Post results for free!

Create a contributor account.

GetMeRegistered.com
Sprint - Text Results - Results 
                                                 TRINONA TRIATHLON
                                      Lake Winona - Winona, MN - June 13, 2010
                                     1/4 Mile Swim - 11 Mile Bike - 3 Mile Run

Place Div/Tot  Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run     Pace  Finish  
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   1/11    460 Mark Dillard             44 M   Englewood          CO   12    8:15  1:53  1:13    1   27:42  23.8  1:00    1   18:58  6:20   57:05 
    2   1/17    395 Andrew Shulha            26 M   Rochester          MN    5    7:28  1:42  1:38    2   29:58  22.0  1:07    3   19:57  6:39 1:00:06 
    3   2/17    406 Byron Lubenkov           29 M   Plymouth           MN    4    7:23  1:41  1:03    5   31:30  21.0  0:54    5   20:32  6:51 1:01:21 
    4   1/29    427 Elton Mosman             35 M   Rochester          MN   13    8:17  1:53  1:16   11   32:16  20.5  1:07    2   19:15  6:25 1:02:10 
    5   1/13    471 Paul Kulas               49 M   Bettendorf         IA   25    8:43  1:59  0:57    3   30:08  21.9  1:03   15   22:21  7:27 1:03:10 
    6   1/25    421 Jason Fischer            33 M   Rochester          MN    2    7:10  1:38  1:18   14   32:56  20.0  1:00   12   21:43  7:15 1:04:05 
    7   3/17    393 Stephen Wilson           25 M   Golden Valley      MN   17    8:34  1:57  1:49   10   32:11  20.5  1:02    7   21:09  7:03 1:04:42 
    8   2/11    456 Todd Aguilar             42 M   Rochester          MN   36    9:10  2:05  1:32    4   31:01  21.3  1:02   22   22:42  7:34 1:05:23 
    9   1/3     473 Jim Wolter               53 M   Lakeville          MN    3    7:16  1:39  1:39    7   31:39  20.9  1:30   34   23:32  7:51 1:05:33 
   10   1/15    353 Molly Cochran            35 F   Lakeville          MN   67   10:05  2:18                                                   1:06:15 
   11   3/11    459 Matt Evans               44 M   Eau Claire         WI    1    6:55  1:35  1:20   18   33:16  19.8  1:08   41   23:58  8:00 1:06:34 
   12   2/29    447 Andrew Wilhorn           38 M   Oronoco            MN   16    8:29  1:56  2:36    8   31:43  20.8  1:30   16   22:27  7:29 1:06:42 
   13   1/29    332 Jenny Mueller            28 F   Rochester          MN   11    8:13  1:52  1:25   33   34:56  18.9  1:08   14   22:21  7:27 1:08:01 
   14   2/29    319 Amber Lutz               25 F   Owatonna           MN    8    8:06  1:51  1:10   32   34:51  18.9  1:03   25   22:56  7:39 1:08:05 
   15   4/17    405 James Baertsch           29 M   Winona             MN   68   10:06  2:18  2:23   22   33:53  19.5  1:26    4   20:22  6:48 1:08:08 
   16   5/17    396 Dan Harke                26 M   Rochester          MN   56    9:53  2:15  1:39   13   32:41  20.2  1:10   26   22:57  7:39 1:08:17 
   17   1/4     476 Mark Ambrosen            56 M   Excelsior          MN   33    9:03  2:04  2:05   12   32:22  20.4  1:17   40   23:46  7:56 1:08:31 
   18   3/29    315 Erica Delin              25 F   St. Paul           MN   65   10:02  2:17  1:56   24   34:13  19.3  1:32    6   21:00  7:00 1:08:42 
   19   3/29    431 Kyle Lehenbauer          35 M   New Brighton       MN   38    9:17  2:07  1:58   15   32:58  20.0  1:18   35   23:34  7:52 1:09:03 
   20   4/29    450 Steve Stettler           39 M   Plain              WI   72   10:16  2:20  2:40   21   33:42  19.6  0:57   10   21:36  7:12 1:09:08 
   21   2/13    463 Mark Miner               46 M   Winona             MN   35    9:08  2:05  1:19    9   31:55  20.7  1:22   73   25:45  8:35 1:09:27 
   22   1/16    523 Rita Miller              42 F   Winona             MN  103   11:26  2:36  2:17   20   33:38  19.6  1:16    8   21:19  7:07 1:09:53 
   23   2/25    425 Matt Maurer              34 M   Rochester          MN   85   10:45  2:27  1:43    6   31:35  20.9  1:15   56   25:07  8:23 1:10:22 
   24   4/11    455 Michael Fingerson        42 M   Rochester          MN   34    9:06  2:05  2:00   39   35:18  18.7  1:28   18   22:33  7:31 1:10:24 
   25   1/22    341 Anne Sateren Burow       31 F   Minneapolis        MN    7    8:03  1:50  2:33   72   37:05  17.8  1:39    9   21:27  7:09 1:10:45 
   26   1/1     384 Noah Gruhlke             14 M   Monticello         MN   79   10:34  2:24  2:11   30   34:42  19.0  1:21   19   22:37  7:33 1:11:22 
   27   2/22    345 Megan Westhoff           33 F   Ronerts            WI   26    8:44  1:59  1:45   47   36:04  18.3  1:27   30   23:25  7:49 1:11:23 
   28   1/3     382 Toni Stpierre            56 F   Minneapolis        MN   66   10:04  2:18  2:10   29   34:33  19.1  1:05   36   23:38  7:53 1:11:28 
   29   2/16    482 Kathy Kibby              42 F   Minneapolis        MN   28    8:51  2:01  1:47   26   34:19  19.2  1:08   68   25:36  8:32 1:11:39 
   30   6/17    545 Dan Chies                28 M   St. Louis Park     MN   15    8:27  1:56  2:33   54   36:19  18.2  0:56   32   23:29  7:50 1:11:41 
   31   1/9     389 Cloid Green              24 M   Roseville          MN   21    8:38  1:58  1:50   23   34:02  19.4  1:22   79   26:03  8:41 1:11:52 
   32   2/9     385 John Neumann             20 M   Champlin           MN  114   11:40  2:39  2:33   31   34:43  19.0  1:17   11   21:42  7:14 1:11:53 
   33   3/25    557 Jon Loye                 34 M   Red Wing           MN  134   12:23  2:49  2:20   16   33:04  20.0  1:17   23   22:55  7:39 1:11:57 
   34   5/29    433 Joshua Grenell           35 M   Rochester          MN   19    8:35  1:58  1:21   66   36:49  17.9  0:58   44   24:17  8:06 1:11:58 
   35   3/22    342 Amy Schultz              33 F   Dodge Center       MN   24    8:42  1:59  1:54   27   34:25  19.2  1:13   82   26:14  8:45 1:12:25 
   36   3/13    470 Kevin Register           49 M   Fargo              ND   10    8:12  1:52  1:56   17   33:12  19.9  1:12  120   28:13  9:25 1:12:41 
   37   6/29    563 Mark Parry               37 M   Rochester          MN   99   11:18  2:35  2:02   35   35:06  18.8  1:22   33   23:30  7:50 1:13:17 
   38   4/25    556 Brette Hjelle            34 M   Minneapolis        MN  119   11:48  2:41  1:52   63   36:36  18.0  1:02   17   22:31  7:31 1:13:47 
   39   7/29    426 Tom Schultz              35 M   Ames               IA   92   11:10  2:33  2:02   48   36:04  18.3  0:51   39   23:44  7:55 1:13:49 
   40   4/29    334 Natasha Cardinal         28 F   White Bear Lake    MN   37    9:14  2:06  1:36   61   36:34  18.0  1:26   59   25:09  8:23 1:13:57 
   41   3/9     386 Jacob Wolter             21 M   Lakeville          MN   20    8:37  1:58  1:52   64   36:44  18.0  1:36   61   25:10  8:24 1:13:57 
   42   1/9     373 Michele Dillard          45 F   Englewood          CO  123   11:58  2:44  1:42   40   35:20  18.7  1:00   42   24:01  8:01 1:13:59 
   43   5/25    410 Justin Lutterman         31 M   Eagle Lake         MI   61    9:55  2:16  2:25   75   37:14  17.7  1:08   31   23:28  7:50 1:14:08 
   44   1/13    313 Kelle Peterson           24 F   Rochester          MN   44    9:28  2:09  1:48   73   37:11  17.7  1:08   49   24:38  8:13 1:14:11 
   45   6/25    408 Thomas Shepard           30 M   Minneapolis        MN   45    9:36  2:11  2:42   45   35:40  18.5  1:16   57   25:08  8:23 1:14:20 
   46   4/13    461 Todd Stokke              45 M   Winona             MN   77   10:28  2:23  2:36   25   34:16  19.3  1:29   70   25:39  8:33 1:14:26 
   47   8/29    559 Arron Lange              35 M   Minnesota City     MN   57    9:53  2:15  1:55   34   34:57  18.9  1:24   86   26:25  8:49 1:14:32 
   48   4/22    347 Jami Severson            34 F   Winona             MN   18    8:35  1:57  1:47   92   38:00  17.4  0:56   65   25:19  8:27 1:14:35 
   49   4/9     392 Jason Arney-O'neil       24 M   Woodbury           MN   83   10:41  2:26  2:14   76   37:15  17.7  0:49   37   23:42  7:54 1:14:38 
   50   5/13    177 Bill Krauss              49 M   Rochester          MN   39    9:18  2:07  2:28   46   35:40  18.5  2:05   64   25:16  8:26 1:14:45 
   51   6/13    569 Mark Stenzel             47 M   Coon Rapids        MN   14    8:26  1:55  2:06   50   36:04  18.3  1:01  107   27:35  9:12 1:15:10 
   52   5/29    326 Marie Harke              27 F   Rochester          MN   42    9:25  2:09  1:28   38   35:16  18.7  1:31  106   27:34  9:12 1:15:12 
   53   6/29    316 Dana Hansen              25 F   White Bear Lake    MN   78   10:32  2:24  2:13   37   35:15  18.7  1:40   69   25:37  8:33 1:15:15 
   54   5/22    343 Beth Lacanne             33 F   Rochester          MN  133   12:22  2:49  1:56   28   34:31  19.1  1:13   72   25:45  8:35 1:15:44 
   55   2/3     474 Jamie Henderson          53 M   Denver             CO   29    8:51  2:01  2:30   93   38:01  17.4  1:27   53   24:58  8:20 1:15:45 
   56   9/29    432 Brent Dalzell            35 M   Minneapolis        MN   90   11:02  2:31  1:54   71   37:04  17.8  1:19   50   24:39  8:13 1:15:56 
   57   7/29    301 Laura Heydt              29 F   St Paul            MN   27    8:47  2:00  1:37   97   38:07  17.3  1:13   88   26:27  8:49 1:16:09 
   58   3/16    372 Alicia Borman            44 F   Eagan              MN   50    9:47  2:14  2:43  106   38:53  17.0  1:38   28   23:11  7:44 1:16:10 
   59   7/17    400 Jeremy Miller            27 M   Winona             MN   43    9:27  2:09  2:42   68   36:58  17.9  1:57   62   25:14  8:25 1:16:16 
   60   2/15    361 Dana Rutt                38 F   Minneapolis        MN  136   12:24  2:50  1:18   41   35:20  18.7  1:04   91   26:39  8:53 1:16:43 
