AVERAGE JO TRIATHLON
Paul Miller Park, Perham, MN - June 30, 2007
1/3 Mile Swim - 12 Mile Bike - 3.8 Mile Run
SWIM 100 BIKE RUN Total
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Plc Time yds Plc Time mph Plc Time pace Time
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================ ================= =============== =======
1 1/21 825 Jim Johanning 38 M Detroit Lakes MN 3 10:07 1:44 1 31:06 23.2 7 27:46 7:19 1:08:58
2 1/12 808 Kevin George 26 M Park Rapids MN 15 11:43 2:00 2 32:15 22.3 3 25:35 6:44 1:09:31
3 2/21 911 David Pipho 36 M Duluth MN 6 10:31 1:48 13 35:08 20.5 2 25:28 6:42 1:11:05
4 3/21 895 Jeff Pokorney 31 M Bertha MN 26 12:48 2:11 3 32:21 22.3 6 27:35 7:16 1:12:43
5 2/12 795 Mario Czarnomski 24 M Grand Forks ND 28 12:59 2:13 12 35:05 20.5 1 25:18 6:40 1:13:21
6 1/24 913 John Simonson 40 M Fargo ND 13 11:38 1:59 4 34:06 21.1 8 28:06 7:24 1:13:49
7 2/24 786 Dan Bjorkstrand 43 M Guthrie MN 9 11:10 1:55 14 35:18 20.4 9 28:14 7:26 1:14:41
8 3/12 855 Justin Rath 25 M Apple Valley MN 24 12:46 2:11 15 35:25 20.3 5 27:18 7:11 1:15:28
9 3/24 831 Bill Joppa 45 M Rochester MN 4 10:15 1:45 9 34:41 20.8 24 30:54 8:08 1:15:49
10 4/12 907 Thomas Loegerin 23 M Grand Forks ND 40 13:39 2:20 5 34:12 21.1 10 28:28 7:30 1:16:17
11 4/21 922 Scott Manson 31 M St. Paul MN 34 13:27 2:18 11 34:47 20.7 11 28:35 7:32 1:16:48
12 5/12 856 Brent Romenesko 29 M Chaska MN 5 10:20 1:46 26 37:09 19.4 17 29:25 7:45 1:16:53
13 4/24 809 Richard Gothier 43 M South Haven MN 17 11:49 2:01 8 34:40 20.8 27 31:06 8:12 1:17:35
14 5/24 901 Rob Jarvis 43 M Morris MN 18 11:53 2:02 22 36:42 19.6 21 30:20 7:59 1:18:53
15 5/21 894 Brandon Scheel 32 M Fargo ND 22 12:07 2:04 27 37:15 19.3 19 29:50 7:51 1:19:11
16 6/12 783 Mike Bakker 26 M Moorhead MN 12 11:36 1:59 20 36:30 19.7 29 31:24 8:16 1:19:29
17 6/24 877 Gregg Traautwein 49 M Fargo ND 20 12:00 2:03 6 34:28 20.9 44 33:14 8:45 1:19:41
18 1/6 806 Dave Gaukler 50 M Fargo ND 33 13:26 2:18 7 34:38 20.8 32 31:51 8:23 1:19:54
19 7/24 827 Darrin Johnson 40 M Evansville IN 11 11:13 1:55 34 38:28 18.7 22 30:29 8:02 1:20:09
20 7/12 879 Robert Wagner 27 M St. Louis Park MN 35 13:30 2:18 21 36:33 19.7 30 31:26 8:17 1:21:28
21 1/14 926 Megan Rose 23 F Plymouth MN 29 13:05 2:14 31 38:00 18.9 23 30:48 8:07 1:21:53
22 8/24 876 Richard Theisen 43 M Clearwater MN 49 13:54 2:22 10 34:46 20.7 51 33:33 8:50 1:22:11
23 1/7 817 Sam Huber 17 M Perham MN 13 28:59 7:38 1:22:13
24 9/24 918 Michael O'Day 43 M Minneapolis MN 64 14:41 2:31 19 36:21 19.8 28 31:15 8:14 1:22:17
25 10/24 822 Miles Jefferies 40 M Vadnais Heights MN 63 14:41 2:30 16 35:48 20.1 33 31:54 8:24 1:22:22
26 11/24 851 Steve Otto 47 M Fergus Falls MN 39 13:39 2:20 25 37:09 19.4 31 31:40 8:20 1:22:26
27 2/14 839 Raechel Loeken 28 F Melrose MN 2 9:56 1:42 29 37:49 19.0 63 34:53 9:11 1:22:37
28 6/21 793 Chris Ceynowa 36 M Maple Grove MN 37 13:34 2:19 18 36:16 19.9 52 33:35 8:51 1:23:24
29 12/24 804 Ken Foltz 42 M Detroit Lakes MN 98 16:31 2:49 33 38:25 18.7 18 29:31 7:46 1:24:26
30 7/21 874 Steve Tannen 39 M Mpls MN 48 13:53 2:22 28 37:23 19.3 48 33:20 8:47 1:24:36
31 2/7 790 Parker Carignan 17 M Perham MN 62 14:38 2:30 54 41:27 17.4 15 29:08 7:40 1:25:12
32 2/6 811 Mark Hagen 55 M Dilworth MN 44 13:42 2:20 32 38:10 18.9 53 33:39 8:52 1:25:30
33 13/24 803 Skip Fisher 44 M Fargo ND 23 12:16 2:06 40 39:58 18.0 47 33:20 8:47 1:25:32
34 14/24 824 Tim Jenson 45 M Shakopee MN 10 11:12 1:55 30 37:54 19.0 77 36:40 9:39 1:25:45
35 8/21 805 Steven Freese 31 M Bloomington MN 80 15:24 2:38 35 38:36 18.7 35 32:12 8:29 1:26:11
36 8/12 815 Peter Hoffman 22 M Moorhead MN 31 13:18 2:16 60 42:07 17.1 25 30:54 8:08 1:26:18
37 9/21 873 Greg Swenson 38 M Rogers MN 8 11:03 1:53 46 40:40 17.7 62 34:37 9:07 1:26:19
38 9/12 834 Adam Kouczenski 24 M Melrose MN 67 14:43 2:31 23 36:51 19.5 65 34:56 9:12 1:26:29
39 10/21 871 Don Steger 38 M Eagan MN 12 28:39 7:33 1:26:35
40 15/24 823 Scott Jensen 46 M Grand Forks ND 21 12:06 2:04 17 35:52 20.1 86 38:43 10:12 1:26:40
41 3/7 920 Derek Berglund 18 M Bismarck ND 19 11:56 2:02 79 44:47 16.1 20 30:04 7:55 1:26:46
42 10/12 917 Nick Stromme 29 M Kloten ND 115 19:36 3:21 44 40:11 17.9 4 27:03 7:07 1:26:49
43 16/24 853 Dan Radcliff 46 M Fargo ND 110 17:39 3:01 24 37:01 19.5 39 32:26 8:33 1:27:06
44 11/21 929 Jerome Freese 31 M Minneapolis MN 90 15:47 2:42 39 39:55 18.0 34 32:08 8:28 1:27:49
45 11/12 906 Michael Reyes 28 M Prairie Village KS 57 14:30 2:29 78 44:42 16.1 14 29:05 7:40 1:28:16
46 1/15 872 Michelle Stover 40 F Horace ND 83 15:28 2:39 38 39:50 18.1 43 33:05 8:43 1:28:22
47 17/24 847 Sheil Nelson 41 M Mahtomomedi MN 46 13:46 2:21 36 39:14 18.4 69 35:36 9:23 1:28:36
48 18/24 785 Nick Biermeir 42 M Detroit Lakes MN 52 14:08 2:25 62 42:24 17.0 37 32:19 8:31 1:28:50
49 2/15 838 Traci Lavelle 42 F Fargo ND 84 15:30 2:39 49 40:56 17.6 41 32:36 8:35 1:29:01
50 3/14 924 Michelle Klatt 24 F Minneapolis MN 55 14:18 2:27 52 41:21 17.4 55 33:52 8:55 1:29:31
51 19/24 791 Stan Carignan 44 M Perham MN 101 17:06 2:55 43 40:10 17.9 36 32:19 8:31 1:29:35
52 1/2 816 Jane Horien Horien 50 F Bismark `N 41 13:40 2:20 37 39:40 18.2 76 36:39 9:39 1:29:58
53 3/15 820 Patty Jaeger 41 F Vergas MN 70 14:47 2:32 55 41:39 17.3 58 34:08 8:59 1:30:34
