---------------------------------------------------------------------------
NSAA State Cross Country Meet
Kearney, Nebraska
October 23, 2009 - 5000 Meters
BOYS CLASS "C" TEAM RESULTS
---------------------------------------------------------------------------
1. 27 Norfolk Catholic ( 16:57.46 1:07:49.86)
==============================================
1 1 Jarren Heng SR 16:05.44
2 3 Nicholas Knudson SR 16:43.34
3 11 Tyler Maguire JR 17:28.14
4 12 Cole Eisenmenger JR 17:32.94
5 ( 54) Benjamin Uhing JR 19:29.89
6 ( 60) Jared Uhlir SO 20:05.39
2. 43 Ogallala ( 17:24.05 1:09:36.21)
==============================================
1 2 Chance Miller SR 16:34.94
2 5 Samuel Adams SR 17:11.89
3 15 James McKeag FR 17:48.44
4 21 Gregory Nawyn JR 18:00.94
5 ( 30) Harrison Adams SO 18:22.74
6 ( 44) Shad Krajewski SO 18:49.99
3. 48 Wayne ( 17:35.32 1:10:21.31)
==============================================
1 6 Cory Foote SR 17:15.49
2 10 Quentin Jorgensen SO 17:27.59
3 14 Jordan Barry SR 17:44.44
4 18 Seth Onderstal JR 17:53.79
5 ( 35) Zach Thomsen JR 18:36.64
6 ( 58) Sawyer Jager SO 19:46.59
4. 63 Gothenburg ( 17:46.00 1:11:04.01)
==============================================
1 8 Andrew Collins SR 17:22.74
2 13 Brett Dockweiler SO 17:38.39
3 17 Bryce Eggleston SO 17:52.19
4 25 Joshua Clark SO 18:10.69
5 ( 46) Luke Rehmert JR 18:57.99
6 ( 47) Eric Stevens SR 18:59.19
5. 87 Broken Bow ( 18:03.16 1:12:12.66)
==============================================
1 7 Jeremiah Buhlmann SR 17:22.49
2 16 Patrick Wright SO 17:49.19
3 31 Cody Dierking SO 18:29.14
4 33 Colton Williams SR 18:31.84
5 ( 41) Andrew Pracht FR 18:46.84
6 ( 42) Benjamin Fisher SR 18:47.49
6. 116 Milford ( 18:21.30 1:13:25.21)
==============================================
1 19 Dillon Williams JR 17:59.84
2 29 Mitchell Martin SO 18:16.49
3 32 Derek Tegtmeier SR 18:30.34
4 36 Kyle Hoggins FR 18:38.54
5 ( 49) Tanner Oborny FR 19:05.99
6 ( 61) Dylan Tegtmeier SO 20:12.44
7. 124 Boone Central ( 18:15.87 1:13:03.51)
==============================================
1 4 Kevin Carder SR 16:49.09
2 37 Brody Kelley SO 18:38.84
3 40 Bryce Schilousky SR 18:46.64
4 43 Calvin Koziol FR 18:48.94
5 ( 62) Cody Mangus JR 20:26.44
8. 138 Bennington ( 18:36.30 1:14:25.21)
==============================================
1 22 Ben Wichelt JR 18:05.19
2 27 Tim Dotzler JR 18:11.79
3 38 Daniel Connor SO 18:42.79
4 51 Grant Siekman FR 19:25.44
5 ( 59) Michael Jensen SR 19:47.19
6 ( 63) Nick Hoins SO 20:33.79
9. 140 Arlington ( 18:36.06 1:14:24.26)
==============================================
1 26 Zachary Newkirk FR 18:11.49
2 28 Zachary Kaup JR 18:12.39
3 34 Cody Pearson SO 18:34.74
4 52 Benjamin Dobson JR 19:25.64
5 ( 53) John Ryckman JR 19:28.84
6 ( 57) Patrick Donnelly SO 19:42.44
10. 150 Lincoln Lutheran ( 18:45.94 1:15:03.76)