   61   8/17    397 Kevin Crampton           26 M   Edina              MN   75   10:19  2:21  3:30   96   38:06  17.3  0:53   45   24:17  8:06 1:17:03 
   62   2/9     525 Tracy Morgan             45 F   Winona             MN   51    9:47  2:14  2:00   74   37:12  17.7  0:58  104   27:26  9:09 1:17:22 
   63   9/17    542 Matt Wickham             27 M   Chippewa Falls     WI   30    9:01  2:03  3:01  145   41:37  15.9  1:09   20   22:37  7:33 1:17:23 
   64   7/25    552 Scott Robinson           31 M   Rochester          MN  158   13:29  3:04  4:00   67   36:50  17.9  1:22   13   21:47  7:16 1:17:26 
   65   1/7     533 Sidney Scheurle          52 F   Winona             MN  109   11:37  2:39  1:57   77   37:17  17.7  0:59   74   25:46  8:36 1:17:34 
   66   8/29    330 Carrie Hagen             27 F   Green Bay          WI   22    8:42  1:59  1:40   36   35:08  18.8  1:08  167   31:10 10:24 1:17:46 
   67   6/22     45 Teresa Drexler           31 F   Apple Valley       MN   63    9:59  2:17  1:38   55   36:22  18.1  0:59  133   28:53  9:38 1:17:49 
   68   2/7     530 Teresa Isakson           51 F   Red Wing           MN   46    9:39  2:12  2:34   43   35:35  18.5  1:50  123   28:18  9:26 1:17:53 
   69  10/17    544 Nick Meyers              28 M   Winona             MN  144   12:52  2:56  2:40   65   36:45  18.0  1:25   46   24:18  8:06 1:17:58 
   70   5/11    451 Todd Dittrich            40 M   Farmington         MN   98   11:16  2:34  2:27   70   37:01  17.8  2:10   58   25:09  8:23 1:18:00 
   71   8/25    411 Eric Froistad            31 M   St. Paul           MN   64   10:00  2:17  3:09   98   38:09  17.3  1:29   63   25:15  8:25 1:18:00 
   72   6/11    452 Jeff Kronebusch          41 M   Winona             MN  124   12:00  2:44  3:04  109   39:01  16.9  1:24   21   22:40  7:34 1:18:06 
   73   9/25    422 Michael Gillespie        34 M   Savage             MN   82   10:39  2:26  3:51  114   39:27  16.7  1:05   27   23:09  7:43 1:18:10 
   74  11/17    407 Kevin Kreisel            29 M   Winona             MN  178   14:46  3:22  2:46   19   33:20  19.8  2:03   66   25:23  8:28 1:18:16 
   75  10/25    415 Nathan Woodworth         32 M   Plymouth           MN  118   11:46  2:41  2:36   44   35:39  18.5  1:32   98   27:02  9:01 1:18:33 
   76   9/29    335 Austin Calhoun           29 F   Minneapolis        MN   41    9:22  2:08  1:59  122   39:50  16.6  0:55   90   26:37  8:53 1:18:42 
   77  10/29    327 Erin Holey               27 F   Winona             MN  100   11:18  2:35  1:26  115   39:36  16.7  0:59   71   25:40  8:34 1:18:58 
   78   4/16    362 Gretchen Warnke          40 F   Eagan              MN   47    9:43  2:13  2:00   82   37:23  17.7  1:56  112   28:01  9:21 1:19:00 
   79   5/9     538 Dan Holum                24 M   Cottage Grove      MN  145   12:52  2:56  2:14   52   36:11  18.2  1:28   84   26:22  8:48 1:19:04 
   80  10/29    444 Cory Nelson              37 M   Mahtomedi          MN   97   11:16  2:34  3:06   81   37:21  17.7  1:18   81   26:10  8:44 1:19:09 
   81   7/22    503 Katherine Gilmer         33 F   Winona             MN   95   11:15  2:34  1:37   78   37:17  17.7  1:15  110   27:50  9:17 1:19:12 
   82  11/25    551 Joe Palmquist            31 M   St. Paul           MN   89   11:01  2:31  3:19   84   37:28  17.6  1:17   85   26:24  8:48 1:19:26 
   83  11/29    439 Dean Dalzell             37 M   Winona             MN  188   15:14  3:28  3:44   49   36:04  18.3  1:25   29   23:14  7:45 1:19:39 
   84   7/11    454 Scott Jorgensen          42 M   Columbia Heights   MN   69   10:07  2:18  3:35   86   37:32  17.6  1:21  101   27:15  9:05 1:19:46 
   85  11/29    336 Kyleen Puffer            29 F   St. Paul           MN   87   11:00  2:30  3:50   94   38:02  17.4  1:09   76   25:52  8:38 1:19:51 
   86  12/25    409 Dan Nesler               30 M   Minneapolis        MN  101   11:23  2:36  4:12   57   36:26  18.1  2:19   75   25:48  8:36 1:20:06 
   87  12/29    446 Jon Heinert              38 M   Winona             MN  120   11:48  2:41  2:09   59   36:29  18.1  1:42  117   28:08  9:23 1:20:14 
   88  13/25    550 David Sedgwick           30 M   Bloomington        MN  174   14:13  3:14  3:35   60   36:30  18.1  2:21   38   23:42  7:54 1:20:19 
   89   5/16    524 Linda Oddywhyte          42 F   Winona             MN   70   10:09  2:19  2:16   83   37:25  17.6  1:31  137   29:08  9:43 1:20:28 
   90  14/25    416 Aric Murphy              32 M   Rochester          MN   32    9:02  2:04  2:52  107   38:54  17.0  1:40  121   28:14  9:25 1:20:40 
   91  13/29    565 Bruce Frohman            38 M   Saint Louis Park   MN   80   10:35  2:25  4:36   51   36:09  18.3  2:21   99   27:03  9:01 1:20:42 
   92   3/7     378 Ellyn English            51 F   Winona             MN   60    9:54  2:15  2:36   91   37:55  17.4  1:32  130   28:48  9:36 1:20:43 
   93   6/9     391 Dylan Tate               24 M   Saint Peter        MN  192   15:23  3:30  2:29   95   38:02  17.4  1:08   43   24:12  8:04 1:21:11 
   94   8/22    337 Laura Evanson            30 F   New Hope           MN  104   11:28  2:37  2:46   87   37:42  17.5  0:57  125   28:25  9:29 1:21:16 
   95  14/29    564 Paul Buenger             38 M   Eau Claire         MN  125   12:13  2:47  2:41  123   39:54  16.5  1:02   67   25:30  8:30 1:21:18 
   96  15/25    555 Brendan Lebsack          32 M   Minneapolis        MN  140   12:31  2:51  3:41  110   39:02  16.9  1:18   51   24:48  8:16 1:21:19 
   97   8/11    457 Chris Jonus              43 M   Winona             MN  139   12:30  2:51  2:29   89   37:51  17.4  1:04  114   28:02  9:21 1:21:54 
   98   1/2     479 William Reinarts         61 M   Winona             MN   59    9:54  2:15  2:30  111   39:15  16.8  2:11  116   28:08  9:23 1:21:56 
   99  15/29    445 Ryan Kelly               38 M   Rochester          MN   88   11:01  2:31  2:46   58   36:28  18.1  1:49  154   30:08 10:03 1:22:09 
  100  12/29    328 Kendra Maggert           27 F   Winona             MN   62    9:55  2:16  1:49  102   38:18  17.2  1:00  172   31:24 10:28 1:22:25 
  101  12/17    541 Daniel Fleck             27 M   Minneapolis        MN  121   11:52  2:42  3:04   79   37:20  17.7  1:56  122   28:16  9:26 1:22:26 
  102   2/13    308 Suzanne Wheeler          22 F   Eau Claire         WI  159   13:35  3:06  2:49  121   39:50  16.6  1:42   47   24:33  8:11 1:22:26 
  103  16/29    443 Daniel Dickover          37 M   Milwaukee          WI   93   11:14  2:33  2:35  119   39:48  16.6  1:21  109   27:38  9:13 1:22:34 
  104  17/29    436 David Imdieke            36 M   Saint Paul         MN   48    9:44  2:13  2:11  130   40:31  16.3  1:18  136   29:04  9:42 1:22:45 
  105  18/29    428 Michael McCue            35 M   St. Paul           MN  165   13:58  3:11  2:02  103   38:40  17.1  1:39   89   26:35  8:52 1:22:51 
  106   3/3     571 Tim Stajkowski           50 M   Pepin              WI   96   11:16  2:34  3:41  120   39:50  16.6  1:15  102   27:17  9:06 1:23:16 
  107   3/13    303 Erin Nordstrand          20 F   Excelsior          MN   58    9:54  2:15  3:02  178   44:08  15.0  1:18   54   25:00  8:20 1:23:19 
  108   7/13    469 Scott Sampe              48 M   Minneapolis        MN  162   13:37  3:06  2:51   42   35:26  18.6  2:32  135   29:01  9:41 1:23:24 
  109   9/22    344 Kael Haig                33 F   Minneapolis        MN  132   12:21  2:49  4:25  126   40:08  16.4  1:30   60   25:09  8:23 1:23:32 
  110  16/25    419 Willie Miller            33 M   Winona             MN   86   10:49  2:28  3:37  143   41:32  15.9  1:39   77   25:56  8:39 1:23:32 
  111  13/29    481 Lindsey Tobin            26 F   Minneapolis        MN    9    8:09  1:52  2:58  131   40:34  16.3  3:08  132   28:50  9:37 1:23:38 
  112  10/22    340 Tessa Lockington         31 F   Arcadia            WI  196   15:35  3:33  2:06  113   39:23  16.8  1:48   52   24:58  8:20 1:23:49 
  113  11/22    500 Erica Ping               31 F   Winona             MN  107   11:32  2:38  1:41  105   38:51  17.0  1:10  164   30:56 10:19 1:24:08 
  114  14/29    495 Michelle Putnam          28 F   Minneapolis        MN  184   15:05  3:26  2:59   53   36:17  18.2  1:53  113   28:02  9:21 1:24:13 
  115  12/22    338 Lisa Ruehlow             30 F   Blaine             MN  113   11:39  2:39                                  93   26:45  8:55 1:24:23 
  116   8/13    468 Scott Fischer            48 M   Lewiston           MN  191   15:22  3:30  3:07   56   36:25  18.1  1:41  115   28:05  9:22 1:24:37 
  117   4/7     381 Sara Stoltman            53 F   Prior Lake         MN   52    9:49  2:14  2:28  133   40:45  16.2  0:59  163   30:46 10:16 1:24:44 
  118  17/25    418 Robert Sinclair          33 M   Winona             MN   73   10:17  2:21  3:04  136   41:16  16.0  1:34  127   28:36  9:32 1:24:45 
  119   1/3     486 Tessara Morgan           19 F   Winona             MN    6    7:58  1:49  2:00  154   42:11  15.6  1:08  177   31:38 10:33 1:24:52 
  120   4/13    310 Lauren Hegg              23 F   Minneapolis        MN   49    9:45  2:13  2:22  153   41:54  15.8  1:03  149   29:55  9:59 1:24:58 
  121   2/4     383 John C. Paulson          59 M   Winona             MN  117   11:42  2:40  3:51   99   38:10  17.3  2:36  131   28:50  9:37 1:25:07 
  122  13/17    546 Brian Barklind           28 M   Woodbury           MN  167   14:02  3:12  3:40  139   41:18  16.0  1:08   55   25:03  8:21 1:25:08 
  123  15/29    320 Betsy Tasca              25 F   Minneapolis        MN   31    9:02  2:04  3:45  159   42:31  15.5  1:06  134   28:53  9:38 1:25:14 
  124  19/29    430 Jason Quinn              35 M   Winona             MN   23    8:42  1:59  2:07  142   41:32  15.9  1:24  174   31:32 10:31 1:25:16 