54 4/14 837 Shawna Lavelle 25 F Minneapolis MN 85 15:31 2:39 50 40:57 17.6 59 34:09 9:00 1:30:35
55 12/21 910 David Galle 37 M Minneapolis MN 36 13:32 2:19 48 40:52 17.6 74 36:15 9:33 1:30:39
56 20/24 830 Chris Johnston 45 M St. Cloud MN 72 14:56 2:33 61 42:09 17.1 56 34:04 8:58 1:31:08
57 1/1 833 Bob Koshnick 64 M Detroit Lakes MN 56 14:19 2:27 53 41:22 17.4 70 35:43 9:24 1:31:23
58 1/16 870 Jennifer Stark 36 F Fargo ND 71 14:53 2:32 72 44:16 16.3 38 32:24 8:32 1:31:32
59 13/21 800 Mark Eginton 38 M Duluth MN 30 13:17 2:16 56 41:41 17.3 78 36:44 9:40 1:31:41
60 14/21 925 Bennett Goltz 30 M St. Paul MN 102 17:11 2:56 51 41:08 17.5 50 33:31 8:50 1:31:48
61 2/16 860 Rachel Sauter 39 F W. Fargo ND 38 13:38 2:20 75 44:28 16.2 54 33:48 8:54 1:31:53
62 3/6 843 Patrick Moriarity 51 M Pella IO 73 14:59 2:34 58 41:55 17.2 67 35:10 9:16 1:32:03
63 4/15 850 Pam Osmundson 40 F Whapeton ND 53 14:09 2:25 80 45:02 16.0 42 33:02 8:42 1:32:11
64 3/16 880 Sara Wanner 30 F Mpls. MN 7 10:47 1:51 67 43:36 16.5 84 38:12 10:03 1:32:33
65 21/24 921 Doug Berglund 47 M Bismarck ND 87 15:34 2:40 68 43:39 16.5 49 33:23 8:48 1:32:35
66 1/5 861 Christy Schauer 19 F Langdon ND 16 11:47 2:01 94 49:59 14.4 26 31:02 8:10 1:32:46
67 4/16 849 Suzanne O'Gorman 32 F Cologne MN 1 9:25 1:37 41 40:04 18.0 103 43:19 11:24 1:32:48
68 5/16 796 Jennifer Dees 34 F West Fargo ND 40 32:34 8:35 1:32:49
69 5/15 814 Darin Henze 48 F Fargo ND 51 14:06 2:25 64 43:06 16.7 71 35:46 9:25 1:32:56
70 2/5 813 Elisabeth Hanson 16 F Moorhead MN 60 14:35 2:30 81 45:28 15.8 45 33:17 8:46 1:33:18
71 12/12 862 Ben Scherschlight 28 M Forest Park IL 92 16:00 2:44 57 41:42 17.3 73 36:00 9:29 1:33:41
72 6/15 899 Ann Dolence 48 F Moorhead MN 81 15:25 2:38 76 44:33 16.2 57 34:06 8:59 1:34:03
73 4/6 818 Jerry Huebsch 58 M Perham MN 107 17:21 2:58 63 42:44 16.8 61 34:21 9:03 1:34:25
74 15/21 852 Darrin Ovsak 32 M Frazee MN 82 15:27 2:38 66 43:33 16.5 72 35:50 9:26 1:34:49
75 5/14 859 Carolyn Sailor 25 F Bloomington MN 78 15:16 2:36 97 50:24 14.3 16 29:18 7:43 1:34:57
76 22/24 842 Joseph Moriarity 41 M Maplewood MN 97 16:30 2:49 84 45:46 15.7 46 33:18 8:46 1:35:33
77 5/6 882 Mark Winholtz 55 M Andover MN 58 14:34 2:29 47 40:50 17.6 93 40:19 10:37 1:35:42
78 6/16 799 Jill Drage 35 F Fargo ND 79 15:17 2:37 45 40:22 17.8 92 40:16 10:36 1:35:54
79 7/16 864 Sarah Scherschlight 32 F Robbinsdale MN 27 12:54 2:12 73 44:18 16.3 87 38:48 10:13 1:35:59
80 8/16 832 Dylan Jordheim 32 F E. Grand Forks ND 76 15:07 2:35 85 46:04 15.6 66 34:59 9:13 1:36:09
81 6/14 898 Nicole Dolence 25 F St. Cloud MN 54 14:13 2:26 71 44:15 16.3 82 37:47 9:57 1:36:13
82 16/21 789 Steve Brush 36 M Sabin MN 117 19:46 3:22 42 40:10 17.9 79 36:54 9:43 1:36:49
83 9/16 792 Marie Casper 37 F Breckenridge MN 61 14:37 2:30 59 42:01 17.1 91 40:15 10:36 1:36:51
84 7/14 812 Kim Halvorson 23 F Coralville IA 43 13:41 2:20 69 43:46 16.5 90 39:38 10:26 1:37:04
85 3/5 829 Allison Johnston 18 F St. Cloud MN 106 17:17 2:57 83 45:37 15.8 60 34:19 9:02 1:37:11
86 10/16 794 Kelly Ceynowa 32 F Maple Grove MN 25 12:48 2:11 70 43:53 16.4 95 40:56 10:47 1:37:36
87 7/15 858 Dianne Rusness 44 F Fargo ND 65 14:42 2:31 90 48:03 15.0 68 35:16 9:17 1:37:59
88 4/7 841 Corey Moriarity 18 M Columbia MO 95 16:24 2:48 82 45:32 15.8 80 37:02 9:45 1:38:56
89 11/16 878 Tonya Van Hee 38 F Mpls MN 45 13:44 2:21 74 44:21 16.2 97 41:25 10:54 1:39:30
90 12/16 848 Beth Nuutinen 39 F Hudson WI 75 15:04 2:34 88 46:43 15.4 83 38:00 10:00 1:39:46
91 8/15 784 Kristi Benz 41 F Steele ND 47 13:47 2:21 104 51:40 13.9 64 34:54 9:11 1:40:20
92 17/21 908 Chris Morrissette 31 M Saint Paul MN 104 17:13 2:56 87 46:39 15.4 75 36:36 9:38 1:40:27
93 13/16 854 Jodi Raser 32 F Perham MN 74 15:03 2:34 77 44:36 16.1 96 41:14 10:51 1:40:52
94 2/2 868 Kim Skarphol 52 F Fargo ND 32 13:24 2:17 96 50:16 14.3 81 37:23 9:51 1:41:01
95 8/14 828 Maren Johnson 23 F St. Louis Park MN 14 11:39 1:59 105 51:44 13.9 88 39:04 10:17 1:42:25
96 9/15 897 Ruth Halls 41 F Fargo ND 93 16:04 2:45 89 47:34 15.1 94 40:29 10:40 1:44:06
97 9/14 905 Sarah Smith 25 F Minneapolis MN 59 14:34 2:29 101 51:07 14.1 89 39:24 10:22 1:45:04
98 14/16 782 Krista Andrews 33 F Moorhead MN 99 16:47 2:52 86 46:07 15.6 100 42:20 11:09 1:45:12
99 875 Chad Theil M Perham MN 111 17:52 3:03 65 43:23 16.6 104 44:29 11:43 1:45:43
100 6/6 798 Tom Donaldson 56 M Fargo ND 109 17:30 2:59 99 51:00 14.1 85 38:33 10:09 1:47:01
101 10/15 846 Laura Neitzke 41 F Frazee MN 50 13:57 2:23 103 51:29 14.0 102 42:57 11:18 1:48:22
102 18/21 915 Tyrone Sour 34 M Minneapolis MN 105 17:15 2:57 95 50:01 14.4 98 41:55 11:02 1:49:10
103 10/14 788 Kelly Bruhn 22 F 68 14:43 2:31 102 51:11 14.1 105 45:00 11:51 1:50:53
104 11/14 869 Jennifer Sliper 21 F Battle Lakke MN 69 14:47 2:32 100 51:07 14.1 106 45:01 11:51 1:50:53
105 19/21 863 Jason Scherschlight 37 M Forest Park IL 91 15:56 2:43 93 49:24 14.6 109 47:05 12:24 1:52:25
106 15/16 780 Anna Aakre 32 F Perham MN 77 15:15 2:36 91 48:49 14.7 113 48:29 12:46 1:52:32
107 5/7 928 Derek Klatt 19 M Buffalo MN 96 16:28 2:49 107 52:59 13.6 107 45:24 11:57 1:54:50
108 12/14 904 Jenny Palubicki 26 F Perham MN 94 16:14 2:46 106 52:11 13.8 110 47:09 12:25 1:55:33
109 11/15 819 Maria Hughes 48 F Spicer MN 89 15:47 2:42 108 54:04 13.3 108 46:39 12:17 1:56:28
110 12/15 797 Kirsten Diederich 48 F Fargo ND 88 15:40 2:40 92 48:50 14.7 117 52:34 13:50 1:57:02
