2352 Danny Clemenson 50 M McHenry IL 53:02 52:25 8:26
104 2328 Michelle Boespflig 49 F Lino Lakes MN 53:30 52:31 8:28
105 2331 Brianna Boone 21 F Brooklyn Park MN 53:13 52:31 8:28
106 2375 Mallory Donegan 20 F Hugo MN 53:17 52:32 8:28
107 2471 Lou Kycek 45 F West Saint Paul Mn 53:10 52:44 8:30
108 2459 Terri Karolevitz 31 F Lino Lakes MN 53:17 52:49 8:30
109 2606 Dalton Vanblaricom 20 M Oakdale MN 53:14 52:49 8:30
110 2345 Kelsey Bystrom 53 M Saint Paul MN 53:44 52:54 8:31
111 2410 Kari Giles 31 F Coon Rapids MN 53:12 52:55 8:31
112 2420 Kelly Hadsall 40 F Andover MN 53:05 52:57 8:32
113 2509 Amy Mortensen 42 F Woodbury MN 53:32 53:09 8:34
114 2320 Mary Bandt 39 M Stillwater MN 53:37 53:17 8:35
115 2344 Brent Bystrom 47 M Saint Paul MN 54:13 53:22 8:36
116 2522 John Ness 51 M St. Paul MN 53:40 53:24 8:36
117 2524 Carol Noren 21 M St Paul MN 53:41 53:25 8:36
118 2387 Sue Farmer 41 F Stillwater mn 54:09 53:39 8:38
119 2547 Mark Riebe 44 M Maplewood MN 54:09 53:39 8:38
120 2426 Jess Harris 39 F Ramsey MN 53:50 53:41 8:39
121 2462 Ariel Kendall 24 F Minneapolis MN 54:07 53:43 8:39
122 2544 Kelly Ramacier F Wbl MN 53:48 53:47 8:40
123 2445 Lara Hurt 32 F Robbinsdale Mn 54:42 53:48 8:40
124 2443 Anne Hurt 25 M Minneapolis MN 54:43 53:49 8:40
125 2613 Gerald Weightman 59 M Wbl MN 54:03 53:51 8:40
126 2607 Matt Vanderbosch 38 M Blaine MN 54:38 54:07 8:43
127 2472 Michelle Laberda 34 F Champlin MN 54:37 54:09 8:43
128 2322 Sandy Bartz 47 F White Bear Lake MN 54:41 54:15 8:44
129 2370 Patti Dempsey 57 F White Bear Lake 54:41 54:15 8:44
130 2357 Robert Cooney 35 M Columbia Heights MN 54:45 54:18 8:45
131 2465 Lindsay King 35 M Columbia Heights MN 54:45 54:18 8:45
132 2515 Bruce Naumann 55 M White Bear Lake MN 55:25 54:21 8:45
133 2626 Krista Peterson 39 F Hudson WI 54:32 54:22 8:45
134 2497 Katherine McHale 35 F Andover MN 54:57 54:24 8:46
135 2378 Matt Drew 30 M Hugo MN 54:27 54:24 8:46
136 2421 Kevin Hadsall 30 M Saint Paul MN 54:32 54:25 8:46
137 2403 Jill Frogner 25 F Minneapolis Mn 54:52 54:30 8:47
138 2649 Julie Kayaras 43 F Lino Lakes MN 54:43 54:30 8:47
139 2444 Jon Hurt 33 M Robbinsdale Mn 55:34 54:40 8:48
140 2498 Chris McIntosh 36 M Duluth MN 54:57 54:45 8:49
141 2549 Richard Rinella 17 M White Bear Lake MN 55:12 54:47 8:49
142 2398 Thomas Fontana 63 M Wbl MN 54:58 54:48 8:50
143 2464 Tom Kielty 39 M Elk River MN 55:09 54:49 8:50
144 2501 Elizabeth Miller 37 F Woodbury MN 56:02 55:03 8:52
145 2502 Josh Miller 37 M Woodbury MN 56:03 55:04 8:52
146 2427 Michael Harwell 57 M Forest Lake MN 56:09 55:07 8:53
147 2349 Amy Chard 36 F Forest Lake mn 55:49 55:18 8:54
148 2400 Linda Fournelle 29 F White Bear Lake MN 55:41 55:23 8:55
149 2540 Sheila Pidde 43 F Stillwater MN 55:57 55:24 8:55
150 2319 Cindy Angerhofer 55 f Circle Pines MN 55:33 55:28 8:56
151 2651 Jim Larson M Maplewood MN 56:04 55:30 8:56
152 2553 Thomas Ryan 33 M White Bear Townshi MN 56:16 55:38 8:58
153 2642 Jeremy Cramer 40 M Hugo MN 56:43 55:44 8:59
154 2365 Suzanne Daggett 44 F River Falls WI 56:30 55:45 8:59
155 2586 Maggie Sullivan 26 F Bloomington IN 56:31 55:47 8:59
156 2483 Kimberly Lofgren 39 F Forest Lake MN 56:51 55:51 9:00
157 2525 John Norton 60 M Saint Paul MN 56:40 55:51 9:00
158 2428 Abby Haworth 27 F Lino Lakes MN 56:04 55:59 9:01
159 2429 Andrew Haworth 28 M Lino Lakes MN 56:04 55:59 9:01
160 2468 Teri Kroll 28 F North Branch MN 56:10 55:59 9:01