  125  18/25    414 David Vos                32 M   Sartell            MN  170   14:05  3:12  3:29  118   39:46  16.6  1:25   95   26:46  8:56 1:25:29 
  126   9/11    567 Paul Wisniewski          41 M   Winona             MN  169   14:05  3:12  3:17  129   40:29  16.3  1:25   83   26:18  8:46 1:25:31 
  127  16/29    493 Brittni Funderburk       26 F   South St. Paul     MN   94   11:14  2:34  4:29  132   40:34  16.3  1:23  111   27:58  9:20 1:25:36 
  128  14/17    540 Greg Rice                25 M   Kansas City        MO  131   12:21  2:49  3:25   88   37:42  17.5  1:09  166   31:04 10:22 1:25:38 
  129   6/16    365 Michelle Pearson-Langow  41 F   Winona             MN  102   11:25  2:36  2:36  140   41:19  16.0  1:04  148   29:55  9:59 1:26:17 
  130  17/29    324 Julie Giese              26 F   Onalaska           WI  149   13:01  2:58  2:57  173   43:34  15.1  1:07   78   25:59  8:40 1:26:35 
  131   7/16    517 Missy Voth               40 F   Goodhue            MN  111   11:38  2:39  1:59  112   39:22  16.8  2:18  178   31:47 10:36 1:27:01 
  132  20/29    449 Terry Bricco             39 M   Minnesota City     MN  112   11:39  2:39  2:21  160   42:34  15.5  1:04  140   29:33  9:51 1:27:07 
  133  19/25    554 Murl Landman             32 M   Winona             MN  142   12:37  2:52  2:12  117   39:42  16.6  2:22  158   30:18 10:06 1:27:09 
  134  18/29    318 Olivia Grant             25 F   Owatonna           MN  171   14:08  3:13  4:02  101   38:17  17.2  2:18  129   28:46  9:36 1:27:29 
  135  19/29    498 Kim Malrick              29 F   Minneapolis        MN   84   10:42  2:26  2:50  155   42:17  15.6  2:16  143   29:39  9:53 1:27:40 
  136   3/15    514 Trisha Johnson           37 F   Winona             MN   76   10:28  2:23  2:20  180   44:18  14.9  1:10  141   29:34  9:52 1:27:47 
  137   9/13    466 Tom Cordes               47 M   Winona             MN  163   13:45  3:08  2:26  176   44:03  15.0  1:36   80   26:10  8:44 1:27:56 
  138   7/9     387 Samuel Torgerson         21 M   Rochester          MN  228   22:49  5:11  2:48   80   37:20  17.7  2:15   24   22:56  7:39 1:28:05 
  139   4/15    356 Kymberly Lehenbauer      37 F   New Brighton       MN  201   15:58  3:38  2:00   90   37:51  17.4  2:35  145   29:47  9:56 1:28:08 
  140  21/29    440 Jeff Viestenz            37 M   Winona             MN  223   20:35  4:41  2:26   62   36:34  18.0  1:17  108   27:35  9:12 1:28:25 
  141  22/29    435 Shawn Deitering          36 M   Minneapolis        MN  177   14:44  3:21  2:52  157   42:22  15.6  1:34   97   26:56  8:59 1:28:26 
  142  13/22     50 Amy Todd                 34 F   Lacrescent         MN   54    9:50  2:15  3:32  137   41:16  16.0  2:28  171   31:23 10:28 1:28:27 
  143   2/2     574 Jim Monson               63 M   Centuria           WI  108   11:34  2:38  2:15  100   38:12  17.3  1:49  196   34:41 11:34 1:28:28 
  144   5/13    312 Cheyann Volkman          24 F   Kansas City        MO   81   10:39  2:26  2:25  116   39:40  16.6  2:02  192   33:59 11:20 1:28:43 
  145  14/22    502 Erin Pederson            31 F   Ames               IA  181   15:00  3:25  2:45  172   43:31  15.2  1:06   87   26:26  8:49 1:28:46 
  146   5/15    355 Lynn Tews                36 F   Minneapolis        MN  166   14:00  3:11  5:04  127   40:10  16.4  2:11  105   27:33  9:11 1:28:56 
  147  20/25    484 Mick Sedgwick            34 M   Eagan              MN  190   15:20  3:29  3:49  125   40:08  16.4  3:02   92   26:45  8:55 1:29:01 
  148  20/29    329 Kasia Ellsworth          27 F   Rochester          MN  164   13:57  3:11  2:50  163   42:49  15.4  1:13  126   28:26  9:29 1:29:13 
  149   6/13    314 Wendy Haller             24 F   New Brighton       MN   91   11:08  2:32  3:52  144   41:35  15.9  1:30  168   31:15 10:25 1:29:18 
  150   3/9     376 Sondra Morgan            47 F   Houston            MN  195   15:35  3:33  3:53   85   37:30  17.6  1:48  161   30:35 10:12 1:29:19 
  151  23/29    561 Matt Yender              36 M   Minnesota City     MN   55    9:53  2:15  3:07  174   43:40  15.1  1:26  173   31:25 10:29 1:29:28 
  152  15/17    543 Eric Crowley             28 M   Winona             MN  127   12:16  2:48  3:04  169   43:12  15.3  1:24  152   30:04 10:02 1:29:57 
  153  15/22    348 Laurel Quinn             34 F   Winona             MN   53    9:49  2:14  3:13  201   47:35  13.9  1:16  119   28:11  9:24 1:30:02 
  154   4/9     526 Lynda Miner              46 F   Winona             MN  154   13:11  3:00  2:15  150   41:46  15.8  1:34  170   31:23 10:28 1:30:07 
  155   3/4     478 Richard Frietsche        59 M   Winona             MN  193   15:25  3:31  3:47  104   38:51  17.0  2:11  155   30:08 10:03 1:30:19 
  156  24/29    437 Gene Chilton             36 M   Burnsville         MN  137   12:24  2:50  2:01  146   41:37  15.9  2:09  182   32:33 10:51 1:30:41 
  157  21/25    420 Kai Maurud               33 M   Winona             MN  198   15:48  3:36  2:44  124   40:08  16.4  1:44  162   30:45 10:15 1:31:06 
  158   2/3     302 Naomi Ostrander          15 F   Chicago            IL  115   11:40  2:39  2:41  183   44:43  14.8  2:08  151   29:58 10:00 1:31:07 
  159  21/29    491 Jessica Weisbrod         25 F   Rollingstone       MN  203   16:03  3:39  2:19  141   41:29  15.9  1:04  159   30:19 10:07 1:31:11 
  160   8/9     388 Peter Elsham             22 M   Golden Valley      MN  213   17:45  4:02  3:40  152   41:47  15.8  1:49   96   26:55  8:59 1:31:53 
  161   7/13    304 Carrie Belleson          21 F   Brooklyn Park      MN  105   11:30  2:37  3:04  209   48:45  13.5  1:27  100   27:12  9:04 1:31:56 
  162  22/29    323 Emily Froistad           26 F   North Saint Paul   MN  122   11:54  2:43  3:45  161   42:37  15.5  1:36  156   30:14 10:05 1:32:03 
  163  10/13    467 Philip Grandmont         48 M   Headingley         MA  186   15:12  3:28  4:37  128   40:15  16.4  2:14  150   29:57  9:59 1:32:13 
  164   5/7     532 Karen Moore              52 F   Winona             MN  209   16:36  3:47  3:20  108   39:00  16.9  1:31  179   31:49 10:37 1:32:14 
  165   6/15    509 Alanna Googins           35 F   Winona             MN  150   13:03  2:58  5:22  165   42:59  15.4  1:37  142   29:36  9:52 1:32:33 
  166  23/29    333 Stephanie Nuttall        28 F   Winona             MN  128   12:20  2:49  3:06  197   46:42  14.1  1:48  128   28:40  9:34 1:32:33 
  167   6/7     380 Diane Keating            53 F   McHenry            IL  146   12:53  2:56  3:55  162   42:44  15.4  3:19  144   29:47  9:56 1:32:35 
  168  24/29     29 Anna Vold                27 F   Bloomington        MN  152   13:05  2:59  1:49  221   51:56  12.7  1:49   48   24:34  8:12 1:33:10 
  169   5/9     375 Dorice Hughes            47 F   McFarland          WI  130   12:21  2:49  3:33  158   42:27  15.5  2:27  184   32:51 10:57 1:33:37 
  170   8/16    371 Maria Commare            43 F   Lacrescent         MN  168   14:03  3:12  2:52  148   41:42  15.8  1:37  187   33:27 11:09 1:33:39 
  171   6/9     568 Sherri Nachtigal         46 F   Winona             MN  200   15:51  3:37  2:42  182   44:26  14.9  0:58  146   29:50  9:57 1:33:45 
  172  25/29    566 Dave Stewart             39 M   Winona             MN  143   12:39  2:53  3:15  138   41:18  16.0  2:38  194   34:19 11:27 1:34:06 
  173   9/16    367 Jane Schwartzhoff        42 F   La Crescent        MN  126   12:15  2:47  3:30  164   42:52  15.4  1:57  190   33:53 11:18 1:34:24 
  174  22/25    412 Matthew Kunkel           31 M   Clearwater         MN  206   16:24  3:44  3:35  177   44:05  15.0  1:02  103   27:23  9:08 1:34:26 
  175  10/16    520 Holly Fratzke            41 F   Winona             MN  205   16:12  3:41  4:15  179   44:11  14.9  1:42  124   28:22  9:28 1:34:40 
  176   8/13    305 Hannah Okerberg          22 F   Winona             MN  110   11:37  2:39  2:59  208   48:45  13.5  1:26  153   30:05 10:02 1:34:49 
  177  11/16    363 Terry Breunig            40 F   Veblen             SD  116   11:41  2:40  2:17  195   46:30  14.2  1:35  185   33:07 11:03 1:35:08 
  178  26/29    442 Chris Livingston         37 M   Winona             MN  173   14:11  3:14  4:58  135   41:10  16.0  1:35  188   33:40 11:14 1:35:32 
  179   7/15    354 Heather Bye-Kollbaum     36 F   Blaine             MN  135   12:24  2:49  1:51  134   41:02  16.1  1:38  210   38:53 12:58 1:35:46 
  180   8/15    358 Jill Krase               38 F   Winona             MN  147   12:56  2:57  4:34  185   45:00  14.7  2:24  165   30:57 10:19 1:35:49 
  181  27/29    438 Chad Coudron             36 M   Winona             MN  226   21:53  4:59  3:59   69   36:59  17.8  2:05  176   31:33 10:31 1:36:27 
  182   9/13    489 Jennifer Holly           20 F   Golden Valley      MN  231 1:00:30 13:45        187   45:13  14.6                          1:37:00 
  183  10/13    488 Anna Carpenter           20 F   Winona             MN   71   10:10  2:19  3:25  191   45:35  14.5  1:21  203   37:04 12:22 1:37:33 
  184   9/15    507 Amy Decrans              35 F   Minneapolis        MN  179   14:51  3:23  4:07  202   47:37  13.9  1:14  147   29:52  9:58 1:37:39 
  185  25/29    494 Shahrzad Grami           27 F   Roseville          MN  153   13:10  3:00  4:51  166   43:06  15.3  1:09  198   35:49 11:57 1:38:02 
  186  26/29    496 Kim McGriff              28 F   Winona             MN  151   13:03  2:58  3:42  193   46:18  14.3  2:06  186   33:26 11:09 1:38:34 
  187  10/15    510 Monica Nelton            36 F   Winona             MN  219   19:32  4:27  4:21  167   43:07  15.3  1:23  157   30:17 10:06 1:38:37 
  188  11/13    309 Kendra Miller            23 F   Maple Grove        MN  194   15:29  3:31  4:20  170   43:19  15.2  3:35  180   32:00 10:40 1:38:41 
