---------------------------------------------------------------------------
NSAA State Cross Country Meet
Kearney, Nebraska
October 23, 2009 - 5000 Meters
BOYS CLASS "D" TEAM RESULTS
---------------------------------------------------------------------------
1. 50 Hastings St. Cecilia ( 18:02.66 1:12:10.66)
==============================================
1 8 Jordan Potrzeba SO 17:36.84
2 13 Josh Willnerd SR 18:06.14
3 14 Spencer Zysset SR 18:06.74
4 15 Caleb Uerling SR 18:20.94
5 ( 34) Joseph Kindig JR 19:07.24
6 ( 46) Niles Uerling FR 19:31.89
2. 57 Ainsworth ( 17:59.89 1:11:59.56)
==============================================
1 3 Michael Schumacher JR 17:13.94
2 4 Jose Martinez JR 17:15.69
3 21 Keaton Gracey FR 18:35.19
4 29 Nicholas Martin FR 18:54.74
5 ( 35) Thomas Schumacher SR 19:10.34
6 ( 44) Adan Garcia JR 19:28.14
3. 68 Lindsay Holy Family/Newman Grov ( 18:10.07 1:12:40.31)
==============================================
1 2 Kevin Weeder SR 17:04.34
2 11 Kyle Wegener SR 17:51.94
3 24 Kelan Schumacher SR 18:39.94
4 31 Shawn Korth JR 19:04.09
5 ( 33) Jerret Sueper JR 19:07.14
6 ( 75) Thomas Thompson SO 20:52.34
4. 84 Gibbon ( 18:21.35 1:13:25.41)
==============================================
1 1 Dillon Eckel SO 16:55.84
2 17 Benjamin Gillming SR 18:24.09
3 26 Austin Welty JR 18:48.69
4 40 Travis Johnson SR 19:16.79
5 ( 60) Jordan Stall SO 20:02.54
6 ( 68) Miguel Pedraza FR 20:26.09
5. 97 Tri County ( 18:29.25 1:13:57.01)
==============================================
1 9 Matthew Collins SR 17:37.89
2 12 Jake McCain SO 17:53.54
3 25 Garrett Kowalski SO 18:43.04
4 51 Jorge Mireles FR 19:42.54
5 ( 64) Lucas Paswaters FR 20:07.64
6 ( 73) Brandon Staroscik SR 20:41.19
6. 113 Louisville ( 18:36.92 1:14:27.71)
==============================================
1 6 Daniel Studey SR 17:24.54
2 10 Dallas Lemmers SR 17:47.69
3 45 Jeffrey Bishop SO 19:29.14
4 52 Colton Dean SR 19:46.34
5 ( 65) Cj Snodgrass SO 20:12.64
6 ( 70) Austin White SR 20:27.49
7. 122 Dundy County-Stratton ( 18:55.87 1:15:43.51)
==============================================
1 22 Levi Swenson SO 18:36.94
2 23 Brandon Craddock SR 18:37.04
3 30 Grant Jones SR 18:56.74
4 47 Benjamin Fox SO 19:32.79
5 ( 62) William Mathews SR 20:04.84
6 ( 74) Eugene Van Dinter SR 20:42.94
8. 128 Crofton ( 18:52.49 1:15:29.96)
==============================================
1 5 Taylor Kube SR 17:21.59
2 36 Tyler Steffen SR 19:13.04
3 37 Randy Ausdemore SR 19:14.64
4 50 Lance Koch SR 19:40.69
5 ( 57) Matthew Guenther FR 19:56.94
6 ( 59) Henry Goeden FR 20:01.34
9. 132 Malcolm ( 19:02.77 1:16:11.11)
==============================================
1 20 Kellan Willet FR 18:33.14
2 32 Jacob Bolte SR 19:04.29
3 39 Ryan Larson SO 19:15.64