161 2588 Sean Sullivan 43 M Oak Grove MN 56:39 56:02 9:02
162 2616 Teresa Willkom 39 F Maplewood MN 56:14 56:08 9:02
163 2519 Noelle Nelson 45 F Vadnais Heights MN 57:15 56:15 9:04
164 2456 Quinn Judge 34 M Stillwater MN 56:53 56:34 9:07
165 2327 Molly Black 32 F Coon Rapids MN 56:54 56:38 9:07
166 2574 Kelly Sitarz 26 F Chicago IL 57:27 56:40 9:08
167 2533 Tracy Olson 32 F Eau Claire wi 57:08 56:44 9:08
168 2517 Brad Nelson 58 M White Bear Lake MN 57:08 56:45 9:08
169 2430 Michelle Heinz 44 F White Bear Lake MN 56:46 56:47 9:09
170 2350 Angela Churchill 36 F Birchwwod MN 57:26 56:47 9:09
171 2614 Stan Whitebird 47 M Whitebear Lake Mn 57:37 56:51 9:09
172 2442 Paula Hoover 54 F Lino Lakes MN 57:19 56:54 9:10
173 2401 Sarah Fowler 34 F St. Paul MN 57:16 56:58 9:11
174 2423 Adam Halverson 38 M Lino Lakes MN 57:12 57:04 9:11
175 2568 Jill Sieber 42 F Forest Lake MN 57:10 57:07 9:12
176 2461 Ann Kemp 58 F Anoka MN 57:52 57:10 9:12
177 2386 Sherie Ewert 29 F Forest Lake MN 58:11 57:10 9:12
178 2655 Rachel Lathrop F St. Paul MN 57:52 57:12 9:13
179 2658 Chautal Lueluauu 45 F Minnetrista MN 57:41 57:14 9:13
180 2531 Isobel Ojalvo 28 F Shoreview MN 57:58 57:17 9:14
181 2512 Patrick Mulfort 23 M Ham Lake MN 58:10 57:18 9:14
182 2379 Caitlyn Drews 19 F White Bear Lake MN 58:00 57:23 9:15
183 2323 Laura Behr 51 F Forest Lake MN 57:30 57:24 9:15
184 2424 Jamie Halverson 39 M Prior Lake MN 57:36 57:28 9:15
185 2583 Sarah Storbakken-Fehr 28 F St.Paul MN 58:16 57:47 9:18
186 2326 April Berg 28 F Woodbury MN 58:38 57:52 9:19
187 2351 Missy Cleary 48 F Mukwonago WI 58:20 58:03 9:21
188 2318 Samantha Anderson 18 F Maplewood MN 58:21 58:09 9:22
189 2317 Jason Anderson 18 F Maplewood MN 58:21 58:09 9:22
190 2598 Deanna Tangwall 48 F Gem Lake MN 58:39 58:13 9:23
191 2636 Ann Gale F Centerville MN 58:48 58:16 9:23
192 2520 Susan Nelson 28 F Stillwater MN 59:05 58:46 9:28
193 2627 John Soucheray 73 M Shoreview MN 59:22 58:52 9:29
194 2377 Melissa Doumbia 41 F Vadnais Heights MN 59:34 58:56 9:30
195 2450 Angie Johnson 38 F Centerville mn 59:20 59:01 9:30
196 2454 Peter Johnson 39 M Centerville mn 59:21 59:02 9:30
197 2623 Laura Bandt 46 F North Oaks MN 59:31 59:10 9:32
198 1506 Mary Adams 46 F Lino Lakes MN 59:45 59:13 9:32
199 2572 Theodore Simmons 30 M Saint Paul MN 59:56 59:14 9:32
200 2406 Melia Gallagher F Mahtomedi MN 59:56 59:14 9:32
201 2554 Marynel Ryan Van Zee 44 F Minneapolis MN 59:56 59:14 9:32
202 2437 Tony Hess 54 M Marine On St Croix MN 59:57 59:16 9:33
203 2503 Chloe Miron 22 F Cedar Rapids MN 59:29 59:20 9:33
204 2490 Nicole Marquardt 38 F Hugo Mn 1:00:13 59:42 9:37
205 2369 Brent Demark 42 M Blaine MN 1:00:21 59:49 9:38
206 2539 Joey Pidde 13 M Stillwater MN 1:00:26 59:55 9:39
207 1700 Cole Fernandez 13 M Lake Elmo MN 1:00:27 59:55 9:39
208 2565 Wendy Schulze 42 F Centerville MN 1:00:30 59:59 9:40
209 2374 Marc Doherty 36 M Golden Valley mn 1:00:54 1:00:00 9:40
210 2373 Jesseka Doherty 34 F Golden Valley mn 1:00:54 1:00:01 9:40
211 2584 Sara Stueve 31 F St. Paul MN 1:00:34 1:00:07 9:41
212 2341 Amanda Brown 26 F Troy Oh 1:00:52 1:00:09 9:41
213 2562 Lindsey Scanlon 32 F St. Paul MN 1:01:14 1:00:14 9:42
214 2630 Mary Bacha 37 F Hugo MN 1:01:01 1:00:26 9:44
215 2609 Margaret Vitalis 45 F White Bear Lake MN 1:01:28 1:00:27 9:44
216 2594 Katie Swor 31 F North St Paul MN 1:01:05 1:00:30 9:45
217 2595 Steven Swor 63 M St. Paul MN 1:01:39 1:01:03 9:50