111 13/15 810 Jane Horien Grove 48 F Fargo ND 42 13:40 2:20 98 50:50 14.2 116 52:33 13:50 1:57:02
112 6/7 883 Ben Ylinemi 16 M Osage MN 103 17:12 2:56 112 1:00:32 11.9 99 42:04 11:05 1:59:47
113 7/7 927 Joe Puncochar 18 M Maple Lake MN 116 19:40 3:21 110 58:50 12.2 101 42:33 11:12 2:01:03
114 20/21 916 Chad Carr 34 M Minneapolis MN 108 17:29 2:59 111 58:54 12.2 111 47:14 12:26 2:03:36
115 21/21 821 Damon Janssen 34 M Fargo ND 66 14:42 2:31 114 1:02:15 11.6 112 47:43 12:34 2:04:39
116 13/14 835 Lindsey Lauritsen 21 F Fargo ND 100 16:49 2:52 115 1:02:16 11.6 114 51:19 13:31 2:10:23
117 14/14 836 Sara Lauritsen 23 F Fargo ND 86 15:31 2:39 116 1:03:33 11.3 115 51:20 13:31 2:10:23
118 16/16 909 Jessica Askew 37 F Minneapolis MN 118 20:13 3:27 109 56:46 12.7 119 56:52 14:58 2:13:50
119 23/24 844 Timothy Moriarity 46 M Columbia MO 113 18:25 3:09 118 1:04:15 11.2 118 53:11 14:00 2:15:50
120 14/15 857 Pep Ross 45 F Fergus Falls MN 112 17:59 3:04 113 1:02:14 11.6 124 61:01 16:04 2:21:13
121 24/24 903 Brian Moriarity 48 M Big Lake MN 114 19:05 3:15 117 1:03:55 11.3 123 60:46 16:00 2:23:45
122 4/5 902 Kelsey Moriarity 15 F Big Lake MN 120 20:26 3:29 120 1:05:47 10.9 122 59:53 15:46 2:26:05
123 5/5 807 Erin Gehn 16 F Rock Island IL 119 20:26 3:29 121 1:05:52 10.9 120 59:48 15:45 2:26:05
124 15/15 865 Sharon Sheils 47 F Moorhead MN 121 21:33 3:41 119 1:04:41 11.1 121 59:52 15:46 2:26:05
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
MIXED 19 AND UNDER RELAY RESULTS
SWIM 100 BIKE RUN Total
Place No. TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Plc Time yds Plc Time mph Plc Time pace Time
===== ==== ===================================== =============== ================ ================ =======
1 896 Bald Sandwhich ;
1 10:40 1:49 1 36:51 19.5 1 31:34 8:19 1:19:05
2 923 2 Teamers ;
2 12:27 2:08 2 46:28 15.5 3 42:52 11:17 1:41:46
3 893 Team Wichmann ; Mike Wichmann , Brenda Wichmmann , Tom Wichmann
3 17:24 2:58 3 48:28 14.9 2 36:03 9:30 1:41:54
MIXED 20 - 29 RELAY RESULTS
SWIM 100 BIKE RUN Total
Place No. TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Plc Time yds Plc Time mph Plc Time pace Time
===== ==== ===================================== =============== ================ ================ =======
MIXED 30 - 39 RELAY RESULTS
SWIM 100 BIKE RUN Total
Place No. TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Plc Time yds Plc Time mph Plc Time pace Time
===== ==== ===================================== =============== ================ ================ =======
1 888 Breakin Wind ; Diana Snelgrove , Bill Kruger , Jeff Morris
2 13:59 2:23 2 40:50 17.6 1 25:12 6:38 1:20:01
2 930 Wolf; Frouts; Frouts ;
1 13:44 2:21 1 37:12 19.4 2 32:39 8:36 1:23:34
MIXED 40 - 49 RELAY RESULTS
SWIM 100 BIKE RUN Total
Place No. TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Plc Time yds Plc Time mph Plc Time pace Time
===== ==== ===================================== =============== ================ ================ =======
1 892 Team Pettit ; Janit Pettit , Paul Pettit ,
1 13:06 2:14 1 45:15 15.9 1 50:08 13:12 1:48:29
MALE 19 AND UNDER RELAY RESULTS
SWIM 100 BIKE RUN Total
Place No. TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Plc Time yds Plc Time mph Plc Time pace Time
===== ==== ===================================== =============== ================ ================ =======
MALE 20 - 29 RELAY RESULTS
SWIM 100 BIKE RUN Total
Place No. TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Plc Time yds Plc Time mph Plc Time pace Time
===== ==== ===================================== =============== ================ ================ =======
1 891 Team Olson ; Aaron Olson , Rick Paczkowski , Shawn Vasichek
2 14:53 2:33 1 32:14 22.3 1 31:25 8:16 1:18:31
2 919 O'Gorman; Helvig ;
1 13:43 2:21 2 40:09 17.9 2 35:25 9:19 1:29:15
MALE 30 - 39 RELAY RESULTS
SWIM 100 BIKE RUN Total
Place No. TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Plc Time yds Plc Time mph Plc Time pace Time
===== ==== ===================================== =============== ================ ================ =======
MALE 40 - 49 RELAY RESULTS
SWIM 100 BIKE RUN Total
Place No. TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Plc Time yds Plc Time mph Plc Time pace Time
===== ==== ===================================== =============== ================ ================ =======
1 889 Grumpy Old Men ; Tim Neitzke , Haden Shipman , Dan Miller
1 13:45 2:21 1 44:48 16.1 1 32:05 8:27 1:30:37
FEMALE 19 AND UNDER RELAY RESULTS
SWIM 100 BIKE RUN Total
Place No. TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Plc Time yds Plc Time mph Plc Time pace Time
===== ==== ===================================== =============== ================ ================ =======
1 914 Rodiles; Betsy ;
1 15:15 2:36 1 42:13 17.1 2 40:12 10:35 1:37:39
2 886 Average Janes ; Jean Giesse , Diane Rath , Julie Rath
2 18:14 3:07 2 48:37 14.8 1 33:58 8:57 1:40:48
FEMALE 20 - 29 RELAY RESULTS
SWIM 100 BIKE RUN Total
Place No. TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Plc Time yds Plc Time mph Plc Time pace Time
===== ==== ===================================== =============== ================ ================ =======
FEMALE 30 - 39 RELAY RESULTS
SWIM 100 BIKE RUN Total