4 41 Seth Deinert SR 19:18.04
5 ( 69) Nathan Garrison FR 20:26.79
6 ( 72) Tyler Guernsey JR 20:36.79
10. 147 Kimball ( 19:11.12 1:16:44.51)
==============================================
1 16 Daniel Evertson JR 18:21.54
2 28 Shawn Nagel SR 18:53.74
3 49 Sean Ganskow SR 19:38.94
4 54 Robert Eby SR 19:50.29
5 ( 82) Spencer Luppen JR 21:38.49
11. 154 Ord ( 19:16.32 1:17:05.31)
==============================================
1 18 Joseph Michalski JR 18:29.79
2 38 Austin Edghill SO 19:15.14
3 43 Aaron Vancura SR 19:24.94
4 55 Lathan Petska SO 19:55.44
5 ( 79) Christopher Reilly SR 21:20.54
6 ( 85) Pedro Camacho JR 22:42.79
12. 169 Paxton ( 19:16.00 1:17:04.01)
==============================================
1 7 Koby Archuletta SO 17:33.09
2 48 William Welch SO 19:35.79
3 56 Lane Bergen SO 19:56.64
4 58 Garrett Perlinger FR 19:58.49
13. 183 McCool Junction ( 19:35.45 1:18:21.81)
==============================================
1 19 Brandon Suhr JR 18:31.04
2 27 Coleman Cogswell FR 18:49.74
3 61 Brady West SR 20:03.89
4 76 Brenden Doht SO 20:57.14
5 ( 81) Taylor Norquest JR 21:37.79
6 ( 83) Daniel Bauer FR 21:59.19
14. 249 Loup City ( 20:13.36 1:20:53.46)
==============================================
1 42 Bryce McDonald SR 19:18.89
2 63 Andrew Iske SR 20:06.74
3 67 Luke Paczosa SR 20:21.39
4 77 Taylor Quinn SR 21:06.44
5 ( 84) Mitchell Higgins SO 22:35.14
15. 268 Lutheran High Northeast ( 20:29.34 1:21:57.36)
==============================================
1 53 Jordan Meyer SR 19:49.69
2 66 Eric Blank SR 20:21.24
3 71 Tyler Ellis SO 20:33.34
4 78 Jay Wolff SR 21:13.09
5 ( 80) Blake Zessin JR 21:37.24
NSAA State Cross Country Meet
Kearney, Nebraska
October 23, 2009 - 5000 Meters
BOYS CLASS "D" RESULTS
Place Tea Bib Name Year Team Time Pace
===== === ==== ======================= ==== =============================== ======= =====
1 1 35 Dillon Eckel SO Gibbon 16:55.9 5:27
2 1 60 Kevin Weeder SR Lindsay Holy Family/Newman Grov 17:04.4 5:30
3 1 5 Michael Schumacher JR Ainsworth 17:14.0 5:33
4 2 4 Jose Martinez JR Ainsworth 17:15.7 5:34
5 1 26 Taylor Kube SR Crofton 17:21.6 5:36
6 1 66 Daniel Studey SR Louisville 17:24.6 5:37
7 1 107 Koby Archuletta SO Paxton 17:33.1 5:39
8 1 43 Jordan Potrzeba SO Hastings St. Cecilia 17:36.9 5:41
9 1 114 Matthew Collins SR Tri County 17:37.9 5:41
10 1 14 Austin Hamm SO Bloomfield 17:40.6 5:42
11 1 13 Dustin Renken SR Bertrand/Loomis 17:41.5 5:42
12 2 64 Dallas Lemmers SR Louisville 17:47.7 5:44
13 1 98 Donald Hinman SO Oakland-Craig 17:51.2 5:45
14 2 61 Kyle Wegener SR Lindsay Holy Family/Newman Grov 17:52.0 5:46
15 2 116 Jake McCain SO Tri County 17:53.6 5:46
16 1 10 Maclane Scott JR Arapahoe 17:57.4 5:47
17 1 7 Brent Janssen SO Alma 17:57.6 5:47