  189  11/15    513 Michelle Overtoom        37 F   Saint Paul         MN  160   13:37  3:06  2:42  203   47:49  13.8  2:05  183   32:50 10:57 1:39:00 
  190  11/13    464 Ned Bryant               46 M   Winona             MN  185   15:11  3:27  2:48  189   45:15  14.6  1:52  191   33:58 11:20 1:39:01 
  191  12/15    215 Maggie Modjeski          36 F   Winona             MN  155   13:14  3:01  2:05  188   45:13  14.6  1:10  207   37:48 12:36 1:39:28 
  192  28/29    441 Marco Gutierrez          37 M   Maple Grove        MN  129   12:20  2:49  4:56  175   43:50  15.1  2:01  200   36:27 12:09 1:39:31 
  193  27/29    492 Sophia Vaughan           25 F   Bloomington        MN  204   16:07  3:40  4:04  215   50:10  13.2  1:28  118   28:11  9:24 1:39:58 
  194  12/16    366 Tracy Becker             42 F   Rochester          MN  187   15:13  3:28  3:11  194   46:25  14.2  3:07  181   32:08 10:43 1:40:02 
  195  12/13    570 Joe Hartwick             47 M   Spring Lake Park   MN  202   16:01  3:39  5:08  168   43:07  15.3  2:00  189   33:49 11:17 1:40:03 
  196   7/9     528 Jackie Lafky             48 F   Stockton           MN  141   12:36  2:52  2:47  181   44:20  14.9  1:42  209   38:41 12:54 1:40:03 
  197  16/17    547 Gayle Johnson            29 M   Winona             MN  225   20:45  4:43  2:36  196   46:40  14.1  1:54  138   29:12  9:44 1:41:03 
  198  28/29    497 Anna Robinson            29 F   Rochester          MN  208   16:30  3:45  3:48  205   48:15  13.7  1:23  169   31:20 10:27 1:41:14 
  199   7/7     379 Cathy Torgerson          52 F   Rochester          MN  211   17:11  3:55  3:59  151   41:46  15.8  3:13  197   35:07 11:43 1:41:14 
  200  13/15    512 Tanya Yender             36 F   Minnesota City     MN  106   11:30  2:37  2:50  216   50:15  13.1                          1:42:37 
  201  13/16    370 Meg Mayer                43 F   Rochester          MN  156   13:16  3:01  4:43  200   47:06  14.0  1:56  199   35:51 11:57 1:42:50 
  202   3/3     485 Lauren Stenzel           18 F   Coon Rapids        MN   40    9:21  2:08  3:00  199   46:50  14.1  1:35  220   42:09 14:03 1:42:53 
  203  13/13    465 Timothy J Broghammer     46 M   Solon              IA   74   10:19  2:21  3:26  192   45:49  14.4  3:42  212   39:56 13:19 1:43:10 
  204  14/16    516 Pamela Schmidt           40 F   Winona             MN  189   15:17  3:29  5:09  214   49:53  13.2  2:16  175   31:33 10:31 1:44:04 
  205  14/15    515 Shelley Stewart          37 F   Winona             MN  180   14:57  3:24  3:08  171   43:21  15.2  3:14  211   39:41 13:14 1:44:18 
  206  10/11    458 Richard Felt             44 M   Rochester          MN  161   13:37  3:06  2:46  156   42:20  15.6  2:10  223   43:46 14:36 1:44:37 
  207  16/22    506 Lisa Salyards            34 F   Minneapolis        MN  176   14:43  3:21  3:04  204   47:51  13.8  2:19  205   37:41 12:34 1:45:35 
  208   9/9     539 Dustin Stoltz            24 M   Lino Lakes         MN  222   20:33  4:41  2:56  228   54:01  12.2  1:41   94   26:46  8:56 1:45:54 
  209  23/25    413 Mark Benson              31 M   Plymouth           MN  220   19:43  4:29  6:15  206   48:30  13.6  1:28  160   30:26 10:09 1:46:20 
  210  12/13    490 Christine Kirt           21 F   Lake Mills         WI  215   18:37  4:14  3:17  212   49:32  13.3  1:30  193   34:18 11:26 1:47:12 
  211  13/13    311 Clare Spencer            23 F   Eau Claire         WI  221   20:01  4:33  2:54  184   44:52  14.7  2:11  204   37:18 12:26 1:47:15 
  212  17/22    501 Sheryl Johnson           31 F   Stewartville       MN  214   18:36  4:14  3:20  213   49:45  13.3  1:16  195   34:23 11:28 1:47:17 
  213  18/22    505 Katherine Stensing       33 F   Powell             WY  157   13:28  3:04  4:55  186   45:11  14.6  3:50  214   41:07 13:43 1:48:29 
  214  29/29    321 Katie Zieba              25 F   Burnsville         MN  210   16:54  3:51  3:14  211   49:19  13.4  1:31  206   37:48 12:36 1:48:44 
  215  19/22    504 Jackie Goyette           33 F   Winona             MN  183   15:03  3:26  3:03  226   53:33  12.3  1:28  202   36:41 12:14 1:49:45 
  216  20/22    576 Rachel Gernander         30 F   Minneapolis        MN  182   15:03  3:26  3:41  207   48:37  13.6  1:32  217   41:21 13:47 1:50:12 
  217  29/29    562 Oscar Tuerck             37 M   Saint Paul         MN  197   15:39  3:34  3:26  190   45:21  14.6  1:10  224   44:44 14:55 1:50:17 
  218  15/15    360 Nicole Schossow          38 F   Hastings           MN  218   19:23  4:25  4:15  210   49:01  13.5  1:54  208   37:57 12:39 1:52:28 
  219   8/9     374 Jeni Arnold              46 F   Winona             MN  138   12:30  2:51  5:09  218   50:54  13.0  2:49  216   41:09 13:43 1:52:30 
  220  21/22    346 Dawn Johnson             34 F   Rochester          MN  148   13:01  2:58  9:41  149   41:43  15.8  3:23  225   45:10 15:04 1:52:55 
  221  24/25    549 Daniel Johnson           30 M   Stewartville       MN  172   14:11  3:14  4:20  225   53:18  12.4  1:28  213   40:11 13:24 1:53:25 
  222  22/22    499 Amanda Jones             30 F   Blaine             MN  207   16:25  3:44  5:28  224   53:08  12.4  1:57  201   36:33 12:11 1:53:28 
  223   4/4     475 Allan Collins            56 M   Stoughton          WI  212   17:28  3:59  3:11  147   41:41  15.8  2:57  227   48:36 16:12 1:53:50 
  224   9/9     529 Mary Lewis-Hyde          49 F   Winona             MN  175   14:19  3:16  4:52  223   52:37  12.5  1:35  218   41:41 13:54 1:55:01 
  225  25/25    424 Paul Soukup              34 M   Winona             MN  199   15:49  3:36  4:04  198   46:48  14.1  2:14  226   46:40 15:34 1:55:33 
  226  11/11    453 Thomas Gort              42 M   Winona             MN  230   29:42  6:45  5:45  219   51:06  12.9  2:24  139   29:20  9:47 1:58:14 
  227   2/3     534 Angel Weisbrod           56 F   Rollingstone       MN  216   18:58  4:19  3:49  227   53:53  12.2  3:22  222   43:24 14:28 2:03:24 
  228  17/17    398 Chris Ebert              27 M   Winona             MN  227   22:30  5:07  5:08  217   50:24  13.1  3:12  221   42:43 14:15 2:03:55 
  229  15/16    519 Kristi Papenfuss         40 F   Minneapolis        MN  229   23:45  5:24  5:39  222   52:31  12.6  3:51  219   41:51 13:57 2:07:34 
  230   3/3     483 Judith Herdina           58 F   Winona             MN  224   20:40  4:42  4:31  220   51:54  12.7  1:49  228   51:16 17:06 2:10:07 
  231  16/16    369 Denise Koster            43 F   Rochester          MN  217   19:15  4:23  6:03  229 1:04:01  10.3  3:09  215   41:09 13:43 2:13:34 

results by Pickle Events                                     results posted on:  www.pickleevents.com


                                                 SPRINT COURSE: RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM   MEMBERS:                        Rank   Swim  Pace Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  560 Boys from Hutch : Reese Seefeldt , Kevin Froemming , Nate Clark                           
                                                    1    7:12  1:38  0:52    1   31:29  21.0  0:42    1   20:27  6:49 1:00:40 
    2  377 The Bastian Women : Mary Bastian , Kimberlee Bastian , Wanda Bastian                      
                                                    2    8:16  1:53  0:55    2   35:06  18.8  0:44   10   33:16 11:06 1:18:14 
    3  417 Go Fast Gilmores : Jared Anderson , Mike Kwasny , Mike Goryl                              
                                                    8   10:21  2:22  0:53    3   37:33  17.6  0:44    8   29:40  9:54 1:19:08 
    4  306 Dos + 1 : Jennifer Serafin , Elizabeth Tlougan , Paul Tlougan                             
                                                    7    9:56  2:16  1:19    7   43:26  15.2  0:58    4   25:07  8:23 1:20:44 
    5  573 Tasca Ward II : Amy Tasca , Robert Tasca , Tyler Tasca                                    
                                                    9   10:21  2:22  0:49    8   43:53  15.0  0:53    5   25:37  8:33 1:21:31 
    6  322 Tri-fecta : Kim Frisch , Janel Miller , Jes Miller                                        
                                                   12   14:04  3:12  1:03    4   38:43  17.0  0:46    7   27:20  9:07 1:21:54 
    7  536 Indubitably : Haley Anderson , Max Preuss , Jacob Anderson                                
                                                    5    9:46  2:13  1:00   14   52:33  12.6  0:54    2   20:47  6:56 1:24:57 
    8  531 Get Psyched : Mary Machulda , Lori Baumbach , Kathleen Baumbach                           
                                                   10   12:34  2:52  1:04   10   44:32  14.8  1:14    6   26:45  8:55 1:26:06 
    9  535 Tasca Ward : Megan Tasca , Marcia Ward , Dean Schuman                                     
                                                    6    9:54  2:15  1:19    9   43:54  15.0  1:04    9   31:22 10:28 1:27:31 
   10  429 St Cloud Connection : Kevin Quinn , David Gerhardson , Adam Sweeney                       
                                                    4    9:35  2:11  0:58   11   45:15  14.6  0:54   12   35:33 11:51 1:32:14 
   11  352 Spang Gang Racing Te : Gretchen Manchester , Bill Spang , Liz Breza                       
                                                    3    9:03  2:04  1:02    5   42:28  15.5  1:01   14   40:06 13:22 1:33:38 
   12  575 Berlatt : Ken Platt , A Platt , Chris Bernhardt                                           
                                                   14   18:17  4:10  1:07   13   50:20  13.1  0:59    3   24:43  8:15 1:35:24 
