YOUNG LIFE TRIATHLON
Detroit Lakes City Park - Detroit Lake, MN - August 15, 2009
1/3 Mile Swim - 12 Mile Bike - 3 Mile Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 1/9 311 Lincoln Murdoch 52 M Omaha NE 2 5:50 1:00 1:02 2 31:31 23.4 0:41 6 19:44 6:35 58:45
2 1/27 124 Steve Howe 42 M Edina MN 24 7:11 1:14 1:00 3 31:48 23.2 0:39 5 19:24 6:28 1:00:00
3 2/9 194 Tony Carter 51 M Coleraine MN 50 7:34 1:18 1:18 1 31:25 23.5 0:50 3 19:02 6:21 1:00:07
4 2/27 394 Rob Kaufman 46 M Chanhassen MN 3 6:11 1:04 0:45 4 32:23 22.8 0:44 35 22:23 7:28 1:02:25
5 3/27 298 Brian Maas 48 M Plymouth MN 31 7:18 1:15 1:20 5 32:34 22.7 0:54 8 20:27 6:49 1:02:31
6 1/32 399 Kurt Rettig 22 M Medina ND 43 7:30 1:17 2:47 18 35:07 21.0 0:37 1 17:48 5:56 1:03:46
7 2/32 199 Sean Cooley 24 M Grand Fors ND 14 6:55 1:11 1:39 8 34:13 21.6 0:47 12 20:44 6:55 1:04:15
8 3/32 264 Philip Imholte 29 M Duluth MN 1 5:47 1:00 1:18 29 36:15 20.4 0:30 11 20:37 6:53 1:04:26
9 1/29 332 Robert Power 31 M Barnesville MN 12 6:51 1:10 1:34 14 34:52 21.2 0:47 9 20:31 6:51 1:04:32
10 4/32 187 Ben Bruce 26 M Fosston MN 41 7:28 1:17 1:25 34 36:45 20.1 0:50 2 18:14 6:05 1:04:40
11 5/32 273 Sam Kalscheur 21 M Fargo ND 16 7:00 1:12 2:06 7 34:03 21.7 1:07 10 20:37 6:53 1:04:51
12 1/40 301 Tara Makinen 29 F Duluth MN 20 7:07 1:13 1:25 12 34:33 21.4 0:44 18 21:15 7:05 1:05:02
13 6/32 286 Brent Krocak 29 M Minneapolis MN 82 7:50 1:21 1:37 19 35:14 20.9 1:10 4 19:23 6:28 1:05:11
14 7/32 333 Michael Preszler 21 M Brookings SD 72 7:43 1:19 1:33 10 34:17 21.5 1:02 13 20:49 6:57 1:05:22
15 2/29 356 Jon Steckler 33 M Minneapolis MN 10 6:43 1:09 1:09 13 34:44 21.2 0:46 31 22:08 7:23 1:05:27
16 3/29 329 Rick Paczkowski 31 M Fargo ND 39 7:27 1:17 1:38 6 34:01 21.7 1:20 23 21:41 7:14 1:06:04
17 4/29 384 Steven Barnett 30 M Aberdeen SD 19 7:04 1:13 1:39 11 34:24 21.5 0:45 47 23:22 7:48 1:07:12
18 4/27 195 Tom Clow 48 M Fargo ND 109 8:36 1:28 1:29 16 35:02 21.1 0:50 22 21:39 7:13 1:07:34
19 5/27 397 Mark Johnson 40 M Moorhead MN 55 7:35 1:18 1:59 23 35:47 20.6 0:54 20 21:31 7:11 1:07:45
20 8/32 247 Austin Hauck 29 M Fargo ND 91 8:01 1:22 1:30 20 35:21 20.9 0:44 33 22:18 7:26 1:07:53
21 5/29 348 Brandon Scheel 34 M Mankato MN 52 7:34 1:18 1:52 24 35:55 20.5 0:41 27 21:56 7:19 1:07:55
22 6/29 309 Colin Moran 32 M West Fargo ND 44 7:30 1:17 2:10 21 35:31 20.8 1:04 36 22:34 7:32 1:08:47
23 9/32 307 Jeffrey Mellgren 20 M Waconia MN 53 7:35 1:18 3:36 40 37:41 19.6 0:37 7 19:48 6:36 1:09:14
24 10/32 198 Jake Cooley 20 M Grand Forks ND 45 7:31 1:17 2:15 17 35:03 21.1 1:09 51 23:44 7:55 1:09:40
25 7/29 133 Derek Hamby 35 M Colorado Springs CO 74 7:44 1:19 2:35 9 34:17 21.5 0:55 63 24:14 8:05 1:09:43
26 8/29 208 Mark Demos 36 M Maple Grove MN 75 7:46 1:20 1:56 37 37:12 19.8 0:46 34 22:19 7:27 1:09:57
27 6/27 230 David Froslie 45 M Dilworth MN 148 9:06 1:33 1:32 27 36:03 20.5 1:35 29 22:03 7:21 1:10:17
28 7/27 381 Jon Wutzke 44 M Fargo ND 94 8:08 1:24 2:02 30 36:33 20.2 1:21 32 22:15 7:25 1:10:18
29 3/9 362 William Stroozas 53 M Duluth MN 26 7:14 1:14 2:06 38 37:18 19.8 1:20 38 22:51 7:37 1:10:47
30 4/9 246 David Hatten 53 M Fargo ND 58 7:37 1:18 2:52 26 35:58 20.5 1:23 46 23:14 7:45 1:11:02
31 8/27 226 Ken Foltz 44 M Detroit Lakes MN 83 7:53 1:21 2:26 32 36:35 20.2 1:33 37 22:42 7:34 1:11:08
32 2/40 207 Erica Delin 23 F St. Paul MN 66 7:40 1:19 2:02 44 38:17 19.3 1:16 28 22:02 7:21 1:11:15
33 11/32 186 Scott Brown 28 M Moorhead MN 21 7:09 1:13 1:54 46 38:27 19.2 0:37 45 23:13 7:45 1:11:17
34 12/32 248 Greggory Haynes 20 M Oak Grove MO 40 7:28 1:17 1:24 50 39:05 18.9 0:28 39 22:58 7:40 1:11:20
35 9/29 389 Frode Tilden 32 M Fargo ND 88 7:58 1:22 2:44 15 35:01 21.1 1:42 55 23:58 8:00 1:11:21
36 13/32 180 Nathan Blake 28 M Saint Joseph MO 36 7:26 1:16 1:48 48 38:42 19.1 1:46 24 21:44 7:15 1:11:23
37 14/32 280 Justin Klabo 26 M Saint Louis Park MN 23 7:11 1:14 2:07 60 39:37 18.6 0:32 30 22:04 7:22 1:11:29
38 9/27 393 Thaddeus McCamant 48 M Frazee MN 101 8:27 1:27 2:19 52 39:07 18.9 0:34 25 21:48 7:16 1:12:13
39 5/9 177 Erik Berg 53 M Fargo ND 30 7:17 1:15 2:30 41 37:47 19.5 1:09 52 23:45 7:55 1:12:25
40 10/27 396 Jay Richardson 49 M Fargo ND 96 8:10 1:24 1:39 25 35:57 20.5 0:35 96 26:15 8:45 1:12:33
41 1/7 372 Benjamin Walter 19 M Cologne MN 51 7:34 1:18 3:42 47 38:28 19.2 1:45 17 21:09 7:03 1:12:35
42 1/30 270 Jennifer Jorgenson 37 F Bloomington MN 97 8:15 1:25 1:23 28 36:05 20.5 1:14 84 25:47 8:36 1:12:41
43 10/29 235 Jon Gerhart 30 M Mankato MN 79 7:47 1:20 3:15 66 39:56 18.5 1:06 14 20:50 6:57 1:12:51
44 11/29 219 Jj Fankhanel 34 M Pelican Rapids MN 48 7:33 1:18 1:34 45 38:19 19.3 0:33 71 24:57 8:19 1:12:52
45 1/14 243 Elisabeth Hanson 18 F Moorhead MN 134 8:56 1:32 1:41 64 39:52 18.5 0:55 21 21:36 7:12 1:12:56
46 2/7 387 Travis King 15 M Detroit Lakes MN 4 6:24 1:06 2:01 117 43:20 17.0 0:36 16 21:07 7:03 1:13:25
47 3/40 308 Kalie Mix 20 F Grand Rapids MN 119 8:48 1:30 1:38 33 36:37 20.2 0:56 79 25:29 8:30 1:13:25
48 15/32 337 Travis Reisch 25 M Saint Paul MN 85 7:55 1:21 1:57 57 39:27 18.7 0:48 50 23:40 7:54 1:13:44
49 12/29 258 Matthew Holland 30 M Moorhead MN 33 7:22 1:16 1:35 31 36:35 20.2 0:50 125 27:45 9:15 1:14:04
50 16/32 257 Kyle Hilleren 22 M Benson MN 38 7:27 1:16 1:58 67 39:59 18.5 0:38 62 24:14 8:05 1:14:13
51 11/27 178 Thane Bergh 42 M East Grand Forks MN 76 7:46 1:20 2:41 62 39:40 18.6 1:03 43 23:11 7:44 1:14:19
52 13/29 314 Aaron Nelson 32 M Roseau MN 71 7:43 1:19 1:35 42 37:58 19.4 0:56 95 26:14 8:45 1:14:23
53 4/40 237 Rachel Gordon 24 F Saint Paul MN 11 6:50 1:10 1:56 43 38:12 19.3 0:43 103 26:47 8:56 1:14:26
54 14/29 271 Cory Kacer 39 M Maple Grove MN 175 9:30 1:38 2:17 72 40:41 18.1 0:32 19 21:29 7:10 1:14:27
55 1/21 326 Pam Osmundson 42 F Wahpeton ND 117 8:47 1:30 1:56 54 39:23 18.7 0:48 57 24:01 8:01 1:14:54
56 12/27 229 Thomas Frerichs 41 M Plymouth MN 18 7:03 1:12 2:28 39 37:25 19.7 1:19 106 26:59 9:00 1:15:12
57 17/32 129 Josh Beatty 29 M Minneapolis MN 80 7:48 1:20 2:35 128 44:03 16.8 0:19 15 21:02 7:01 1:15:44
58 5/40 292 Lindsey Leker 27 F Moorhead MN 186 9:44 1:40 1:47 70 40:36 18.2 0:35 44 23:12 7:44 1:15:51
59 18/32 290 Tony Lehr 21 M Minnetonka MN 32 7:20 1:15 2:58 83 41:03 18.0 1:29 40 23:03 7:41 1:15:51
60 2/14 233 Chelsea Gawboy 19 F Maple Grove MN 17 7:01 1:12 2:38 90 41:32 17.8 0:40 60 24:08 8:03 1:15:58
61 19/32 331 John Pecchia 27 M St Paul MN 151 9:08 1:34 2:30 35 37:05 19.9 1:27 98 26:23 8:48 1:16:30
62 13/27 291 Dave Leker 43 M Moorhead MN 78 7:47 1:20 2:26 94 41:51 17.6 0:29 65 24:16 8:06 1:16:47
63 20/32 236 Joe Gordon 26 M Saint Paul MN 69 7:42 1:19 1:51 98 42:03 17.6 0:52 68 24:36 8:12 1:17:01
64 3/7 191 Andrew Carlson 13 M Mandan ND 29 7:16 1:15 2:46 86 41:24 17.8 0:43 72 24:58 8:20 1:17:04
65 6/40 210 Nicole Dolence 27 F Moorhead MN 99 8:18 1:25 2:30 61 39:39 18.6 1:02 83 25:39 8:33 1:17:04
66 14/27 334 Todd Preszler 44 M Mandan ND 113 8:42 1:29 2:33 101 42:10 17.5 0:45 41 23:06 7:42 1:17:13
67 3/14 349 Meghan Schreier 17 F West Fargo ND 7 6:30 1:07 3:04 108 42:41 17.3 0:37 66 24:24 8:08 1:17:14
68 21/32 310 Derek Muir 26 M Grand Forks ND 64 7:39 1:19 3:08 104 42:16 17.5 0:51 48 23:23 7:48 1:17:15
69 22/32 239 Steve Hagen 28 M Moorhead MN 61 7:38 1:18 2:42 22 35:42 20.7 1:20 158 30:08 10:03 1:17:27
70 7/40 134 Megan Swenson 26 F Hawley MN 128 8:53 1:31 2:41 85 41:20 17.9 1:02 49 23:35 7:52 1:17:29
71 15/29 390 James Tollefson 39 M Detroit Lakes MN 15 6:59 1:12 2:31 84 41:05 18.0 1:38 76 25:23 8:28 1:17:33
72 16/29 262 Neil Howe 39 M Plymouth MN 98 8:16 1:25 3:30 49 39:04 18.9 1:49 74 24:59 8:20 1:17:35
73 8/40 376 Suzy Wheeler 21 F Eau Claire WI 135 8:58 1:32 2:12 100 42:06 17.5 1:20 42 23:10 7:44 1:17:43
74 2/30 234 Nina Gerber 36 F East Grand Forks MN 141 9:01 1:33 2:03 68 40:08 18.4 0:34 91 26:02 8:41 1:17:48
75 6/9 123 Mark Hewitt 56 M Park Rapids MN 49 7:33 1:18 2:49 55 39:26 18.7 1:15 109 27:09 9:03 1:18:09
76 2/21 251 Sheryl Hemkin 41 F Ann Arbor MI 62 7:38 1:19 1:32 105 42:23 17.4 0:39 92 26:08 8:43 1:18:18
77 3/30 295 Sally Loeffler 31 F Fargo ND 181 9:41 1:39 1:57 82 41:02 18.0 1:15 67 24:28 8:10 1:18:21
78 17/29 173 Ben Anderson 33 M Carlton MN 60 7:38 1:18 1:50 129 44:11 16.7 1:03 61 24:09 8:03 1:18:49
79 15/27 222 Gary Fisher 45 M Fargo ND 73 7:44 1:19 2:41 56 39:27 18.7 3:39 80 25:31 8:31 1:18:59
80 9/40 344 Abby Roth 28 F Minneapolis MN 147 9:05 1:33 3:18 81 41:00 18.0 0:49 75 25:19 8:27 1:19:29