==============================================
1 20 Andrew Malan SR 18:00.64
2 24 Dane Stahr JR 18:07.09
3 50 Kolby Johnson SO 19:14.44
4 56 Nickolaus Claridge SR 19:41.59
5 ( 64) Joseph Eley SO 20:38.04
6 ( 65) Samuel Malan FR 20:39.24
11. 171 Boys Town ( 18:54.49 1:15:37.96)
==============================================
1 23 Al Lino SO 18:05.44
2 45 Chris Bowen SO 18:56.19
3 48 Richie Lemus JR 19:00.84
4 55 Misael Azpeitia SO 19:35.49
12. 181 Wood River/Shelton ( 19:28.36 1:17:53.46)
==============================================
1 9 Kristian Sherrill SR 17:26.99
2 39 Luke Wiseman JR 18:43.34
3 66 Jeremiah Meyer SR 20:48.19
4 67 Quinn Burghardt SO 20:54.94
5 ( 68) Corbin Lehn FR 21:35.14
NSAA State Cross Country Meet
Kearney, Nebraska
October 23, 2009 - 5000 Meters
BOYS CLASS "C" RESULTS
Place Tea Bib Name Year Team Time Pace
===== === ==== ======================= ==== =============================== ======= =====
1 1 62 Jarren Heng SR Norfolk Catholic 16:05.5 5:11
2 1 72 Chance Miller SR Ogallala 16:35.0 5:21
3 2 63 Nicholas Knudson SR Norfolk Catholic 16:43.4 5:23
4 1 16 Kevin Carder SR Boone Central 16:49.1 5:25
5 2 69 Samuel Adams SR Ogallala 17:11.9 5:33
6 1 84 Cory Foote SR Wayne 17:15.5 5:34
7 1 80 Beau Billings SR Valentine 17:18.2 5:35
8 1 41 Cole Wellnitz SO Gordon-Rushville 17:21.0 5:36
9 1 28 Jeremiah Buhlmann SR Broken Bow 17:22.5 5:36
10 1 43 Andrew Collins SR Gothenburg 17:22.8 5:36
11 1 35 Logon Vogt SR Chadron 17:26.4 5:37
12 1 54 Jake Kment JR Logan View 17:26.6 5:37
13 1 94 Kristian Sherrill SR Wood River/Shelton 17:27.0 5:37
14 2 86 Quentin Jorgensen SO Wayne 17:27.6 5:38
15 3 64 Tyler Maguire JR Norfolk Catholic 17:28.2 5:38
16 4 61 Cole Eisenmenger JR Norfolk Catholic 17:33.0 5:39
17 2 44 Brett Dockweiler SO Gothenburg 17:38.4 5:41
18 3 83 Jordan Barry SR Wayne 17:44.5 5:43
19 1 40 Thomas Lazure SR Fort Calhoun 17:46.8 5:44
20 3 71 James McKeag FR Ogallala 17:48.5 5:44
21 2 33 Patrick Wright SO Broken Bow 17:49.2 5:45
22 3 45 Bryce Eggleston SO Gothenburg 17:52.2 5:46
23 4 87 Seth Onderstal JR Wayne 17:53.8 5:46
24 1 79 Connor Callahan SO Syracuse 17:54.9 5:46
25 1 60 Dillon Williams JR Milford 17:59.9 5:48
26 1 51 Andrew Malan SR Lincoln Lutheran 18:00.7 5:48
27 4 73 Gregory Nawyn JR Ogallala 18:01.0 5:48
28 1 13 Ben Wichelt JR Bennington 18:05.2 5:50
29 1 25 Al Lino SO Boys Town 18:05.5 5:50
30 1 38 Nathan Shultz JR David City 18:05.7 5:50
31 2 53 Dane Stahr JR Lincoln Lutheran 18:07.1 5:50
32 1 37 Dereck Rosas FR Cozad 18:09.4 5:51
33 4 42 Joshua Clark SO Gothenburg 18:10.7 5:52
34 1 5 Zachary Newkirk FR Arlington 18:11.5 5:52
35 2 9 Tim Dotzler JR Bennington 18:11.8 5:52
36 2 4 Zachary Kaup JR Arlington 18:12.4 5:52
37 1 67 Daniel Waterman JR O'Neill 18:14.7 5:53