218 2597 Abby Tallman 30 F Minneapolis MN 1:01:31 1:01:09 9:51
219 2348 Lori Caye 30 F Lindstrom MN 1:01:31 1:01:10 9:51
220 2652 Roni Larson 49 F Maplewood MN 1:02:08 1:01:10 9:51
221 2404 Meghan Gadbois 31 F Hugo MN 1:02:01 1:01:27 9:54
222 2573 Eric Sitarz 23 M Chicago IL 1:02:18 1:01:32 9:55
223 2412 Beth Golz 25 F Duluth MN 1:01:42 1:01:37 9:55
224 2511 Karen Mulfort 34 F Chicago IL 1:02:37 1:01:43 9:56
225 2510 Greg Mulfort 31 M Ham Lake MN 1:02:36 1:01:44 9:56
226 2530 Howard Ojalvo 60 M Shoreview MN 1:02:38 1:01:58 9:59
227 2599 Pang Zoua Thor 25 F Centerville MN 1:02:15 1:01:58 9:59
228 2363 Patrick Daggett 45 M River Falls WI 1:02:50 1:02:05 10:00
229 2324 Amy Bell 43 F White Bear Townshi MN 1:03:30 1:02:32 10:04
230 2558 Carter Sanderson 16 F Stillwater MN 1:03:10 1:02:37 10:05
231 2559 Maureen Sanderson 43 F Stillwater MN 1:03:10 1:02:37 10:05
232 2389 Kelli Fenimore 33 F Crystal MN 1:03:11 1:02:43 10:06
233 2506 Kara Monty 36 F Stillwater MN 1:03:45 1:02:48 10:07
234 2634 Fran Clark 57 F Bartsville OK 1:03:21 1:02:48 10:07
235 2392 Scott Fischer 50 M Mahtomedi MN 1:03:39 1:02:51 10:07
236 2476 Kelsey Lavalle 26 F Mahtomedi MN 1:03:29 1:02:53 10:08
237 2399 Tim Fontana 29 M Wbl MN 1:03:03 1:02:55 10:08
238 2507 Jane Morgan 44 F Maple Grove MN 1:03:52 1:02:55 10:08
239 2635 Danielle Briseno 35 F Edmond OK 1:03:37 1:03:05 10:10
240 2397 Cathy Fontana 22 F Wbl MN 1:03:15 1:03:06 10:10
241 2622 Elizabeth Richter 40 F Wbl MN 1:03:45 1:03:29 10:13
242 2516 Maureen Neises 43 F Lake Elmo MN 1:03:43 1:03:35 10:14
243 2473 Chip Laingen 13 M Woodbury MN 1:04:54 1:03:58 10:18
244 2367 Josh Debilzan 33 M Wbl MN 1:05:16 1:04:10 10:20
245 2368 Melissa Debilzan 33 F Wbl MN 1:05:15 1:04:11 10:20
246 2518 Judi Nelson 44 F Vadnais Heights mn 1:05:20 1:04:16 10:21
247 2422 Michelle Hagen 37 F Blaine MN 1:04:30 1:04:26 10:23
248 2481 Niki Linden 37 F Hugo MN 1:05:22 1:04:28 10:23
249 2579 Marsha Soucheray 73 F Shoreview MN 1:05:01 1:04:31 10:23
250 2415 Rachel Gromek 21 F Lino Lakes MN 1:06:41 1:05:43 10:35
251 2493 Alexandria Mason 27 F Grantsburg WI 1:06:52 1:06:00 10:38
252 2458 Michael Kantor 27 M Blaine WI 1:06:52 1:06:01 10:38
253 2633 Annie Yaeger 21 F Marine On St Croix MN 1:06:50 1:06:10 10:39
254 2343 Thomas Brundies 46 M Eagan MN 1:06:51 1:06:15 10:40
255 2394 Angela Flor 29 F Saint Paul MN 1:07:52 1:06:19 10:41
256 2474 Jackson Laingen 19 M Woodbury MN 1:07:23 1:06:26 10:42
257 2526 Jena Nutzman 19 F Cottage Grove MN 1:07:25 1:06:29 10:42
258 2448 Amanda Jakowich 37 F Saint Paul MN 1:06:51 1:06:43 10:45
259 2439 Patricia Hill 23 F Mahtomedi WI 1:07:02 1:06:52 10:46
260 2484 Andy Lui 48 M Woodbury MN 1:07:21 1:07:06 10:48
261 2485 Tan Lui 51 F Woodbury mn 1:07:22 1:07:08 10:49
262 2408 Shannon Garrity 37 F Anderson sc 1:07:49 1:07:20 10:51
263 2632 Mary Yaeger 57 F Marine On St Croi MN 1:08:50 1:08:13 10:59
264 2611 Kasey Wagner 26 F Golden Valley WI 1:09:25 1:08:24 11:01
265 2372 Carrie Devall 44 F Minneapolis MN 1:09:28 1:08:46 11:05
266 2602 Ann Tommerdahl 29 M Circle Pines MN 1:10:00 1:08:57 11:06
267 2593 Brianna Sweeney 31 F Stevens Point wi 1:09:58 1:08:58 11:06
268 2451 Bailey Johnson 19 F Moorhead MN 1:10:03 1:09:20 11:10
269 2592 Shannon Swanson 43 F Stillwater MN 1:10:18 1:09:26 11:11
270 2466 Connie Kitzman 50 F Stillwater mn 1:10:19 1:09:27 11:11
271 2334 Jody Boyd 38 F Shoreview MN 1:10:36 1:09:27 11:11