18 1 20 Tyler Talbott JR Chase County 18:02.5 5:49
19 2 46 Josh Willnerd SR Hastings St. Cecilia 18:06.2 5:50
20 3 47 Spencer Zysset SR Hastings St. Cecilia 18:06.8 5:50
21 1 121 Brett Pacha FR West Holt 18:16.8 5:54
22 1 11 Evan Stober JR Archbishop Bergan 18:20.8 5:55
23 4 44 Caleb Uerling SR Hastings St. Cecilia 18:21.0 5:55
24 1 51 Daniel Evertson JR Kimball 18:21.6 5:55
25 1 97 Sean O'Malley JR North Platte St. Patrick's 18:22.2 5:55
26 2 36 Benjamin Gillming SR Gibbon 18:24.1 5:56
27 1 86 Levi White SO Maywood 18:28.0 5:57
28 1 95 Jesse Lacey JR North Bend Central 18:28.9 5:57
29 1 102 Joseph Michalski JR Ord 18:29.8 5:58
30 1 91 Brandon Suhr JR McCool Junction 18:31.1 5:58
31 1 84 Kellan Willet FR Malcolm 18:33.2 5:59
32 1 17 Brian Custer JR Cambridge 18:34.0 5:59
33 3 2 Keaton Gracey FR Ainsworth 18:35.2 5:59
34 1 32 Levi Swenson SO Dundy County-Stratton 18:37.0 6:00
35 2 28 Brandon Craddock SR Dundy County-Stratton 18:37.1 6:00
36 1 21 Austin Baldwin JR Creighton 18:37.6 6:00
37 3 57 Kelan Schumacher SR Lindsay Holy Family/Newman Grov 18:40.0 6:01
38 1 106 Hadley Sejkora SO Pawnee City 18:42.3 6:02
39 3 115 Garrett Kowalski SO Tri County 18:43.1 6:02
40 1 113 Jared Hass SR Superior 18:45.8 6:03
41 3 40 Austin Welty JR Gibbon 18:48.7 6:04
42 1 16 Cody Franklin FR Bridgeport 18:49.4 6:04
43 2 87 Coleman Cogswell FR McCool Junction 18:49.8 6:04
44 2 94 Eric Kloke JR North Bend Central 18:50.7 6:04
45 2 55 Shawn Nagel SR Kimball 18:53.8 6:05
46 4 3 Nicholas Martin FR Ainsworth 18:54.8 6:06
47 2 15 Silas Oltjenbruns SO Bloomfield 18:55.1 6:06
48 3 30 Grant Jones SR Dundy County-Stratton 18:56.8 6:06
49 1 93 Jahn Landrigan FR Nebraska Christian 18:57.8 6:07
50 1 34 Kingsley Gibbens JR Eustis-Farnam/Medicine Valley 19:02.4 6:08
51 1 49 Ryan Putnam SR Kearney Catholic 19:02.7 6:08
52 4 56 Shawn Korth JR Lindsay Holy Family/Newman Grov 19:04.1 6:09
53 2 79 Jacob Bolte SR Malcolm 19:04.3 6:09
54 2 19 Kyle Bottom JR Chase County 19:06.7 6:10
55 1 99 Alex Hajek-Jones SO Omaha St. Peter Claver 19:06.7 6:10
56 5 58 Jerret Sueper JR Lindsay Holy Family/Newman Grov 19:07.2 6:10
57 5 42 Joseph Kindig JR Hastings St. Cecilia 19:07.3 6:10
58 5 6 Thomas Schumacher SR Ainsworth 19:10.4 6:11
59 2 27 Tyler Steffen SR Crofton 19:13.1 6:12
60 1 123 Jordan Zauha SR Yutan 19:14.0 6:12
61 3 22 Randy Ausdemore SR Crofton 19:14.7 6:12
62 2 101 Austin Edghill SO Ord 19:15.2 6:12
63 1 41 Brenan Anspauch JR Grand Island Central Catholic 19:15.3 6:12
64 3 83 Ryan Larson SO Malcolm 19:15.7 6:12
65 4 37 Travis Johnson SR Gibbon 19:16.8 6:13
66 4 80 Seth Deinert SR Malcolm 19:18.1 6:13
67 1 70 Bryce McDonald SR Loup City 19:18.9 6:14
68 1 8 Lane Barry SR Amherst 19:19.2 6:14
69 2 120 Grant Garwood SR West Holt 19:21.5 6:14