Place No. TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Plc Time yds Plc Time mph Plc Time pace Time
===== ==== ===================================== =============== ================ ================ =======
1 887 Benson Three ; Kim Jannssenn , Julie Benson , Loralyn Benson
1 17:12 2:56 1 59:13 12.2 1 48:14 12:42 2:04:39
FEMALE 40 - 49 RELAY RESULTS
SWIM 100 BIKE RUN Total
Place No. TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Plc Time yds Plc Time mph Plc Time pace Time
===== ==== ===================================== =============== ================ ================ =======
DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Rank Bike Rate Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================ ================== ================= =======
881 Aaron Wilson 33 M Eden Prairie MN 1 17:14 2:57
INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Rank Bike Rate Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ================== ================ =======
1 825 Jim Johanning 38 M Detroit Lakes MN 1 10:07 1:44 1 31:06 23.2 7 27:46 7:19 1:08:58
2 808 Kevin George 26 M Park Rapids MN 11 11:43 2:00 2 32:15 22.3 3 25:35 6:44 1:09:31
3 911 David Pipho 36 M Duluth MN 4 10:31 1:48 13 35:08 20.5 2 25:28 6:42 1:11:05
4 895 Jeff Pokorney 31 M Bertha MN 20 12:48 2:11 3 32:21 22.3 6 27:35 7:16 1:12:43
5 795 Mario Czarnomski 24 M Grand Forks ND 21 12:59 2:13 12 35:05 20.5 1 25:18 6:40 1:13:21
6 913 John Simonson 40 M Fargo ND 10 11:38 1:59 4 34:06 21.1 8 28:06 7:24 1:13:49
7 786 Dan Bjorkstrand 43 M Guthrie MN 6 11:10 1:55 14 35:18 20.4 9 28:14 7:26 1:14:41
8 855 Justin Rath 25 M Apple Valley MN 19 12:46 2:11 15 35:25 20.3 5 27:18 7:11 1:15:28
9 831 Bill Joppa 45 M Rochester MN 2 10:15 1:45 9 34:41 20.8 22 30:54 8:08 1:15:49
10 907 Thomas Loegerin 23 M Grand Forks ND 30 13:39 2:20 5 34:12 21.1 10 28:28 7:30 1:16:17
11 922 Scott Manson 31 M St. Paul MN 25 13:27 2:18 11 34:47 20.7 11 28:35 7:32 1:16:48
12 856 Brent Romenesko 29 M Chaska MN 3 10:20 1:46 26 37:09 19.4 16 29:25 7:45 1:16:53
13 809 Richard Gothier 43 M South Haven MN 12 11:49 2:01 8 34:40 20.8 24 31:06 8:12 1:17:35
14 901 Rob Jarvis 43 M Morris MN 13 11:53 2:02 22 36:42 19.6 20 30:20 7:59 1:18:53
15 894 Brandon Scheel 32 M Fargo ND 17 12:07 2:04 27 37:15 19.3 18 29:50 7:51 1:19:11
16 783 Mike Bakker 26 M Moorhead MN 9 11:36 1:59 20 36:30 19.7 26 31:24 8:16 1:19:29
17 877 Gregg Traautwein 49 M Fargo ND 15 12:00 2:03 6 34:28 20.9 36 33:14 8:45 1:19:41
18 806 Dave Gaukler 50 M Fargo ND 24 13:26 2:18 7 34:38 20.8 29 31:51 8:23 1:19:54
19 827 Darrin Johnson 40 M Evansville IN 8 11:13 1:55 32 38:28 18.7 21 30:29 8:02 1:20:09
20 879 Robert Wagner 27 M St. Louis Park MN 26 13:30 2:18 21 36:33 19.7 27 31:26 8:17 1:21:28
21 876 Richard Theisen 43 M Clearwater MN 34 13:54 2:22 10 34:46 20.7 42 33:33 8:50 1:22:11
22 817 Sam Huber 17 M Perham MN 13 28:59 7:38 1:22:13
23 918 Michael O'Day 43 M Minneapolis MN 41 14:41 2:31 19 36:21 19.8 25 31:15 8:14 1:22:17
24 822 Miles Jefferies 40 M Vadnais Heights MN 40 14:41 2:30 16 35:48 20.1 30 31:54 8:24 1:22:22
25 851 Steve Otto 47 M Fergus Falls MN 29 13:39 2:20 25 37:09 19.4 28 31:40 8:20 1:22:26
26 793 Chris Ceynowa 36 M Maple Grove MN 28 13:34 2:19 18 36:16 19.9 43 33:35 8:51 1:23:24
27 804 Ken Foltz 42 M Detroit Lakes MN 55 16:31 2:49 31 38:25 18.7 17 29:31 7:46 1:24:26
28 874 Steve Tannen 39 M Mpls MN 33 13:53 2:22 28 37:23 19.3 39 33:20 8:47 1:24:36
29 790 Parker Carignan 17 M Perham MN 39 14:38 2:30 45 41:27 17.4 15 29:08 7:40 1:25:12
30 811 Mark Hagen 55 M Dilworth MN 31 13:42 2:20 30 38:10 18.9 44 33:39 8:52 1:25:30
31 803 Skip Fisher 44 M Fargo ND 18 12:16 2:06 36 39:58 18.0 38 33:20 8:47 1:25:32
32 824 Tim Jenson 45 M Shakopee MN 7 11:12 1:55 29 37:54 19.0 56 36:40 9:39 1:25:45
33 805 Steven Freese 31 M Bloomington MN 46 15:24 2:38 33 38:36 18.7 32 32:12 8:29 1:26:11
34 815 Peter Hoffman 22 M Moorhead MN 23 13:18 2:16 49 42:07 17.1 23 30:54 8:08 1:26:18
35 873 Greg Swenson 38 M Rogers MN 5 11:03 1:53 40 40:40 17.7 47 34:37 9:07 1:26:19
36 834 Adam Kouczenski 24 M Melrose MN 43 14:43 2:31 23 36:51 19.5 48 34:56 9:12 1:26:29
37 871 Don Steger 38 M Eagan MN 12 28:39 7:33 1:26:35
38 823 Scott Jensen 46 M Grand Forks ND 16 12:06 2:04 17 35:52 20.1 61 38:43 10:12 1:26:40
39 920 Derek Berglund 18 M Bismarck ND 14 11:56 2:02 57 44:47 16.1 19 30:04 7:55 1:26:46
40 917 Nick Stromme 29 M Kloten ND 68 19:36 3:21 39 40:11 17.9 4 27:03 7:07 1:26:49
41 853 Dan Radcliff 46 M Fargo ND 64 17:39 3:01 24 37:01 19.5 35 32:26 8:33 1:27:06
42 929 Jerome Freese 31 M Minneapolis MN 49 15:47 2:42 35 39:55 18.0 31 32:08 8:28 1:27:49
43 906 Michael Reyes 28 M Prairie Village KS 37 14:30 2:29 56 44:42 16.1 14 29:05 7:40 1:28:16
44 847 Sheil Nelson 41 M Mahtomomedi MN 32 13:46 2:21 34 39:14 18.4 50 35:36 9:23 1:28:36
45 785 Nick Biermeir 42 M Detroit Lakes MN 35 14:08 2:25 51 42:24 17.0 34 32:19 8:31 1:28:50
46 791 Stan Carignan 44 M Perham MN 56 17:06 2:55 38 40:10 17.9 33 32:19 8:31 1:29:35
47 910 David Galle 37 M Minneapolis MN 27 13:32 2:19 42 40:52 17.6 54 36:15 9:33 1:30:39
48 830 Chris Johnston 45 M St. Cloud MN 44 14:56 2:33 50 42:09 17.1 45 34:04 8:58 1:31:08
49 833 Bob Koshnick 64 M Detroit Lakes MN 36 14:19 2:27 44 41:22 17.4 51 35:43 9:24 1:31:23