81 23/32 378 Greg Wiegand 27 M Grand Forks ND 89 7:59 1:22 2:46 63 39:42 18.6 1:51 116 27:15 9:05 1:19:30
82 24/32 279 Bret Kinzler 21 M Kensal ND 59 7:38 1:18 2:28 89 41:31 17.8 0:30 121 27:26 9:09 1:19:31
83 4/30 350 Rachel Schultz 36 F Lino Lakes MN 153 9:08 1:34 1:43 51 39:06 18.9 1:07 138 28:31 9:31 1:19:33
84 10/40 189 Danelle Card 29 F Hawley MN 140 9:01 1:33 2:36 88 41:29 17.8 1:00 81 25:32 8:31 1:19:35
85 18/29 238 Ben Hadden 35 M Minnetonka MN 27 7:14 1:14 3:35 73 40:44 18.1 1:47 100 26:28 8:50 1:19:46
86 4/14 240 Natalie Hager 13 F Afton MN 47 7:32 1:17 1:24 114 43:15 17.1 0:44 110 27:09 9:03 1:20:02
87 19/29 383 Phillip Zweerink 34 M Saint Joseph MO 35 7:25 1:16 2:31 59 39:35 18.6 2:17 133 28:17 9:26 1:20:02
88 5/30 375 Kai Western 31 F Fargo ND 131 8:55 1:32 2:50 71 40:39 18.2 1:52 88 25:57 8:39 1:20:12
89 25/32 321 Andrew Oliver 22 M Pelican Rapids MN 81 7:49 1:20 2:24 134 44:33 16.6 1:46 54 23:49 7:57 1:20:18
90 7/9 232 Brad Gawboy 50 M Maple Grove MN 22 7:10 1:14 2:17 69 40:34 18.2 1:56 137 28:26 9:29 1:20:22
91 6/30 365 Angela Tangen 30 F Fargo ND 116 8:44 1:30 1:57 78 40:51 18.1 1:08 130 28:00 9:20 1:20:38
92 11/40 179 Bre Bian 22 F Moorhead MN 114 8:43 1:30 2:11 140 45:10 16.3 0:51 53 23:47 7:56 1:20:39
93 12/40 306 Liz McCarty 24 F Fargo ND 123 8:51 1:31 2:09 131 44:16 16.7 1:25 58 24:02 8:01 1:20:40
94 20/29 190 Eric Card 37 M Hawley MN 54 7:35 1:18 1:46 80 40:59 18.0 1:11 142 29:15 9:45 1:20:44
95 21/29 223 Jeffrey Fix 30 M Inver Grove Height MN 57 7:37 1:18 2:59 74 40:46 18.1 1:31 129 27:56 9:19 1:20:48
96 7/30 343 Holly Romenesko 35 F Chaska MN 8 6:31 1:07 1:56 133 44:30 16.6 1:16 101 26:37 8:53 1:20:48
97 22/29 182 Kevin Boren 32 M Woodbury MN 34 7:25 1:16 3:00 36 37:07 19.9 1:40 178 31:45 10:35 1:20:53
98 13/40 174 Sarah Asplin 27 F Maple Grove MN 105 8:31 1:27 2:41 53 39:14 18.8 1:55 139 28:41 9:34 1:20:59
99 16/27 304 Scott Masteller 46 M Eaton Rapids MI 155 9:09 1:34 3:23 95 41:54 17.6 0:41 90 26:01 8:41 1:21:05
100 17/27 303 Dan Masteller 43 M Alexandria MN 154 9:09 1:34 3:27 93 41:49 17.6 0:53 85 25:51 8:37 1:21:06
101 14/40 294 Kelley Lewis 25 F Barnesville MN 157 9:10 1:34 3:09 123 43:41 16.9 0:44 70 24:37 8:13 1:21:19
102 15/40 285 Jamie Krabbenhoft 26 F Sabin MN 159 9:11 1:34 3:08 125 43:45 16.9 0:43 69 24:36 8:12 1:21:19
103 5/14 322 Grace Oliver 17 F Pelican Rapids MN 70 7:42 1:19 2:57 126 43:52 16.8 0:46 97 26:15 8:45 1:21:29
104 4/7 225 Clem Foltz 16 M Detroit Lakes MN 13 6:54 1:11 2:09 171 50:09 14.7 0:50 26 21:54 7:18 1:21:53
105 26/32 361 Jeff Stromswold 25 M Moorhead MN 46 7:32 1:17 3:28 146 45:46 16.1 1:03 64 24:15 8:05 1:22:00
106 16/40 340 Lauren Roach 22 F Edina MN 95 8:10 1:24 3:20 106 42:36 17.3 0:49 111 27:10 9:04 1:22:03
107 8/30 252 Anita Henderson 35 F Detroit Lakes MN 174 9:27 1:37 1:50 96 41:54 17.6 0:36 135 28:24 9:28 1:22:09
108 9/30 176 Jean Badar 33 F Fargo ND 170 9:24 1:37 1:34 77 40:50 18.1 0:59 146 29:28 9:50 1:22:14
109 27/32 200 Andy Cox 26 M Dilworth MN 42 7:29 1:17 2:24 138 44:55 16.4 0:48 105 26:53 8:58 1:22:27
110 3/21 377 Annie Whitson 43 F Sartell MN 9 6:40 1:09 2:04 91 41:35 17.7 1:20 168 31:04 10:22 1:22:42
111 10/30 109 Noelle Clouse 32 F West Fargo ND 169 9:24 1:37 2:17 109 42:43 17.3 2:06 93 26:14 8:45 1:22:42
112 1/3 254 Darin Henze 50 F Fargo ND 130 8:55 1:31 2:08 121 43:34 16.9 0:34 126 27:49 9:17 1:22:58
113 23/29 196 Brent Colgan 35 M St Joseph MO 84 7:54 1:21 3:39 144 45:33 16.2 0:38 78 25:27 8:29 1:23:09
114 18/27 220 Randy Fenley 47 M Grand Forks ND 162 9:13 1:35 3:09 92 41:40 17.7 1:53 120 27:24 9:08 1:23:17
115 17/40 231 Julie Fudge 27 F Bismarck ND 132 8:55 1:32 1:50 135 44:34 16.6 1:14 108 27:06 9:02 1:23:36
116 11/30 249 Tiffany Scheel 35 F Fargo ND 93 8:06 1:23 2:05 145 45:38 16.2 0:42 115 27:14 9:05 1:23:43
117 4/21 205 Leola Daul 47 F Fargo ND 161 9:13 1:35 1:37 143 45:28 16.2 1:11 102 26:47 8:56 1:24:14
118 5/21 212 Sonya Drechsel 42 F Moorhead MN 137 8:59 1:32 2:32 87 41:28 17.8 1:19 156 30:00 10:00 1:24:16
119 6/21 242 Kristi Hall-Jiran 42 F Grand Forks ND 176 9:34 1:38 2:54 155 47:07 15.7 0:53 59 24:02 8:01 1:24:28
120 7/21 373 Tracey Wehrs 47 F Plymouth MN 171 9:25 1:37 3:07 113 43:09 17.1 1:12 124 27:39 9:13 1:24:29
121 19/27 353 Craig Silvernagel 40 M McVille ND 133 8:55 1:32 3:45 110 42:50 17.2 1:43 118 27:20 9:07 1:24:30
122 6/14 382 Jenny Zetocha 17 F Fargo ND 5 6:28 1:07 3:08 156 47:09 15.7 0:28 119 27:22 9:08 1:24:33
123 8/9 184 John Brainard 50 M Ada MN 68 7:40 1:19 2:52 79 40:57 18.0 1:47 171 31:20 10:27 1:24:35
124 8/21 130 Kathryn Helgaas 46 F Horace ND 193 10:03 1:43 2:51 119 43:22 17.0 1:36 104 26:52 8:58 1:24:42
125 18/40 213 Anya Dvirnak 23 F Bismark ND 111 8:40 1:29 2:37 65 39:53 18.5 2:13 173 31:24 10:28 1:24:45
126 7/14 255 Kimberley Henze 17 F Fargo ND 6 6:28 1:07 2:15 158 47:45 15.5 0:40 128 27:52 9:18 1:24:57
127 9/21 188 Susan Callies 46 F Fargo ND 183 9:42 1:40 2:50 115 43:18 17.0 1:34 123 27:39 9:13 1:25:01
128 19/40 341 Stacy Roers 28 F Grand Forks ND 142 9:02 1:33 2:58 102 42:13 17.5 1:31 144 29:23 9:48 1:25:05
129 20/40 317 Nichole Norby 20 F Detroit Lakes MN 106 8:32 1:28 3:02 142 45:28 16.2 0:37 122 27:35 9:12 1:25:12
130 21/40 197 Paula Comeau 25 F Fargo ND 100 8:25 1:27 1:39 162 48:26 15.2 0:41 94 26:14 8:45 1:25:23
131 10/21 221 Joleen Finken 40 F Duluth MN 172 9:25 1:37 2:11 124 43:44 16.9 1:54 131 28:15 9:25 1:25:27
132 12/30 392 Tamara Vanwechel 31 F Argusville ND 112 8:42 1:29 3:01 112 42:59 17.2 0:58 155 29:59 10:00 1:25:38
133 20/27 339 Todd Rens 42 M Champlin MN 160 9:11 1:34 2:49 75 40:48 18.1 1:30 176 31:41 10:34 1:25:57
134 21/27 215 Paul Eddy 41 M Northfield MN 146 9:05 1:33 3:58 97 41:57 17.6 1:25 151 29:39 9:53 1:26:02
135 11/21 395 Leanne Montgomery 47 F Edina MN 191 9:54 1:42 2:27 122 43:40 16.9 0:50 143 29:17 9:46 1:26:06
136 24/29 357 Kevin Stein 37 M McVille ND 65 7:39 1:19 2:56 132 44:27 16.6 1:40 145 29:28 9:50 1:26:08
137 1/1 299 Shelley Maattala 60 F Grand Forks ND 188 9:47 1:40 2:30 116 43:19 17.0 0:53 153 29:47 9:56 1:26:15
138 12/21 379 Julie Wilson 46 F Moorhead MN 143 9:03 1:33 1:56 130 44:15 16.7 2:29 140 28:57 9:39 1:26:38
139 22/27 324 Dan Olson 47 M Theif River Falls MN 87 7:57 1:22 3:22 127 43:52 16.8 1:16 162 30:18 10:06 1:26:43
140 25/29 126 Chris Johnson 34 M West Fargo ND 92 8:04 1:23 3:08 58 39:29 18.7 1:57 188 34:21 11:27 1:26:56
141 23/27 388 David Squires 45 M Detroit Lakes MN 136 8:58 1:32 4:24 107 42:39 17.3 1:17 152 29:46 9:56 1:27:03
142 13/21 253 Kristie Henricksen 43 F Eden Prairie MN 139 9:00 1:32 2:15 103 42:14 17.5 1:11 185 32:53 10:58 1:27:31
143 28/32 359 Cole Strem 23 M Crookston MN 86 7:56 1:21 2:24 172 50:17 14.7 1:07 86 25:54 8:38 1:27:36
144 9/9 131 Doug Burgum 53 M Horace ND 197 10:24 1:47 2:20 99 42:05 17.5 1:15 175 31:39 10:33 1:27:40
145 8/14 275 Kassi Kavanaugh 16 F East Gull Lake MN 28 7:14 1:14 2:23 157 47:43 15.5 0:50 154 29:57 9:59 1:28:04
146 14/21 183 Lisa Borgen 47 F Moorhead MN 189 9:50 1:41 2:43 120 43:22 17.0 2:44 150 29:33 9:51 1:28:09
147 13/30 244 Susan Hanson 38 F Fargo ND 178 9:36 1:39 3:08 164 48:48 15.1 1:35 82 25:33 8:31 1:28:38
148 24/27 278 Steve Kern 41 M Champlin MN 152 9:08 1:34 3:02 118 43:21 17.0 1:12 179 32:01 10:41 1:28:42
149 22/40 297 Nancy Lueders 29 F Woodbury MN 126 8:52 1:31 2:12 165 48:52 15.1 0:43 136 28:24 9:28 1:29:00
150 29/32 201 Brooks Dagen 20 M Karlstad MN 165 9:20 1:36 2:51 187 52:09 14.2 0:46 56 23:59 8:00 1:29:01
151 23/40 360 Amy Stromswold 26 F Moorhead MN 120 8:48 1:30 4:19 181 50:45 14.5 0:43 73 24:58 8:20 1:29:31
152 30/32 224 Pat Foley 26 M Grand Forks ND 67 7:40 1:19 3:34 147 45:50 16.1 1:43 166 30:48 10:16 1:29:32
153 24/40 352 Brie Siefken 22 F Jamestown ND 25 7:11 1:14 4:03 176 50:28 14.6 1:07 112 27:11 9:04 1:29:58
154 25/40 366 Laura Temp 23 F Grand Forks ND 104 8:30 1:27 2:53 174 50:22 14.7 1:07 113 27:11 9:04 1:29:59
155 9/14 228 Brittany Fox 19 F Wheaton MN 103 8:28 1:27 2:26 160 47:57 15.4 1:10 161 30:17 10:06 1:30:16
156 26/40 274 Darcy Kasprick 28 F Fargo ND 167 9:22 1:36 3:01 152 46:57 15.7 1:15 160 30:16 10:06 1:30:49
157 31/32 300 Nathan Mack 29 M Kensal ND 115 8:44 1:30 2:24 161 48:16 15.3 0:35 170 31:19 10:27 1:31:15
158 10/14 354 Lauren Sinclair 15 F Detroit Lakes MN 125 8:51 1:31 5:26 178 50:39 14.6 0:41 89 25:58 8:40 1:31:33
159 14/30 283 Marie Knodel 30 F Fargo ND 145 9:05 1:33 3:19 153 46:59 15.7 1:13 174 31:36 10:32 1:32:09
