USATF JUNIOR OLYMPICS - STATE MEET
NOVEMBER 10, 2012
*********** TEAM SCORE **********
Youth - Girls
1. INDIANA ALL STAR RUNNING CLUB
1 2 3 5 7 (14) (20) = 18
TAYLOR CROWE, ALEXANDRA DALTON, MADELYN DALTON, KENZI WILSON, SARAH
LEINHEISER, DAPHNE BOOM, EMILY ASHBURN
2. TEAM BIRD-2
4 8 9 10 19 (23) (24) = 50
ASHLEY JOHNSON, OLIVIA VONGUNTEN, MADISON DISTELRATH, LINDSEY MARRIOTT,
DELANIE BAME, MADISON MILLER, KARA SEFFERNICK
3. TEAM EAGLES
6 11 12 13 16 (21) (27) = 58
KATHERINE WILLIAMS, SYDRA PARKER, ALLISON MCCARTY, FAITH BAER, TARA
CASSIDY, MEGAN THEISMANN, EMMA YOUNG
4. INDIANA ALL STAR RUNNING CLUB - B
15 17 18 22 25 (26) (28) = 97
RACHEL ANDERSON, SYDNEY FOXWORTHY, BRITTANY LANGLAND, MEGAN SLAMKOWSKI,
ALEXANDRIA FEYS, CELIA MCGHIEY, KRISTEN SELVIO
Place No. Name Class School Time Pace
===== ===== ======================== =============== ============================== ======= =====
1 1037 Taylor Crowe Indiana All Star Running Club 14:47.7 5:58
2 1040 Alexandra Dalton Indiana All Star Running Club 14:59.8 6:03
3 1041 Madelyn Dalton Indiana All Star Running Club 15:04.8 6:05
4 1195 Ashley Johnson Team Bird-2 15:16.8 6:10
5 1112 Kenzi Wilson Indiana All Star Running Club 15:19.7 6:11
6 1226 Katherine Williams Team Eagles 15:23.2 6:13
7 1070 Sarah Leinheiser Indiana All Star Running Club 15:24.8 6:13
8 1206 Olivia Vongunten Team Bird-2 15:30.5 6:16
9 1191 Madison Distelrath Team Bird-2 15:33.8 6:17
10 950 Rachel Brougher Columbus Running Club 15:36.1 6:18
11 1198 Lindsey Marriott Team Bird-2 15:49.6 6:23
12 1221 Sydra Parker Team Eagles 16:06.8 6:30
13 1247 Alexis Grider Unattached 16:11.7 6:32
14 1272 Jillian Theis Unattached 16:12.2 6:32
15 1220 Allison McCarty Team Eagles 16:14.1 6:33
16 1212 Faith Baer Team Eagles 16:14.8 6:34
17 1032 Daphne Boom Indiana All Star Running Club 16:17.4 6:35
18 1026 Rachel Anderson Indiana All Star Running Club 16:19.9 6:36
19 1214 Tara Cassidy Team Eagles 16:28.1 6:39
20 1048 Sydney Foxworthy Indiana All Star Running Club 16:30.8 6:40
21 962 Sophie Fox Evansville Speedsters Tc 16:32.9 6:41
22 1066 Brittany Langland Indiana All Star Running Club 16:35.2 6:42
23 1188 Delanie Bame Team Bird-2 16:36.2 6:42
24 1235 Kaley Brewer Unattached 16:38.2 6:43
25 1240 Christy Dean Unattached 16:39.3 6:43
26 1029 Emily Ashburn Indiana All Star Running Club 16:40.3 6:44
27 1224 Megan Theismann Team Eagles 16:48.4 6:47
28 1094 Megan Slamkowski Indiana All Star Running Club 16:50.3 6:48
29 1230 Jenna Barker Unattached 16:53.0 6:49
30 1200 Madison Miller Team Bird-2 16:53.9 6:49
31 1202 Kara Seffernick Team Bird-2 16:59.5 6:52
32 1145 Carolina Lopes Indiana Tc 17:06.4 6:54