50 800 Mark Eginton 38 M Duluth MN 22 13:17 2:16 46 41:41 17.3 57 36:44 9:40 1:31:41
51 925 Bennett Goltz 30 M St. Paul MN 57 17:11 2:56 43 41:08 17.5 41 33:31 8:50 1:31:48
52 843 Patrick Moriarity 51 M Pella IO 45 14:59 2:34 48 41:55 17.2 49 35:10 9:16 1:32:03
53 921 Doug Berglund 47 M Bismarck ND 48 15:34 2:40 55 43:39 16.5 40 33:23 8:48 1:32:35
54 862 Ben Scherschlight 28 M Forest Park IL 51 16:00 2:44 47 41:42 17.3 53 36:00 9:29 1:33:41
55 818 Jerry Huebsch 58 M Perham MN 61 17:21 2:58 52 42:44 16.8 46 34:21 9:03 1:34:25
56 852 Darrin Ovsak 32 M Frazee MN 47 15:27 2:38 54 43:33 16.5 52 35:50 9:26 1:34:49
57 842 Joseph Moriarity 41 M Maplewood MN 54 16:30 2:49 59 45:46 15.7 37 33:18 8:46 1:35:33
58 882 Mark Winholtz 55 M Andover MN 38 14:34 2:29 41 40:50 17.6 62 40:19 10:37 1:35:42
59 789 Steve Brush 36 M Sabin MN 70 19:46 3:22 37 40:10 17.9 58 36:54 9:43 1:36:49
60 841 Corey Moriarity 18 M Columbia MO 52 16:24 2:48 58 45:32 15.8 59 37:02 9:45 1:38:56
61 908 Chris Morrissette 31 M Saint Paul MN 59 17:13 2:56 60 46:39 15.4 55 36:36 9:38 1:40:27
62 875 Chad Theil M Perham MN 65 17:52 3:03 53 43:23 16.6 66 44:29 11:43 1:45:43
63 798 Tom Donaldson 56 M Fargo ND 63 17:30 2:59 63 51:00 14.1 60 38:33 10:09 1:47:01
64 915 Tyrone Sour 34 M Minneapolis MN 60 17:15 2:57 62 50:01 14.4 63 41:55 11:02 1:49:10
65 863 Jason Scherschlight 37 M Forest Park IL 50 15:56 2:43 61 49:24 14.6 68 47:05 12:24 1:52:25
66 928 Derek Klatt 19 M Buffalo MN 53 16:28 2:49 64 52:59 13.6 67 45:24 11:57 1:54:50
67 883 Ben Ylinemi 16 M Osage MN 58 17:12 2:56 67 1:00:32 11.9 64 42:04 11:05 1:59:47
68 927 Joe Puncochar 18 M Maple Lake MN 69 19:40 3:21 65 58:50 12.2 65 42:33 11:12 2:01:03
69 916 Chad Carr 34 M Minneapolis MN 62 17:29 2:59 66 58:54 12.2 69 47:14 12:26 2:03:36
70 821 Damon Janssen 34 M Fargo ND 42 14:42 2:31 68 1:02:15 11.6 70 47:43 12:34 2:04:39
71 844 Timothy Moriarity 46 M Columbia MO 66 18:25 3:09 70 1:04:15 11.2 71 53:11 14:00 2:15:50
72 903 Brian Moriarity 48 M Big Lake MN 67 19:05 3:15 69 1:03:55 11.3 72 60:46 16:00 2:23:45
INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Rank Bike Rate Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ================== ================ =======
1 926 Megan Rose 23 F Plymouth MN 8 13:05 2:14 2 38:00 18.9 2 30:48 8:07 1:21:53
2 839 Raechel Loeken 28 F Melrose MN 2 9:56 1:42 1 37:49 19.0 16 34:53 9:11 1:22:37
3 872 Michelle Stover 40 F Horace ND 36 15:28 2:39 4 39:50 18.1 8 33:05 8:43 1:28:22
4 838 Traci Lavelle 42 F Fargo ND 37 15:30 2:39 7 40:56 17.6 6 32:36 8:35 1:29:01
5 924 Michelle Klatt 24 F Minneapolis MN 20 14:18 2:27 9 41:21 17.4 11 33:52 8:55 1:29:31
6 816 Jane Horien Horien 50 F Bismark `N 11 13:40 2:20 3 39:40 18.2 21 36:39 9:39 1:29:58
7 820 Patty Jaeger 41 F Vergas MN 27 14:47 2:32 10 41:39 17.3 13 34:08 8:59 1:30:34
8 837 Shawna Lavelle 25 F Minneapolis MN 38 15:31 2:39 8 40:57 17.6 14 34:09 9:00 1:30:35
9 870 Jennifer Stark 36 F Fargo ND 28 14:53 2:32 17 44:16 16.3 4 32:24 8:32 1:31:32
10 860 Rachel Sauter 39 F W. Fargo ND 10 13:38 2:20 20 44:28 16.2 10 33:48 8:54 1:31:53
11 850 Pam Osmundson 40 F Whapeton ND 18 14:09 2:25 23 45:02 16.0 7 33:02 8:42 1:32:11
12 880 Sara Wanner 30 F Mpls. MN 3 10:47 1:51 13 43:36 16.5 25 38:12 10:03 1:32:33
13 861 Christy Schauer 19 F Langdon ND 5 11:47 2:01 33 49:59 14.4 3 31:02 8:10 1:32:46
14 849 Suzanne O'Gorman 32 F Cologne MN 1 9:25 1:37 5 40:04 18.0 38 43:19 11:24 1:32:48
15 796 Jennifer Dees 34 F West Fargo ND 5 32:34 8:35 1:32:49
16 814 Darin Henze 48 F Fargo ND 17 14:06 2:25 12 43:06 16.7 20 35:46 9:25 1:32:56
17 813 Elisabeth Hanson 16 F Moorhead MN 22 14:35 2:30 24 45:28 15.8 9 33:17 8:46 1:33:18
18 899 Ann Dolence 48 F Moorhead MN 35 15:25 2:38 21 44:33 16.2 12 34:06 8:59 1:34:03
19 859 Carolyn Sailor 25 F Bloomington MN 33 15:16 2:36 35 50:24 14.3 1 29:18 7:43 1:34:57
20 799 Jill Drage 35 F Fargo ND 34 15:17 2:37 6 40:22 17.8 31 40:16 10:36 1:35:54
21 864 Sarah Scherschlight 32 F Robbinsdale MN 7 12:54 2:12 18 44:18 16.3 26 38:48 10:13 1:35:59
22 832 Dylan Jordheim 32 F E. Grand Forks ND 31 15:07 2:35 26 46:04 15.6 18 34:59 9:13 1:36:09
23 898 Nicole Dolence 25 F St. Cloud MN 19 14:13 2:26 16 44:15 16.3 23 37:47 9:57 1:36:13
24 792 Marie Casper 37 F Breckenridge MN 23 14:37 2:30 11 42:01 17.1 30 40:15 10:36 1:36:51
25 812 Kim Halvorson 23 F Coralville IA 13 13:41 2:20 14 43:46 16.5 29 39:38 10:26 1:37:04
26 829 Allison Johnston 18 F St. Cloud MN 46 17:17 2:57 25 45:37 15.8 15 34:19 9:02 1:37:11
27 794 Kelly Ceynowa 32 F Maple Grove MN 6 12:48 2:11 15 43:53 16.4 33 40:56 10:47 1:37:36
28 858 Dianne Rusness 44 F Fargo ND 24 14:42 2:31 30 48:03 15.0 19 35:16 9:17 1:37:59
29 878 Tonya Van Hee 38 F Mpls MN 14 13:44 2:21 19 44:21 16.2 35 41:25 10:54 1:39:30
30 848 Beth Nuutinen 39 F Hudson WI 30 15:04 2:34 28 46:43 15.4 24 38:00 10:00 1:39:46
31 784 Kristi Benz 41 F Steele ND 15 13:47 2:21 41 51:40 13.9 17 34:54 9:11 1:40:20
32 854 Jodi Raser 32 F Perham MN 29 15:03 2:34 22 44:36 16.1 34 41:14 10:51 1:40:52
33 868 Kim Skarphol 52 F Fargo ND 9 13:24 2:17 34 50:16 14.3 22 37:23 9:51 1:41:01
34 828 Maren Johnson 23 F St. Louis Park MN 4 11:39 1:59 42 51:44 13.9 27 39:04 10:17 1:42:25
35 897 Ruth Halls 41 F Fargo ND 42 16:04 2:45 29 47:34 15.1 32 40:29 10:40 1:44:06