160 27/40 206 Melissa Davis 28 F Moorhead MN 77 7:46 1:20 4:18 166 49:02 15.1 1:01 159 30:15 10:05 1:32:20
161 28/40 351 Rebecca Scraper 25 F Park Rapids MN 138 8:59 1:32 3:09 137 44:53 16.4 0:41 191 34:47 11:36 1:32:27
162 15/30 250 Colleen Heimstead 38 F Fargo ND 177 9:34 1:38 4:27 141 45:11 16.3 1:15 180 32:12 10:44 1:32:37
163 11/14 318 Jenny Noreen 18 F Hawley MN 150 9:07 1:34 2:46 163 48:37 15.2 1:03 172 31:23 10:28 1:32:54
164 16/30 287 Nicole Larson 30 F Edina MN 199 10:26 1:47 2:36 183 50:53 14.5 0:56 134 28:18 9:26 1:33:08
165 26/29 371 Rachel Wallock 34 M West Fargo ND 211 18:23 3:08 3:17 111 42:51 17.2 1:05 127 27:49 9:17 1:33:23
166 15/21 272 Tami Kalpakoff 45 F Little Falls MN 194 10:10 1:44 5:42 179 50:39 14.6 0:59 87 25:55 8:39 1:33:23
167 17/30 400 Heather Seaberg 35 F Detroit Lakes MN 196 10:20 1:46 2:06 154 47:05 15.7 0:58 186 32:59 11:00 1:33:25
168 27/29 227 John Foss 37 M Baxter MN 56 7:36 1:18 3:33 136 44:45 16.5 1:58 195 35:46 11:56 1:33:36
169 28/29 345 Rob Sanderson 33 M West Fargo ND 122 8:50 1:31 4:01 173 50:19 14.7 1:00 147 29:29 9:50 1:33:36
170 18/30 293 Chanelle Lende 30 F Fargo ND 129 8:54 1:31 3:55 175 50:23 14.6 0:58 148 29:29 9:50 1:33:36
171 12/14 398 Celeste Koppe 15 F Detroit Lakes MN 124 8:51 1:31 5:24 177 50:34 14.6 0:47 132 28:16 9:26 1:33:50
172 29/40 132 Jennifer Beam 25 F Fargo ND 90 8:01 1:22 2:50 189 52:28 14.1 0:34 157 30:04 10:02 1:33:53
173 30/40 172 Monica Ammerman 29 F Detroit Lakes MN 202 11:09 1:54 2:50 150 46:08 16.0 1:28 182 32:37 10:53 1:34:10
174 16/21 323 Carol Olson 48 F Hawley MN 182 9:42 1:39 2:03 188 52:15 14.1 0:46 149 29:33 9:51 1:34:16
175 5/7 203 Sander Dagen 15 M Karlstad MN 164 9:17 1:35 4:33 191 54:33 13.5 0:53 77 25:25 8:29 1:34:39
176 17/21 320 Peggy Olivas 40 F Grand Forks ND 102 8:27 1:27 3:05 151 46:22 15.9 1:35 193 35:23 11:48 1:34:51
177 31/40 305 Joy McAllen 25 F Grand Forks ND 144 9:03 1:33 4:06 185 51:47 14.3 0:53 141 29:08 9:43 1:34:55
178 19/30 302 Cristiane Marcil 32 F Fargo ND 184 9:43 1:40 2:23 184 51:27 14.3 0:40 167 31:00 10:20 1:35:11
179 18/21 277 Deb Kazmierczak 42 F Moorhead MN 200 10:50 1:51 4:23 190 52:47 14.0 0:56 99 26:25 8:49 1:35:18
180 20/30 175 Stephanie Astrup 36 F Fargo ND 180 9:40 1:39 3:10 168 49:21 15.0 0:58 183 32:41 10:54 1:35:47
181 13/14 218 Dominique Erich 17 F Alexandria MN 37 7:26 1:16 2:52 159 47:47 15.4 1:48 196 36:04 12:02 1:35:54
182 32/32 181 Andrew Bloomquist 22 M Robbinsdale MN 118 8:48 1:30 8:40 167 49:12 15.0 2:17 114 27:11 9:04 1:36:05
183 21/30 122 Kari Gloege 37 F Detroit Lakes MN 198 10:24 1:47 2:37 169 49:27 14.9 1:09 184 32:52 10:58 1:36:28
184 22/30 120 Jennifer Mrozek 36 F Paynesville MN 179 9:38 1:39 2:11 139 45:10 16.3 2:03 205 39:46 13:16 1:38:46
185 25/27 211 Jon Drechsel 43 M Moorhead MN 121 8:49 1:31 4:26 170 49:42 14.8 1:02 192 35:07 11:43 1:39:04
186 32/40 261 Deidre Holth 27 F Grand Forks ND 163 9:14 1:35 1:57 180 50:41 14.6 0:47 198 36:36 12:12 1:39:12
187 33/40 355 Stacy Smith 28 F Fargo ND 156 9:09 1:34 3:52 148 46:07 16.0 2:33 200 37:52 12:38 1:39:32
188 34/40 315 Emily Netland 27 F Fargo ND 110 8:39 1:29 2:39 198 57:15 12.9 0:41 164 30:46 10:16 1:39:57
189 35/40 347 Amber Schaffer 22 F Fargo ND 204 11:52 2:02 3:16 182 50:50 14.5 0:38 189 34:23 11:28 1:40:56
190 23/30 289 Jessica Lee 30 F West Fargo ND 108 8:36 1:28 3:04 197 57:00 12.9 1:24 169 31:06 10:22 1:41:08
191 26/27 202 Justin Dagen 49 M Karlstad MN 203 11:23 1:57 3:28 202 58:27 12.6 0:44 117 27:17 9:06 1:41:17
192 24/30 281 Jill Klinker 31 F Fargo ND 158 9:10 1:34 3:53 149 46:08 16.0 2:31 206 40:15 13:25 1:41:54
193 19/21 214 Kathryn Dwyer 47 F New York NY 149 9:07 1:34 2:56 200 57:53 12.7 1:13 177 31:44 10:35 1:42:51
194 36/40 368 Emily Turitto 23 F Bismarck ND 127 8:52 1:31 2:47 199 57:21 12.9 0:47 187 33:22 11:08 1:43:06
195 25/30 265 Betsy Jensen 33 F Stephen MN 107 8:35 1:28 3:29 186 52:09 14.2 1:19 201 38:15 12:45 1:43:45
196 29/29 386 Sam Gagliardi 38 M Minneapolis MN 213 31:51 5:26 4:17 76 40:48 18.1 1:12 107 27:02 9:01 1:45:06
197 26/30 259 Stacey Holm 35 F Moorhead MN 166 9:20 1:36 4:33 201 58:07 12.7 1:06 181 32:36 10:52 1:45:40
198 37/40 342 Jessica Rognlien 22 F Fargo ND 63 7:39 1:19 4:04 195 56:31 13.1 1:19 199 36:59 12:20 1:46:30
199 27/30 263 Shari Hulteen 30 F Coleraine MN 187 9:45 1:40 2:50 193 56:02 13.2 1:00 202 38:44 12:55 1:48:19
200 2/3 276 Susan Kavanaugh 52 F East Gull Lake MN 168 9:23 1:36 2:53 192 54:42 13.5 1:47 204 39:38 13:13 1:48:20
201 20/21 241 Katie Hall 45 F Hawley MN 173 9:26 1:37 3:26 206 1:04:38 11.4 0:37 165 30:46 10:16 1:48:51
202 28/30 171 Jaime Aasen 32 F West Fargo ND 190 9:51 1:41 3:40 204 1:02:59 11.7 1:13 190 34:44 11:35 1:52:26
203 38/40 296 Ann Longtin 25 F Crookston MN 195 10:19 1:46 4:00 196 56:45 13.0 1:05 207 41:09 13:43 1:53:16
204 29/30 370 Jennifer Vonpinnon 35 F West Fargo ND 192 10:01 1:43 3:27 205 1:03:15 11.7 1:02 194 35:36 11:52 1:53:18
205 30/30 209 Amy Denardo 33 F Detroit Lakes MN 185 9:44 1:40 3:22 203 1:00:33 12.2 1:22 203 39:28 13:10 1:54:27
206 3/3 369 Nancy Veronen 58 F Minneapolis MN 201 11:00 1:53 3:55 194 56:09 13.1 1:08 208 43:21 14:27 1:55:32
207 6/7 336 Lucas Quibell 8 M Fargo ND 206 12:12 2:05 3:07 210 1:12:14 10.2 0:54 163 30:24 10:08 1:58:47
208 27/27 335 John Quibell 47 M Fargo ND 207 12:16 2:06 3:00 211 1:12:16 10.2 1:29 197 36:23 12:08 2:05:21
209 21/21 385 Lynn Dunham 49 F Roseau MN 205 12:02 2:03 4:46 208 1:05:40 11.2 1:23 211 53:30 17:50 2:17:20
210 39/40 327 Kristen Otto 28 F Warroao MN 209 14:56 2:33 4:45 209 1:05:42 11.2 1:24 212 53:31 17:51 2:20:15
211 40/40 391 Carrie Tuomala 24 F Fargo ND 208 14:54 2:33 4:49 207 1:05:39 11.2 1:24 213 53:31 17:51 2:20:15
212 14/14 266 Annabel Jiran 12 F Grand Forks ND 210 15:34 2:40 4:36 212 1:47:04 6.9 1:11 210 45:53 15:18 2:54:16
213 7/7 192 Charles Carlson 12 M Hawley MN 212 21:43 3:42 4:26 213 1:47:13 6.9 1:09 209 45:34 15:12 3:00:04
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
DISQUALIFIED OR DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
204 Josepha Danz 22 F Fargo ND 1 1:26 0:15 2:38 1 37:40 19.6 1:36 2 24:23 8:08 1:07:42
288 Doug Laudon 61 M Detroit Lakes MN 2 8:19 1:25 3:40 2 57:47 12.8 3:13 1 15:36 5:12 1:28:33
193 Sarah Carlson 37 F Mandan ND 3 9:50 1:41 2:07
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Philip Imholte Duluth MN 29 M 5:47 1:00
2 Lincoln Murdoch Omaha NE 52 M 5:50 1:00
3 Rob Kaufman Chanhassen MN 46 M 6:11 1:04
4 Travis King Detroit Lakes MN 15 M 6:24 1:06
5 Jenny Zetocha Fargo ND 17 F 6:28 1:07
6 Kimberley Henze Fargo ND 17 F 6:28 1:07
7 Meghan Schreier West Fargo ND 17 F 6:30 1:07
8 Holly Romenesko Chaska MN 35 F 6:31 1:07
9 Annie Whitson Sartell MN 43 F 6:40 1:09
10 Jon Steckler Minneapolis MN 33 M 6:43 1:09
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Tony Carter Coleraine Mn 51 M 00:31:25 23.5
2 Lincoln Murdoch Omaha Ne 52 M 00:31:31 23.4
3 Steve Howe Edina Mn 42 M 00:31:48 23.2
4 Rob Kaufman Chanhassen Mn 46 M 00:32:23 22.8
5 Brian Maas Plymouth Mn 48 M 00:32:34 22.7
6 Rick Paczkowski Fargo Nd 31 M 00:34:01 21.7
7 Sam Kalscheur Fargo Nd 21 M 00:34:03 21.7
8 Sean Cooley Grand Fors Nd 24 M 00:34:13 21.6
9 Derek Hamby Colorado Sprin Co 35 M 00:34:17 21.5
10 Michael Preszler Brookings Sd 21 M 00:34:17 21.5
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Kurt Rettig Medina ND 22 M 17:48 5:56
2 Ben Bruce Fosston MN 26 M 18:14 6:05
3 Tony Carter Coleraine MN 51 M 19:02 6:21
4 Brent Krocak Minneapolis MN 29 M 19:23 6:28
5 Steve Howe Edina MN 42 M 19:24 6:28
6 Lincoln Murdoch Omaha NE 52 M 19:44 6:35
7 Jeffrey Mellgren Waconia MN 20 M 19:48 6:36
8 Brian Maas Plymouth MN 48 M 20:27 6:49
9 Robert Power Barnesville MN 31 M 20:31 6:51
10 Sam Kalscheur Fargo ND 21 M 20:37 6:53
INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 311 Lincoln Murdoch 52 M Omaha NE 2 5:50 1:00 1:02 2 31:31 23.4 0:41 6 19:44 6:35 58:45
2 124 Steve Howe 42 M Edina MN 16 7:11 1:14 1:00 3 31:48 23.2 0:39 5 19:24 6:28 1:00:00
3 194 Tony Carter 51 M Coleraine MN 38 7:34 1:18 1:18 1 31:25 23.5 0:50 3 19:02 6:21 1:00:07
4 394 Rob Kaufman 46 M Chanhassen MN 3 6:11 1:04 0:45 4 32:23 22.8 0:44 32 22:23 7:28 1:02:25
5 298 Brian Maas 48 M Plymouth MN 21 7:18 1:15 1:20 5 32:34 22.7 0:54 8 20:27 6:49 1:02:31
6 399 Kurt Rettig 22 M Medina ND 32 7:30 1:17 2:47 17 35:07 21.0 0:37 1 17:48 5:56 1:03:46