272 2332 Aaron Boyd 38 M Shoreview MN 1:10:36 1:09:28 11:11
273 2587 Mary Sullivan 55 M Wbl MN 1:10:31 1:09:47 11:14
274 2455 Molly Jones 29 F Mound MN 1:10:09 1:09:59 11:16
275 2340 Catherine Brine 19 F Oak Park Heights MN 1:11:20 1:10:36 11:22
276 2402 Katie Freeman 19 F Mahtomedi MN 1:11:20 1:10:36 11:22
277 2441 Danielle Hjort 28 F Stacy MN 1:11:48 1:11:22 11:29
278 2358 Sarah Cordie 28 F Circle Pines MN 1:12:25 1:11:25 11:30
279 2460 Cassie Kaufmann 27 F North Saint Paul MN 1:12:02 1:11:27 11:30
280 2596 Laura Szondy 29 F Hugo MN 1:12:02 1:11:28 11:31
281 2416 Ruth Gromek 50 F Lino Lakes MN 1:12:50 1:11:53 11:34
282 2537 Anne Marie Persico 30 F Bayport Mn 1:12:34 1:11:57 11:35
283 2470 Erin Kvittem 30 F White Bear Lake MN 1:12:34 1:11:58 11:35
284 2527 Lauren O\'connor 20 F North Oaks MN 1:12:22 1:12:10 11:37
285 2550 Lisa Roeller 20 F Oakdale MN 1:12:56 1:12:47 11:43
286 2600 Lori Tolzman 46 F Maplewood MN 1:13:38 1:12:59 11:45
287 2619 Amanda Woolridge 27 F Cambridge MN 1:14:36 1:14:08 11:56
288 2504 Marley Miron 17 F Hugo mn 1:14:42 1:14:32 12:00
289 2463 Charles Kielkopf 78 M Columbus OH 1:15:27 1:14:40 12:01
290 2366 Emily Dahl 25 F Isanti MN 1:15:34 1:15:06 12:06
291 2496 Jessa McCarthy 34 F White Bear Lake MN 1:16:34 1:16:19 12:17
292 2446 Abby Ingalls 22 F Webster WI 1:17:09 1:16:58 12:24
293 2551 Michael Roeller 23 M Minneapolis MN 1:17:09 1:16:59 12:24
294 2356 John Conway 28 M Des Moines IL 1:21:29 1:20:42 13:00
295 2615 Nicole Wilkinson 30 F Spring Lake Park MN 1:22:44 1:21:57 13:12
296 2433 Rachel Helmer 26 F Vadnais Heights MN 1:23:15 1:22:21 13:16
297 2432 Kristin Helmer 28 F Vadnais Heights MN 1:24:44 1:23:50 13:30
298 2569 Linda Sigl 62 F White Bear Lake MN 1:24:29 1:24:14 13:34
299 2494 Tanya Matheys 40 F Cottage Grove MN 1:25:37 1:24:58 13:41
300 2601 Tami Tolzman 50 F Oakdale MN 1:25:38 1:24:59 13:41
results by Final Time www.finaltiming.com
============================AGE GROUP AWARDS====================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 19 & - UNDER (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Cole Bredahl Maplewood MN 15 M 42:47
2 Conor Sullivan Oak Grove MN 14 M 43:10
3 Alex Fluegel White Bear Lak MN 15 M 45:23
4 Isaac Boyd Boyceville WI 18 M 46:07
5 Richard Rinella White Bear Lak MN 17 M 54:47
6 Joey Pidde Stillwater MN 13 M 59:55
7 Cole Fernandez Lake Elmo MN 13 M 59:55
8 Chip Laingen Woodbury MN 13 M 1:03:58
9 Jackson Laingen Woodbury MN 19 M 1:06:26
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 19 & - UNDER (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Caitlyn Drews White Bear Lak MN 19 F 57:23
2 Samantha Anderson Maplewood MN 18 F 58:09
3 Jason Anderson Maplewood MN 18 F 58:09
4 Carter Sanderson Stillwater MN 16 F 1:02:37
5 Jena Nutzman Cottage Grove MN 19 F 1:06:29
6 Bailey Johnson Moorhead MN 19 F 1:09:20
7 Catherine Brine Oak Park Heigh MN 19 F 1:10:36
8 Katie Freeman Mahtomedi MN 19 F 1:10:36
9 Marley Miron Hugo mn 17 F 1:14:32
================================================================================
MALE AGE GROUP 20 - 24 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Tim Haas Minneapolis MN 24 M 44:24
2 Jacob Feneis Saint Paul MN 24 M 45:31
3 Shaun Marshall Superior WI 23 M 47:57
4 Stephen Ojalvo Shoreveiw MN 23 M 49:04
5 Jack Hinze Shoreview MN 22 M 49:33
6 Andrew Crist Maplewood MN 24 M 52:19