70 3 105 Aaron Vancura SR Ord 19:25.0 6:15
71 6 1 Adan Garcia JR Ainsworth 19:28.2 6:16
72 3 62 Jeffrey Bishop SO Louisville 19:29.2 6:17
73 1 18 Nicholas Lauritsen JR Centura 19:29.2 6:17
74 6 45 Niles Uerling FR Hastings St. Cecilia 19:31.9 6:18
75 4 29 Benjamin Fox SO Dundy County-Stratton 19:32.8 6:18
76 2 110 William Welch SO Paxton 19:35.8 6:19
77 1 111 Grant Nordby JR Stanton 19:38.8 6:20
78 3 52 Sean Ganskow SR Kimball 19:39.0 6:20
79 4 25 Lance Koch SR Crofton 19:40.7 6:21
80 2 112 Colton Sperl SO Stanton 19:41.9 6:21
81 4 117 Jorge Mireles FR Tri County 19:42.6 6:21
82 1 9 Tyler Stasny SO Aquinas Catholic 19:44.1 6:22
83 2 12 Brice Borgmann SR Bertrand/Loomis 19:45.4 6:22
84 4 63 Colton Dean SR Louisville 19:46.4 6:22
85 2 48 Jack Marsh SO Kearney Catholic 19:48.7 6:23
86 1 76 Jordan Meyer SR Lutheran High Northeast 19:49.7 6:23
87 4 50 Robert Eby SR Kimball 19:50.3 6:24
88 2 122 Tyler Christiansen JR Yutan 19:50.6 6:24
89 2 96 Kevin Cosman SR North Platte St. Patrick's 19:51.2 6:24
90 4 103 Lathan Petska SO Ord 19:55.5 6:25
91 3 108 Lane Bergen SO Paxton 19:56.7 6:26
92 5 24 Matthew Guenther FR Crofton 19:57.0 6:26
93 4 109 Garrett Perlinger FR Paxton 19:58.5 6:26
94 6 23 Henry Goeden FR Crofton 20:01.4 6:27
95 5 39 Jordan Stall SO Gibbon 20:02.6 6:28
96 3 92 Brady West SR McCool Junction 20:03.9 6:28
97 5 31 William Mathews SR Dundy County-Stratton 20:04.9 6:28
98 2 69 Andrew Iske SR Loup City 20:06.8 6:29
99 5 118 Lucas Paswaters FR Tri County 20:07.7 6:29
100 5 65 Cj Snodgrass SO Louisville 20:12.7 6:31
101 2 73 Eric Blank SR Lutheran High Northeast 20:21.3 6:34
102 3 71 Luke Paczosa SR Loup City 20:21.4 6:34
103 1 85 Michael Osbon JR Maxwell 20:24.4 6:35
104 6 38 Miguel Pedraza FR Gibbon 20:26.1 6:35
105 5 81 Nathan Garrison FR Malcolm 20:26.8 6:35
106 6 67 Austin White SR Louisville 20:27.5 6:36
107 3 74 Tyler Ellis SO Lutheran High Northeast 20:33.4 6:37
108 6 82 Tyler Guernsey JR Malcolm 20:36.8 6:39
109 6 119 Brandon Staroscik SR Tri County 20:41.2 6:40
110 6 33 Eugene Van Dinter SR Dundy County-Stratton 20:43.0 6:41
111 6 59 Thomas Thompson SO Lindsay Holy Family/Newman Grov 20:52.4 6:44
112 4 88 Brenden Doht SO McCool Junction 20:57.2 6:45
113 4 72 Taylor Quinn SR Loup City 21:06.5 6:48
114 4 77 Jay Wolff SR Lutheran High Northeast 21:13.1 6:50
115 5 104 Christopher Reilly SR Ord 21:20.6 6:53
116 5 78 Blake Zessin JR Lutheran High Northeast 21:37.3 6:58
117 5 89 Taylor Norquest JR McCool Junction 21:37.8 6:58
118 5 54 Spencer Luppen JR Kimball 21:38.5 6:58
119 6 90 Daniel Bauer FR McCool Junction 21:59.2 7:05
120 5 68 Mitchell Higgins SO Loup City 22:35.2 7:17
121 6 100 Pedro Camacho JR Ord 22:42.8 7:19
Results provided by ChampionChip Minnesota