7 199 Sean Cooley 24 M Grand Fors ND 8 6:55 1:11 1:39 8 34:13 21.6 0:47 12 20:44 6:55 1:04:15
8 264 Philip Imholte 29 M Duluth MN 1 5:47 1:00 1:18 27 36:15 20.4 0:30 11 20:37 6:53 1:04:26
9 332 Robert Power 31 M Barnesville MN 6 6:51 1:10 1:34 13 34:52 21.2 0:47 9 20:31 6:51 1:04:32
10 187 Ben Bruce 26 M Fosston MN 30 7:28 1:17 1:25 31 36:45 20.1 0:50 2 18:14 6:05 1:04:40
11 273 Sam Kalscheur 21 M Fargo ND 10 7:00 1:12 2:06 7 34:03 21.7 1:07 10 20:37 6:53 1:04:51
12 286 Brent Krocak 29 M Minneapolis MN 65 7:50 1:21 1:37 18 35:14 20.9 1:10 4 19:23 6:28 1:05:11
13 333 Michael Preszler 21 M Brookings SD 56 7:43 1:19 1:33 10 34:17 21.5 1:02 13 20:49 6:57 1:05:22
14 356 Jon Steckler 33 M Minneapolis MN 5 6:43 1:09 1:09 12 34:44 21.2 0:46 28 22:08 7:23 1:05:27
15 329 Rick Paczkowski 31 M Fargo ND 28 7:27 1:17 1:38 6 34:01 21.7 1:20 21 21:41 7:14 1:06:04
16 384 Steven Barnett 30 M Aberdeen SD 12 7:04 1:13 1:39 11 34:24 21.5 0:45 42 23:22 7:48 1:07:12
17 195 Tom Clow 48 M Fargo ND 79 8:36 1:28 1:29 15 35:02 21.1 0:50 20 21:39 7:13 1:07:34
18 397 Mark Johnson 40 M Moorhead MN 43 7:35 1:18 1:59 22 35:47 20.6 0:54 19 21:31 7:11 1:07:45
19 247 Austin Hauck 29 M Fargo ND 73 8:01 1:22 1:30 19 35:21 20.9 0:44 30 22:18 7:26 1:07:53
20 348 Brandon Scheel 34 M Mankato MN 40 7:34 1:18 1:52 23 35:55 20.5 0:41 25 21:56 7:19 1:07:55
21 309 Colin Moran 32 M West Fargo ND 33 7:30 1:17 2:10 20 35:31 20.8 1:04 33 22:34 7:32 1:08:47
22 307 Jeffrey Mellgren 20 M Waconia MN 41 7:35 1:18 3:36 37 37:41 19.6 0:37 7 19:48 6:36 1:09:14
23 198 Jake Cooley 20 M Grand Forks ND 34 7:31 1:17 2:15 16 35:03 21.1 1:09 45 23:44 7:55 1:09:40
24 133 Derek Hamby 35 M Colorado Springs CO 58 7:44 1:19 2:35 9 34:17 21.5 0:55 52 24:14 8:05 1:09:43
25 208 Mark Demos 36 M Maple Grove MN 59 7:46 1:20 1:56 34 37:12 19.8 0:46 31 22:19 7:27 1:09:57
26 230 David Froslie 45 M Dilworth MN 88 9:06 1:33 1:32 26 36:03 20.5 1:35 26 22:03 7:21 1:10:17
27 381 Jon Wutzke 44 M Fargo ND 75 8:08 1:24 2:02 28 36:33 20.2 1:21 29 22:15 7:25 1:10:18
28 362 William Stroozas 53 M Duluth MN 17 7:14 1:14 2:06 35 37:18 19.8 1:20 35 22:51 7:37 1:10:47
29 246 David Hatten 53 M Fargo ND 46 7:37 1:18 2:52 25 35:58 20.5 1:23 41 23:14 7:45 1:11:02
30 226 Ken Foltz 44 M Detroit Lakes MN 66 7:53 1:21 2:26 30 36:35 20.2 1:33 34 22:42 7:34 1:11:08
31 186 Scott Brown 28 M Moorhead MN 13 7:09 1:13 1:54 41 38:27 19.2 0:37 40 23:13 7:45 1:11:17
32 248 Greggory Haynes 20 M Oak Grove MO 29 7:28 1:17 1:24 45 39:05 18.9 0:28 36 22:58 7:40 1:11:20
33 389 Frode Tilden 32 M Fargo ND 71 7:58 1:22 2:44 14 35:01 21.1 1:42 48 23:58 8:00 1:11:21
34 180 Nathan Blake 28 M Saint Joseph MO 26 7:26 1:16 1:48 43 38:42 19.1 1:46 22 21:44 7:15 1:11:23
35 280 Justin Klabo 26 M Saint Louis Park MN 15 7:11 1:14 2:07 52 39:37 18.6 0:32 27 22:04 7:22 1:11:29
36 393 Thaddeus McCamant 48 M Frazee MN 78 8:27 1:27 2:19 46 39:07 18.9 0:34 23 21:48 7:16 1:12:13
37 177 Erik Berg 53 M Fargo ND 20 7:17 1:15 2:30 38 37:47 19.5 1:09 46 23:45 7:55 1:12:25
38 396 Jay Richardson 49 M Fargo ND 76 8:10 1:24 1:39 24 35:57 20.5 0:35 67 26:15 8:45 1:12:33
39 372 Benjamin Walter 19 M Cologne MN 39 7:34 1:18 3:42 42 38:28 19.2 1:45 17 21:09 7:03 1:12:35
40 235 Jon Gerhart 30 M Mankato MN 62 7:47 1:20 3:15 55 39:56 18.5 1:06 14 20:50 6:57 1:12:51
41 219 Jj Fankhanel 34 M Pelican Rapids MN 36 7:33 1:18 1:34 40 38:19 19.3 0:33 56 24:57 8:19 1:12:52
42 387 Travis King 15 M Detroit Lakes MN 4 6:24 1:06 2:01 81 43:20 17.0 0:36 16 21:07 7:03 1:13:25
43 337 Travis Reisch 25 M Saint Paul MN 68 7:55 1:21 1:57 49 39:27 18.7 0:48 44 23:40 7:54 1:13:44
44 258 Matthew Holland 30 M Moorhead MN 23 7:22 1:16 1:35 29 36:35 20.2 0:50 80 27:45 9:15 1:14:04
45 257 Kyle Hilleren 22 M Benson MN 27 7:27 1:16 1:58 56 39:59 18.5 0:38 51 24:14 8:05 1:14:13
46 178 Thane Bergh 42 M East Grand Forks MN 60 7:46 1:20 2:41 53 39:40 18.6 1:03 39 23:11 7:44 1:14:19
47 314 Aaron Nelson 32 M Roseau MN 55 7:43 1:19 1:35 39 37:58 19.4 0:56 66 26:14 8:45 1:14:23
48 271 Cory Kacer 39 M Maple Grove MN 97 9:30 1:38 2:17 58 40:41 18.1 0:32 18 21:29 7:10 1:14:27
49 229 Thomas Frerichs 41 M Plymouth MN 11 7:03 1:12 2:28 36 37:25 19.7 1:19 71 26:59 9:00 1:15:12
50 129 Josh Beatty 29 M Minneapolis MN 63 7:48 1:20 2:35 84 44:03 16.8 0:19 15 21:02 7:01 1:15:44
51 290 Tony Lehr 21 M Minnetonka MN 22 7:20 1:15 2:58 65 41:03 18.0 1:29 37 23:03 7:41 1:15:51
52 331 John Pecchia 27 M St Paul MN 89 9:08 1:34 2:30 32 37:05 19.9 1:27 68 26:23 8:48 1:16:30
53 291 Dave Leker 43 M Moorhead MN 61 7:47 1:20 2:26 71 41:51 17.6 0:29 54 24:16 8:06 1:16:47
54 236 Joe Gordon 26 M Saint Paul MN 54 7:42 1:19 1:51 74 42:03 17.6 0:52 55 24:36 8:12 1:17:01
55 191 Andrew Carlson 13 M Mandan ND 19 7:16 1:15 2:46 67 41:24 17.8 0:43 57 24:58 8:20 1:17:04
56 334 Todd Preszler 44 M Mandan ND 80 8:42 1:29 2:33 76 42:10 17.5 0:45 38 23:06 7:42 1:17:13
57 310 Derek Muir 26 M Grand Forks ND 50 7:39 1:19 3:08 77 42:16 17.5 0:51 43 23:23 7:48 1:17:15
58 239 Steve Hagen 28 M Moorhead MN 49 7:38 1:18 2:42 21 35:42 20.7 1:20 90 30:08 10:03 1:17:27
59 390 James Tollefson 39 M Detroit Lakes MN 9 6:59 1:12 2:31 66 41:05 18.0 1:38 59 25:23 8:28 1:17:33
60 262 Neil Howe 39 M Plymouth MN 77 8:16 1:25 3:30 44 39:04 18.9 1:49 58 24:59 8:20 1:17:35
61 123 Mark Hewitt 56 M Park Rapids MN 37 7:33 1:18 2:49 47 39:26 18.7 1:15 73 27:09 9:03 1:18:09
62 173 Ben Anderson 33 M Carlton MN 48 7:38 1:18 1:50 85 44:11 16.7 1:03 50 24:09 8:03 1:18:49
63 222 Gary Fisher 45 M Fargo ND 57 7:44 1:19 2:41 48 39:27 18.7 3:39 62 25:31 8:31 1:18:59
64 378 Greg Wiegand 27 M Grand Forks ND 72 7:59 1:22 2:46 54 39:42 18.6 1:51 75 27:15 9:05 1:19:30
65 279 Bret Kinzler 21 M Kensal ND 47 7:38 1:18 2:28 68 41:31 17.8 0:30 79 27:26 9:09 1:19:31
66 238 Ben Hadden 35 M Minnetonka MN 18 7:14 1:14 3:35 59 40:44 18.1 1:47 69 26:28 8:50 1:19:46
67 383 Phillip Zweerink 34 M Saint Joseph MO 25 7:25 1:16 2:31 51 39:35 18.6 2:17 83 28:17 9:26 1:20:02
68 321 Andrew Oliver 22 M Pelican Rapids MN 64 7:49 1:20 2:24 87 44:33 16.6 1:46 47 23:49 7:57 1:20:18
69 232 Brad Gawboy 50 M Maple Grove MN 14 7:10 1:14 2:17 57 40:34 18.2 1:56 84 28:26 9:29 1:20:22
70 190 Eric Card 37 M Hawley MN 42 7:35 1:18 1:46 64 40:59 18.0 1:11 85 29:15 9:45 1:20:44
71 223 Jeffrey Fix 30 M Inver Grove Height MN 45 7:37 1:18 2:59 60 40:46 18.1 1:31 82 27:56 9:19 1:20:48
72 182 Kevin Boren 32 M Woodbury MN 24 7:25 1:16 3:00 33 37:07 19.9 1:40 98 31:45 10:35 1:20:53
73 304 Scott Masteller 46 M Eaton Rapids MI 92 9:09 1:34 3:23 72 41:54 17.6 0:41 65 26:01 8:41 1:21:05
74 303 Dan Masteller 43 M Alexandria MN 91 9:09 1:34 3:27 70 41:49 17.6 0:53 63 25:51 8:37 1:21:06
75 225 Clem Foltz 16 M Detroit Lakes MN 7 6:54 1:11 2:09 96 50:09 14.7 0:50 24 21:54 7:18 1:21:53
76 361 Jeff Stromswold 25 M Moorhead MN 35 7:32 1:17 3:28 91 45:46 16.1 1:03 53 24:15 8:05 1:22:00
77 200 Andy Cox 26 M Dilworth MN 31 7:29 1:17 2:24 89 44:55 16.4 0:48 70 26:53 8:58 1:22:27
78 196 Brent Colgan 35 M St Joseph MO 67 7:54 1:21 3:39 90 45:33 16.2 0:38 61 25:27 8:29 1:23:09
79 220 Randy Fenley 47 M Grand Forks ND 94 9:13 1:35 3:09 69 41:40 17.7 1:53 78 27:24 9:08 1:23:17
80 353 Craig Silvernagel 40 M McVille ND 85 8:55 1:32 3:45 79 42:50 17.2 1:43 77 27:20 9:07 1:24:30
81 184 John Brainard 50 M Ada MN 53 7:40 1:19 2:52 63 40:57 18.0 1:47 95 31:20 10:27 1:24:35
82 339 Todd Rens 42 M Champlin MN 93 9:11 1:34 2:49 61 40:48 18.1 1:30 97 31:41 10:34 1:25:57
83 215 Paul Eddy 41 M Northfield MN 87 9:05 1:33 3:58 73 41:57 17.6 1:25 88 29:39 9:53 1:26:02
84 357 Kevin Stein 37 M McVille ND 51 7:39 1:19 2:56 86 44:27 16.6 1:40 86 29:28 9:50 1:26:08
85 324 Dan Olson 47 M Theif River Falls MN 70 7:57 1:22 3:22 83 43:52 16.8 1:16 91 30:18 10:06 1:26:43
86 126 Chris Johnson 34 M West Fargo ND 74 8:04 1:23 3:08 50 39:29 18.7 1:57 100 34:21 11:27 1:26:56
87 388 David Squires 45 M Detroit Lakes MN 86 8:58 1:32 4:24 78 42:39 17.3 1:17 89 29:46 9:56 1:27:03
88 359 Cole Strem 23 M Crookston MN 69 7:56 1:21 2:24 97 50:17 14.7 1:07 64 25:54 8:38 1:27:36
89 131 Doug Burgum 53 M Horace ND 98 10:24 1:47 2:20 75 42:05 17.5 1:15 96 31:39 10:33 1:27:40
90 278 Steve Kern 41 M Champlin MN 90 9:08 1:34 3:02 82 43:21 17.0 1:12 99 32:01 10:41 1:28:42
91 201 Brooks Dagen 20 M Karlstad MN 96 9:20 1:36 2:51 99 52:09 14.2 0:46 49 23:59 8:00 1:29:01
92 224 Pat Foley 26 M Grand Forks ND 52 7:40 1:19 3:34 92 45:50 16.1 1:43 93 30:48 10:16 1:29:32