7 Dalton Vanblaricom Oakdale MN 20 M 52:49
8 Carol Noren St Paul MN 21 M 53:25
9 Patrick Mulfort Ham Lake MN 23 M 57:18
10 Eric Sitarz Chicago IL 23 M 1:01:32
11 Michael Roeller Minneapolis MN 23 M 1:16:59
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 20 - 24 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Julia Curry Woodbury MN 24 F 44:27
2 Lauren Pierce Naperville IL 20 F 44:49
3 Emily Orbell Omaha MN 24 F 46:19
4 Brynn Wollak Hugo mn 23 F 48:36
5 Dana Sherman Shoreview MN 20 F 49:43
6 Taya Upkes Blaine MN 24 F 52:14
7 Brianna Boone Brooklyn Park MN 21 F 52:31
8 Mallory Donegan Hugo MN 20 F 52:32
9 Ariel Kendall Minneapolis MN 24 F 53:43
10 Chloe Miron Cedar Rapids MN 22 F 59:20
11 Cathy Fontana Wbl MN 22 F 1:03:06
12 Rachel Gromek Lino Lakes MN 21 F 1:05:43
13 Annie Yaeger Marine On St C MN 21 F 1:06:10
14 Patricia Hill Mahtomedi WI 23 F 1:06:52
15 Lauren O\'connor North Oaks MN 20 F 1:12:10
16 Lisa Roeller Oakdale MN 20 F 1:12:47
17 Abby Ingalls Webster WI 22 F 1:16:58
================================================================================
MALE AGE GROUP 25 - 29 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Josh Baddin New Hope MN 29 M 42:30
2 Mike Leinonen Vadnais Height MN 28 M 45:32
3 Jeff Sugden Circle Pines MN 26 M 46:39
4 Caleb Jensen Prescott WI 27 M 47:49
5 David Johnson Saint Paul MN 25 M 48:43
6 Stephen Boyd Boyceville WI 29 M 52:19
7 Anne Hurt Minneapolis MN 25 M 53:49
8 Andrew Haworth Lino Lakes MN 28 M 55:59
9 Tim Fontana Wbl MN 29 M 1:02:55
10 Michael Kantor Blaine WI 27 M 1:06:01
11 Ann Tommerdahl Circle Pines MN 29 M 1:08:57
12 John Conway Des Moines IL 28 M 1:20:42
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 25 - 29 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Shelley Ostrander Shoreview MN 28 F 44:39
2 Lindsey Palmer Vadnais Height MN 27 F 44:57
3 Kelly Denkinger St. Paul MN 25 F 47:06
4 Stefani Neubeck Vadnais Height MN 27 F 50:52
5 Melissa Petherbridge Sommerset WI 29 F 50:58
6 Jill Frogner Minneapolis Mn 25 F 54:30
7 Linda Fournelle White Bear Lak MN 29 F 55:23
8 Maggie Sullivan Bloomington IN 26 F 55:47
9 Abby Haworth Lino Lakes MN 27 F 55:59
10 Teri Kroll North Branch MN 28 F 55:59
11 Kelly Sitarz Chicago IL 26 F 56:40
12 Sherie Ewert Forest Lake MN 29 F 57:10
13 Isobel Ojalvo Shoreview MN 28 F 57:17
14 Sarah Storbakken-Fehr St.Paul MN 28 F 57:47
15 April Berg Woodbury MN 28 F 57:52
16 Susan Nelson Stillwater MN 28 F 58:46
17 Amanda Brown Troy Oh 26 F 1:00:09
18 Beth Golz Duluth MN 25 F 1:01:37
19 Pang Zoua Thor Centerville MN 25 F 1:01:58
20 Kelsey Lavalle Mahtomedi MN 26 F 1:02:53
21 Alexandria Mason Grantsburg WI 27 F 1:06:00
22 Angela Flor Saint Paul MN 29 F 1:06:19
23 Kasey Wagner Golden Valley WI 26 F 1:08:24
24 Molly Jones Mound MN 29 F 1:09:59
25 Danielle Hjort Stacy MN 28 F 1:11:22
26 Sarah Cordie Circle Pines MN 28 F 1:11:25
27 Cassie Kaufmann North Saint Pa MN 27 F 1:11:27
28 Laura Szondy Hugo MN 29 F 1:11:28
29 Amanda Woolridge Cambridge MN 27 F 1:14:08
30 Emily Dahl Isanti MN 25 F 1:15:06
31 Rachel Helmer Vadnais Height MN 26 F 1:22:21
32 Kristin Helmer Vadnais Height MN 28 F 1:23:50
================================================================================
MALE AGE GROUP 30 - 34 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Mike Dean Shorewood WI 34 M 39:09
2 Gordon Simle Saint Paul MN 33 M 44:53
3 Dan Miller Forest Lake MN 33 M 45:58