38 2 56 Mitchell Martin SO Milford 18:16.5 5:53
39 1 76 Nicholas Christensen FR Raymond Central 18:18.8 5:54
40 1 81 Jacob Barry SR Wahoo 18:21.8 5:55
41 5 68 Harrison Adams SO Ogallala 18:22.8 5:55
42 1 36 Joel Ostdiek SO Columbus Scotus 18:25.1 5:56
43 1 39 Landon Schmidt SR Fairbury 18:25.7 5:56
44 1 75 Nathan Boggess SR Platteview 18:27.5 5:57
45 1 34 Anthony Rodriguez SR Central City 18:28.9 5:57
46 3 29 Cody Dierking SO Broken Bow 18:29.2 5:57
47 3 58 Derek Tegtmeier SR Milford 18:30.4 5:58
48 4 32 Colton Williams SR Broken Bow 18:31.9 5:58
49 1 1 Christian Barry SO Adams Central 18:33.0 5:59
50 3 6 Cody Pearson SO Arlington 18:34.8 5:59
51 1 74 Matthew Koeppe JR Pierce 18:35.7 6:00
52 5 88 Zach Thomsen JR Wayne 18:36.7 6:00
53 1 89 John Kingsley SR West Point-Beemer 18:37.3 6:00
54 4 55 Kyle Hoggins FR Milford 18:38.6 6:01
55 2 17 Brody Kelley SO Boone Central 18:38.9 6:01
56 3 8 Daniel Connor SO Bennington 18:42.8 6:02
57 2 95 Luke Wiseman JR Wood River/Shelton 18:43.4 6:02
58 3 21 Bryce Schilousky SR Boone Central 18:46.7 6:03
59 5 31 Andrew Pracht FR Broken Bow 18:46.9 6:03
60 1 77 Jared Reiman JR South Central Unified District 18:47.2 6:03
61 6 30 Benjamin Fisher SR Broken Bow 18:47.5 6:03
62 2 82 Matt Hornung SR Wahoo 18:48.4 6:04
63 4 18 Calvin Koziol FR Boone Central 18:49.0 6:04
64 1 14 Ethan Haberman SO Bishop Neumann 18:49.9 6:04
65 6 70 Shad Krajewski SO Ogallala 18:50.0 6:04
66 1 78 Antoine Gouverneur SR St. Paul 18:51.8 6:05
67 2 22 Chris Bowen SO Boys Town 18:56.2 6:06
68 5 46 Luke Rehmert JR Gothenburg 18:58.0 6:07
69 6 47 Eric Stevens SR Gothenburg 18:59.2 6:07
70 3 24 Richie Lemus JR Boys Town 19:00.9 6:08
71 5 57 Tanner Oborny FR Milford 19:06.0 6:09
72 2 15 Ryan Tvrdy SO Bishop Neumann 19:07.7 6:10
73 3 50 Kolby Johnson SO Lincoln Lutheran 19:14.5 6:12
74 4 12 Grant Siekman FR Bennington 19:25.5 6:16
75 4 2 Benjamin Dobson JR Arlington 19:25.7 6:16
76 5 7 John Ryckman JR Arlington 19:28.9 6:17
77 5 65 Benjamin Uhing JR Norfolk Catholic 19:29.9 6:17
78 4 27 Misael Azpeitia SO Boys Town 19:35.5 6:19
79 4 48 Nickolaus Claridge SR Lincoln Lutheran 19:41.6 6:21
80 6 3 Patrick Donnelly SO Arlington 19:42.5 6:21
81 6 85 Sawyer Jager SO Wayne 19:46.6 6:22
82 5 11 Michael Jensen SR Bennington 19:47.2 6:23
83 6 66 Jared Uhlir SO Norfolk Catholic 20:05.4 6:28
84 6 59 Dylan Tegtmeier SO Milford 20:12.5 6:31
85 5 20 Cody Mangus JR Boone Central 20:26.5 6:35
86 6 10 Nick Hoins SO Bennington 20:33.8 6:38
87 5 49 Joseph Eley SO Lincoln Lutheran 20:38.1 6:39
88 6 52 Samuel Malan FR Lincoln Lutheran 20:39.3 6:39
89 3 92 Jeremiah Meyer SR Wood River/Shelton 20:48.2 6:42
90 4 90 Quinn Burghardt SO Wood River/Shelton 20:55.0 6:44
91 5 91 Corbin Lehn FR Wood River/Shelton 21:35.2 6:57
Results provided by ChampionChip Minnesota