93 300 Nathan Mack 29 M Kensal ND 81 8:44 1:30 2:24 93 48:16 15.3 0:35 94 31:19 10:27 1:31:15
94 371 Rachel Wallock 34 M West Fargo ND 102 18:23 3:08 3:17 80 42:51 17.2 1:05 81 27:49 9:17 1:33:23
95 227 John Foss 37 M Baxter MN 44 7:36 1:18 3:33 88 44:45 16.5 1:58 102 35:46 11:56 1:33:36
96 345 Rob Sanderson 33 M West Fargo ND 84 8:50 1:31 4:01 98 50:19 14.7 1:00 87 29:29 9:50 1:33:36
97 203 Sander Dagen 15 M Karlstad MN 95 9:17 1:35 4:33 100 54:33 13.5 0:53 60 25:25 8:29 1:34:39
98 181 Andrew Bloomquist 22 M Robbinsdale MN 82 8:48 1:30 8:40 94 49:12 15.0 2:17 74 27:11 9:04 1:36:05
99 211 Jon Drechsel 43 M Moorhead MN 83 8:49 1:31 4:26 95 49:42 14.8 1:02 101 35:07 11:43 1:39:04
100 202 Justin Dagen 49 M Karlstad MN 99 11:23 1:57 3:28 101 58:27 12.6 0:44 76 27:17 9:06 1:41:17
101 386 Sam Gagliardi 38 M Minneapolis MN 104 31:51 5:26 4:17 62 40:48 18.1 1:12 72 27:02 9:01 1:45:06
102 336 Lucas Quibell 8 M Fargo ND 100 12:12 2:05 3:07 102 1:12:14 10.2 0:54 92 30:24 10:08 1:58:47
103 335 John Quibell 47 M Fargo ND 101 12:16 2:06 3:00 103 1:12:16 10.2 1:29 103 36:23 12:08 2:05:21
104 192 Charles Carlson 12 M Hawley MN 103 21:43 3:42 4:26 104 1:47:13 6.9 1:09 104 45:34 15:12 3:00:04
INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 301 Tara Makinen 29 F Duluth MN 8 7:07 1:13 1:25 1 34:33 21.4 0:44 1 21:15 7:05 1:05:02
2 207 Erica Delin 23 F St. Paul MN 15 7:40 1:19 2:02 5 38:17 19.3 1:16 3 22:02 7:21 1:11:15
3 270 Jennifer Jorgenson 37 F Bloomington MN 21 8:15 1:25 1:23 2 36:05 20.5 1:14 22 25:47 8:36 1:12:41
4 243 Elisabeth Hanson 18 F Moorhead MN 49 8:56 1:32 1:41 10 39:52 18.5 0:55 2 21:36 7:12 1:12:56
5 308 Kalie Mix 20 F Grand Rapids MN 37 8:48 1:30 1:38 3 36:37 20.2 0:56 18 25:29 8:30 1:13:25
6 237 Rachel Gordon 24 F Saint Paul MN 6 6:50 1:10 1:56 4 38:12 19.3 0:43 34 26:47 8:56 1:14:26
7 326 Pam Osmundson 42 F Wahpeton ND 36 8:47 1:30 1:56 8 39:23 18.7 0:48 8 24:01 8:01 1:14:54
8 292 Lindsey Leker 27 F Moorhead MN 89 9:44 1:40 1:47 13 40:36 18.2 0:35 5 23:12 7:44 1:15:51
9 233 Chelsea Gawboy 19 F Maple Grove MN 7 7:01 1:12 2:38 22 41:32 17.8 0:40 11 24:08 8:03 1:15:58
10 210 Nicole Dolence 27 F Moorhead MN 22 8:18 1:25 2:30 9 39:39 18.6 1:02 21 25:39 8:33 1:17:04
11 349 Meghan Schreier 17 F West Fargo ND 3 6:30 1:07 3:04 30 42:41 17.3 0:37 12 24:24 8:08 1:17:14
12 134 Megan Swenson 26 F Hawley MN 44 8:53 1:31 2:41 19 41:20 17.9 1:02 6 23:35 7:52 1:17:29
13 376 Suzy Wheeler 21 F Eau Claire WI 50 8:58 1:32 2:12 25 42:06 17.5 1:20 4 23:10 7:44 1:17:43
14 234 Nina Gerber 36 F East Grand Forks MN 55 9:01 1:33 2:03 12 40:08 18.4 0:34 26 26:02 8:41 1:17:48
15 251 Sheryl Hemkin 41 F Ann Arbor MI 13 7:38 1:19 1:32 28 42:23 17.4 0:39 27 26:08 8:43 1:18:18
16 295 Sally Loeffler 31 F Fargo ND 84 9:41 1:39 1:57 18 41:02 18.0 1:15 13 24:28 8:10 1:18:21
17 344 Abby Roth 28 F Minneapolis MN 60 9:05 1:33 3:18 17 41:00 18.0 0:49 17 25:19 8:27 1:19:29
18 350 Rachel Schultz 36 F Lino Lakes MN 63 9:08 1:34 1:43 6 39:06 18.9 1:07 54 28:31 9:31 1:19:33
19 189 Danelle Card 29 F Hawley MN 54 9:01 1:33 2:36 21 41:29 17.8 1:00 19 25:32 8:31 1:19:35
20 240 Natalie Hager 13 F Afton MN 12 7:32 1:17 1:24 34 43:15 17.1 0:44 37 27:09 9:03 1:20:02
21 375 Kai Western 31 F Fargo ND 47 8:55 1:32 2:50 14 40:39 18.2 1:52 24 25:57 8:39 1:20:12
22 365 Angela Tangen 30 F Fargo ND 35 8:44 1:30 1:57 16 40:51 18.1 1:08 48 28:00 9:20 1:20:38
23 179 Bre Bian 22 F Moorhead MN 34 8:43 1:30 2:11 51 45:10 16.3 0:51 7 23:47 7:56 1:20:39
24 306 Liz McCarty 24 F Fargo ND 39 8:51 1:31 2:09 46 44:16 16.7 1:25 9 24:02 8:01 1:20:40
25 343 Holly Romenesko 35 F Chaska MN 4 6:31 1:07 1:56 47 44:30 16.6 1:16 32 26:37 8:53 1:20:48
26 174 Sarah Asplin 27 F Maple Grove MN 27 8:31 1:27 2:41 7 39:14 18.8 1:55 55 28:41 9:34 1:20:59
27 294 Kelley Lewis 25 F Barnesville MN 65 9:10 1:34 3:09 41 43:41 16.9 0:44 15 24:37 8:13 1:21:19
28 285 Jamie Krabbenhoft 26 F Sabin MN 67 9:11 1:34 3:08 43 43:45 16.9 0:43 14 24:36 8:12 1:21:19
29 322 Grace Oliver 17 F Pelican Rapids MN 16 7:42 1:19 2:57 44 43:52 16.8 0:46 30 26:15 8:45 1:21:29
30 340 Lauren Roach 22 F Edina MN 20 8:10 1:24 3:20 29 42:36 17.3 0:49 38 27:10 9:04 1:22:03
31 252 Anita Henderson 35 F Detroit Lakes MN 78 9:27 1:37 1:50 24 41:54 17.6 0:36 52 28:24 9:28 1:22:09
32 176 Jean Badar 33 F Fargo ND 74 9:24 1:37 1:34 15 40:50 18.1 0:59 60 29:28 9:50 1:22:14
33 377 Annie Whitson 43 F Sartell MN 5 6:40 1:09 2:04 23 41:35 17.7 1:20 75 31:04 10:22 1:22:42
34 109 Noelle Clouse 32 F West Fargo ND 73 9:24 1:37 2:17 31 42:43 17.3 2:06 28 26:14 8:45 1:22:42
35 254 Darin Henze 50 F Fargo ND 46 8:55 1:31 2:08 39 43:34 16.9 0:34 46 27:49 9:17 1:22:58
36 231 Julie Fudge 27 F Bismarck ND 48 8:55 1:32 1:50 48 44:34 16.6 1:14 36 27:06 9:02 1:23:36
37 249 Tiffany Scheel 35 F Fargo ND 19 8:06 1:23 2:05 55 45:38 16.2 0:42 41 27:14 9:05 1:23:43
38 205 Leola Daul 47 F Fargo ND 68 9:13 1:35 1:37 54 45:28 16.2 1:11 33 26:47 8:56 1:24:14
39 212 Sonya Drechsel 42 F Moorhead MN 51 8:59 1:32 2:32 20 41:28 17.8 1:19 67 30:00 10:00 1:24:16
40 242 Kristi Hall-Jiran 42 F Grand Forks ND 79 9:34 1:38 2:54 63 47:07 15.7 0:53 10 24:02 8:01 1:24:28
41 373 Tracey Wehrs 47 F Plymouth MN 75 9:25 1:37 3:07 33 43:09 17.1 1:12 45 27:39 9:13 1:24:29
42 382 Jenny Zetocha 17 F Fargo ND 1 6:28 1:07 3:08 64 47:09 15.7 0:28 42 27:22 9:08 1:24:33
43 130 Kathryn Helgaas 46 F Horace ND 96 10:03 1:43 2:51 37 43:22 17.0 1:36 35 26:52 8:58 1:24:42
44 213 Anya Dvirnak 23 F Bismark ND 32 8:40 1:29 2:37 11 39:53 18.5 2:13 78 31:24 10:28 1:24:45
45 255 Kimberley Henze 17 F Fargo ND 2 6:28 1:07 2:15 66 47:45 15.5 0:40 47 27:52 9:18 1:24:57
46 188 Susan Callies 46 F Fargo ND 86 9:42 1:40 2:50 35 43:18 17.0 1:34 44 27:39 9:13 1:25:01
47 341 Stacy Roers 28 F Grand Forks ND 56 9:02 1:33 2:58 26 42:13 17.5 1:31 59 29:23 9:48 1:25:05
48 317 Nichole Norby 20 F Detroit Lakes MN 28 8:32 1:28 3:02 53 45:28 16.2 0:37 43 27:35 9:12 1:25:12
49 197 Paula Comeau 25 F Fargo ND 23 8:25 1:27 1:39 69 48:26 15.2 0:41 29 26:14 8:45 1:25:23
50 221 Joleen Finken 40 F Duluth MN 76 9:25 1:37 2:11 42 43:44 16.9 1:54 49 28:15 9:25 1:25:27
51 392 Tamara Vanwechel 31 F Argusville ND 33 8:42 1:29 3:01 32 42:59 17.2 0:58 66 29:59 10:00 1:25:38
52 395 Leanne Montgomery 47 F Edina MN 94 9:54 1:42 2:27 40 43:40 16.9 0:50 58 29:17 9:46 1:26:06
53 299 Shelley Maattala 60 F Grand Forks ND 91 9:47 1:40 2:30 36 43:19 17.0 0:53 64 29:47 9:56 1:26:15
54 379 Julie Wilson 46 F Moorhead MN 57 9:03 1:33 1:56 45 44:15 16.7 2:29 56 28:57 9:39 1:26:38
55 253 Kristie Henricksen 43 F Eden Prairie MN 53 9:00 1:32 2:15 27 42:14 17.5 1:11 86 32:53 10:58 1:27:31
56 275 Kassi Kavanaugh 16 F East Gull Lake MN 10 7:14 1:14 2:23 65 47:43 15.5 0:50 65 29:57 9:59 1:28:04
57 183 Lisa Borgen 47 F Moorhead MN 92 9:50 1:41 2:43 38 43:22 17.0 2:44 63 29:33 9:51 1:28:09
58 244 Susan Hanson 38 F Fargo ND 81 9:36 1:39 3:08 71 48:48 15.1 1:35 20 25:33 8:31 1:28:38
59 297 Nancy Lueders 29 F Woodbury MN 42 8:52 1:31 2:12 72 48:52 15.1 0:43 53 28:24 9:28 1:29:00
60 360 Amy Stromswold 26 F Moorhead MN 38 8:48 1:30 4:19 83 50:45 14.5 0:43 16 24:58 8:20 1:29:31
61 352 Brie Siefken 22 F Jamestown ND 9 7:11 1:14 4:03 78 50:28 14.6 1:07 39 27:11 9:04 1:29:58
62 366 Laura Temp 23 F Grand Forks ND 26 8:30 1:27 2:53 76 50:22 14.7 1:07 40 27:11 9:04 1:29:59
63 228 Brittany Fox 19 F Wheaton MN 25 8:28 1:27 2:26 68 47:57 15.4 1:10 71 30:17 10:06 1:30:16
64 274 Darcy Kasprick 28 F Fargo ND 71 9:22 1:36 3:01 60 46:57 15.7 1:15 70 30:16 10:06 1:30:49
65 354 Lauren Sinclair 15 F Detroit Lakes MN 41 8:51 1:31 5:26 80 50:39 14.6 0:41 25 25:58 8:40 1:31:33
66 283 Marie Knodel 30 F Fargo ND 59 9:05 1:33 3:19 61 46:59 15.7 1:13 79 31:36 10:32 1:32:09
67 206 Melissa Davis 28 F Moorhead MN 17 7:46 1:20 4:18 73 49:02 15.1 1:01 69 30:15 10:05 1:32:20
68 351 Rebecca Scraper 25 F Park Rapids MN 52 8:59 1:32 3:09 49 44:53 16.4 0:41 91 34:47 11:36 1:32:27
69 250 Colleen Heimstead 38 F Fargo ND 80 9:34 1:38 4:27 52 45:11 16.3 1:15 81 32:12 10:44 1:32:37
70 318 Jenny Noreen 18 F Hawley MN 62 9:07 1:34 2:46 70 48:37 15.2 1:03 77 31:23 10:28 1:32:54
71 287 Nicole Larson 30 F Edina MN 101 10:26 1:47 2:36 85 50:53 14.5 0:56 51 28:18 9:26 1:33:08
72 272 Tami Kalpakoff 45 F Little Falls MN 97 10:10 1:44 5:42 81 50:39 14.6 0:59 23 25:55 8:39 1:33:23
73 400 Heather Seaberg 35 F Detroit Lakes MN 99 10:20 1:46 2:06 62 47:05 15.7 0:58 87 32:59 11:00 1:33:25