4 Andy Lin Redmond WA 31 M 46:13
5 Jason Sonterre Minneapolis MN 31 M 48:13
6 Brian Garrity Anderson sc 34 M 48:44
7 Jose Flores Minneapolis MN 33 M 49:12
8 Jon Douglas Madison WI 33 M 49:18
9 Eric Herzog Mounds View MN 30 M 50:20
10 Lindsay Lentini Mounds View MN 30 M 51:16
11 Brandon Crist Woodbury MN 30 M 51:42
12 Hassan Obeid Plymouth MN 33 M 52:13
13 Matt Drew Hugo MN 30 M 54:24
14 Kevin Hadsall Saint Paul MN 30 M 54:25
15 Jon Hurt Robbinsdale Mn 33 M 54:40
16 Thomas Ryan White Bear Tow MN 33 M 55:38
17 Quinn Judge Stillwater MN 34 M 56:34
18 Theodore Simmons Saint Paul MN 30 M 59:14
19 Greg Mulfort Ham Lake MN 31 M 1:01:44
20 Josh Debilzan Wbl MN 33 M 1:04:10
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 30 - 34 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Julie Mocadlo Richfield MN 30 F 40:49
2 Elli Johnson Mounds View MN 32 F 42:53
3 Molly Ernst Sauk Rapids Mn 30 F 44:41
4 Emily Saul Belmont MA 34 F 47:17
5 Rebecca Morin New Hope MN 32 F 48:36
6 Katy Voelker Forest Lake VA 30 F 49:08
7 Jolene Henzler Somerset WI 31 F 50:15
8 Sommer Mueller Maple Grove MN 34 F 50:15
9 Tammy Wylie Woodbury MN 30 F 51:43
10 Terri Karolevitz Lino Lakes MN 31 F 52:49
11 Kari Giles Coon Rapids MN 31 F 52:55
12 Lara Hurt Robbinsdale Mn 32 F 53:48
13 Michelle Laberda Champlin MN 34 F 54:09
14 Molly Black Coon Rapids MN 32 F 56:38
15 Tracy Olson Eau Claire wi 32 F 56:44
16 Sarah Fowler St. Paul MN 34 F 56:58
17 Jesseka Doherty Golden Valley mn 34 F 1:00:01
18 Sara Stueve St. Paul MN 31 F 1:00:07
19 Lindsey Scanlon St. Paul MN 32 F 1:00:14
20 Katie Swor North St Paul MN 31 F 1:00:30
21 Abby Tallman Minneapolis MN 30 F 1:01:09
22 Lori Caye Lindstrom MN 30 F 1:01:10
23 Meghan Gadbois Hugo MN 31 F 1:01:27
24 Karen Mulfort Chicago IL 34 F 1:01:43
25 Kelli Fenimore Crystal MN 33 F 1:02:43
26 Melissa Debilzan Wbl MN 33 F 1:04:11
27 Brianna Sweeney Stevens Point wi 31 F 1:08:58
28 Anne Marie Persico Bayport Mn 30 F 1:11:57
29 Erin Kvittem White Bear Lak MN 30 F 1:11:58
30 Jessa McCarthy White Bear Lak MN 34 F 1:16:19
31 Nicole Wilkinson Spring Lake Pa MN 30 F 1:21:57
================================================================================
MALE AGE GROUP 35 - 39 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Andrew Kronschnabel Media pa 35 M 39:51
2 Tyler Jacobson St. Paul MN 35 M 41:55
3 Blake Trantham Bayport MN 37 M 42:23
4 Ryan Gale Hugo MN 38 M 42:39
5 Joe Ostrander Shoreview MN 37 M 43:37
6 Chad Marquardt Hugo Mn 38 M 46:42
7 Matthew Bandt Stillwater MN 39 M 47:33
8 Mike Benz Shoreview MN 38 M 48:36
9 Andy Bacha Hugo MN 36 M 50:48
10 Blake Peterson Mahtomedi MN 39 M 51:23
11 Kenny Reimann Zimmerman mn 36 M 52:20
12 Mary Bandt Stillwater MN 39 M 53:17
13 Matt Vanderbosch Blaine MN 38 M 54:07
14 Robert Cooney Columbia Heigh MN 35 M 54:18
15 Lindsay King Columbia Heigh MN 35 M 54:18
16 Chris McIntosh Duluth MN 36 M 54:45
17 Tom Kielty Elk River MN 39 M 54:49
18 Josh Miller Woodbury MN 37 M 55:04
19 Adam Halverson Lino Lakes MN 38 M 57:04
20 Jamie Halverson Prior Lake MN 39 M 57:28
21 Peter Johnson Centerville mn 39 M 59:02
22 Marc Doherty Golden Valley mn 36 M 1:00:00
23 Aaron Boyd Shoreview MN 38 M 1:09:28
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Myndy Drexel Woodbury MN 36 F 46:48
2 Lucy Gray Hugo MN 38 F 47:17
3 Jen MacKay Duluth MN 35 F 47:48
4 Jamie Griefenhagen Hugo mn 38 F 51:18