36 905 Sarah Smith 25 F Minneapolis MN 21 14:34 2:29 38 51:07 14.1 28 39:24 10:22 1:45:04
37 782 Krista Andrews 33 F Moorhead MN 44 16:47 2:52 27 46:07 15.6 36 42:20 11:09 1:45:12
38 846 Laura Neitzke 41 F Frazee MN 16 13:57 2:23 40 51:29 14.0 37 42:57 11:18 1:48:22
39 788 Kelly Bruhn 22 F 25 14:43 2:31 39 51:11 14.1 39 45:00 11:51 1:50:53
40 869 Jennifer Sliper 21 F Battle Lakke MN 26 14:47 2:32 37 51:07 14.1 40 45:01 11:51 1:50:53
41 780 Anna Aakre 32 F Perham MN 32 15:15 2:36 31 48:49 14.7 43 48:29 12:46 1:52:32
42 904 Jenny Palubicki 26 F Perham MN 43 16:14 2:46 43 52:11 13.8 42 47:09 12:25 1:55:33
43 819 Maria Hughes 48 F Spicer MN 41 15:47 2:42 44 54:04 13.3 41 46:39 12:17 1:56:28
44 797 Kirsten Diederich 48 F Fargo ND 40 15:40 2:40 32 48:50 14.7 47 52:34 13:50 1:57:02
45 810 Jane Horien Grove 48 F Fargo ND 12 13:40 2:20 36 50:50 14.2 46 52:33 13:50 1:57:02
46 835 Lindsey Lauritsen 21 F Fargo ND 45 16:49 2:52 47 1:02:16 11.6 44 51:19 13:31 2:10:23
47 836 Sara Lauritsen 23 F Fargo ND 39 15:31 2:39 48 1:03:33 11.3 45 51:20 13:31 2:10:23
48 909 Jessica Askew 37 F Minneapolis MN 48 20:13 3:27 45 56:46 12.7 48 56:52 14:58 2:13:50
49 857 Pep Ross 45 F Fergus Falls MN 47 17:59 3:04 46 1:02:14 11.6 52 61:01 16:04 2:21:13
50 902 Kelsey Moriarity 15 F Big Lake MN 50 20:26 3:29 50 1:05:47 10.9 51 59:53 15:46 2:26:05
51 807 Erin Gehn 16 F Rock Island IL 49 20:26 3:29 51 1:05:52 10.9 49 59:48 15:45 2:26:05
52 865 Sharon Sheils 47 F Moorhead MN 51 21:33 3:41 49 1:04:41 11.1 50 59:52 15:46 2:26:05
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Suzanne O'Gorman Cologne MN 32 F 9:25 1:37
2 Raechel Loeken Melrose MN 28 F 9:56 1:42
3 Jim Johanning Detroit Lakes MN 38 M 10:07 1:44
4 Bill Joppa Rochester MN 45 M 10:15 1:45
5 Brent Romenesko Chaska MN 29 M 10:20 1:46
6 David Pipho Duluth MN 36 M 10:31 1:48
7 Sara Wanner Mpls. MN 30 F 10:47 1:51
8 Greg Swenson Rogers MN 38 M 11:03 1:53
9 Dan Bjorkstrand Guthrie MN 43 M 11:10 1:55
10 Tim Jenson Shakopee MN 45 M 11:12 1:55
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Jim Johanning Detroit Lakes MN 38 M 00:31:06 23.2
2 Kevin George Park Rapids MN 26 M 00:32:15 22.3
3 Jeff Pokorney Bertha MN 31 M 00:32:21 22.3
4 John Simonson Fargo ND 40 M 00:34:06 21.1
5 Thomas Loegerin Grand Forks ND 23 M 00:34:12 21.1
6 Gregg Traautwein Fargo ND 49 M 00:34:28 20.9
7 Dave Gaukler Fargo ND 50 M 00:34:38 20.8
8 Richard Gothier South Haven MN 43 M 00:34:40 20.8
9 Bill Joppa Rochester MN 45 M 00:34:41 20.8
10 Richard Theisen Clearwater MN 43 M 00:34:46 20.7
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Mario Czarnomski Grand Forks ND 24 M 25:18 6:40
2 David Pipho Duluth MN 36 M 25:28 6:42
3 Kevin George Park Rapids MN 26 M 25:35 6:44
4 Nick Stromme Kloten ND 29 M 27:03 7:07
5 Justin Rath Apple Valley MN 25 M 27:18 7:11
6 Jeff Pokorney Bertha MN 31 M 27:35 7:16
7 Jim Johanning Detroit Lakes MN 38 M 27:46 7:19
8 John Simonson Fargo ND 40 M 28:06 7:24
9 Dan Bjorkstrand Guthrie MN 43 M 28:14 7:26
10 Thomas Loegerin Grand Forks ND 23 M 28:28 7:30
FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Rank Bike Rate Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ================== ================ =======
1 861 Christy Schauer 19 F Langdon ND 1 11:47 2:01 3 49:59 14.4 1 31:02 8:10 1:32:46
2 813 Elisabeth Hanson 16 F Moorhead MN 2 14:35 2:30 1 45:28 15.8 2 33:17 8:46 1:33:18
3 829 Allison Johnston 18 F St. Cloud MN 3 17:17 2:57 2 45:37 15.8 3 34:19 9:02 1:37:11
4 902 Kelsey Moriarity 15 F Big Lake MN 5 20:26 3:29 4 1:05:47 10.9 5 59:53 15:46 2:26:05
5 807 Erin Gehn 16 F Rock Island IL 4 20:26 3:29 5 1:05:52 10.9 4 59:48 15:45 2:26:05
FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Rank Bike Rate Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ================== ================ =======
1 926 Megan Rose 23 F Plymouth MN 3 13:05 2:14 2 38:00 18.9 2 30:48 8:07 1:21:53
2 839 Raechel Loeken 28 F Melrose MN 1 9:56 1:42 1 37:49 19.0 5 34:53 9:11 1:22:37
3 924 Michelle Klatt 24 F Minneapolis MN 6 14:18 2:27 4 41:21 17.4 3 33:52 8:55 1:29:31
4 837 Shawna Lavelle 25 F Minneapolis MN 11 15:31 2:39 3 40:57 17.6 4 34:09 9:00 1:30:35
5 859 Carolyn Sailor 25 F Bloomington MN 10 15:16 2:36 7 50:24 14.3 1 29:18 7:43 1:34:57
6 898 Nicole Dolence 25 F St. Cloud MN 5 14:13 2:26 6 44:15 16.3 6 37:47 9:57 1:36:13
7 812 Kim Halvorson 23 F Coralville IA 4 13:41 2:20 5 43:46 16.5 9 39:38 10:26 1:37:04
8 828 Maren Johnson 23 F St. Louis Park MN 2 11:39 1:59 11 51:44 13.9 7 39:04 10:17 1:42:25
9 905 Sarah Smith 25 F Minneapolis MN 7 14:34 2:29 9 51:07 14.1 8 39:24 10:22 1:45:04
10 788 Kelly Bruhn 22 F 8 14:43 2:31 10 51:11 14.1 10 45:00 11:51 1:50:53
11 869 Jennifer Sliper 21 F Battle Lakke MN 9 14:47 2:32 8 51:07 14.1 11 45:01 11:51 1:50:53
12 904 Jenny Palubicki 26 F Perham MN 13 16:14 2:46 12 52:11 13.8 12 47:09 12:25 1:55:33
13 835 Lindsey Lauritsen 21 F Fargo ND 14 16:49 2:52 13 1:02:16 11.6 13 51:19 13:31 2:10:23
14 836 Sara Lauritsen 23 F Fargo ND 12 15:31 2:39 14 1:03:33 11.3 14 51:20 13:31 2:10:23
FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Rank Bike Rate Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ================== ================ =======
1 870 Jennifer Stark 36 F Fargo ND 8 14:53 2:32 6 44:16 16.3 1 32:24 8:32 1:31:32