74 293 Chanelle Lende 30 F Fargo ND 45 8:54 1:31 3:55 77 50:23 14.6 0:58 61 29:29 9:50 1:33:36
75 398 Celeste Koppe 15 F Detroit Lakes MN 40 8:51 1:31 5:24 79 50:34 14.6 0:47 50 28:16 9:26 1:33:50
76 132 Jennifer Beam 25 F Fargo ND 18 8:01 1:22 2:50 90 52:28 14.1 0:34 68 30:04 10:02 1:33:53
77 172 Monica Ammerman 29 F Detroit Lakes MN 104 11:09 1:54 2:50 58 46:08 16.0 1:28 83 32:37 10:53 1:34:10
78 323 Carol Olson 48 F Hawley MN 85 9:42 1:39 2:03 89 52:15 14.1 0:46 62 29:33 9:51 1:34:16
79 320 Peggy Olivas 40 F Grand Forks ND 24 8:27 1:27 3:05 59 46:22 15.9 1:35 92 35:23 11:48 1:34:51
80 305 Joy McAllen 25 F Grand Forks ND 58 9:03 1:33 4:06 87 51:47 14.3 0:53 57 29:08 9:43 1:34:55
81 302 Cristiane Marcil 32 F Fargo ND 87 9:43 1:40 2:23 86 51:27 14.3 0:40 74 31:00 10:20 1:35:11
82 277 Deb Kazmierczak 42 F Moorhead MN 102 10:50 1:51 4:23 91 52:47 14.0 0:56 31 26:25 8:49 1:35:18
83 175 Stephanie Astrup 36 F Fargo ND 83 9:40 1:39 3:10 74 49:21 15.0 0:58 84 32:41 10:54 1:35:47
84 218 Dominique Erich 17 F Alexandria MN 11 7:26 1:16 2:52 67 47:47 15.4 1:48 94 36:04 12:02 1:35:54
85 122 Kari Gloege 37 F Detroit Lakes MN 100 10:24 1:47 2:37 75 49:27 14.9 1:09 85 32:52 10:58 1:36:28
86 120 Jennifer Mrozek 36 F Paynesville MN 82 9:38 1:39 2:11 50 45:10 16.3 2:03 102 39:46 13:16 1:38:46
87 261 Deidre Holth 27 F Grand Forks ND 69 9:14 1:35 1:57 82 50:41 14.6 0:47 95 36:36 12:12 1:39:12
88 355 Stacy Smith 28 F Fargo ND 64 9:09 1:34 3:52 56 46:07 16.0 2:33 97 37:52 12:38 1:39:32
89 315 Emily Netland 27 F Fargo ND 31 8:39 1:29 2:39 98 57:15 12.9 0:41 72 30:46 10:16 1:39:57
90 347 Amber Schaffer 22 F Fargo ND 105 11:52 2:02 3:16 84 50:50 14.5 0:38 89 34:23 11:28 1:40:56
91 289 Jessica Lee 30 F West Fargo ND 30 8:36 1:28 3:04 97 57:00 12.9 1:24 76 31:06 10:22 1:41:08
92 281 Jill Klinker 31 F Fargo ND 66 9:10 1:34 3:53 57 46:08 16.0 2:31 103 40:15 13:25 1:41:54
93 214 Kathryn Dwyer 47 F New York NY 61 9:07 1:34 2:56 100 57:53 12.7 1:13 80 31:44 10:35 1:42:51
94 368 Emily Turitto 23 F Bismarck ND 43 8:52 1:31 2:47 99 57:21 12.9 0:47 88 33:22 11:08 1:43:06
95 265 Betsy Jensen 33 F Stephen MN 29 8:35 1:28 3:29 88 52:09 14.2 1:19 98 38:15 12:45 1:43:45
96 259 Stacey Holm 35 F Moorhead MN 70 9:20 1:36 4:33 101 58:07 12.7 1:06 82 32:36 10:52 1:45:40
97 342 Jessica Rognlien 22 F Fargo ND 14 7:39 1:19 4:04 95 56:31 13.1 1:19 96 36:59 12:20 1:46:30
98 263 Shari Hulteen 30 F Coleraine MN 90 9:45 1:40 2:50 93 56:02 13.2 1:00 99 38:44 12:55 1:48:19
99 276 Susan Kavanaugh 52 F East Gull Lake MN 72 9:23 1:36 2:53 92 54:42 13.5 1:47 101 39:38 13:13 1:48:20
100 241 Katie Hall 45 F Hawley MN 77 9:26 1:37 3:26 105 1:04:38 11.4 0:37 73 30:46 10:16 1:48:51
101 171 Jaime Aasen 32 F West Fargo ND 93 9:51 1:41 3:40 103 1:02:59 11.7 1:13 90 34:44 11:35 1:52:26
102 296 Ann Longtin 25 F Crookston MN 98 10:19 1:46 4:00 96 56:45 13.0 1:05 104 41:09 13:43 1:53:16
103 370 Jennifer Vonpinnon 35 F West Fargo ND 95 10:01 1:43 3:27 104 1:03:15 11.7 1:02 93 35:36 11:52 1:53:18
104 209 Amy Denardo 33 F Detroit Lakes MN 88 9:44 1:40 3:22 102 1:00:33 12.2 1:22 100 39:28 13:10 1:54:27
105 369 Nancy Veronen 58 F Minneapolis MN 103 11:00 1:53 3:55 94 56:09 13.1 1:08 105 43:21 14:27 1:55:32
106 385 Lynn Dunham 49 F Roseau MN 106 12:02 2:03 4:46 107 1:05:40 11.2 1:23 107 53:30 17:50 2:17:20
107 327 Kristen Otto 28 F Warroao MN 108 14:56 2:33 4:45 108 1:05:42 11.2 1:24 108 53:31 17:51 2:20:15
108 391 Carrie Tuomala 24 F Fargo ND 107 14:54 2:33 4:49 106 1:05:39 11.2 1:24 109 53:31 17:51 2:20:15
109 266 Annabel Jiran 12 F Grand Forks ND 109 15:34 2:40 4:36 109 1:47:04 6.9 1:11 106 45:53 15:18 2:54:16
FEMALE AGE GROUP RESULTS 2 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 243 Elisabeth Hanson 18 F Moorhead MN 12 8:56 1:32 1:41 1 39:52 18.5 0:55 1 21:36 7:12 1:12:56
2 233 Chelsea Gawboy 19 F Maple Grove MN 4 7:01 1:12 2:38 2 41:32 17.8 0:40 2 24:08 8:03 1:15:58
3 349 Meghan Schreier 17 F West Fargo ND 3 6:30 1:07 3:04 3 42:41 17.3 0:37 3 24:24 8:08 1:17:14
4 240 Natalie Hager 13 F Afton MN 7 7:32 1:17 1:24 4 43:15 17.1 0:44 6 27:09 9:03 1:20:02
5 322 Grace Oliver 17 F Pelican Rapids MN 8 7:42 1:19 2:57 5 43:52 16.8 0:46 5 26:15 8:45 1:21:29
6 382 Jenny Zetocha 17 F Fargo ND 1 6:28 1:07 3:08 6 47:09 15.7 0:28 7 27:22 9:08 1:24:33
7 255 Kimberley Henze 17 F Fargo ND 2 6:28 1:07 2:15 8 47:45 15.5 0:40 8 27:52 9:18 1:24:57
8 275 Kassi Kavanaugh 16 F East Gull Lake MN 5 7:14 1:14 2:23 7 47:43 15.5 0:50 10 29:57 9:59 1:28:04
9 228 Brittany Fox 19 F Wheaton MN 9 8:28 1:27 2:26 10 47:57 15.4 1:10 11 30:17 10:06 1:30:16
10 354 Lauren Sinclair 15 F Detroit Lakes MN 11 8:51 1:31 5:26 13 50:39 14.6 0:41 4 25:58 8:40 1:31:33
11 318 Jenny Noreen 18 F Hawley MN 13 9:07 1:34 2:46 11 48:37 15.2 1:03 12 31:23 10:28 1:32:54
12 398 Celeste Koppe 15 F Detroit Lakes MN 10 8:51 1:31 5:24 12 50:34 14.6 0:47 9 28:16 9:26 1:33:50
13 218 Dominique Erich 17 F Alexandria MN 6 7:26 1:16 2:52 9 47:47 15.4 1:48 13 36:04 12:02 1:35:54
14 266 Annabel Jiran 12 F Grand Forks ND 14 15:34 2:40 4:36 14 1:47:04 6.9 1:11 14 45:53 15:18 2:54:16
FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 301 Tara Makinen 29 F Duluth MN 2 7:07 1:13 1:25 1 34:33 21.4 0:44 1 21:15 7:05 1:05:02
2 207 Erica Delin 23 F St. Paul MN 5 7:40 1:19 2:02 4 38:17 19.3 1:16 2 22:02 7:21 1:11:15
3 308 Kalie Mix 20 F Grand Rapids MN 17 8:48 1:30 1:38 2 36:37 20.2 0:56 12 25:29 8:30 1:13:25
4 237 Rachel Gordon 24 F Saint Paul MN 1 6:50 1:10 1:56 3 38:12 19.3 0:43 16 26:47 8:56 1:14:26
5 292 Lindsey Leker 27 F Moorhead MN 35 9:44 1:40 1:47 8 40:36 18.2 0:35 4 23:12 7:44 1:15:51
6 210 Nicole Dolence 27 F Moorhead MN 9 8:18 1:25 2:30 6 39:39 18.6 1:02 14 25:39 8:33 1:17:04
7 134 Megan Swenson 26 F Hawley MN 22 8:53 1:31 2:41 10 41:20 17.9 1:02 5 23:35 7:52 1:17:29
8 376 Suzy Wheeler 21 F Eau Claire WI 24 8:58 1:32 2:12 12 42:06 17.5 1:20 3 23:10 7:44 1:17:43
9 344 Abby Roth 28 F Minneapolis MN 29 9:05 1:33 3:18 9 41:00 18.0 0:49 11 25:19 8:27 1:19:29
10 189 Danelle Card 29 F Hawley MN 26 9:01 1:33 2:36 11 41:29 17.8 1:00 13 25:32 8:31 1:19:35
11 179 Bre Bian 22 F Moorhead MN 16 8:43 1:30 2:11 20 45:10 16.3 0:51 6 23:47 7:56 1:20:39
12 306 Liz McCarty 24 F Fargo ND 19 8:51 1:31 2:09 17 44:16 16.7 1:25 7 24:02 8:01 1:20:40
13 174 Sarah Asplin 27 F Maple Grove MN 12 8:31 1:27 2:41 5 39:14 18.8 1:55 23 28:41 9:34 1:20:59
14 294 Kelley Lewis 25 F Barnesville MN 31 9:10 1:34 3:09 15 43:41 16.9 0:44 9 24:37 8:13 1:21:19
15 285 Jamie Krabbenhoft 26 F Sabin MN 32 9:11 1:34 3:08 16 43:45 16.9 0:43 8 24:36 8:12 1:21:19
16 340 Lauren Roach 22 F Edina MN 8 8:10 1:24 3:20 14 42:36 17.3 0:49 18 27:10 9:04 1:22:03
17 231 Julie Fudge 27 F Bismarck ND 23 8:55 1:32 1:50 18 44:34 16.6 1:14 17 27:06 9:02 1:23:36
18 213 Anya Dvirnak 23 F Bismark ND 15 8:40 1:29 2:37 7 39:53 18.5 2:13 30 31:24 10:28 1:24:45
19 341 Stacy Roers 28 F Grand Forks ND 27 9:02 1:33 2:58 13 42:13 17.5 1:31 25 29:23 9:48 1:25:05
20 317 Nichole Norby 20 F Detroit Lakes MN 13 8:32 1:28 3:02 21 45:28 16.2 0:37 21 27:35 9:12 1:25:12
21 197 Paula Comeau 25 F Fargo ND 10 8:25 1:27 1:39 25 48:26 15.2 0:41 15 26:14 8:45 1:25:23
22 297 Nancy Lueders 29 F Woodbury MN 20 8:52 1:31 2:12 26 48:52 15.1 0:43 22 28:24 9:28 1:29:00
23 360 Amy Stromswold 26 F Moorhead MN 18 8:48 1:30 4:19 31 50:45 14.5 0:43 10 24:58 8:20 1:29:31
24 352 Brie Siefken 22 F Jamestown ND 3 7:11 1:14 4:03 29 50:28 14.6 1:07 19 27:11 9:04 1:29:58
25 366 Laura Temp 23 F Grand Forks ND 11 8:30 1:27 2:53 28 50:22 14.7 1:07 20 27:11 9:04 1:29:59
26 274 Darcy Kasprick 28 F Fargo ND 34 9:22 1:36 3:01 24 46:57 15.7 1:15 28 30:16 10:06 1:30:49
27 206 Melissa Davis 28 F Moorhead MN 6 7:46 1:20 4:18 27 49:02 15.1 1:01 27 30:15 10:05 1:32:20
28 351 Rebecca Scraper 25 F Park Rapids MN 25 8:59 1:32 3:09 19 44:53 16.4 0:41 34 34:47 11:36 1:32:27
29 132 Jennifer Beam 25 F Fargo ND 7 8:01 1:22 2:50 34 52:28 14.1 0:34 26 30:04 10:02 1:33:53
30 172 Monica Ammerman 29 F Detroit Lakes MN 37 11:09 1:54 2:50 23 46:08 16.0 1:28 31 32:37 10:53 1:34:10
31 305 Joy McAllen 25 F Grand Forks ND 28 9:03 1:33 4:06 33 51:47 14.3 0:53 24 29:08 9:43 1:34:55
32 261 Deidre Holth 27 F Grand Forks ND 33 9:14 1:35 1:57 30 50:41 14.6 0:47 35 36:36 12:12 1:39:12
33 355 Stacy Smith 28 F Fargo ND 30 9:09 1:34 3:52 22 46:07 16.0 2:33 37 37:52 12:38 1:39:32