33 1046 Alexandria Feys Indiana All Star Running Club 17:06.9 6:55
34 1271 Hannah Taylor Unattached 17:08.9 6:55
35 1127 Kaylee Lange Indiana Blast 17:10.0 6:56
36 1237 Hope Bush Unattached 17:21.6 7:00
37 1228 Lauren Bailey Unattached 17:22.5 7:01
38 1075 Celia McGhiey Indiana All Star Running Club 17:28.3 7:03
39 947 Sara Ramos Calumet Region Striders 17:32.2 7:05
40 1209 Bridgette Yoder Team Bird-2 17:33.4 7:05
41 970 Madeline Wilson Evansville Speedsters Tc 17:43.4 7:09
42 1227 Emma Young Team Eagles 17:45.9 7:10
43 1091 Kristen Selvio Indiana All Star Running Club 17:49.8 7:12
44 1238 Emma Curry Unattached 17:55.0 7:14
45 1036 Natalie Crawford Indiana All Star Running Club 18:29.6 7:28
46 958 Alexis Bosecker Evansville Speedsters Tc 18:49.7 7:36
47 1275 Janaya Woehnker Unattached 19:03.9 7:42
48 1006 Keeley Miller Fishers Fire 19:08.4 7:44
49 1155 Isabella Bucklew Northside Saints 19:14.4 7:46
50 1151 Rachael Silberstein Indiana Tc 19:25.3 7:50
51 1140 Dianaclaire Henderson Indiana Tc 19:28.0 7:51
52 1110 Alexandria Wible Indiana All Star Running Club 19:28.2 7:52
53 1261 Reyna Rodriguez Unattached 20:00.0 8:04
54 1258 Morgan Moriarity Unattached 20:03.5 8:06
55 956 Alexa Barker Evansville Speedsters Tc 20:22.6 8:13
56 912 Kaitlynn McKinney Body In Training Tc 21:59.4 8:52
USATF JUNIOR OLYMPICS - STATE MEET
NOVEMBER 10, 2012
*********** TEAM SCORE **********
Youth - Boys
1. INDIANA BLAST
2 3 4 6 9 (12) (29) = 24
CALEB DARR, BRAD JOHNSON, CHRIS MEYER, LOGAN BRADLEY, NOAH STEFFEN,
CONNOR GOETZ, CALEB TORSON
2. CALUMET REGION STRIDERS
1 5 10 13 14 = 43
CALEB CHAPMAN, DAKOTA MERKEL, STEVEN SWEENEY, HUNTER BOYER, CARL FREY
3. INDIANA ALL STAR RUNNING CLUB
7 8 11 18 20 (21) (22) = 64
WILLIAM ANDERSON, KENJI TOMOZAWA, WILLIAM HARRIS, PAUL MCDONALD,
PATRICK POLK, BRETT SLOSAREK, MATTHEW BURTON
4. INDIANA ALL STAR RUNNING CLUB - B
15 16 24 25 26 (31) (32) = 106
AUSTIN WEAVER, BENJAMIN MILLER, GRANT DEFALQUE, MICHAEL MCCAUSLAND,
SAMUEL BAKER, ETHAN GONZALEZ, GRANT COOLEY
5. NORTHSIDE SAINTS
17 19 23 27 28 (30) = 114
MATTHEW FINK, BLAINE WILSON, ADAM FALER, KEEGAN KIRKWOOD, NEIL O'BRIEN,
HAYDON BETZ
Place No. Name Class School Time Pace
===== ===== ======================== =============== ============================== ======= =====
1 933 Caleb Chapman Calumet Region Striders 13:47.6 5:34
2 1267 Jacob Stamm Unattached 14:09.9 5:43
3 949 Elijah Brooks Columbus Running Club 14:13.6 5:45
4 1120 Caleb Darr Indiana Blast 14:16.9 5:46
5 1126 Brad Johnson Indiana Blast 14:20.5 5:47
6 1245 Daniel Gerber Unattached 14:24.5 5:49
7 1194 William Emery Team Bird-2 14:27.4 5:50
8 1128 Chris Meyer Indiana Blast 14:29.3 5:51