   13  350 Tri'd & True -- Team : Kay Conway , Jennifer Valentine , Alison Prodzinski                
                                                   11   12:54  2:56  1:17    6   42:38  15.5  1:09   13   37:49 12:37 1:35:45 
   14  402 Kendall : Matt Kendall ,  , Stephanie Kendall                                              
                                                   13   15:26  3:31  3:26   12   46:17  14.3  1:27   11   35:21 11:47 1:41:54 
                                                                      Page 1


                    PENALTY TIME ISSUED

No.  Name                    Age Sex City               St Penalty Penalty Comment                
==== ======================= === === ================== == ======= ============================== 
 323 Emily Froistad           26 F   North Saint Paul   MN 2:00    5.10f Position                 
 412 Matthew Kunkel           31 M   Clearwater         MN 2:00    5.10d Blocking                 

                                                        DID NOT FINISH

Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
 477 Ric Lofgren              59 M   Winona             MN    1   20:34  4:41                                                           

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                                
                                                      Swim   100
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S    Time   yds
===== ==================== ============== == === =  ============
    1 Matt Evans            Eau Claire     WI 44 M    6:55  1:35 
    2 Jason Fischer         Rochester      MN 33 M    7:10  1:38 
    3 Jim Wolter            Lakeville      MN 53 M    7:16  1:39 
    4 Byron Lubenkov        Plymouth       MN 29 M    7:23  1:41 
    5 Andrew Shulha         Rochester      MN 26 M    7:28  1:42 
    6 Tessara Morgan        Winona         MN 19 F    7:58  1:49 
    7 Anne Sateren Burow    Minneapolis    MN 31 F    8:03  1:50 
    8 Amber Lutz            Owatonna       MN 25 F    8:06  1:51 
    9 Lindsey Tobin         Minneapolis    MN 26 F    8:09  1:52 
   10 Kevin Register        Fargo          ND 49 M    8:12  1:52 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                     Bike   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S   Time     mph
===== ==================== ============== == === = ==============
    1 Mark Dillard          Englewood      Co 44 M 00:27:42  23.8 
    2 Andrew Shulha         Rochester      Mn 26 M 00:29:58  22.0 
    3 Paul Kulas            Bettendorf     Ia 49 M 00:30:07  21.9 
    4 Todd Aguilar          Rochester      Mn 42 M 00:31:00  21.3 
    5 Byron Lubenkov        Plymouth       Mn 29 M 00:31:30  21.0 
    6 Matt Maurer           Rochester      Mn 34 M 00:31:34  20.9 
    7 Jim Wolter            Lakeville      Mn 53 M 00:31:38  20.9 
    8 Andrew Wilhorn        Oronoco        Mn 38 M 00:31:42  20.8 
    9 Mark Miner            Winona         Mn 46 M 00:31:55  20.7 
   10 Stephen Wilson        Golden Valley  Mn 25 M 00:32:10  20.5 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                   Run   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S Time   Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
    1 Mark Dillard          Englewood      CO 44 M 18:58  6:20 
    2 Elton Mosman          Rochester      MN 35 M 19:15  6:25 
    3 Andrew Shulha         Rochester      MN 26 M 19:57  6:39 
    4 James Baertsch        Winona         MN 29 M 20:22  6:48 
    5 Byron Lubenkov        Plymouth       MN 29 M 20:32  6:51 
    6 Erica Delin           St. Paul       MN 25 F 21:00  7:00 
    7 Stephen Wilson        Golden Valley  MN 25 M 21:09  7:03 
    8 Rita Miller           Winona         MN 42 F 21:19  7:07 
    9 Anne Sateren Burow    Minneapolis    MN 31 F 21:27  7:09 
   10 Steve Stettler        Plain          WI 39 M 21:36  7:12 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  486 Tessara Morgan           19 F   Winona             MN    1    7:58  1:49  2:00    1   42:11  15.6  1:08    2   31:38 10:33 1:24:52 
    2  302 Naomi Ostrander          15 F   Chicago            IL    3   11:40  2:39  2:41    2   44:43  14.8  2:08    1   29:58 10:00 1:31:07 
    3  485 Lauren Stenzel           18 F   Coon Rapids        MN    2    9:21  2:08  3:00    3   46:50  14.1  1:35    3   42:09 14:03 1:42:53 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  313 Kelle Peterson           24 F   Rochester          MN    1    9:28  2:09  1:48    1   37:11  17.7  1:08    2   24:38  8:13 1:14:11 
    2  308 Suzanne Wheeler          22 F   Eau Claire         WI    9   13:35  3:06  2:49    3   39:50  16.6  1:42    1   24:33  8:11 1:22:26 
    3  303 Erin Nordstrand          20 F   Excelsior          MN    3    9:54  2:15  3:02    7   44:08  15.0  1:18    3   25:00  8:20 1:23:19 
    4  310 Lauren Hegg              23 F   Minneapolis        MN    2    9:45  2:13  2:22    5   41:54  15.8  1:03    5   29:55  9:59 1:24:58 
    5  312 Cheyann Volkman          24 F   Kansas City        MO    5   10:39  2:26  2:25    2   39:40  16.6  2:02    9   33:59 11:20 1:28:43 
    6  314 Wendy Haller             24 F   New Brighton       MN    6   11:08  2:32  3:52    4   41:35  15.9  1:30    7   31:15 10:25 1:29:18 
    7  304 Carrie Belleson          21 F   Brooklyn Park      MN    7   11:30  2:37  3:04   12   48:45  13.5  1:27    4   27:12  9:04 1:31:56 
    8  305 Hannah Okerberg          22 F   Winona             MN    8   11:37  2:39  2:59   11   48:45  13.5  1:26    6   30:05 10:02 1:34:49 
    9  489 Jennifer Holly           20 F   Golden Valley      MN   13 1:00:30 13:45          9   45:13  14.6                          1:37:00 
   10  488 Anna Carpenter           20 F   Winona             MN    4   10:10  2:19  3:25   10   45:35  14.5  1:21   11   37:04 12:22 1:37:33 
   11  309 Kendra Miller            23 F   Maple Grove        MN   10   15:29  3:31  4:20    6   43:19  15.2  3:35    8   32:00 10:40 1:38:41 
   12  490 Christine Kirt           21 F   Lake Mills         WI   11   18:37  4:14  3:17   13   49:32  13.3  1:30   10   34:18 11:26 1:47:12 
   13  311 Clare Spencer            23 F   Eau Claire         WI   12   20:01  4:33  2:54    8   44:52  14.7  2:11   12   37:18 12:26 1:47:15 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  332 Jenny Mueller            28 F   Rochester          MN    3    8:13  1:52  1:25    3   34:56  18.9  1:08    2   22:21  7:27 1:08:01 
    2  319 Amber Lutz               25 F   Owatonna           MN    1    8:06  1:51  1:10    2   34:51  18.9  1:03    3   22:56  7:39 1:08:05 
    3  315 Erica Delin              25 F   St. Paul           MN   11   10:02  2:17  1:56    1   34:13  19.3  1:32    1   21:00  7:00 1:08:42 
    4  334 Natasha Cardinal         28 F   White Bear Lake    MN    7    9:14  2:06  1:36    8   36:34  18.0  1:26    5   25:09  8:23 1:13:57 
    5  326 Marie Harke              27 F   Rochester          MN    9    9:25  2:09  1:28    6   35:16  18.7  1:31   12   27:34  9:12 1:15:12 
    6  316 Dana Hansen              25 F   White Bear Lake    MN   12   10:32  2:24  2:13    5   35:15  18.7  1:40    6   25:37  8:33 1:15:15 
    7  301 Laura Heydt              29 F   St Paul            MN    5    8:47  2:00  1:37   10   38:07  17.3  1:13   10   26:27  8:49 1:16:09 
    8  330 Carrie Hagen             27 F   Green Bay          WI    4    8:42  1:59  1:40    4   35:08  18.8  1:08   24   31:10 10:24 1:17:46 
    9  335 Austin Calhoun           29 F   Minneapolis        MN    8    9:22  2:08  1:59   14   39:50  16.6  0:55   11   26:37  8:53 1:18:42 
   10  327 Erin Holey               27 F   Winona             MN   16   11:18  2:35  1:26   13   39:36  16.7  0:59    7   25:40  8:34 1:18:58 
   11  336 Kyleen Puffer            29 F   St. Paul           MN   14   11:00  2:30  3:50    9   38:02  17.4  1:09    8   25:52  8:38 1:19:51 
   12  328 Kendra Maggert           27 F   Winona             MN   10    9:55  2:16  1:49   12   38:18  17.2  1:00   26   31:24 10:28 1:22:25 
   13  481 Lindsey Tobin            26 F   Minneapolis        MN    2    8:09  1:52  2:58   15   40:34  16.3  3:08   19   28:50  9:37 1:23:38 
   14  495 Michelle Putnam          28 F   Minneapolis        MN   25   15:05  3:26  2:59    7   36:17  18.2  1:53   14   28:02  9:21 1:24:13 
   15  320 Betsy Tasca              25 F   Minneapolis        MN    6    9:02  2:04  3:45   19   42:31  15.5  1:06   20   28:53  9:38 1:25:14 
   16  493 Brittni Funderburk       26 F   South St. Paul     MN   15   11:14  2:34  4:29   16   40:34  16.3  1:23   13   27:58  9:20 1:25:36 
   17  324 Julie Giese              26 F   Onalaska           WI   19   13:01  2:58  2:57   23   43:34  15.1  1:07    9   25:59  8:40 1:26:35 
   18  318 Olivia Grant             25 F   Owatonna           MN   24   14:08  3:13  4:02   11   38:17  17.2  2:18   18   28:46  9:36 1:27:29 
   19  498 Kim Malrick              29 F   Minneapolis        MN   13   10:42  2:26  2:50   18   42:17  15.6  2:16   21   29:39  9:53 1:27:40 
   20  329 Kasia Ellsworth          27 F   Rochester          MN   23   13:57  3:11  2:50   21   42:49  15.4  1:13   16   28:26  9:29 1:29:13 
   21  491 Jessica Weisbrod         25 F   Rollingstone       MN   26   16:03  3:39  2:19   17   41:29  15.9  1:04   23   30:19 10:07 1:31:11 
   22  323 Emily Froistad           26 F   North Saint Paul   MN   17   11:54  2:43  3:45   20   42:37  15.5  1:36   22   30:14 10:05 1:32:03 
   23  333 Stephanie Nuttall        28 F   Winona             MN   18   12:20  2:49  3:06   25   46:42  14.1  1:48   17   28:40  9:34 1:32:33 