5 Sara Dusek River Falls WI 36 F 51:44
6 Nikki Gillet Pine Springs Mn 37 F 52:08
7 Karen Graham Oakdale MN 37 F 52:12
8 Jess Harris Ramsey MN 39 F 53:41
9 Krista Peterson Hudson WI 39 F 54:22
10 Katherine McHale Andover MN 35 F 54:24
11 Elizabeth Miller Woodbury MN 37 F 55:03
12 Amy Chard Forest Lake mn 36 F 55:18
13 Kimberly Lofgren Forest Lake MN 39 F 55:51
14 Teresa Willkom Maplewood MN 39 F 56:08
15 Angela Churchill Birchwwod MN 36 F 56:47
16 Angie Johnson Centerville mn 38 F 59:01
17 Nicole Marquardt Hugo Mn 38 F 59:42
18 Mary Bacha Hugo MN 37 F 1:00:26
19 Kara Monty Stillwater MN 36 F 1:02:48
20 Danielle Briseno Edmond OK 35 F 1:03:05
21 Michelle Hagen Blaine MN 37 F 1:04:26
22 Niki Linden Hugo MN 37 F 1:04:28
23 Amanda Jakowich Saint Paul MN 37 F 1:06:43
24 Shannon Garrity Anderson sc 37 F 1:07:20
25 Jody Boyd Shoreview MN 38 F 1:09:27
================================================================================
MALE AGE GROUP 40 - 44 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Jason Ogden Hudson WI 40 M 38:20
2 William Sikorski Birchwood Vill MN 44 M 38:43
3 Robert Kohl Blaine mn 41 M 41:38
4 Mike Meistarling Stillwater MN 41 M 41:57
5 Chris Vitalis Hugo MN 41 M 42:22
6 Brad Hadsall Andover MN 41 M 43:07
7 Brian Smrdel White Bear Lak MN 44 M 51:29
8 Mark Dornfeld St. Paul MN 42 M 51:43
9 Schuyler Sanderson Stillwater MN 42 M 52:13
10 Michael Swanson Wbl MN 43 M 52:21
11 Mark Riebe Maplewood MN 44 M 53:39
12 Jeremy Cramer Hugo MN 40 M 55:44
13 Sean Sullivan Oak Grove MN 43 M 56:02
14 Brent Demark Blaine MN 42 M 59:49
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Diane Soucheray Boulder MN 43 F 45:26
2 Rebecca Salmonson Fridley MN 40 F 50:46
3 Tanya Brady Lino Lakes mn 40 F 51:50
4 Kelly Hadsall Andover MN 40 F 52:57
5 Amy Mortensen Woodbury MN 42 F 53:09
6 Sue Farmer Stillwater mn 41 F 53:39
7 Julie Kayaras Lino Lakes MN 43 F 54:30
8 Sheila Pidde Stillwater MN 43 F 55:24
9 Suzanne Daggett River Falls WI 44 F 55:45
10 Michelle Heinz White Bear Lak MN 44 F 56:47
11 Jill Sieber Forest Lake MN 42 F 57:07
12 Melissa Doumbia Vadnais Height MN 41 F 58:56
13 Marynel Ryan Van Zee Minneapolis MN 44 F 59:14
14 Wendy Schulze Centerville MN 42 F 59:59
15 Amy Bell White Bear Tow MN 43 F 1:02:32
16 Maureen Sanderson Stillwater MN 43 F 1:02:37
17 Jane Morgan Maple Grove MN 44 F 1:02:55
18 Elizabeth Richter Wbl MN 40 F 1:03:29
19 Maureen Neises Lake Elmo MN 43 F 1:03:35
20 Judi Nelson Vadnais Height mn 44 F 1:04:16
21 Carrie Devall Minneapolis MN 44 F 1:08:46
22 Shannon Swanson Stillwater MN 43 F 1:09:26
23 Tanya Matheys Cottage Grove MN 40 F 1:24:58
================================================================================
MALE AGE GROUP 45 - 49 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Allan Kilgore White Bear Lak MN 48 M 43:29
2 Leroy Martin W. St. Paul MN 49 M 43:47
3 Patrick Rinella White Bear Lak MN 48 M 47:47
4 Peter Daggett Delano MN 47 M 49:04
5 Tod Sherman Shoreview MN 49 M 49:44
6 Tim Pratt Shoreview MN 48 M 50:02
7 Steve Carlson Hood River OR 46 M 50:10
8 David Bolt Denver CO 47 M 51:03
9 Brent Bystrom Saint Paul MN 47 M 53:22
10 Stan Whitebird Whitebear Lake Mn 47 M 56:51
11 Patrick Daggett River Falls WI 45 M 1:02:05
12 Thomas Brundies Eagan MN 46 M 1:06:15
13 Andy Lui Woodbury MN 48 M 1:07:06
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Vickie Finnegan St. Paul MN 47 F 46:54