9 941 Dakota Merkel Calumet Region Striders 14:30.6 5:52
10 1119 Logan Bradley Indiana Blast 14:34.6 5:53
11 1027 William Anderson Indiana All Star Running Club 14:37.7 5:54
12 1100 Kenji Tomozawa Indiana All Star Running Club 14:38.9 5:55
13 1132 Noah Steffen Indiana Blast 14:40.5 5:56
14 948 Steven Sweeney Calumet Region Striders 14:45.4 5:57
15 1057 William Harris Indiana All Star Running Club 14:48.4 5:59
16 1244 Wesley Garrison Unattached 14:48.9 5:59
17 1123 Connor Goetz Indiana Blast 14:52.8 6:00
18 928 Hunter Boyer Calumet Region Striders 14:57.7 6:02
19 937 Carl Frey Calumet Region Striders 14:59.5 6:03
20 1249 Desmond Herrell Unattached 15:01.2 6:04
21 963 Ethan Jones Evansville Speedsters Tc 15:03.6 6:05
22 1106 Austin Weaver Indiana All Star Running Club 15:04.9 6:05
23 1233 Jack Brenneke Unattached 15:10.9 6:08
24 1077 Benjamin Miller Indiana All Star Running Club 15:11.1 6:08
25 1161 Matthew Fink Northside Saints 15:13.8 6:09
26 1074 Paul McDonald Indiana All Star Running Club 15:21.5 6:12
27 1186 Blaine Wilson Northside Saints 15:23.7 6:13
28 968 Tyler Reifsteck Evansville Speedsters Tc 15:25.1 6:14
29 1087 Patrick Polk Indiana All Star Running Club 15:25.2 6:14
30 1222 Wren Parker Team Eagles 15:25.5 6:14
31 1095 Brett Slosarek Indiana All Star Running Club 15:32.3 6:16
32 1236 Nathan Browning Unattached 15:33.3 6:17
33 1265 Colton Shail Unattached 15:41.1 6:20
34 1033 Matthew Burton Indiana All Star Running Club 15:41.5 6:20
35 1160 Adam Faler Northside Saints 15:43.3 6:21
36 1042 Grant Defalque Indiana All Star Running Club 15:47.6 6:23
37 1269 Braden Tankersley Unattached 16:10.2 6:32
38 1073 Michael McCausland Indiana All Star Running Club 16:22.0 6:36
39 1254 Reid McClintic Unattached 16:24.8 6:38
40 1031 Samuel Baker Indiana All Star Running Club 16:30.5 6:40
41 1246 Jacob Gorman Unattached 16:31.7 6:40
42 1199 Dustin Miller Team Bird-2 16:34.4 6:41
43 1168 Keegan Kirkwood Northside Saints 16:37.9 6:43
44 1171 Neil O'Brien Northside Saints 17:07.0 6:55
45 1133 Caleb Torson Indiana Blast 17:09.9 6:56
46 1154 Haydon Betz Northside Saints 17:10.0 6:56
47 1263 Drew Schmitz Unattached 17:14.0 6:57
48 1016 Jackson Ryan Fishers Fire 17:20.2 7:00
49 1054 Ethan Gonzalez Indiana All Star Running Club 17:34.9 7:06
50 1072 Matthew McCausland Indiana All Star Running Club 17:35.2 7:06
51 971 John Allen Evansville Thunderbolts Runnin 18:13.2 7:21
52 1035 Grant Cooley Indiana All Star Running Club 18:22.7 7:25
53 1136 Michael Battista Indiana Tc 18:44.5 7:34
54 1090 Samuel Ruiz Indiana All Star Running Club 19:38.8 7:56
55 1058 Omid Hessaraki Indiana All Star Running Club 19:48.0 7:59