   24   29 Anna Vold                27 F   Bloomington        MN   21   13:05  2:59  1:49   29   51:56  12.7  1:49    4   24:34  8:12 1:33:10 
   25  494 Shahrzad Grami           27 F   Roseville          MN   22   13:10  3:00  4:51   22   43:06  15.3  1:09   28   35:49 11:57 1:38:02 
   26  496 Kim McGriff              28 F   Winona             MN   20   13:03  2:58  3:42   24   46:18  14.3  2:06   27   33:26 11:09 1:38:34 
   27  492 Sophia Vaughan           25 F   Bloomington        MN   27   16:07  3:40  4:04   28   50:10  13.2  1:28   15   28:11  9:24 1:39:58 
   28  497 Anna Robinson            29 F   Rochester          MN   28   16:30  3:45  3:48   26   48:15  13.7  1:23   25   31:20 10:27 1:41:14 
   29  321 Katie Zieba              25 F   Burnsville         MN   29   16:54  3:51  3:14   27   49:19  13.4  1:31   29   37:48 12:36 1:48:44 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  341 Anne Sateren Burow       31 F   Minneapolis        MN    1    8:03  1:50  2:33    5   37:05  17.8  1:39    1   21:27  7:09 1:10:45 
    2  345 Megan Westhoff           33 F   Ronerts            WI    4    8:44  1:59  1:45    3   36:04  18.3  1:27    2   23:25  7:49 1:11:23 
    3  342 Amy Schultz              33 F   Dodge Center       MN    3    8:42  1:59  1:54    1   34:25  19.2  1:13    7   26:14  8:45 1:12:25 
    4  347 Jami Severson            34 F   Winona             MN    2    8:35  1:57  1:47    8   38:00  17.4  0:56    5   25:19  8:27 1:14:35 
    5  343 Beth Lacanne             33 F   Rochester          MN   13   12:22  2:49  1:56    2   34:31  19.1  1:13    6   25:45  8:35 1:15:44 
    6   45 Teresa Drexler           31 F   Apple Valley       MN    7    9:59  2:17  1:38    4   36:22  18.1  0:59   13   28:53  9:38 1:17:49 
    7  503 Katherine Gilmer         33 F   Winona             MN    8   11:15  2:34  1:37    6   37:17  17.7  1:15   10   27:50  9:17 1:19:12 
    8  337 Laura Evanson            30 F   New Hope           MN    9   11:28  2:37  2:46    7   37:42  17.5  0:57   12   28:25  9:29 1:21:16 
    9  344 Kael Haig                33 F   Minneapolis        MN   12   12:21  2:49  4:25   11   40:08  16.4  1:30    4   25:09  8:23 1:23:32 
   10  340 Tessa Lockington         31 F   Arcadia            WI   20   15:35  3:33  2:06   10   39:23  16.8  1:48    3   24:58  8:20 1:23:49 
   11  500 Erica Ping               31 F   Winona             MN   10   11:32  2:38  1:41    9   38:51  17.0  1:10   14   30:56 10:19 1:24:08 
   12  338 Lisa Ruehlow             30 F   Blaine             MN   11   11:39  2:39                                   9   26:45  8:55 1:24:23 
   13   50 Amy Todd                 34 F   Lacrescent         MN    6    9:50  2:15  3:32   12   41:16  16.0  2:28   15   31:23 10:28 1:28:27 
   14  502 Erin Pederson            31 F   Ames               IA   17   15:00  3:25  2:45   14   43:31  15.2  1:06    8   26:26  8:49 1:28:46 
   15  348 Laurel Quinn             34 F   Winona             MN    5    9:49  2:14  3:13   16   47:35  13.9  1:16   11   28:11  9:24 1:30:02 
   16  506 Lisa Salyards            34 F   Minneapolis        MN   16   14:43  3:21  3:04   17   47:51  13.8  2:19   19   37:41 12:34 1:45:35 
   17  501 Sheryl Johnson           31 F   Stewartville       MN   22   18:36  4:14  3:20   19   49:45  13.3  1:16   16   34:23 11:28 1:47:17 
   18  505 Katherine Stensing       33 F   Powell             WY   15   13:28  3:04  4:55   15   45:11  14.6  3:50   20   41:07 13:43 1:48:29 
   19  504 Jackie Goyette           33 F   Winona             MN   19   15:03  3:26  3:03   21   53:33  12.3  1:28   18   36:41 12:14 1:49:45 
   20  576 Rachel Gernander         30 F   Minneapolis        MN   18   15:03  3:26  3:41   18   48:37  13.6  1:32   21   41:21 13:47 1:50:12 
   21  346 Dawn Johnson             34 F   Rochester          MN   14   13:01  2:58  9:41   13   41:43  15.8  3:23   22   45:10 15:04 1:52:55 
   22  499 Amanda Jones             30 F   Blaine             MN   21   16:25  3:44  5:28   20   53:08  12.4  1:57   17   36:33 12:11 1:53:28 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  353 Molly Cochran            35 F   Lakeville          MN    1   10:05  2:18                                                   1:06:15 
    2  361 Dana Rutt                38 F   Minneapolis        MN    5   12:24  2:50  1:18    1   35:20  18.7  1:04    1   26:39  8:53 1:16:43 
    3  514 Trisha Johnson           37 F   Winona             MN    2   10:28  2:23  2:20    8   44:18  14.9  1:10    3   29:34  9:52 1:27:47 
    4  356 Kymberly Lehenbauer      37 F   New Brighton       MN   13   15:58  3:38  2:00    2   37:51  17.4  2:35    5   29:47  9:56 1:28:08 
    5  355 Lynn Tews                36 F   Minneapolis        MN   10   14:00  3:11  5:04    3   40:10  16.4  2:11    2   27:33  9:11 1:28:56 
    6  509 Alanna Googins           35 F   Winona             MN    7   13:03  2:58  5:22    5   42:59  15.4  1:37    4   29:36  9:52 1:32:33 
    7  354 Heather Bye-Kollbaum     36 F   Blaine             MN    4   12:24  2:49  1:51    4   41:02  16.1  1:38   12   38:53 12:58 1:35:46 
    8  358 Jill Krase               38 F   Winona             MN    6   12:56  2:57  4:34    9   45:00  14.7  2:24    8   30:57 10:19 1:35:49 
    9  507 Amy Decrans              35 F   Minneapolis        MN   11   14:51  3:23  4:07   11   47:37  13.9  1:14    6   29:52  9:58 1:37:39 
   10  510 Monica Nelton            36 F   Winona             MN   15   19:32  4:27  4:21    6   43:07  15.3  1:23    7   30:17 10:06 1:38:37 
   11  513 Michelle Overtoom        37 F   Saint Paul         MN    9   13:37  3:06  2:42   12   47:49  13.8  2:05    9   32:50 10:57 1:39:00 
   12  215 Maggie Modjeski          36 F   Winona             MN    8   13:14  3:01  2:05   10   45:13  14.6  1:10   10   37:48 12:36 1:39:28 
   13  512 Tanya Yender             36 F   Minnesota City     MN    3   11:30  2:37  2:50   14   50:15  13.1                          1:42:37 
   14  515 Shelley Stewart          37 F   Winona             MN   12   14:57  3:24  3:08    7   43:21  15.2  3:14   13   39:41 13:14 1:44:18 
   15  360 Nicole Schossow          38 F   Hastings           MN   14   19:23  4:25  4:15   13   49:01  13.5  1:54   11   37:57 12:39 1:52:28 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  523 Rita Miller              42 F   Winona             MN    6   11:26  2:36  2:17    1   33:38  19.6  1:16    1   21:19  7:07 1:09:53 
    2  482 Kathy Kibby              42 F   Minneapolis        MN    1    8:51  2:01  1:47    2   34:19  19.2  1:08    3   25:36  8:32 1:11:39 
    3  372 Alicia Borman            44 F   Eagan              MN    3    9:47  2:14  2:43    5   38:53  17.0  1:38    2   23:11  7:44 1:16:10 
    4  362 Gretchen Warnke          40 F   Eagan              MN    2    9:43  2:13  2:00    3   37:23  17.7  1:56    4   28:01  9:21 1:19:00 
    5  524 Linda Oddywhyte          42 F   Winona             MN    4   10:09  2:19  2:16    4   37:25  17.6  1:31    6   29:08  9:43 1:20:28 
    6  365 Michelle Pearson-Langow  41 F   Winona             MN    5   11:25  2:36  2:36    7   41:19  16.0  1:04    7   29:55  9:59 1:26:17 
    7  517 Missy Voth               40 F   Goodhue            MN    7   11:38  2:39  1:59    6   39:22  16.8  2:18    9   31:47 10:36 1:27:01 
    8  371 Maria Commare            43 F   Lacrescent         MN   11   14:03  3:12  2:52    8   41:42  15.8  1:37   12   33:27 11:09 1:33:39 
    9  367 Jane Schwartzhoff        42 F   La Crescent        MN    9   12:15  2:47  3:30    9   42:52  15.4  1:57   13   33:53 11:18 1:34:24 
   10  520 Holly Fratzke            41 F   Winona             MN   14   16:12  3:41  4:15   10   44:11  14.9  1:42    5   28:22  9:28 1:34:40 
   11  363 Terry Breunig            40 F   Veblen             SD    8   11:41  2:40  2:17   12   46:30  14.2  1:35   11   33:07 11:03 1:35:08 
   12  366 Tracy Becker             42 F   Rochester          MN   12   15:13  3:28  3:11   11   46:25  14.2  3:07   10   32:08 10:43 1:40:02 
   13  370 Meg Mayer                43 F   Rochester          MN   10   13:16  3:01  4:43   13   47:06  14.0  1:56   14   35:51 11:57 1:42:50 
   14  516 Pamela Schmidt           40 F   Winona             MN   13   15:17  3:29  5:09   14   49:53  13.2  2:16    8   31:33 10:31 1:44:04 
   15  519 Kristi Papenfuss         40 F   Minneapolis        MN   16   23:45  5:24  5:39   15   52:31  12.6  3:51   16   41:51 13:57 2:07:34 
   16  369 Denise Koster            43 F   Rochester          MN   15   19:15  4:23  6:03   16 1:04:01  10.3  3:09   15   41:09 13:43 2:13:34 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  373 Michele Dillard          45 F   Englewood          CO    2   11:58  2:44  1:42    1   35:20  18.7  1:00    1   24:01  8:01 1:13:59 
    2  525 Tracy Morgan             45 F   Winona             MN    1    9:47  2:14  2:00    2   37:12  17.7  0:58    2   27:26  9:09 1:17:22 
    3  376 Sondra Morgan            47 F   Houston            MN    8   15:35  3:33  3:53    3   37:30  17.6  1:48    4   30:35 10:12 1:29:19 
    4  526 Lynda Miner              46 F   Winona             MN    6   13:11  3:00  2:15    4   41:46  15.8  1:34    5   31:23 10:28 1:30:07 
    5  375 Dorice Hughes            47 F   McFarland          WI    3   12:21  2:49  3:33    5   42:27  15.5  2:27    6   32:51 10:57 1:33:37 
    6  568 Sherri Nachtigal         46 F   Winona             MN    9   15:51  3:37  2:42    7   44:26  14.9  0:58    3   29:50  9:57 1:33:45 
    7  528 Jackie Lafky             48 F   Stockton           MN    5   12:36  2:52  2:47    6   44:20  14.9  1:42    7   38:41 12:54 1:40:03 
    8  374 Jeni Arnold              46 F   Winona             MN    4   12:30  2:51  5:09    8   50:54  13.0  2:49    8   41:09 13:43 1:52:30 