34 315 Emily Netland 27 F Fargo ND 14 8:39 1:29 2:39 37 57:15 12.9 0:41 29 30:46 10:16 1:39:57
35 347 Amber Schaffer 22 F Fargo ND 38 11:52 2:02 3:16 32 50:50 14.5 0:38 33 34:23 11:28 1:40:56
36 368 Emily Turitto 23 F Bismarck ND 21 8:52 1:31 2:47 38 57:21 12.9 0:47 32 33:22 11:08 1:43:06
37 342 Jessica Rognlien 22 F Fargo ND 4 7:39 1:19 4:04 35 56:31 13.1 1:19 36 36:59 12:20 1:46:30
38 296 Ann Longtin 25 F Crookston MN 36 10:19 1:46 4:00 36 56:45 13.0 1:05 38 41:09 13:43 1:53:16
39 327 Kristen Otto 28 F Warroao MN 40 14:56 2:33 4:45 40 1:05:42 11.2 1:24 39 53:31 17:51 2:20:15
40 391 Carrie Tuomala 24 F Fargo ND 39 14:54 2:33 4:49 39 1:05:39 11.2 1:24 40 53:31 17:51 2:20:15
FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 270 Jennifer Jorgenson 37 F Bloomington MN 3 8:15 1:25 1:23 1 36:05 20.5 1:14 3 25:47 8:36 1:12:41
2 234 Nina Gerber 36 F East Grand Forks MN 10 9:01 1:33 2:03 3 40:08 18.4 0:34 5 26:02 8:41 1:17:48
3 295 Sally Loeffler 31 F Fargo ND 22 9:41 1:39 1:57 7 41:02 18.0 1:15 1 24:28 8:10 1:18:21
4 350 Rachel Schultz 36 F Lino Lakes MN 12 9:08 1:34 1:43 2 39:06 18.9 1:07 12 28:31 9:31 1:19:33
5 375 Kai Western 31 F Fargo ND 9 8:55 1:32 2:50 4 40:39 18.2 1:52 4 25:57 8:39 1:20:12
6 365 Angela Tangen 30 F Fargo ND 7 8:44 1:30 1:57 6 40:51 18.1 1:08 9 28:00 9:20 1:20:38
7 343 Holly Romenesko 35 F Chaska MN 1 6:31 1:07 1:56 11 44:30 16.6 1:16 7 26:37 8:53 1:20:48
8 252 Anita Henderson 35 F Detroit Lakes MN 17 9:27 1:37 1:50 8 41:54 17.6 0:36 11 28:24 9:28 1:22:09
9 176 Jean Badar 33 F Fargo ND 16 9:24 1:37 1:34 5 40:50 18.1 0:59 13 29:28 9:50 1:22:14
10 109 Noelle Clouse 32 F West Fargo ND 15 9:24 1:37 2:17 9 42:43 17.3 2:06 6 26:14 8:45 1:22:42
11 249 Tiffany Scheel 35 F Fargo ND 2 8:06 1:23 2:05 14 45:38 16.2 0:42 8 27:14 9:05 1:23:43
12 392 Tamara Vanwechel 31 F Argusville ND 6 8:42 1:29 3:01 10 42:59 17.2 0:58 15 29:59 10:00 1:25:38
13 244 Susan Hanson 38 F Fargo ND 19 9:36 1:39 3:08 18 48:48 15.1 1:35 2 25:33 8:31 1:28:38
14 283 Marie Knodel 30 F Fargo ND 11 9:05 1:33 3:19 16 46:59 15.7 1:13 18 31:36 10:32 1:32:09
15 250 Colleen Heimstead 38 F Fargo ND 18 9:34 1:38 4:27 13 45:11 16.3 1:15 19 32:12 10:44 1:32:37
16 287 Nicole Larson 30 F Edina MN 30 10:26 1:47 2:36 22 50:53 14.5 0:56 10 28:18 9:26 1:33:08
17 400 Heather Seaberg 35 F Detroit Lakes MN 28 10:20 1:46 2:06 17 47:05 15.7 0:58 23 32:59 11:00 1:33:25
18 293 Chanelle Lende 30 F Fargo ND 8 8:54 1:31 3:55 21 50:23 14.6 0:58 14 29:29 9:50 1:33:36
19 302 Cristiane Marcil 32 F Fargo ND 23 9:43 1:40 2:23 23 51:27 14.3 0:40 16 31:00 10:20 1:35:11
20 175 Stephanie Astrup 36 F Fargo ND 21 9:40 1:39 3:10 19 49:21 15.0 0:58 21 32:41 10:54 1:35:47
21 122 Kari Gloege 37 F Detroit Lakes MN 29 10:24 1:47 2:37 20 49:27 14.9 1:09 22 32:52 10:58 1:36:28
22 120 Jennifer Mrozek 36 F Paynesville MN 20 9:38 1:39 2:11 12 45:10 16.3 2:03 29 39:46 13:16 1:38:46
23 289 Jessica Lee 30 F West Fargo ND 5 8:36 1:28 3:04 26 57:00 12.9 1:24 17 31:06 10:22 1:41:08
24 281 Jill Klinker 31 F Fargo ND 13 9:10 1:34 3:53 15 46:08 16.0 2:31 30 40:15 13:25 1:41:54
25 265 Betsy Jensen 33 F Stephen MN 4 8:35 1:28 3:29 24 52:09 14.2 1:19 26 38:15 12:45 1:43:45
26 259 Stacey Holm 35 F Moorhead MN 14 9:20 1:36 4:33 27 58:07 12.7 1:06 20 32:36 10:52 1:45:40
27 263 Shari Hulteen 30 F Coleraine MN 25 9:45 1:40 2:50 25 56:02 13.2 1:00 27 38:44 12:55 1:48:19
28 171 Jaime Aasen 32 F West Fargo ND 26 9:51 1:41 3:40 29 1:02:59 11.7 1:13 24 34:44 11:35 1:52:26
29 370 Jennifer Vonpinnon 35 F West Fargo ND 27 10:01 1:43 3:27 30 1:03:15 11.7 1:02 25 35:36 11:52 1:53:18
30 209 Amy Denardo 33 F Detroit Lakes MN 24 9:44 1:40 3:22 28 1:00:33 12.2 1:22 28 39:28 13:10 1:54:27
FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 326 Pam Osmundson 42 F Wahpeton ND 4 8:47 1:30 1:56 1 39:23 18.7 0:48 1 24:01 8:01 1:14:54
2 251 Sheryl Hemkin 41 F Ann Arbor MI 2 7:38 1:19 1:32 5 42:23 17.4 0:39 4 26:08 8:43 1:18:18
3 377 Annie Whitson 43 F Sartell MN 1 6:40 1:09 2:04 3 41:35 17.7 1:20 17 31:04 10:22 1:22:42
4 205 Leola Daul 47 F Fargo ND 9 9:13 1:35 1:37 13 45:28 16.2 1:11 6 26:47 8:56 1:24:14
5 212 Sonya Drechsel 42 F Moorhead MN 5 8:59 1:32 2:32 2 41:28 17.8 1:19 15 30:00 10:00 1:24:16
6 242 Kristi Hall-Jiran 42 F Grand Forks ND 13 9:34 1:38 2:54 15 47:07 15.7 0:53 2 24:02 8:01 1:24:28
7 373 Tracey Wehrs 47 F Plymouth MN 10 9:25 1:37 3:07 6 43:09 17.1 1:12 9 27:39 9:13 1:24:29
8 130 Kathryn Helgaas 46 F Horace ND 18 10:03 1:43 2:51 8 43:22 17.0 1:36 7 26:52 8:58 1:24:42
9 188 Susan Callies 46 F Fargo ND 15 9:42 1:40 2:50 7 43:18 17.0 1:34 8 27:39 9:13 1:25:01
10 221 Joleen Finken 40 F Duluth MN 11 9:25 1:37 2:11 11 43:44 16.9 1:54 10 28:15 9:25 1:25:27
11 395 Leanne Montgomery 47 F Edina MN 17 9:54 1:42 2:27 10 43:40 16.9 0:50 12 29:17 9:46 1:26:06
12 379 Julie Wilson 46 F Moorhead MN 7 9:03 1:33 1:56 12 44:15 16.7 2:29 11 28:57 9:39 1:26:38
13 253 Kristie Henricksen 43 F Eden Prairie MN 6 9:00 1:32 2:15 4 42:14 17.5 1:11 19 32:53 10:58 1:27:31
14 183 Lisa Borgen 47 F Moorhead MN 16 9:50 1:41 2:43 9 43:22 17.0 2:44 14 29:33 9:51 1:28:09
15 272 Tami Kalpakoff 45 F Little Falls MN 19 10:10 1:44 5:42 16 50:39 14.6 0:59 3 25:55 8:39 1:33:23
16 323 Carol Olson 48 F Hawley MN 14 9:42 1:39 2:03 17 52:15 14.1 0:46 13 29:33 9:51 1:34:16
17 320 Peggy Olivas 40 F Grand Forks ND 3 8:27 1:27 3:05 14 46:22 15.9 1:35 20 35:23 11:48 1:34:51
18 277 Deb Kazmierczak 42 F Moorhead MN 20 10:50 1:51 4:23 18 52:47 14.0 0:56 5 26:25 8:49 1:35:18
19 214 Kathryn Dwyer 47 F New York NY 8 9:07 1:34 2:56 19 57:53 12.7 1:13 18 31:44 10:35 1:42:51
20 241 Katie Hall 45 F Hawley MN 12 9:26 1:37 3:26 20 1:04:38 11.4 0:37 16 30:46 10:16 1:48:51
21 385 Lynn Dunham 49 F Roseau MN 21 12:02 2:03 4:46 21 1:05:40 11.2 1:23 21 53:30 17:50 2:17:20
FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 254 Darin Henze 50 F Fargo ND 1 8:55 1:31 2:08 1 43:34 16.9 0:34 1 27:49 9:17 1:22:58
2 276 Susan Kavanaugh 52 F East Gull Lake MN 2 9:23 1:36 2:53 2 54:42 13.5 1:47 2 39:38 13:13 1:48:20
3 369 Nancy Veronen 58 F Minneapolis MN 3 11:00 1:53 3:55 3 56:09 13.1 1:08 3 43:21 14:27 1:55:32
FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 299 Shelley Maattala 60 F Grand Forks ND 1 9:47 1:40 2:30 1 43:19 17.0 0:53 1 29:47 9:56 1:26:15
MALE AGE GROUP RESULTS 2 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 372 Benjamin Walter 19 M Cologne MN 4 7:34 1:18 3:42 1 38:28 19.2 1:45 2 21:09 7:03 1:12:35
2 387 Travis King 15 M Detroit Lakes MN 1 6:24 1:06 2:01 3 43:20 17.0 0:36 1 21:07 7:03 1:13:25
3 191 Andrew Carlson 13 M Mandan ND 3 7:16 1:15 2:46 2 41:24 17.8 0:43 4 24:58 8:20 1:17:04
4 225 Clem Foltz 16 M Detroit Lakes MN 2 6:54 1:11 2:09 4 50:09 14.7 0:50 3 21:54 7:18 1:21:53
5 203 Sander Dagen 15 M Karlstad MN 5 9:17 1:35 4:33 5 54:33 13.5 0:53 5 25:25 8:29 1:34:39
6 336 Lucas Quibell 8 M Fargo ND 6 12:12 2:05 3:07 6 1:12:14 10.2 0:54 6 30:24 10:08 1:58:47
7 192 Charles Carlson 12 M Hawley MN 7 21:43 3:42 4:26 7 1:47:13 6.9 1:09 7 45:34 15:12 3:00:04
MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 399 Kurt Rettig 22 M Medina ND 12 7:30 1:17 2:47 5 35:07 21.0 0:37 1 17:48 5:56 1:03:46
2 199 Sean Cooley 24 M Grand Fors ND 2 6:55 1:11 1:39 2 34:13 21.6 0:47 7 20:44 6:55 1:04:15
3 264 Philip Imholte 29 M Duluth MN 1 5:47 1:00 1:18 9 36:15 20.4 0:30 6 20:37 6:53 1:04:26
4 187 Ben Bruce 26 M Fosston MN 10 7:28 1:17 1:25 10 36:45 20.1 0:50 2 18:14 6:05 1:04:40
5 273 Sam Kalscheur 21 M Fargo ND 3 7:00 1:12 2:06 1 34:03 21.7 1:07 5 20:37 6:53 1:04:51
6 286 Brent Krocak 29 M Minneapolis MN 24 7:50 1:21 1:37 6 35:14 20.9 1:10 3 19:23 6:28 1:05:11
7 333 Michael Preszler 21 M Brookings SD 21 7:43 1:19 1:33 3 34:17 21.5 1:02 8 20:49 6:57 1:05:22
8 247 Austin Hauck 29 M Fargo ND 28 8:01 1:22 1:30 7 35:21 20.9 0:44 12 22:18 7:26 1:07:53
9 307 Jeffrey Mellgren 20 M Waconia MN 15 7:35 1:18 3:36 12 37:41 19.6 0:37 4 19:48 6:36 1:09:14
10 198 Jake Cooley 20 M Grand Forks ND 13 7:31 1:17 2:15 4 35:03 21.1 1:09 18 23:44 7:55 1:09:40
11 186 Scott Brown 28 M Moorhead MN 4 7:09 1:13 1:54 13 38:27 19.2 0:37 15 23:13 7:45 1:11:17
12 248 Greggory Haynes 20 M Oak Grove MO 9 7:28 1:17 1:24 15 39:05 18.9 0:28 13 22:58 7:40 1:11:20
13 180 Nathan Blake 28 M Saint Joseph MO 7 7:26 1:16 1:48 14 38:42 19.1 1:46 10 21:44 7:15 1:11:23
14 280 Justin Klabo 26 M Saint Louis Park MN 5 7:11 1:14 2:07 17 39:37 18.6 0:32 11 22:04 7:22 1:11:29