2 860 Rachel Sauter 39 F W. Fargo ND 5 13:38 2:20 9 44:28 16.2 3 33:48 8:54 1:31:53
3 880 Sara Wanner 30 F Mpls. MN 2 10:47 1:51 4 43:36 16.5 6 38:12 10:03 1:32:33
4 849 Suzanne O'Gorman 32 F Cologne MN 1 9:25 1:37 1 40:04 18.0 14 43:19 11:24 1:32:48
5 796 Jennifer Dees 34 F West Fargo ND 2 32:34 8:35 1:32:49
6 799 Jill Drage 35 F Fargo ND 13 15:17 2:37 2 40:22 17.8 9 40:16 10:36 1:35:54
7 864 Sarah Scherschlight 32 F Robbinsdale MN 4 12:54 2:12 7 44:18 16.3 7 38:48 10:13 1:35:59
8 832 Dylan Jordheim 32 F E. Grand Forks ND 11 15:07 2:35 11 46:04 15.6 4 34:59 9:13 1:36:09
9 792 Marie Casper 37 F Breckenridge MN 7 14:37 2:30 3 42:01 17.1 8 40:15 10:36 1:36:51
10 794 Kelly Ceynowa 32 F Maple Grove MN 3 12:48 2:11 5 43:53 16.4 10 40:56 10:47 1:37:36
11 878 Tonya Van Hee 38 F Mpls MN 6 13:44 2:21 8 44:21 16.2 12 41:25 10:54 1:39:30
12 848 Beth Nuutinen 39 F Hudson WI 10 15:04 2:34 13 46:43 15.4 5 38:00 10:00 1:39:46
13 854 Jodi Raser 32 F Perham MN 9 15:03 2:34 10 44:36 16.1 11 41:14 10:51 1:40:52
14 782 Krista Andrews 33 F Moorhead MN 14 16:47 2:52 12 46:07 15.6 13 42:20 11:09 1:45:12
15 780 Anna Aakre 32 F Perham MN 12 15:15 2:36 14 48:49 14.7 15 48:29 12:46 1:52:32
16 909 Jessica Askew 37 F Minneapolis MN 15 20:13 3:27 15 56:46 12.7 16 56:52 14:58 2:13:50
FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Rank Bike Rate Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ================== ================ =======
1 872 Michelle Stover 40 F Horace ND 9 15:28 2:39 1 39:50 18.1 3 33:05 8:43 1:28:22
2 838 Traci Lavelle 42 F Fargo ND 10 15:30 2:39 2 40:56 17.6 1 32:36 8:35 1:29:01
3 820 Patty Jaeger 41 F Vergas MN 7 14:47 2:32 3 41:39 17.3 5 34:08 8:59 1:30:34
4 850 Pam Osmundson 40 F Whapeton ND 5 14:09 2:25 6 45:02 16.0 2 33:02 8:42 1:32:11
5 814 Darin Henze 48 F Fargo ND 4 14:06 2:25 4 43:06 16.7 8 35:46 9:25 1:32:56
6 899 Ann Dolence 48 F Moorhead MN 8 15:25 2:38 5 44:33 16.2 4 34:06 8:59 1:34:03
7 858 Dianne Rusness 44 F Fargo ND 6 14:42 2:31 8 48:03 15.0 7 35:16 9:17 1:37:59
8 784 Kristi Benz 41 F Steele ND 2 13:47 2:21 12 51:40 13.9 6 34:54 9:11 1:40:20
9 897 Ruth Halls 41 F Fargo ND 13 16:04 2:45 7 47:34 15.1 9 40:29 10:40 1:44:06
10 846 Laura Neitzke 41 F Frazee MN 3 13:57 2:23 11 51:29 14.0 10 42:57 11:18 1:48:22
11 819 Maria Hughes 48 F Spicer MN 12 15:47 2:42 13 54:04 13.3 11 46:39 12:17 1:56:28
12 797 Kirsten Diederich 48 F Fargo ND 11 15:40 2:40 9 48:50 14.7 13 52:34 13:50 1:57:02
13 810 Jane Horien Grove 48 F Fargo ND 1 13:40 2:20 10 50:50 14.2 12 52:33 13:50 1:57:02
14 857 Pep Ross 45 F Fergus Falls MN 14 17:59 3:04 14 1:02:14 11.6 15 61:01 16:04 2:21:13
15 865 Sharon Sheils 47 F Moorhead MN 15 21:33 3:41 15 1:04:41 11.1 14 59:52 15:46 2:26:05
FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Rank Bike Rate Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ================== ================ =======
1 816 Jane Horien Horien 50 F Bismark `N 2 13:40 2:20 1 39:40 18.2 1 36:39 9:39 1:29:58
2 868 Kim Skarphol 52 F Fargo ND 1 13:24 2:17 2 50:16 14.3 2 37:23 9:51 1:41:01
FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Rank Bike Rate Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ================== ================ =======
MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Rank Bike Rate Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ================== ================ =======
1 817 Sam Huber 17 M Perham MN 1 28:59 7:38 1:22:13
2 790 Parker Carignan 17 M Perham MN 2 14:38 2:30 1 41:27 17.4 2 29:08 7:40 1:25:12
3 920 Derek Berglund 18 M Bismarck ND 1 11:56 2:02 2 44:47 16.1 3 30:04 7:55 1:26:46
4 841 Corey Moriarity 18 M Columbia MO 3 16:24 2:48 3 45:32 15.8 4 37:02 9:45 1:38:56
5 928 Derek Klatt 19 M Buffalo MN 4 16:28 2:49 4 52:59 13.6 7 45:24 11:57 1:54:50
6 883 Ben Ylinemi 16 M Osage MN 5 17:12 2:56 6 1:00:32 11.9 5 42:04 11:05 1:59:47
7 927 Joe Puncochar 18 M Maple Lake MN 6 19:40 3:21 5 58:50 12.2 6 42:33 11:12 2:01:03
MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Rank Bike Rate Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ================== ================ =======
1 808 Kevin George 26 M Park Rapids MN 3 11:43 2:00 1 32:15 22.3 2 25:35 6:44 1:09:31
2 795 Mario Czarnomski 24 M Grand Forks ND 5 12:59 2:13 3 35:05 20.5 1 25:18 6:40 1:13:21
3 855 Justin Rath 25 M Apple Valley MN 4 12:46 2:11 4 35:25 20.3 4 27:18 7:11 1:15:28
4 907 Thomas Loegerin 23 M Grand Forks ND 8 13:39 2:20 2 34:12 21.1 5 28:28 7:30 1:16:17
5 856 Brent Romenesko 29 M Chaska MN 1 10:20 1:46 8 37:09 19.4 7 29:25 7:45 1:16:53
6 783 Mike Bakker 26 M Moorhead MN 2 11:36 1:59 5 36:30 19.7 9 31:24 8:16 1:19:29
7 879 Robert Wagner 27 M St. Louis Park MN 7 13:30 2:18 6 36:33 19.7 10 31:26 8:17 1:21:28
8 815 Peter Hoffman 22 M Moorhead MN 6 13:18 2:16 11 42:07 17.1 8 30:54 8:08 1:26:18
9 834 Adam Kouczenski 24 M Melrose MN 10 14:43 2:31 7 36:51 19.5 11 34:56 9:12 1:26:29
10 917 Nick Stromme 29 M Kloten ND 12 19:36 3:21 9 40:11 17.9 3 27:03 7:07 1:26:49
11 906 Michael Reyes 28 M Prairie Village KS 9 14:30 2:29 12 44:42 16.1 6 29:05 7:40 1:28:16
12 862 Ben Scherschlight 28 M Forest Park IL 11 16:00 2:44 10 41:42 17.3 12 36:00 9:29 1:33:41
MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Rank Bike Rate Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ================== ================ =======