    9  529 Mary Lewis-Hyde          49 F   Winona             MN    7   14:19  3:16  4:52    9   52:37  12.5  1:35    9   41:41 13:54 1:55:01 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  533 Sidney Scheurle          52 F   Winona             MN    4   11:37  2:39  1:57    2   37:17  17.7  0:59    1   25:46  8:36 1:17:34 
    2  530 Teresa Isakson           51 F   Red Wing           MN    1    9:39  2:12  2:34    1   35:35  18.5  1:50    2   28:18  9:26 1:17:53 
    3  378 Ellyn English            51 F   Winona             MN    3    9:54  2:15  2:36    3   37:55  17.4  1:32    3   28:48  9:36 1:20:43 
    4  381 Sara Stoltman            53 F   Prior Lake         MN    2    9:49  2:14  2:28    5   40:45  16.2  0:59    5   30:46 10:16 1:24:44 
    5  532 Karen Moore              52 F   Winona             MN    6   16:36  3:47  3:20    4   39:00  16.9  1:31    6   31:49 10:37 1:32:14 
    6  380 Diane Keating            53 F   McHenry            IL    5   12:53  2:56  3:55    7   42:44  15.4  3:19    4   29:47  9:56 1:32:35 
    7  379 Cathy Torgerson          52 F   Rochester          MN    7   17:11  3:55  3:59    6   41:46  15.8  3:13    7   35:07 11:43 1:41:14 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  382 Toni Stpierre            56 F   Minneapolis        MN    1   10:04  2:18  2:10    1   34:33  19.1  1:05    1   23:38  7:53 1:11:28 
    2  534 Angel Weisbrod           56 F   Rollingstone       MN    2   18:58  4:19  3:49    3   53:53  12.2  3:22    2   43:24 14:28 2:03:24 
    3  483 Judith Herdina           58 F   Winona             MN    3   20:40  4:42  4:31    2   51:54  12.7  1:49    3   51:16 17:06 2:10:07 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 74
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 75 - 79
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 80 - 84
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 85 - 98
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  384 Noah Gruhlke             14 M   Monticello         MN    1   10:34  2:24  2:11    1   34:42  19.0  1:21    1   22:37  7:33 1:11:22 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  389 Cloid Green              24 M   Roseville          MN    2    8:38  1:58  1:50    1   34:02  19.4  1:22    6   26:03  8:41 1:11:52 
    2  385 John Neumann             20 M   Champlin           MN    4   11:40  2:39  2:33    2   34:43  19.0  1:17    1   21:42  7:14 1:11:53 
    3  386 Jacob Wolter             21 M   Lakeville          MN    1    8:37  1:58  1:52    4   36:44  18.0  1:36    5   25:10  8:24 1:13:57 
    4  392 Jason Arney-O'neil       24 M   Woodbury           MN    3   10:41  2:26  2:14    5   37:15  17.7  0:49    3   23:42  7:54 1:14:38 
    5  538 Dan Holum                24 M   Cottage Grove      MN    5   12:52  2:56  2:14    3   36:11  18.2  1:28    7   26:22  8:48 1:19:04 
    6  391 Dylan Tate               24 M   Saint Peter        MN    6   15:23  3:30  2:29    7   38:02  17.4  1:08    4   24:12  8:04 1:21:11 
    7  387 Samuel Torgerson         21 M   Rochester          MN    9   22:49  5:11  2:48    6   37:20  17.7  2:15    2   22:56  7:39 1:28:05 
    8  388 Peter Elsham             22 M   Golden Valley      MN    7   17:45  4:02  3:40    8   41:47  15.8  1:49    9   26:55  8:59 1:31:53 
    9  539 Dustin Stoltz            24 M   Lino Lakes         MN    8   20:33  4:41  2:56    9   54:01  12.2  1:41    8   26:46  8:56 1:45:54 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  395 Andrew Shulha            26 M   Rochester          MN    2    7:28  1:42  1:38    1   29:58  22.0  1:07    1   19:57  6:39 1:00:06 
    2  406 Byron Lubenkov           29 M   Plymouth           MN    1    7:23  1:41  1:03    2   31:30  21.0  0:54    3   20:32  6:51 1:01:21 
    3  393 Stephen Wilson           25 M   Golden Valley      MN    4    8:34  1:57  1:49    3   32:11  20.5  1:02    4   21:09  7:03 1:04:42 
    4  405 James Baertsch           29 M   Winona             MN    8   10:06  2:18  2:23    6   33:53  19.5  1:26    2   20:22  6:48 1:08:08 
    5  396 Dan Harke                26 M   Rochester          MN    7    9:53  2:15  1:39    4   32:41  20.2  1:10    6   22:57  7:39 1:08:17 
    6  545 Dan Chies                28 M   St. Louis Park     MN    3    8:27  1:56  2:33    7   36:19  18.2  0:56    7   23:29  7:50 1:11:41 
    7  400 Jeremy Miller            27 M   Winona             MN    6    9:27  2:09  2:42    9   36:58  17.9  1:57   11   25:14  8:25 1:16:16 
    8  397 Kevin Crampton           26 M   Edina              MN    9   10:19  2:21  3:30   12   38:06  17.3  0:53    8   24:17  8:06 1:17:03 
    9  542 Matt Wickham             27 M   Chippewa Falls     WI    5    9:01  2:03  3:01   14   41:37  15.9  1:09    5   22:37  7:33 1:17:23 
   10  544 Nick Meyers              28 M   Winona             MN   13   12:52  2:56  2:40    8   36:45  18.0  1:25    9   24:18  8:06 1:17:58 
   11  407 Kevin Kreisel            29 M   Winona             MN   15   14:46  3:22  2:46    5   33:20  19.8  2:03   12   25:23  8:28 1:18:16 
   12  541 Daniel Fleck             27 M   Minneapolis        MN   10   11:52  2:42  3:04   10   37:20  17.7  1:56   13   28:16  9:26 1:22:26 
   13  546 Brian Barklind           28 M   Woodbury           MN   14   14:02  3:12  3:40   13   41:18  16.0  1:08   10   25:03  8:21 1:25:08 
   14  540 Greg Rice                25 M   Kansas City        MO   12   12:21  2:49  3:25   11   37:42  17.5  1:09   16   31:04 10:22 1:25:38 
   15  543 Eric Crowley             28 M   Winona             MN   11   12:16  2:48  3:04   15   43:12  15.3  1:24   15   30:04 10:02 1:29:57 
   16  547 Gayle Johnson            29 M   Winona             MN   16   20:45  4:43  2:36   16   46:40  14.1  1:54   14   29:12  9:44 1:41:03 
   17  398 Chris Ebert              27 M   Winona             MN   17   22:30  5:07  5:08   17   50:24  13.1  3:12   17   42:43 14:15 2:03:55 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  421 Jason Fischer            33 M   Rochester          MN    1    7:10  1:38  1:18    2   32:56  20.0  1:00    1   21:43  7:15 1:04:05 
    2  425 Matt Maurer              34 M   Rochester          MN    8   10:45  2:27  1:43    1   31:35  20.9  1:15    9   25:07  8:23 1:10:22 
    3  557 Jon Loye                 34 M   Red Wing           MN   14   12:23  2:49  2:20    3   33:04  20.0  1:17    4   22:55  7:39 1:11:57 
    4  556 Brette Hjelle            34 M   Minneapolis        MN   13   11:48  2:41  1:52    8   36:36  18.0  1:02    3   22:31  7:31 1:13:47 
    5  410 Justin Lutterman         31 M   Eagle Lake         MI    4    9:55  2:16  2:25   10   37:14  17.7  1:08    6   23:28  7:50 1:14:08 
    6  408 Thomas Shepard           30 M   Minneapolis        MN    3    9:36  2:11  2:42    5   35:40  18.5  1:16   10   25:08  8:23 1:14:20 
    7  552 Scott Robinson           31 M   Rochester          MN   17   13:29  3:04  4:00    9   36:50  17.9  1:22    2   21:47  7:16 1:17:26 
    8  411 Eric Froistad            31 M   St. Paul           MN    5   10:00  2:17  3:09   12   38:09  17.3  1:29   11   25:15  8:25 1:18:00 
    9  422 Michael Gillespie        34 M   Savage             MN    7   10:39  2:26  3:51   15   39:27  16.7  1:05    5   23:09  7:43 1:18:10 
   10  415 Nathan Woodworth         32 M   Plymouth           MN   12   11:46  2:41  2:36    4   35:39  18.5  1:32   17   27:02  9:01 1:18:33 
   11  551 Joe Palmquist            31 M   St. Paul           MN   10   11:01  2:31  3:19   11   37:28  17.6  1:17   14   26:24  8:48 1:19:26 
   12  409 Dan Nesler               30 M   Minneapolis        MN   11   11:23  2:36  4:12    6   36:26  18.1  2:19   12   25:48  8:36 1:20:06 
   13  550 David Sedgwick           30 M   Bloomington        MN   20   14:13  3:14  3:35    7   36:30  18.1  2:21    7   23:42  7:54 1:20:19 
   14  416 Aric Murphy              32 M   Rochester          MN    2    9:02  2:04  2:52   13   38:54  17.0  1:40   19   28:14  9:25 1:20:40 
   15  555 Brendan Lebsack          32 M   Minneapolis        MN   15   12:31  2:51  3:41   14   39:02  16.9  1:18    8   24:48  8:16 1:21:19 
   16  419 Willie Miller            33 M   Winona             MN    9   10:49  2:28  3:37   21   41:32  15.9  1:39   13   25:56  8:39 1:23:32 
   17  418 Robert Sinclair          33 M   Winona             MN    6   10:17  2:21  3:04   20   41:16  16.0  1:34   20   28:36  9:32 1:24:45 
   18  414 David Vos                32 M   Sartell            MN   18   14:05  3:12  3:29   17   39:46  16.6  1:25   16   26:46  8:56 1:25:29 
   19  554 Murl Landman             32 M   Winona             MN   16   12:37  2:52  2:12   16   39:42  16.6  2:22   21   30:18 10:06 1:27:09 
   20  484 Mick Sedgwick            34 M   Eagan              MN   21   15:20  3:29  3:49   19   40:08  16.4  3:02   15   26:45  8:55 1:29:01 
   21  420 Kai Maurud               33 M   Winona             MN   22   15:48  3:36  2:44   18   40:08  16.4  1:44   23   30:45 10:15 1:31:06 
   22  412 Matthew Kunkel           31 M   Clearwater         MN   24   16:24  3:44  3:35   22   44:05  15.0  1:02   18   27:23  9:08 1:34:26 
   23  413 Mark Benson              31 M   Plymouth           MN   25   19:43  4:29  6:15   24   48:30  13.6  1:28   22   30:26 10:09 1:46:20 
   24  549 Daniel Johnson           30 M   Stewartville       MN   19   14:11  3:14  4:20   25   53:18  12.4  1:28   24   40:11 13:24 1:53:25 
   25  424 Paul Soukup              34 M   Winona             MN   23   15:49  3:36  4:04   23   46:48  14.1  2:14   25   46:40 15:34 1:55:33 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  427 Elton Mosman             35 M   Rochester          MN    1    8:17  1:53  1:16    2   32:16  20.5  1:07    1   19:15  6:25 1:02:10 