15 337 Travis Reisch 25 M Saint Paul MN 25 7:55 1:21 1:57 16 39:27 18.7 0:48 17 23:40 7:54 1:13:44
16 257 Kyle Hilleren 22 M Benson MN 8 7:27 1:16 1:58 19 39:59 18.5 0:38 21 24:14 8:05 1:14:13
17 129 Josh Beatty 29 M Minneapolis MN 22 7:48 1:20 2:35 24 44:03 16.8 0:19 9 21:02 7:01 1:15:44
18 290 Tony Lehr 21 M Minnetonka MN 6 7:20 1:15 2:58 20 41:03 18.0 1:29 14 23:03 7:41 1:15:51
19 331 John Pecchia 27 M St Paul MN 31 9:08 1:34 2:30 11 37:05 19.9 1:27 25 26:23 8:48 1:16:30
20 236 Joe Gordon 26 M Saint Paul MN 20 7:42 1:19 1:51 22 42:03 17.6 0:52 23 24:36 8:12 1:17:01
21 310 Derek Muir 26 M Grand Forks ND 18 7:39 1:19 3:08 23 42:16 17.5 0:51 16 23:23 7:48 1:17:15
22 239 Steve Hagen 28 M Moorhead MN 17 7:38 1:18 2:42 8 35:42 20.7 1:20 30 30:08 10:03 1:17:27
23 378 Greg Wiegand 27 M Grand Forks ND 27 7:59 1:22 2:46 18 39:42 18.6 1:51 28 27:15 9:05 1:19:30
24 279 Bret Kinzler 21 M Kensal ND 16 7:38 1:18 2:28 21 41:31 17.8 0:30 29 27:26 9:09 1:19:31
25 321 Andrew Oliver 22 M Pelican Rapids MN 23 7:49 1:20 2:24 25 44:33 16.6 1:46 19 23:49 7:57 1:20:18
26 361 Jeff Stromswold 25 M Moorhead MN 14 7:32 1:17 3:28 27 45:46 16.1 1:03 22 24:15 8:05 1:22:00
27 200 Andy Cox 26 M Dilworth MN 11 7:29 1:17 2:24 26 44:55 16.4 0:48 26 26:53 8:58 1:22:27
28 359 Cole Strem 23 M Crookston MN 26 7:56 1:21 2:24 31 50:17 14.7 1:07 24 25:54 8:38 1:27:36
29 201 Brooks Dagen 20 M Karlstad MN 32 9:20 1:36 2:51 32 52:09 14.2 0:46 20 23:59 8:00 1:29:01
30 224 Pat Foley 26 M Grand Forks ND 19 7:40 1:19 3:34 28 45:50 16.1 1:43 31 30:48 10:16 1:29:32
31 300 Nathan Mack 29 M Kensal ND 29 8:44 1:30 2:24 29 48:16 15.3 0:35 32 31:19 10:27 1:31:15
32 181 Andrew Bloomquist 22 M Robbinsdale MN 30 8:48 1:30 8:40 30 49:12 15.0 2:17 27 27:11 9:04 1:36:05
MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 332 Robert Power 31 M Barnesville MN 2 6:51 1:10 1:34 5 34:52 21.2 0:47 1 20:31 6:51 1:04:32
2 356 Jon Steckler 33 M Minneapolis MN 1 6:43 1:09 1:09 4 34:44 21.2 0:46 6 22:08 7:23 1:05:27
3 329 Rick Paczkowski 31 M Fargo ND 9 7:27 1:17 1:38 1 34:01 21.7 1:20 4 21:41 7:14 1:06:04
4 384 Steven Barnett 30 M Aberdeen SD 4 7:04 1:13 1:39 3 34:24 21.5 0:45 9 23:22 7:48 1:07:12
5 348 Brandon Scheel 34 M Mankato MN 12 7:34 1:18 1:52 8 35:55 20.5 0:41 5 21:56 7:19 1:07:55
6 309 Colin Moran 32 M West Fargo ND 10 7:30 1:17 2:10 7 35:31 20.8 1:04 8 22:34 7:32 1:08:47
7 133 Derek Hamby 35 M Colorado Springs CO 19 7:44 1:19 2:35 2 34:17 21.5 0:55 12 24:14 8:05 1:09:43
8 208 Mark Demos 36 M Maple Grove MN 20 7:46 1:20 1:56 11 37:12 19.8 0:46 7 22:19 7:27 1:09:57
9 389 Frode Tilden 32 M Fargo ND 23 7:58 1:22 2:44 6 35:01 21.1 1:42 10 23:58 8:00 1:11:21
10 235 Jon Gerhart 30 M Mankato MN 21 7:47 1:20 3:15 17 39:56 18.5 1:06 2 20:50 6:57 1:12:51
11 219 Jj Fankhanel 34 M Pelican Rapids MN 11 7:33 1:18 1:34 13 38:19 19.3 0:33 13 24:57 8:19 1:12:52
12 258 Matthew Holland 30 M Moorhead MN 6 7:22 1:16 1:35 9 36:35 20.2 0:50 20 27:45 9:15 1:14:04
13 314 Aaron Nelson 32 M Roseau MN 18 7:43 1:19 1:35 12 37:58 19.4 0:56 17 26:14 8:45 1:14:23
14 271 Cory Kacer 39 M Maple Grove MN 27 9:30 1:38 2:17 18 40:41 18.1 0:32 3 21:29 7:10 1:14:27
15 390 James Tollefson 39 M Detroit Lakes MN 3 6:59 1:12 2:31 23 41:05 18.0 1:38 15 25:23 8:28 1:17:33
16 262 Neil Howe 39 M Plymouth MN 25 8:16 1:25 3:30 14 39:04 18.9 1:49 14 24:59 8:20 1:17:35
17 173 Ben Anderson 33 M Carlton MN 16 7:38 1:18 1:50 25 44:11 16.7 1:03 11 24:09 8:03 1:18:49
18 238 Ben Hadden 35 M Minnetonka MN 5 7:14 1:14 3:35 19 40:44 18.1 1:47 18 26:28 8:50 1:19:46
19 383 Phillip Zweerink 34 M Saint Joseph MO 8 7:25 1:16 2:31 16 39:35 18.6 2:17 23 28:17 9:26 1:20:02
20 190 Eric Card 37 M Hawley MN 13 7:35 1:18 1:46 22 40:59 18.0 1:11 24 29:15 9:45 1:20:44
21 223 Jeffrey Fix 30 M Inver Grove Height MN 15 7:37 1:18 2:59 20 40:46 18.1 1:31 22 27:56 9:19 1:20:48
22 182 Kevin Boren 32 M Woodbury MN 7 7:25 1:16 3:00 10 37:07 19.9 1:40 27 31:45 10:35 1:20:53
23 196 Brent Colgan 35 M St Joseph MO 22 7:54 1:21 3:39 28 45:33 16.2 0:38 16 25:27 8:29 1:23:09
24 357 Kevin Stein 37 M McVille ND 17 7:39 1:19 2:56 26 44:27 16.6 1:40 25 29:28 9:50 1:26:08
25 126 Chris Johnson 34 M West Fargo ND 24 8:04 1:23 3:08 15 39:29 18.7 1:57 28 34:21 11:27 1:26:56
26 371 Rachel Wallock 34 M West Fargo ND 28 18:23 3:08 3:17 24 42:51 17.2 1:05 21 27:49 9:17 1:33:23
27 227 John Foss 37 M Baxter MN 14 7:36 1:18 3:33 27 44:45 16.5 1:58 29 35:46 11:56 1:33:36
28 345 Rob Sanderson 33 M West Fargo ND 26 8:50 1:31 4:01 29 50:19 14.7 1:00 26 29:29 9:50 1:33:36
29 386 Sam Gagliardi 38 M Minneapolis MN 29 31:51 5:26 4:17 21 40:48 18.1 1:12 19 27:02 9:01 1:45:06
MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 124 Steve Howe 42 M Edina MN 3 7:11 1:14 1:00 1 31:48 23.2 0:39 1 19:24 6:28 1:00:00
2 394 Rob Kaufman 46 M Chanhassen MN 1 6:11 1:04 0:45 2 32:23 22.8 0:44 8 22:23 7:28 1:02:25
3 298 Brian Maas 48 M Plymouth MN 4 7:18 1:15 1:20 3 32:34 22.7 0:54 2 20:27 6:49 1:02:31
4 195 Tom Clow 48 M Fargo ND 14 8:36 1:28 1:29 4 35:02 21.1 0:50 4 21:39 7:13 1:07:34
5 397 Mark Johnson 40 M Moorhead MN 5 7:35 1:18 1:59 5 35:47 20.6 0:54 3 21:31 7:11 1:07:45
6 230 David Froslie 45 M Dilworth MN 20 9:06 1:33 1:32 7 36:03 20.5 1:35 6 22:03 7:21 1:10:17
7 381 Jon Wutzke 44 M Fargo ND 11 8:08 1:24 2:02 8 36:33 20.2 1:21 7 22:15 7:25 1:10:18
8 226 Ken Foltz 44 M Detroit Lakes MN 9 7:53 1:21 2:26 9 36:35 20.2 1:33 9 22:42 7:34 1:11:08
9 393 Thaddeus McCamant 48 M Frazee MN 13 8:27 1:27 2:19 11 39:07 18.9 0:34 5 21:48 7:16 1:12:13
10 396 Jay Richardson 49 M Fargo ND 12 8:10 1:24 1:39 6 35:57 20.5 0:35 16 26:15 8:45 1:12:33
11 178 Thane Bergh 42 M East Grand Forks MN 7 7:46 1:20 2:41 13 39:40 18.6 1:03 11 23:11 7:44 1:14:19
12 229 Thomas Frerichs 41 M Plymouth MN 2 7:03 1:12 2:28 10 37:25 19.7 1:19 17 26:59 9:00 1:15:12
13 291 Dave Leker 43 M Moorhead MN 8 7:47 1:20 2:26 17 41:51 17.6 0:29 12 24:16 8:06 1:16:47
14 334 Todd Preszler 44 M Mandan ND 15 8:42 1:29 2:33 20 42:10 17.5 0:45 10 23:06 7:42 1:17:13
15 222 Gary Fisher 45 M Fargo ND 6 7:44 1:19 2:41 12 39:27 18.7 3:39 13 25:31 8:31 1:18:59
16 304 Scott Masteller 46 M Eaton Rapids MI 23 9:09 1:34 3:23 18 41:54 17.6 0:41 15 26:01 8:41 1:21:05
17 303 Dan Masteller 43 M Alexandria MN 22 9:09 1:34 3:27 16 41:49 17.6 0:53 14 25:51 8:37 1:21:06
18 220 Randy Fenley 47 M Grand Forks ND 25 9:13 1:35 3:09 15 41:40 17.7 1:53 20 27:24 9:08 1:23:17
19 353 Craig Silvernagel 40 M McVille ND 17 8:55 1:32 3:45 22 42:50 17.2 1:43 19 27:20 9:07 1:24:30
20 339 Todd Rens 42 M Champlin MN 24 9:11 1:34 2:49 14 40:48 18.1 1:30 24 31:41 10:34 1:25:57
21 215 Paul Eddy 41 M Northfield MN 19 9:05 1:33 3:58 19 41:57 17.6 1:25 21 29:39 9:53 1:26:02
22 324 Dan Olson 47 M Theif River Falls MN 10 7:57 1:22 3:22 24 43:52 16.8 1:16 23 30:18 10:06 1:26:43
23 388 David Squires 45 M Detroit Lakes MN 18 8:58 1:32 4:24 21 42:39 17.3 1:17 22 29:46 9:56 1:27:03
24 278 Steve Kern 41 M Champlin MN 21 9:08 1:34 3:02 23 43:21 17.0 1:12 25 32:01 10:41 1:28:42
25 211 Jon Drechsel 43 M Moorhead MN 16 8:49 1:31 4:26 25 49:42 14.8 1:02 26 35:07 11:43 1:39:04
26 202 Justin Dagen 49 M Karlstad MN 26 11:23 1:57 3:28 26 58:27 12.6 0:44 18 27:17 9:06 1:41:17
27 335 John Quibell 47 M Fargo ND 27 12:16 2:06 3:00 27 1:12:16 10.2 1:29 27 36:23 12:08 2:05:21
MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 311 Lincoln Murdoch 52 M Omaha NE 1 5:50 1:00 1:02 2 31:31 23.4 0:41 2 19:44 6:35 58:45
2 194 Tony Carter 51 M Coleraine MN 6 7:34 1:18 1:18 1 31:25 23.5 0:50 1 19:02 6:21 1:00:07
3 362 William Stroozas 53 M Duluth MN 3 7:14 1:14 2:06 4 37:18 19.8 1:20 3 22:51 7:37 1:10:47
4 246 David Hatten 53 M Fargo ND 7 7:37 1:18 2:52 3 35:58 20.5 1:23 4 23:14 7:45 1:11:02
5 177 Erik Berg 53 M Fargo ND 4 7:17 1:15 2:30 5 37:47 19.5 1:09 5 23:45 7:55 1:12:25
6 123 Mark Hewitt 56 M Park Rapids MN 5 7:33 1:18 2:49 6 39:26 18.7 1:15 6 27:09 9:03 1:18:09
7 232 Brad Gawboy 50 M Maple Grove MN 2 7:10 1:14 2:17 7 40:34 18.2 1:56 7 28:26 9:29 1:20:22
8 184 John Brainard 50 M Ada MN 8 7:40 1:19 2:52 8 40:57 18.0 1:47 8 31:20 10:27 1:24:35
9 131 Doug Burgum 53 M Horace ND 9 10:24 1:47 2:20 9 42:05 17.5 1:15 9 31:39 10:33 1:27:40
MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
Total Registered: 241
Total Number of Individual Finishers: 213
Total Number of Relay Finishers: 0
Number of Male Finishers: 104
Number of Female Finishers: 109
Did not Finish Race or Did Not Start: 26