2 Sheila Engert Woodbury MN 47 F 49:18
3 Sage Van Voorhis Minneapolis MN 46 F 52:04
4 Michelle Boespflig Lino Lakes MN 49 F 52:31
5 Lou Kycek West Saint Pau Mn 45 F 52:44
6 Sandy Bartz White Bear Lak MN 47 F 54:15
7 Noelle Nelson Vadnais Height MN 45 F 56:15
8 Chautal Lueluauu Minnetrista MN 45 F 57:14
9 Missy Cleary Mukwonago WI 48 F 58:03
10 Deanna Tangwall Gem Lake MN 48 F 58:13
11 Laura Bandt North Oaks MN 46 F 59:10
12 Mary Adams Lino Lakes MN 46 F 59:13
13 Margaret Vitalis White Bear Lak MN 45 F 1:00:27
14 Roni Larson Maplewood MN 49 F 1:01:10
15 Lori Tolzman Maplewood MN 46 F 1:12:59
================================================================================
MALE AGE GROUP 50 - 54 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Pat Erlandson Wayzata MN 54 M 42:56
2 Robert Brandt Mahtomedi MN 53 M 45:28
3 Eric Brandenburg Brooklyn Park mn 50 M 51:55
4 Danny Clemenson McHenry IL 50 M 52:25
5 Kelsey Bystrom Saint Paul MN 53 M 52:54
6 John Ness St. Paul MN 51 M 53:24
7 Tony Hess Marine On St C MN 54 M 59:16
8 Scott Fischer Mahtomedi MN 50 M 1:02:51
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Ann Clowser Dellwood MN 50 F 47:12
2 Lee Fletcher Cottage Grove MN 50 F 49:30
3 Mary Jean Fenske Shoreview MN 52 F 51:38
4 Paula Hoover Lino Lakes MN 54 F 56:54
5 Laura Behr Forest Lake MN 51 F 57:24
6 Tan Lui Woodbury mn 51 F 1:07:08
7 Connie Kitzman Stillwater mn 50 F 1:09:27
8 Ruth Gromek Lino Lakes MN 50 F 1:11:53
9 Tami Tolzman Oakdale MN 50 F 1:24:59
================================================================================
MALE AGE GROUP 55 - 59 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 David Dupre White Bear Lak MN 59 M 48:23
2 Steve Nauman Norht Oaks MN 59 M 48:53
3 Gerald Weightman Wbl MN 59 M 53:51
4 Bruce Naumann White Bear Lak MN 55 M 54:21
5 Michael Harwell Forest Lake MN 57 M 55:07
6 Brad Nelson White Bear Lak MN 58 M 56:45
7 Mary Sullivan Wbl MN 55 M 1:09:47
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Patti Dempsey White Bear Lak 57 F 54:15
2 Cindy Angerhofer Circle Pines MN 55 f 55:28
3 Ann Kemp Anoka MN 58 F 57:10
4 Fran Clark Bartsville OK 57 F 1:02:48
5 Mary Yaeger Marine On St MN 57 F 1:08:13
================================================================================
MALE AGE GROUP 60 - 64 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Len Sonterre Wbl MN 60 M 52:14
2 Thomas Fontana Wbl MN 63 M 54:48
3 John Norton Saint Paul MN 60 M 55:51
4 Steven Swor St. Paul MN 63 M 1:01:03
5 Howard Ojalvo Shoreview MN 60 M 1:01:58
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 60 - 64 (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Barb Sugden Circle Pines MN 60 F 52:22
2 Linda Sigl White Bear Lak MN 62 F 1:24:14
================================================================================
MALE AGE GROUP 65 - 69 (Based on Mat Start)
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 65 - 69 (Based on Mat Start)
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 70 & - UP (Based on Mat Start)
================================================================================
1 John Soucheray Shoreview MN 73 M 58:52
2 Charles Kielkopf Columbus OH 78 M 1:14:40
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 70 & - UP (Based on Mat Start)
================================================================================
1 Marsha Soucheray Shoreview MN 73 F 1:04:31