    2  447 Andrew Wilhorn           38 M   Oronoco            MN    2    8:29  1:56  2:36    1   31:43  20.8  1:30    3   22:27  7:29 1:06:42 
    3  431 Kyle Lehenbauer          35 M   New Brighton       MN    5    9:17  2:07  1:58    3   32:58  20.0  1:18    6   23:34  7:52 1:09:03 
    4  450 Steve Stettler           39 M   Plain              WI    9   10:16  2:20  2:40    4   33:42  19.6  0:57    2   21:36  7:12 1:09:08 
    5  433 Joshua Grenell           35 M   Rochester          MN    3    8:35  1:58  1:21   13   36:49  17.9  0:58    8   24:17  8:06 1:11:58 
    6  563 Mark Parry               37 M   Rochester          MN   16   11:18  2:35  2:02    6   35:06  18.8  1:22    5   23:30  7:50 1:13:17 
    7  426 Tom Schultz              35 M   Ames               IA   13   11:10  2:33  2:02    7   36:04  18.3  0:51    7   23:44  7:55 1:13:49 
    8  559 Arron Lange              35 M   Minnesota City     MN    8    9:53  2:15  1:55    5   34:57  18.9  1:24   12   26:25  8:49 1:14:32 
    9  432 Brent Dalzell            35 M   Minneapolis        MN   12   11:02  2:31  1:54   15   37:04  17.8  1:19    9   24:39  8:13 1:15:56 
   10  444 Cory Nelson              37 M   Mahtomedi          MN   15   11:16  2:34  3:06   16   37:21  17.7  1:18   11   26:10  8:44 1:19:09 
   11  439 Dean Dalzell             37 M   Winona             MN   26   15:14  3:28  3:44    8   36:04  18.3  1:25    4   23:14  7:45 1:19:39 
   12  446 Jon Heinert              38 M   Winona             MN   18   11:48  2:41  2:09   11   36:29  18.1  1:42   18   28:08  9:23 1:20:14 
   13  565 Bruce Frohman            38 M   Saint Louis Park   MN   10   10:35  2:25  4:36    9   36:09  18.3  2:21   15   27:03  9:01 1:20:42 
   14  564 Paul Buenger             38 M   Eau Claire         MN   19   12:13  2:47  2:41   19   39:54  16.5  1:02   10   25:30  8:30 1:21:18 
   15  445 Ryan Kelly               38 M   Rochester          MN   11   11:01  2:31  2:46   10   36:28  18.1  1:49   21   30:08 10:03 1:22:09 
   16  443 Daniel Dickover          37 M   Milwaukee          WI   14   11:14  2:33  2:35   18   39:48  16.6  1:21   17   27:38  9:13 1:22:34 
   17  436 David Imdieke            36 M   Saint Paul         MN    6    9:44  2:13  2:11   20   40:31  16.3  1:18   19   29:04  9:42 1:22:45 
   18  428 Michael McCue            35 M   St. Paul           MN   23   13:58  3:11  2:02   17   38:40  17.1  1:39   13   26:35  8:52 1:22:51 
   19  430 Jason Quinn              35 M   Winona             MN    4    8:42  1:59  2:07   23   41:32  15.9  1:24   23   31:32 10:31 1:25:16 
   20  449 Terry Bricco             39 M   Minnesota City     MN   17   11:39  2:39  2:21   26   42:34  15.5  1:04   20   29:33  9:51 1:27:07 
   21  440 Jeff Viestenz            37 M   Winona             MN   28   20:35  4:41  2:26   12   36:34  18.0  1:17   16   27:35  9:12 1:28:25 
   22  435 Shawn Deitering          36 M   Minneapolis        MN   25   14:44  3:21  2:52   25   42:22  15.6  1:34   14   26:56  8:59 1:28:26 
   23  561 Matt Yender              36 M   Minnesota City     MN    7    9:53  2:15  3:07   27   43:40  15.1  1:26   22   31:25 10:29 1:29:28 
   24  437 Gene Chilton             36 M   Burnsville         MN   21   12:24  2:50  2:01   24   41:37  15.9  2:09   25   32:33 10:51 1:30:41 
   25  566 Dave Stewart             39 M   Winona             MN   22   12:39  2:53  3:15   22   41:18  16.0  2:38   27   34:19 11:27 1:34:06 
   26  442 Chris Livingston         37 M   Winona             MN   24   14:11  3:14  4:58   21   41:10  16.0  1:35   26   33:40 11:14 1:35:32 
   27  438 Chad Coudron             36 M   Winona             MN   29   21:53  4:59  3:59   14   36:59  17.8  2:05   24   31:33 10:31 1:36:27 
   28  441 Marco Gutierrez          37 M   Maple Grove        MN   20   12:20  2:49  4:56   28   43:50  15.1  2:01   28   36:27 12:09 1:39:31 
   29  562 Oscar Tuerck             37 M   Saint Paul         MN   27   15:39  3:34  3:26   29   45:21  14.6  1:10   29   44:44 14:55 1:50:17 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  460 Mark Dillard             44 M   Englewood          CO    2    8:15  1:53  1:13    1   27:42  23.8  1:00    1   18:58  6:20   57:05 
    2  456 Todd Aguilar             42 M   Rochester          MN    4    9:10  2:05  1:32    2   31:01  21.3  1:02    4   22:42  7:34 1:05:23 
    3  459 Matt Evans               44 M   Eau Claire         WI    1    6:55  1:35  1:20    3   33:16  19.8  1:08    5   23:58  8:00 1:06:34 
    4  455 Michael Fingerson        42 M   Rochester          MN    3    9:06  2:05  2:00    4   35:18  18.7  1:28    2   22:33  7:31 1:10:24 
    5  451 Todd Dittrich            40 M   Farmington         MN    6   11:16  2:34  2:27    5   37:01  17.8  2:10    6   25:09  8:23 1:18:00 
    6  452 Jeff Kronebusch          41 M   Winona             MN    7   12:00  2:44  3:04    8   39:01  16.9  1:24    3   22:40  7:34 1:18:06 
    7  454 Scott Jorgensen          42 M   Columbia Heights   MN    5   10:07  2:18  3:35    6   37:32  17.6  1:21    8   27:15  9:05 1:19:46 
    8  457 Chris Jonus              43 M   Winona             MN    8   12:30  2:51  2:29    7   37:51  17.4  1:04    9   28:02  9:21 1:21:54 
    9  567 Paul Wisniewski          41 M   Winona             MN   10   14:05  3:12  3:17    9   40:29  16.3  1:25    7   26:18  8:46 1:25:31 
   10  458 Richard Felt             44 M   Rochester          MN    9   13:37  3:06  2:46   10   42:20  15.6  2:10   11   43:46 14:36 1:44:37 
   11  453 Thomas Gort              42 M   Winona             MN   11   29:42  6:45  5:45   11   51:06  12.9  2:24   10   29:20  9:47 1:58:14 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  471 Paul Kulas               49 M   Bettendorf         IA    3    8:43  1:59  0:57    1   30:08  21.9  1:03    1   22:21  7:27 1:03:10 
    2  463 Mark Miner               46 M   Winona             MN    4    9:08  2:05  1:19    2   31:55  20.7  1:22    4   25:45  8:35 1:09:27 
    3  470 Kevin Register           49 M   Fargo              ND    1    8:12  1:52  1:56    3   33:12  19.9  1:12    8   28:13  9:25 1:12:41 
    4  461 Todd Stokke              45 M   Winona             MN    7   10:28  2:23  2:36    4   34:16  19.3  1:29    3   25:39  8:33 1:14:26 
    5  177 Bill Krauss              49 M   Rochester          MN    5    9:18  2:07  2:28    6   35:40  18.5  2:05    2   25:16  8:26 1:14:45 
    6  569 Mark Stenzel             47 M   Coon Rapids        MN    2    8:26  1:55  2:06    7   36:04  18.3  1:01    6   27:35  9:12 1:15:10 
    7  469 Scott Sampe              48 M   Minneapolis        MN    8   13:37  3:06  2:51    5   35:26  18.6  2:32    9   29:01  9:41 1:23:24 
    8  468 Scott Fischer            48 M   Lewiston           MN   12   15:22  3:30  3:07    8   36:25  18.1  1:41    7   28:05  9:22 1:24:37 
    9  466 Tom Cordes               47 M   Winona             MN    9   13:45  3:08  2:26   11   44:03  15.0  1:36    5   26:10  8:44 1:27:56 
   10  467 Philip Grandmont         48 M   Headingley         MA   11   15:12  3:28  4:37    9   40:15  16.4  2:14   10   29:57  9:59 1:32:13 
   11  464 Ned Bryant               46 M   Winona             MN   10   15:11  3:27  2:48   12   45:15  14.6  1:52   12   33:58 11:20 1:39:01 
   12  570 Joe Hartwick             47 M   Spring Lake Park   MN   13   16:01  3:39  5:08   10   43:07  15.3  2:00   11   33:49 11:17 1:40:03 
   13  465 Timothy J Broghammer     46 M   Solon              IA    6   10:19  2:21  3:26   13   45:49  14.4  3:42   13   39:56 13:19 1:43:10 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  473 Jim Wolter               53 M   Lakeville          MN    1    7:16  1:39  1:39    1   31:39  20.9  1:30    1   23:32  7:51 1:05:33 
    2  474 Jamie Henderson          53 M   Denver             CO    2    8:51  2:01  2:30    2   38:01  17.4  1:27    2   24:58  8:20 1:15:45 
    3  571 Tim Stajkowski           50 M   Pepin              WI    3   11:16  2:34  3:41    3   39:50  16.6  1:15    3   27:17  9:06 1:23:16 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  476 Mark Ambrosen            56 M   Excelsior          MN    1    9:03  2:04  2:05    1   32:22  20.4  1:17    1   23:46  7:56 1:08:31 
    2  383 John C. Paulson          59 M   Winona             MN    2   11:42  2:40  3:51    2   38:10  17.3  2:36    2   28:50  9:37 1:25:07 
    3  478 Richard Frietsche        59 M   Winona             MN    3   15:25  3:31  3:47    3   38:51  17.0  2:11    3   30:08 10:03 1:30:19 
    4  475 Allan Collins            56 M   Stoughton          WI    4   17:28  3:59  3:11    4   41:41  15.8  2:57    4   48:36 16:12 1:53:50 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  479 William Reinarts         61 M   Winona             MN    1    9:54  2:15  2:30    2   39:15  16.8  2:11    1   28:08  9:23 1:21:56 
    2  574 Jim Monson               63 M   Centuria           WI    2   11:34  2:38  2:15    1   38:12  17.3  1:49    2   34:41 11:34 1:28:28 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 74
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 75 - 79
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 80 - 84
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 85 - 98
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

Total Registered:                            283
Total Number of Individual Finishers:        231
Total Number of Relay Finishers:              14
Number of Male Finishers:                    114
Number of Female Finishers:                  117
Did not Finish Race or Did Not Start:         37