1 825 Jim Johanning 38 M Detroit Lakes MN 1 10:07 1:44 1 31:06 23.2 3 27:46 7:19 1:08:58
2 911 David Pipho 36 M Duluth MN 2 10:31 1:48 4 35:08 20.5 1 25:28 6:42 1:11:05
3 895 Jeff Pokorney 31 M Bertha MN 5 12:48 2:11 2 32:21 22.3 2 27:35 7:16 1:12:43
4 922 Scott Manson 31 M St. Paul MN 7 13:27 2:18 3 34:47 20.7 4 28:35 7:32 1:16:48
5 894 Brandon Scheel 32 M Fargo ND 4 12:07 2:04 6 37:15 19.3 6 29:50 7:51 1:19:11
6 793 Chris Ceynowa 36 M Maple Grove MN 9 13:34 2:19 5 36:16 19.9 11 33:35 8:51 1:23:24
7 874 Steve Tannen 39 M Mpls MN 10 13:53 2:22 7 37:23 19.3 9 33:20 8:47 1:24:36
8 805 Steven Freese 31 M Bloomington MN 12 15:24 2:38 8 38:36 18.7 8 32:12 8:29 1:26:11
9 873 Greg Swenson 38 M Rogers MN 3 11:03 1:53 11 40:40 17.7 12 34:37 9:07 1:26:19
10 871 Don Steger 38 M Eagan MN 5 28:39 7:33 1:26:35
11 929 Jerome Freese 31 M Minneapolis MN 14 15:47 2:42 9 39:55 18.0 7 32:08 8:28 1:27:49
12 910 David Galle 37 M Minneapolis MN 8 13:32 2:19 12 40:52 17.6 14 36:15 9:33 1:30:39
13 800 Mark Eginton 38 M Duluth MN 6 13:17 2:16 14 41:41 17.3 16 36:44 9:40 1:31:41
14 925 Bennett Goltz 30 M St. Paul MN 16 17:11 2:56 13 41:08 17.5 10 33:31 8:50 1:31:48
15 852 Darrin Ovsak 32 M Frazee MN 13 15:27 2:38 15 43:33 16.5 13 35:50 9:26 1:34:49
16 789 Steve Brush 36 M Sabin MN 21 19:46 3:22 10 40:10 17.9 17 36:54 9:43 1:36:49
17 908 Chris Morrissette 31 M Saint Paul MN 17 17:13 2:56 16 46:39 15.4 15 36:36 9:38 1:40:27
18 915 Tyrone Sour 34 M Minneapolis MN 19 17:15 2:57 18 50:01 14.4 18 41:55 11:02 1:49:10
19 863 Jason Scherschlight 37 M Forest Park IL 15 15:56 2:43 17 49:24 14.6 19 47:05 12:24 1:52:25
20 916 Chad Carr 34 M Minneapolis MN 20 17:29 2:59 19 58:54 12.2 20 47:14 12:26 2:03:36
21 821 Damon Janssen 34 M Fargo ND 11 14:42 2:31 20 1:02:15 11.6 21 47:43 12:34 2:04:39
22 881 Aaron Wilson 33 M Eden Prairie MN 18 17:14 2:57
MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Rank Bike Rate Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ================== ================ =======
1 913 John Simonson 40 M Fargo ND 5 11:38 1:59 1 34:06 21.1 1 28:06 7:24 1:13:49
2 786 Dan Bjorkstrand 43 M Guthrie MN 2 11:10 1:55 6 35:18 20.4 2 28:14 7:26 1:14:41
3 831 Bill Joppa 45 M Rochester MN 1 10:15 1:45 4 34:41 20.8 6 30:54 8:08 1:15:49
4 809 Richard Gothier 43 M South Haven MN 6 11:49 2:01 3 34:40 20.8 7 31:06 8:12 1:17:35
5 901 Rob Jarvis 43 M Morris MN 7 11:53 2:02 10 36:42 19.6 4 30:20 7:59 1:18:53
6 877 Gregg Traautwein 49 M Fargo ND 8 12:00 2:03 2 34:28 20.9 14 33:14 8:45 1:19:41
7 827 Darrin Johnson 40 M Evansville IN 4 11:13 1:55 15 38:28 18.7 5 30:29 8:02 1:20:09
8 876 Richard Theisen 43 M Clearwater MN 13 13:54 2:22 5 34:46 20.7 18 33:33 8:50 1:22:11
9 918 Michael O'Day 43 M Minneapolis MN 16 14:41 2:31 9 36:21 19.8 8 31:15 8:14 1:22:17
10 822 Miles Jefferies 40 M Vadnais Heights MN 15 14:41 2:30 7 35:48 20.1 10 31:54 8:24 1:22:22
11 851 Steve Otto 47 M Fergus Falls MN 11 13:39 2:20 12 37:09 19.4 9 31:40 8:20 1:22:26
12 804 Ken Foltz 42 M Detroit Lakes MN 20 16:31 2:49 14 38:25 18.7 3 29:31 7:46 1:24:26
13 803 Skip Fisher 44 M Fargo ND 10 12:16 2:06 17 39:58 18.0 16 33:20 8:47 1:25:32
14 824 Tim Jenson 45 M Shakopee MN 3 11:12 1:55 13 37:54 19.0 21 36:40 9:39 1:25:45
15 823 Scott Jensen 46 M Grand Forks ND 9 12:06 2:04 8 35:52 20.1 22 38:43 10:12 1:26:40
16 853 Dan Radcliff 46 M Fargo ND 22 17:39 3:01 11 37:01 19.5 13 32:26 8:33 1:27:06
17 847 Sheil Nelson 41 M Mahtomomedi MN 12 13:46 2:21 16 39:14 18.4 20 35:36 9:23 1:28:36
18 785 Nick Biermeir 42 M Detroit Lakes MN 14 14:08 2:25 20 42:24 17.0 12 32:19 8:31 1:28:50
19 791 Stan Carignan 44 M Perham MN 21 17:06 2:55 18 40:10 17.9 11 32:19 8:31 1:29:35
20 830 Chris Johnston 45 M St. Cloud MN 17 14:56 2:33 19 42:09 17.1 19 34:04 8:58 1:31:08
21 921 Doug Berglund 47 M Bismarck ND 18 15:34 2:40 21 43:39 16.5 17 33:23 8:48 1:32:35
22 842 Joseph Moriarity 41 M Maplewood MN 19 16:30 2:49 22 45:46 15.7 15 33:18 8:46 1:35:33
23 844 Timothy Moriarity 46 M Columbia MO 23 18:25 3:09 24 1:04:15 11.2 23 53:11 14:00 2:15:50
24 903 Brian Moriarity 48 M Big Lake MN 24 19:05 3:15 23 1:03:55 11.3 24 60:46 16:00 2:23:45
MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Rank Bike Rate Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ================== ================ =======
1 806 Dave Gaukler 50 M Fargo ND 1 13:26 2:18 1 34:38 20.8 1 31:51 8:23 1:19:54
2 811 Mark Hagen 55 M Dilworth MN 2 13:42 2:20 2 38:10 18.9 2 33:39 8:52 1:25:30
3 843 Patrick Moriarity 51 M Pella IO 4 14:59 2:34 4 41:55 17.2 4 35:10 9:16 1:32:03
4 818 Jerry Huebsch 58 M Perham MN 5 17:21 2:58 5 42:44 16.8 3 34:21 9:03 1:34:25
5 882 Mark Winholtz 55 M Andover MN 3 14:34 2:29 3 40:50 17.6 6 40:19 10:37 1:35:42
6 798 Tom Donaldson 56 M Fargo ND 6 17:30 2:59 6 51:00 14.1 5 38:33 10:09 1:47:01
MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Rank Bike Rate Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ================== ================ =======
1 833 Bob Koshnick 64 M Detroit Lakes MN 1 14:19 2:27 1 41:22 17.4 1 35:43 9:24 1:31:23
Total Registered: 149
Total Number of Individual Finishers: 124
Total Number of Relay Finishers: 12
Number of Male Finishers: 72
Number of Female Finishers: 52
Did not Finish Race or Did Not Start: 10